Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen ZUID-BEVELAND Boeiend optreden van dansgroep Pilar Lopez Aantrekkelijk program voor Thoolse dagen E. Lieven tot ontvanger benoemd in Schoondijke PZEM werkte verlies 0111 tot fikse winst Belgische loodsboot te Vlissingen uitgebrand 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 JUNI 1965 MIDDELBURG Expositie leerlingen Pieter de Bodt te Terneuzen TERNEUZEN Burgerlijke stand Plaats voor ratiobouw Dagblad De Stem Philippine Sluis GOES 9 en 10 juli te Scherpenisse Fokdagen voor Zeeuwse schapen Groter bestuur Zeeuwse stichting voorlichting beroepskeuze Jan Kievit wint in Souburg EXAMENS „Zevibel" houdt j aarvergadering Telefooncentrale te Domburg vernieuwd Zeeuwse zomer- varkensfokdagen Atletiek Om kampioenschap van ZEELAND HOOG WATER Vandaag Morqer» 2 Expositie In de kunstzaal van Van Bethem en Jutting alhier is tot en met 30 september van dit jaar een expositie te bewonderen. De tentoonstelling omvat oude landkaarten, stads- en dorpsgezich ten, zee- en oorlogskaarten, belegeringen en klederdrachten van de provincies van Nederland en België, alsmede oude kaar ten van andere landen, door Nederlanders gemaakt. Verder kan men een collectie aquarel len en schilderijen van Zeeland bezichti gen van Joop Dam uit Haarlem, vader en zoon W. Vaarzon Morel uit Veere en Cees Broerse uit Enschede. De expositie is op werkdagen geopend van negen tot zes uur. TERNEUZEN Gedurende de maand juli, te beginnen op zaterdag 3 juli, zal in de openbare bibliotheek aan het Schoolplein (nabij het kantoor van de gemeentepolitie) een tentoonstelling wor den gehouden van werken van leerlin gen van Pieter de Bodt. Deze tentoon stelling zal een enigszins ander karak ter dragen dan tot nu toe gebruike lijk. De beste tekeningen en schilderijen van ongeveer de helft van zijn leerlingen worden uitgekozen voor deze tentoonstelling, die gehouden wordt op de zolder van de bibliotheek. De tentoon stelling kan bezocht worden gedurende de uren, waarop de openbare bibliotheek open is. In de benedenruimte zal tevens aandacht worden gevraagd voor bepaal de boeken. Geboren: Maria dv. P. Bakker-Stegenga, Frank zv. A. van Pamelen-de Bakker, Jacobus zv. E. van Harn-Dieleman, Arend zv. P. Wissel-Dieleman, William zv. A. vain der Bilt-de Dauw, Cornells zv. F. Wissel-van der Maale, Cornelia zv. C. Geelhoedt-van Uriel, Mar zv. J. Krui- mink-Snap, Hendrik zv. H. Hamelink- den Exter, Tonny zv. M. v. Ham-Maas, Jean-Marc zv. J. Gielly-Damger, Ebrina dv. A. van Langevelde-Hamelink, Mar- garetha dv. F. Stobbelaar-Smolders. Huwelijksaangiften: R. Lippens 23 j. en M. van Damme 22 j., J. Ruyten 31 fi. en M. van Uden 21 j„ P. Leunis 22 j. en PI de Fouw 24 j. Gehuwd: H. Franken 23 j. en J. Dinge- nou ts 21 j. Overleden: Jakob Daansen 74 j. echtg. v. M. Molenaar. Mattheus Smallegange 74 j.. echtg. v. E. Roose, Tanneke Kiel 69 j. gei:, gew. m. J. Kiel, Jacoba van Hoorn 83 j. geh. gew. m. J. Dierx, Hen- drikus Herreweijers 45 j. echtg. v. A. de Coninck, Maria Hol 71 j. geh. gew. m. J. Westerweel, Aaltje de Visser 74 j. g:eh. gew. m. D. Dieleman, Levinus Hamelink 59 j. echtg, v. M. Galle. Breskens In de vergadering van maandagavond heeft de raad besloten van het etage- bouwpjroject af te zien t.b.v. de komende West-Zeeuwsch-Vlaamse ratiobouw. Aan de Prins Berahardlaan was een hoogbouw gepland van 64 woningen, die nu plaats gaat maken voor 40 ratiobouw huizen, f 6000 werd beschikbaar gesteld voor her stel van het dijkje, dat het zwembad scheidt van de haven. De najaarsstormen hadden flink schade aangericht. Raadslid J. Carels informeerde naar de stand van zaken rond het nieuwe zwembad. Uit het antwoord van b. en w. bleek, dat de eer ste maanden nog geen voorstellen dien aangaande zijn te verwachten. Een strijd punt is o.m., dat Breskens een 50-meter- bad wil van ongeveer f 600.000 tot f 700.000 en dat de vereniging van Ned. gemeenten éen 25-meter-bad draaglijk vindt voor de gemeentekas. Dit kleinere bad zal onge veer vier en een halve ton kosten. Gezien de betekenis van de plaatselijke zwem vereniging De Scheldestroom voor de Zeeuwse zwemwereld, kwam de heer Ca rels tot het voorstel via de sporttoto mo gelijkheden toe zwembadbouw te openen. De mededeling van G. S. aan de ge meenteraden, dat zij hun advies betref fende de herindeling aan de minister heb ben gezonden, ontmoette kritiek bij de raad. De heren A. Cambier en Carels vonden het niet democratisch, dat wel dagbladen en niet de nauw betrokken ge meenteraden over de inhoud van het ad vies zijn ingelicht. B. en w. van Bres kens hebben G. S. schriftelijk gevraagd van de strekking van het advies deelge noot te mogen worden. De lang verwachte en toch gekregen goedkeuring van G. S. op de gemeen schappelijke regeling ter behartiging van de kusfrecreatie in West Zeeuwsch- Vlaainderen, veroorzaakte geen hoera- stemming. Na een stilteperiode van twee en een half jaar, staat de zaak nog maar op papier. De raad drong dan ook aan op spoedige voorstellen en initiatieven. Op voorstel van burgemeester J. Eekhout besloot de raad een gelukwenstelegram te sturen naar prinses Beatrix. Hoofdplaat Zeehengelwedstrijd Aan de zeehen gelwedstrijd voor leden van de plaatse lijk© zeeihengelvereniging „H.S.V De Schelde" namen 40 leden deel, waar van winnaar werd: Const. Pielaat met 8 vissen, 698 pnt.2. Joh. van Dieren- donck, 8* vissen, 618; 3. R. van de Ros- tijne, 4 vissen, 484 4. A. Verstraete, 6 vissen, 410; 5 P. van Dierendonck, 7 vissen. 392; 6. B. de Poorter, 6 vis sen, 366; 7. W. van Acker, 4 vissen, 364 8. J. Pielaat. 2 vissen, 352; 9. L. Pielaat, 4 vissen, 289; 10. mevrouw Van Zele, 2 vissen 287. In totaal werden er 87 vissen gevan gen ad 6 kg 345 gr De volgende club wedstrijd zal gehouden worden op I au gustus 1965 van 15.30-18.30 uur. Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwscn-Vlaanderen: Steenstraat 14, TelefcwD 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie inspectie Zeeland L. K. M DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemo voor de editie Zeeland f 0,18 oer mm 1 mm ingezonden mededelingen V< mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer f 0,25. Als ééD regel gelden 23 letters en/oi leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. f 1,60 en 0,60. B„ 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen hall geld. Koewacht Van het hengelfront Door de hen- gelvereniging werd het jaarlijkse club kampioenschap gehouden op het viswa ter „De Konijnenputten". Het was een twee uur durende verbeten strijd, waar bij redelijk veel vis werd gevangen. De uitslag was als volgt: 1. R. Descamps, Wachtebeke (B) kampioen 1964; 2. Ed. Martens, Stekene (B); 3. Fons Buijs, Koewacht; 4. Ch. Reijns, Hulst; 5. R. Lammens; 6. A. Goossens; 7. R. van Damme, allen Koe wacht; 8. Art. Verdurmen, Overslag (Bi; 9 M. van Nieuwenlhuyze, Wachte beke (B); 10. J. de Groot; 11. J. Buijs; 12. G. Verstraeten; 13. J. de Schepper, 14. L. van Remoortere, allen Koewacht. Judoka Onze gemeente heeft een uitstekende judoka in dia persoon van de opperwachtmeester der rijkspolitie Middeljans. Deze week behaalde hij te Hulst de groene band tegelijk met een judogo-oep van de rijkspolitie ol.v. de heer G. de Moor. Raadsvergadering. De raad is in openbare vergadering bijeen geweest. Bij de ingekomen stukken was de begroting 1965, met de le en 2e wijziging inbegre pen, welke zonder op- of aanmerkingen was goedgekeurd door G.S. De gemeenten St.-Jonstcen, Hulst en Terneuzen verleenden resp. f 50, f 25 en f 20 per leerling subsidie aan de fruit teeltvakschool. De bezoldigingsregeling gemeente-ont vangers Zeeland werd conform het voor stel van G.S. vastgesteld. De raad hechtte haar goedkeuring aan de voorgestelde verhoging van het pre sentiegeld van de raadsleden en de raads commissies tot resp. f 20,- en f 10,- per lid per bijgewoonde vergadering. Subsidie werd verleend aan de com missie voor de Jeugdsportdag tot een be drag van f 300,-. Bij de rondvraag informeerde het lid Ploegaert naar de mogelijkheid om de doornstruiken rondom het sportveld te laten verdwijnen. Die bezorgen de voet balvereniging een hoop reparatiekosten aan ballen. Retranchement RETRANCHEMENT. V. D. HELM Beplanting: Kanaaldijk De gemeen teraad besloot medewerking te verlenen aan het plan tot beplanting van de Ka naaldijk langs liet afwateringskanaal naar Sluis. Een gelijksoortig besluit werd enige weken geleden aanvaard door de gemeenteraad van Sluis. Gunstig zal aan het college van G.S. worden geadviseerd om de wethouderssalarissen te verhogen van f 1200 tot f 1392. Een verzoek om subsidie van de Centrale van Katholie ke Militaire Tehuizen werd afgewezen. Met algemene stemmen werd besloten een wachtverfood in te stellen aan de noordzijde van de Nieuwstraat vanaf café Luteijn tot aan de vuilnisbelt. Vóór de aanvang van de vergadering werd een gelukstelegram gezonden aan prinses Beatrix i.v.m. haar verloving. Kermis verlengd. In verband met de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Arnsberg wordt de jaar lijkse kermis met een dag verlengd. Ook wat betreft het dansen. Verschillende kermisattracties zijn in de middaguren graitis toegankelijk voor de schoolgaande jeugd. St.-Jansteen Auto in de sloot. Een personenauto, die werd bestuurd door J. B. uit Sluiskil, is maandagmorgen in een sloot langs de Absdaalseweg onder Sint-Jansteen gere den. B. liep enkele lichte verwondingen op. Zijn auto werd deerlijk gehavend. Het ongeluk gebeuTde toen de bestuurder D. uit Absdale van een voor hem rijden de auto linksaf wilde slaan, terwijl hij doende was. de auto van D. in te halen. Seriewcdstryden Op het gemeente lijk sportterrein alhier werden seriwd- strijden georganiseerd voor de lagere elftallen in het kader van het 70-jarig be staan van de Goese voetbal- en atletiek vereniging „Goes". Er werd gespeeld in twee groepen: uitslag poule 1: 1. Goes 2; 2. Kwaden damme 1; 3 Luctor 1; 4. Robur 1 Poule 2: 1. Goes 3; 2. Kwadendamme 2; 3. Luctor 2; 4. Robur 2. Keinkenszand Schieting. De Pnov. Zeeuwse Schut tersbond hield zijn keizer- en koning- schieting op de staande wip van de ver eniging Soranus te Heinkenszamd. Er wa ren 13 keizers en 21 koningen aanwezig, van wie 1 keizer en 9 koningen uit Z. Vlaanderen. Het giing over 3 ronden en daarin wisten 3 schutters van Zuid-Be veland de vogel te treffen: J. A. Rijk H. Koens en P. Rentmeester. Na 16 kamp- schoten wist P. Rentmeester van Willem- Teil te Ovezande de vogel te vellen en kampioen te worden voor 1965. Hierna or ganiseerde Soranus nog een concours, waaraan 65 schutters deelnamen. De uitsla-g hiervan: Hoofdvogel: niet af geschoten, le zij vogel: W. Raas, Concordia te 's-Heerenhoek, 2e zijvogel: L. Ver scheuren van Axel, le bovenkal: H. A. Mol, Willem-Teil te Kapelle, 2e boven kal: L. Kalfsvel, Sluiskil, le onderkal: A. Martens, Vios te 's-Heerenhoek, 2e on derkal; A. v. Loo, Doel n. Hoger te Wol- phaartsdijk, le klep: H. Koens, Spes- Nostra te Ovezande. 2e klep: J..A. Rijk ADLM te Kwadendamme, 3e klep: P. Steketee, 4e klep: A. de Jonge Jr., Sora nus te Heinkenszand. Kapelle Aanvoer frambozen Bij de fruitvei lingen in Kapelle-Biezelinge is maandag een begin gemaakt met de aanvoer van frambozen in doosjes voor de industrie. Er was op deze eerste aanvoerdag een aanbod van ruim 4 ton waarvoor binnen landse fabrieken een prijs betaalden van f 1,63 per kg voor de klasse 1 kwaliteit en f 1.48 voor de klasse II kwaliteit. Verwacht mag worden dat de aanvoer thans snel zal toenemen nu het warm en zonnig weer is. De frambozenteeit is op veel kleine bedrijven in Kapelle en om geving van grote betekenis. Er wordt dit jaar bij de veiling in Kapelle een aan bod van minstens 700 ton frambozen in doosjes verwacht, dat wil zeggen dat er minstens 2,8 miljoen doosjes van zullen komen. Deze frambozen worden meestal ge kocht voor verwerking in glas of blik op sap. De beste kwaliteiten gaan meest al naar de binnenlandse markt voor ver se consumptie. Maandag werd voor dit doel een prijs betaald van rond f 2,50 per kg. Vergadering NCVB Onder leiding van mevr. Balkenende-Sandee hield de afdeling Kapelle-Biezelinge van de NCVB haar laatste vergadering van dit seizoen. Zuster Koopman uit Yerseke sprak deze avond over „Flitsen uit mijn praktijk." (Van een onzer verslaggevers; MIDDELBURG De N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici-teits-maatschappü heeft de op de herziene begroting voor 1964 voorziene verliespost van drie ton weten om te werken in het betreffende verslagjaar tot een winst van ruim acht ton. De totale opbrengst steeg in dit jaar met elf procent Ten behoeve van het eigen verzorgings gebied kwam 17.7 procent energie meer beschikbaar. Als gevolg van déze winst, die tot gro te tevredenheid stemt, is het niet nood zakelijk gebleken tot tariefsverhoging ove,r te gaan. Betreffende de tarieven voor huishoudelijk verbruik wordt op het moment op landelijk niveau een studie gemaakt omtrent unificatie van deze ta rieven. Het is wel zeker dat er geen be langrijke tariefswijzigingen zullen komen. Omtrent uitbreidingen staat in het lijvige jaarverslag van de P.Z.E.M. nog het vol gende. Zoals bekend wordt thans hard gewerkt aan de uitbreiding van de Cen trale Zeeland, die eind van dit jaar ge reed zal komen. Verder is begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van de 150-kV-lijn naar Brabant en de daarmede samenhangende bouw van de ondersta tions te Vlissingen en Goes. Deze lijn zal waarschijnlijk in 1966 in gebruik warden gesteld. De dit jaar gelegde oliedrukkabel in de Westerschelde die een vergroting van de transportcapaciteit naar Zeeuwsch-Vlaan. deren betekent, wordt momenteel ingezo gen ter voorkoming van beschadigingen. Deze werkzaamheden nemen ongeveer zeven maanden in beslag. Rilland-Bath Raadsvergadering. De raad besloot in zijn vergadering van maandagavond een gelukstelegram te sturen naar prin ses Beatrix en haar verloofde i.v.m. hun verloving. De voorzitter, de heer J. Job- se, zei, dat alle reserves door het prettige optreden van de a.s. gemaal van onze kroonprinses volledig waren weggeno men.. Aan de raad werd ter kennisneming een definitief schetsplan voor 30 bejaarden woningen. met verzorgingstehuis aange boden. De agenda zelf bevatte weinig punten die stof tot discussie opleverden. Akkoord werd gegaan met de bouw van de 40 w.w.-woningen arbeidsbesparende bouw. Wethouder M. Frangois was er niet voor geporteerd de woningen te voorzien van een centraal antennesysteem. In gro te lijnen was de raad het daarmee wel eens. Er wordt hier iets opgelegd en dat is niet zo prettig, zo redeneerde men. Van de andere kant wilde de raad toch ook wel met de tijd meegaan. Het voorstel werd dan ook toch in zijn geheel aange nomen, maar de heer Frangois stemde te gen voor wat het centraal antennesysteem betreft. De heer R. Rijk vond dat de grondprijs voor de woningen wat laag was. De voor zitter antwoordde dat men hiertoe ge noodzaakt was gezien de pressie die de overheidsbepalingen uitoefenen. Men is nl. gebonden aan een maximum bedrag per woning plus grond. s-Heerenhoek Schieting. De handboogvereniging .Eensgezindheid" hield haar schieting op de staande wip. Ook werden op deze schieting de jubilea gevierd van de heren S. Nijsten en J. Remijn als 40-jarig schutter. Aanwezig waren 61 schutters van 16 verschillende verenigingen. De uitslag: Hoofdvogel: W. de Jonge van ADLM te Kwadendamme, 1ste zij vogel: J. Paulusse, Zorgvliet te Elle- woutedijk 2e zijvogel: J. Rijk, Willem- Teil te Ovezande, lste bovenkal: J. Boon man, Concordia te 's-Heerenhoek, 2e bo venkal: A. de Jonge Az., Willem-Teil te Ovezainde. 1ste onderkal. P. Driedijk, So ranus te Heinkenszand, 2e onderkal: A. de Jonge Pz, van Willem-Teil te Ovezande, le klep: W. de Jonge, ADLM te Kwa dendamme, 2e klep: Jac. Westveer, Edele Handboog te Oudelande, 3e klep: A. v. Loo, Doel n. Hoger te Wolphaartedijk. Meeste kleine vogels: F. Koens van Spes-Nostra te Ovezande 6 stuks. Yerseke Nieuw schoollokaal Het schoolbe stuur van de vereniging l.o. op gerefor meerde grondslag, heeft bij de gemeen te de begroting ingediend voor de uit breiding van de school met een 5e les lokaal en een hoofdenkamer met een bedrag van f 99.372,30 en voor de in richting f 6.394.50. De inspecteur van het l.o. heeft zijn goedkeuring gegeven voor totaal f 105.767.-. Politiekazerne De Rijksgebouwen dienst heeft in het uitbreidingsplan-Ma- rijkelaan een perceel grond aangekocht voor de bouw van een politiekazerne met dienstwoning. Successen V.Z.O.S. In het kader van het 100-jarig bestaan van de Ko ninklijke Belgische Turnbond heeft de turnvereniging „V.Z.O S-" alhier op het te Oostende georganiseerde 43e interna tionale turntoernooi fraaie successen ge boekt. V.Z.O.S. kwam met zestien turn sters uit in het grote toernooi bestaan de uit een vierkamp. De ploeg uit Yer seke eindigde op de tweede plaats met 1231 punten. Ongetwijfeld een enorme prestatie in een veld van 98 deelnemers uit tien Europese landen. Met 86 punten behaalde V.Z.O.S. een eervolle zesde plaats bij de wedstrijden ritmische gym nastiek. ..Prins Hendrik" uit Breda werd hier met 96 punten eerste. Schieting. De handboogvereniging „St-Sebastiaan" hield haar schieting op de overdekte doelen. Dit was de laatste van de drie voor de kampioenschappen. Dit werden in klasse A: P. de Koeyer, klasse B: Jac. v. Stee, klasse C: P. Steke tee en klasse D: A. de Koeyer, allen van St.-Sebastiaan te Yerseke. De verdere uitslag: meeste punten: P. de Koeyer, St.-Sebastiaan te Yerseke, op volgende: J. Doene, St.-Seb. te Ovezande, meeste rozen: J. Bongers, idem, opvolgen de: A. de Koeyer. St.-Seb. te Yerseke, meeste negens: C. D. Raas, St-Seb. te Ovezande, opvolgende: W. Burck, St.-Jan te Zierikzee, meeste achten: P. Steketee St.-Seb. te Yerseke, opvolgende: P. Schreurs, St.-Seb. te Ovezande, meeste zevens: J. Beulens, Juliana te Kwaden damme, opvolgende: K. v. Steenbergen, St.-Seb. te Ovezande, meeste zessen: Jac. de Baar, idem. opvolgende: F. Peeters, Juliana te Kwadendamme, meeste vijven: A. C. Koster, St.-Seb. te Yerseke, opvol gende: C. Koopman, St.-Jan te Zierikzee, meeste vieren: L. de Koeyer, St-Seb. te Yerseke, opvolgende: M. G. Verbeek, Ju liana te Kwadendamme, meeste drieën: J. Röhner, St.-Jan te Zierikzee, opvolgende: L. Geus, Juliana te Kwadendamme, mees te tweeën: L. de Jonge Si-Jan te Zierik zee, opvolgende: C. Mooyman, Juliana te Kwadendamme, meeste enen: L. Remijn, idem, opvolgende: P. Daalman, idem. MIDDELBURG Ook het tweede programma-onderdeel, dat in 'het kader van het Holland Festival aan deze stad was toebedeeld, is een groot succes geworden. Naast hst Janacek strijk kwartet, dat vorige week in de schouw burg alhier concerteerde, konden de vele aanwezigen genieten van somtijds op windende dansen van het Ballet Espanol Pilar López. Dit Spaanse dansgezelschap maakt een toernee van een maand door Neder land en dat het vee-1 moet reizen ge tuigt reeds, dat het van Groningen ko mende via Middelburg de volgende dag naar Deventer moest. Dat het ballet Pilar Lopez (Van een onzer verslaggevers) THOLEN Op 9 en 10 juli a.s. zullen op het terrein de „Pluimpot" te Scherpe nisse wederom de „Thoolse Dagen" wor den georganiseerd. Het programma voor beide dagen is zeer gevarieerd. Bij de inschrijvingen is blijk gegeven van een grote belangstel- iing, maar grotendeels van buiten het eiland. Dat vindt de werkcommissie, die dit alles op touw heeft gezet, enigzins jammer. Op de Pluimpot zal een grote tent ver rijzen van 580 m2. Hierin zullen een klei ne twintig stands komen, waarbij de vrije tijdsbesteding een belangrijke plaats in neemt. Buiten de tent kan men werktuigen en melkmachines bezichtigen. Verder is er een tekenwedstrijd verbonden aan de „Thoolse Dagen" voor kinderen van tien tot twaalf jaar van negen Tholense lage re scholen. De eerste dag staat in het teken van de veekeuringen. Er zullen 200 stuks (Van een onzer verslaggevers) GOES De eerstvolgende schapen- fokdag voor oost-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt in het kader van de Z.L.M.-ten toonstelling te Axel gehouden op vrijdag 2 juli a.s- Op de „Thoolse Dagen" te Poortvliet zal op vrijdag 9 juli een inzending scha pen. aanwezig zijn van de Thoolse fok kers. De hierop volgende zaterdag 10 juli presenteren de Zuidbevelandse scha penfokkers hun fokschapenbezit in het kader van ,,De Bevelandse" fokdag bij de veiling te Goes. Voor Walcheren wordt in het verband van de Waleherse fokveedagen op vrij dag 16 juli te Koudekerke een schapen- fokdag gehouden. Op deze fokdag wor den naast dieren van het Texels ras, een inzending melkschapen tentoonge steld. (Van één onzer verslaggevers) GOES De Zeeuwse Stichting voor beroepeiwoorlichtkig en school- en be roepskeuzevoorlichting heeft gedurende het eerste jaar van haar bestaan duide lijk haar bestaansrecht aangetoond. Dit staat te lezen in het jaarverslag over 1964. Dienaangaande is ook de samenstelling van het bestuur vam de stichting onlangs verruimd. De geringe bevolkingsdichtheid van Zeeland en de daarmee gepaard gaande grotere afstanden en dus hogere vervoerskosten vormen voor de Zeeuw se stichting een groot probleem. Toch ontvangt men eenzelfde subsidie als in andere delen van ons land. Het bestuur ziet zich dan ook gesteld voor grote fi nanciële moeilijkheden. Een en ander heeft met zich gebracht, dait reeds stappen zijn ondernomen om een zekere coördinatie van werkzaam heden van de diverse instellingen op het onderhavige gebied in de provincie tot stand te brengen. rundvee (een recordaantal voor Zeeland dit jaar; schapen (80), trekpaarden (ruim 30 en drie vierspannen) en geiten worden beoordeeld. Voor de jongeren staat er een kalveropfokwedstrijd op het programma. In de middaguren volgt nog een défilé van de bekroonde dieren en een kam pioenskeuring. De tweede dag is voor de toeschouwer wat spectaculairder. Er is een concours- hippique, waaraan zo'n twintig Zeeuwse en Brabantse landelijke ruiterverenigm- gen (in totaal met een kleine honderd paarden) deelnemen, 's Morgen zijn er dressuurwedstrijden en 's middags komen de springnummers en behendigheids- en snelheidswedstrijden aan de beurt. De Axelse ponyvereniging „De Klettertjes' geeft nog een demonstratie. Deze tweede en laatste dag wordt beslo ten met een oriëntatierit, waarvan de start is op de Grote Markt van Scherpe nisse. De „Thoolse Dagen" zullen deze keer worden geopend door de burgemeester van St. Maartensdijk, de heer D. C. Bou wense. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een felle brand heeft er maandagavond laat voor gezorgd dat het voorschip en de verblijven van de bemanning van de Belgische loodsboot 7 zijn uitgebrand. De machinekamer bleef gespaard, dank zij de waterkanonnen van enige te hulp gesnelde schepen en het effectieve werk van de Vlissingse brandweer. De brand, die vermoedelijk ontstaan is door kortsluiting, greep in een oogwenk om zich heen, waardoor de bemanning overrompeld werd. De brand was uitge broken in de kombuis onder de brug, die ook door het vuur werd aangetast. Eerst maakte het schip slagzij, veroor zaakt door het vele blussingswater. Later werd dit verholpen door enige pompen. rust te kort komt, was de leden niet aan te zien. Men heeft er geen voorstelling van hoe moeilijk dit vak wel is, waar naast lichamelijke conditie ook aan de ritmiek hoge eisen gesteld worden. Li een haast overdadig programma, dai bijna drie uur duurde zagen wij voor de pauze op muziek van Manuei de Falla met een tekst van Gregorio Martinez Sierra „El Sombrero de tees Picos"; vrij vertaald ,,De driekantige steek." In een choreografische vertol king van Pilar Lopez speelt dit stuk zioh af in Ar cos de la, Frontera, een klein dorpje in Andalusië. Zoals ge woonlijk is er een vrouw in het spel (hier de molenaarsvrouw), gedanst door Pilar López, terwijl over en weer geflirt wordt met alle gevolgen van dien. Hieraan doet ook de burgemeester mes (een man op leeftijd) die adem te kort komt bij het dansen en van uitputting neer valt. Gedurig zijn er scènes die steeds weer verwarring gaven, maar uiteindelijk volgt er de verzoening van het molenaarsechtpaar en alle aanwe zigen voeren een vrolijks dans uit. Naast de vele dansers en danseressen mogen we zeker niet onderschatten de belang rijke taak van de beide pianisten Jose Ma. Franco en Manuel Torrens. Zij droegen in niet geringe mate bij tot het welslagen van dit eerste gedeelte van deze avond De muziek van de Falla is zeer levendig en vol puntige ritmes, waarbij de triolen hoogtij vieren in dit Spaanse notenspel. De goed bezette zaal, die reeds voor de pauze door veel applaus blijk had gegeven het gebodene te appreciëren, raakte tegen het einde van deze avond in extase, zodat aan he^ slot van deze avond een langdurig en ovationeel ap plaus Pilar Lopez en haar gezelschap ten deel viel, waarbij zij zelf een bloe menhulde in ontvangst mocht meimen. Hierin lag vastbesloten de dank van het schouwburgpubliek jegens het Spaanse baHetgezeisch ap. Na de pauze zagen we nog „Concierto de Aranjuez, waarin werd uitgebeeld de schemering (met een romance in het park), vervolgens de nacht en het derde toneel de dag; hierbij gaf men een voorstelling van een hofbal op een len temorgen in de tuinen van Aranjuez. Speciale vermelding willen we maken van het uitstekende spel van de gitarist Rocio Herrero. Het laatste deel bestond uit een acht tal kleinere nummers, waarbij we nog willen noemen „Viva Navairra", uitste kend gedanst door Maria Gloria en „Guitarra Flamenca", gespeeld door Pepin Salazar. Hij wist op zijn gitaar zulke mandoline effecten te halen, dat men somtijds dacht met laatstgenoemde instrument te doen te hebben. Het Spaanse gezelschap besloot zijn optreden met „Romance de la Blanca Paloma". Het optreden werd een'groot succes, waartoe naast uitstekend dan sen, ook de fleurige en kleurige toilet ten bijdroegen. A. L. Discuswerpen dames: 1 J. Schot D.S, 30.53 m, 2 F. de Koek A.V. '56 23.49 m, 3 E. Deruloo A.V. '56 21.14 m, 4 W. Ste ketee S.S. 19.62 m. Polsstokhoogspringen heren: 1 P. Ver- sluijs Dyn. 2.85 m, 2 H. Heuvink S.S. 2.60 m. Finale 80 mieter horden dames: 1 T. Timmerman A.V. '56 14.7 sec., 2 E. Deur- loo A.V. '56 15.3 sec., 3 F. de Koek A.V. '56 16.1 sec., 4 J. Schot D.S. 17.2 sec. Finale 1500 meter heren: 1 C. Mulder Dyn. 4.08.5 min., 2 K. Oggel S.S. 4.18.3 m. 3 W. Louwerse S.S. 4.27.6 min., 4 P. Ver beek A.V. '56 4.33.9 min., 5 I. Lufeyn Mar. 4.40.4 min., 6 W. Back Dyn 5.51 min. Finale 100 meter heren: 1 J. Roelse Mar. 11.4 sec., 2 A. Vael Mar. 11.6 secy, 3 W. Spalburg Mar. 12,- sec., 4 Bi Suij R.K.H. 12.4 sec., 5 H. v. Keulen Mar. 12.7 sec., 6 R. Munnikhof A.V. '56 13,- sec. Hoogspringen dames: 1 E. Deurloo A.V. '56 1.45 m, 2 T. Timmerman A.V. '56 1.40 m, 3 J. Schot D. Sp. 1.35 m. Speerwerpen lieren: 1 P. Versluis Dyn. 52.75 m, 2 C. Kodde Dyn. 39,- m, 3 D. Koomans A.V. '56 35.67 m. 100 meter dames: 1 F. de Kok A.V. '56 13.1 sec., 2 R. Sprenkels S.S; 13.3 sec., 3 I. ten Hacken Z. Sp. 13.6 sec., 4 F. Tim merman A.V. '56 13.9 sec. 4 x 100 meter heren: 1 R.K.H.A.V. Hulst 46.7 sec., 2 Marathon Vlissingen 47.8 sec., 3 A.V. '56 Goes 49 sec. Verspringen heren: 1 J. Roelse Mar. 6.23 m, 2 B. Suy R.K.H. 5.51 m, 3 W. Spal burg Mar. 5.50 m. 4 H. v. Keulen Mar. 5.46 m, 5 R. Munnikhof A.V. '56 5.13 m. (Van onze sportcorrespondent) SOUBURG In het kader van de Sou- burgse sportweek werd zaterdagmiddag in Souburg een wielerwedstrijd voor nieuwelingen verreden die als vanouds veel belangstelling trok. Jan Kievit en Ad v.d. Ploeg waren de grote animators. Hun voorsprong bedroeg aan de meet ongeveer 60 seconden. Wim Evertse werd in de laatste meters nog eerste uit de groep en eiste daarmee de derde plaats op. 1 Jan Kievit uit Borssele, 60 km in 1 uur 39 min. 2 A. v.d. Ploeg uit Baarn. 3 Wim Evertse uit Zierikzee. 4 A. v. Over- veld uit Zegge. 5 C. Koeken uit Achtmaal. 6 A. Wurth uit Den Haag. 7 Marinus Zoe te uit Soestdijk. 8 Piet Oomen uit Breda. 9 Theo van Lokven uit Den Bosch. 10 M. v. Groezen uit Made. (Van een o-nzer verslaggevers) Yerseke De Vereniging tof bevorde ring der Zeeuwse visserij belangen „Zevi- bel" houdt op zaterdag 3 juli a.s. in het Hervormd Verenigingsgebouw „De Ha ven" te Yerseke haar algemene ledenver gadering. De heer J. Piebenga, hoofdre dacteur van de Leeuwarder Courant, zal dan spreken over „Visserijproblemen, nu en straks". Verder zal een voorstel komen tot wijziging van de contributie voor de mosselkwekers in drie cent per ton. Naast de gebruikelijke agendapunten zijn tevens de heren J. Baaij, A. Ramme- loo en B. Schot, bestuursleden, aftredend en herkiesbaar. Na de koffietafel zal nog een besloten vergadering plaatsvinden, uitsluitend toe gankelijk voor de leden. Het tekort van de begroting 1966 wordt geraamd op f 2.220.-. Over het algemeen is „Zevibel", zo blijkt uit het jaarverslag, bijzonder te vreden over het verenigingsjaar 1964. SCHOONDIJKE In de raadsverga dering van maandagavond heeft de raad met algemene stemmen in de functie van gemeente-ontvanger benoemd de heer E. Lieven uit Glanerburg by Enschede. De heer Lieven, 24 jaar oud en ongehuwu, is momenteel adjunctcommies ter secre tarie van Losser en werkzaam op de afdeling financiën. De nieuwe gemeente ontvanger za«l belast worden met admini stratief werk op financieel gebied. Dc verantwoordelijkheid voor de kas werd door b. en w. opgedragen aan de heer Musson, commies ter secretarie, die hier toe tot kassier werd benoemd. De heer Lieven zal naar alle waarschijn lijkheid in september met zijn werkzaam heden kunnen aanvangen. Door deze benoeming is dan een einde gekomen aan een vakature, die een jaar heeft geduurd. Aan de heer A. van Lare, onderwijzer aan de openbare lagere school Prinses Irene werd eervol ontslag verleend i.v.m. diens benoeming tot onderwijzer te Axel. Door het vertrek van de heer Van Lare zal de openbare lagere school een drie mans-school worden. Het aantal leerlin gen is nl. dermate teruggelopen, dat geen vergoeding meer voor een vierde leer kracht zal worden ontvangen. I.v.m. de verloving van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg besloot de raad het verloofde paar een gelukstele gram te zenden. In het uitbreidingsplan Noordwest zijn de twee eerste kavels voor bungalow- bouw verkocht, en wel aan de heren C. Dist en K. de Koeyer. Aan beide aan vragers werd een perceel grond verkocht van ongeveer 680 m2, voor f 12.275. Aan P. v. d. Walle en C. Boekhout werd eën perceeltje grond in de Veldstraat ver huurd voor f 15,per jaar voor het bouwen van twee demontabele garages. De indeling van het industrieterrein, o.a. voor garagebouw werd opnieuw, onder de loep genomen. De vuilnisstortplaats bij de Molenkreek wordt gesloten. B. en w. zijn met de heer J. Steenhart overeengekomen, dat een hem toebehorend weiland langs de weg naar Sasount zal mogen benut wor den als stortplaats. Deze stortplaats wordt alleen benut voor het storten van kleine hoeveelheden huisvuil en afval. De raad drong er op aan het vuil na korte tijd geregeld met aarde te overdekken en aan de westkant een camouflerende be planting 'neer te zetten. Het door de raad verleende subsidie van f 1.000,per jaar aan de stichting gereformeerde be jaarden centrum te Schoondijke werd op verzoek van de stichting zelf ingetrokken. De subsidie werd destijds gegeven als ruggesteun voor het bestuur en voorts onder de bepaling, dat t.b.v. niet gere formeerde ingezetenen van Schoondijke vier bedden gereserveerd moesten wor den. Daar het bestuur bewezen heeft een open oog te hebben voor de plaat sing van niet gereformeerden meende de raad, dat deze bepaling geen waarde meer had. Ook de jaarlijkse subsidie van f 150,- aan het bejaardencentrum Rozenoord te Sluis werd: ingetrokken. De plaatselijke Oranjevereniging kreeg een subsidie van f 1.000,De vereniging had in mei bijna geen geld in kas om een bevrijdingsfeest te organiseren. Aan de subsidie werd echter de voorwaarde verbonden, dat bij een volgend algemeen feest een lijstcol- lecte moet worden gehouden. De landelijke contractraad voor de ge meentelijke bemoeiing met de lichame lijke opvoeding en sport kreeg een subsi die van f 25,per jaar. In de bejaardenwoningen zullen naar alle waarschijnlijkheid t.b.v. de bewoners gasgeizers worden geplaatst. De kosten hiervan zullen bestreden worden uit een huurverhoging van ongeveer dertig cent per week. BREDA Op donderdag 1 juli 1965 te 13-00 uur zal in Domburg, netnum mer 01188, een nieuwe telefooncentrale met een capaciteit van 600 nummers in dienst worden gesteld, ter vervanging van de huidige centrale van 500 num mers. Omstreeks het genoemde tijdstip dienen de op het netnummer 01188 aan gesloten telefoonabonnees (woonplaat sen Domburg, Aagtekerke, Grijpskerke, Oostkapelle) rekening te houden met een korte onderbreking van hun tele foonverkeer. De bestaande telefoonnum mers blijven ongewijzigd. De nieuwe te lefoon apparatuur vereist meer dan bij de oude het geval was dat de tele foongebruikers de achtereenvolgende cij fers van te kiezen netnummer en tele foonnummer vlot na elkaar draaien. Wacht men te lang plm. 5 seconden) met het draaien van een volgend cij fer, dan krijgt men bezettoon. Daar de nieuwe centrale meer num mers' bevat dan de oude, kunnen de wachtende aanvragers voor een telefoon binnenkort aangesloten worden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Voor west-Ze euws ch-Vla an deren wordt op maandag 5 juli te Heille, op een terrein nabij het Dorpshuls een fokvarkensdag gehouden. In aansluiting hierop wordt 's middags de plaatselij ke rundveekeuring gehouden. De Bevelandse varkerusfokkerg presen teren in het kader van „De Beveland se Fokdag" op zaterdag 10 juli te Goes nabij de veiling hun fokvarkensbezit. Tijdens het middagprogramma van deze Bevelandse „veeshow" zal een wedstrijd in het beoordelen van fokvarkens wor den gehouden. De Waleherse varkensfokkers, die de laatste jaren niet in de gelegenheid zijn geweest hun fokvarkensbezit aan elkaar bloot te stellen, houden in het kader van de Waleherse fokveedagen op vrij dag 16 juli hun kringfokdag te Koude kerke. In aansluiting op de individuele keuringen zal ook hier een wedstrijd in het beoordelen van fokvarkens 'worden georganiseerd door de varkenshouderij- kern Walcheren. Fokveedagen in het algemeen, en ze ker die van varkens, moeten worden gezien als een meting van het fokkers- werk. Rij de keuringen komt de te vol gen fokrichting sterk tot uiting, welke voor een lowerude afzet van slacht, en fokvarkens van fundamentele betekenis is. TERNEUZEN In het Zuidersport park te Terneuzen werden de wedstrij den gehouden om de atletiekkampioen- schappen van Zeeland. De Terneuzense „Scheldesport" had voor een feilloze organisatie gezorgd. Er was echter weinig belangstelling voor deze wedstrijden. De belangrijkste uitslagen: Finale 200 meter horden heren: 1 A. Va-el Mar. 28.6 sec. Finale 400 meter heren: 1 C. Kodde Dyn. 52.8 sec., 2 D. Koomans A.V. '56 53.9 sec., 3 L. de Visser S.S. 56.9 sec., 4 R. Munnikhof A.V. '56 59.8 sec# Kogelstoten dames: 1 J. Schoot D.S. 10.55 m, 2 E. Deurloo A.V. '56 9t41 in,. 3 R. Sprenkels S.S. 8.84 m, 4 F. de Kok A.V. '56 7.86 m. OOSTBURG „St.-Eloy", afdeling h.b.s.-B. Wies Dierick, Aardenburg; An- nelies Sturm. Waterlandkerkje; Peter Breepoel. IJzendijke; Jan de Dobbelae- re, Biervliet; Freddy Lambert, Oostburg Huub Raes, IJzendijke; Lau de Smet, IJzendijke; Karei van de Vijver, Bier vliet. MIDDELBURG Gemeentelijke oplei dingsschool voor kleuterleidersters. Ge slaagd: mej. J. D. Robijn, Oostburg, mej. J. Roodenburg, Vlissingen, mej. D. Scha kel, Goes, mej. C. J. Siegers, B. o. Zoom, mej. I. Tamminga, M'burg, mej. A. Tol lenaar, Hoek, mej. M. W. P. de Vos, M'burg, mej. J. M. E. Will, Terneuzen, mej. O. de Vries M'burg, mej. N. C. v, d. Zamde, Kloetinge. MIDDELjÈURG Rijks,-h.,b's- en m.Sj vm. Eindexamen, afdeling B. A.M.E Drost, H. A. Flierman, J. Gelijns, G.J: Krijger, E.J. Kristëlijn, J.F. Meulmees- ter, F.J. Pentury, W.Roos, B.P. Weber, M. Zandee, G.N Zee, allen Middelburg, SW. Bommeljé, Oostkapelle, J. Crucq Nieuw- en St.-Joosland, A.J. Frima, Zoutelande, J.P. Minderhoud, Westka- pelle, P.E. van der Moer en R.J. van der Moer, beiden Arnemuiden, M.F|. Provoost, Domburg. K- H. Sloos, Kou dekerke. Afgewezen geen. TERNEUZEN Petrus Hondius Ly ceum. H.b.s.-A: M. de Bruijne, L. van Campen, beiden Terneuzen, B. van Goor, Oosfcburg, P. van Harn, Axel, J Jan sen, Hoek, J. Janssens, Biervliet, E. Kalfsvel, Sas van Gent, H. Koorevaar, J. Meertens, beiden Terneuzen, M. Mi- chielsen, Hoek, A. Oostdijk, J. Prinse, beiden Terneuzen, P. Dieleman, Mc el, P. Steenbakker, A in 't Veld, beiden Terneuzen, F. Wolfert, Axel. HULST Janseniuslyceum. Afdeling h.b.s.-A: R.A.J. Coolsen, Boschkapelle, E..JA.M. van Daele, Sint-Jansteen, G P.M d'Haen-s, Graauw, Th AM Mang- nus, Stoppeldijk GOES Chr. lyceum voor Zeeland. M.m.s.: M.C. Bakker, Yerseke, I.P.W. Goeman, Goes, S. van Harn, Krabben- dijke, E.K. Jonker, Goes, E.C. de Ko ning. Kloetinge, M. J. Nieuwenhuyse, Krabbendijke, J.M. de Puit, Goes, F.J. Sinke, Goes, M.C. Sommeijer. Ovezan de, C. Stomp, Yerseke, J..FM.M. Tail- lie, Goes., M.C.J. Torbijn, Goes. Twee kandidates werden afgewezen BERGEN OP ZOOM Mollerlyceum. Geslaagd voor gymnasium-A: Mieke Broekmans. Ineke van Egeraat, Riet Stuart, Jacky Asselbergs, Philip van Eekeren, Ad Geers, Janus Hagenaars, Pierre Meerbach, Paul de Wit, allen Bergen op Zoom, Maria de Jong, Mar cel Melsen, beiden Ossendrecht, Leo Adriaansen, Hoogsrheide, Leo van de Meer, Steenbergen, Ada Blaas Tholen. Geslaagd voor gymnasium-B: Corry Joosen, Ted Andriessen, Jan van de Berg, Gerard van de Bilt, Jan Kalk Cyriel Legein, Stan van Loon, Frans Zitman, allen Bergen op Zoom, Eilly Pij nen, Woensdrecht, Ina van de SI ikke. Stavenisse. Pieter van Dort, Ad Hage naars, beiden Halsteren, Anton Flinken- flog-el, Jan Flinkenflogel, Adri Musters, alleen Steenbergen, Louis Goossens, Hoogerheide, Din v Strien, A.J. Polder, Timmermans, Wouw. Morgen, donderdag 1 juli: Hamsweert 4.24 en 16.47 uur, Térneuzen 3.45 en 16.06 uur Vlissingen 3.11. en 15.37 uur, Wemel- dinge 5.13 en 17.39 uur. kortgene Gemeentehuis 15 uur Raadsvergadering. HOEDEKENSKEHKE Gemeentehuls 20 uur Raadsvergadering. KRUIN1NGEN Markt Kermis. goes Gemeentehuis 19 uur Raadsvergadering. MIDDELBURG Openluchttheater „Toorenvliedt" 14 uur „le-wie-waai-weg' OOSTBURG Gemeentehuis 19.30 uur raadsverga dering. OOSTBURG Eenhoorn: 20 uur Ledenvergdaerimg voetbalvereniging. SLUIS Gemeentehuis 19.30 uur: Raadsverga dering.

de Stem | 1965 | | pagina 2