Seksualiteit en frustraties Start filmfestival in W.-Berlijn niet best supralux alles Bkan met cEtafeir soorten Donald Duck JUS D'ORANGE Twee „Schommelstoelen en twee Beatles-platen KRO -serie over Tanzania Kijk parade Beatles gaan over de tong KAMERDEBAT OP TELEVISIE FINSE KLUCHT OP ONZE T.V. VERF EN LAK De omroepnota Roos van Montreux Ruud dc Caluwé exposeert in Tielt Sex en naakt Pen n ek i ui ver 1 23456789 HET EILAND belangrijke tekenfilm Knokke op scherm in Nederland Laatste Engelse les OPREIS naar DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 JULI 1965 (Advertentie) (Van onze filmredactie) WEST-BERLIJN West-Berlijn vraagt gedurende tien dagen de aandacht van de wereld, want voor de vijf tiende maal worden er de Filmfestspiele gehouden, bijgenaamd de Berlinale, De vrije stad vlagt en toont de kleuren van vele landen ter wereld echter opnieuw met uitzondering van Oost-Europa. Deze naties boycotten de Berlinale om politie ke redenen. West-Berlijr immers maakt voor Sovjet-Rusland geen deel uit van de Bondsrepubliek. Het is een twistappel en kan door geen communistisch land, zelfs niet omwille van een vreedzame Berlinale worden erken*. De leiders van het festival verzeker den ons, dat zij op ruime schaal de uit nodigingen naar het Oostblok hadden gezonden, maar de antwoorden waren afwijzend geweest, al meende men in de toon van de afwijzingen spijt te ont dekken. De wijdvertakte organisatie van het filmfestival heeft het hoofdkwartier ver plaatst naar het nauwelijks gereed ge komen Europacentrum, nabij de als be zienswaardigheid dienende ruïne van de Gedachtniskirche. Ouderwets en vertrouwd is echter ge bleven het Palast am Zoo, waarin de voorstellingen ook nu worden gegeven, wederom omkranst in andere theaters met vertoningen, die zich in het bijzon der bewegen op het terrein van de film historie en van de filmkunst. Het eigen lijke programma is met pijn en moeite geselecteerd en er is naar gestreefd om onbekende jonge regisseurs aan bod te doen komen. Er heeft ook een kleine re volutie plaatsgevonden ten aanzien van de jury. Deze is nu hoofdzakelijk sa mengesteld uit internationaal georiën teerde journalisten. Deze hommage aan de filmkritiek is bijna wonderbaarlijk bij een festival, dat toch zulke commerciële bijgeluiden heeft, namelijk dat van een „jaarbeurs", hopelijk zijn de aan de jury gestelde normen niet te knellend. Nadat de wijdlopigheid van de Franse (Advertentie) Indien de Tweede Kamer dinsdag 6 juli en wellicht ook woensdag 7 Juli de nota van minister mr. M. Vrolijk inzake het radio- en televisiebeleid behandelt, zal de NTS van de debatten op Neder land 1 enkele samenvattingen uitzenden. Dit geschiedt dinsdagavond 6 juli van 19.06 tot 19.35 uur en van 22.30 tot 23.00 uur, zomede op woensdagavond van 19.06 tot 19.35 en van 22.40 tot 23.10 uur. In verband hiermee wordt dinsdagavond a.s. het weekjournaal voor gehoorge stoorden eerder dan normaal uitgezon den, namelijk van 18.30 tot 19.00 uur. BUSSUM Het ligt in het voornemen van de NTS om maandagavond 5 juli van 20.30 tot 21 uur op Nederland 1 het amusementsprogramma van de Finse te levisie onder de titel The cold old days uit te zenden. Deze Finse televisiepro- duktie verwierf onlangs op het festival van Montreux niet alleen de gouden roos maar ook de persprijs. Het verhaal speelt zich af in Olavin- nnna, een fraai, middeleeuws kasteel in Finland, dat tot de interessantste be zienswaardigheden van deze natie be hoort. In verband hiermede worden de noodzakelijke reparaties altijd in de win ter verricht. In oude tijden was het kasteel uit mi litair oogpunt bezien van strategisch be lang en er worden nog steeds opwmden- -verhalen over zijn geschiedenis ver teld, verhalen, die doorgaans eindigen niet de mededeling, dat nog altijd de geesten van de vroegere bewoners door de gangen en zalen wandelen. En als men zich op het luiste moment in het kasteel bevindt kan men die geesten zelfs nog ontmoeten ook De held van het verhaal is een van de werklieden, die het Kasteel komen res taureren. Hij boft in dit opzicht ge weldig, hoewel het ook kan zijn dat hij een buitengewoon scherp instinct voor geesten had. Hij ontmoet er namelijk zeer vele en raakt door hun toedoen in de dolste situaties verwikkeld. Die gees ten blijken overigens uiterst geschikte lieden met een praktische inslag te zijn, want zij verlenen de Finse televisieploeg die de opnamei) bij een temperatuur van circa 25 graden onder nul heeft ge maakt alle medewerking. Het met de zilveren roos in Montreux bekroonde tv-programma The Wayne en öhuster-hours van de Canadian broad casting company, waarin de komieken John Wayne en F, ank Shuster he'- groot ste aandeel hebben wordt uitgezonden op zaterdag 10 Juli. De Z e euws ch-Vla amse thans in Dordrecht woonachtige emailleur en kunstschilder, Ruud de Caluwé, expo seert met een geheel nieuwe collectie emailles en voor de eerste maal met een achttal schilderijen op een tentoon stelling die van 8 t.m. 18 juli a.s. te Tielt (B.) wordt gehouden, ter gelegenheid van de jaarlijkse Europafeesten. De Caluwé (26) trok het eerst belang stelling toen hij tijdens de bevrijdings feesten van het vorige jaar te Axel daar exposeerde op de kunstmarkt. Daarna hield hij, tezamen met Rik Slabbink een tentoonstelling bij de boekhandel Van Geyt te Hulst. Momenteel werkt hij aan opdrachten voor particulieren, indus trieën en voor de gemeente Terneuzen. openingsfilm, bestaande uit vijf kleine door verschillende regisseurs uitgebeelde verhalen ook Jean-Luc Godard was w ;er van de partij in bepaalde kri tisch afgestemde kringen al enige teleur stelling had verwekt, betekende de start «p zondagmiddag een ontgoocheling. Het betrof de Duitse film .Walsungenblut* naar een verhaal van Thomas Mann, handelende over de erotische genegen heid voor elkaar van een jongen en een meisje een tweeling uit een adellijke familie. Het bleek een naar, traag geval, dat zich afspeelde in de sfeer van voor 1910 en alleen enig soelaas bood in het gebruik van de kleur d.w.z. een enkele maal. Voor het overige: van geen en kele betekenis De filmweek Arnhem 1965 heeft enige Zweedse speelfilms te zien gegeven, die technisch bijzonder knap waren, doch waarin dramatisch niet verantwoord het seksuele element en het naakt breed werden uitgesponnen. Ditzelfde geldt voor de knap gemaakte en psychologisch uitgewogen Zweedse film „In einer lan gen Sommernacht" (Kungsleden) van de jonge en „nieuwe" regisseur Gunnar Höglund. Een tocht dooi het ruige Zweedse landschap van een jonge man en een jonge vrouw ontaardt in een con flict door de aan seksuele drift ontspro ten blinde jaloezie van de man en de nogal wispelturige erotische ontvanke lijkheid van het vrouwtje. De regie schenkt in dit verband aan het „geluid" (gekreun en gesteun) op onsmakelijke wijze ruim baan, hetgeen door de aan wezigen in het Palast am Zoo gnuivend en met afkeurend geloei werd ontvan gen. Ook in dezen moest „zo nodig" het dramatische evenwicht in het scenario weer worden verstoord om erotisch maar zoveel mogelijk te later zien èn horen. Deze technisch knappe film demonstreer de bovendien overladen beeldenreeksen van het Zweedse landschap en een moei zaam toepassen van de flash-back: het gaat nl. om een herinnering bij de man van tien jaar geleden. De ook in Nederland bekende Poolse regisseur Roman Polanski („Mes in het water") bleek in Engelse „dienst" de sterk-dramatische speelfilm „Ekel'' (Re- pulsion) te hebben gemaakt. Een zeer (Advertentie) vers in blik verpakt! Horizontaal: 1 de onbekende uitroep heilige 2 deel van het hoofd schop 3 muzieknoot vod voegwoord grond bij een boerderij slot 5 ra zend 6 waterdoorlatend ogenblik 7 landbouwwerktuig kunstprodukt deel van de mast 8 deel van de hals belemmering 9 meisjesnaam voetbalvereniging parkeerver bod. Vertikaal: 1 ongaarne —rivier in Rusland 2 Europees land 3 deel van een mast 5 hoofdplaats van land of provincie 7 loot 8 besteden 9 deel van het ge bit verlichtingsmiddel. 'dunst pure; g uajopuods g i peyspjooiy g ayoj 8 uoSomjoou z Buay apou t ''U^A 'dN opu tre g uioj jfqu g bj - 8a i jyay 9 pnepooA\ 5 P® JJO uo joy op g sas joo g ;s eqe uu y :'jioh rSuyssoydo bekwaam filmer, deze Polanski, maar hij blijkt er genoegen in te scheppen zich te wentelen in de hevigst* frustraties van de geest hij volgt nl. de gedragingen van een gevaarlijk waanzinnig meisje en is er tevens niet afkerig van om de realiteit van moord zo bloederig moge lijk voor te stellen Hetgeen niet weg neemt, dat hij met „Repulsion" een be klemmende, zij het te uitgesponnen film heeft geleverd. Hij had in de Frangaise Catherine de Neuve een zeer gevoelige actrice voor de moeilijke hoofdrol. Conventioneel bleek de film „Das Haus in de Karpfengasse" van regisseur Kurt Hoffmann, waarin de toeschouwer wordt geconfronteerd met de zeer uiteenlopen de belevenissen van de bewoners van een oud voornaam huis in Praag na de bezetting door de Hitlertrawanten van Tsjecho-Slowakije. De film opent geen perspectieven en mist in ieder geval dé nodige frisheid van een bezielde visie. Men mag er zich dan ook over verwon deren, dat dit werk de Duitse filmprijs 1965 heeft gehad, maar dat is een interne aangelegenheid die onze oosterburen al leen betreft. Little Island (het eiland) is een bij zondere tekenfilm zonder commentaar, waarin het geluid een opmerkelijke func tie heeft. Drie figuren voorstellende goedheid, waarheid en schoonheid ont moeten eikaar op een eiland. De NTS zandt deze door Dick Williams geprodu ceerde film, waarvoor Tristan Cary de muziek- en de geluidseffecten verzorgde, uit op zondagavond om half negen in het programma van het tweede net. Puur sinaasappelsap op z'n fijnst Je van het voor fijnproevers Kenners kiezen HERO JUS D'ORANGE Hero Jus d'Orange in handige 12 cl flesjes 40 ct. Hero Jus d'Orange in extra voordelige gezinsfles f 1,95. JUS D'ORANGE SINAASAPPELSAP vwm imtitwmsAt wow* vso* JUS D'ORANGE SINAASAPPELSAP (Van onze radio- en tv-redacteur) Zoals gisteren gemeld, wordt dit jaar van 9 tot en met 15 juli in het Casino van Knokke het internationaal songfes tival gehouden. Het ligt in de bedoeling van de KRO-televisie om op vrijdagavond 9 juli als België en Duitsland optreden en op dinsdagavond 13 juli wanneer Ne derland tegen Engeland in het strijdperk komt, van 21.30 tot 22.10 uur via Neder land 2 een reportage van dit songfestival te geven. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Dezer dagen zjjn de KRO-reporters Dick de Vree en Jan Scholtens per vliegtuig vertrokken naar Tanzania. Zij hebben de opdracht om voor het jubileumprogramma van de KRO in november a.s. een serie van drie a vier radio-documentaires te maken over de sociale, economische en staatkundige ontwikkelingen in Tanzia. Bovendien maken zij een reportage over het missie werk uit dit land. Tijdens hun reis bezoeken de KRO- reporters o.a. Dar Es Salaam, de hoofd stad van Tanzania, Morogoro, Tabora en Nairobi (Kenya). Zij zullen vraagge sprekken voeren met de bisschop vap Morogoro, mgr Van Elswijk, de bisschop van Mwanza, mgr Blomjous en de eme ritus-bisschop van Tabora, mgr. Brons veld. Voorts hebben zij het voornemen om een bezoek te brengen aan enige van de ruim 400 Nederlandse missionarissen, die werkzaam zijn in Tanzania. Dit mis- sioneringsgebied mag min of meer repre sentatief worden beschouwd voor Afrika. Tijdens de voorbereidingen werd grote medewerking ondervonden van prof. dr. Cams, hoogleraar in de missiologie aan de r.-k, universiteit van Nijmegen, dr. ir. C.J.A, Terra, expert bij de food and agricultural organisation, dr. ir. Duiver man, docent aan het kon instituut voor de tropen en ir. F.M.A. Geurts, specia list in de tropische landbouw en voor- Advertentie) Dinsdagavond zendt de NTS de laatste Engelse les van de cursus voor begin ners uit. Walter en Connie, die in deze laatste aflevering naar een partijtje gaan, nemen aan, dat talloze Nederlandse cur sisten zich dan op redelijke wijze in het Engels verstaanbaar kunnen maken. De ze cursus zal in het winterseizoen op Nederland 2 worden herhaald. Op Ne derland 1 wordt dan begonnen met de vervolgcursus, die „Walter and Connie reporting" tot titel heeft. Het vertrek van team naar Tanzania. het KRO- malig lector aan de universiteit te Ghana. De problemen in Afrika de laatste tien jaren werden er 36 landen onafhan kelijk zijn talloos. Vooral op het ge bied van de medische verzorging, zui gelingenzorg, op het terrein van de werk gelegenheid en een schreeuwend gebrek aan goed kaderpersoneel. Het vijfjarenplan, van dr Julian Nye- rere, president van de republiek Tan- ganayika en Zanzibar, heeft veel opzien gebaard. Het jaarlijks inkomen per hoofd van de bevolking, dat nu nog 190 gulden bedraagt zal moeten worden opge schroefd tot 450 gulden. In 1980 zullen alle belangrijke posten bezet moeten zijn door inwoners van Tanzania. De gemid delde levensduur van 35 a 40 jaar hoopt men te verhogen tot ca. 50 jaar. Over al deze problemen zullen Dick de Vree en Jan Scholtens spreken met de wereld lijke en geestelijke autoriteiten. Maan dag 19 juli worden beide KRO-reporters op Schiphol terugverwacht. ROME Zou er met de jonge Italianen iets niet in orde zijn? De Beatles hebben hen niet tot hyste rie kunnen vervoeren. De Italiaanse tournee van het kwartet, met voorstellingen in Mi laan, Genua en Rome, is bepaald geen succes geworden tenmin ste gemeten met de Beatlesmaat, die elders in Europa wordt gehan teerd. Er is voor half lege zalen gespeeld, de fan die in zwijm raak te of begon te gillen was een zeld zaamheid en de heren Beatles zelf zijn niet mishandeld, nagejaagd of overspoeld door de fans. De Beatles zijn daarop aangeko men in Nice aan de Franse Rivièra voor een optreden aldaar. Nadat zij stiekem naar de koninklijke suite van het Negresco-hotel ge bracht waren, verschenen ze ten gerieve van hun te hoop gelopen fans op het balkon op de vierde verdieping. Niet te hoog om een der jongelui te doen uitroepen: „Mon dieu, wat zijn ze lelijk met al dat lange haar". o De Beatles zijn er te elfder ure toch niet in geslaagd het tot het Britse Hogerhuis te halen. Lord Colwyn had de regering willen vragen waarom de Beatles members of the British empire gemaakt waren, terwijl zoveel ar tiesten gedurende de tweede we reldoorlog onder dikwijls moei lijke omstandigheden vrijwillig hun diensten aangeboden hadden zon der ervoor onderscheiden te wor den. Maar lord Colwyn trok zijn in terpellatie in omdat hij bij nader inzien vreesde dat ze beschouwd zou worden als een „belediging voor de koningin." In Indonesië is men evenmin erg op de Beatles gebrand. De leider en een lid van een populaire band in Djakarta zijn namelijk gearres teerd wegens het spelen van een song, die door de Beatles is ge schreven. Zij zullen in staat van beschuldiging worden gesteld we gens subversie. Er bestaat een di rectief van president Soekarno, dat eenieder, die de songs van de Beatles speelt of zingt moet wor den gearresteerd. Wat we verwacht (en ook ge hoopt hadden) is gebeurd: ook bejaarde lezers zijn in de pen ge klommen om hun hitparade sa men te stellen en te raden op welke plaats Gert Timmermans „Schommelstoel" daarin zou ko men te prijken. Voor hen allen was Gert sterk favoriet en dus nummer één. Helaas, Gert werd vijfde. We heb ben echter gemeend de talloze bejaar de inzend st) ers met teleur te mogen stellen. Zij vormen (we zijn het roe rend met Gert Timmerman eens) daar voor een te sympathieke bevolkings groep, die best eens extra bedacht mag worden. Vandaar, dat Dagblad De Stem deze week voor de lezers-op-leeftijd een extra „schommelstoel" ter be schikking stelt. Deze prijs gaat naar Mevr. W. Kriens Helenastraat 12, Breda „Ik hoop, dat G. Timmerman één staat, want hij voelt voor oude men sen. Ik zelf ben 72", schreef ze. Veel genoegen in uw „Schommel stoel". Dan nu de hitparade zoals die door onze lezers is samengesteld: 1 Hello Josephine The Scorpions 2 Heart of stone Rolling Stones 3 Jolie Jacqueline Lucille Star 4 Rock and Roll-music The Beatles 5 De schommelstoel Gert Timmerman 6 Stop in the name of love The Supremes 7 Goldfinger Shirley Bassey 8 Goodbye my love The Searches 9 Vlooiencircus Cocktail-trio 10 Omdat ik zoveel van je houd Willeke en Willy Alberti Slechts weinigen hebben Gert Tim mermans vijfde plaats goed geraden. Na loting viel de prijs ten deel aan: F. Schneijderberg Brigidastraat 44, Bavel Dan nu de opgaven voor deze week: A Stel uit de volgende lijst platen je eigen hitparade samen: 1 King of the road Roger Miller 2 Ticket to ride The Beatles 3 Bring it on home to me The Animals 4 A world of our own The Seekers 5 The last time The Rolling Stones 6 Een spel kaarten Cowboy Gerard 7 Santa Domingo Wanda Jackson 8 Heilo Josephine The Scorpions 9 Don't ha ha ha Governors 10 The birds and the bees Jewel Akens B Raad op welke plaats „Ticket to ride" van The Beatles in de Stem- hitparade zal komen te staan. Omdat we verwachten, dat het aantal inzendingen, nu een plaat van de Beatles te winnen is, bij zonder groot zal zijn, waardoor de kans op een prijs heel klein zou worden, stellen we deze week twee Beatles-platen ter be schikking, waarmee we twee in zend (st)ers gelukkig kunnen ma ken. Briefkaarten weer naar Dagblad De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Op de adreszijde weer het woord „Hitparade" (Advertentie) CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLlN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten klankbeeld 10.00 uur (Schoolradio). Jeugdprogramma 11.02 uur. Donderdag HILVERSUM juli 402 m Nieuwsberichten en mededelingen 12.30, 19.00, 22.30 en 23.55 uur. Populaire mu ziek 13.15, 14.15, •16.30, 17.50, 20.00 uur Klassieke muziek 11.45, 1430, 17.00, 18.10, 19.45, 22.00 en 23.05 uur. Vrouwenpro gramma 13.45 uur. Sportuitzending 17.50 HILVERSUM II 402 m Nieuwsberichten en mededelingen 12.27 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 72.30 en 23.55 uur Populaire muziek 12.00, 12.30, 15.25, 18.30, 20.05 en 23.05 uur. Klassieke muziek 13.30, 14.30 en 20.15 uur. Vrouwenprogramma 14.15 uur Sportuitzending plm. 16.00 uur (Tour de France). Jeugdprogr. 17.00 uur. BELGIë VLAAMS 324 m Nieuwsberichten en mededelingen 12.00 uur en verder om het uur. Populaire mu ziek 13.02, 17.15 en 19.40 uur. Klassieke muziek 18.30, 20.00, 21.00 en 23.05 uur Sportuitzending vanaf 13.02 uur (Tour de France). Vrijdag 2 juli HILVERSUM I 402 m Nieuwsberichten en mededelingen 7.30 en 8.30 uur. Populaire muziek 7.05, 10.05 en 11.40 uur. Ziekenprogr. 11.00 uur Do cumentaire of klankb. 9.40 uur (School radio) HILVERSUM II 402 m Nieuwsberichten en mededelingen 7.00, 8.00 en 11.00 uur. Populaire muziek 7.20, 8.10, 10.20 en 11.40 uur. Documentaire of (Advertentie) Donderdag 1 juli NEDERLAND I AVRO: 15,00-15,50 Dr. Ben Casey: Een monument voor een oude jager, tv-film NTS: 19,00 Nws. in het kort 19,01 Barend de Beer 19,06 De Verrekijker, intern, jeugdjournaal 19,15 Van gewest tot ge weest, regionaal progr. AVRO: 19,35 The Lucy-show NTS: 20.00 Journaal AVRO: 20,20 Documentaire over Ja pan 21,10 Sportvrienden, problemen van een prof-voetballer, documentaire 22,05 NATO-taptoe 1965 NTS: 22,40 Jour naal 22,45-22,55 Filmverslag van de Tour de France. NEDERLAND II NTS: 14,30-16,00 Rep. van het intern, tennistoernooi te Wimbledon 20.00 Nws. in het kort KRO: 20,01 Spectacle Pou- pée, marionettentheater 20,30 Twee- Stromen-Land, een rep. over een achter gesteld stuk Nederland 21,00 Het grote avontuur, 9: Strijd om het bestaan (Teeth of the lion), documentaire 21,50 Onze man in Parijs. BELGIë VLAAMS 15,00-15,50 Rep. van de Tour de France 19,30 Eng. les 19,45 De schapendoder, verfilmd vervolgverhaal v.d. jeugd 20,00 Nws. 20,30 Rep. van de Tour de France 20,40 De Flintstones, tekenfilm voor jong en oud 21,05 Drieëntwintig stappen naar Baker, Street, politiefilm 22,45 Penelope, het progr. voor het gezin 23,15 Nws. BELGIë FRANS 14.00 Rep. van de tenniswedstr. te Wimbledon 15,00 Rep. van de Tour de France 15,50 Vervolg tennistoernooi te Wimbledon 19,00 Berichten 19,03 De so ciale gedachte 19,35 Robin des bois, feuill. 20.00 Journaal 20,30 Rep. van de Tour de France 20,40 Je suis un senti mental, film 22,15 Le carrousel aux ima ges, nwe. films 22,45 Journaal en rep. van de Tour de France. VOLKOREN KROKANTBROOD

de Stem | 1965 | | pagina 13