NIEUWE KINDERWETTEN IN WERKING FANTA 6 limonadeglazen met vrolijke clowns! ORANGE w w TUSSENSTATION w Kadars val HONGARIJE LOOPT UIT DE MAAT Krocké-Stoeve uitgeschakeld Vraag naar brommers toegenomen voor 6 zegels en slechts 1 gulden krijgt U GEZINSFLES Kladderaar van Bamberg weer actie in Haagse koopman na wild-west-rit aangehouden MAATREGELEN STRAFBLAD BEGINSELWET Elf Indonesiërs gesneuveld op Noord-Borneo Zuidafrikaanse tegen-publiciteit in Nederland ANNE MARIE OP K0RF0E Republikeinen menen: JOHNSON MOET NAAR PARIJS Negers gaan in najaar weer demonstreren GROTE TOUR Roy Emerson wéér tegen Fred Stolle in de finale Michel Jazy wéér sneller Fangio is het vak nog niet verleerd KLEINE TOUR OLM RIEKERINK NAAR Ft DEN ROSCH-BVV Rudi Liebrechts wint in Haacht Twee kinderen overleden van Schotse vierling Onlsnappingssysteem bij Apollo" mogelijk DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 JULI 1965 SAMKALDEN denkbeelden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vandaag in werking getreden herzieningen op het stuk van de kinderwetgeying zijn sinds 1948 voorbereid. Minis ter Samkalden (justitie) zei gis teren op een persconjerentie, dat bij de herziening van de sinds 60 jaar bestaande wetgeving op dit terrein met een aantal nieuwe in zicht en welbewust is rekening ge houden. Er zijn evenwel ook nog een aantal nieuwe denkbeelden die in de hernieuwde wetgeving hun neerslag nog niet hebben kunnen vinden. Daarom wenst mi nister Samkalden deze herziening niet als een eindstation maar als een tussenstation te beschouwen, op weg naar een toenemende in tegratie van het kinderrecht in de opvoeding. Op een bijeenkomst in de Rol zaal aan het Haagse Binnenhof is op een bijeenkomst gistermiddag nog speciale aandacht gewijd aan de invoering van de nieuwe kin derwetten. Minister Samkalden herinnerde er in een toespraak aan, dat inmiddels al een nieuwe commissie is ingesteld, die zich op verdere herziening van het kin derrecht zal bezinnen. De heer D. Q. R. Mulock Hou wer, adviseur van de Nationale Federatie voor de kinderbescher ming, zei te menen, dat de geest, die de thans gewijzigde wetten beheerst, zonder twijfel de geest van de vooruitgang is. Mr. G. Ph. Helders, voorzitter van het college van advies voor de kinderbescher ming, spoorde het particulier ini- itatief aan om te komen tot de oprichting van jeugdafdelingen voor psychiatrische behandeling of het verbinden van psychiatri sche mogelijkheden aan de huidi ge justitiële inrichtingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG ■*- Met ingang van vandaag, 1 juli, treden in ons land nieuwe kinderwetten in werking. Daarbij gaat het om het herziene kinderstrafrecht en kinderstrafprocesrecht, alsmede om de invoering van de nieuwe beginselenwet voor de kinderbescherming en het uit voeringsbesluit kinderbescherming. BAMBERG (UPI) Gisterochtend is ontdekt, dat een standbeeld in het ge meentelijk park is beklad met hakenkrui sen en met leuzen als „dood aan de jo den" en „aan de galg met de jodenmede plichtige Erhard". Het was de vijfde anti-semietische uiting van deze aard sinds 12 juni en de eerste sedert kanselier Erhard j.l. zondag op het marktplein van Bamberg stond en deze handelingen oen smaad op Duits land noemde. Vele nachten achtereen heeft de ge meente 300 mensen laten patrouilleren. Toen een week was verstreken zonder dat er iets was gebeurd, werd twee da gen geleden het patrouilleren gestaakt zonder dat daaraan ruchtbaarheid werd gegeven. De lastpost werkt met bruine verf de oude partijkleur der nazi's. Er wonen maar 15 joden in Bamberg, een plaats met 73.000 inwoners. Voor Hitier waren er 1200 joden. De meesten van hen zijn in kampen omgebracht. (Van onze correspondent) krSnm= HAk G'f»— Een 23"jar'Se Haagse Koopman heeft gisterochtend in alle vroegte als een dolleman in zijn auto door Den Haag gereden, achtervolgd door vier politiewagens. Enkele uren later werd hij klemgereden en ingerekend. De achtervolging voerde door diverse wijken, waar de wegpiraat vrijwel alle hoeken op twee wielen nam. Desondanks Kon hy zijn achtervolgers niet van zich afschudden. Het einde van de wild-west rit kwam in Poeldijk, toen de koopman 2 j ^ven *n weg vergiste en hij werd klemgereden. Maar ook toen gaf hij het nog niet op. Hij stoof met vol gas achteruit en reed daarbij een 15-jarige jongen van zijn fiets. Hij ging er op- vandoor, maar na een paar hon- to "]eter kreeg de politie hem opnieuw 7ii»P n* bleek niet in het bezit te anïkv,vai? een rijbewijs, terwijl ook de opapieren niet op zijn naam stonden. n*e* onder invloed. De man zal hom-a r daagse politie worden ver word!»,011 za* daarna aan de rijkspolitie de aaJL0j?rgeleverd' d*e kern ondermeer neus^rï3 van de Metser onder zijn gen wrLWnjveI1- De fiets van de j°n" ongedcMd. vernleld; maar hiJzelf bleef In het herziene kinderstrafrecht ko men thans de volgende leeftijdsgrenzen voor: 0-12 jaargeen toepassing van het strafrecht; 12 -16 jaar Alleen toepassing varn het kinderstrafrecht; 16 -18 jaar Toepassing van het kin derstrafrecht is regel, toepassing van het strafrecht voor volwassenen uit zondering; 18 - 21 jaar Toepassing van wet straf recht voor volwassenen regel, toepas sing van het kinderstrafrecht uitzon dering. Op het punt van straffen doen zich de volgende mogelijkheden voor 1. Berisping, bestaande in een „verma nende toespraak" van de rechter tot de veroordeelde; 2. Geldboete met een minimum van 50 cent en een maximum van 90 tot 150 gulden. 3. Arrest. Deze nieuwe straf van tenmin ste vier uur kan ten hoogste veertien dagen bedragen. 4. Tuchtschoolstraf. De plaatsing in een tuchtschool is de zwaarste straf voor strafrechtelijk minderjarigen. De mini mum duur bedraagt evenals thans één maand, het maximum is teruggebracht tot zes maanden, zonder onderscheid naar leeftijd. Voorts zijn devolgende maatregelen mogelijk 5. Onder toezicht stelling. Dit is in het nieuwe kinderstrafrecht een zelfstandige maatregel geworden, waarmee de rech ter in voorkomende gevallen kan vol staan. 6. Ter beschikkingstelling van de rege ring. Aan de handhaving van het oude recht is als nieuw element toegevoegd, dat voor zover de ter beschikkingstel ling niet eerder door de regering on voorwaardelijk is beëindigd, de rechter die de maatregel oplegde elke twee jaar onderzoekt of de ter beschikkingstel ling nog in het belang van de minder jarige is daarbij kan de rechter de 'ter beschikkingstelling voorwaardelijk of onvoorwaardelijk beëindigen. 7. Plaatsing in een inrichting voor bui tengewone behandeling. Deze nieuwe maatregel is bestemd voor de zeer moei lijk opvoedbare minderjarigen die in een gewone opvoedingsinrichting niet thuis horen. Zij kan alleen worden toe gepast op niet-toerekeningsvatbare en zgn. verminderd toerekeningsvatbare minderjarigen. De maatregel wordt voor onbepaalde duur opgelegd en eindigt van rechtswege bij het meerderjarig worden. De mogelijkheden van eerdere beëindiging zijn dezelfde als bij de ter beschikkingstelling. In geval van misdrijf kunnen alle onder 1 tot en met 4 genoemde straffen worden gehanteerd, in een geval van overtreding kan nooit tuchtschoolstraf worden opgelegd en in geval van een overtreding die door de kantonrechter wordt vervolgd kan bovendien geen arrest worden opgelegd. De huidige ver vangende tuchtschoolstraf verdwijnt. Voor alle straffen op de berisping en onder toezichtstelling na. geldt, dat zij door de rechter voorwaardelijk kunnen worden opgelegd. Voorts zal onder het nieuwe recht voorwaardelijke in vrij heidsstelling door de rechter, die de straf heeft opgelegd, ten alle tijde mo gelijk zijn. Er zal alleen dan een strafblad wor den opgemaakt, indien de minderjarige wegens misdrijf krachtens het kinder strafrecht is veroordeeld en hem plaat sing in een tuchtschool, een geldboete van meer dan f 50,- of een ter be schikkingstelling vam de regering is op gelegd. Alleen onvoorwaardelijk opge legde straffen komen dus op het straf blad. Voorts geldt met ingang van vandaag, dat de rechtbanken in eerste aanleg von nissen over alle misdrijven en een aantal met name genoemde overtredin gen uit diverse wetten. Alle overige overtredingen worden door de kanton rechter vervolgd. De nieuwe beginselwet regelt de or ganisatie van de kinderbescherming en stelt regels van verschillende aard aan de verschillende sectoren van de parti culiere kinderbescherming, alsmede aan de subsidies en kostenvergoedingen ten behoeve van de particuliere kinderbe scherming en de rijksinrichtingen. Ons land telt thans negen rijksin richtingen, waarvan 6 voor jongens en 3 voor meisjes, met een capaciteit van 400 plaatsen. Daarnaast zijn er niet min der dan 260 particuliere instellingen met 16.000 bezette plaatsen. Zij worden onderscheiden in inrichtingen voor op vang, observatie, opvoeding en buiten gewone behandeling. Ook zijn er nog 15 particuliere inrichtingen voor onge huwde moeders. KOETJING (Serawak) (UPI) Tij dens verschillende schermutselingen tussen Maleisische en Nieuwzeelandse troepen aan de ene kant en Indonesi sche infiltranten aan de andere zijn gis teren op Nóord-Borneo zeker elf Indo nesiërs gedood. Bij Serian liepen naar schatting 100 Indonesische infiltranten, die de grens waren overgekomen in een hinderlaag van Goerkha's waarbij zeven Indone siërs de dood vonden. In het district Simanggang doodden de Nieuwzeelanders drie Indonesiërs en namen een gewonde gevangen. De rest van de groep werd over de grens terug gedreven. JOHANNESBURG (UPI) De „Ne derlands - Suidafrikaanse Werkgemeen skap" heeft uit represaille tegen de gift van 100.000 gulden van de Neder landse regering aan het „Defense and Aid Fund" een fonds opgericht „ter ver spreiding van goede publiciteit voor Zuid-Afrika in Nederland". De secretaris van de werkgemeen schap, Robert van Tonder, verklaarde, dat de oprichting van het fonds „de juiste manier is om torug te slaan tegen de acties van de Nederlandse re gering". Op de vergadering van de werkge meenschap werd voorgesteld, dat elk Nederlands bedrijf met vertakkingen in Zuid-Afrika voor een contributie be naderd zou worden. EEN 30-JARIGE Westduitser heeft be kend bij het joods gedenkteken in Weis- senthurm een aantal rozen te hebben vernield. De man zei geen antisemiti sche motieven te hebben gehad. Hij wil de alleen de aandacht op zich vestigen. Koningin Anne Marie van Griekenland die haar eerste kind verwacht en haar schoonmoeder Koningin Frederike (gedeeltelijk zichtbaar) wandelen langs de zee bij Paleocastritsa op Korfoe, dat gisteren door de Griekse konink lijke familie werd bezocht. WASHINGTON (UPI) Een tleletr tic, die in opdracht van de repubükei1 se fractie van het Amerikaanse Huis vr Afgevaardigden een bezoek aan Pari! heeft gebracht, is tot de conclusie ge komen, dat president Johnson een spe ciale reis naar Frankrijk dient te ma ken om met president De Gaulle te con fereren. De delegatie heelt in Frankrijk een on derzoek ingesteld naar de problemen tus sen Amerika en Frankrijk en ook die tussen Amerika en andere Navo-regerin- gen. De delegatie me'fent dat de moeilijkhe den met de NAVO ten dele voortvloeien uit de overheersende rol van Amerika in defensiezaken, die de Europeanen als van vitaal belang voor hun nationale vei ligheid beschouwen. Deze naties wensen meer zeggenschap in beslissingen over leven en dood Amerika bezit naar schat ting 96 procent van de kernwapens in de Atlantische genieenschap en heeft daarover alleen zeggenschap. De Fran sen zeggen, dat niet van hen mag wor den verwacht, dat zij bun veiligheid al leen aan de president der Veren. Staten toevertrouwen. Dit is een der factoren, die de Frans-Amerikaanse betrekkingen compliceren. Amerika en Frankrijk heb ben beide fouten gemaakt in het verleden en het is thans in -het belang van beide van deze fouten te leren. Bijvoorbeeld, dient Amerika Frankrijk thans te erken nen als een atoommogendheid zo meent de delegatie. DENVER (UPI) Een woordvoerder van de Amerikaanse vereniging voor vooruitgang van negers (NAACP) heeft aangekondigd, dat in het najaar, als in het noorden en het westen van de V.S. de openbare scholen weer begin nen, grootscheepse demonstraties gericht tegen allerlei vormen van rassenschei ding zullen plaatshebben. Advertentie) Cvan uw winkelier). FA NTH ORANGE FANTA ORANGE vruchtenlimonade bereid met zuiver sinaasappelsap NEGENDE ETAPPE 1 Jimenez (Spanje-Langarica) 6.49.19. met bon. 6.48.19; 2 Foucher (Frankrijk- De Muer) 6.52.07 met bon. 6.51.37; 3 Mot- ta (Italië-Albani) 6.52.19 met bon. 6.51.37: 4 Zimmermann (Fr.-Plaud) 6.52.19; 5 Le- baube (Fr.-Geminiani) z.t.; 6 Gimondi (Italië-Pezzi) 6.53.24; 7 De Rosso (It.) z.t.; 8 Esteban Martin (Spanje-Langarica) 6.53.25; 9 Poulidor (Fr.-Magne) z.t.; 10 Simpson (G.B.-Plaud) 6.54.19; 11 Kunde (Dld.-De Kimpe) z.t.; 12 Perez-Frances (Spanje-Pla Sanchis) 6.55.34: 13 Delisle (Frankrijk-Plaud) 6.55.36; 14 Haast (Ned.- Pellenaars) 6.55.58; 15 Pambianco (It.- Pezzi) 6.56.16; 16 Gabica (Spanje-Langari ca) 6.56.17; 17 Van Looy (Belg-Marien) 6.57.17; 18 Anglade (Frankrijk-De Muer) z.t.; 19 Fontona (It.-Albani) 6.57.25; 20 Uriono (Spanje-Langarica* 6.57.25: 22 Janssen (Ned.-De Muer) 6.58.22; 44 Ha- rings (Ned.-Pellenaars) 7.03.3; 55 Wouters (Ned.-Pellenaars) 7.05.10; 61 Nijdam (Ned.-Pellenaars) 7.06.29; 89 De Haan (Ned.-Pellenaars) 7.13.23; 99 Karstens (Ned.-Pellenaars) 7.14.14; 102 De Roo (Ned.-Pellenaars) 7.16.22; 105 Maliepaard (Ned.-Pellenaars) 7.17.56; 108 Van Espen (Ned.-Pellenaars) 7.19.47; 109 Van Don gen (Ned.-Pellenaars) z.t.; 112 Gelder mans (Ned.-Remy) 7.23.19; 113 Lute (Ned.-Louviot) 7.23.51; 116 Bahamontes (Sp.) 7.27.07. Er zijn nog 117 renners in de koers, Opgegeven hebben Puschel (Dld.-De Kimpe), Van de Kerkhove (Belg-Marien) Post (Ned.-Driessens). Adorni (It.-Pezzi) Gomez del Moral (Sp.-Langarica), Den Hartog (Ned.-Geminiani), Aimar (Fr.-Ge miniani), Steevens (Belg-Marien), Gusta- ve Desmet (Belg-De Kimpe), P. Martin (Fr.-Geminiani) en Garcia (Sp.-Remy). DOORKOMST OP AUBISQUE 1 Jimenez (Sp.) 15 pnt.; 2 A. de Smet (Belg) 12 pnt.; 3 Brands (Belg) 10 pnt.; 4 Anglade (Fr.) 8 pnt.; 5 Gimondi (It.) 6 pnt.; 6 Foucher (Fr.) 5 pnt.; 7 Motta (It.) 4 pnt.; 8 Gabica (Sp.) 3 pnt.; 9 Haast (Ned.) 2 pnt.; 10 Poulidor (Fr.) 1 pnt. DOORKOMST OP TOURMALET 1 Jimenez (Sp.) 15 pnt.; 2 Foucher (Fr.) 12 pnt.; 3 Esteban Martin (Sp.) 10 pnt.; 4 Lebaube (Fr.) 8 pnt.; 5 Gimondi (It.) 6 pnt.; 6 Motta (It.) 5 pnt.: 7 Zimmer mann (Fr.) 4 pnt.; 8 De Rosso (It.) 3 pnt.; 9 Poulidor (Fr.) 2 pnt.; 10 Delisle (Fr.) 1 pnt. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Gimondi (It.-Pezzi) 49.40.57; 2 Pou lidor (Fr.-Magne) 49.44.09 op 3.12; 3 ex aequo: Lebaube (Fr.-Geminiani) en Fou cher (Fr.-De Muer) 49.45.20 op 4.23; 5 Motta (It.-Baldini) 49.45.29 op 4.32; 6 Simpson (G.B.-Plaud) 49.46.56 op 5.59; Kunde (Dld.-De Kimpe) 49.47.13 op 6.16; 8 Haast (Ned.-Pellenaars) 49.47.25 op 6.28; 9 De Rosso (It.-Baldini) 49.47.37 op 6.40; 10 Zimmermann (Fr.-Plaud) 49.48.18 op 7.21; 11 Delisle (Fr.-Plaud) 49.48.55 op 7.58: 12 Janssen (Ned.-De Muer) 49.49.29 op 8.32; 13 Anglade (Fr.-De Muer) 49.49.34 op 8.37; 14 Van Looy (Belg-Marien) 49.49.38 op 8.41; 15 Pingeon (Fr.-Plaud) 49.50.10 op 9.13; 16 Pambianco (It.-Pezzi) 49.50.21 op 9.24: 17 G. de Smet I (Belg- De Kimpe) 49.50.27 op 9.30: 18 Gabica (Sp.-Langarica) 49.51.05 op 10.08; 19 Bouc quet (Belg-Driessens) 49.51.11 op 10.14; 20- Uriona (Sp.-Langarica) 49.51.37 op 10.40: 21 Perez-Frances (Sp.-Pla Sanchis) 49.51.59 op 11.02; 22 Monty (Belg-De Muer) 49.52.33 op 11.36: 23 Fontona (It.- Baldini) 49.52.54 op 11.57; 24 Brands (Belg-Driessens) 49.53.12 op 12.15: 25 Otano (Sp.-Pla Sanchis) 49.53.29 op 12.32: Erkend Bottelaar van „Fanta" en „Coca-Cola": Bottelmaatschappij „Dongen N.V. Dongen Hoge Ham 144 Tel. 0 42.45 (de Moer) - 333. Het plotseling aftreden van Kadar als minister-president van Hongarije is voor velen als een verrassing gekomen. Men voelt, dat er achter dit aftreden meer zit en dat het zeker niet de gezond heidstoestand is, die Kadar zou hebben genoopt heen te gaan. Hij zou in dat ge val de functie van eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij eveneens hebben moeten opgeven. Maar was het aftreden van Kadar werkelijk zo onverwachts? Is dit aftre den als minister-president niet de inlei ding tot een volledige opzij schuiving van Kadar en leidt dit niet tot een uit Moskou geleide actie om de liberalisatie van Hongarije af te remmen? Het heeft er alle schijn van, dat zich achter de schermen een en ander af speelt. waarvan we thans de eerste fase zien afgesloten. Wellicht wordt op deze wijze gepoogd de gespannen verhouding t.ussep Moskou en Boedapest tot ont spanning te brengen. Zoals bekend heeft Hongarije zich het recht op vrijheid van handel toegeëigend tegen de zin van de Comecon, de econo mische samenwerking van Oosteuro- pese communistische landen,, in. On danks de interventies van Kroestjev, B'rezjnev en Kosygin tijdens hun laatste bezoek aan Boedapest blijft Hongarije weigeren in de Comecon door Rusland de toegedachte positie in te nemen. In het bijzonder is op de laatste vergade ring van de Comecon in Praag protest aangetekend tegen het aanknopen door Hongarije van handelsbetrekkingen met westelijke landen. Vooral het voornemen van Hongarije om belangrijke verdragen af te sluiten met de firma Frederich Krupp en de Rheinstahlwerke te Essen wekte een storm van kritiek. JANOS KADAR uit de maat Het verdrag met de firma Krupp voor ziet in de bouw van een bedrijf voor ge meenschappelijke regeling op het Do- nau-schiereiland Czepel bij Boedapest Het is een fabriek voor de bouw van werktuigmachines en motoren voor vrachtauto's. In eerste instantie wordt ongeveer 50 miljoen DM in dit project geïnvesteerd terwijl Krupp ingenieurs, vakarbeiders en de technische uitrusting ter beschikking zal stellen. De Rheinstahlwerke werken in een andere vorm met Hongaarse instanties samen. Hierbij houden de Hongaarse autoriteiten de leiding zelf in de hand. Rheinstahl zal gecompliceerde apparaten in onderdelen leveren die in Duitsland worden geconstrueerd, maar in bedrij ven op Czepel zullen worden geassem bleerd. De verdragen zijn tot op heden nog niet ondertekend, omdat er enige interne moeilijkheden waren gerezen. Die moeilijkheden worden als volgt uit gelegd. Nadat de Russen in november 1956 de Hongaarse volksopstand hadden neergeslagen en de regering-Kadar in het zadel hadden getild verstrekten zij met een looptijd van maximaal 20 jaar een krediet aan Hongarije van 1,2 mil jard roebel onder de verplichting van een regelmatige jaarlijkse aflossing in geld of goederen. Hongarije heeft pas in de laatste jaren aan deze verplichting voldaan en is op het terugbetalingssche ma achtergebleven. De reden daarvan was niet zozeer, dat het Hongarije aan goederen ter betaling ontbrak, maar dat Hongarije deze goederen voornamelijk heeft gebruikt voor export en goederen verkeer met westelijke landen om zo aan de ontbeerlijke deviezen te komen. Dit heeft spanning met Moskou veroor zaakt. In Boedapest deden reeds zondag 23 mei geruchten de ronde volgens welke de regering van de Sovjet-Unie aan Hongarije in ultimatieve vorm de ver vroegde terugbetaling van het krediet van 1956 zou hebben geëist, dat de Hon gaarse regering dit zou hebben gewei gerd en dat daarop een beweging zou zijn gestart om Kadar ten val te bren gen. Deze is daarop naar Moskou gegaan om de geschillen te regelen. Bij die ge legenheid zou ook gesproken zijn over de kosten van de legering van de Sovjet- russische troepen in Hongarije, die naar het oordeel van Hongarije reeds lang het land hadden kunnen verlaten en waar voor men de bezettingskosten niet meer wilde betalen. Kader werd op zijn laat ste reis naar Moskou begeleid door Antal Apro, hoofd van de Hongaarse plan commissie en vertegenwoordiger van Hongarije in de Comecon. Vanaf die da tum heeft men aangenomen, dat de po sitie van Kadar als zeer verzwakt was te beschouwen. LONDEN Elly Krocké en Betty Stoeve zün gisteren op Wimbledon in de kwart finales van het damesdubbelspcl door de Braziliaans - Amerikaanse combinatie Maria Esther Bucno en Billic Jean Mof- fitt (tweede geplaatst) met 6-1, 6-3 uit geschakeld. Ook Els Spruyt werd uitgeschakeld. In de tweede ronde van het gemengd dub belspel verloor z(j met haar Chileense partner Pinto Bravo, na hevige tegem stand te hebben geboden, van het Austra lische duo Tony Roche - Judy Tegart met 4-6, 9-7, 9-11. In de derde ronde van het gemengd dubbel versloeg de Australisch - Britse combinatie Kelso - Diana Roberts het Australisch - Argentijnse team Bob Howc Bij de heren plaatste Roy Emerson - Norma Baylon: 11-9, 5-7, 6-2. (Austr.) zich als eerste speler voor de finale van het enkelspel. Hij versloeg de Amerikaan Dennis Ralston in vier sets: 6-1, 6-2, 7-9, 6-1. In de andere halve fjnale van het herenenkelspel zegevierde Fred Stolle (Austr.) met 6-3, 6-4, 7-5 over Cliff Drysdale (Z.-A.). Hierdoor krijgt men dezelfde finale als vorig jaar: Emerson - Stolle. De uitslagen luiden vender. Ilerendubbel kwartfinales Ken Fletcher - Bob Hewit (Austr.) Pierre Beust - Daniel Contet (Fr.) 6-2 6-4, 6-2. HELSINKI De Fransman Michel Jazy heeft ttjdens internationale atletiekwed strijden in het Olympische Stadion te Helsinki z(jn Europees record op de 5.000 meter verbeterd. Hij boekte een tijd van 13.27.6. Tweede werd Kipchonge Keino uit Kenia in 13.28.2 en derde de Australiër Ron Clarke in 13.29,4. Het wereldrecord staat met een tijd van 13.25.8 op naam van Clarke. Jazy boekte ook een nieuwe Europese recordtijd van 13.04.8 voor de drie mijl. MODENA (UPI) Oud-wereldkam pioen Juan Manuel Fangio uit Argen tinië blijkt het coureursvak nog niet te zjjn verleerd. Achter het stuur van con Ford-Cobra heeft hij het baanrecord van Modena geëvenaard, dat sedert vorig jaar op naam van wereldkampioen John Sur- tees stond. Surtees had in een Ferrari een ronde met een gemiddelde van 144.856 km/uur laten noteren. Fangio reed in zijn 4800 cc 8-cilinder Grand Tourisme Ford-Cobra vijf ronden, waarvan een met hetzelfde gemiddelde als Surtees. Fangio beproefde de Amerikaanse wagen op verzoek van baandirecteur Alessandro de Tomaso. TIENDE ETAPPE 1 Diaz (Sp.) 6.59.07, met ban. 6.58.37J 2 Rudi Zollinger (Zwits.) 7.02.34, met bon. 7.02.19: 3 Rodriguez (Sp.) 7.03.11; 4 Herger (Zwits.) z.t.: 5 Michelotto (It.) z.t.: 6 Conradini (It.) z.t.: 7 Marine (Sp.) 7.05.30; 8 Desvages (Fr.) 7.06.23: 9 Kirilov (Buig.) z.t.: 10 Dalla Bona (It.) z.t.; 11 11 De Locht (Belg) z.t.; 12 Harry Stee vens (Ned.) 7.06.52; 13 Perurenna (Sp.) z.t.: 14 Bernard Guyot (Fr.) z.t.; 15 Gosta Petterson (Zwe.) 7.07.58; 16 Ducreux (Fr.) 7.09.17; 17 Capodivento (It.) z.t.; 18 Zano- ni (Roem.) z.t.; 19 Schepers (Ned.) 7.10.03; 20 Ibanez (Sp.) z.t.; 22 Leijten (Ned.) 7.10.26; 27 Ottenbros (Ned.) 7.11.14; 36 Lute (Ned.) 7.14.18; 82 Beugels (Ned.) 7.35.26; 83 Hoogland (Ned.) z.t.; 84 Schou ten (Ned.) z.t. Drie renners staakten de strijd: Bays- sière (Fr.). Grosskost (Fr.) en Ciumete (Roem.). Er zijn nog 84 coureurs in de strijd. Het gemiddelde van de etappe van woensdag bedroeg 32.425 km uur. DOORKOMST OP AUBISQUE 1 Zollinger (Zwits.) 15 pnt.; 2 Diaz (Spanje) 12 pnt.; 3 Herger (Zwits.) 10 pnt.; 4 Grosskost (Frankr.) 8 pnt.; 5 Ma rine (Sp.) 6 pnt.; 6 Leijten (Ned.) 5 pnt. DOORKOMST OP TOURMALET 1 Diaz (Sp.) 15 pnt.; 2 Zollinger (Zwits.) 12 pnt.: 3 Herger (Zwits.) 10 pnt.; 4 Leijten (Ned.) 8 pnt.; 5 Michel otto (It.) 6 pnt. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Mariano Diaz (Spanje) 47.23.28; 2 Her ger (Zwits.) 47.26.28 op 3.00; 3 De Locht (Belg) 47.26.35 op 3.07: 4 Rodriguez (Spanje) 47.26.44 op 3.16: 5 Zollinger (Zwits.) 47.28.03 op 4.35; 6 Corradini (It.) 47.28.06 op 4.38; 7 Marine (Spanje) 47.28.38 op 5.10; 8 Harry Steevens (Ned.) 47.29.30 op 6.02; 9 Perurenna (Sp.) 47.32.18; 10 Dalla Bona (It.) 47.32.47; 11 Suria (Sp.) 47.33.45; 12 Kirilov (Buig.) 47.33.58; 13 Peffgen (Did.) 47.34.27; 14 Bernard Guyot (Fr.) 47.34.48; 15 Petterson (Zwe.) 47.36.01; 16 Desvages (Frankrijk47.36.46; 17 Leijten (Ned.) 47.37.19; 18 Ibanez (Sp.) 47.37.22; 19 Michelotto (Italië) 47.37.30; 20 Furian (Oostenrijk) 47.37.55; ALGEMEEN BERGKLASSEMENT 1 ex aequo Zollinger (Zwits.) én Diaz (Sp.) 27 pnt.; 3 Herger (Zwits.) 20 pnt.; 4 Bernard Guyot (Frankr.) 15 pnt.; 5 Leijten (Ned.) 13 pnt.; 6 Valensic (Zuid- Si.) 12 pnt.; 7 ex aequo Gowley (G.B.) en Marine (Sp.) 10 pnt.; 9 ex aequo Suria (Sp.) en Perurenna (Sp.) 8 pnt. DEN BOSCH (ANP) De FC DE Bosch/ VVV heeft dinsdag de voorhoedespeler Frans Olde Riekerink gecontracteerd. Deze speelde bij verschillende ooste lijke clubs en kwam het afgelopen jaar uit voor Enschedese Boys. Bij FC Den Bosch werd verder linksbuiten Gradus Weber op eigen verzoek op de transfer- lijst geplaatst. HAACHT (ANP) De Nederlandse ama teurwielrenner Rudi Liebrechts lieeft in het Belgische plaatsje Haacht een inter nationale wielerwedstrijd gewonnen. Hij legde de 108 km af in 3 uur, 3 sec. Tweede en derde werden respectievelijk de Belgen Dockx en Roelants. De Neder landse kampioen Evert Dolman eindigde als elfde. IN EEN ziekenhuis in Bologna, Italië, is de 29-jarige voetballer Dia no Bal lestri overleden aan de hoofdwonden die hij maandag tijdens een amateur wedstrijd had opgelopen. DUMFRIES, Schotland (UPI) Me vrouw Marjory Mullaney, 34 jaar, echt genote van een vrachtautobestuurder, heeft in de nacht van dinsdag op woens dag een vierling ter wereld gebracht. De toestand van de twee jongens en meisjes leek aanvankelijk bevredigend; maar gistermiddag waren nog slechts een jongen en een meisje in leven. Hun toestand is echter evenals die van hun moeder goed. WHITE SANDS (UPI) In de woes tijn van zuidelqk New Mexico is een geslaagde proef yenomen met een ont snappingssysteem voor astronauten van het Amerikaanse „Apollo"-projcct. Elf seconden na de lancering van de raket ontvouwen zich twee stabilisator- vinnen aan de neus van de raket, waarna vier seconden later de ontsnappingsca bine door de krachtige motoren werd afgeworpen. De capsule zeilde aan drie parachutes veilig naar de grond. De proefneming werd door 150 toe schouwers gadegeslagen, onder wie astro naut Don Eisele. AMSTERDAM (ANP) De belangstel ling voor de bromfiets houdt aan. On danks het weinig gunstige voorjaarsweer is de totale aflevering van bromfietsen aan de handel de eerste vijf maanden van 1965 weer met enkele percenten ge stegen t.o.v. het vorige jaar, meldt de R.A.I. Wel doen zich op de bromfietsmarkt bepaalde verschuivingen voor. Er is een stijgende vraag naar eenvoudig te bedie nen. brommers. Opvallend is ook een stérk toegenomen gebruik van bromfiet sen door jeugdigen vaak schoolgaande jeugd en voor de recreatie van het gehele gezin, aldus de R.A.I.

de Stem | 1965 | | pagina 15