Oostburg: Zeeuws centrum voor duivenverzending Gemeentelijke belastingen van Terneuzen omhoog Jeu is c Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Z.-Beveland Eerste paal jachthaven St.-Annaland is geheid Stichtij op nj VLISSINGEN HULST OOSTBURG GOES MET DUIZENDEN KLEPPERS TUSSEN DE WIELEN NAAR HET ZUIDEN Stijgend tekort op begroting moet teruggebracht Bevor Jan Kouijzer: neomist van twee parochies Raad - met tegenzin - akkoord Fraai van n\ betel Erkennii OSCAR DE MILLIANO Polaroid demonstratie Voor modern fotowerk FOTO VERSCHOOR! Dagblad De Stem Zilveren zuster Michaël gehuldigd Treinen vervangen door vrachtwagens Marie-Cecile Moerdijk vanavond op televisie Ophaaldienst Herdenkingsavond verzetstrijders Zuid-Beveland Uitbreiding van recreatieve èn economische mogelijkheden De herindeling Dr. Terburg hield lezing voor EHBO-ers EXAMENS AANBESTEDINGEN HOOG WATER Vandaag Morgen Steeds met 4, DAGBLAD DE STEM VATV DONDERDAG 1 JULI 196S Kettingbotsing Een personenauto, bestuurd door F.O uit Huizen reed over de West-Souburgseweg vanaf de keer sluis en stopte bij de splitsing Basken- burgseweg, voorgesorteerd om linksaf te slaan. Achter hem stopte een truck met oplegger, bestuurd door H.J.O. uit Goes. Een daar weer achter rijdende vracht auto, bestuurd door J. de G. uit Goes, bemerkte echter de gestopte auto's te laat en botste achter op de truck met oplegger. De truck schoof door bovenop de personenauto. De vrachtauto en per sonenauto werden zwaar beschadigd en moesten wórden weggesleept De truck met oplegger had eveneens vrij ernstige schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Nieuw en St.-Joosland Kleuterschool geopend Deze week werd de nieuwe openbare kleuterschool ,,De Springplank" aan de Van Aken- straat la officieel in gebruik genomen. De burgemeester van Nieuw, en Sint- Joosland mr F. S. K. Graaf van Rand- wijck, zei iri zijn openingswoord dat 8 maanden geleden de school reeds in ge bruik is genomen, maar dat de officiële opening steeds weer js uitgesteld. Mej. M. J. de Jonge, inspectrice van het kleu teronderwijs te Middelburg sprak de of ficiële openingsrede uit. Reeds nu zijn 57 kinderen ingeschreven, terwijl de school maar plaats biedt aan 40 kinderen. Oost- en West-Souburg Opening Woensdag 14 juli a.s. zal de officiële opening plaatsvinden van de Bejaardensociëteit en het kantoor van de gemeentelijke sociale dienst aan de Kanaalstraat 103. De plechtigheid begint om kwart over vier. Westkapelle Oranjefeest. Ook hier heeft men op uitbundige wijze de verloving gevierd van Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Voor de kinderen waren er des mid dags allerlei spelletjes te doen. 's Avonds maakte het fanfarekorps O.K.K. een rond wandeling door het dorp, terwijl met medewerking van het ensemble „Harry de Boer" een openluchtbal werd gehou den. Jubileum. Vandaag is het 25 jaar ge leden, dat de heer P. C. M. Koene, die uit deze plaats komt, in dienst trad bij de N.V. Beurs van Koophandel te Rotter dam. Hij viert dus zijn zilveren jubileum als hoofd van de Civiele Dienst bij ge noemde N.V. (Advertentie) Foto - Cinehandel Sluis - Oostburg - Cadzand Vraagt Uw foto in 10 seconden Ceres In hotel Du Commerce heb ben leden van de vrouwenvereniging Ceres een gezellige napraatbijeenkomst gehouden over de driedaagse reis naar Parijs. Uit het reis. en financieel ver slag bleek dat de trip. waaraan 33 da mes hebben deelgenomen, in alle opzich ten geslaagd is- Er werden nog dia's ver toond. Met een excursie naar de Delta werken heeft Ceres deze week het ver enigingsseizoen afgesloten. In september a.s. worden nieuwe activiteiten ont plooid. Verhoging keurloon In de vergade ring van hedenavond krijgt de raad een voorstel aangeboden om de keurlonen voor koeien en runderen met vijf gul den te verhogen tot twintig gulden. Hier door kan het nadelig saldo van de dienst van 1482 gulden verdwijnen en blijft er nog 868 gulden over voor onvoorzien. Mejuffrouw L. J. Meeusen staat op de nominatie benoemd te worden tot onder wijzeres in vaste dienst aan de openbare lagere school De weinig 'spectaculaire vergaderings agenda vermeldt nog voorstellen tot ont binding van pachtovereenkomsten en tot herziening van het grondexploitatieplan aan de Tragel. Primitief De manier waarop sinds enkele maanden ter plaatse twee maal in week, het huisvuil wordt opgehaald, is een bron van ergernis geworden. De be trokken gemeentelijke dienst wordt na melijk onderhouden met een gewone open vrachtwagen. Er is hier sprake van een bijzonder primitief en onhygië nisch gedoe. Twee maai per week trekt de vrachtwagen een spoor van huisvuil door de gemeente, omdat bij het opla- (Advertentie) op elk gebied is uw adres Vlissingen - Goes - Kruiningen - Etten Foto Film -(- Camera's Projectoren Grote sortering. Prima service. Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie- uoor Zeeland inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M. DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2'/i mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 1, elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bü plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. den bepaald niet nauwgezet te werk wor gegaan. De streek beschikt sinds kort over een goed functionerende centrale huisvuilophaaldienst, die met een spe ciale perskraakwagen wordt onderhou den. Oostburg doet hieraan niet mee, om dat het gemeentebestuur van gedachte is een dergelijke dienst zelf naar behoren te kunnen onderhouden. Toentertijd was echter bekend, dat de gemeentelijke vuil niswagen totaal versleten was. Het voer tuig heeft het dan ook begeven- Met een tijdige aanpak van het probleem, zou het gemeentebestuur voorkomen kunnen heb ben, dat het nu in zijn meest elementaire taak, het waken over de volksgezond heid, te kort schiet. Aardenburg Taptoe Bij gelegenheid van de ko ninklijke verloving hebben de koninklij ke Aardenburgse fanfare en het muziek gezelschap. „Elk naar zijn krachten" uit St.-Kruis dinsdagavond een taptoe ver zorgd op het Marktplein. Het feestelijke muzikale gebeuren trok flinke belang stelling. Biervliet Recreatie en grondprijzen Dinsdag avond vergaderde de gemeenteraad van Biervliet. Het college van G.S. deelde mee, dat het goedkeuring heeft verleend aan het recreatie-ontwikkelingsplan langs de kust voor de gemeenten Re- tranchement, Cadzand, Groede, Biervliet en Breskens. In de commissie die straks de bestaande plannen zal moeten uitwer ken, wees de raad de beide wethou ders van Biervliet aan. Bezwaar had het college van G.S. tegen de vastgestelde grondprijzen langs de kust. Deze moeten, aldus G.S, met f 3.50 per m2 worden verhoogd. B en W waren echter niet be reid onmiddellijk deze drastische verho ging door te voeren, maar wilden eerst eens advies inwinnen bij ingenieursbu reau Hasselt en de Koning, dat indertijd de prijzenkaart voor de grond heeft ont worpen. Voor de aanvang van de verga dering werd een gekikwenstelegram ge zonden aan prinses Beatrix en haar ver. loofde. Groede Bouw badcabines Donderdagavond a.s vergadert de gemeenteraad van Groede. De agenda vermeldt o.m. een voorstel van 't college van b. en w. om f 8.500,- uit te tremen voor de bouw van een 20-tal badcabines in 't gemeen telijke instructie bad. Teleurgesteld is het college over het feit dat de pers wèl en de gemeentebesturen niet ingelicht zijn over het plan van de gemeentelijke her indeling, zoals dit aan de minister van binnenlandse zaken is toegezonden. Kloosterzaride Kerkconcert De fluitist Henk van der Vliet, de organiste Janny Riemens en het Zuid-Bevelands Vokaal Ensem ble zullen zaterdagavond a.s. een con cert verzorgen in het kerkgebouw van de Nederlands Hervormde gemeente. Op het programma staan uitvoeringen van werken van Pachebel, Telemann. De Pa. lestrina, Fitoni, Dreszler, Schutz. Lotti, Bruckner, Daan Manneke en Langlais. Diefstal claxon Tijden® een bezoek aan een voetbalwedstrijd te Kloosterzan- de plaatste de heer B. uit Axel zijn brom mer op de bij het voetbalveld gelegen parkeerruimte. Toen hij later het voer tuig weer ophaalde ontdekte hij. dat daaraan een claxon was verdwenen. Hij deed aangifte bij de rijkspolitie, die een onderzoek instelde- Van de dader nog geen spoor. Brommer in botsing met kinderen Op het rijwielpad gelegen langs de Hul- sterweg nabij Hoefkensdijk vond een bot sing plaats tussen de bromfiztser v.d. H. uit Terneuzen en de fietsende broers L. uit Hulst, respectievelijk 11 en 13 jaar oud. Het ongeluk gebeurde toen de jon gens elkaar op onhandige wijze inhaal den. Beide jongens kwamen te vallen en liepen verwondingen op. Ook de bromfietser v.d. H. kwam bij de botsing ten val Hij liep een hersenschudding op. De slachtoffers werden voor nader on derzoek naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Waterlandkerkje Raadsvergadering: Bij de aanvang van de vergadering deed de voorzitter mededeling van de verloing van prin sen Beatrix en de heer Claus von Amsberg. De raad verstuurde een ge lukstelegram. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van G.S. waarin werd meege deeld, dat het advies van dat college m.b.t. de gemeentelijke herindeling aan de minister van Binnenlandse Zaken is uitgebracht. Verder weten we er niets van, aldus de voorzitter. Het schijnt, althans volgens persberichten, dat Zeeuwsch-Vlaande ren in zeven gemeenten zal worden in gedeeld, volgens het advies van G.S. De verhoging van de presentiegelden van de raadsleden tot f 15,- is door G.S. goedgekeurd. "De erndwijziging van de begroting dienstjaar 1964, gewone en ka- pitaalsdienst werd uitvoerig behandeld. Het bleek, dat het tekort op de oor spronkelijke begroting van 1964 niet kan worden weggewerkt; er blijft een tekort van f 3.600,-. De pensioengrondslagen van gemeen te-ambtenaren worden gewijzigd, even als de wedde van de ambtenares ter se cretarie en de gemeentewerkman per 1 juli 1965. De verordening op de heffing van keurlonen in de vleeskeuringskring Oostburg wordt gewijzigd, wat betreft de keurlonen van koeien en runderen. Het keurloon wordt van f 15,- op f 20,- ge bracht. Verder kwam het onderhoud van w-w.-woningen ter sprake. B en W kwam met het voorstel binnen een con tract het verfonderhoud van binnen- en buitenkant van kozijnen en buitendeuren te spreiden over een periode van tien jaar volgens een vastgesteld schema. Kasporgo Nadat de Goese folklo ristische dansgroep Kasporgo enige we ken'geleden via het celluloid een indruk had gekregen van Zweden, het land waarin men tijdens e«n 18 dagen du rende trip zal deelnemen aan een inter nationaal volksdansfestival in de plaats Asele, konden de deelnemers aan deze trip zich nu wat vertrouwd maken met Finland, een land dat men na Zweden zal bezoeken en waar in hoofdzaak ver blijf zal worden gehouden in Turku Dit gebeurde dinsdagavond tijdens een bij eenkomst in het Schuttershof te Goes waar een aantal films werden gedraaid, die beschikbaar waren gesteld door de Finse Ambassade. Op deze avond kon voorzitter Vervest een tweetal in Fin land geboren thans in Zeeland verblij vende Finnen voorstellen. Dit waren me vrouw Huiskens uit Middelburg en me vrouw Visbeek uit Kats, die die aanwe zigen eveneens van voorlichting dienden. Kasporgo vertrekt op 14 juli a.s. naar het hoge noorden en keert op 31 juli weer in Goes terug. Sportdag Op dinsdag 6 juli a.s, organiseert de commissie S.L.O. weer de jaarlijkse sportdag voor de lagere scholen alhier. Het sportgebeuren vindt plaats op het gemeentelijk sportterrein en begint om kwart voor negen met een officiële opening. (Van een onzer verslaggevers) Woensdagmorgen is in de „Prins van Oranje" zr. Michaël van het klooster aan de J. P. Coenstraat te Goes flink in de bloemetjes gezet door de leerlingen van de r.-k. ulo. Zr. Michaël vierde namelijk haar zilveren professiefeest, dat al eerder in de kloosterkring herdacht werd, en ze was bovendien twaalf en een half jaar als lerares aan de r.-k. ulo verbonden. Dubbel feest dus. De dag werd begonnen met een H. Mis, waarbij de zang verzorgd werd door de leerlingen. In de „Prins van Oranje" werd zr. Michaël een welkomslied toe gezongen, waarna ze door het hoofd van de school, zr. Scholastica, werdi gefeli citeerd. Namens de leerlingen bood M. van Stee, vierde klas, een polshorloge aan. Vervolgens werden enige voordracht stukjes „Oude bekenden komen de bruid feliciteren" en het romantische spel „Schuilevinck" ten tonele gevoerd. Een en ander is onder leiding van de heren J. Schmid en L. Stobbelaar ingestudeerd. Vanavond donderdag is er om half acht nog eenzelfde uitvoering voor de oud-leerlingen en de ouders van de leerlingen. Kapelle Werkweek kleuterschool Dat het werk op de kleuterschool in deze tijd veelomvattend is en dat de kinderen veel eigen arbeid wordt bijgebracht, is dezer dagen te zien in de chr. kleuter school „Hummelhonk'' in Kapelle. Daar hebben de assistent kleuterleidsters M. Pronk en L. Koeman, beiden uit Yerseke. met de kleuters van de oudste klas een werkweek gehouden en daarbij een vol ledig strandrecreatieterrein gemaakt. Van alle mogelijke voorwerpen maakten de kinderen de zee, het strand, zomerhuis jes, kampeerterreinen met tenten, bad hokjes, kortom alles wat men zich maar kan indenken rond de strandrecreatie. De moeders kregen gelegenheid het werk van de kinderen te bezichtigen en groot was de bewondering voor wat zij hadden gemaakt. Kloetinge Oranjefeest Dinsdagavond organi seerde het Oranje Comité alsnog een Oranjefeest zij het op bescheiden schaal. Voorafgegaan door het muziekkorps Excelsior" liepen vele kinderen mee in die lampionoptocht. Voor tieners en ouderen was er een openluchtbal op het plein voor „Ami- citia". (Van onze correspondente) BREDA Marie-Cecile Moerdijk zal vanavond voor de AVRO-televisie een programma van volksliedjes presente ren. Het programma gaat de ether in onder de titel „Wage - wage, wiede - waag". Marie-Cecile is te zien van 22.05 - 22.30 uur. burg uit Groenendijk over de shock. Be, halve leden van de genoemde afdelingen waren er ook E.H.B.O.-ers van Lams- waarde. Vogelwaarde en Kloosterzande. Dr. Terburg gaf een zeer duidelijke uit eenzetting en lichtte een en ander toe aan de hand van voorbeelden uit de praktijk. Na de pauze werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen, waarvan een dank baar gebruik werd gemaakt. Tenslotte werden nog enkele woorden gesproksn door de voorzitter van de vereniging Hulst, Jos Valckx, en de dis trictsvoorzitter dr. Hermans uit loos- terzande. CVan een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Vijftienduizend duiven voor Orleans. Zaterdag weg, zondagavond terug." Sinds kort is in Zeelands grootste duiven- verzendcentrum een dergelijke mededeling wekelijks aan de lucht. De verenigde Zeeuwse duivenlief- hebbers hebben namelijk, vooruit strevend als zij zijn, besloten, om vanuit Oostburg elke zaterdag per vrachtwagen de gevleugelde vrien den naar de zuidelijke concours plaatsen te transporteren. De plaatselijke firma Oosterbaan heeft hierdoor een bijzonder facet aan haar veelomvattende arbeid kun nen toevoegen. Van het orthodoxe treinvervoer zijn de melkers in deze provincie maar al te graaig afgestapt. Op de eerste plaats is het vervoer per auto bijna vijfentwin tig procent goedkoper en tweedens, de duiven worden veel meer met rust ge laten. Voorheen moesten de vogels eerst naar de emplacementen in Gent of Mal- degem worden gebracht, om daar in treinen te worden geladen; op de plaats van bestemming werd dan weer uitge laden, alvorens de kleppers het lucht ruim in konden. Per vrachtauto is dat allemaal veel gemakkelijker, de manden blijven op de wagiens staan tijdens de lossing. De centrale verzending per auto is ontstaan op initiatief van de West- Zeeuwsch-Vlaamse liefhebbers. Het be- gen met korte vluchten op o.m. Malde- gem en Moeskroen. Het succes van het autovervoer sprak weldra ook de ande re afdelingen aan. Met als voorman Staf de Dobbelaere uit Schoondijke, kwam spoedig een uitgebreid organisa tie-apparaat tot stand, dat nu geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Z.- Beveland bestrijkt. Oosterbaans mannsn Paulus Pij ff er oen Kees Bouwens en Jan Rieteco zitten nu een half jaar lang elk weekend tussen de wielen, met totaal zo'n vijftiendhizend duiven in de laadbak. Op vrijdagavond begint het speciale werk al. Een vracht wagencombinatie „pakt" de boot van Breskens en onderhoudt een ophaaldienst op Walcheren en Zuid-Beveland; via Kruiningen wordt oost-Zeeuwsch-Vla an deren bereikt, waar op diverse adres sen de manden met duiven staan te wachten. Een tweede combinatie ver zorgt de dienst in de Kanaalzone en in eigen omgeving. Zaterdags wordt de vracht van zo'n 8 ton dartele raspaard- jes, in twee rijen manden, over drie combinaties verdeeld. Belast met een grote verantwoorde lijkheid en een flink aantal documenten vangen de chauffeurs, bijrijders en con voy eurs de reis aan. De tas met docu menten bevat er zelfs van het ministe rie van defensie, omdat een duif nu een maal in de spionagestrijd als speciale koerier gebruikt kan worden. Vandaar... Met grote omzichtigheid wordt gere den. De kostbare lading, door een spe ciale verzekering gedekt kan geen hob belige wegen of snel genomen bochten verdragen. Angouleme, Clermont, Or leans, Beaumetz... Het Zeeuwse duiven- transport is al een. bekende verschijning geworden op Belgische en Franse we gen en wellicht binnenkort ook op de Spaanse, richting Barcelona. Wanneer in het meest vluchtige mo ment van de reis, duizenden doffers en duivinnen klapwiekend het luchtruim hebben gekozen, is de taak volbracht. Alvorens echter de karavaan de neus (Van onze correspondent) Noord en Zuid-Beveland een reünie ge* j oorlog hebben de verzetstrijders van Noord en Zuid-Bev>leand e enreünie ge houden. Dit gebeurde woensdagavond in de Oosterkerk te Goes, pas na 20 jaar dus, wat volgens spreker de heer Ver-1 meulen, een schandaal was. „Men moest de jeugd laten horen, wat er gedaan is f aan verzet in Nederland, voor de vrijheid waar wij nu van genieten". De bijeenkomst, die druk was bezocht I werd geopend door de voorzitter, tevens! oud-commandant van het verzet in Zee land, de heer P. Kloosterman. Speciaal werden de doden herdacht door de heer] P. van der Geest, terwijl daarna twee mi-1 nuten stilte werd gehouden. Behalve toe-1 spraken, werden twee zeer interessante films vertoond die over de bevrijding van Nederland handelden. Na toespraken van respectievelijk de I burgemeester van Goes, de heer Huberl en de heer Lokker, werd de vergaderinji door de heer Vermeulen gesloten. naar het noorden richt, hebben Franse liefhebbers de gelegenheid te baat geno men om tientallen duiveneitjes uit de manden te halen. Voor consumptie of voor de kweek, ze zijn er verzot op. In twee rijen manden gaan de gevleugelde vrienden vanuit Oost burg per vrachtauto naar het zui den. (Van onze correspondent) ST.-ANNALAND Burgemeester H. J. Smith heeft de eerste paal voor de nieuwe jachthaven alhier, geheid. Daar mee Is een begin gemaakt met de bouw van een watersportcentrum, dat straks plaats zal bieden aan een groot aantal jachten, die van hieruit alle kanten op kunnen. Via de Eendracht naar het Veer- se Meer, via Zijpe naar het noorden en door Het Keeten naar het westen (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de openbare vergadering van dinsdag avond te Terneuzen heeft de raad, nadat de voorzitter, burgemeester mr. H. Rijpstra, aandacht had be steed aan de verloving van prinses Beatrix, uitvoerig van gedachten gewisseld over de door b. en w. aangeboden nota betreffende de financiële positie van de gemeente en het voorstel diverse gemeente lijke belastingen te verhogen. Hier onder zijn begrepen de keurlonen ingevolge de vleeskeuringswet, de hondenbelasting, de precariokosten, de opcenten op de personele belas ting, de wegenbelasting en reini gingsrechten. De heer Huybrecht merkte naar aan leiding hiervan op, dat door de wijze waarop de financiële verhoudingswet; op de gemeenten door de overheid is toe gepast. vele gemeenten in de klem zijn geraakt. Hij zag geen mogelijkheid dat de huidige regering deze knoop zal kunnen ontwarren en hoopte, dat hij dan ook zal worden doorgehakt. De heer Wete- rings sloot zich in grote lijnen hierbij aan en ook de heren De Feyter, Ra- mondt, en Fijn van Dra at uitten zich op dezelfde wijze. Overigens waren de ze sprekers het erover eena dat het voorstel van B en W, zij het met tegen zin moest worden aangenomen. Wethou der De Meyer (financiën) zei nog dat, on. danks de door de rijksoverheid toegepas te verfijning, de regeling vooral voor gemeenten die blijken buitengewoon ex pansief te zijn, omdat zij als kernge meenten zijn aangewezen, funest is. Hij deelde mee, dat de minister bepaalde toezeggingen heeft gedaan, waardoor het tekort op de gemeentebegroting op het einde van het jaar redelijk zal zijn. Dit deed de heer Hol opmerken, dat wij toch niet optimistisch mogen zijn". De heer De Meyer repliceerde, dat de minister duidelijk had laten verstaan, dat het gemeentebestuur wel zeer goed zou moe. ten letten op de uitgaven die het gaat doen. Dit betekent dus, aldus de wethou der, dat wij zeer goed zullen moeten af wegen de werken die wel en dig niet kunnen worden uitgevoerd. Bij een discussie over de verschillen de belastingen wees de voorzitter er op n.a.v een opmerking over de controle van 'de hondenbelasting van de heer De Feyter, dat het in de bedoeling ligt daarop zeer scherp te letten in de toe komst. Wethouder De Meyer hoopte, dat deze oplezierige maatregel geen wan trouwen zal wekken en dat men er de absolute noodzaak van zal willen inzien. De heer Ra mondt had overigens wei nig waardering voor de wegenbelasting, waarby hij stelde dat de bevolking bui ten de kom onevenredig wordt belast. Wethouder De Meyer bestreed deze op vatting. Door deze maatregelen hopen B en W het tekort op de gemeentebe groting, dat inmiddels is gestegen tot ruim 415.000 gulden, terug te brengen op ruim f 210-000,-. Ün het begin van de vergadering was de heer De Feyter nader ingegaan op de schriftelijke vragen en de daarop (even eens schriftelijke) bekomen antwoorden i.v.m. de herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen, zoals deze in de pers is verschenen en waarvan het gemeentebe stuur geen mededeling had ontvangen. B en W hadden nl. geantwoord, dat G.S. niet verplicht zijn hierop antwoord te geven. Verschillende raadsleden von den dit een onjuiste houding van G.S. Met name wethouder De Vos zei, dat Terneu zen wel zijn instemming had betuigd met de twee G.S.-voorstellen die waren voor gelegd, maar over het derde, dat dus aan de minister van Binnenlandse Zaken zou zijn voorgelegd, was het advies van de gemeente niet gevraagd. De heer De Vos was van mening, dat men hiermee niet akkoord behoefde te gaan en dat het gemeentebestuur dus aan G.S. dient te vragen of men hierover opheldering kan krijgen. In deze zin deed mr- Rijpstra een voorstel. Met uitzondering van de heer Weterings, die zei dat voor hem de zaak volkomen duidelijk was, stemden alle raadisloden voor dit voorstel. De he ren G. den Decker en dr. J. Klok wer den in vaste dienst benoemd aan de gym nasiale afdeling van het Petrus Hondius- lyceum. Aan mevr. H. P. Sloover - Ha melink werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Zuidlandschool en met algemene stemmen werd de heer A. Hoste uit Dirkgland benoemd. De paal, die de burgemeester zc> vaar dig heide, was de eerste van driehon derd, die nodig zijn voor het aanbren gen van vijf drijvende steigers van elk vijftig meter, die haaks op de haven kant zijn aangebracht. Die palen krijgen meerstangen, waar langs het touw dat de jachten afmeert bij eb en vloed op en neer schuift. De vijf steigers zijn via de dijk (zeewe ring) bereikbaar over bruggen. Een vernuftige constructie wordt de toegans- trap, waarvan de treden nooit nat of glibberig worden. Die treden komen aan kettingen te hangen. De drijvende ponton neemt iedere trede in een inkeping mee omhoog en omlaag naargelang de waterstand. Een soort „roltrap" naar het plezierva artuig Zover is het nu echter nog niet. Daar moet eerst nog een half jaar aan ge werkt worden. De eerste meerpaal zit er nu in. Dat gebeurde in tegenwoordig heid van ir H.J.M. Bekker van de Pro vinciale Waterstaat in Zeeland en de rayonvertegeniwoordiger J. de Regt te Tholen, de Sint-Annalandse wethouders, afgevaardigden van de watersportver eniging „Sint-Amialand Omstreken" van aannemer Plieger uit Lexmond en enkele andere genodigden. Burgemeester Smith vond het na die eerste spannende „heidaad" een heuge lijk gebeuren voor deze gemeente. „Daar bij mogen we wel even stilstaan." Het kostte nogal 'wat voorbereidingszweet- druppels. In 1959 werd de nieuwe „land- bouwhaven" in gebruik genomen, na af sluiting van een door de ramp 1953 zwak ke plaats in de beveiliging: de oude ha ven in de gemeentekom. Toen reeds bleek ze voor het feitelijk doel te groot, vanwege het steeds toenemend vervoer van de landbouwprodukten per as. Spoe dig bleek, dat die haven met een opper vlakte van 5,6 hectare en een diepte van 3.35 NAP (bereikbaar voor schepen tot 1400 ton) voor aan- en afvoer van landbouwprodukten en meststoffen niet rendabel meer te maken was. Er is een loswai van liefst 265 meter. Een inves tering van 2 miljoen gulden, maar de ha vengelden liepen per jaar schrikbarend terug Het Sint-Annalandse gemeentebestuur verzocht Gedeputeerde Staten van Zee land de bestemming te veranderen. Kwam er bij het snel toenemend water toerisme niet steeds meer gebrek aan jachthavens? Het ging van een leien dakje. Met voldoening gewaagde burge meester Smith van voortvarende mede werking van rijks- en provinciale over heid. Een aanzienlijke rijkssubsidie werd via de staatssecretaris van Economische Zaken verkregen, Gedeputeerden zorg den voor snelle goedkeuring en de Pro vinciale Waterstaat had binnen 14 dagen een schefsplan klaar. Het doel van de jachthaven is niet alleen een uitbreiding van de recreatie ve mogelijkheden, gedacht is ook aan een gunstige economische ontwikkeling van de gemeente, terwijl de midden stand in het bijzonder dez© gelegenheid zal kunnen aangrijpen. Burgemeester Smith was ervan over tuigd, dat de Sint-Annalandse spreuk se dert 1591 altijd het groeyende" via de nieuwe jachthaven een stevige impuls zal krijgen. (Van onze correspondent) CL INGE Door de Casparie-vereni- gingen Clinge - Graauw, Hulst. Nieuw Namen en Terhole werd in café Sport park een avond georganiseerd, waar een lezing werd gehouden door dr. Ter- MIDDELBURG Rijkskweekschool,I vak nuttige handwerken. Geslaagd: Me| juffrouw H. M Hoencamp, Middelburg;l mej. M. Heeren, Vlissingen, mejuffrouw! A. J. Wetselaar, Middelburg; mejuf-r frouw J. Bliek, Nieuwland, Er werd één kandidaat afgewezen. BINDER- EN DEKLAGEN MIDDELBURG Gisteren werd! mens gedeputeerde staten van Zeela aanbesteed het aanbrengen van een bi der- en deklaag op gedeelten van dj provinciale wegen Terneuzen-Axel Drie Schouwen-Roode Sluis. Er ware elf inschrijvers. Laagste inschrijver de n.v. De Vier Ambagten te Hulst vo f 327.210,Hoogste inschrijver was K. T,[ de Oude te Biervliet voor f 399.000, is nog niet gegund. (Advertentie) (Van onze correspondent) STOPPELDIJK Zondagmorgen a.s,| zal pater Jan Kou ijzer, Marist, die on-Ij langs tot priester werd gewijd, zijn cer.J ste H. Mis opdragen in de parochiekerltPf van de H. Gerulphus te Stoppeldijk. Op zondagmorgen 11 juli zal hij hetzelfde! doen in de parochiekerk van de H. CorJJ nelis te Lamswaarde. De fam. Kouijzej behoort tot de parochie te StoppeldyH maar de gezinsleden plegen ter kerke gaan in het meer nabij gelegen Lan waarde. Voor beide dagen geldt ongeveer hetl zelfde programma. De neomist zal beidef keren 's morgens om kwart voor tienl worden afgehaald door bruidjes en d<| leden van de respectievelijke comité's,! Om tien uur draagt hij de H. Mis op. Bijl beide gelegenheden zal het gemengd koorl van de parochie te Stoppeldijk de Cho-I ral-messe van Anton Bruckner uitvoerenl o.l.v. dirigent Joh. Vernimmen. Pater Kouijzer zal te Stoppeldijk re-I cipieren in het Verenigingsgebouw, tel Lamswaarde in de pastorie. De recepties! beginnen om elf uur. (Van een onzer TERNEUZEN ris van de konii mr. J. van Aarts dagmorgen de j te Terneuzen van stichting geopend. een megafoon van toren midden in niet helemaal com nog een theehuis [goedkeuring voor zal in het derde k [worden verleend, Aartsen mede, d [ning van de je [uniek voor geheel j een extra-feestelij] |De commissaris st< [verkeerslichten in na zich het al eni^ de" verkeer in be\J [weggebruikers wa leerlingen van al! [lagere scholen. Het initiatief voor [van de tuin werd rel men door burgemeestj en de toenmalige kor meentepolitie, inspect J De laatste kwam spoei [lijden. Zyn opvolger, 1 Ooyen, nam de planr er een aantal Terneuz te maken. Vrij spoedig Jeugdverkeerstuin te Morgen, vrijdag 2 juli: Hanswc 5,16 en 17.37 uur; Terneuzen 4.36 16.57 uur; Vlissingen 4.02 en 16.27 uurJ Wemeldinge 6.05 en 18.29 uur. OOSTBURG Eenhoorn: 20 uur Ledenvergdae: voetbalvereniging. SLUIS Gemeentehuis 19.30 uur: Raadsvtf dering. (Van een onzer vi MIDDELBURG Zc Jlag over 1963 van de is ook dat over 1964 eei I de opsomming geworden activiteiten, die in de voords zijn gericht op ^an het welzijn van de king, zowel op maatsck pultureel gebied. Dat de i 'n deze provincie een b ïeeft ingenomen wordt _jet feit dat zij steeds n te verrichten. Dit houd dat enkele sectoren zoa onderzoek, opbouwwerk de knel dreigen te raken door de Stichting zelf o; *yant op verschillende fr< Jiet aantal medewerkers R>reiden. Ondanks bepa: (feeft het gehele beeld re —ine en voldoening, zo Stichtingsbestuur. Wat betreft onderzoek, jlichting door de stichting teerst op gewezen dat d Tot onderzoek in 1964 ivaren, omdat er vele an Teden moesten worden ichter aan onderzoek ee. jehoefte gaat bestaan, n Jiet de ontwikkeling de [en het toenemen van d Volgens het verslag op n mijn niet meer kunnen 1 net maar één onderzoel ^De stichting stelde o.an naar de mogelijkhede] ^tn een of meer scholeri het leer- en opvoedingsn' fen onderzoek naar het oj jchool voor gehoorgestoo gebrekkige kinderen in laatste studies werden g ioek van G.S. I Een onderzoek werd evf haar de dorpshuizen in I Jcader werd een afzond ingesteld ten behoeve v« Axel, in verband met q ^en nieuw gebouw in die pe gemeente Zaamslag w Uitgebracht over de toek Hen van die gemeente. Ii pen de verenigingsactivi tijdsbesteding onderzoek Bompensatiemogelijkheder Isn Bruinisse in verband pn toekomstige ontwikkf mosselcultures werd g menwerking met het E Een nota over de opzet programma en van nood Koek van de plattelandss «and kwam gereed en de yan zal mede afhangen v baar komen van de nodig Te Hulst is men bezig I Igen over nog nader te cJ ■tiviteiten, terwijl te IJzeil ■eerst diverse mogelijkhedl ken voor het stimulerer geven aan bepaalde activit Jse. In het jaarverslag wc ■naleerd dat in de dorpen I „beroepskader" bestaat. Ir 1 worden n.l. vooral op I moeilijkheden gesignaleer van het verenigings- en oi ■Behalve te Axel werden i het stichten van dorpshi »ken gevoerd te Hoek, C s Gravenpolder, Wemelc ^olijnsplaat, Hontenisse, s Heer Abtskerke, St Poortvliet, Breskens Krj bcherpenisse. RIn het verslagjaar heef -..r^A he-t zeer druk geh ■werden m het kunst en i I2?g een aantal nieuwe ini 1 men. AXEL Café Benelux 18 uur Schieting.

de Stem | 1965 | | pagina 2