in groots van ploeg Moedige en knappe solo van Jo de Roo kort voor de finish teniet gedaan Felevisieren vieren feest in Chateaulin I Van Espens overwinning hoogtepunt weekeinde Pellenaars Van Dongen laat Cees van Espen springen hoe "goed" HARRIE STEEVENS KOMT NU DICHTER Bli GROENE TRUI NGELOOMIKE TIEPRIJS! Tijdrit was voor Poulidor jit zich akkelijk nk irandeert alans en ng ER GILLETTE MESJES mJomkhot- \e jweren'. j~£ 5? Er werd f 5000 mee verdiend Wat fijn 7e Rit 219 km Bernard Guyot: loon naar werken Rustdag :b 411 5Ï" DAGBLAD DË STEM VAN MAANDAG 28 JUNI 196b VAM DER STEEN Leni, de charmante 22-jarige echtgenote van Cees van Espen hoorde het grote nieuws van de overwinning van haar man van een paar kennissen uit de huurt, die enorm meeleven met het wel en wee van de lange Arnhemmer. „Ik wist dat ze 's morgens moesten rijden, maar ik had nog een paar boodschappen te doen. Toen ik thuiskwam heb ik natuurlijk on middellijk de radio aangezet, maar dat was niet meer nodig. Die vrien den vertelden het al. Ik vind het geweldig. Ik had er natuurlijk wel op gehoopt, maar eigenlijk toch niet verwacht. Het is geweldig! 's Avonds belde Cees nog op. Hij was erg optimistisch en voelde zich prima. Ik kon aan zijn stem horen dat hij het naar zijn zin had". Mevrouw Van Espen gelooft dat de TeleVizieren zich ook in de bergen zullen weren. „Tot nu toe is het goed gegaan en waarom op de cols ook niet (Van onze speciale verslaggever) CHATEAULIN Het kille Neder landse klimaat houdt de karavaan nog steeds gezelschap. Zo af en toe liet de zon zich aan de Bretonse he mel zien en dan kon de temperatuur er mee door. Maar voor het overige was het maar een kille bedoening in dat Bretagne, dat nog geen 8 dagen geleden had liggen koken onder een tropische zon. Maar de Pel en zijn mannen, die een paar uur hadden kunnen rusten en de zegevierende opmars van St.-Brieul naar Chateau- lin, waren er wel gelukkig mee. Dat weertje was best voor de tijdrit, die de zaterdagmiddag zou vullen. Na tuurlijk was Raymond Poulidor de grote favoriet in dit speciale hoofd stuk van de tour. En hij hééft ook de race tegen de wijzeers van de klok voor zich opgeëist. Maar het was op het kantje af. Want de jonge Italiaan Gimondi, die nu al 3 dagen de gele trui in handen heeft weten te hou den, werd tweede met slechts 7 se conden achterstand. Poulidor, die nog geen lachje op zijn stroef gezicht heeft laten komen, deed over het tra ject van 26.5 km 37 min. en 43 sec. Terwijl Gimondi, die al zo heeft ver baasd door zijn snelheid en tactisch inzicht, 37 min. en 50 sec. op de chro nometers liet afdrukken. Zijn land genoot, de winnaar der laatste Giro d'Italia, Vittorio Adorni uit Parma, kwam op de vijfde plaats. De best geklasseerde Nederlander werd Jan Janssen, die voor de afstand 39 min. en 8 sec. nodig had gehad. Arie den Hartog noteerde ook nog wel een goede tijd met 39 min. en 32 sec. Eigenlijk viel Henk Nijdam wat te gen met 40 min. en 36 sec., waarmee hij nog 11 sec. trager bleek dan Rik Wouters. Nijdam was dan ook niet tevreden over zichzelf. Na die tijdrit bleken er in het al gemeen klassement nog geen grote schommelingen te zijn gekomen. De Pel ging tevreden met de jongens naar het hotel voor een fikse nacht rust. Dat mocht ook wel na zo'n bij zonder inspannende dag. Cees van Espen op weg naar zijn overwinning Raymond Poulidor in actie tijdens de rit tegen het horloge ZIE JE WEL VAN KUNNEN ZE 55 (Van onze speciale verslaggever) CHATEAULIN In het rustieke hotel De l'Epee, hoofdkwartier van monsieur Jacques Goddet en zijn staf, in het oude Bretonse Chateaulin, heb ben wij een kort ogenblik de grote tourbaas naar zijn mening over de Nederlanders kunnen vragen. Hij stak niet onder stoelen of banken dat hij bijzonder in zijn schik was geweest met het initiatief, dat de strijders van de door Goddet zo zeer gewaardeerde Kees Pellenaars in die zaterdagse etappe hadden genomen. Hij noemde de vlucht en later de succesvolle fi nale, een knap gespeeld spel van de hele Televizierploeg, welke juist door herhaaldelijk in de slag te gaan zo veel aandacht van de leiders vergden dat tenslotten twee renners van de Pel konden ontsnappen. De Neder landse etappezege en het behalen van het ploegenklassement noemde mon sieur Goddet letterlijk „een geslepen staaltje taktiek". „Pellenaars heeft een echt flink stel vrijbuiters gemo biliseerd. Ik hoop dat we er in de tour nog heel veel plezier van zullen beleven". Lange tijd fietste Jo de Roo in de zesde etappe alleen vooruit. Zyn po ging zou tenslotte mislukken (Van onze speciale verslaggever) CHATEAULAIN Wat een feest daar in de Bretonse stad Chateau lin. De matrozen van de luchtvaartdienst op Valkenburg hadden het wel puik getroffen. Drie weken zijn zij gelegerd in La Baule en natuur lijk lieten zij de kans niet glippen op de vrije zaterdag de finale van de Tour in Chateaulin te bekijken. De filmapparaten en fototoestellen kregen ook geen rust. Geen won der, want in die rit door het groene en zo typisch getekende land over heerste Kees Pellenaars met zijn mannen. Die Arnhemse jongen Cees van Espen won oftder daverend gejuich van de matrozen en de kleine Nederlandse kolonie in de Tour royaal voor leider Gimondi, zo zelfs dat hij met luttele seconden zichzelf een ogenblik in het gele parade-uniform zou kunnen steken Maar daar de etappe nog in de middag Woest worden besloten met een jacht te- £en de wijzers van de klok en daarna Pas een definitieve uitslag kreeg, bleef Gimondi nog in het geel gehuld. Kees Pellenaars was dolgelukkig. „Zie je wel dat z(j er wat van kunnen", riep hij. Hij had het aardewerken sierbord, ge schenk voor de winnaar plus het etappe vaantje. vast in de vuisten. „Weet je", en de ogen van de Pel begonnen weer ouderwets te vlammen, „weet je. ik dacht hog: Jongen Cees, wat zit je toch om te kijken. Dat kost je tijd. Waarom toch?. De 27-jarige Cees van Espen keek de **el lachend aan: „Toch was ik nog bang uat ze zouden komen en dat ik net niet "ie etappe zou kunnen winnen. Maar het ocht fijn gegaan, niet?" En of het fijn is gegaan. Want niet al lien dat Cees van Espen zijn naam zal mogen schrijven als etappewinnaar in het nistoneboek van deze tour, tweede werd ook al een Televizierrijder, Leo van Don gen. En om de zaak compleet te maken legde Henk Nijdam beslag op.de zevende Plaats, terwijl Jo de Roo negende werd. Vier Nederlanders onder de eerste tien. Het kon bijna niet op. In elk geval kwam ook de ploegenprijs in de grijpgrage han den van de koen rijdende Nederlandse rijders. Inderdaad was het wel een heel voordelige dag voor de Pel en zijn troep, want losweg berekend is er in de kas van het legioen zo'n fikse vijf mille ge vloeid. Het zat er in dat de jongens van de Pel in deze etappe zich eens behoorlijk zou den gaan roeren. Op de kop af een jaar geleden had Henk Nijdam zich ook naar een elappezege gejaagd als een verjaars cadeau voor zijn vrouw. Jo de Roo had al in het begin van de etappe een paar maal getracht zijn rug aan het peloton te laten zien. Maar de meute wilde hem niet loslaten. Maar de vlucht mocht nog niet begin nen. Van Dongen moest wachten tot 25 kilometers voor de finish. Toen flitste hij uit het behoorlijk op toeren draaien de peloton met de Belg Brands en de Fransman Everaert. Nog geen twee kilo meter verder voegden zich nog twee ren ners bij het vluchtende trio, de luitenant van Rik van Looy, Van Aerde en Cees van Espen. Ineens zat er voor Nederland heel wat muziek in deze etappe. Zou het dan toch gaan lukken? De vijf man stormden Cha teaulin binnen met 55 seconden voor sprong op het peloton. Het ging knap hard. Er moesten drie ronden worden gereden. Twee ronden bleef het groepje bijeen, maar toen de vluchters voor de derde maal langs de hoofdtribune moes ten komen, zagen we al in de verte dat een Nederlander zich had los weten te maken. Het was Cees van Espen, die enorm hard ging. Op knappe wijze had Leo van Dongen een gat geslagen. Zijn ploeggeest demonstreerde de Madenaar door Van Espen alle kans te geven. Hij werkte zichzelf trouwens ook nog los van het groepje. Het was een groots gezicht die twee Nederlanders op volle toeren voorop te zien jagen. De matrozen juich ten alsof heel Chateaulin van hun was, De armen omhoog, het traditionele ge baar van de winnaar, reed Van Espen als eerste over de streep. De etappe was voor Nederland. Van Dongen kwam pal daar achter als tweede aan. „Wat hebben we dat fijn gedaan, niet. Het zweet droop van zijn stralend gezicht, met een zak doek wiste hij de druppels weg. „Hoe gaat het verder?" vroeg hij. Dat „verder" was ook al puik in orde. Want eveneens was Henk Nijdam mei een vaart van een ko meet uit het peloton in de eindfase van de etappe gesneld. Zo hard ging blonde Henk dat de Belg Auguste Verhaegen hem amper bij het wiel kon houden. Nijdam vestigde zich op de vierde plaats. „Jongens, jongens, wat fijn", zei hij toen hij had gehoord dat Van Espen de grote man in deze vijfde etappe was geweest en Van Dongen zich als tweede had aangekondigd. Jan Janssen, die druk zijn zonnebril op poetste, liep er met een prijzend gezicht bij: „Ik moet zeggen dat het een fijn stukje werk is geweest. Mij laten ze ge woon niet gaan. Toch zeg ik je dat ik nog een etappe ga pakken. Misschien wel in de Pyreneeën". (Van onze speciale verslaggever) LA BAULE Pellenaars kan op dit ogenblik dik tevreden zijn. Met zijn tien stoutmoedige vrijbuiters heeft hij dit weekeinde een zwaar stempel op de ge hele tour-karavaan gelegd. Zowel za terdag als zondag hebben de Televizier- en hun uitzending naar het grote mon sterspektakel van monsieur Jacques Goddet dubbel en dwars waar gemaakt. Vooral de zaterdag was een gloriedag toen Cees van Espen, de kwieke Arn hemmer, na formidabel rijden in sa menwerking met ploegmakker Leo van Dongen in het historische Chatsaulin de etappe-lauweren voor zich opeiste, Van Dongen tweede werd en dankzij een on stuitbare vlucht van Henk Nijdam de top van het ploegenklassement kon wor den bereikt Zondag had het er lange tijd veel van weg dat het beweeglijke en actieve le gioen van de Pel opnieuw naar een triomf in de wonderlijk mooie badplaats aan de Atlantische kust La Baule zou snellen. Jo de Roo, de Zeeuw die men heus niets hoeft te vertellen en die uit gekookt genoeg is om precies uit te kienen wa,t hij zal gaan doen, heeft na een solovlucht welke 75 kilometer duur de bijna als eerste de drempel naar de volle winst overschreden. Bijna, want na een verwoede achter volging, waarin de medestrijders van Jo de Roo van alles hebben geprobeerd om aan de kop van het driftig rijden de peleton het tempo te vertragen, moest Jo de Roo tenslotte een dozijn kilometers voor de finish kapituleren. Hij eindigde de race tenslotte op de derde plaats. Een van de eersten die de Zeeuw met zijn moedige en bijna succesvolle sprong naar de erekans en wat er zoal bij hoort kwam gelukwensen was Peter Post ,.Wat kan die kerel rijden, fantastisch" riep de Amstelvener ons toe. „Jo, dat was werkelijk prachtig werk", en daar na vertelde Post ons nog dat hij het al MAAHOAG 28 JUNI LA BAULE- tPORNICHET Savenay Nantes ,Geneston ,Rocheservière .Belleville-s-VIe La Roche-s-Yon Mareuil-s-Lay Lugori heel wat beter gaat doen maar dat het met zijn vorm nog niet is wat het wezen moet: „Ik ben ook niet gauw te vreden, liet hij nog horen toen hij lang zaam op zijn fiets naar zijn kwartier reed. Overigens was Peter Post stom verbaasd toen hij hoorde wie de etappe had gewonnen. Dat was de Belg Guido Reybroeck. „Daar begrijp ik nou niks van Hij wilde er onderweg de brui aan geven, zei hij tegen mij en ook dat hij niet meer kon. En nou toch winnen. Ik begrijp er geen jota van...'' Er kwamen dus geen bloemen en kus sen van de etappeschoonheid voor Jo de Roo. De burger van Kruiningen had al dat moois royaal verdiend. Hij had op die vlucht moederziel alleen over de da lende, stijgende en soms zwaar hellen de wegen misschien al bij de start in vuimper zitten broeden. Vandaar dat hij toen de karavaan was vertrokken heel scherp in het oog hield wat er zoal in de kop van het langgerekte peleton ge beurde. Rustig was het daar allerminst. Telkens flitsten er kleine groepjes naar voren om in een ommezien door een vaak ,weer persoonlijk in actie komende drager van de gele trui, de Italiaan Gimondi weer te worden teruggehaald. Zelfs toen na een goed© 100 kilometer een verzameling van negen renners aan de loop ging bij wie cracks als Rik van Looy, Aniglade, Wolfshohl, Den- son, Adorni en Poulidor meemarcheer- den Joeg Gimondi het peleton meteen naar zo'n nijdig tempo dat de vlucht nauwelijks vier kilometer stand kon houden. Het wisselende beeld aan de kop van de karavaan bleef gehandhaafd. Sorgeloos, Lute, Aerenhouts, Peter Post en natuurlijk ook Rik van Looy waagden een ontsnapping, maar werden in ijltempo ingelopen door een troep on stuimig jakkerende jagers bij wie wij o.a Rik Wouters, Jan Janssen, Malie paard en Nijdam zagen. FranZois Mahé moest bij de distribu ering der lunchpaketten in de oude ves tingstad Vannes met nog zijn mooie on gerepte middeleeuwse straatje en schilderachtige huizen even laten zien dat hij ook nog wel mee kan. De goede Frangois, die nog luitenant destijds is geweest in de Franse equipe der trico lores toen Bobet nog triomfen aan de lopende band vergaarde, is woonachtig in Vannes on daar mocht hij een kort moment uit het peloton demarreren. Precies nadat er 136 kilometer onder de iele .wieletjes waren doorgegaan be gon Jo de Roo aan het grote avontuur. Voor hem lagen nog een kleine 100 ki lometer. Jo de Roo besliste snel. Hij schoot naar voren, koos positie en da verde plotseling op volle snelheid naar voren. Het eerste plan slaagde wonder wel. Jo de Roo was weg. Zo snel, dat zes renners, Novak, Pambianco, Seis, Durante, Desmet 1, en Cazala die ook van de door de Zeeuw geslagen bres wilden profiteren nauwelijks luttele me ters weg konden komen. In een omme zien had het peleton opnieuw aange voerd door de altijd in actie zijnde Gi mondi het half dozijn netjes in de ge lederen terug gedeponeerd Zonder zich maar om iémand te be kommeren trok De Roo, wel bekend in Frankrijk door zijn overwinningen in de klassiekers Parijs-Roubaix en Bordeaux Parijs de eindeloze kilometers naar de eindhalte aan de Atlantische kust onder PETER POST ...'t was geweldig.,. zich door. Het was zwaar werk, maar daar bekommerde de knoestige Zeeuw zich niet om. Hij verzamelde moeizaam minuten. Eerst kwam hij op een minuut 20 seconden, daarna op 2 minuten. In hst peleton waren de mannen van de Pel druk in de weer om elke jacht op hun strijdmakker te verhinderen. Bij La Roche Bernard werden de auto's die pal achter de eenzame vluchteling reden naar voren gejaagd. De sliert was zo lang geworden dat hij bijna tot het pe leton reikte. Dat zou de actie van de Nederlander kunnen benadelen en daar om het bevel: naar voren. Stevens, Nij dam, Van Dongen, Haast en Karstens bleven het peleton controleren. Pelle naars met een enorme sigaar tussen de lippen geklemd tuurde gespannen naar het doen en laten van het peleton. Jo de Roo stond op 2 minuten en 20 se conden winst toen er nog 40 kilometer moesten worden gereden Zou hij het toch presteren? Het peleton voor te blij ven op dat laatste brok kilometers? De druk aan de kop van het peleton werd echter steeds groter en op de duur kon den de strijders uit Pellenaars' leger de zaak niet meer aan. Er kwam een vlucht van acht man, met ondermeer Arie den Hartog, Jan Janssen en de Duitser -Wolfshohl. Succes kreeg die groep weliswaar niet, maar het peleton was toen meteen op volle snelheid ge komen, waardoor de vlucht van Jo de Roo angstwekkend werd bedreigd. 25 kilometer voor de finish was de voor sprong van de ploeterende Zeeuw al ge halveerd, nog tien kilometer verder en het peloton keek met nog een halve mi nuut achterstand Jo de Roo in de rug. Het was menselijkerwijze niet meer mogelijk om die etappe nog te winnen. De Roo werd ingelopen maar zag toch nog kans in de eindsprint derde te wor den. Toch nog iets moois. Van Dongen schoot naar de vijfde plaats en Janssen- „tjonge, tjonge wat is dat weer zwaar geweest" zette zich als zesde in de eindklassering. Het zesde hoofdstuk van de Tour anno 1965 kon worden afgesloten. De Italiaan Gimondi bleef nog wel in de gele trui, maar het groene pronkstuk is hij kwijt aan de Belg Reybroeck (Van onze speciale verslaggever) La Baule Op slimme wijze heeft Nederland zondag voor de tweede maal in successie beslag gelegd op het dagploegenklasse- ment in de Tour de l'Avenir. Even als de Polen, ongeschokt door een hun vrijdag na de finish overko men auto-ongeluk dat kopman Gawliczek belette verder aan. de ronde deel te nemen, had de ploeg van Sjefke Jansen twee renners in een kopgroep van negen, die na een 188 kilometer lange rit vanuit Concarneau met 24 seconden voor sprong in La Baule arriveerde. De overwinning was dus niet veilig en de Nederlanders in het peloton waren ervan op de hoogte. Vlak voor de hippo drome in La Baule wipten Harry Stevens en Henny Schouten uit het peloton en de vier seconden voorsprong, die zij hadden hij aankomst op de baan, stelde de top positie in het dagploegenklassement hui ten gevaar. Er waren nog meer pluspun ten voor oranje. Steevens vergaarde, in tegenstelling tot groentruidrager Mario Anni weer en kele kostbare punten voor het punten klassement en is nu de leider dicht ge naderd. Bovendien klom Karei Leijten, een van de negen koplopers, in het klas sement van de 23e naar de 17e plaats. De in hoog tempo verreden etappe de renners arriveerden met een voor sprong van bijna een half uur op het tijdschema leverde een zege op voor Benard Guyot, die daarmee het geschokte Franse prestige weer enigszins opvijzelde. Van de negen leiders was de Spanjaard Marine de enige serieuze belager voor geletruidrager De Locht, zodat de top van het algemeen klassement vrijwel bleef zoals deze was. De 19-jarige tricolore Benard Guyot heeft vanaf de eerste kilometers zeer veel strijdlust aan de dag gelegd. Met de tirade van zijn sedert de zesde rit zeer ontevreden ploeleider Robert Oubroii nog vers in het geheugen mengde de oudste van de twee aan de Tour deelnemende Guyots zich in vrijwel elke vlucht. En dat waren er nogal wat, ondanks het door de rugwind hoge tempo van 43.448 kilometer per uur gemiddeld. Reeds meteen na de start kwam de Fransman in het geweer, gesteund door de Pool Stariislaw Gazda. Het peloton reageerde voorbeeldig en herstelde de orde. Geen nood, want Benard had zo'n vroeg succes ook niet verwacht. Maar om een kans te hebben moet je nu een maal bij zijn en daarom was hij opnieuw present na 60 kilometer. Ook ditmaal kwamen hij en zijn makkers de Brit Addy en de Pool Zielinsky echter niet ver. Na een kort intermezzo in de vorm van ^en vlucht met o.a. Harry Steevens (resultaat nihil) vond Bernhard Guyot in Vannes (108 km) opnieuw de tijd geko men om toe te slaan. Hij kreeg deze keer sterkere makkers mee als de Spanjaard Perrurena en de Zweed Goesta Petters- son. Leijten en Ottenbros vertegenwoor dig Nederland. Nog zeven coureurs brach ten het aantal ifoplopers op 12. De situa tie werd voor onze langenoten nog roos kleuriger toen Eddy Beugels zich aan diende als vervanger voor de teruggeval len Zwitser Von Daniken, doch het pe loton kon zich met de gang van zaken niet verenigen en maakte met nog 50 kilometer te rijden ook aan deze vlucht een einde. Weer was dus het initiatief niet beloond. Guyot zou echter toch zijn zin en naderhand ook zijn beloning in de vorm van een ritzege krijgen. Want toen hij in La Roche Bernard, met nog precies 40 kilometer voor de boeg opnieuw wegsprong met nog acht andere renners bleef de reactie van de hoofmacht juist iets te lang uit. De actieve Neder landse formatie had dit wellicht zien aankomen en twee renners meegestuurd, Karei Leijten en Nico Lute. Het negental werd gecompleteerd door de Polen Zielinski en Gazda, de Belg Van Cauwenberghe, de Brit Lewis, de Span jaard Marine en de Zuidslaviër Billic. Binnen korte tijd had deze kopgroep een voorsprong van bijna een minuut ver gaard. Toen sloeg het peloton terug. Steeds geringer werd het verschil,- doch de leiders weigerden in het zicht van de haven te capituleren en in La Baule hadden zij nog altijd 24 seconden over. De verwachting van de Nederlandse chef a'equipe, Sjefke Jansen, die in Karei Leijten een potentiële winnaar zag, werd niet bewaarheid. De Bredase onafhanke lijke had op de dravers;baan teveel moeite de bochten door te komen en slaagde er niet in een gunstige positie te veroveren. Bernard Guyot, snel als immer, had daar minder moeite mee. Hij zegevierde ruim, wat niemand hem na zijn inspanning misgunde. De rustdag in het oude stadje Concar neau is door de Nederlandse ploeg, zo als trouwens de bedoeling was, in vrij wel volledige rust doorgebracht. Van zelfsprekend klommen de renners nog wel even op de fiets om de spieren soe pel te houden, maar langer dan 25 kilo meter was de tocht niet. Doel van de trip was het strand, waar de coureurs zich enige tijd ophielden, profiterend van het mooie weer. De eni ge inspanning leverde Harry Steevens. Uitgedaagd doo,r zijn ploegmakkers, van wie vooral zijn Limburgse rivaal Eddy Beugels zich niet onbetuigd liet, wilde de „witte" laten zien, dat hij echt wel een slechts halve meter brede pier durf de op te rijden, die zich over een lengte van 500 meter in zee uitstrekte. Harry volbracht de toch geheel, tot spijt van Beugels, die zijn streekgenoot graag een onvrijwillig bad had willen zien nemen. Chef d'equipe Janssen was over de stunt van Steevens allerminst verbaasd. „Hij heeft wel meer gekke dingen uit gehaald. Als je namelijk tegen hem zegt dat hij iels niet durft, doet hij het juist", aldus Jansen. En hij kan het weten, want hij en Steevens komen uit dezelfde streek en plaats: Elsloo. (Advertentie) BK Dextrose tabi Importeur ILMA Breda, Tal 46650

de Stem | 1965 | | pagina 5