tisch NE N.V. Tsjecho-Slowakije niet goedkoop Evenementen in Frankrijk C.E.D.O.K. helpt toeristen Paying guest op Frans kasteel ■lij voelt zich vol- pigen land, in da et razend-drukke h volkomen thuis aatsen, onbelem- ien - u schakelt :ijl van autorijden, er prijsverhoging) 29 af fabriek lichtingen omtrent da ■I AF, Eindhoven. Fran-1 DP 454 1 BevelanJ j- en N.-B n de voordelen Staatsmijnen oduktie de export naar Zwitserland), de sterk luktiemethoden, Nederland estel snel - agen... t A NDELSMERK Een berglandschap in Zwitserland DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 .JUNI 1965 legen op de Leninheuvels, van waar ai men een boeiend uitzicht heeft over de stad. Van de theaters moet allereerst wor den geno-stmd het beroemde Bolsjod- theater. met het Russische ballet en de Russische opera. Wie Russisch ver staat en dus Russische toneelstukken kan gaan zien, zijn er nog tientallen an dere theaters in Moskou Nachtclubs en dergelijke zal men er tevergeefs zoeken zodat een equivalent van Place Pigalle in Moskou ontbreekt. Maar men kan dan zijn heil zoeken in het fameuze cir cus of in een van de honderd vijftig mu sea van Moskou. Voorts 'bestaat er de mogelijkheid om het grote cultuur- en recreatiepark, genaamd naar Gorki, te bezoeken. allure van hofstad Leningrad, de op Moskou na belang rijkste stad van de Sovjet-Unie is even- i eens e?m stad van groot toeristisch be lang. Gegrondvest door Peter de Grote in het begin van de achttiende eeuw, was Leningrad (eertijds Petersburg ge heten), de residentie van de Russische tsaar. Daaraan herinnert nog het Win terpaleis. thans deel van de wereldbe roemde Hermitage, het grootste muse um van de Sovjet-Unie, vermaard on der meer door de collectie schilderijen van Hollandse meesters uit de zeven tiende eeuw. -Leningrad heeft nog steeds de grootse allure van een voor malige hofstad met de ve*e prachtige paleizen en buitenplaatsen, die nu hoofdzakelijk een culturele bestemming hebben gekregen. Evenals Moskou is ook Leningrad rijk aan theaters, waar onder het vermaarde Kirovtheater. Eveneens naar Kirov genoemd is het stadion van Leningrad. Rusland is wat sportaccommodaties betreft toch zeer goed uitgerust De sportbeoefening vindt er overal vele en enthousiaste aanhan gers. Ook Kiev, hoofdstad van de Oekraï ne, is een bezoek zeker waard. Dit oude culturele centrum van Rusland heeft in de oorlog zwaar geleden door de Duitse bezetting, maar de stad is glansrijk uit de puinhopen herrezen en ligt vol schoonheid, te pronken aan de oevers van de Dnjepr. Wil men nog zuidelijker, dan ligt daar Sotsji aan de Zwarte Zee, de bad plaats bij uitnemendheid. En niet te vergeten Jalta in de Krim. Een heer lijk klimaat en zon in overvloed. Wie iets anders verlangt, kan Woïgo- grad bezoeken, beroemd geworden door de veldslag die daar in de oorlog is ge leverd. De stad strekt zich over zeven tig kilometer langs de rivier de Wolga uit. Nog verder weg ligt Centraal Azië, met steden als Samarkand, Tasjkent en Boechara. De laatste stad is beroemd om het mausoleum van 'Ismail Soma- ni, gebouwd in de tiende eeuw. Wie nog tijd (en roebels) heeft, kan Siberië bezoeken. Om daar, genietend van de zonsondergang boven hst Bai- kalmeer (1700 meter diep) bij Irkoetsk, onder de indruk te geraken van een land dat voor velen slechts bekendheid geniet als een barre woestenij Vereist is een geldig nationaal pas poort met visum. Voor Nederlandera is het visum gewoonlijk te verkrij gen via een bureau, dat reizen naar de Sovjet-Unie organiseert. Reismogelijkheden: per trein, vlieg tuig, per boot (naar Leningrad), auto- reizen (campings in de Sovjet-Unie) Intourist verzorgt reizen voor hen die in groepsverband en voor hen die in dividueel reizen. Geld kan gewisseld worden aan de wisselkantoren van de Staatsbank, in hotels en banken in de Sovjet-Unie. Voor vier gulden ontvangt men één roebel. De kelners van het luxehotel ..De- vin" in de Slowaakse hoofdstad Bra- tislawa hangen onverschillig rond In de hoeken van een grote eetzaal. Zij hebben niets te doen. Hoewel het een jaar geleden nog moeilijk was om zelfs maar één onbezette plaats te vin den in de zaal, die in de speudo-artis- tieke stijl van bet Stalin-tijdperk is ge decoreerd, is thans bijna geen tafel bezet. Dit is aan twee feiten te wijten: de tosiloop van westerse toeristen, die Tsjecho-Slowakije overstroomd hadden nadat het ijzeren gordijn voor toeristen was opgeheven, is verminderd De plaatselijke bevolking kan na de verhoging van de hotelprijzen met 100 procent, die vorig jaar plaats vond, zelfs niet meer bij feestelijke ge legenheden een maaltijd betalen in eer- ste-klas hotels. Hoewel vele Oostenrijkers nog steed? van de gelegenheid gebruik maken om in het weekeinde naar Tsjecho-Slowa kije té gaan met een visum voor twee dagen, dat zonder veel omhaal bij de Tsjechische grensposten kan worden verkregen, kunnen zij toch niet als echte toeristen worden beschouwd. Hel zijn voornamelijk mensen die vrien den en familieleden gaan opzoeken en geen luxehotels. De prijzen voor een gewone maaltijd voor twee personen variëren in De- vin" van 120 tot 150 kroon (8,60 tot 11 dollar, voor de toeristenkoers)Ka mers zijn veel goedkoper en kosten gemiddeld 100 kroon (zeven dollar) per nacht voor een tweepersoonskamer. Nu het nieuws van een reis achter het ijzeren gordijn eraf is. heeft Tsje cho-Slowakije voor 'n groot deel van de toeristen aan aantrekkingskracht ver loren. Toen Tsjecho-Slowakije des tijds een eind maakte aan de ui terst langdurige visum-formaliteiten voor westerse toeristen, was het daar mee het eerste land in Oost. Europa Inmiddels hebben echter andere Oost- europese staten Hongarije, Roeme nië, Polen en Joego-Slavië het Tsje chische voorbeeld gevolgd, in hun ver langen naar westerse toeristen en hun .harde geld". Door de tamelijk irreële toeristen - koers van de Tsjechische kroon wordt een vakantie in Tsjecho-Slowakije niet tot de goedkoopste. De toeristenkoern bedraagt 16 kroon voor één dollar, ter wijl de werkelijke waarde 25 kroon voor één dollar is. Zo vragen hotels in de schilderachtige Hoge Tatra 6,70 dollar voor een dag volledig pension. Als men niet van tevoren een hotel heeft besproken, is men verplicht per dag tenminste drie dollar uit te ge ven, die aan de grens moeten wor den ingewisseld voor een bedrag dat overeenkomt met bet aantal dagen van het bezoek aan het land. Als men het land eerder wil verlaten dan oorspron kelijk de bedoeling was moet men de kronen via een uiterst ingewikkelde operatie weer inwisselen voor wester se munteenheid. Bij het passeren van de grens wor den vragen gesteld als: ..Hebt u een filmcamera? Hoeveel vreemd geld hebt u bij u? Hebt u een radio in uw auto?" Westerse toeristen, die bij vrienden of familieleden willen verblijven, moe ten zich persoonlijk aanmelden bij de veiligheidspolitie en hun paspoort to nen. Deze maatregel kan moeilijk be vorderlijk voor 't toerisme worden ge noemd Al deze maatregelen vormen een scherp contrast met de vastbesloten pogingen van de Tsjechische autori teiten om het toerisme te bevorderen. Tsjecho-Slowakije beschikt over alles wat 't tot een vooraanstaand toeristen oord kan maken: prachtige landschap pen. zeer mooie en goedbewaarde ou de steden, en wereldberoemde kuur oorden. De tekortkomingen in de ho tels kunnen zonder moeite opgeheven worden, maar het is de vraag of dit ook zo gemakkelijk kan met de be lemmeringen voor het westerse toe risme. Van 11 juni tot en met 15 september wordt iedere avond te 21.15 u, op het voorplein van de Notre-Dame het Mid deleeuwse passiespel „Le Vray mistère de Ia Passion" opgevoerd. Niet minder dan 1.200 personen spelen mee in dit spel, dat wordt begeleid door 15e eeuw- se muziek, door de beierende klok ken van de Notre-Dame, het nieuwe klokkenspel van de kathedraal van Rouaan, het orgel van de Notre-Dame en de zang van de Pctits Chanteurs a la Croix de Bois. Prijzen der plaat sen: 4,50 fr, 7,50 fr en 10 fr. Plaatsen kunnen worden besproken by het loket op het voorplein van de Notre-Dame (openingsuren 11-20 uur) of schriftelijk onder bijsluiting van een chèque bij Mademoiselle Claire Barbieri, 107 rue de Sèvrc, Parijs (6)In verband met de uitvoeringen van het passiespel komt dit jaar het klank- en lichtspel bij de Notre-Dame te vervallen. De Pont Valentré in de stad Ca- hors is de mooiste Middeleeuwse ves- ting'brug van Europa. Van 1 juli tot 15 september wordt op deze brug da gelijks te 21.30 en 22.30 uur een klank en lichtspel gegeven. Toegangsprijs: 2 fr. Onderwerp: de Pont Valentré en de geschiedenis van de oude stad Cahors. Tot en met september kan men bij de Invalides in Parijs het klank- en lichtspel ..De terugkeer van de as van Napoleon" bijwonen. Uitvoeringen da gelijks te 22 uur en 23.30 uur. Toe gangsprijs: 5 fr. (zitplaatsen) of 3 fr (staanplaatsen). Vee! toeristen nemen in hun reisroute de Gorges du Tam op, een prachtig 50 km lang traject langs de rivier de Tarn, die zich door een landschap van louter rotsen wringt. Steil en ongenaak baar zijn de naakte en vaak wonder lijk gekleurde rotsen, op de toppen waarvan zich hier en daar de ruïnes bevinden van oude roofridderburchten. Laten de toeristen deze tocht ook eens 's avonds maken, wanneer kasteelruï nes en rotspartijen tot leven komen onder de belichting van vele schijnwer pers en wanncer in Saint-Chély-du Tarn klassieke muziek weerklinkt uit dis creet verborgen luidsprekers. Van 1 ju li tot en met 30 september branden dc lichten dagelyks van 21-23 uur. Daar voor alleen op zaterdag en zondag. De tocht kan ook per boot worden gemaakt. Vertrek van La Malène of Ie Cl au. Ook di+ jaar zal bij het paleis 'van Versailles geen klank- en lichtspel wor den gegeven. Bezoekvisa of transitvisa voor een toeristisch of een kuurverblijf dan wel voor een particulier bezoek aan Tsje cho-Slowakije worden verstrekt door'de kantoren van de Tsjecho-Slowaakse vertegenwoordigingen in het buiten land, hetzij direct ter plaatse of binnen 48 uur. Visa verzoeken worden of direct van de aanvragers of door bemiddeling van reisbureaus geaccepteerd. Het is mogelijk Tsjecho-Slowakije bin nen te komen en te verlaten bij elke van de 33 grensovergangen. Op het vliegveld Praag-Ruzyne kan men tér plaatse een visum verkrijgen met een geldigheidsduur van 48 uur. C.E.D.O.K. arrangeert, direct op het vliegveld, sightseeing tours en andere diensten voor dc reizigers, die slechts op doorreis in Praag zijn De verstrekking van een Tsjecho-SIo- waaks visum is niet afhankelijk van de aankoop van een voucher. Aanvra gers wordt echter 'geadviseerd om een voucher van hun reisbureau te kopen teneinde te voren verzekerd te zijn van verzorging, accommodatie en aanvullende diensten. Iedere bezoeker uit het buitenland mag elk geldbedrag invoeren; hij dient dat bij aankomst bij de douane te declare ren. Elke vreemde valuta kan worden ge wisseld voor Tsjecho-Slowaakse kronen bij het Tsjecho-Slowaakse reisbureau C.E.D.O.K., bij de staatsbank van Tsje cho-Slowakije. aan de grens, bij de filialen van het Tsjecho-Slowaakse reis bureau Turista en in de grotere inter nationale hotels. Invoer en uitvoer van Tsjecho-Slowaakse valuta is verboden. Alle noodzakelijke diensten voor bui tenlandse gasten worden verleend door C.E.D.O.K., het Tsjecho-Slowaakse - reisbureau, Praag I, Na Prikope 18, telefoon 22-42-55 en de filialen in Brno, Divadelni ulice 3. telefoon 347-00 en in Bratislava, Eturova ulice 9b te lefoon 526-14. De tyd, dat een bezoek aan en een verblijf in een kasteel voor een gewo ne sterveling evenzeer tot de onmoge lijkheden behoorde als een trip naar een andere planeet ligt ver achter ons. Vele kastelen zijn tegenwoordig te be zichtigen en menig Frans kasteel is verbouwd tot hotel. Dankzij de bemoeienissen van de Or- vac France, voluit de Organisation de la vie a la campagne, die haar zetel heeft aan dc rue Surcouf no. 11 te Pa rijs (7), is daar sinds kort een nieuwe categorie bijgekomen en wel die van kastelen, waar men paying guests ont vangt. Op de lijsten van de Orvac komen niet minder dan zeventig van die kaste len en landhuizen voor. Ze zijn stuk voor stuk rustig gelegen temidden van bossen en parken en u bent er welkom, het gehele jaar door of alleen tijdens het zomerseizoen. U kunt er enkele da gen of een maand logeren. Volledig pen sion. half pension of kamer met ontbijt behoren tot de mogelijkheden. Soms kunt u er ook een appartement huren. De kastelen zijn oud. maar voorzien van alle moderne comfort. U kunt er naar verkiezing wandelen, tennissen, jagen, vissen en paardrijden. In enkele gevallen is het mogelijk een eigen rij paard mee te nemen. Hier en daar wordt, aan gasten, die daarvoor belang stelling hebben. Franse les gegeven. In sommige kastelen ontvangt men voor al jongeren, in andere heeft men daar entegen voorkeur voor wat oudere lo gés. U betaalt er tussen 20 en 40 francs per persoon per dag voor half pension. Hoe mooier het kasteel, hoe uitgebrei der het aantal takken van sport dat u in de omgeving kunt bedrijven, des te ho ger de prijs. Aanmeldingsformulieren voor eert Or- vac-kasteelvakantie zijn verkrijgbaar bij Orvac France. SOMET IME „IN" VOOR WIE ER EENS „UIT" WIL ZIJN Onder de landen die de laatste tijd „in" zijn geworden bij hen die er eens >,uit" willen, behoort sinds enige tijd ook de Sovjet-Unie. Ook vanuit Neder land neemt het aantal toe van degenen, die de vaak vochtige Nederlandse zo mers voor enige tijd willen ruilen voor de droge, hete zomers van Rus land. Zelfs zijn er voor de niet zo kou welijk aangelegde reizigers mogelijk heden om ook 's winters te genieten van een Siberische koude op het grond gebied van de Sovjet-Unie. Iedereen die een interessante vakantie wil heie ven kan ongetwijfeld aan zijn trekken komen in een land, dat van oost naar west ruim 9000 km. groot is en van noord naar zuid ongeveer 5000 km. fn drie uur Iedere Ruslandreiziger zal op de eerste plaats Moskou willen bezoeken, per vliegtuig of per trein. In combina tie met de KLM onderhoudt de Russi sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot geregelde lijnvluchten Amsterdam- Moskou v.v Een vliegreis Amsterdam —Moskou duurt slechts ruim drie uur. Per trein wordt de rit van Hoek van Holland naar Moskou in vijfenveertig uur afgelegd. In het Kremlin vindt men ook het mo derne Congrespaleis met ruim vijfdui zend plaatsen, waar grote kunstmani festaties plaats vinden. Tegen een bui tenmuur van het Kremlin, aan de Ro de Plein, bevindt zich het mausoleum van Lenin. Aan het eind van het Rode Plein verheffen zich de exotische torens en koepels van de Basiliuskathedraal Ongeveer 226 miljoen inwoners bevol ken dit immense territorium, dat een honderdtal volkeren telt, verdeeld in vijftien republieken, te zamen vor mend de Unie van Socialistische Sovjet- Republieken, ofwel Sovjet-Unie. Het voornaamste en meest bekende land is de Russische Federatieve Republiek met als hoofdstad Moskou. In Moskou is o.a. ook gevestigd het hoofdkantoor van Intourist. het staatsbureau dat al le service verleent aan buitenlanders en in Nederland een vertegenwoordi ging heeft in Amsterdam. In meer dan honderd steden in de Sovjet-Unie ver leent Intourist zijn diensten aan de vreemdeling, zoals hotelen reisreser- veringen, gidsen en tolken. Kathedraal van St.-Basilius te Moskou Voor zonaanbidders is de Sovjet-Unie 's zomers aangenaam, omdat in Euro pees Rusland de zomermaanden droog zijn en niet zo wisselvallig als in Ne derland. Wel kan er in de maand juli soms sprake zijn van een geringe neer slag. Wil men alleen maar zon, dan moet de keus vallen op het Zwarte-Zee- gebied. de Kaukasus en Midden-Azië met een subtropisch klimaat. De interessante hoofdstad Moskou telt meer dan zes miljoen inwoners. Of schoon in de laatste oorlog Duitse ka nonnen op geringe afstand van Moskou hebben gestaan, is de stad niet bezet geweest en is Moskou het lot bespaard, dat steden als Kiev en Minsk heeft ge troffen. Ofschoon Moskou een oude stad is. maakt het toch een moderne indruk, omdat de stad de laatste tientallen ja ren een grondig hernieuwd aanzien heeft gekregen, waarbij men erin ge slaagd is op vaak verbluffende harmo nieuze wijze oud en nieuw te combin- ren. Moskou by avond gezien Leninplein in Jerewan kunstschatten De toeristische trekpleister bij uitne mendheid is natuurlijk het Kremlin, vroeger een vesting en nog ommuurd met waltorens en kantelen. In het Kremlin, dat sinds de revolutie steeds meer voor bezichtiging is opengesteld, vindt men prachtige paleizen en kathe dralen (musea), die zo veel kunstschat ten bevatten, dat voor de kunstmin naar alleen al een reis erheen recht vaardigen. Uniëk is de Wapenkamer. geen nachtclubs Een tijdsprong makend van enige eeuwen, kan men gaan naar de mo derne universiteit van Moskou (met 25.000 studenten) De universiteit is ge-

de Stem | 1965 | | pagina 21