Hittegolf in Italië Amsterdam straft „vlaggen halfstok SMAKELIJK ETEN IN LIMBURG bont HOFNAR Indonesië beschuldigt Westerling GESPLITSTE UITKERING IS ER DOOR Overvallers schieten gezin neer Na jarenlange kakkerlakkenplaag Tien jaar voor medeplichtige parathionmoord BALLETGROEP COSTA RICA VERONGELUKT lOct tSchaduwopdrachtJ Oeverwaclit Kinderbijslag drievoudig vanaf zestien VRIJSPRAAK IN ACHTMAALSE BRANDAFFAIRE zomerprijzen DAGBLAD VOOR ZEELAND Plaatselijk regen BIJ STUDERENDEN: TOT NA BEZOEK VERLOOFDE PAAR: SIMBOLO 105* JAARGANG No. 24931 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) D O N D ERDAG 1 JOH 1963 Abonnementsprijs 10,80 per kwar- taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan* vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. DUIZENDEN DAKLOZEN De Chinese expansiedrift is nog lang niet bevredigd. In het Verre Oosten verwacht menige politieke deskundige dat Thai land het volgende slachtoffer van China's ambitie zal zijn. Pagina 9. Grote veranderingen in het alge meen klassement van de Tour de France. De eerste bergrit stond op het programma en dat betekende heel wat verschuivingen. Boven dien verdwenen enkele cracks uit het grote werkstuk van monsieur Jacques Goddet. Het filmfestival in Berlyn heeft een zwakke start gemaakt. Pag. 5. In de nieuwe Zuiderzeefilm, welke op het ogenblik wordt gemaakt, is een circus het verbindende ele ment Pagina 9. Twee platen van de Beatles worden deze week uitgeloofd voor onze Hitparade-prijsvraag. Bovendien wacht onze bejaarde inzend (st)ers een verrassing. Bijzonderheden, uitslag en nieuwe opgaven op pa gina 5. Vandaag treden de nieuwe kinder wetten in werking. Pagina 7. DJAKARTA (UPI) Het Indo nesische persbureau Antara heeft dinsdag meegedeeld, dat de Ne derlandse kapitein Raymond („Turk") Westerling, „verant woordelijk voor de dood van dui zenden mensen op Celebes", heeft geprobeerd Algerië binnen te komen om de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken dr. Soebandrio, en president Soekar- no te schaduwen. Het nieuwe bewind van kolonel Bou- medienne, aldus Antara. had kapitein Westerling de toegang tot Algerië ont zegd voor de duur van de, inmiddels tot 5 november uitgestelde tweede Airo- Aziatische conferentie. Antara noemde Westerling „een in strument van de imperialisten met als opdracht het schaduwen van Indonesi sche regeringsleiders". De „massamoor den" waaraan hij zich zou hebben schul dig gemaakt, zouden in 1948 op Celebes zijn gepleegd, aldus het Indonesische persbureau. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Overwegend matige, noorde lijke wind. In het noorden van het land dezelfde, elders lagere mid- dagtemperaturen. Vandaag: zon onder 21.03 uur. Maan onder 23.19 uur. Morgen: zon op 4.24 uur. Maan op 8.13 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp. zw. bew. 19 regen 18 zw. bew. 16 geh. bew. 18 h. bew. 16 zw. bew. 23 h. bew. 20 zw. bew. 27 onweer 29 h. bew. 29 1. bew. 27 onweer 32 1. bew. 30 1. bew. 26 zw. bew. 31 1. bew. 29 zw. bew. 31 onweer 31 zw. bew. 29 onbew. 26 onbew. 31 1. bew. f6 niet ontvangen niet ontvangen zw. bew. 29 1. bew. 33 h. bew. 35 L bew. 23 ROME/BELG RADO/AMSTERD AM Vakantiegangers die het in Europa zoeken weten nog steeds niet welke kant de zomer uit wil. Het weer is nog steeds onbetrouwbaar, zelfs in de zuidelijke landen. In ons land ziet het er voor vandaag weer niet te best uit. Veel wind en niet te veel zon, bij matige temperaturen voor de tijd van het jaar. In Italië heerst al ruim een week een hittegolf, die allerlei onplezierige naslepen heeft. Hetzelfde kan worden gezegd van de watersnoodramp, die Zuid-SIavië heeft getroffen. Daar heerst bovendien een muggen plaag, waartegen nog niet afdoende kan worden opgetreden. In beide landen zijn al tientallen slachtoffers gevallen. In Zuid-SIavië zijn duizenden daklozen. (Van onze correspondenten) In Rome zijn de vuilnisophalers drie dagen in staking gegaan. Er zullen noodvoorzieningen worden getroffen, waardoor ziekten kunnen worden, voor komen. De hitte heeft inmiddels al ne genenveertig doden geëist. Bosbranden en verkeersongevallen, als gevolg van flauwten bij de bestuurders, doen zich nog iedere dag voor. Gisteren hebben de spoorwegarbeiders niet gewerkt. Zuid-SIavië heeft mensen en machines ingeschakeld om te voorkomen dat het; wassende water van de Donau de graanoogst van het land vernielt Aan achthonderd mijl Donau-oever en bij de zijrivieren houden 37.000 men sen de wacht. Duizenden hectaren land in West-Duitsland, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, Hongarije en Zuid-SIavië zijn al door Donauwater overstroomd, en streken in drie andere landen, waardoor de Donau naar de Zwarte Zee stroomt Bulgarije, Roemenië en de Sovjet- Unie worden bedreigd. Novi Sad en omstreken in Vojvodina, Zuidslaviës „graanschuur", worden het sterkst bedreigd. Al zeventig dagen be staat voor dit gebied de noodtoestand. De industriestad Apatin heeft ernstig van het water te lijden, gehad en drie gemeenten Backa Palanka, Vajska en Kovilj zijn van de buitenwereld af gesneden. Bij Backa Palanka is een tweede nooddijk van bijna 3 km lang opgeworpen. Het water van de rivier bij de dorpen Lzanj en Celaroco, heeft al een hoger peil bereikt dan dat waarop de dorpen liggen. Met bergen zandzakken en an der materiaal wordt voorkomen dat de rivier overstroomt. In Bogojevo zwiepte een stormachtige wind het water op, zodat zich op vijf plaatsen overstromingen voordeden. Hier zijn onder meer 20.000 zandzakken opgeworpen. Het aantal daklozen in de noordelijke Zuidslavische provincie Vojvodnia be draagt thans 23.000. Meer dan 4350 ge bouwen en huizen en 47.000 ha bouw land staan onder water. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Tien jaar ge vangenisstraf met aftrek heeft het gerechtshof te Den Bosch woensdagmorgen de Bossche Christina W. opgelegd wegens medeplichtigheid aan de para- thion-moord op haar man Cor Evers Zuidweg. In maart van het vorig jaar had de kostganger J. K. de moord samen met haar beraamd. De procureur-generaal bij het Bossche hof had twaalf jaar te gen haar geëist, een straf waartoe de Bossche rechtbank haar eerder had ver oordeeld. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 56 tegen 52 stem men een amendement-Scholten (C.H.U.) aangenomen, waardoor voor studerende kinderen ouder dan 16 jaar niet alleen een drievoudige kinderaftrek voor de inkomstenbelasting, maar ook een drie voudige kinderbijslag wordt gewaar borgd. Het amendement werd ingediend bij een wetsontwerp, dat overigens slechts technische betekenis had: het verzorgde de aanpassing van een aan tal sociale verzekeringswetten aan de nieuwe belastingwetten. Het amende ment-Scholten kreeg de steun van de K.V.P., V.V.D. en C.H.U. Tegen stemden de P.v.d.A., P.S.P., C.P.N. en de V.V.D.'ers Oldenbanning en Corver. De kosten, aan dit amendement verbonden, had minister Veldkamp geschat op 13 miljoen gulden. Dit geld zal moeten komen uit het kinderbijslagfonds. De minister had op de beslissing van de kamer geen enkele invloed willen uitoefenen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Stichting van de Arbeid heeft woensdag haar instem ming betuigd met het standpunt van de regering ten aanzien van een bijzondere uitkering in 1965, te weten 1 procent meteen en 1 procent per 1 december telkens over het jaarsalaris plus vakan tiebijslag, met een minimum van in to taal 120 gulden. De stichting heeft een concept-vergunning opgesteld, die het College van Rijksbemiddelaars dezer da gen zal uitvaardigen. Er is derhalve sprake van een toestemming tot het doen van een uitkering, niet van een verplichting. 55 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het uithangen van de vlag halfstok wordt tot en met za terdag in Amsterdam beschouwd als een verstoring van de openbare orde krachtens de politieverordening en kan leiden tot een proces-verbaal. Burge meester Van Hal heeft als hoofd van de politie deze beslissing genomen om te voorkomen dat de hoofdstedelijke burgerij al te duidelijk aan zijn gevoe lens ten opzichte van de verloving van prinses Beatrix uiting zal geven. Uiteraard, zo werd woensdagmorgen meegedeeld, zal niet worden opgetre- Prinses Beatrix en Claus von Amsberg bij de oudste leden van de Raad van Ctate. Van links naar rechts: mr. P. Cort van der Lui den, mejuffrouw mr. A. Ribbius- Peletier, mr. A. de Block en naast het verloofde paar vice-president prof. L. Beel. den wanneer voor het hangen van de vlag halfstok een gegronde reden be staat. Zaterdag, wanneer het verloofde paar zijn bezoek aan Amsterdam brengt, zal de politie er scherp op toezien dat er geen demonstraties worden gehou den. De hoofdstedelijke autoriteiten zijn ich ervan bewust dat in hun tijdens de oorlog zo zwaar getroffen stad meer dan elders gevaar voor ongere geldheden bestaat en durven het warme onthaal, dat Beatrix en de heer Von Amsberg in Den Haag ten deel is ge vallen, niet als maatstaf nemen voor wat er zaterdag in Amsterdam zal ge beuren. Inmiddels is het definitieve program van het bezoek vastgesteld. Om 11.15 uur komt het paar aan bij de rand van de stad. Om 11.30 uur volgt in de raadszaal de kennismaking met het ge meentebestuur en de raadsleden. Na een lunch in de ambtswoning van de bur gemeester, waarvoor alleen de wethou ders zijn uitgenodigd, gaat het gezel schap om 2.30 uur scheep voor een rondvaart. Om 4.00 uur wordt de dag besloten met een ontvangst in het ha vengebouw, waarvoor 70 Amsterdam mers, die representatief zijn voor de be volking, worden uitgenodigd. Voor de burgerij is er 's avonds om tien uur een vuurwerk bij de RAI. Een functionaris van het stadhuis zei vanmorgen: „Wij hopen er ondanks al les een soort koninginnedag van te ma ken. Daarom mag zaterdag alles wat ook op koninginnedag mag". In de afgelopen nacht zijn in Bergen een of meer kladderaars aan het werk geweest die auto's van Duitse gasten hebben ondergesmeerd het hakenkrui sen en anti-Clausleuzen. Een van de autobezitters, de Keulenaar Hoffer, is nog maar nauwelijks twintig jaar en zijn vrouw stond er gewoon bij te hui len. De families waren nog maar pas in Bergen gearriveerd. Ook op verschil lende andere plaatsen in Bergen zijn vandalen aan het werk geweest. De po litie stelt een uitgebreid onderzoek in, doch heeft de daders nog niet gevon-» den. In Den Haag hebben prinses Beatrix en Claus von Amsberg gisteren infor meel kennis gemaakt met de leden van de Raad van State. Enkele honderden Hagenaars juichten de verloofden op het Binnenhof toe. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Niet voor Bea trix en Claus maar voor een privé- gebeurtenis hing een Amsterdam mer gisteren op de Amstelkade deze vlag uit. De uiting van vreug de, zoals de bij de vlag opgehan gen schooltas al demonstreert, be treft het splinternieuwe h.b.s.-A- diploma, waarmee zijn 17-jarige zoon, na weken van nerveuze span ning thuiskwam. BERLIJN (UPI) Tijdens een treinbotsing in de Berlijnse onder grondse zijn vandaag 85 personen ge wond geraakt, van wie niemand ern stig. De meesten liepen schram/men en builen op, sommigen n lichte shock. Enkelen van hen (zie foto) werden per brancard weggedragen. Het ongeluk gebeurde niet ver van de Kurfürstendam toen een st staande trein in volle vaart door een ander van achter werd aangereden. De bestuurder van de trein die was doorgereden heeft 1,5 uur in zijn ca bine opgesloten gezeten. Men wist hem uiteindelijk met behulp van snij branders te bevrijden. Hij was niet ernstig gewond. Over de oorzaak van de botsing tast men nog in het duister. DUSSELDORP (U.P.I.) Twee ge wapende personen hebben woensdag een inval gedaan in een kantoor van anti-communistische Zuidslavische bal lingen en de vroegere diplomaat Bery Dezelic, diens vrouw en dochter neer geschoten. De aanslag is vermoedelijk gepleegd uit politieke motieven en was moge lijk een persoonlijke wraakneming tegen de familie, die tegen Tito is. (Van onze correspondent) SITTARD Het Duitse missiecolle ge van de paters franciscanen, gevestigd in het klooster Waters- leyde bij Sittard, heeft meer dan 25 jaar lang te lijden gehad van een grote kakkerlakkenplaag. De zwarte dieren, waarvan sommige een lengte bereiken van vijf tot zeven centime ter, hebben in die afgelopen jaren heel wat schade aangericht. Men is het ongedierte met alle mogelijke middelen te lijf gegaan, maar helaas zonder veel succes. Dezer dagen nu heeft de in Hoensbroek woon achtige vertegenwoordiger van een Duitse fabriek, die gespecialiseerd is in de vernietiging van alle mogelijke schadelijke dieren, zoals ook ratten en muizen, het klooster van de plaag verlost. De plaag had zich uitgebreid toen enkele jaren geleden tot uitbrei- dig van het klooster werd over gegaan. Er moest toen een nieuwe vleugel aan het gebouw worden toe gevoegd en meteen werd besloten om ook tot modernisering van de oude gebouwen over te gaan. Bij het opbreken van de oude vloe ren stootte men op de eigenlijke broedplaatsen van de kakkerlakken, waarvan er duizenden werden aan getroffen. Uiteraard werden er bij die gelegenheid vele vernietigd, maar een gedeelte kreeg toch nog kans om te ontsnappen. Zij verdeelden zich over de gehele oppervlakte van het oude gebouw en vestigden overal nieuwe broedplaatsen. Toen werd de ellende pas volledig. Vanaf dat moment was niets meer veilig voor hen en ze werden dan ook overal aangetroffen. In de melk, in de jam. op vlees en kaas en andere levensmiddelen, in de keuken, in het fornuis, in de bedden, de lift enz. Toevallig bracht pater-rector Cor- binian Benzig enige tijd geleden een bezoek aan het franciscanenklooster te Salzmünster-Fulda, waar men kort daarvoor ook veel last had ondervon den van kakkerlakken. Een fabrieks- team uit Elmshorn bij Hamburg had het klooster echter op korte termijn van het ongedierte verlost. E'en ploeg van dit bedrijf werd ook in Watersleyde ingeschakeld en inderdaad is men nu van de grootste last verlost. Binnen tien mi nuten was het eerste succes al merk baar. Deze eerste actie, in de tweede week van augustus doet men het voor alle voorzichtigheid nog eens over, was erop gericht de broedplaatsen te vinden en deze in te dammen of te isoleren met zeer fijne insecticide kristallen. Deze dichte kristallaag wordt verkregen door verneveling van insecticidevloeistof. Dit gebeurt met een machine die ruim 18.000 toe ren per minuut maakt, waardoor de vloeistof net .iets lichter wordt dan lucht, zich dan zelf gedurende een klein half uur in beweging houdt en zich daarna als een film op alle aan wezige voorwerpen vasthecht. Di ontstane laag heeft een vernietigende nawerking van ruim acht weken op alle insekten, behalve bijen. Elk an der insekt dat met de nevel of kristal laag in aanraking komt, legt het loodje. Hetzelfde ssyteem wordt ook toege past bij de bestrijding van schade lijke invloeden op vruchtbomen en tuinbouwgewassen. De eerste hindernissen in de Ronde van Frankrijk zijn geno men. Er moesten twee bergen beklommen worden en dat be tekende een pittig karwei voor de coureurs. Minder lastig heb ben het onze lezers, die deelne men aan de grote Tour-prijs vraag. Zij krijgen deze keer een eenvoudige vraag op te lossen. Die luidt dan: Hoe hoog is de Tourmalet? Onze sportpagina van woensdag kan u een handje helpen Er blijkt voor veel lezers nog een moeilijk te begrijpen opga ve geweest te zijn. Dat was de vraag in de krant van maandag, die handelde over de tijd van Raymond Poulidor. Het is de be doeling dat men de vier naast elkaar staande cijfers van de tijd die Poulidor maakte, afzon derlijk bij elkaar optelt. TEGUCIQALPA (UPI) Vijf endertig leden van het nationale ballet van Costa Rica zijn woens dag om het leven gekomen bij een Busongeluk in Honduras. Negentien, andere passagiers werden ernstig gewond. De autobus raakte van de grote weg en stortte in een kloof. Volgens de politie werd het ongeluk veroorzaakt door het weigeren van de remmen. De bus was zo juist de grens overgekomen uit Nicaragua. De regering van Honduras heeft vlieg tuigen van de luchtmacht beschikbaar gesteld om de doden en gewonden naar Costa Rica over te brengen. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het Bossche gerechts hof heeft gisteren de drie Zundertse jongelui, C. H., F. P. en C. O., vrijge sproken, die in de nacht van 28 op 29 december in het parochiehuis van Acht maal onvoorzichtig met een oliekachel hadden gesjouwd. Tengevolge daarvan was het parochiehuis tot de grond toe afgebrand. Ook de procureur-generaal had vrijspraak gevraagd, omdat naar zijn mening van grove schuld niet kon worden gesproken. (Advertenties) HOFLEVERANCIER GROTE MARKT25- BREDA I' -HlMMÉIÜn» I Uitsluitend tabak

de Stem | 1965 | | pagina 1