11 Spoedonderzoek De Jong: alles in orde Bruiloft in voorjaar Geen militaire rang Geluk in beeld Alarm bij Marine-opsporingsdienst RADAR „MIST DEENSE PILOTE f/oiu/will Wegverkeer eist levens Per Early Bird naar Amerika Zware vuurproef ids leren Feestprogram niet overdadig SPORTFEITEN DAGBLAD VOOR ZEELAND DINSDAG SCHOOLJEUGD DINSDAG VRIJ Overwegend droog Prinses Christine slaagt voor eindexamen 109e JAARGANG Ne. 24928 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uifg Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur l. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J AA. Mes, mr. H. M. L de Rechter. P. v M. Vercauferen, L. J. v. '1 Mestende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro I I I 4111 bla» MAANDAG 28 JUNI 1969 Abonnementsprijs vanaf 1 juli 1965 10,80 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonne menten op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele opla ge 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 UAODLAU VUUI\ LCtUAI>IU Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstraat I - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN^Usbaanstraa<^4^elefoon^2601^^OOSTBURG, Nieu verloofd en i om ei ln uur voor radio en televisie (Vain een onzer redacteuren) SOESTDlJK - DEN HAAG - BREDA Vandaag krijgt Nederland eindelijk Claus Georg Wilhelm Otto Friedrich Gerd von Amsberg te zien, de 38-jarige Duitse diplo maat, aan wie prinses Beatrix haar hart verloren heeft. Direct nadat ko- ningiii Juliana vanmiddag om 13.00 uur voor radio en televisie officieel de ver loving bekendgemaakt zal hebben en minister-president Cals namens de regering gelukwensen heeft aangeboden verschijnt prinses Beatrix met de heer Von Amberg op het beeldscherm. De verloofde van de prinses bevindt zich al enkele dagen „onderge doken" in Nederland- Zijn twee zusters Sigrid Jencquel en Theda wonen de verlo ving bij. Alle leden van het koninklijk huis zijn ter gelegenheid van de verloving op paleis Soestdijk. Hier prinses Irenedie met prins Car el Hugo zondag in Baarn de H. Mis bijwoonde. (Van onze raddo- en t.v.-redacteur) Naar verluidt komt de tele visie vanmiddag om 12.55 uur in de lucht voor een extra programma, dat tot 17.40 duurt. Om 13.00 uur is er een uitzending van de of ficiële bekendmaking van de verloving van prinses Bea trix en Claus von Amsberg door de koningin, gevolgd door een toespraak van mi nister-president, mr. Cals na mens het gehele koninkrijk uit de Haagse studio. Daarna wordt overgeschakeld naar paleis Soestdijk, waar Herman Fel- derhof een vraaggesprek heeft met koningin, prins Bernhard en het ver loofde paar. De Britse reporter, Ken neth Harris interviewt het konink lijk gezin in het Engels ten behoeve van de Britse en Amerikaanse tele visiekijkers, die via Eurovisie en sa telliet Early Bird kunnen meekijken. Overigens geeft de NTS regelmatig reportages uit Soestdijk, aangevuld met enig filmmateriaal. Om 17.00 uur volgt een speciaal jeugdprogramma, waarin vertoond wordt het sprookje „De draak en de sleutel", met beelden van kasteel Drakesteyn en geschreven door de bekende Haagse kinderboekenschrij- ster Tonke Dracht. Het sprookje wordt voorgedragen door Wim Quint en de liedjes worden gezongen door de Damrakkertjes. Om 19.01 uur volgt op Nederland 1 de samenvatting van de middagrepor tage en om 20.00 uur het NTS-jour- naal. Om 20.20 uur kan men kijken naar reportageflitsen uit Soestdijk, gevolgd door een biografie over prin ses Beatrix. Om 21.05 uur volgt er een schakelprogramma tussen de repor tagewagens in Den Haag, Arnhem en paleis Soestdijk. Hierna is er nog een kort amusementsprogramma, dat wordt uitgezonden uit Bellevue in Amsterdam. Om 22.40 uur volgt ten slotte het tweede bulletin van het NTS-journaal en de filmfragmenten van de Tour de France en de tennis kampioenschappen van Wimbledon. Dinsdagmiddag is de NTS met 5 reportagewagens en 18 camera's in Den Haag aanwezig voor een recht streekse uitzending viz Nederland 1 van de officiële ontvangst van het verloofde paar door het kabinet in de Trèveszaal om 14.45 uur en de offi ciële begroeting door de leden van de Staten-Generaal om 15.30 uur in de Ridderzaal. Vervolgens wordt om 16.30 uur een directe reportage gege ven van de rijtoer door Den Haag en de toespraak van de burgemeester. De trouwdatum zal vandaag waarschijnlijk niet bekend wor den gemaakt. Aangenomen kan worden, dat het huwelijk niet vóór het volgend jaar gesloten zal worden. Voordien zal dan de heer Von Amsberg geen titel wor den gegeven. Zijn Nederlander schap, wordt geregeld gelijk met de komende goedkeuringswet. In verband met de uiteenlopende reacties op deze verloving onder het Nederlandse publiek, zal aan de heer Von Amsberg, in afwij king van de traditie, voorlopig ook geen (ere)-rang worden ver leend bij onderdelen van de Ne derlandse krijgsmacht. Vóór zijn t.v.-optreden van van middag heeft de heer Von Amsberg al een zware vuurproef achter de rug. Voor hedenmorgen zijn namelijk op paleis Soestdijk twee persconferen ties uitgeschreven, één voor de Ne derlandse en één voor de buitenland se pers. De bedoeling van het ver loofde paar en de regering is, dat het „harde" persconferenties zullen wor den. Alle mogelijke vragen over de persoon en het verleden van de heer Von Amsberg zouden daar aan de orde gesteld kunnen worden. Prinses Beatrix hoopt dat deze persconferen tie en de daarop volgende televisie kennismaking ertoe zullen bijdragen dat er een einde komt aan de discus sie rond haar verloving. De regering heeft inmiddels alle vraagpunten rond de heer Von Amsberg opgelost. Het spoedonderzoek, dat dr. De Jong. directeur van het Rijksinsti tuut van Oorlogsdocumentatie, nog aan de vooravond van de bekendmaking van de verloving in opdracht van de regering in Noord-Italië heeft ingesteld, heeft zo vernemen wij van zeer be voegde zijde niets bezwarend op geleverd. Is er dan wel enig vermoeden in die richting geweest? In regeringskringen word gezegd dat dr. De Jong aieen „voor alle zekerheid" nog eens op pad is ge stuurd. Een foto van de heer Von Ams berg uit begin 1945 had bij vooraan staande figuren uit het Nederlandse verzet vragen doen rijzen over een mo gelijke SS-status van Beatrix verloofde. Het onderzoek van dr. De Jong heeft echter bevestigd, zo is meegedeeld, dat de heer Von Amsberg geen enkele re latie met de SS heeft onderhouden. Hij is ingedeeld geweest (laatstelijk in de rang van vaandrig) bij de 119e s torm - afideling van de 90e pantserdivisie van de Duitse Weermacht. Deze divisie is echter pas in Noord-Italië gearriveerd toen de Duitsers al verslagen en op de terugtocht waren. De divisie is ook niet ingezet tegen partizanen. Direct na aan komst in Italië zou de heer Von Ams berg nabij Merano krijgsgevangen zijn gemaakt, naar hij zegt, zonder zelfs een schot gelost te hebben. De officiële bekendmaking vandaag van de verloving sluit een periode van officieel stilzwijgen af over een ro mance, die op 1 mei j.l. door een tele lensfoto in de openbaarheid is gekomen. Het bestaan van die romance verraste het kabinet evenzeer als het Neder landse volk: mr. Cals c.s. lijk door Soestdijk niet op de hoogte gesteld van de gevoelens die de kroon prinses en de heer Von Amsberg voor elkaar koesterden. Toen het premier Cals na enkele ge sprekken met de heer Von Amsberg en de prinses duidelijk was geworden, dat zij het volledig met elkaar eens waren, werd onmiddellijk een grootscheeps antecedentenonderzoek gelast. Tientallen mensen van verscheidene Nederlandse diensten hebben daaraan meegewerkt. Intussen nam prinses Beatrix, nog voor dat het kabinet met het parlement over de goedkeuring had gesproken, contact op met enkele publiciteitsdeskundigen. Zij bevestigde zij prijs stelde op een spoedige bekend making van haar verloving. In rege ringskringen wordt echter ontkend, dat de regering door een en ander over haast te werk is moeten gaan. De rege ring heeft zich, zo wordt gezegd, nor maal omtrent de heer Von Amsberg kunnen oriënteren. Het eindresultaat is, zoals bekend, een goede indruk geweest. En de heer Von Amsberg zelf? Al die tijd heeft hij in het verborgene op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn gewerkt. Naar Nederland is hij alleen in het weekeinde en met Hemel vaartsdag overgekomen. In die tijd heeft hij ook contact gehad met enkele voor- DEN HAAG Verwacht wordt, dat de scholen dinsdag' middag vrij zullen krijgen in ver band met de verloving van prin ses Beatrix. De regering zal ook nog speciale instructies uitgeven voor het vlaggen. aanstaande Nederlanders, onder meer om een indruk te krijgen van de even tuele gevolgen van zijn verloving voor de monarchie in Nederland. Tezelfder tijd kwamen uit Bonn berichten, dat de heer Von Amsberg eigenlijk was voorstemd om eerste adviseur te worden van de (eerst) Duitse ambassadeur in Israël. In regeringskringen heeft men er be grip voor, dat, het Nederlandse volk op de verloving van prinses Beatrix met de heer Von Amsberg met gemengde gevoelens reageert. Men is er zich van bewust, dat er voor het vorstenhuis nog moeilijke dagen kunnen komen. In dit verband heeft in regeringskringen alge meen de opvatting, dat het optreden van de heer Von Amsberg zelf voor de verdere ontwikkeling van beslissende betekenis zal zijn. De heer Von Amsberg zou hiervoor begrip hebben. Het ligt in zijn voorne men om zich in de komende weken en maanden voor alles toe te leggen op het leren van de Nederlandse taal. Om iedere schijn van opdringerigheid te vermijden zal hij zijn optreden in het openbaar beperken. In de overzeese rijksdelen is enthousiast gereageerd op Beatrix' verlovingsplannen. Dat blijkt o.m. uiiit verklaringen van Surinames premier Pengel. „Bij ons vormt de heer Von Amsberg geen probleem", zei hij. „we begrijpen niet dat er hier zo'n drukte over is gemaakt". Niets bezwaarlijks tegen Von Amsberg aan het licht gekomen, meldde dr. L. de Jong bij zijn te rugkeer uit Italië. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Overwegend droog met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Zwak ke tot matige wind uit richtingen tussen noordwest en west. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan onder 20.45 uur. Morgen: zon op 4.23 uur. Maan op 4.12 uur. (Van onze luchtvaartredacteur) VLIEGBASIS GILZE-RIJEN Als .juffrouw Rosie Möller met haar kleine Deense sportvliegtuig nog twintig minu ten langer zou zyn weggebleven van dc vliegbasis Gilze-Rijen, waar de overige deelnemers aan dc Nederlandse rond vlucht al lang waren neergestreken, dan. zou de Opsporings en Reddings Dienst van de Koninklijke Marine in actie zijn gekomen. Maar Rosie Möller, vliegend zonder radio en op elk traject hopeloos verdwalend, kwam plotseling toch nog uit dc lucht vallen. De radars van alle zuidelijke vliegbasissen, inclusief enkele Belgische, hadden toen al bijna een uur naar liaar gezocht. Ze vloog echter te laag. zo bleek achteraf, om op de radar te kunnen worden opgepikt. Tijdens het afscheidsdiner in Rotter dam zaterdagavond schreef de Deense, die ondanks haar capriolen waarmee ze wedstrijdleiders en mede-sportvüegers grijze haren had bezorgd, haar %oede humeur behouden had, sportief de aan tekening „das schwarze Lam" onder de handtekeningen die ze op tal van menu kaarten moest zetten. Donderdag al streek ze in plaats van op Hilversum op de luchthaven Schiphol neer, waar min stens drie lijntoestellen ten koste van tientallen liters brandstof moesten uit wijken voor haar. Vrijdag verrekende zij zich zo zeer dat ze in plaats van op Zuid-Limburg op de Belgische Star- fighterbasis Kleine Breugel terécht- kwam en zaterdag tenslotte werd ze bij de Opsporings- en Reddingsdienst als vermist opgegeven. De wedstrijdorgani satie nam toen geen enkel risico meer. In plaats van haai' het gewone puzzel- traject over de Zeeuwse eilanden naar Rotterdam te laten vliegen werd zij door een andere kist linea recta naar deze luchthaven geëscorteerd. Toen juf frouw Möller uit handen van voorzitter mr. W. Biaisse van de afdeling motor- vliegen der K.N.L.v.L. de damesprijs in ontvangst nam, gaf haar navigator F rode Wittrup ruiterlijk toe d a t het allemaal grotendeels zijn schuld was geweest. De Duitsers gingen overigens met de beste plaatsen slepen. Algemeen win naar werd de equipe-Reymann de eerste Nederlander W. J. Kuypers behaalde de zesde plaats na de enige Belgische equipe. Als tweede Nederlandse klas seerde zich de enige Brabantse equipe Thüring-van de Mortel-Kock-Tigchelaar welke op de algemene ranglijst de ne gende plaats bereikte. De equipe-Thü- ring kwam op de thuishaven Gilze-Rijen als tweede aan. Met groot vertoon van gastvrijheid haalde de militaire basis de meer dan dertig kleurige sportvliegtuigen binnen. De commandant luitenant-kolonel Kreft begroette persoonlijk elke bemanning en nodigde zijn. gasten uit in de officiers mess. Met genoegen keken de lucht machtmilitairen naar de kleurige rij, precies opgelijnde vliegtuigjes. De sport vliegers op hun beurt waren voor zover uitgerust met radio opgetogen over de radioservice van „Gilze-tower" De vliegbasis stond niet in het wed- strydprogramma. Maar het West-Bra bantse vliegveld Hoeven werd mede met het oog op de ter plaatse onbekende buitenlanders, te riskant geacht vanwe ge de staat waarin het momenteel ver keert. Verschillende deelnemers die het veld kenden, hadden aan het begin van de driedaagse luchtrally al te kennen gegeven hun zwaardere en snellere ma chines er niet aan te zullen wagen. De luchtmacht die Gilze-Ryen reeds als uit- wijkhaven beschikbaar had gesteld ging onmiddellijk akkoord met de tussen landing daar en zegde volledige service toe. Morgen wordt pfins Bernhard 54. De verloving van zijn oudste doch ter zal ongetwijfeld zijn mooiste cadeau zijn. (Foto Max Koot) HEESCH (ANP). De hoogbejaarde heer H. van Venrooij kwam om het leven, toen hij bij het oversteken van de provinciale weg Heesch-Nistelrode bij Heesch werd aangereden door een personenauto, bestuurd door de 21-ja- rige A. E. uit Uden. De heer Venrooij overleed kort na aankomst in het zie kenhuis. De 19-jarige L. Kint uit Woens- drecht, die samen met zijn broer vo rige week dinsdag tijdens het auto- ongeluk op de Wouwseweg te Bergen op Zoom, zwaar werd gewond, is in middels in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen overleden. Hierdoor zijn er bij dit ongeluk al twee doden te be treuren. In de toestand van de 29-jarige heer B. Kint is inmiddels verbetering inge treden. (Van onze verslaggevers) SOESTDIJK Het verloofde paar blijft vandaag voor een feest „onder el kaar" op Soestdijk. Morgen begint een reeks van bezoeken aan Den Haag en Amsterdam. Het programma is aan de sobere kant gehouden. Gezien het feit, dat er over deze verloving door ons volk verschillend wordt gedacht wil men iiever enige geleidelijkheid betrachten bij het introduceren van de heer Von Amsberg. DINSDAG: Het kabinet ontvangt het paar in de Trèveszaal op het Binnenhof. Daarna worden alle leden van de Eer ste en Tweede Kamer aan de prinses en de heer Von Amsberg voorgesteld. Een rijtoer door Den Haag besluit het officiële deel van de dag. WOENSDAG: Bezoek van het verloof de paar aan de Raad van State, geves tigd op het Binnenhof. DONDERDAG: Ontvangst van het Corps Diplomatique op Huis ten Bosch. VRIJDAG: Bezoek aan mevrouw Von Amsberg, de moeder van de heer Von Amsberg. ZATERDAG: Bezoek aan Amsterdam In de hoofdstad worden een paar hon derd vooraanstaande Nederlanders aan het paar voorgesteld. Ook staat er een rondvaart op het program. Twee dagen lour de rrance, drie ritten en één opgave voor onze grote prijsvraag Het lijkt een ingewikkelde zaak, maar het is niet zo moeilijk als men denkt. Dat geldt ook voor het volgende deel van de prijs vraag. Men dient namelijk in het hokje het getal in te vullen dat verkregen wordt na optel ling van de respectieve cijfers van de tijd der minuten en se conden, die Raymond Poulidor zaterdag maakte in de tijdrit. AMERSFOORT. In tegenwoor digheid van de koningin, haar zussen Beatrix en Margriet en haar toekom- komstige zwager Pieter, heeft prinses Christine zaterdag haar einddiploma MMS/HAVO in ontvangst genomen. Dat gebeurde op het Amerfoortse ly ceum. Het koninklijke gezin was langs ver schillende wegen naar Amersfoort ge komen. De renners van Kees Pelle- naars hebben een geweldig Tour-weekeinde achter de rug. Cees van Espen won de vijfde etappe, Leo van Dongen werd toen twee, Henk Nijdam zes, Jo de Roo negen en Gerben Karstens tien. Het leverde de ploeg Televizier de eerste plaats in de rangschikking op en ook de dag daarna nestelde het team zich op kop van de stan- denlüst der equipes. Jo de Roo ver overde namelijk een derde plaats, Leo van Dongen zat ook nu weer vooraan (vierde) en Henk Nijdam klasseerde zich als vijfentwintigste. De tijdrit was voor Raymond Pou lidor. In het algemeen ploegenklas- sement bezetten de Tellenaars-cou- reurs een voortreffelijke derde plaats. Felice Gimondi bleef leider van het gezelschap. Ook in de Tour de l'Avenir gaat het uitstekend met de Nederlanders. Na een rustdag werd er volop gekoerst en won nen de pupillen van Sjefke Jansen het dagploegenklasse- ment. Harrie Steevens staat in de totaalrangschikking als bes te Nederlander op de vierde plaats, met een achterstand van 2.52 op leider De Locht. Dichter bij huis eveneens grote vreugde. Dies kosten kwam als eerste aan in de Ronde van Mid den-Zeeland en dat werd een feest Wimbledon koesterde zich in een heerlijk zonnetje. Er werd bovendien flonkerend tennis ge speeld, zodat de toeschouwers ge noten. Grootste verrassing: de ne derlaag van Emerson-Stolle. Phil Read kreeg een flinke te leurstelling te verwerken in As sen, waar de TT plaatsvond. De benzine van zijn motor bleek te vroeg op (Advertenties) BINNEN VERING het beste bed ooit gemaaktI SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard! HAZE T-FABRIEKEN Zevenbergen N.B.

de Stem | 1965 | | pagina 1