Axel )m i Zonen aes-Kindt RIJTOER: HULDE VAN CLAUS EN BEATRIX Heel Den Haag op stelten hamol weer vandaag'. Jaloerse minnaar bekent moord op Zundertse boer Jo de Roo in groene trui Chauffeur weer bisschop Troon bleef leeg PRINSES ANNE BRUIDSMEISJE? service, Verloofden naar Breda uitgenodigd Hartelijke sfeer in Ridderzaal' Ontslagen bij tapijtweverij St-Jansteen Nieuwe schoonheid voor u, mevrouw! /e jikte /erde DAGBLAD VOOR ZEELAND ÜaflbtaH je Stem Iets warmer ORANJE BOVEN STEVIGE DRANG ACHT DEUGDEN HIÏZACKERBUBEN Brits vorstenhuis geïnteresseerd in Beatrix' romance Ritwinst Bordeaux: Jongetje (7) verdronken Ettense overweg eist slachtoffer SCHERK lfl - BOOTIMPORT EN STELLING ïiemvste op het en, maar vooral ractoren met het schakelen zonder O.-Z.-Vlaanderen. I EL. 01142262 ISTELLING te Axel banden voor de oor de moeilijkste ardt bij ons binnen TEL. 01140-2461 en werktuigen, an naar voerde merken. jwsch-Vlaanderen ractoren n rs i lossers ooiers rooiers turen sch-Vlaanderen es imachlnes hines en end STAND 6 VAK B 105e JAARGANG No. 24930 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mif. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL Leijendekker. RedactieraadJ. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. AA. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 30 JUNI 1965 Abonnementsprijs vanaf 1 juli 1963 10,80 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonne menten op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele opla ge 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES Klokstraat 1 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem Hulst. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus; TERNEUZEN, Usbaanstraa7^4 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Toen prinses Beatrix en haar ver loofde dinsdagmiddag op hun rij toer door Den Haag in de Java- straat waren gekomen, was hun open wagen voor een deel gevuld met bloemen, die het enthousiaste publiek naar de verloofden had gegooid. Den Haag heeft gisteren kennis gemaakt met de verloofde van prinses Beatrix. Een fotorepor tage laat u zien hoe. Pagina 9. Prof. Samkalden loopt op het de partement van Justitie niet als een kat in een vreemd pakhuis rond. Pagina 13. Van woningbouw naar kunstnijver heid is een hele stap. Een artistiek ingestelde Fries heeft die stap niet temin met succes gemaakt. Pagi na 9. Het beleid van paus Paulus is wel anders dan dat van zijn grote voor ganger, maar het is niet minder open. Pagina 7. (Advertentie) Gé^ond bruin met: hamol Ultra Voor de tere huid: nOfl pIllS ultf' Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Droog weer met zonnige perioden en iets warmer. Zwakke tot matige noordoostenwind. Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan onder 22.42 uur. Morgen: zon op 4.24 uur. Maan op 6.45 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp licht bew. 17 half bew. an 20 onbew. 17 half bew. zwaar bew. 22 licht bew. 21 onbew. 26 onbew. 25 onbew. 27 onbew. 25 licht bew. 33 zwaar bew. 28 onbew. 23 onbew. 26 onbew. 25 onbew. 26 half bew. 29 licht bew. 30 onbew. 25 onbew. 27 zwaar bew. 20 onbew. 33 half bew. 34 licht bew. 29 half bew. 36 onbew. 35 zwaar bew. 25 (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Vlaggend Den Haag heeft dinsdagmiddag prinses Beatrix en haar verloofde, Claus von Amsberg, uitgebreid kunnen begroeten. Het heeft dat indirect kunnen doen bij een bezoek van de verloofden aan het Binnenhof, waar kabinet en Staten-Generaal in verschillende ontmoetingen officieel met het jonge paar hebben kennis gemaakt. Direct was dat mogelijk tijdens de rijtoer, die .een joyeuze gebeurtenis is geworden- Een overweldigend vuurwerk op het Haagse Malieveld boeide 's avonds tienduizenden. Het werd een groots slot van een stralende feestdag. De belangstelling voor de rijtoer was buiten verwachting. Bij het eindpunt Huis Ten Bosch vreesde de marechaus see de massa niet meer in de hand te kunnen houden. Een telefoontje bracht met spoed een detachement van tien agenten. Geen enkel incident werd waargenomen. Dit enthousiasme van de Hagenaars typeerde de hele rijtoer. Het was al be gonnen op het Binnenhof, waar dikke rijen zorgden voor een ovatie, toen het verloofde paar, gevolgd door koningin en prins, de Ridderzaal verliet, na af loop van de ontvangst door de Staten- Generaal. Gejuich en gezang van „Oran je boven" begeleidde het afscheid van de kamervoorzitters op het bordes en het plaats nemen in de sierlijk gestroom lijnde auto's, die in de plaats waren gekomen van de calèches. Toen de wagen met prinses Beatrix een boeket rozen in de hand en de wuivende Claus von Amsberg het Binnenhof verliet, bleek het publiek niet langer achter de hekken te houden. Het stormde achter de wagens aan het Buitenhof op. Ook daar was de geest drift groot. Zelfs zó dat de Haagse po litie, die geen bijzondere maatregelen getroffen had, enkele agenten van de bereden brigade eigenlijk bestemd om op de Kneuterdijk de afzetting te regelen met de stoet meestuurde. Heel de weg naar het raadsgebouw aan de Javastraat werd gemarkeerd door deze geestdrift, ook geuit in het zwaaien met vlaggetjes, een tickertape in miniatuur aan het begin van de Parkstraat en het vertoon van twee spandoeken met daarop „Welkom Claus" en „Leve Beatrix en Claus". De draai op Plein 1813 gaf honderden de gelegenheid om de stoet nogmaals gade te slaan. Met honderden tegelijk stroom de men naar de nabij gelegen Java straat, waar zelfs de tramhuisjes te klein waren. Al te ambitieuze belang stellenden moesten hier soms met eni ge stevige drang achter de hekken wor den gehouden. Maar meer gebruikte de politie de handen om veel door de vin gers te zien. Stormachtig gejuich en ap plaus begeleidden de aankomst voor het raadsgebouw. Daar stond de burgemeester van Den Haag ,mr. H. A. M. T. Kolfschoten, al buiten in het zonnetje om het verloof de paar, koningin en prins namens het Haagse gemeentebestuur te begroeten. Hoogtepunten van de ontvangst wa ren een toost van de burgemeester en het overhandigen van een omvangrijke kleurenfoto aan het aangenaam ver raste paar. „Dat is fantastisch", zei prin ses Beatrix tegen de vijfentwintig pers fotografen, die de foto, maandag geno men in de tuin van het paleis Soestdijk, in aller ijl ter aanbieding hadden afge werkt. De rest van de route naar Huis Ten Bosch werd onder even groot en thousiasme van het publiek afgelegd. De ontvangsten in de Trèves- en Rid derzaal, waar de jong-verloofden en het. koninklijk paar de rijks-bewinds lieden en de kamerleden ontmoetten, waren al even ongedwongen als de rij toer die er direct op volgde. In de kamervergaderingen waren ge lukwensen aan het adres van prinses Beatrix en Claus von Amsberg uitge sproken. Premier Cals hield in de.Trè- veszaal eqp geestige toespraak, waarin hij Claus von Amsbergs aandacht voor namelijk vestigde op de acht vrouwen figuren. die de deugden uitbeelden. Hij besloot met een toost. DEN HAAG Een drietal West- duiitse toeristen zorgde gisterenmid dag voor een bijzondere noot toen het verloofde paar tijdens de ont vangst op het Binnenhof zich van de Tréveszaal naar de Ridderzaal begaf. JSen van de toeristen riep: „Claus, wir sdnid Hiitzackerbuben". En ze staken hun handen omhoog. De heer von Amsberg draaide zich hierop een ogenblik om en groette lachend het drietal, zijn handen sa men knijpend boven het hoofd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Prinses Beatrix en haar verloofde, de heer Claus von Ams berg zijn uitgenodigd voor een bezoek aan de Oranjestad Breda. De uitnodi ging werd dinsdag overgebracht door ir. Gooden en drs. Westerfeerp, respec tievelijk lid van de Eerste en Tweede Kamer, tijdens de grote ontvangst van de Staten-Generaal in de Ridderzaal. Hoewel de prinses op de uitnodiging nog geen definitief antwoord heeft kun nen geven, is wel gebleken, dat zij die in welwillende overweging heeft geno men. Het was opvallend, dat de prinses en de heer von Amsberg al uitvoerig waren geïnformeerd over de wijze waar op Breda, als Oranjestad, op de verlo ving heeft gereageerd. Het feest, dat Breda maandagavond heeft gevierd is aan de verloofden niet ongemerkt voorbijgegaan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Zundertse we duwnaar A. P. A. heeft gisteren bekend zijn plaatsgenoot Fr. van Hooydonk met een geweerschot te hebben gedood. Hij heeft deze bekentenis afgelegd ruim ander halve dag na zyn arrestatie, afge lopen zondagavond. A. zal vrijdag voor de officier van justitie worden geleid ver dacht van moord. By de bekente nis van A. is komen vast te staan dat hij zijn daad in kalm overleg heeft uitgevoerd. Hij was niet on der invloed van drank. Zoals wij gisteren al uitgebreid heb ben gemeld was de inzet van deze fa tale schietpartij de gunst van de we duwe Johanna C. Voeten-van Hees in de Veldstraat te Zundert. Nadat A. in café Schuttershof in Klein-Zundert had deelgenomen aan voorwedstrijden van een koningsschieting, heeft hij zich naar het huis van de weduwe Voeten bege ven. Daar trof hij naast mevrouw Voe ten ook de vrijgezel Fr. van Hooydonk aan, die bij de weduwe de beste kansen had. A. werd bij deze gelegenheid bui ten gezet. Hij heeft zich daarop achter het huis opgesteld, zodat hij de achter deur in de gaten kon houden. Toen Van Hooydonk later afscheid nam van me vrouw Voeten en daarbij door het naar buiten vallende licht goed te zien was, schoot A. hem vanuit het donker neer. De kogel trof het slachtoffer op borst hoogte. Van Hooydonk overleed spoe dig. Dat de rijkspolitie, die door een buur vrouw van mevrouw Voeten werd ge waarschuwd, er zo snel in slaagde.de dader van zijn bed te lichten, is te dan ken aan het feit dat mevrouw Voeten de naam van A. heeft genoemd. Prinses Onze: bruidsmeisje? (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN/BORDEAUX Van de vriendschappelijke tennis wedstrijden, die de dames der Kruiningse en Krabbendijkse clubs dinsdag zouden spelen, is bijzonder weinig terechtgekomen. De over winning die Jo de Roo in de acht ste Tour-etappe boekte, gaf zoveel opwinding rond zijn echtgenote Corrie, die als lid van de Krui ningse tennisvereniging eerder op de middag al een partij tegen een Krabbendijkse rivale staakte, dat de dames besloten ermee te stop pen. Erg geconcentreerd speelden ze trouwens toch al niet, want de draagbare radio van Corrie de Roo spoot constant lawaai. Tja, en toen ze eenmaal hoorde dat Jo zich met een Fransman op kop gefietst had „Ik rende zo hard ik kon naar 't dichtstbijzijnde huis en vroeg daar of ik naar de televisie kon kijken". Na de sprintzege van haar man begonnen voor Corrie de Roo en kele onvergetelijke uren. Binnen de kortste keren zat het hele huis vol meelevende buren en stond de telefoon niet stil. Reacties van Kruiningens burgemeester A. Schipper en de echtgenoten van Kees Pellenaars, Henk Nijdam en Jo de Haan, om er enkelen te noe men, hielden Corrie de Roo lange tijd bezig. M&ar het was me dan ook wat Na tien jaar weer een Nederlandse wielrenner die in Bordeaux won en bovendien in het bezit kwam van de groene trui. (Zie verder sportpagina). PRAAG (A.N.P.) Een Tsjechische bisschop, die na zijn vrijlating uit ge vangenschap als vrachtwagenchauffeur en arbeider in een melkfabriek werkte omdat hy zijn functie niet meer mocht uitoefenen, is in zijn waardigheid her steld doordat Nederlandse toeristen zich zijn lot aantrokken. De bisschop, mgr. Karei Otcenasek, apostolisch administrator van Bratisla va, zat van 1957 tot 1963 gevangen. Na zijn vrijlating mocht hij echter niet in de zielzorg terug en werkte daarom als arbeider in Nachod om in zijn levens onderhoud te voorzien. Nadat Neder landse toeristen vorig jaar naar Nachod waren gereisd om de bisschop te spre ken, hadden zij in Praag een onderhoud met een ambtenaar van het bureau voor kerkelijke zaken, waarbij zij er hun ver bazing over uitspraken dat een bis schop als vrachtautochauffeur te werk was gesteld. Thans is bekend geworden dat de bisschop korte tijd later uit Praag bericht kreeg dat hij zijn kerke lijk ambt weer ter hand mocht nemen. Sindsdien bedient hij een parochie in Trmlce. De renners in de Ronde van Frankrijk beginnen aan de ber gen. Het zwaardere werk. Daar om hebben we voor de volgen de ronde in onze prijsvraag ook een lastige opgave. Men dient namelijk op onze sportpagina (pagina 15) te zoeken naar het woord kilometer (ook de meer voudsvorm en afkorting (km) telt). Het totaalaantal, waarvoor men de héle pagina dus niet alleen het verslag der grote Tour moet naspeuren) komt dan in het volgende hokje te staan. Het is ons gebleken dat ver schillende deelnemers de vraag stelling van dinsdag (punten voor groene trui) niet helemaal duidelijk was. Met „de beste" renner bedoelden wij Jo de Roo (dus de beste Pellenaars- ploegrenner voor wat het pun tenklassement betreft). HOORN Dinsdagavond heeft de po litie te Hoorn het stoffelijk overschot op- gedregd van de zevenjarige Th. Kroo- nenburg. De jongen werd sinds maandag ver mist. Zijn grootmoeder en een oom za gen hem voor hef laatst te Hoorn. Doordat diverse opsporingen geen re sultaat hadden opgeleverd heeft de po litie te Hoorn gisteren de hele dag ge dregd in en bij de havens. Bij de Doe lenkade werd tenslotte het lijkje opge haald. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Ridderzaal leek dinsdagmiddag op een sprookjestuin. Oranje en witte lelies sierden de ver hoging, waar de koninklijke troon nu wat eenzaam stond. Maar verder was bijna iedereen er, zoals op Prinsjesdag. De kleurige uniforme^ van de buiten landse diplomaten waren er niet. Maar daarvoor in de plaats was er de schit tering van de hartelijkheid, van de on gedwongenheid. Geen stijlvolle verga dering, maar een feestelijke bijeen komst, waarvan de vorstelijke personen het middelpunt waren. Koningin en prins Bernhard, prinses Beatrix en de heer Von Amsberg wer den omsloten door bijna 225 Eerste- en Tweede-Kamerleden (pacifisten en com munisten waren er niet), die de harde politiek hadden verwisseld voor een uur pure menselijkheid. De troon van Nederland stond in hun midden, maar zij bleef leeg. Er waren in deze feestelijk versierde Ridderzaal geen officiële toespraken. Eén korte speech, een brok hartelijk heid, uitmondend in een toost op het jonge paar en zijn koninklijke ouders, was alles wat er officieel werd gezegd. Verder waren er slechts de gesprekken van mens tot mens, soms zelfs van hart tot hart. Goed, er werd, na die toost, spontaan het Wilhelmus ingezet, buiten elk protocol om. Maar het zingen van ons volkslied was echt en gemeend, juist omdat het niet protocollair was voorgeschreven. Er werden in de Ridderzaal grapjes gemaakt, er werden belevenissen uitge wisseld. Prins Bernhard vertelde van de vier afspraken, die hij vorige week za terdag moest nakomen, hetgeen alleen mogelijk was wanneer hij van een heli kopter gebruik maakte. Velen dachten toen dat die helikopter de heer Von Amsberg heimelijk naar Soestdijk moes* brengen. „Maar dat was natuurlijk on zin", zei koningin Juliana. „Als je iets geheim wil houden moet je geen spec taculair middel als een helikopter ge bruiken". Een vooraanstaand lid van de K.V.P., oud-minister, hoopte* dat de heer Von Amsberg goed Nederlands zou leren spreken. Hij meende dat dat het best (Vain een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR De 60-jarige loodgie ter G. W. Peeters werd in zijn woon plaats, Etten, op de onbeveiligde over weg aan de Kattestraat door een trein gegrepen en op slag gedood. LONDEN (U.P.I.) De leden van de Britse koninklijke familie heb ben veel belangstelling voor de romance van kroonprinses Beatrix. De banden tussen de twee konings huizen zijn zeer hecht en de duizen den Nederlandse tulpen een ge schenk van koningin Juliana die de Britse paleistuinen ieder jaar tooien, zyn een zinnebeeld van de kracht der wederzijdse genegenheid. Wanneer de bruiloft wordt gevierd als een door luister omgeven staatsie aangelegenheid, zal prinses Anne, die in augustus 15 jaar wordt, bruids meisje zijn. Wat ook zal worden be sloten het trouwfeest zal in ieder ge val worden bijgewoond door Britse adellijke personen. Het oudste lid van de Britse koninklijke familie, prinses Alice, gravin van Athlone, zal het feest zeker bijwonen. De gravin is 82 jaar oud, uitermate elegant en aan moederszijde (haar moeder was de vroegere prinses Helena van Wal deck) verwant met de Nederlandse koninklijke familie. Zij komt regel matig bij koningin Juliana op bezoek. Omdat prinses Beatrix een toekom stige koningin is, zal de Britse koningin het feest mogelijk bij wonen. De koningin-moeder, prinses Margaret en haar echtgenoot, lord Snowdon, zullen stellig van de partij zijn. Men zal waarschijnlijk een staatsie geschenk een symbool van de band tussen de twee koningshuizen stu ren. Sieraden, goud of zilver en tafel gerei of fraaie stukken antiek. De bruid zal ook veel persoonlijke ge schenken krijgen van de koningin en andere adellijke personen. In het verleden zijn zelfs cadeaus als linnen voor de huishouding geegven. Na het staatsiebezoek van de Britse koningin aan West-Duitsland, dat was geborduurd op het stramien dat alles was „vergeven en vergeten", zal de Britse koninklijke familie zich waar schijnlijk krachtiger achter het voor genomen huwelijk stellen, dan tevo ren het geval zou zijn geweest. Prins Philip zal het huwelijk zeker steunen. Hij en prins Bernhard zijn goede vrienden, die elkaar dikwijls in Lon den ontmoeten. De ontmoetingen gaan niet gepaard met publiciteit. Zij zijn beiden geïnteresseerd in de bescher ming van in het wild levende dieren, zeilen en vliegen en verkeren beiden in dezelfde positie die van prins gemaal hetgeen ongetwijfeld een speciale band tussen hen schept. Verwacht wordt dat prinses Beatrix en haar verloofde binnenkort een particulier bezoek zullen bren gen aan Engeland. Het zal dan mo gelijk zijn Claus von Amsberg offi cieel voor te stellen aan de Britse koningin en de andere leden van de koninklijke familie. De bezoekers zullen zich wellicht in de periode van medio augustus en tot eind september begeven naar Balmoral Castle, in Schotland, omdat men daar, via een particulier vliegveld, kan komen en gaan zonder in de publiciteit te ko men. De prinses en haar verloofde zul len zich waarschijnlijk ook naar Lon den begeven, dit om Claus von Ams berg in de gelegenheid te stellen om prinses Alice te ontmoeten op Ken sington Palace en kennis te maken met de Nederlandse gemeente in En geland» zou lukken wanneer de verloofde van prinses Beatrix daartoe les zou nemen beneden de grote rivieren. Daar spre ken ze voortreffelijk Nederlands, met een zachte „g", grapte hij. En zo ont stond er die ongedwongenheid in het verkeer tussen vorstenhuis en volks vertegenwoordiging, die in het verleden te vaak ontbroken heeft. Waarom zou zoiets niet meer kunnen gebeuren, zuchtten verschillende kamerleden aan het eind van dit hartelijke en toch par lementaire feest. (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN De Tapijtweverij Etablissements H. van Eerdenburgh n-v. te Kapellebrug onder de gemeente St.- Jansteen heeft aan 24 personeelsleden ontslag aangezegd. Het betreft het per soneel van de appretage-afdeling en en kele wevers en stopsters. De tapijtweve rij, een dochterbedrijf van „Van Eerden burgh" te Stekene in België, werkt mo menteel nog op volle kracht, voor zover daar sprake van kan zijn; de directie heeft de opzegtermijn in acht genomen. De heer P. Stevens, die tot voor on geveer één jaar als bedrijfsleider fun geerde en daarna „fabrieksbaas" werd, heeft op eigen verzoek eervol ont slag gekregen. Hij acht het niet verant woord nog langer te zijn verbonden aan een bedrijf, dat niiet goed rendeert. Het bedrijf kampt, naar verluidt, met moei lijkheden van financiële aard. Men ver wacht, dat de tapijtweverij, waarin ruim 70 arbeidskrachten werkzaam zijn, bin nen niet al te lange tijd zal ophouden te bestaan. (Advertenties) Voor een snelle, succesvolle schoonheids- verzorging zijn de Scherk crèmes ideaal! En... voor èlk type huid is er de juiste Scherk schoonheidscrème. Tubes van 3,-en ƒ3,85. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Gebruik ook Scherk Gezichtslotion (fla cons v.a. 2,95) en de nieuwe Scherk Gezichtsmelk (flacons ƒ4,95) voor reini ging.

de Stem | 1965 | | pagina 1