DAGBLAD DE STEM 16 A 1938 1965 BEATRIX VAN BABY TOT VOLWASSEN PRINSES 30 januari 1938. (Van een onzer redacteuren) Tn een vertrek van het Baarnse Bad- A hote! liggen enkele tientallen jour nalisten te gapen in hun stoelen. Ze krijgen gezelschap van enkele officie ren, die ook gaan liggen en gapen. Op een tafel midden in het vertrek staat een telefoon, die rechtstreeks in verbinding staat met paleis Soestdjjk. Een enkele maal rinkelt hij. Neen, geen bijzonderheden. Slechts een sim pele dienstaanwijzing voor de officie ren. Traag verstrijken de uren. Ook de nacht gaat voorbij en een nieuwe dag breekt aan. De journalisten ver orberen hun van thuis meegebrachte ontbijtpakket je. Plotseling, tussen kwart over neggen en half tien, gaat de telefoon wéér. Of de officieren hun batterijen maar vast In gereed heid willen brengen. Weg zijn slaap en verveling! Iedereen wordt ineens actief. Ordonnansen hollen af en aan saluutbatterijen worden „startklaar" gemaakt. Om enkele minuten voor tien gaat de telefoon nogmaals. Een nerveuze journalist grijpt de hoorn. Het is de particuliere secretaris van de prins, jhr. Dedel. „Thans kan ik U meedelen, dat een prinses geboren is". De telex in een hoek van de hotelka mer begint nu ook te ratelen: „Een prinses geboren. Aandacht, militaire autoriteiten: 51 schoten." Aan de hek ken van paleis Soestdijk wordt een bulletin opgehangen voor de daar wachtende menigte: „H.K.H. Prinses Juliana heeft heden, des voormiddags te 9.47 uur het leven geschonken aan een flinke dochter. De toestand van moeder en kind is op het ogenblik zeer bevredigend". Ondertekend: dr. J. de Groot en dr. C. L. de Jongh. fAp 12 mei wordt Beatrix Wilhelmina Armgard gedoopt in de Amster damse Groote Kerk. Voor het eerst hoort het volk haar stem als ze tijdens de plechtigheid onbedaarlijk begint te huilen. Een jaar later hangt boven Europa de fatale oorlogswolk. Hitiers troepen rukken op. Soestdijk is niet langer veilig voor het koninklijk gezin. De standaard op het paleisdak gaat om laag. Pas vijf jaar later zou hij weer gehesen worden. Juliana, Bernhard, Beatrix en de intussen geboren Irene verhuizen naar Den Haag. Eerst naar Huis ten Bosch en als de grond ook daar te heet onder hun voeten wordt naar paleis Noordeinde. Tenslotte be sluit de prins zijn vrouw en kinderen in veiligheid te brengen. In een ge pantserde kogelvrije wagen van de Nederlandse Bank worden ze naar IJ- muiden gebracht. Daar wacht de Brit se torpedobootjager Condrington, om hen kris kras door Duitse mijnén- velden naar Engeland over te zetten. Juliana neemt het drama nogal kalm op. „Dit is de eerste keer, dat we met Pinksteren uit zijn", zegt ze la coniek. Koningin Wilhelmina en de re gering gingen hen al voor. De prins zelf keert nog voor korte tijd terug naar Nederland om het verzet te lei den. Lang blijven Juliana en haar kinderen niet in Londen. Op 14 juni 1940 komen zij aan in Ottawa, waar prinses Beatrix ver van haar vader land opgroeit. Een echt gezinsleven kent ze daar niet. Haar moeder is vaak weg voor goodwillreizen door Cana da, de Verenigde Staten, Suriname en de Antillen. Haar vader ziet ze ook zelden. Hij zit óf in Engeland bij zijn schoonmoeder óf in Frankrijk, b\j het verzet. Heel sporadisch wipt hij over naar Ottawa, maar Beatrix en Irene kennen „die man in dat soldatenpak niet meer. „Dan krijg je e.en steek in je hart", vertelde de prins hierover later. Van het oorlogsgeweld in het verre Nederland begrijpt Beatrix niets. Ze luistert alleen naar de verhalen, die haar moeder daarover vertelt. „Er is in Nederland helemaal niets meer, geen voedsel en geen brandstof. Er zijn huizen, die volkomen leeg staan. De bewoners hebben alles, wat zy maar bezaten, geruild voor voedsel. De kasten en vloeren zijn gesloopt om als brandhout te dienen". Beatrix be gon er pas iets van te begrijpen toen ze in mei 1945 naar Nederland terug kwam. Ook op paleis Soestdijk was armoe toen immers troef. Zij en de intussen zes jaar geworden Irene wor den nu naar een speciale school ge stuurd: de werkplaats van Kees Boe- ke in Bilthoven. Daar wordt hen en kele jaren lang gemeenschapszin en zelfwerkzaamheid bijgebracht. Het jaar 1918 verandert Beatrix' leven rigoureus: Juliana wordt koningin en zij zelf kroonprinses. Hoewel ze pas dertien jaar is beseft ze al min of meer wat haar te wachten staat. Moe deloos vertrouwde ze haar verzorg ster eens toe: „Koningin zijn betekent moeder zijn voor het land. Iedereen ziet op naar de koningin, die altijd het goede voorbeeld moet geven. Dat is een verschrikkelijke verantwoorde lijkheid". Op elfjarige leeftijd verricht ze haar eerste officiële daad: de onthulling van een plaquette in de naar haar ge noemde hal van de Utrechtse jaar beursgebouwen. Voortgezet onderwijs volgt ze aan het Baarnse lyceum. Ze kiest de gymnasium alpha-afdcling en ontpopt zich als een intelligente leer linge met een uitgesproken talenknob bel. Vooral voor Nederlands. Andere vakken, waarin ze uitblinkt, zijn ge schiedenis, sociologie, tekenen, boet seren en andere vormen van beelden de kunst. rAp 2 juni 1956 behaalt ze haar cind- diploma. Ze is dan achttien jaar en dus staatsrechtelijk meerderjarig. Van af dat moment wordt haar optreden in het openbaar steeds veelvuldiger. Ze wordt lid van de Eaad van State, brengt haar eerste officiële visite aan Amsterdam en neemt deel aan de plechtige opening van de Staten-Ge- neraal. Ze laat zich inschrijven aan de Leidse universiteit, wil sociologie stu deren, maar schakelt na een jaar over op staatsrecht, volkenrecht, geschie denis én sociologie. Haar studie is al lesbehalve een „wassen neus", zoals vaak schamper verondersteld wordt. Eenmaal zakt ze zelfs voor een ten tamen en krijgt ze het advies de stof ïog eens flink door te nemen. Twee veken later komt ze er wel door. Op juli 1961 doet ze doctoraal examen de vrije studierichting van de ju- disehe faculteit met als gemiddeld jfer een 8. 'a haar studie volgt een nog Inten- ievere voorbereiding op het koning- chap. Voor een beschrijving van haar taak als kroonprinses en van de wijze waarop ze deze functie Inhoud geeft, zie elders. Deze foto werd genomen in de tuin van de villa in Ottawa, Terug in Nederland. Beatrix (rechts op de eerste rij) en haar buurtge nootjes vieren met een tuinfeestje de zesde verjaardag van Irene. Beatrix tijdens de plechtige opening van een zitting van de Staten-Generaal Beatrix als baby van enkele maanden, gefotografeerd door haar vader. De doopplechtigheid In de Amster damse Grote Kerk. Men riet Koning Leopold III van België, die als peter optrad. Juliana met Beatrix (aan het handje van een agent) en Irene (in de wa gen) in een van de straten van Ottawa. Prins Bernhard en de prinsessen BeatrixIrene en Margriet vieren met beschui ten niet muisjes de geboorte van Christina. Het koninklijk gezin op het balkon van liet paleis op de Dam op de dag van Juliana's inhuldi ging. Een close-up van Beatrix op veertienjarige leeftijd. Beatrix geslaagd voor haar rechtenstudie. Blij zwaait se naar haar eveneens geslaag de vriendinnen. Een van haar recentste reizen leidde naar het Verre Oosten. Begeleid door de maharadja van Taipoer maakt Beatrix een ritje op de rug van een olifant. Een beeld van een van de be zoeken die Beatrix aan de West bracht. Dorpelingen brengen haar een spontaan vuelkom, Beatrix tweede grote reis voerde naar de Verenigde Staten, waar zij onder meer een ontmoeting had met het echtpaar Eisenhower.

de Stem | 1965 | | pagina 10