POOL VERRAST HARRY STEEVENS Cees Lute kon wel huilen...! 625 Edgar Sorgeloos oude winnaar Bill Hills maalt er niet om GEKBEN KARSTENS: „LEVENSGEVAARLIJKE VERTONING...." Doping Moeilijk Rik rookt Kwaad Weddenschap 21 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 JUNI 1965 can nog el ijker oom rijkijzer J sag tel.070-1102.97 1 Energie Snel tempo Geen haast Genoeg Alleen Tegenaanval Trui 25 JTOMATIC OASTERf 59.75 Er is zo de laatste tijd het een en ander te doen over doping. Oo-k de beide rondes komen daar niet on deruit. De Tour-doktoren zullen zo mu en dan steekproeven nemen en hebben dat ook aan de grote klok gehangen. Dit viel niet bij iedereen in goede aarde. De Parijse apotheker Jacques Dolin. die de „grand bouclé" op verzoek volgt, voelde zich zodanig in zijn beroepseer aangetast, dat hij zijn koffers pakte en de Tour verder de Tour liet. Iedereen weet dat Pierre Everaert een beetje anders is dan de overige renners. Hij rookt onder andere min stens 10 sigaretten per dag. ook in de Tour. „Maar", -'.ei hij, „zelfs op dit gebied wordt ik geklopt door Rik van Looy, want die rookt er vijftien per dag." De masseur van de Engelse equipe in de Tour de L'Avenir heeft geen gemakkelijk baantje. Hij moet de renners eigenlijk ook nog verzorgen, maar komt daar bijna nooit aan toe. De gezette Engelsman is tot diep in de nacht bezig met masseren. Vier renners van de Engelse ploeg zijn namelijk langer dan 1 meter 80, heb ben verschrikkelijk lange benen en leven op grote voet (maat 44). Felice Gimondi is een vriendelijk renner, die niemand één strobreed in de weg zal leggen. Toch was de Italiaan een beetje kwaad op de Bel gen. „Ik vindt België best een fijn land als er maar geen Belgische coureurs waren." De finish van de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk in St. Brietic, gewonnen door de Belg Sorgeloos. V.l.n.r. Monty, Lute, Sorgeloos, Boucquet en Nijdam. (Van onze speciale verslaggever) SAINT BKIEUC. Weer mis lukte de greep van Harry Steevens naar de eerste plaats. De helblonde Limburger toonde zich op de wie lerbaan te Saint Brieux weliswaar de sterkste sprinter van een kop- groepje, maar hij had niet kunnen voorkomen, dat 7 km voor het ein de de Pool Andrzej Blawdzin evenals Wim Schepers onlangs we gens vermeend gebruik van doping uit de ronde van Oostenrijk gezet alleen was weggesprongen. Blawdzin had op de baan een ronde voorsprong en eiste daarmee de zege voor zich op, die anders stel lig voor de Nederlander zou zijn geweest. Steevens kan niettemin HENK NIJDAM SPRINT TE VROEG (Van onze speciale verslaggever) ST.-BRIEUC Henk Nijdam, die nog altijd iets van de stugge Drentenaar heeft, al is hij thans woonachtig in het Brabantse Zundert, schudde het blonde hoofd koppig, on middellijk na het moordende sprint-slot'van de vierde etap pe. „Ik wist dat ik te vroeg was weggesprongen, maar wat kon ik anders doen? Ik ben nu eenmaal niet best in het sprintvak en dacht het met een lange ruk wel te kunnen be reiken. Maar die andere jongens waren stukken sneller. Jam mer, want ik had al zo gehoopt op een eerste etappe-zege". (wensen, heerlijk gemeten van bot pet hele gezin, want over de trein en te maken. VIVO-klanten reizen geeft de VIVO-kruidemer zóveel VIVO-spaarboekjes RAZEND- Iirboekje betaalt de VIVO- kruide» ,t hierop: I treincheques 1 een waarde Ik treincheques inwisselbaar tegen Igaat, verzuim bij aankomst niet te idenier woont. Dan kunt u oolc I zo waardevolle VlVO-wapenyee Tja, dat zat er inderdaad dik in. Nij dam of een andere landgenoot, Cees Lute. Goed bekeken had juist Lute, die wel de gelijk een behoorlijke sprint in de be nen heeft, de snelste moeten zijn van dat kwintet Sorgeloos, Monty, Nijdam en Boucquet. Het werd een onstuimige race op het iele wielerbaan tje, smal en stijl, van het groezelige stadion. De twee Bel gen, Sorgeloos en Boucquet, drongen de laatste vijftig meter naar voren, maar Cees Lute liet zich niet nemen en wrong zich tussen de twee zuiderburen in. HENK NIJDAM Hij kon echter juist niet genoeg ener gie uit zijn spieren persen om de Belg Sorgeloos op de laatste meter voorbij te flitsen. En zo eindigde dit vierde hoofd stuk, dat in eentonigheid weinig onder deed voor het derde Tour-chapiter in een triomf voor een luitenant uit het pe loton van Rik van Looy. Maar met de tweede plaats van Cees Lute, ploegmak- ker van de equipe van Arie den Hartog en een vierde plaats voor Televizier-ry- der Henk Nijdam, mag Nederland toch zeker wel eindelijk een kleine juichkreet slaken. De lange trip van Caen, waar het com plete gezelschap renners in de vroege morgen van deze 25ste juni, per speciale trein was heengebracht, heeft globaal bezien niet veel om het lijf gehad. De etappe heeft vrijwel geheel in het teken gestaan van de „grote eenzame". Dat was de Belg Timmermans, die na 70 ki lometer rijden op, als langs een lineaal getrokken Normandische wegen, de tijd rijp achtte het grote avontuur te wagen op eigen kracht, zonder enige steun van wie ook, een 170 kilometer naar de eind halte te overbruggen, daarvoor is moed en koppigheid nodig. Die had de jonge Belg in rijke mate, want hij trok met verbeten pedaaltrappen steeds verder weg van een gezapig draaiend peloton, dat zich niet in het minst druk maakte over de snode planner van vluchteling Timmermans. i EDGAR SORGELOOS Mp Dc minuten, die de Belg vergaarde, stapelden zich in een wonderlijk snel tempo op. Nog geen twintig kilometer na zijn misschien wat overmoedige esca pade, onder de blauwe Normandische he mel, had hij al by na 4 min. voorsprong en dat betekende dat hy zich op dat mo ment al symbolisch tot de nieuwe leider van de caravaan kon verheffen. Maar dat is, met nog zo'n enorme lading kilome ters voor de boeg, in feite een grap. Het is immers zo, dat een eenmans-vlucht wel eens een heel enkele keer kan gelukken, zoals dat eens in het verleden Daan de Groot naar Albi heeft gepresteerd. Maar dan moet het mee-zitten met het humeur van het peloton. Was dat deze keer ook zo? Het had er wel veel van weg, toen de minutenwinst zich voor de ploeterende eenzame Belg bleef opstapelen. Toen hij op een helling, voorbij een van de invasie-steden Avran- ches met het feeërieke gezicht op de Mont St.-Michel, langs velden met ar tisjokken en andere fijne groenten, de grens naar het gebied van Bretagne zou overschrijden, was zijn voorsprong al tot een dikke tien minuten gestegen. Bij het oude stadje Dol de Bretagne, greep hij haastig zijn lunchpakket en kreeg toen ook te horen dat hij liefst 11 minu ten en 40 sec. voor lag op het nog in ge sloten formatie rijdende peloton. C-WT.S LVTE De karavaan had zich deze etappe ook nog echt niet moe gemaakt. Men zou kunnen zeggen, dat de heren aan een vervolg van het toeristische uitstapje naar Rouen bezig waren. En alsjeblieft dan geen verstoring van de rust! Wel waren er wat lichte schermutselingen ge weest in de beginfase. Rostollan, Forno- ni, Van de Ryse cn onze Huub Harings, hadden kans gezien een volle minuut weg te lopen. Er sloop daarop een clubje met o.a. een tweede Televizier Leo van Dongen uit de karavaan. Maar het werd geen groot gevecht, want onder persoon lijke leiding van de jonge Italiaanse dra ger van het gele shirt Gimondi, werd de Aan hel slot van de eerste etap pe van de Tour de France wachtte de vrouw van Jo de Roo met doch tertje Nicole, die van etappeplaats naar etappeplaats reizende moe- gefietste Zeeuw telkens hij de fi nish op. Foto: Jo de Roo, bezweet en wel, krijgt hier een welverdien de zoen van zijn kleine dochter. gehele troep weglopers in een ommezien weer bijeengeveegd. Bas Maliepaard, de grapjas in de ploeg van de Pel, maar ook een slim en een puik sprmtertje. zo echt een jongen om een etappe te grijpen, was een tijdlang aan de haal gegaan niet Durante, Simp son en Brands. Bij de beklimming van het enige bergje op het traject, na goed 63 kilometer, werd die hele vlucht uitge wist met een snelle sprong van het com plete peloton. De aardigheid en de lust schenen er toen af te zijn. Alleen de „grote eenzame", de Belg Timmermans, mocht daarna aan zijn lange een-mans show beginnen. Hij wilde ook niet versa gen. Reed met nog altijd kwieke pedaal- slag over het 40-meter hoge viaduct de rivier de Rance, bij het oude vesting stadje Dinan over. Zijn winst was toen al wat gekrompen. Maar met tien min. 15 sec. voorsprong kon hij nog altijd de schone droom koesteren, ais winnaar over de finish van het nog maar een 60 kilo meter verwijderde St.-Brieuc te flitsen. breken- Ik ga maar gauw naar mijn hotelEn Jo de Roo toonde ons, met nog altijd een woedende blik in zijn bruine ogen, het achterwiel van zijn fiets: „Moet je eens zien". En hl^ duwde het wiel met de hand. Er zat een enorme kronkel in. „Dat gebeur de me juist toen het peloton aan de achtervolging begon. Ik mag boffen dat ik mee kon en hier ben gearri veerd. Dit plaatje van Rik van Looy werd voor de start van de Tour de France in Roubaix geaakt. De keizer van Herentals las in het boek „Mes quatre cents coups", geschreven door een andere wie- Iergrootheid, de Fransman Raphael Geminiani. (Van onze speciale verslaggever) De karavaan heeft er in Bretagne een vreemdeling hijgekregen. In het altijd zo lawaaierige en rommelige perscentrum, dat in elke etappeplaats als een speciale attractie voor het pu bliek op het programma prijkt, stapte hij ineens en zonder zich aan iemand te storen, binnen. Lang en mager en met het onmiskenbare uiterlijk van de stoïcijnse Engelsman. Hij kwam voor het officiële wielerorgaan van zijn land een paar etappes van deze Tour vol gen. Tussen de drukke, gesticulerende en schreeuwendemassa Tour-schrij vers, was hij met zijn ijselijke kalmte een opvallend dissonant. Hij bespeurde het roezemoezige schouwspel van hy per-opgewonden journalisten, die reeds tijdens de etappe naar dat oude stadje St. Brieuc te horen hadden gekregen dat de PTT aldaar in staking was ge gaan. De Brit werd er niet heet of koud onder. Het heette, dat deze vreemde Arme Timmermans, arme groene leeuw. Gerben Karstens leidde in feite de achtervolging, die de illusies van de dappere Belg in gruzelementen zou wer pen. Karstens maakte zich met een drif tige demarrage los van het peloton, kwam op een voorsprong van een 200 meter, maar toen vond Gimondi. dc jon gen met de gele trui, het welletjes. Weer plaatste de Italiaan zich aan de kop van het peloton cn eerst werd Karstens snel teruggehaald en meteen daverde het langgerekte tourleger in verhoogde ver snelling dwars door het zo kleurig ge schakeerde Bretonse land. De lucht was ineens betrokken, de zon verdween en een kille wind woei de renners in het gezicht. Met in het vizier reeds de contouren vam St.-Brieuc de frisse zeelucht inademend, hoorde Tim mermans het onheilspellende gedreun van het naderende peloton. Dc Belg kreeg meteen een morele tik, werd zon der enige tegenstand door de karavaan overdonderd en in stukken lag zijn droom. Meteen, met nog 12 kilometer te rijden, flitsten Lute, Sorgeloos, Monty, Nijdam en Boucquet uit de frontilmie van het jagende peloton. De Belg Boucquet scheen bij de smalle ingang naar de wielerbaan de beste papieren te hebben, een griezelig snelle jongen als het op de sprint aan moest komen. Maar Cees Lute werd nog meer kwaliteit gege ven, noch de een noch de andere mocht zich met de lauweren tooien. Die waren voor Sorgeloos gereserveerd. En daar mede wa6 het hoofdstuk uit. Alleen stond Gerben Karstens, die naar drinken snakte, ons maar toe te schreeuwen: wat een levensgevaarlij ke vertoning was dat op die baan. Met zo'n entree zou .je bijna je nek ANDRé DARRIGADE ling de opvolger zou zijn van nog zo'n merkwaardig heerschap, dat een half dozijn jaren geleden als eerste Engels man de Tour'zou gaanverslaan voor de Daily Express. Nou ja, verslaan! Bill Millsj luidde zijn naam. Een anti- pool van zijn broodmagere opvolger Bill was breed en bonkig, met een ste vige nek en een rood hoofd, dat een pakkende reclame symboliseerde van de whisky. Ach, een dorstige keel is niet zo'n vreemd verschijnsel. Wijlen de schier-eeuwige Tour-journalist René Dunant, die reeds de belevenissen van de Tour voor zijn krant beschreef, was gewoon al aan het ontbijt een fles champagne te nuttigen om dan succes sievelijk over te stappen op pittiger dranken. Bill Mills zou wat dat betreft een beste collega kunnen zijn. Hij was super-lawaaierig en met zijn bombarie en schreeuwerige stem slaagde hij er spoedig in na een etappe de wedloop naar de telefoon te winnen. Zijn ver slagen naar de Daily Express mochten van zijn baas aanvankelijk de twintig drukregels niet overschrijden. Na drie etappes kreeg BUI het nog gemakke lijker. Toen dit aantal werd gehalveerd Hij begon zijn verhalen steevast met hetzelfde stereotype zinnetje: „The tour de France a cycling race", dat zelfs in l'Equipe, het grote Franse sportblad, bekendheid kreeg. In Monte Carlo, tij dens een rustdag, kwam zijn hoofdre dacteur met 'n privévliegtuig pools hoogte nemen. Het gevolg was, dat Bill luttele dagen het voor hem zo paradij selijke leven in de Tour vaarwel kon zeggen en in Londen weer braaf ach ter zijn stoffig bureau de tien nood zakelijke regels over de Tour kon com poneren. Achter datzelfde bureau is hij kort geleden gestorven, gesneuveld zoals men zou kunnen zeggen, in het har nas. Dat vertelde ons later in het ho tel zijn opvolger in St. Brieuc. Hij heeft eveneens de opdracht meegekre gen, niet boven de twintig drukregels te gaan. tevreden zijn. Hij behoorde tot de grote winnaars van de 227 km lan ge rit en in het algemeen klasse ment maakte hij een spectaculaire sprong van de negentiende naar de zesde plaats. De achters-tand van de renner uit Els- loo op de nieuwe leider, de 23-jarige Bel gische onafhankelijke Julien de Locht be draagt 3,08. hetgeen Steevens nog alle mogelijkheden biedt. Met deze prettige wetenschap kan Nederlnads topamateur gaan genieten van een welverdiende rust dag. Nog een Limburger zat vrijdag in de slag. Eddy Beugels, evenals Steevens be trokken bii een vroeg ingezette vlucht, finishte met 25 sec. achterstand op Blawdzin als achtste, maar rukte im het algemeen klassement op van de 32e naar de 12e plaats. Ook hij is, met een ach terstand van minder dan vier minuten, nog geenszins kansloos. In het klassement is ex-leider Wilfried Peffgen behalve door De Locht ook ge passeerd door de winnaar van de ronde van Oostenrijk, Hans Furian. Peffgen staat derde, slechts 14 sec. voor de ver rassende Zwitserse Herger. Spanje be hield de leiding in het ploegenklasse- ment, maar wordt nu behalve door Frankryk ook door Belgen cn Polen be dreigd. De Fransen, vrydag de grote ver liezers, werden door de Poolse equipe van de tweede plaats verdrongen. Eens te meer is het koersverloop in de Tour de L'Avenir op zijn zachtst gezegd ongebruikelijk geweest. Tweeëntwintig renners trokken zich namelijk niets aan van de wetenschap, dat de rit een lengte had van 227 km en wipten nog geen kilometer na de start uit het peloton weg. Twee van de ani mators van de dag tevoren, Steevens en Beugels, vertegenwoordigden Nederland in de slag. Andere opvallende „acteurs" waren de Belg De Locht, de Oostenrijker Furian, de Spanjaarden Marine en Suria, de Polen Blawdzin en Zielimski en de Ita liaan Michelotto. De hoofdmacht bevroedde nog niet voor welke slag deze formatie op het Bretonse grondgebied, bekend strijdtoneel uit de tweede wereldoorlog, zou gaan zorgen. Alleen keek leider Wilfried Peff gen wat zorgelijk toen na 30 km de me dedeling doorkwam dat de vluchters twee minuten voorsprong hadden geno men. Zijn gele trui was hy op dat mo ment theoretisch reeds kwijt aan De Locht en van zijn ploeggenoten ontving de Duitser weinig steun. Twintig kilometer verder zetten zeven coureurs een tegenaanval in en tot deze zeven behoorde o.a. de Fransman Desva- ges, de Italiaan Dalla Bona en de Pool Gawliczek. Wim Schepers zorgde ervoor dat ook in deze vlucht oranje niet ont brak. Het peloton, dat steeds meer man kracht verloor werd in Ville Dieu-Les- Poules (80 km) nogmaals verzwakt. Dit maal verkozen negen renners de vrijheid onder wie de Fransman Benet, de Pool Beker, de Zweed Goesta Pettersson en onze eigen Karei Leijten. U ziet, oranje was er weer bij. Achter de kopgroep van 22 renners kwamen eerst de groepen van zeven negen bijeen daarna werd de formatie van jagers uitgebreid tot 24 door de komst van nog acht man, tot wie Nico Lute behoorde. Toen dit gebeurd was, deed zich ineens zoveel voor dat de situatie bijzonder onoverzichtelijk werd. Van het peloton bleef onder de druk van talloze demarrages nauwelijks nog iets over en de verslagenen waren vooral de Fransen en Peffgen. In Pre- cey (112 km.) kwam de tweede groep 3.40 na de eerste door, een derde pe loton volgde op 5,25 een formatie met gele-trui-drager Peffgen telde een ach terstand van bijna zeven minuten. Dit laatste verschil was bij de ravitaillering in Dol de Bretagne opgelopen to t8.10. Woutg'e Wagtmans liet enige jaren geleden zijn schedel bi.ina kaal knip pen. Het ziet ernaar uit, dat hij een opvolger heeft gekregen. De Italiaan Pietro Patesotti was een wedden schap aangegaan met Adorni tijdens de Ronde van Italië. Hij zou zijn ha ren offeren ais Vittorio de Giro won, Nu rijdt hij met «en dubbele nul op zijn hoofd! Wilfried Peffgen wilde echter niet zo maar zyn trui afstaan. Hij gaf in Dinan* (169 km) het sein tot een tegenaanval toen zijn achterstand precies tien minut- ten bedroeg en slaagde er uiteindelijk in nog een aanzienlijk deel van het ver lies goed te maken. Ook voorin bleef het roerig en de voortdurende strijd eiste tal van slachtoffers. Op de voor het berg- klassement tellende Oote de Cassepo,, vlak na Dinant gelegen, viel de eerste groep uiteen. Schepers, op de top als derde doorgekomen achter Blawdzin en Furian. handhaafde zich voorin, Beugels aanvankelijk ook. Een demarrage van de Pool Blawdzin zeven km voor het einde op de Cote van Yffinisc ingezet, deed de groep, definitief uiteenvalen. Achter de ontketende Pool Steevens. de Snaniaard Marine en de Brit Lewis. Beugels moest met o.a. De Locht wat terrein prijsgeven, maar raakte niet veel achterop. Op de baan in Saint Brieuc had Blawdzin precies een ronde voorsprong op zijn naaste be lagers. Steevens won moeiteloos de spurt voor de tweede plaats, voor Ma rine. Peffgen bleek in een laatste offen sief te zijn gekomen bij het tweede pe loton. dat vier minuten na de winnaar arriveerde. Van de overige Nederlanders was tegen het einde Schepers sterk naar voren ge komen bij het tweede peloton (evenals Hoogland), dat vier minuten na de win naar arriveerde. Ver in de achterhoede eindigde van de Nederlanders alleen Hennie Schouten. Voor Harry Steevens had zijn tweede plaats nog een consequentie. Niet alleen boekte hij aanzienlijk winst in het alge meen klassement, hij steeg ook sterk in het klassement van de groene trui, waar in hij nu tweede is met acht punten ach terstand op leider Anni. De nieuwe leider in de ronde van de toekomst, Julien De Locht is dit seizoen tot de rijen van de Belgische onafhankelijken toegetreden. De op 21 februari 1942 in Mol geboren Vla ming behaalde nog geen grote over- winngen, maar in de Tour de L'Aveni: ontpopte hij zich tot dusver als eer van de regelmatigste renners. België verwacht nog veel van Julien de Locht, die zijn kracht paart aan een goed koersinzicht. MM

de Stem | 1965 | | pagina 15