Prof. Samkalden weer helemaal Feest in Den Haag thuis op justitie Verkeersvrij geven grote zorgen Militaire training voldoet behoorlijk direct nergie VEEL DANKBAAR WERK VOOR NIEUWE MINISTER aankoop Likelen Bescherming van privacy „Provo's" Walker wil China in V.N. Gratiebeleid Buitenlanders Mijnexplosie in Z.-Afrika PROGRAMMA ZEEUWS FRUITCORSO 1965 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 JUNI 196S Spanjaard krijgt 2,5 jaar voor serie inbraken Conclusie van proefschrift In Kopenhagen Aanslag op ambassade verijdeld Hittegolf maakt slachtoffers in Italië Tweeling geboren in verschillende ziekenhuizen Mikojan ontvangt Nederlandse parlementariërs jmige caramel met ille melk geeft direct eer energie. ichtige crème met ucose geeft meer thoudingsvermogen. jerlijke chocolade )udt u in top-conditie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „Daar ben ik weer. Fijn u allemaal terug te zien. Laten we zo snel mogelijk aan de slag gaan". We weten het niet zeker, maar dit zou prof. dr. I. Samkalden gezegd kunnen hebben toen hij half april als minister van justitie in het kabinet-Cals zijn rentree op Plein 2b maakte. Een ver trouwde omgeving, want van november 1956 tot december 1958 had prof. Samkalden hier ook reeds de ministeriële lakens uitge deeld. Die bewindsperiode verschafte hem royaal krediet voor de twee jaren, die minster Samkalden thans op het Plein 2b voor de boeg heeft. „Justitie" is in ervaren, arbeidzame handen. Die indruk wordt bevestigd wanneer wij met prof. Samkal den in zijn fraaie werkkamer, uitzicht gevend op het hart van de residentie, een kleine „tour d'horizon" maken langs de vele en uiteenlopende zaken die op dit departement aan zijn zorgen zijn toe vertrouwd. Aan de oud-minister en ervaren par lementariër Samkalden sinds septem ber 1960 was hij lid van de Eerste Ka mer, daarvoor zat hij anderhalf jaar in de Tweede Kamer waren die zorgen niet onbekend. Prof. Samkalden weet precies wat er op Plein 2b te koop is, hetgeen hem het voordeel oplevert zich zeer snel in de materie te kunnen in werken. Bevrijd van de zorgen rond een REM-eiland dat verzegeld moest worden dat karwei is immers onder zijn voor ganger mr. Scholten al verricht ligt er op Justitie veel „dankbaar werk" voor hem, de nog te verwachten ingreep te gen radio „Veronica" natuurlijk daar gelaten. Met „Veronica" lijkt men echter in Den Haag niet zo'n haast te hebben. „Dankbaar werk". Op wetgevend ge bied mag daartoe toch wel gerekend worden de voorbereiding en behande ling van het nieuwe burgerlijk wetboek. Een zeer omvangrijk werk ook, dat mi nister Samkalden in de komende twee jaar een stuk verder wil brengen, met name waar het de boeken 3 (Vermogens recht), 4 (Erfrecht) en 5 (Zakenrecht) betreft. Het wetsontwerp tot invoering van boek 1 hoopt minister Samkalden nog dit jaar in te dienen. Voor de buitenwereld iets interessan ter is echter wellicht de reeks maatre gelen die de regering in petto heeft op het stuk van de bestemming en de prijs vorming van onroerend goed. Minister Samkalden zegt ons „met graagte" die materie te willen aanvatten. Te verwach ten valt een voorkooprecht voor gemeen ten en provincies bij verkoop van die gronden, die in de toekomst bebouwd of voor het openbaar nut gebruikt zul len gaan worden. De vraag welke kant het uit moet met de prijsvorming van onroerend goed is nog niet aan exacte be antwoording toe. De SER moet er ook nog over advi seren. Hetzelfde geldt voor de herziening van het ondernemingsrecht, waarover de bekende commissie-Verdam enige tijd ge leden haar nogal geruchtmakende plan nen heeft ingediend. Een materie overi gens, waar de socialist Samkalden sterk in geïnteresseerd is. Zijn dit al belangrijke zaken, de man in de straat zal een minister van justitie veelal beoordelen naar zijn handelen in kwesties met een zekere actualiteit. Hoe staat hij bijvoorbeeld tegenover het vooral in de grote steden groeiende pro bleem van de steeds driester opererende „provo's", dat deel van de jeugd dat met zijn welvaart en verveling geen raad weet. Minister Samkalden benadert dit probleem behoedzaam. „Naar oorzaken en omvang beschouwd weten we eigenlijk nog niet precies waar we over praten" zegt hij. „We weten er gewoon nog te WHITE SULPHUR SPRINGS (UPI) De vroegere Britse minister van buiten landse zaken, Patrick Walker, heeft in West Virginia Pekings lidmaatschap van de V.N. bepleit. Gordon Walker wil ook een internatio nale kernmacht stationeren in Azië om China's buren te beschermen en is voorts voorstander van onderhandelingen tussen Amerika en de Vietcong over opneming van de rebellen in een toekomstige Viet namese regering. De oud-minister voorziet, dat China's Aziatische buren, vooral India en Japan, „vroeg of laat" kernwapens zullen willen bezitten. De enige manier om „deze ge vaarlijke verspreiding" tegen te gaan, zei hij „is de oprichting van een internatio nale organisatie, waaraan de Verenigde Staten en Engeland kernwapens geven, waarop controle wordt uitgeoefend door een gezagsorgaan, waarin niet-nucleare mogendheden een gelijk aandeel hebben." weinig van. Een feit is dat het ver schijnsel van de provo's om zich heen grijpt. Voorlopig heb ik mijn hoop ge steld op het meest povere middel ter be teugeling: repressie door de politie. Ook een snelle berechting van provo's zou nuttig zijn." Minister Samkalden voegt er terstond aan toe dat op den duur ook voor dit probleem de beste resultaten van 'n goede preventieve aanpak moeten komen. Een betere opvang op de scholen, een meer persoonlijke gerichte zorg zal uiteindelijk meer uithalen dan de hardste klappen met de gummistok. En dan is er het bijna dagelijks leed verwekkende probleem van de verkeers- vrijbuiters, die op de weg het recht van de brutaalste toepassen. Zal het in na volging van West-Duitsland ook hier de kant op moeten van drastisch verhoogde strafrechtelijke maatregelen? Minister Samkalden blijkt aan maatregelen die efficiënter werken dan b.v. langere ge vangenisstraffen de voorkeur te willen geven. Te denken valt aan inbeslagne ming van het voertuig, langduriger in trekking van het rijbewijs dan thans het geval is. het opleggen van hogere geld boeten. De uiteindelijke remedie moet echter ook hier zijns inziens gezocht worden bij de verkeersopvoeding, die op de lagere school dient te beginnen. De bescherming van de privacy van de individuele burger onlangs op nieuw in discussie gekomen naar aan leiding van de geruchtmakende foto-af faire rond prinses Beatrix en Claus von Amsberg speelt op het ogenblik op justitie met name op het gebied van het telefoongeheim. Minister Samkalden vindt dit een urgente en belangrijke zaak. „Ik denk wel dat er verscherpte bepalingen ter waarborging van het tele foongeheim zullen komen", zegt hij. Over de aard daarvan en over de strafbepa lingen die in overweging zijn kon hij evenwel nog geen bijzonderheden ver schaffen. Het gevangeniswezen vormt een ar beidsterrein waarop minister Scholten in zijn bewindsperiode al zeer actief is ge weest, getuige o.m. de nota die hij vo rig jaar aan de Tweede Kamer heeft uitgebracht De realisering en concretisering van de in die nota uitgestippelde beleids lijnen zijn thans in handen van minister Samkalden. Als hem daarvoor de tijd gegeven wordt, zullen van minister Sam kalden ook de maatregelen komen, die verbetering moeten brengen in de rechts positie van gedetineerden, een zaak, waar over de commissie G. E. Mulder bezig is een advies op te stellen. De vraag of het wenselijk is de bepalingen omtrent de inverzekeringstelling en voorlopige hechtenis té herzien, is om advies voor gelegd aan de commissie-Feber. Hoewel minister Samkalden in beide gevallen moeilijk op de nog te verwachten advie zen vooruit kan lopen, wil hij toch wel iets over deze materie zeggen. Het zwakste ount in de huidige rechtspositie vindt minister Samkalden de slechte be taling voor gevangen iswerk. Die moet zijns inziens echt wel verbeterd worden. Ook in de bejegening van de gedetineer den door het gevangenispersoneel moet in een aantal gevallen verandering ko men. Handhaving van de censuur op de correspondentie van gevangenen acht hy evenwel een onvermijdelijke zaak (de correspondentie met de rechterlijke macht is ongecensureerd). Dat de inver zekeringstelling en voorlopige hechtenis thans zoveel aandacht krijgen, is een zaak waarover minister Samkalden zich verheugt. Hij meent dat er een regeling moet komen die meer rekening houdt met de maatschappelijke betekenis en het gewicht van de gepleegde misdrij ven. Thans zijn naar zijn oordeel de ge vallen waarin inverzekeringstelling en voorlopige hechtenis kunnen worden toe gepast voor ernstige misdrijven te strak omschreven, terwijl de bepalingen t.a.v. minder ernstige delicten te soepel ziin. Het stellen van eventuele maximumter mijnen in plaats van verlenging van de voorlopige hechtenis zou eveneens over wogen kunnen worden. Het ontwerp gevangeniswezen brengt het gesprek op de kwestie van een eventuele gratieverlening aan de vier Duitse oorlogsmisdadigers, die in Bre da verblijven. Minister Samkalden stelt voorop, dat gratiebeslissingen indivi duele beslissingen zyn, zodat niet over gratieverlening aan deze vier als aan een groep gesproken kan worden. Hy verklaart vervolgens geen aanleiding te zien om individuele gratieverlening in overweging te nemen. Minister Samkalden wijst evenwel tege lijkertijd op de „funeste invloed van een langdurige gevangenisstraf op de per soonlijkheid van de gevangene en op de verhaasting van zijn ouderdomsproces. Voor iedere langgestrafte kan daarom zijns inziens het moment aanbreken, waarop het verblijf in de gevangenis als straf niet meer werkt. Of dit moment ook voor een der vier Duitse oorlogs misdadigers kan aanbreken, laat' hij open. In de loop van het gesprek duikt ook de „ombudsman" op, de naam van het in de Skandinavische landen bestaande onafhankelijke instituut, waarbij iedere burger, die om een of andere reden in het maatschappelijk leven de weg dreigt kwijt te raken of anderszins met moei lijkheden zit, om advies en steun kan aan kloppen. Zou de instelling van dit insti tuut ook voor Nederland aanbeveling verdienen? Minister Samkalden meent dat er, naast het bestaan, van twijfelpunten sterke argumenten voor de „ombudsman" pleiten. Dit positieve standpuiït belet hem overigens niet zich eerst af te vra gen of b.v. een in ons land bestaand in stituut als de commissie voor de verzoek schriften uit de Tweede Kamer reeds be tekent wat zij zou kunnen betekenen. Als het antwoord „neen" luidt, moet dit wellicht geweten worden aan een onvol doende equipage van die commissie. Gro te groepen Nederlanders kunnen voorts terecht bij instituten als b.v. de ambte narenrechter, het college van beroep voor het bedrijfsleven, de Raad van State, etc. Ook wordt nog te weinig gebruik ge maakt van de mogelijkheid een beroep te doen op de wet beroep administratieve beschikkingen. Niettemin blijven er ook volgens minister Samkalden vele geval len bestaan, waarin de „ombudsman" nuttig werk zou kunnen verrichten. Recente berichten over de erbarmelijke huisvesting van vele buitenlandse werk nemers doet het gesprek tenslotte te recht komen bij het toelatingsbeleid t.a. v. die werknemers en hun gezinnen. Zo als bekend mag het gezin pos overkomen indien de betrokken werknemer hier reeds een jaar gewerkt heeft en werk voor tenminste nog een jaar bij arbeids overeenkomst gewaarborgd is. De voor naamste en in de praktijk meest onover komelijke eis is evenwel, dat de werk nemer over een zelfstandige woonruimte moet beschikken. Als zodanig gelden uit drukkelijk niet gehuurde kamers, woon schepen, caravans, etc. In februari j.l. heeft minister Scholten de Eerste Kamer nog beloofd een versoepeling van deze laatste eis te zullen bezien, maar bij die toezegging is het tot dusver gebleven. Minister Samkalden geeft toe dat het „een ongerijmde situatie" is dat de ge zinnen na enige tijd niet kunnen over komen. Hij ziet maar één oplossing: als we die buitenlandse arbeiders per se wil len hebben, dan moeten we ze ook ge woon in onze woningverdeling betrekken Dat betekent dat in het jaarlijkse bouw programma rekening met hen gehouden moet gaan worden. Hetgeen er dan weer op neerkomt, dat het contingent arbei derswoningen in het totale bouwpro gramma moet worden uitgebreid. WELKOM, Zuid-Afrika, (UPI) Bij een gasexplosie in de presi dent Steyn-goudmijn van Wel kom in Zuid-Afrika zijn gisteren tien mijnwerkers gewond. Drie zijn er ernstig aan toe. UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht heeft gisteren conform de eis de 30-jarige Spaanse arbeider M. F. uit Zeist veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voorarrest. De Spanjaard had in de eer ste maanden van dit jaar een uitgebreide serie inbraken gepleegd in Bosch en Duin en Huis ter Heide. Hij was „de schrik van de buurt". Hij was steeds op zoek naar geld en lingerie. Alle inbraken werden op identieke wijze uitgevoerd. Het vorig jaar heeft de Spaanse rege ring zijn uitlevering gevraagd. Nederland weigerde dit toen, omdat men niet over voldoende gegevens beschikte. F. zal ove rigens direct na het uitzitten van zijn straf alsnog worden uitgewezen. KOPENHAGEN (UPI) De Deense politie heeft twee mannen gearresteerd, die het plan hadden de Amerikaanse am bassade in Kopenhagen op te blazen. In het gebouw, waar de arrestaties werden verricht, zijn één kilo explosieven en een kleme drukpers gevonden. De politie had telefonisch een anonieme tip ontvangen. UTRECHT (ANP) De heer J. C. van Gooswilligen uit Utrecht is gistermiddag aan de rijksuniversiteit in Utrecht gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „Onderzoek naar de in vloed van de training op de fysieke con ditie van een groep militairen". Als reserve-officier van gezondheid op de koninklijke militaire school te Weert heeft hij met behulp van de Schneider- test de fysieke conditie maandelijks be paald gedurende de eerste negen maan den van de opleiding. Daarbij bleek, dat deze conditie dank zi! de militaire trai ning na twee maanden duidelijk was ver beterd om daarna vrijwel stationair te blijven. De heer Van Gooswilligen concludeert daaruit, dat de militaire training tot be hoorlijke resultaten leidt. Wel stélt hij enige veranderingen voor, waardoor deze training meer het aspect van een sport- training zou krijgen. In verband daarmee meent hij, d'at het gunstig zou zijn als de militaire artsen een opleiding in sport geneeskunde zouden krijgen. Verder heeft de heer Van Gooswilligen bij enige mili tairen de maximale zuurstofopneming ge meten bij intensieve lichamelijke arbeid, die werd verricht op een fiets-ergometer. Hij heeft de hierbij verkregen uitkom sten vergeleken met die welke op de zelfde wijze verkregen waren bij top sportbeoefenaars (schaatsenrijders, hoc keyers, waterpolo-spelers). Daarbij bleek, dat de militairen in dit opzicht weliswaar achterbleven bij de top-sporters, maar dat zij toch zeer gunstig afstaken tegen de ongetrainden. Ook op deze wijze werd dus de betekenis van de militaire trai ning aangetoond. Nadelige gevolgen van deze training heeft Van Gooswilligen niet gevonden en hij meent, dat tegen de hui. dige gang van zaken geen bezwaar be staat. al acht hij het wenselijk, dat in de toekomst in een sportmedisehe bege leiding wordt voorzien. ROME (UPI) De Italianen zitten ge laten te wachten op de beloofde koele lucht van zee, die een einde zal maken aan een hittegolf, die aan tenminste vyf- tien hunner het leven heeft gekost. De hittegolf bereikte een hoogtepunt, toen in Rome 38 graden werd gemeten. Zes mensen zijn overleden aan de ge volgen van zonnesteek, negen verdronken bij het zoeken van verkoeling. Ook een aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop is aan de hitte toegeschreven. Bij Grado, een Noorditaliaanse bad plaats, moeten vrachtschepen grote om wegen maken, omdat een draaibrug zo door de hitte is uitgezet, dat ze onwrik baar vastzit. GRANTHAM (UPI) Een 24-jarige Britse vrouw, mevrouw Susan Watkins, heeft gisteren in twee op 40 kilometer af stand van elkaar gelegen ziekenhuizen één tweeling gekregen. Het eerste meisje, Judith Louise, zag het levenslicht in Grantham. Daar zich bij de bevalling complicaties voordeden, werd de moeder ijlings overgebracht naar een ziekenhuis in Nottingham, waar haar andere dochtertje, Sally Ann, werd ge boren. De moeder en kinderen maken het goed. Boven: Grote belangstelling op het Bin, nenhof voor de gebeurtenissen in de Kamers, Trèveszaal en Rid derzaal. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het programma van het Zeeuwse Fruitcorso 1965 is nu defini tief. Het corso vindt plaats op 18 sep tember van 15.00 tot 17.00 en van 20.00 tot 22.00 uur. Het parkoers voert dit maal door de Fruitwijk van Goes (uit breidingsplan-Zuid). In de avonduren zullen de wagens verlicht zijn. Op zon dag 19 september is er een show van de praalwagens op het terrein van de veilinigsvereniging te Goes. Deze show wordt gehouden van 13-00 tot 17.00 uur (tussen 14.00 en 16.00 uur compleet met figuranten) Bij minder gunstig weer is deze show in de gebouwen van de Zuidbeveland.se veilingvereniging. Verder vermeldt het programma voor zaterdag 11 september een jeugdcoros om 14.40 uur naar de Goese binnenstad. Tot slot is er op de eigenlijke dag van het corso, zaterdag 18 september, nog een groots vuurwerk te bewonderen om 23.00 uur. Zoals bekend val het Zeeuws fruitcor so dit jaar samen met de Oostenrijkse week in de Gan-zestad. MOSKOU (Tass) President Mikojan van de Sovjat-Unie heeft dinsdag in het Kremlin de Nederlandse parlementaire delegatie onder leiding va nmr. Baeten ontvangen. De Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. E. Star Busman, was bij de ontvangst aanwezig, die ook werd bij gewoond door vertegenwoordigers van het Russische parlement. Onder: Ex-premier dr. J. E. de Quay schudt de hand van Claus von Amsberg tijdens de officiële ken nismaking met de leden van het parlement. Onder! Premier Ca Is brengt met kortfn» gin en prins een toost uit op het verloofde paar tijdens de onP vangst in de Trèveszaal, Boven: Vice-premier mr. B. Biesheuvel In gesprek met het verloofde paar bij hun aankomst voor de Trèves zaal voor de ontvangst door het kabinet.

de Stem | 1965 | | pagina 9