Achtste etappe en groene trui voor Jo de Roo Ploeg van Pellenaars verdiende vijftien mille Vijf Nederlanders finishten bij de eerste tien EN WAT NU Telegram aan de Televizieren 15 Flets satellieten 9e Rit DAX 226,5 Aangenaam. Te veel Eindelijk Eindelijk weer de vlag in top OUDERWETS NIET CADEAU VERDIENSTEN HET MOMENT 63265,. „50./6 IB DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 30 JUNI 1965 WEER NEDERLANDSE DAG IN BORDEAUX (Van onze speciale verslaggever) Kees Pellenaarssuccesvol ploeglei der in deze ronde van Frankrijk. De spichtige Fransman Delisle heeft de kwalijke gewoonte om zijn fietsje n'importe waar neer te zetten. Zei zijn mecanicien Queuqueu: „die jongen moest eigenlijk met een radar gevolgd worden. Hij altijd met zijn „fiets- satellieten". W9ENS0AG30 JONf itt .Orthez Ncvarrenxfl Oloron. Ste.-Marie 8.500m ViOm AlWmtiE' LuzrSt-Sauwut^7ft/<M41fl TmHALEI Commissaris Pierre Ribot en de inspecteurs Gaudin en Ber- thaud zijn tijdens de Tour belast met de jacht op de „picots", ven ters zonder vergunning, die van alles en nog wat verkopen. In Bordeaux werd de commissaris voorgesteld aan het hoofd van de Plaatselijke gendarmerie. Diens naam? PICOT De Duitser Wilfried Peffgen miste gisteren in de etappe van de Tour de 1'Avenir bij de ravitailering net zijn etenszakje. Jacques Besson, chauffeur van de wagen van de Duitse ploegleider had het nogal te doen met de gele trui drager. Daarom vroeg hij of Peffgen wat van hem aan wilde nemen. „Wat kost dat?'' vroeg de jonge Duitser. Hij doelde hier niet op de geldboete, maar op de straf die staat o phet opregle- mentair ravitailleren. „Twintig franc en 30 strafseconden" zei Besson toen. De Duitser heeft de rit toen maar met een lege maag uitgereden. Rik van Looy is eindelijk verstan dig geworden. Verklaarde hij na zijn zegen in Luik dat de eerste acht etap pes klassiekers zouden worden, gis teren kwam hij tot een aantal op merkelijke uitspraken. „Ik zal tot Pa rijs vechten, maar ik heb niet meer dan vijf procent kans om de Tour te winnen. Vraag het aan alle renners en zij zullen zeggen dat ik geen enke le kans heb te zegevieren, maar als ik. even demarreer zitten ze allemaal op mijn huid. Het is mogelijk dat ik nog twee of drie etappes win, maar daar houdt het mee op. Voor mij is de grote favoriet Jan Janssen, die zijn kansen uitstekend verdedigt en de juiste afwachtende houding aan neemt. Jan prepareert zich voorna melijk op de bergen en hij zal daar wel zijn grote slag slaanaldus een voorzichtige „Keizer van Heren thals". BORDEAUX Voor het eerst im de geschiedenis van de Tour de France en de Tour de 1'Avenir zijn de groene truien gelijkertijd in het bezit van Nederlanders. Dit bete kent dat Harry Steevens in de klei ne en Jo de Roo in de grote ronde tot nu toe het beste gemiddelde hebben gereden. Harry Steevens werd in de negen tot nu toe verreden etappes respec tievelijk 18e, 8e. 21e, 15e, 2e, 2e, 12e, 2e en 16e. Jo de Roo eindigde in de achtste etappe van de grote tour als volgt: 4e, 14e, 100e, 17e, 9e, 54e, 3e 31e en gisteren le. Zoals bekend krijgt de winnaar van de etappe in de grote tour 25 punten. Vervolgens 20, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4. 3, 2, en 1 punt. In de kleine tour is dezelfde re geling van kracht. BORDEAUX Eindelijk is het er dan weer eens van gekomen. In Bordeaux, de oude stad der Girondijnen kon de nationale driekleur na precies tien jaren in de kast te hebben gelegen weer eens naar de top van de grote vlaggemasl in het zo bekende stadion worden gehesen. Door duizenden toegejuicht slaagde Jo de Roo er 11a een fenomenaal gereden eindspurt een pure klassieke show voor hel zo op wiel rennen verzotte Franse publiek, in een oude Nederlandse traditie nieuw leven in te bla zen. De 27 jaar oude Zeeuw, hoffelijk tegen iedereen en hijzonder gesteld op correcte kleding reed de armen volgens het goede gebruik geheven met een breed lachend gezicht als eerste door de finish op de cemen- Als een schipbreukeling stond de ongelukkige Dick van Rijn achter de afrastering met de mi crofoon naar de langzaam door een menigte journalisten en reporters opgeslokte De Roo te kijken. Ge lukkig hielpen krantencollega's van de arme Hilversumse reporter de etappewinnaar nog voor de vaderlandse microfoon te depone ren. Dat ging natuurlijk wel met enige boze woorden en krachtige gezegden gepaard tegen de driftige Franse jongens, die Jo de Roo ken nelijk al compleet als een van de hunnen beschouwden. Het was een feestelijk schouwspel op die wie lerbaan van het imposante stadion. Wij kennen dat als het stadion Feijen- oord, om het zo maar eens te zeggen. De oude voetbalcrack Bertus de Harder heeft in lang verlogen jaren het publiek vaak laten genieten van verrukkelijk voetbal. Later nam onze wielerploeg, onder de bezielende leiding van Kees Pellenaars bezit van het stadion in over winningen die een vaste jaarlijkse tra ditie begonnen te krijgen. De kleine Hansje Dekkers opende de serie in 1952, gevolgd door Jan Nolten in 1953, Henk Faanhof in 1954 en Wout Wagtmans in 1955. Toen was het met de traditie gedaan, al heeft op een haar na Leo van der Pluym nog een vijfde triomf aan de tra ditie kunnen voegen. Maar hij werd toen op het beslissende ogenblik door een zeer uitgekookte Has- senforder gewipt. Bordeaux blijft evenwel bijzondere aantrekkingskracht op de Nederlanders uitoefenen. Want op deze junidag, na de lange rit door de beboste streek van de machtige rivier de Dourdogne was het weer een echt ouderwets feest voor de kleine Nederlandse kolonie in het be tonnen stadion, stralend onder een plot seling opgedoken zwoel hete Zuidfranse zon. Daar was weer een Kees Pellenaars in een fel rode trui die tevergeefs naar een zakdoek zocht voor de tranen. Zo heb ben wij het lang geleden ook gezien. En we zagen hoe Jo de Roo een kam vroeg en die meteen kreeg van Henk Nijdam, die hem al op het middenveld lang de hand had geschud. En hoe Rik Wouters zijn zo stralende ploegmakker een zak doek gaf om de transpiratie van het gebronsde gezicht te vegen. „Want", lachte Rik, „Jo moet er als een heer uitzien als je mooie meisjes mag kus sen". En we zagen weer het leger be stofte fotografen die allen de camera op de overwinnaar richtten. Wij hoorden een Franse reporter van het blad van monsieur Jacques Goddet opmerken: ,,Hij heeft werkelijk de figuur van een filmheld. Een echte vedette Ongetwijfeld is Jo de Roo momenteel een van de grote rijders in de karavaan. Hij vertelde ons dat hij sinds de start in Keulen elke dag beter is gaan rijden en zich op het ogenblik in een prachtige conditie voelt. Vandaar ook dat hij twee dagen geleden de moed had kunnen op brengen om te beginnen aan die einde loze solovlucht, welke tenslotte faalde vlak voor de finale. Hij heeft zich door die klap echter niet laten ontmoedigen en bestudeerde in de volgende ritten steeds heel nauw keurig de situatie. Bij de start in La Roebelle zei hij weinig. Jan Janssen bekeek de topman van het leger van de Pel op een afstandje. ..Als ten wielerbaan. Jo tie Roo, de glorieuze winnaar van deze achtste etappe, wordt bewonderd door de ware kenners vanwege zijn soepelheid, tak- liek en knap rijden. De Zeeuw is zeer ge zien in Frankrijk en vandaar ook dat hij on middellijk na zijn triomf door de Franse radioreporters van links naar rechts werd getrokken. Wanhopig probeerde de Neder landse reporter Dick van Rijn Jo de Roo voor de microfoon le krijgen. „Jo, Jo, alsjeblieft hier. Maar pal naast Dick van Rijn had een ratelende Frans man de Zeeuw al te pakken en bleef hem vasthouden totdal de Franse televisieman Robert Chapatle onze bij alle drukte nog wonderlijk kalme landgenoot meetroonde naar de camera's van de Franse t.v. Corrie de Roo liet zich met haar dochtertje Nicole graag fotograferen bij het (Dagblad De Stem - Tour- bulletin van de dag. De kleine Nicole snapte er weinig van. Haar zegt een rit-overwinning en groene trui nog niet zo veel je het mij vraagt zint die vandaag weer op een ontsnapping en als het hem lukt houden ze Jo nooit meer". Een ware profetische blik van Jan Janssen. Jo de Roo kwam uit het peloton, dat zich na de slopende veldslag de dag tevoren nog steeds geen rust gunde. Vooral de Duit ser Wolfshohl was herhaaldelijk in de weer. De Duitser die in zijn nieuwe le ven nogal eens op pech heeft gesto ten vertelde in La Rochelle: ,,Ik ben goed bevriend met Poulidor al zouden ze dat wel anders willen. Ik geloof ook dat Poulidor de Tour zal winnen. Zo dadelijk komt hij op het terrein dat hij door en door kent, de bergen. Neem van mij aan dat Raymond zich dan beslist zal laten gelden. Dit wordt ook geen rustige etappe, want in deze laatste rit voor de bergen willen juist de renners die slecht klimmen nog binnenhalen wat er te halen valt Rolf Wolfshohl staat op dit ogenblik in het algemeen klassement op de vijfde plaats met iets meer dan drie minuten achterstand op de drager van de gele trui, de Belg Van de Kerkhove. Cees van Espen staat tweede, een mi nuut weliswaar achter de Tourleider. Maar dat zal in de bergen wel verande ren. Zelfs .Cees twijfelt daar niet aan. De cracks Wolfshohl, Gimondi, Adorni, Poulidor, Jan Janssen, Den Hartog, An- glade en Rik van Looy staan voor in het klassement met luttele verschillen. Daar tussen in hebben onze landgenoten Haast, Karstens en De Roo zich nog ge schoven. Wat er dus zo dadelijk in de bergen staat te gebeuren met die mini male verschillen valt met geen moge lijkheid te voorspellen. Het belooft ech ter inderdaad een zeer belangwekkende eerste bergrit te worden. De financiële oogst van de laatste vlak ke rit voor de entree in het rijk der Pyreneeën was geheel voor de equipe van de Pel. Zijn jongens die door een voor treffelijke samenwerking al zijn opge vallen in de karavaan hebben een ws«re Looy en zijn mannen wel eens perspec tief kon hebben. Maar het peloton, ge leid door een jakkerende Poulidor haal de het gezelschap binnen luttele kilome ters weer terug in de karavaan. Er was nog een poging om er tusenult te gaan van een kwieke Rik Wouters. Weer trachtte 20 km voor de aankomst Jo de Roo een poging te ondernemen om de Nederlandse traditie in de Metropool der Girondijnen opnieuw te vestigen. Met Bocklandt, Ferrer, Grain, Van Looy en Milesi trok de lange atletische Zeeuw er tussenuit. De traditie mocht kennelijk op dat ogenblik nog geen naam krijgen. Want opnieuw dicteerde de driftig rijdende Poulidor het peloton de vlucht zo snel mogelijk ongedaan maken. En dat ge beurde. En toen kwam toch het grote ogenblik. De Fransman Roger Pingeon demarreerde. Jo de Roo zag zijn kans schoon en schoot ook uit het peloton om meteen de kop tc nemen. Met een moordend tempo joeg de Zeeuw over het laatste brokkelige stuk en slingerende smalle weg naar de boorden van Bordeaux. Vijf kilometer voor de aankomst had den de twee vluchters al een minuut en vijf seconden gewonnen op het peloton. Dat spreekt dus wel voor de enorme energie. Achter de Fransman verscheen Jo de Roo op do wielerbaan onder over- dovende toejuichingen. Vlak aan het wiel van Pingeon bleef De Roo bekeken rijden. Af en toe keek de Fransman angstig om. Hij wist het toen al: die Nederlander zou hij nooit de baas kunnen. In de voorlaatste bocht, schoot de Fransman nog naar boven. Jo de Roo ging als een schaduw mee. Toen stortten beiden zich naar beneden. De Roo aarzelde even, wilde kennelijk binnendoor flitsen, maar dat was niet eens nodig. Met geweldige pedaalslagen duwde hij zijn fiets bij elke trap een ruk voor zijn mededinger uit. Bij de ingang van de goldrush van de etappe naar het wel'iffïïf 000 S i"i? VGr" rommelige maar onder de siraiende zon ^had^Niemand td'he" toch Jo de Roo ie Jan Janssen 4e Jo de Haan 5e Henk Nijdam 6e kostelijk natuurverschijnsel innemende Bordeaux. Niet alleen dat Jo de Roo de zoals de Franse radioreporter verklaarde zo beminnelijke winnaar van deze etappe de groene trui over zijn kampioenshirt mocht trekken en daarna twee Zuidfranse schoonheidskoninginnetjes mocht omhel zen (en dat ook heel goed deed. maar voorts zorgden Jo de Haan, Henk Nijdam. Gerben Karstens en Rik Wouters er nog voor dat de Telivizieren'ook nog aan de top kwamen van het dagtourenklasse- ment. De buit was omgerekend 17.000 nieuwe franc zo'n goede 10 mille dus, waar Kees er vijf bijdeed voor de goede gang van zaken. Het kon er best mee door Pellenaars, stralend als in zijn gouden dagen in ditzelfde stadion, ge baarde breed: „Je ziet het maar. We zijn weer teruggekomen. We hebben toch maar eens fijntjes laten zien dat we er heus nog wel zijn". De greep naar de lading dukaten was niet zo eenvoudig. Er waren tijdens de rit over de kaarsrechte wegen tussen de diep groene bossen van de Dourdogne streek met haast geen zuchtje wind keer op keer van die pittige speldeprikken uitgedeeld aan de kop van het peloton. Er waren demarrages van Wolfshohl en de Franse wielerster Anglade, van de wereldkampioen achtervolging Bracke en van de luitenant van Peter Post, Frans Brands. Er was met nog zeventig kilometer te rijden zelfs een komplete uittocht uit de k karavaan van liefst elf renners, Denson. fik Reybroeck, Karstens, Lefebvre. Dewolf, r Molenaers, Van Looy, Brands, Den Har- Gerben Karstens 9e tog, Cazala, Desmet 1 welke door Van ook anders kunnen denken. Zo ging Jo de Roo zegevierend triomfantelijk over de finish in Bordeaux. (Van onze speciale verslaggever) BORDEAUX Jacques Marchand, de „grote baas" van de Tour de 1'Avenir, was in Bordeaux weer een zeer tevreden mens. De oorzaak daarvan was niet, zoals men wellicht zou verwachten, een ritzege be haald door een Fransman. In de 12 man sterke kopgroep, die met 20 seconden voorsprong op de rose wielerbaan van het Stade Muni cipale arriveerde, bevond zich als enige tricolore José Catieau en deze moest in de spurt nog vier renners voor laten gaan. Toch was de per soon van de winnaar de oorzaak van Marchands tevredenheid, De organisators streven namelijk naar een zo internationaal mogelijke ronde van de toekomst en om de animo er bij de diverse landen in te houden moet er nu eenmaal zo af en toe een succesje worden geboekt. Welnu, wat dat betreft kwam de zege van een lid van de Scandinavische ploeg, die met enige moeite was geformeerd, best van pas. Nog nooit had een Scandi- naviër een rit als winnaar kunnen beëin digen en aan deze minder fraaie traditie had Ole Hojlund, een 21-jarige Deen zo juist een einde gemaakt. Daarmee was behalve de „grootmach ten" Spanje, Italië, Polen en Frankrijk, die toch wel aan hun trekken "plegen te komen in de toekomstronde, weer een land tevreden gesteld na Duitsland (een ritzege van Peffgen en een gele truidra ger), Groot-Brittannië (overwinning van Chisman), België (De Locht rijdt nog immer in de gele trui) en Nederland, dat in de persoon van Steevens ook de eerste Pyreneeënrit een groene truidrager heeft. De buit wordt tot op heden vrij eerlijk verdeeld en dat doet de organisatie ple zier. De 189 km lange etappe van Chatelail- lon naar de vaste etappeplaats Bordeaux is van weinig invloed geweest op de klas seringen. Tot de eerst aankomenden be hoorden geen gevaarlijke elementen en het verschil van 20 seconden was boven dien te klein om van invloed te kunnen zijn op de ploegenrangschikking. Alles bleef dus zoals het was: De Locht de gele, Steevens de groene en de Spaanse ploeg gaat de laatste, beslissende fase van de Tour de 1'Avenir 1965 in met een voorsprong van ruim 3 1/2 minuut op de Poolse equipe. Hoewel er natuurlijk wel strijd werd geleverd een „dode" etappe is in de kleine tour ondenkbaar deden de ren ners het dinsdag betrekkelijk kalm aan, hetgeen niet alleen valt af te leiden uit het tamelijk lage tempo van 39 km per uur, maar tevens uit het gerin-ge aantal gevaarlijke aanvallen. Kennelijk spaarde de meute zich voor de laatste akte, waarin na de rouleurs, de klimmers en tenslotte de specialisten op het gebied van ritten tegen het uurwerk aan bod zullen komen. Ingrijpende wijzigingen in de meeste klassementen mogen verwacht worden, de kleine Tour is nog lang niet beslist. De koers had dinsdag een verloop, zoals men dat meestal ook in de prof rit ten aantreft: wat korte offensieven en pas in het laatste gedeelte de beslissende slag. Een vlucht van de Spanjaard Suria, ingezet kort na Saintes (60 km), scheen aanvankelijk grote gevolgen te hebben. Vooral toen de Britten Addy en Cow ley, de Italiaan Anni, de Pool Zielinski en Nico Lute zich aandienden als mede strijders. Het peloton wenste het ditmaal echter eens rustig te houden, wachtte nog wel met een tegenactie tot de ravitail lering in Montendre (120,5 km) doch rea geerde toen dan ook hijzonder snel. De voorsprong van de vluchters, die maximaal 1 min. 40 sec. had bedragen doch inmiddels tot r/im een minuut was gekrompen, werd in hoog tempo onge daan gemaakt. Eerst brachten zes cou reurs, bij wie Leijten en Steevens, de aansluiting tot stand. Kort daarop volgde de hoofdmacht, die Steevens helemaal niet wilde laten gaan. Pas in Pugnac (147 km) volgde een niieuwe vlucht. De Duitser Loschke, altijd actief maar nooit bij machte om tot het einde door te gaan, was de aanstichter met de Fransman Catieau. Vier anderen sloten zich aan, te weten de Belg Bodart, Nico Lute, de Italiaan Albonetti en de Zuidslaviër Valencic. Nog was de leiden de formatie niet definitief samengesteld, want eerst kwam Ole Hojlund na een knappe achtervolging bij de koplopers en kort voor de wielerbaan overbrugden de Zweed Ripfel, de Bulgaar Bobekov en de Belg Monteyne de kleine achterstand eveneens. Loschke viel wat terug, zoals hij dat tot dusver steeds na een vlucht heeft gedaan, de overigen vochten in Bordeaux de spurt uit. Hojlund zegevier de met opvallend veel gemak. De vraag Is nu welke ontknoping de Tour de 1'Avenir in de Pyreneeën en mo. gelijk in de tijdrit te Barcelona gaat kry- gen. Met alle respect voor de huidige lei ders (met name De Locht, Furian en Steevens) is men geneigd toch de Spaan se en Franse klimmers te bljjven beschou wen als de grootste kanshebbers met eventueel de Italianen als outsiders. De rol van de Polen lijkt uitgespeeld sinds zij door een verkeersongeluk hun leider Gawliczek moeten missen en hun huidige kopman Beker, eveneens gebles seerd geraakt, is teruggevallen. Een onbekende factor vormen de ploe gen van België en Nederland, die ook nog enkele coureurs in de frontlinie hebben. Men zal af moeten wachten hoe de man nen uit 'de lage landen zich bij de be klimmingen van de cols zullen houden. Sommigen van hen mogen dan ervaring hebben in de ronden als die van Oosten rijk, de cols in de Pyreneeën vormen toch nog altijd een heel wat zwaardere op gave. Een voordeel is, dat de meeste Ne derlanders, onder wie onze voornaamste troef Harry Steevens, ook de komende da_ gen niet vrezen. De toekomst zal moeten leren of hun optimisme gerechtvaar digd is. Af. «C pert" vcminkftfi, v«ff 3g«R c' vartsrw gaap «es te te rMi op 8» 6«. -.S chef 4 equipe tsUvizier rscr.si.trur fcees clients re. perman&nce tour 4e fr&nce bordeaux önom aunfcal reacties van onae lezers in br&barrt m zeeUad op prestaties van uw ploeg stop ook rtaaens her, van harte gelukgewenst met nederland.se dag in bordeaux en voorts aukses in de bergen - dagblad de stem breda

de Stem | 1965 | | pagina 11