Paus Paulus' beleid naar buiten toont openheid Maar onduidelijkheid op binnenkerkelijk gebied PERSSPIEGEL BEATRIX verloving Afstand van tiara Oecumene Kongo mist ervaring Jan van Gorp op de „lijst" Henk Groot naar Ajax DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 JUNI 1965 kw CONCLUSIE NA PONTIFICAAT VAN 2 JAAR VERLOOFDEN BIJ SENAAT PAUS PAULUS: Niemand dwingen in geloofszaken Nieuwe Hongaarse premier schoenmakerszoon Vijftien maanden voor roofoverval GROTE TOUR KLEINE TOUR Van Groezen wint in Sint-Jansteen LOCOMOTIEF Wimbledon Okker-Groenman uitgeschakeld minimin (lllllllimilllMMII BREDA De buitenlandse pers heeft de gelegenheid van de of ficiële bekendmaking van de verloving van prinses Beatrik met de heer van Amsberg aan gegrepen voor het geven van commentaren op deze gebeurte nis. „BILD ZF.ITUNG" (miljoenenoplage). Onder de kop „Het verleden laat geen Duitser vrij", schrijft dit West- duitse blad o.m. dat Duitsers gelo ven dat alles wat tijdens het derde rijk gebeurde, nu is uitgewist. Giste ren bleek dat een man, die dertien jaar was toen de aanval op Neder land werd uitgevoerd en die nauwe lijks achttien was toen de oorlog ein digde, de doem van het Duitse ver leden ondergaat, zelfs op de dag van zijn verloving. Hij moet het op zijn schouders dragen. Een verpletterend gewicht". Des te prijzenswaardiger was de persoonlijke oprechtheid en de nationale waardigheid van de jon ge diplomaat, aldus het blad. „NEUE RHEIN RUHR ZEITUNG" (on afhankelijk - links) Meent, dat er „Voor de Duitsers alle reden is verheugd te zijn over de verloving, die „een nieuwe brug bouwt over de waarlijk niet geheel gedempte afgrond" die het gevolg is van „het verleden met Hitier toen in de naam en met de legers van Duitsland de Europese buren wer den aangevallen". „GENERAL - ANZEIGER" (onafhanke lijk). Spreekt nan „een pijnlijk snuffelen in het persoonlijk leven van de toe komstige bruidegom en de heftige kritiek van vele Nederlanders op de keuze van de kroonprinses". Ondanks alle uitspraken over Europa houden de Nederlanders nu eenmaal niet van Duitsers, ook al waren zij pas acht tien toen de oorlog eindigde, aldus het blad. „DAILY TELEGRAPH" Schrijft dat „zij die niet erg van de Nederlandse situatie op de hoogte zijn, verrast zullen zijn over de om vang van het anti-Duitse gevoelen zoals dat aan de dag trad toen de ver loving van kroonprinses Beatrix met herr von Amsberg in zicht kwam. De Telegraphconcludeert, dat het voorbijgaan van de tijd en de nauwe samenwerking der twee buren in de Euromarkt „die de grenzen tussen hen bijna heeft gesloopt" slechts langzame vooruitgang boeken tegen de achtergrond van de bittere herin neringen aan de Duitse bezetting. „De wonden die geheeld moeten wor den zijn niet alleen die van de oor log zoals uiij kenden, maar vijf jaar overlevering aan het nazi-regime op haar afschuwelijkst", aldus dit blad. „DAILY EXPRESS" Schrfjft, dat weinig mensen in En geland niet getroffen werden door het menselijk drama dat zich „in Den Haag afspeelt". De Nederlanders waren in de tweede wereldoorlog trouwe bondgenoten van Engeland. Ze hebben veel geleden. Kroonprinses Beatrix en haar Duitse verloofde vragen om „tijd en vertrou wen". Het Britse volk hoopt dat de erfenis van bitterheid uit oorlogstijd deze aantrekkelijke jonge vrouw niet zal verhinderen geluk te vinden naast de man die ze be?nint. „rARIS JOUR" „De liefde heeft gewonnen". „FIGARO" Prinses Beatrix en haar verloofde hebben de harten van de Nederlan ders veroverd met hun „Operatie charme", „DE JVARE TIJD" (Paramaribo - onaf hankelijk). ..Premier Pengel had gelijk tóen hij verklaarde, dat voor ons in Suriname de mens geldt. Ons spreekt slechts aan of hij (Claus von Amsberg) een waardig gemaal zal zijn. Wij zijn niet in staat te beoordelen of Claus von Amsberg iets verweten kan worden. Volgens de berichten is het met hem in orde bevonden en daar moeten wij, hier helemaal in Suriname, maar op af gaan". „NEW YORK DAILY NEWS". ..Er bestaat in Nederland aanzien lijke tegenstand tegen de verloving- Veel Nederlanders hebben de Duitse bezetting van hun land niet verge ten. Maar de oorlog eindigde 20 jaar geleden. Von Amsberg heeft blijk baar niet veel met Hitier op gehad, en de twee jonge mensen zijn klaar blijkelijk oprecht verliefd op elkaar. We wensen hun het beste toe". ROME (KNP) Vandaag is het twee jaar geleden, dat kardinaal aartsbisschop Montini van Milaan in de St. Pieter tot paus werd ge kroond. Het werd het begin van een pontificaat, dat naar de wereld een grote openheid vertoont, maar dat binnenkerkelijk gekenmerkt wordt door voorzichtigheid. Het is op het binnenkerkelijke terrein, dat het beleid van paus Paulus niet altijd even duidelijk is. Dit in tegenstelling tot zijn acties naar buiten, waar hij geheel en al de lijn van paus Joannes doortrekt in zijn dringende oproepen tot vrede en tot leniging van de noden in de ontwikkelingsgebieden. Het is duidelijk, dat met name het behoud van. de. vrede paus Paulus bij zonder ter harte gaat. Evenals zijn voorganger beklemtoont hij voortdurend de noodzaak van het eerlijke gesprek om conflicten bij te leggen. Er kan geen bijzondere gebeurtenis zijn of hij ziet daarin aanleiding landen en volke ren aan te sporen tot vrede Hij deed dit bij zijn reis naar Palestina rond de jaarwisseling van 1963-1964, bij zijn be zoek aan Bombay in november 1964, in brieven aan b.v. de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, in oproepen aan landen als de Dominicaanse Repu bliek Kongo en Vietnam. Ditzelfde zou gezegd kunnen worden over zijn bezorgd heid voor het lot der ontwikkelingsge bieden. Als symbool van dit medeleven deed hij 13 november 1964 afstand van zijn tiara, waarvan de opbrengst voor de leniging van de nood bestemd werd. Het is echter niet ondenkbaar, dat de paus met dit laatste gebaar meer be doeld heeft dan alleen een daad van liefde te stellen. Dit afstand doen van de tiara is met name in protestantse kring vaak uitgelegd als een symboli sche daad van afstand van de drievou dige macht, welke de paus volgens eeu wenoude theorieën zou bezitten. Opval lend is inderlaad. dat de paus nimmer op enig gezag heeft gezinspeeld dan al deed hij dit laatste opvallend veel op zijn gezag als bisschop van Rome en hoofd der Katholieke Kerk. Er is in ham geen spoor terug te vinden van vroegere opvattingen, volgens welke de paus ook macht zou bekleden buiten de Kerk. Het weggeven van de tiara zou volgens deze interpretatie het definitieve einde betekenen van iedere machtsaanspraak op tijdelijk terrein en een impliciete er kenning van het beginsel van de schei ding van Kerk en staat, erkenning dus van de eigen autonomie der wereld. Binnenkerkelijk en hier bedoelen wii de houding van de katholieke Kerk tegenover zichzelf en tegenover andere kerken vertoont Paulus VI als het ware een ander gezicht, veel moeilijker te begrijpen en te volgen Hier is zijn dagelijkse zong het concilie, waarbij hij enerzijds onder druk staat van velen van zijn naaste medewerkers in de cu rie, die iedere verandering in de Kerk afwijzen, anderzijds van het wereldepis copaat, 'waar de overtuiging van het aggiornamento van paus Joannes stor menderhand veld heeft gewonnen. Maar hier moet ook worden opge merkt, dat de Paus biJ deze gn°te koers wijziging van de Kerk ook onder druk staat van zijn eigen persoonlijkheid. Hij is een heel ander type dan paus Joan nes, die alle ruimte liet aan de intuïtie en die oen grenzeloos vertrouwen had in Gods Voorzienigheid en in de men sen. Taus Paulus is de uiterst voorzichti ge wetenschapsmens, de politicus, die geen beslissingen neemt voordat hij alle consequenties heeft gezien en gewogen. Een Engels weekblad heeft Paulus VI wel de „pope of the buts" genoemd, de paus. die aan elke bewering een beper kend „maar" toevoegt. Een typering, die beslist niet van grond is ontbloot. Hoe het concilie tenslotte zal eindigen, waar de vernieuwingen gestalte zullen krijgen is nog zeer onduidelijk. Het con cilie wil met overweldigende meerder heid vernieuwing; ook de paus wil ver nieuwing en staat open voor moderne ruime opvattingen. En toch heeft het soms de schijn alsof het concilie zelf een rem betekent op de wil van de paus. Het lijkt erop. dat er wel latente verschillen van opvattingen bestaan tus sen paus en de conciliemeerderheid. Wij zullen waarschijnlijk tot na het concilie moeten wachten voordat moge lijk is een duidelijk programma in het binnekerkelijk beleid te ontdekken. Dit neemt echter niet weg:, dat er on der het pontificaat va.n Paulus VI be langrijke dingen zyn gebeurd, waarvan talryke op initiatief van de paus. Van onvoorstelbaar grote betekenis is b.v. zijn ontmoeting met patriarch Athenago- ras in Jeruzalem. Het contact tussen orthodoxie cn Rome is sindsdien aan zienlijk verlevendigd, terwijl de belang stelling binnen de katholieke Kerk voor de orthodoxie hand over hand toeneemt. De noodzakelijke basis voor verdere toenadering tussen Rome en Constan- tinopel wordt hiermee gelegd. Wij den ken verder aan zijn reis naar Bombay, waar hij een zeer grote indruk op het Aziatische volk maakte, maar waar hij vooral persoonlijk kennismaakte met de grote problemen van de onderontwik kelde volkeren. Paus Paulus heeft de finitief een einde gemaakt aan de op vatting, dat een paus de gevangene is in het Vaticaan. De ontmoetingen met de wereld kunnen voor het topbestuur der Kerk slechts goede vruchten afwer pen, Een bezoek aan de Verenigde Na ties, dat tot de nabije mogelijkheden behoort, zou daartoe verder bijdragen, temeer, omdat het een ruggesteun vindt in de groeiende positieve waardering in de Kerk voor de wereld en haar aard se werkelijkheid, zoals die op sprekende wijze uitdrukking vindt, in schema 13 en in enigszins ander verband in de op richting van de secretariaten voor niet- christelijke godsdiensten en de ongelovi gen. Over belangrijke vraagstukken binnen het bestuur der Kerk heerst echter on duidelijkheid. Wij denken hier aan de hervorming van de curie in overeenstem ming met de nieuwe kerkelijke koers, die meer oog heeft voor decentralisatie en de daarmee verband houdende op richting van een senaat van bisschop pen, waarop het concilie heeft aange drongen. Geruchten uit Rome willen, dat zowel de curie-hervorming als de se naat van bisschoppen op losse schroeven zouden zijn gezet. Het is nog niet zeker in hoeverre men hier te maken heeft met de Italiaanse en de curie niet vreemde gewoonte om zo nu en dan een proefballonnetje op te laten om te zien hoe de buiten wacht reageert. De paus zelf heeft reeds lang een curiehervorming aangekondigd, terwijl hij ook gezegd heeft wachten op de wil van het concilie voor wat be treft de senaat van bisschoppen. On danks alle onduidelijkheid is wel duide lijk dat de paus hier onder zware druk van bepaalde curiale leiders staat. Dat de paus zelf wel oog heeft voor de grote problemen van deze tijd, blijkt uit zijn initiatief tot oprichting van de commissie voor geboorteregeling. Wan neer het aan de verantwoordelijke curie instanties had gelegen, was die commis sie er beslist niet gekomen, want de opdracht van de paus aan die commis sie botst vierkant tegen de opvattingen over huwelijk en gezin, die binnen het H. Officie heersen. Uit de vele initiatieven, die de paus ondanks zijn voorzichtige natuur heeft genomen en waarbij hij menigmaal moest optornen tegen een directe om geving, welke lang niet altijd overtuigd is van de juisbheici der pauselijke koers bepalingen, blijkt, dat hij oprecht streeft naar een voortzetting van paus Joannes' aiffgiornamento, maar dat hij dat niet anders kan doen dan op zijn eigen ma nier. In de Ridderzaal in Den Haag hebben de leden van de Eerste en Tioeede Kamer dinsdagmiddag kennis gemaakt met prinses Bea trix en haar verloofde Claus von Amsberg. Foto: Toen koningin en prins en het verloofde paar teza men met de voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. J. A. Jonkman de zaal betraden, applaudisseerden de kamerleden luid en langdurig. Na vijf jaar chaos en innerlijke strijd gaat Kongo nu een tijdperk van wederopbouw tegemoet. Terwijl het door huursoldaten geleide leger de laatste verzetshaarden van de meer dan een jaar oude opstand in het noord-oosten uitroeit, trachten poli tieke en militaire leiders, geholpen door internationale technische des kundigen de oorzaken op te heffen van de ramp, die dit nog jonge land heeft getroffen. Kongo viert vandaag zijn vijfjarig bestaan. Een V.N.-functionaris zei: „Nu, ter wijl de gegevens binnenkomen over het grote aantal administrateurs, on derwijzers, politici en duizenden an dere Kongolezen die door de opstan delingen in het noordoostelijk gebied zijn vermoord, wordt het duidelijk dat het herstelwerk zeer moeilijk zal zijn". Met slechts enige universitair ge- vormden in 1960 en een handjevol an dere bekwame bestuursleden was het doen functioneren van regering en in dustrie een moeilijke taak. Behalve met ondoelmatig beheer had men ook te kampen met corruptie. Bij het ver krijgen van de onafhankelijkheid was iedere zin voor nationale eenheid zoek en gingen de traditionele stammen - oorlogen rustig door. Nog voor het VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pau lus heeft op een audiëntie voor pel grims verklaard dat op de komende voltallige zitting van het Vaticaanse concilie bepaald zal worden dat het godsdienstige geloof geëerbiedigd moet worden en dat niemand gehinderd of gedwongen mag worden in geloofsza ken. „Christus had de mens geroepen maar nooit gedwongen. Hij had een univer sele roeping tot verlossing gebracht en de plicht om te onderwijzen en onder wezen te worden. Maar men moest en kon hier maar op een manier gehoor aan geven, namelijk in vrijheid en dit betekent uit en met liefde en niet ge dwongen", aldus de paus. Zoals bekend werd op de derde voltallige zitting van het concilie, in de herfst van het vorig jaar, de behandeling van het ontwerp-decreet over de vrijheid van godsdienst uitgesteld nadat een groep prelaten, die meende dat het. om een volkomen nieuw document ging, dat nadere bestudering vereiste, een beroep op de reglementen van het con cilie had gedaan. De nieuwe Hongaarse premier Gyula Kallai is in 1910 geboren als zoon van een schoenmaker. In 1949 werd hij minis ter van buitenlandse zaken als opvolger van Laszlo Rajk, die wegens „Titoisme" werd terechtgesteld en in 1946 gerehabi liteerd. In 1951 werd Gyula Kallai gear resteerd en gevangen gezet. Drie jaar la ter werd ook hij gerehabiliteerd. Tijdens zijn verblijf in gevangenschap in de Sta linistische jaren tussen 1951 en 1954 wend hij gemarteld. Kallai is journalist geweest. Hij is klein, heeft sluik zwart haar en draagt een dik gerande bril. Tijdens de tweede wereld oorlog was hij in Hongarije, waar hij an tifascistische demonstraties hielp organi seren. Hij werd in 1931 lid van de toen verboden communistische partij en staats secretaris in het bureau van het kabinet. Later bekleedde Kallai verscheidene par tij- en regeringsfuncties, waaronder die van minister voor Onderwijs en Kuituur in 1956. Sinds 1963 is hij vice-premier geweest. Hij is lid van het politieke bureau van de partij. De afgetreden premier Janos Ka- dar gaf zijn functie over aan Kallai. Ka- dar blijft echter leider van de Hongaarse communistische partij. ARNHEM (ANP) Wegens het plegen van een roofoverval te Deest waarbij hun bijna f 19.000 in handen viel, veroordeel de de rechtbank te Arnhem gisteren de 34-jarige leidekker B. H. P. uit Afferden tot een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek en de 35-jarige fa brieksarbeider J. A. W. tot negen maan den met aftrek, omdat hij met de voor bereiding zou hebben geholpen. Op 8 december gooide P. met een steen een ruit in van de auto van de kassier van de Boerenleenbank te Afferden en ontvreemdde daaruit het geld. Reeds eer der had P., opnieuw in samenwerking met W. f 2000 gestolen ten nadele van een Nijmeegs bedrijf. Het geld werd ge lijkelijk verdeeld. Wegens heling werd de vrouw van W. veroordeeld tot drie maan den waarvan twee maanden voorwaar delijk. ACHTSTE ETAPPE 1 Jo de Roo (Ned.-Pellenaars) 4.56.14 met bon. 4.55.14 (gem. 40.002 km/u.)2 Pingeon (Fr.-Plaud) z.t. met bon. 4.55.44: 3 Haeltermann Belg-Driessens) 4.57.08: 4 Jan Janssen (Ned.-De Muer) 4.57.13; 5 Jo de Haan (Ned.-Pellenaars) z.t.; 6 Henk Nijdam (Ned.-Pellenaars) 4.57.08; 7 Bocklandt (Belg-Driessens) 4.57.13: 8 Be- heyt (Belg-De Kimpe) z.t. 9 Gerben Kar stens (Ned.-Pellenaars) z.t.; 10 Simpson (G.B.-Plaud) 4.57.08: 11 Gimondi (It.-Pez- zi) z.t.; 12 Wright (G.B.-De Kimpe) 4.57.13: 13 Gustave Desmet (Belg-De Kim pe) z.t.: 14 Van den Berghe (Belg-Dries sens) z.t.; 15 Ronchini (It.-Pezzi) z.t.; 16 Schleck (Lux.-De Muer) z.t.; 17 Brands (Belg-Driessens) z.t.; 18 Anglade (Fr.-De Muer) 4.57.08; 19 Rik Wouters (Ned.-Pel lenaars) 4.57.13; 20 Seis (Belg-Marien) z.t.; 21 Durante (It.-Albani) z.t; 22 Den- son (G.B.-Geminiani) z.t.; 23 Bingelli (Zwits.-Albani) z.t.; 24 Bas Maliepaard (Ned.-Pellenaars) z.t.; 25 Gomez del Mo ral (Sp.-Langarcia) 4.57.08; 26 Huub Ha- rings (Ned.-Pellenaars) 4.57.13; 31 Cees Haast (Ned.-Pellenaars)z.t.; 34 Leo van Dongen (Ned.-Pellenaars) z.t.; 43 Arie den Hartog (Ned.-Geminiani) z.t.; 45 Lute (Ned.-Louviot) 4.57.13; 62 Post (Ned. Driessens) z.t.; 98 Van Espen (Ned.-Pelle naars) z.t.; 106 Geldermans (Ned.-Remy) z.t. Vervolgens de rest van het peloton, met uitzondering van de Belg Molenaars, deze arriveerde als 128e in een tijd van 4.59.00. De tijden werden opgenomen bij de in gang van de wielerbaan. PLOEGENKLA.SSEMENT 1 Pellenaars (De Roo, De Haan en Nij dam) 14.50.35 12 pnt.; 2 Plaud (Pingeon Simpson en Bracke) z.t. 56 pnt.; 3 Dries sens 14.51.34 24 pnt.; 4 De Muer z.t. 38 pnt.: 5 Pezzi z.t 54 pnt.; 6 Langarica z.t. 105 pnt. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Van de Kerkhove (Belg-Marien) 42.45.28; 2 Van Espen (Ned.-Pellenaars) 42.46.29 op 1.01; 3 G. Desmet I (Belg-De Kimpe) 42.47.24 op 1.56; 4 Gimondi (It- Pezzi) 42.47.33 op 2.05; 5 Wolfshohl (Dld.- Magne) 42.48.32 op 3.04; 6 Pingeon (Fr.- Plaud) 42.50.19 op 4.51: 7 Otano (Sp.-Pla Sanchis) 42.50.26 op 4.58; 8 Adorni (It.- Pezzi) 42.50.27 op 4.59; 9 Bracke (Belg- Plaud) 42.50.35 op 5.07: 10 Poulidor (Fr.- Magne) 42.50.44 op 5.16; 11 Gustave Desmet (Belg-De Kimpe) 42.50.53 op 5.25; 12 Stevens (Belg-Marien) 42.51.02 op 5.34; 13 ex aequo: Janssen (Ned.-De Muer; Den Hartog (Ned.-Geminiani) 42.51.07 op 5.39; 15 Haast (Ned.-Pellenaars) 42.51.27 op 5.59; 16 Karstens (Ned.-Pellenaars) 42.51.46 op 6.18; 17 Monty (Belg-De Muer) 42.51.47 op 6.19; 18 ex aequo De Roo (Ned.-Pellenaars)Planckaert (Belg-Ma rien) 42.51.56 op 6.28; 20 Duez (Fr.-Plaud) 42.52.16 op 6.48; 21 Anglade (Fr.-De Muer) 42.52.17 op 6.49; 22 Van Looy (Belg-Ma rien) 42.52.21 op 6.53; 23 Brands (Belg- Driessens) 42.52.26 op 6.58; 24 Everaert (Fr.-Geminiani) 42.52.27 op 6.59: 25 Swerts (Belg-Magne) 42.51.31 op 7.03: 31 Gelder- mans (Ned.-Remy) 42.53.11; 46 Wouters (Ned.-Pellenaars) 42.54.10; 51 Maliepaard (Ned.-Pellenaars) 42.54.17; 56 Nijdam (Ned, Pellenaars) 42.54.17; 63 Lute (Ned. Louviot) 42.55.12; 81 Harings (Ned.-Pelle naars) 42.56.45; 94 Van Dongen (Ned.-Pel lenaars) 42.58.45; 101 De Haan (Ned.-Pcl- lennaars) 43.00.26; 118 Post (Ned.-Dries- sens) 43.07.50. Er zijn nog 128 renners in de koers. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1 Marien 128.23.00: 2 Pellenaars 128.25.49; 3 De Muer 128.29.36: 4 De Kim pe 128.30.32; 5 Pezzi 128.30.46; 6 Magne 128.33.29. PUNTENKLASSEMENT 1 De Roo (Ned.) 60 pnt.; 2 Gimondi (It.) 58 pnt.; 3 Reybroeck (Belg) 54 pnt; 4 en 5 Janssen (Ned.) en Seis (Belg) 49 pnt.; 6 Van de Kerkhove (Belg) 46 pnt; 7 Boucquet (Belg) 36 pnt: 8 Van den Ber ghe (Belg) 33 pnt,* 9. 10 en 11 Nydam (Ned.). Van Espen (Ned.) en Van Looy (Belg) 32 pnt. STERRENKLASSEMENT De jui-y kende tien sterren toe aan de Fransman Pingeon voor diens aandeel in de geslaagde ontsnapping. Jo de Roo kreeg er negen. Harings en Wouters wer den beiden beloond met één ster. De stand in dit klassement luidt: 1 De Roo 24 sterren; 2 Biands 19 ster ren; 3 Gimondi 16 sterren; 4 en 5 Wolfs hohl en Novak 13 sterren. De prijs voor de meest ongelukkige renner was voor de Belg Reybroeck. Deze raakte op drie km van de finish be trokken bij een valpartij en keerde te laat in het peloton terug om nog mee te kunnen sprinten. Hij verloor daardoor de groene trui aan Jo de Roo. De Roo. die 25 plaatsen in het alge meen klassement opklom (van de 43e naar de 18e plaats), verdiende daarmee ook de dagelijkse prijs van de progressie. NEGENDE ETAPPE 1 Hojlund (Zw.-Den.) 4.50.01 met bon. 4.49.31; 2 Albonetti (It.) z.t. met bon. 4.49.46; 3 Bodart (Belg); 4 Ripfel (Zw.- Den.); 5 Catieau (Fr.); 6 Monstein (Belg): 7 Bobekov (Buig.); 8 Valecic (Z.-Sl.): 9 Nico Lute (Ned.); 10 Czarnowski (Did.); 11 Loschke (Did.); 12 Cubric (Z.-Sl.) al ien dezelfde tijd 4.50.01: 13 Carasco (Sp.) 4.50.21; 14 Peffgen (Did.); 15 Riemann (Did.): 16 Harry Steevens (Ned.); 17 Sta- ron (Polen); 18 Zivkovic (Z.-Sl.): 19 Claude Guyot (Fr.); 20 Perurenna (Sp.); 21 Capodivento (It.); 22 Bernard Guyot (Fr.); 23 Grosskost (Fr.); 24 Inthaler (Oost); 25 Goletz (Did.); 27 Karel Ley- ten; 30 Joop Hoogland; 38 Harm Otten- bros; 39 Henny Schouten; 41 Wim Sche pers; 45 Eddy Beugels, allen in 4.50.21. De Belg Lesire staakte de strijd. De Roemeen Ciumete kwam na het sluiten van de controle binnen. Hij arriveerde te voet in 5.17.49. PLOEGENKLASSEMENT 1 en 2 België (Bodart, Monsteine en Cauwenberghe) en Duitsland (Czarnows ki, Loschke en Peffgen) 14.30.23 35 pnt.; 3 Denemarken-Zweden 14.30.23 36 pnt; 4 Zuid-Slavië z.t. 38 pnt.; 5 Frankrijk 14.30.43 46 pnt.; 6 Nederland z.t. 52 pnt. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 De Locht (Belg) 40.20.12; 2 Furian (Oost.) 40,21.14 op 1.02; 3 Harry Steevens (Ned.) 40.22.38 op 2.26; 4 Peffgen (Did.) 40.23.03 op 2.51; 5 Marine (Sp.) 40.23.08 op 2.56; 6 Herger (Zwi.) 40.23.17 op 3.05; 7 Suria (Sp.) 40.23.19 op 3.07; 8 Rodriguez (Sp.) 40.23.33 op 3.21; 9 Delvael (Belg) 40.23.43 op 3.31; 10 Grosskost (Fr.) 40.23.45 op 3.33; 11 Van Cauwenberghe (Belg) 40.24.01 op 3.49; 12 Eddy Beugels (Ned.) 40.24.09 op 3.57; 13 Diaz (Sp.) 40.24.51 op 4.39: 14 Corradini (It.) 40.24.55 op 4.43; 15 Perrenna (Sp.) 40.25.26 op 5.14; 16 R. Zollinger (Zwi.) 40.25.44 op 5.32; 17 Ripfel (Zwe.-Den.) 40.25.57 op 5.45: 18 Cl. Guyot (Fr.) 40.26.04 op 5.52; 19 Gowley (G.B.) 40.26.19 op 6.07; 20 ex aequo Benet (Fr.) en Dalla Bona (It.) 40.26.24 op 6.12: 22 Nico Lute (Ned.) 40.26.40 op 6.28; 23 Ka- rel Leijten (Ned.) 40.26.53 op 6.41; 24 Le wis (G.B.) 40.27.09 op 6.57; 25 Ibanez (Sp.) 40.27.19 op 7.07; 51 Hoogland (Ned.) 40.33.08; 52 Schepers (Ned.) 40.33.52; 71 Schouten (Ned.) 40.43.55; 80 Ottenbros (Ned.) 40.46.39. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1 Spanje 121.00.52; 2 Polen 121.04.26; 3 Frankrijk 121.05.00; 4 België 121.06.23; 5 Groot-Brittannië 121.08.33; 6 Nederland 121.10.35. PUNTENKLASSEMENT 1 Steevens (Ned.) 69 pnt.; 2 Bernard Guyot (Fr.) 53 pnt.; 3 Anni (It.) 53 pnt.; 4 Hojlund <Den.-Zw.) 51 pnt.; 5 Albon- netti (It.) 50 pnt.; 6 Peffgen (Did.) 46 pnt.; 7 Claude Gyot (Fr.) 37 pnt.: 8 Peru renna (Sp.) 37 pnt.: 9 Leijten (Ned.) 37 pnt.; 10 Marine (Sp.) 36 pnt. BREDA (ANP) Jan van Gorp, de 23- jarige half- en achterspeler van NAC heeft zich op de transferlüst laten plaat sen, omdat hy niet tot overeenstemming- kon komen met het bestuur van de Bre dase eerste divisieclub inzake een nieuw contract. (Van' onze sportcorrespondent) ST. JANSTEEN In een snelle specr taculaire koers met diverse uitlooppo gingen is de kermisronde van St. Jan- steen toch nog beslist in een massa sprint. Mart van Groezen toonde zich hierin de snelste. De Vrieze, Freyters en Wiltemse waren de eersten die een bres wisten te slaan. Toen zij een minuut voorsprong hadden genomen reageerde het peloton echter fel en de vluchters werden terug gepakt Hetzelfde lot onderging Peter Vonck,' die samen met Dekkers en weer Willemse nieuw leven in de brouwerij had gebracht. Franse, van Overveld, Koeken en Freyters verstoorden daar na de rust maar het attente peloton riep ook deze vluchters weer tot de orde- De zeer strijdlustige Bert Franse demar reerde nogmaals, bleef vier ronden al leen op kop met enkele honderden me ters voorsprong, maar sneuvelde in het zicht van de haven. Uitslag luidt: 1 M. v. Groezen. Made, de 80 km in 2 uur, 2 min. en 10 sec.; 2 Wim Evertse, Zierikzee; 3 Jan Kievit, Bors- sele; 4 J. Gijzel. Kapelle; 5 Ad van Overveld. Zegge; 6 Peter Vonck, Hei kant; 7 R. Broeren, Zevenbergen8 Piet Oomen, Breda; 9 C. Freyters, Zegge; 10 Ton. van Hasselt, Roosendaal. DE ITALIAANSE bokser Bruno Visin- tin heeft zijn Europese titel in het zwaarweltergewicht maandagavond met succes verdedigd tegen de Lu xemburger Ray Philippe. Visintin won het gevecht over 15 ronden, dat in de hoofdstad van het groot hertog dom werd gehouden, op punten. (Advertentie) Alwéér: VREDESTEIN JO DE ROO de winnende fiets! vooraan! Licht lopende Locomotief- rijwielen voor sport, toerisme en dagelijks gebruik Gemonteerd met Vredestein-banden. uitbreken van de opstand in het noordoosten kostten deze stammen - oorlogen nog zeer veel mensenlevens. De grootste moeilijkheid wordt vol gens diplomaten en V.N.-functionaris sen echter gevormd door het gemis aan politieke erfenis en ervaring. Tot 1957 hadden de Belgen alle politieke activiteit verboden en bij de onafhan kelijkheid werd het democratische systeem misbruikt door het vormen van honderd kleine partijtjes. Toen de muiterijen in het leger na het ver krijgen van de onafhankelijkheid het land in beroering brachten, was er een sterke, verenigde en besluitvaar dige politieke leidingi nodig. In plaats daarvan ontstond er een driehoeks- strijd tussen president Joseph Kasa- voeboe met premier Patrick Loe- moemba en Moise Tsombe van Ka- tanga en Albert Kalondji van Zuid- Kasai. De dood van Loemoemba en de algemene chaos daarna liet diepe sporen na in de Kongolese natie. Daardoor en door de fouten van voor en na de onafhankelijkheidsverklaring daarbij gevoegd persoonlijke am bities, economische factoren en op hitsing van buitenaf is de opstand in het noord-oosten ontstaan. Pre mier Tsjombe en andere diplomaten zijn het er over eens, dat het voor de toekomst noodzakelijk is een sterk nationaal leger en een goed regerings apparaat te hebben om de verlangde eenheid te bereiken. Het besluit van de premier het leger met blanke huursoldaten te versterken bewijst, dat hij dit denkbeeld steunt. De op perbevelhebber generaal Joseph Mo- boetoe heeft er al herhaaldelijk op MOISE TSJOMBE gewezen, dat het leger opnieuw moet worden geoefend en moet worden uitgerust met beter materiaal om de orde te kunnen handhaven. Hoelang deze heropleiding moet duren is nog niet vastgesteld. Momenteel is het le ger gereorganiseerd in zes comman do-groepen en is er een opleidings centrum voor jonge rekruten, die ge heel nieuwe bataljons gaan vormen, geopend. Men meent dat er enige eenheden blanke huursoldaten zullen worden aangehouden totdat het Kon golese leger de veiligheid volledig kan waarborgen. Op politiek gebied heeft Tsjombe meer kansen dan ieder ander. Hij heeft bijna tweederde meerderheid in het parlement. Zowel Loemoemba als Adoela, die na de dood van eerstgenoemde premier werd, hadden te kampen met die intrigerende coa lities. die herhaaldelijk onhandelbaar en niet loyaal bleken. Sinds hij vorig jaar juli premier werd, heeft Tsjom be getoond politieke aanleg te bezit ten. Hij nam niet alleen de nodige be slissingen om de opstand neer te slaan, maai* sloot ook belangrijke eco nomische overeenkomsten met Bel gië en andere landen en heeft ook de Afrikaanse animositeit tegen hem wegens zijn afscheidingspolitiek in Katanga overwonnen. Amerikaanse ambassade-functiona rissen noemen hem hartelijk „de juiste man op de juiste plaats op de juiste tijd". De toekomst zal dit be wijzen. Of niet. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De besturen van Feijenoord en Ajax zijn tot een overeen- komst gekomen inzake de transfer van Henk Groot. De blonde Zaankanter zal het komende seizoen weer voor Ajax uit komen. Groot, die vele malen in het Ne derlandse elftal speelde, kwam in 1963 van Ajax naar Feyenoord, waar hij dus nu twee seizoenen heeft gespeeld. Over ihet transfertoedrag wilden Ajax en Feijenoord geen mededelingen doen. G. Wustefeld, een van de zeventien spelers die op de transferlijst van de Ensehedese Boys voorkomt heeft zijn handtekening geplaatst onder een hem door Go Ahead aangeboden contract Wustefeld keert du® na een verblijf van een jaar naar de Deventer eredivisie club terug. LONDEN Tom Okker en Trud% Groenman, die vorig jaar voor een sen satie zorgden door via een overwinning op Maria Bueno en Bob Hewitt de halve finales van het gemengd dubbelspel te bereiken, werden in hun eerste partij die tegen het Australische paar SharpeLesh met 12-14 8-7 6-4 verslagen. De combinatie klopte dit keer niet. De Groningse Trudy speelde onzeker, had weinig touch en Tom Okker mqest het fce veel alleen doen. Daardoor liet hij zich T- bijna vanzelfsprekend verleiden tot geforceerd spel en in de beslissende set verloor hij tweemaal zijn anders zo ijzer- sterke service. Maria Esther Bueno en Christine Tru man hebben zich als eersten geplaatst voor de halve finales van het dames en kelspel. Bueno versloeg in de kwartfina les de Amerikaanse Jane Albert met 6-2 6-2. De Britse Christine Truman zegevier de in drie sets over de als vierde ge plaatste Amerikaanse Nancy Richey: 6-4 1-6 en 7-5. Tot de halve finale zijn verder doorge drongen de zeer sterk spelende Billy Jean Moffitt (62, 6—1 op Lesley Tur ner) en Margareth Smith, die de Ameri kaanse Justina Bricka in 32 minuter naar 6—3, 60 speelde. De uitslagen luiden: Gemend dubbel eerste ronde: Thomas Lejus-Anna Dimiforieva (Rusl. Stubbs-O'Donnel (GB) 6-2 6-3. Gemend dubbel tweede ronde: Graebner-Carol Graebner (VS)—Ko- nishi-Irene de Lanslut (Jap.-Fr.) 6-1 6-1 Heren dubbel derde ronde: Kieth Diepraam-Cliff Drysdale (ZA)- Ronald Barnes-Thomas Koch (Bxaz.) 4- 6-3 8-10 6-4 6-4.

de Stem | 1965 | | pagina 15