Barend de Beer is creatie van jonge Franse schilder O K JANSEN TILANUS Donald Duck Erasmusprij s uitgereikt aan Chaplin en Bergman *^vakantie? 2 R geslaagd Succes in Parijs was nog groter CENT Nieuwe AEGPERFECTE WENNEKER ORT UNSTNIEUWS 5 In 1962 gestart De revolutie laat haar kinderen gaan WEER KUNST- EN ANTIEKBEURS IN DELFT MUGGEBETEN? 2ASPRO's •ènfytfoitureet fit! Populaire Edisons 1965 toegekend VOLKSLIEDIES UIT ALLE LANDEN Academieprijzen voor academie voor industriële vormgeving ZONNEBRAND? modern en modieus ondergoed is van een naam om te dragen! 5 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 25 JUNI 1965 (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Het populairste kin derverhaal van de televisie, namelijk dat van Barend de Beer, Klaasje en Pimper nel, dat elke avond behalve op zondag vyf minuten op het scherm komt, gaat verdwijnen, aldus meldden wij gisteren. Met ingang van 1 september zal Barend niet meer in het beeld verschijnen om de kleintjes welterusten te wensen en de ou deren een knipoogje te geven. De Franse schrijfster madame Laydu en haar man, de producer Claude Laydu, hebben name lijk geen nieuwe afleveringen meer op de plank liggen. Bovendien stopt de Franse televisie in de zomermaanden altijd met deze serie zodat de familie Laydu, die maandenlang geen vrije dag heeft gehad, zich kan bezinnen op een nieuwe serie. Bij de NTS in Hilversum houdt men ernstig rekening met het feit, dat de ou ders vam vele jonge kijkertjes tussen 2 en 8 jaar, ernstig zullen protesteren tegen deze gang van zaken. Maar ook daar kan men geen ijzer met handen breken, want de Franse serie filmpjes is uitgeput. Bovendien is h-t met een steeds nijpen der gebrek aan studio- en filmfaciliteiten eenvoudig ondenkbaar, om binnen enkele dagen de nieuwe Franse serie weer te vertalen en na het inspreken te laten synchroniseren. Het Franse systeem van improviseren en kunst- en vliegwerk ligt de Nederlanders niet. En Claude Laydu ziet eenvoudig geen kans om aan de Ne derlandse wensen tegemoet te komen en zijn kinderverhaaltjes alsnog te vervolgen door eenvoudig een paar vakantieweken op te offeren. Dag-in, dag-uit zijn hij en zijn twintig medewerkers bezig om als maar weer nieuwe avonturen en verwik kelingen voor de kleintjes op de film vast te leggen. Alleen in Frankrijk levert geen enkel televisieprogramma zoveel brieven van kinderen of uit hun naam door de ouders geschreven op, die hem smeken dat het gezelschap geen avond meer op het appèl zal ontbreken. Eenvoudig om dat de peuters gewoon niet naar bed wil len, vóórdat Barend met zijn plompe voor. poot hen heeft toegewuifd. Misschien is het leuk om nog iets over de herkomst van deze serie te vertellen. De jonge schilder, Claude Laydu, startte op 10 december 1962 voor het eerst met noun ours (beertje in de Franse kinder mond). Hij had de Franse t.v. warm we ten te maken voor zijn originele vondst om een als beer verklede acteur avontu ren te laten beleven met grote bewegen de poppen. In samenwerking met twee actrices en twee acteurs, onder wie Jean Martelli van de beroemde Comédie Fran- caise en nog vier marionettenspelers van net kindertheater in het Pare du Luxem bourg, had Claude Laydu, de eerste serie van dertien programmaatjes van elk vijf minuten opgenomen. Het succes in Frankrijk was nog over weldigender dan in ons land, waar vol gens de laatste gegevens van het kijkon derzoek, niet minder dan 38 procent van het publiek boven de 15 jaar, tot de toe schouwers behoort. Tal van ondernemers buitten Laydu's creatie uit. Er ontstond daar een gehele industrie van poppen en beren naar deze t.v.-sterretjes geschapen. Zelfs babykleertjes, gordijnstoffen, koek jestrommels, kaarten en nog veel meer, vertonen de conterfeitsels van de be faamde berenfamilie en de Franse gram mofoonplaat, waarop Barend zijn liedjes bromt, steekt zelfs een Johnny Halliday naai- de kroon. Eenmaal heeft de Franse beer zelfs het officiële journaalnieuws van commentaar mogen voorzien. Ook viel hem de eer te beurt door niemand minder dan Frangois Mauriac, Frankrijks Nobelprijswinnaar, te worden geprezen wegens zijn onbe vangenheid en kinderlijke naïviteit. Dat een vleugje van die Franse charme bin nen afzienbare tijd niet meer 's avonds de Nederlandse huiskamers zal binnen zweven, is iets dat tallozen met ons zullen betreuren. De bruine, wollige kindervriend, aan wie de bekende Nederlandse operazanger Jan Duiveman, zijn donkere stem leende, krijgt per 1 september als opvolger het Duitse zandmannetje. „Sanmannchen" gepoduceerd door de Norddeutsche Rund funk, telt talloze vervolgen, zodat de NTS-voorraad voorlopig niet uitgeput zal raken. In deze Duitse serie, die al enige jaren met groot succes loopt, wordt zo wel met poppen als met tekenfilms ge werkt. Ook de Vlaamse televisie heeft al diverse series van dit kinderverhaal uit gezonden. Over tien weken zal Barend dus defini tief met Klaasje en Pimpernel op zijn wolkje uit het beeldscherm verdwijnen. Naar wij van de Franse televisie verne men, heeft Laydu plannen om een geheel nieuw jeugdverhaal voor de t.v. te ma ken, bedoeld voor de kinderen boven de 14 jaar. Als het net zo voortreffelijk wordt als Barend de Beer, zullen wij het mettertijd wel op de Nederlandse beeld buis zien verschijnen. (Advertentie) (Advertentie) Zaterdagavond wordt op het eerste net de derde aflevering ge draaid van de boeiende en onthul lende serie „De revolutie laat haar kinderen gaan". Dit deel (tevens het laatste) is getiteld: Naar Joego slavië. (Advertentie) DELFT Het historische Prinsenhof te Delft is weer voor ruim drie weken omgetoverd in een schatkamer, waar in alle zalen een grote rijkdom aan an tiek, goud en zilver, juwelen, schilde rijen, beeldhouwwerk, keramiek en por selein en vele andere antiquiteiten zijn tentoongesteld. Voor de zeventiende maal is er de kunst- en antiekbeurs ge huisvest, die tot en met woensdag 14 juli duurt. Op de beurzen in het buitenland moet de laatste jaren worden gevochten te gen een achteruitgang in kwaliteit van hetgeen wordt geëxposeerd. In ons land heeft men de kwaliteit nog steeds op peil weten te houden, doch dit kost gro te inspanning van alle deelnemers aan de beurs, ditmaal dertig in getal. Vo rige jaren werd steeds een schatting gemaakt van de waarde, die op de beurs aan voorwerpen aanwezig was. Thans durft men zich aan geen schat tingen meer te wagen, doch zeker is dat de kunstschatten, die dit jaar bijeen zijn gebracht, een waarde van vele mil joenen guldens vertegenwoordigen. Er zijn weer uitgebreide collecties op velerlei gebied, vooral schilderijen, zil ver, aardewerk en porselein. Men treft er o.a. stillevens aan van bekende mees ters zoals Pieter Klaesz en Willem Klaesz Heda, landschappen van Jan van Goyen, mreschilderijen van Jan Steen en een tein schilderijtje van Paulus Potter. Ook de beeldhouwkunst is goed ver tegenwoordigd Men ziet tal van antie ke beelden uit verscheidene tijdvakken. Delfts aardewerk en Chinees porselein zijn in een uitgebreide sortering aanwe zig. Hetzelfde is het geval met zilver werk. Tenslotte bevat de beurs een rijk assortiment meubelen en klokken. De beurs is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.30, op zondagen van 13.00 tot 17.30 en bovendien op dinsdag- en donderdagavond van 19.00 tot 22.00 uur. (Advertenties) Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO* mee Want u weet 't: m DEN HAAG De keuzecommissie voor de Nederlandse inzending voor de biën nale te Sao Paulo heeft deze inzending samengesteld uit schilderijen van Melle en Co Westerik en tekeningen van Pe ter Vos. Bovendien zal Nederland een bijdrage leveren aan de door de biën nale georganiseerde internationale ten toonstelling „de surrealismo e arte fan- tastica". Hiervoor zijn uitgekozen schil derijen van Pijke Koch, Charles Roe- lofsz en A. C. WUlink. HAAG Op het 12e festival voor reclamefilms en t.v.-spots, dat de af gelopen week in Cannes is gehouden fieeft Joop Geesink de eerste prijs ge wonnen in de categorie model-anima °n een 60 seconden lange t.v.- S T, ''Cards'' voor een sigaretten- 8?esink behaalde de vierde plaats bij het totaal aantal punten, wezen3n producent werd toeSe" Er waren dit jaar 1040 inzendingen n?n, rrUn?i Producenten over de he ie wereld. De gemeenteraad van fa?3? bloten een bedrag !al. hoogste f 15 000 beschikbaar tnr,ï»K.fonrf e 01'6anisatie van een holJden onder leer- 3" van middelbare scholen uit Eu- ne?h il? 5en He' bet,'eft een to 1« a u van 12 decembc ral vnrH(CPrnbr n hrfofdst zaï worn er een n i<-< j zullen 1 to'stordai woordigd 4lJa, e" ue". vertegen AMSTERDAM De commissie collec tieve grammofoonplatencampagne te Am sterdam heeft de populaire Edisons 1965 toegekend aan: 1 Willeke Alberti Wil- leke. 2 Alice Babs-Svend Asmusen Scandinavian songs. 3 Esther Ofarim Melodie einer Nacht. 4 ZZ en de Maskers Ik heb genoeg van jou. 5 The Beatles Beatles for sale. 6 Leo Ferree Leo Ferree chante Verlaine et Rimbaud. 7 Toon Hermans One man-show. 8 Joan Baez Joan Baez 5. 9 Louis van Dijk Trio and quartet. 10 Oliver Nelson More blues and the abstract truth en 11 Frank Purcel et son orchestre amour, danse et violon nr. 23. De jury bestond uit de heren Ton van der Horst, Lex Karssemeyer, Jan Koop man, Leo Nelissen en Skip Voogd, onder voorzitterschap van Willem Duys. De Edi sons zullen ook dit jaar weer worden uit gereikt op het Grand gala du disque po pulaire, op 2 oktober a.s. in het congres centrum RAI te Amsterdam. HILVERSUM De titel van een serie volksliedjesprogramma's, die de VARA- t.v. te beginnen op zaterdag a.s. via Ne derland 2 uitzendt luidt: „Van alle lan den thuis". Dit programma wordt gepre senteerd door Christel Adelaar en gere gisseerd door Nico Knapper. In de uit zending van zaterdag begroet Christel Adelaar zangeres Sonr Berndt en fluitist Jaap Frank. „De Laaglanders" zingen enige Nederlandse liedjes met o.a. de soliste Greetje Vroon van „De jonge flie refluiters". Verder brengen Tomislav Bajic en Rus- tem Imeri liederen uit hun geboorteland Joegoslavië. Voorts komt in dit program ma van volksliedjes uit allt delen van de wereld voor de beeldbuis de Amerikaan Memphis Slim. Hij is de vertolkei van de oude folksblues en werd in 1915 in Mem phis geboren Geruime tijd vormde hij een duo met de grote blueszanger Big Bil] Broonzy. Voorts ontwikkelde hij zich tot een van de beste boogie-woogie-pia- nisten. Sinds enkele jaren woont Slim in Parijs van waaruit hij de hele wereld be reist om zijn blues te vertolken. (Advertentie) NEERLANDS 6R0°^5 BBBB AMSTERDAM Prins Bernliard heeft gisteren in het internationale congrescen trum te Amsterdam als regent van de stichting praedium Erasmianum aan de filmkunstenaars Charles Chaplin en Ing- mar Bergman de Erasmusprijs 1965 uit gereikt. Daar de heer Bergman wegens ziekte was verhinderd, werd zyn prys in ontvangst genomen door de directeur van de filmmaatschappij „Svensk-filmindus- tri", Kenne Fant. De f 100.000 grote prijs, die dit jaar dan wordt gedeeld, wordt sinds 1958 jaarlijks uitgereikt aan personen of instellingen die zich uitzonderlijke verdiensten heb ben verworven voor de Europese cultuur. In zijn toespraak tot Charles Chaplin Zei prins Bernhard het een voorrecht te vin den een poging te mogen doen in enkele woorden te zeggen wat diens levenswerk voor miljoenen mensen heeft betekend. Hij meende echter dat niet hij maar een dichter dit had moeten doen, iemand „ver heven genoeg om u te ontmoeten op het niveau van de wellicht meest dichterlij ke figuur uit deze eeuw: de door u ge schapen Charlie de landloper". De prins zei zich zelf een van de miljoenen te voelen, die door deze figuur werden ont roerd U bent, zo zei de prins, in de ont wikkeling der filmkunst in de eerste helft van deze eeuw iemand van de allergrootst, betekenis geweest. Alle ervaringen in het leven hebben geholpen uw creatie, Charlie te perfectio neren en hem tot een zuiverder spiegel van de menselijke natuur te maken. Over het werk van Ingmar Bergman merkte de prins op, dat ongetwijfeld voor een deel van het zo dikwijls gemakzuch tige publiek „een avondje uit" niet syno niem is met een film van Ingmar Berg man, maar het feit dat zijn films over de gehele wereld volle zalen hebben getrok ken bewijst, dat het dieper indringen in het geloof, de onzekerheden, de twijfels en de ambities van de moderne zoekende (Advertentie) In het Amsterdamse congresge bouw heeft prins Bernhard de Erasmusprijs 1965 uitgereikt aan Charles Chaplin en Ingmar Berg- mann. De foto toon Charles Chap lin die zijn prijs ontvangt uit han den van de prins. Ingmar Berg- mann was door ziekte verhinderd de plechtigheid bij te wonen. mens niet alleen 'n kleine bovenlaag van intellectuelen boeit, maar zeer zeer velen, tenminste als de problemen zo kunstzin nig en menselijk worden gebracht als door Bergman. „Door zijn werk geheel in te stellen op zijn eigen eisen en ciiteria is Bergman een pionier geweest op een terrein, waal- vele jongeren hem zijn gevolgd, zoekend naar de expressie van eigen gedachten, naar een eigen vormgeving". Prins Bernhard besloot zijn toespraak met erop te wijzen, dat Bergman zonder enige concessie vorm heeft gegeven aan de meest authentieke waarheden over de hedendaagse mens. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door H.M. de Koningin, prinses Beatrix, prins Peter van Griekenland en Denemar ken, en de ambassadeurs van Zweden en Engeland. In het Amstelhotel vond avonds een diner plaats dat werd aange boden door de Nederlandse Bioscoopbond. (Advertentie) ${c Op zo'n foto kan ik nou uren zit ten stareneen meneer in een prach tig zwart pandjespak, de hoge hoed in de hand, die over de wat hobbelige klinkers van Huis ten Bosch schrijdt. Naast hem marcheert een man in een uniform vol tressen, koorden, kwas ten en wat er verder allemaal nog aan kan, de sabel in de hand en on der een torenhoge kolbak, (tegen af waaien beveiligd door een zware keelband) een martiaal gelaat dat duidelijk uitdrukt: als-ie wegloopt, steek ik 'm dood. Maar de meneer die naast de offi cier van de erewacht stapt denkt er niet aan weg te lopen, want hij is de nieuwe Amerikaanse ambassadeur, die de koningin zijn geloofsbrieven komt aanbieden. Dat vind ik nou zo'n zinvolle bezigheid. In Washington hebben ze tegen ene meneer William Tyler gezegd: Bill, ga jij ons daar m Nederland eens voor een paar jaar vertegenwoordigen. We hebben daar een nette ambassade en een mooie ambtswoning en het salaris is echt «iof GIPFht Aldus vloog de heer Tyler naar Schiphol. Nu gaat dat allemaal zó maar niet. Elke Amerikaan kan zich wel in Den Haag komen vestigen en zeggen dat hij de nieuwe ambassa deur is. Dat hoeft de regering hele maal niet te geloven. Daarom krijgt een echte ambassadeur, als hij begint, geloofsbrieven mee. Die moet hy aan de koningin laten zien. En omdat wij hier in Europa nog volop geloven in romantiek, in praal en staatsie, maken we daar een feest van. De marechaussee levert prompt elke keer als er een nieuwe ambas sadeur opdraaft een majestueuze erewacht en die moet dan door de nieuweling geïnspecteerd worden. Het moet wel een ontzettend nauw gezet korps zijn, die marechaussee, want er is nog nooit 'n buitenlandse gast geweest die een stofje op een lakense mouw, of een scheve tres heeft kunnen constateren. Want daar létten ambassadeurs die erewachten inspecteren natuurlijk ijselijk nauw lettend op. Zelfs de witte pluim op de kolbak wil nooit eens schuin staan, ondanks ons winderig klimaat. Als dan de erewacht met een zucht van verlichting op de plaats rust gaat (want ze knijpen 'm iedere keer toch weer voor zo'n inspectie) staat de nieuwe ambassadeur binnen bij de koningin, die al die geloofsbrieven moet doorlezen. Want ze gelooft het zó maar niet.Op den duur knikt ze bedachtzaam, houdt het papier nog even tegen het licht, legt het zegel nog een keer onder een sterke loep, vergelijkt de pasfoto met de man die voor haar staat en zegt dan dat het voor elkaar is. Dan mag hij weer weg en heeft Ne derland een erkende diplomaat erbij. Er zijn mensen die zeggen dat al dat vertoon onzin is, en dat ze het maar moeten afschaffen. Maar dat zou zonde zijn, zonde van al die dure pakken die we voor de marechaussee gekocht hebben. En zonder die gere gelde inspecties zou de erewacht al gauw een rommeltje worden. PRAET-MAECKER Zaterdag 26 juni HILVERSUM I 402 m Nieuwsberichten en mededelingen: 7.30 en 8.30 uur. Populaire muziek: 8.00 uur. Klassieke muziek: 7.05 uur. HILVERSUM n 298 m Nieuwsberichten en mededelingen: 7.00, 8.00 en 11.00 uur. Populaire muziek: 7.20, 7.30, 8.10 en 10.10 uur. Klassieke muziek: 9.10 uur. Vrijdag 25 juni, HILVERSUM I 402 m Nieuwsberichten en mededelingen: 12.27, 19.00, 22.30 en 23.55 uur Populaire muziek: 12.00, 14.15, 16.45, 17.30 en 23.00 uur. Klas sieke muziek: 12.50, 15.00, 17.00 en 19.35 uur. Vrouwenprogramma: 15.30 uur. Do cumentaire of klankbeeld: 14.05 uur (Schoolradio) HILVERSUM II 298 m Nieuwsberichten en mededelingen: 12.27, 12.55, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30 en 23.55 uur. Populaire muziek: 12.00, 12.40, 15.00 en 23.10 uur. Klassieke muziek: 14.30, 16.15, 20.35 en 22.40 uur. Sportuitzending: plm. 16.30 en 21.30 uur (Tour de France). Jeugdprogramma: 16.45 uur. BELGIë VLAAMS 324 m Nieuwsberichten en mededelingen: 12.00 uur en verder om het uur. Populaire mu ziek: 12.03 ei 13.00 uur. Klassieke mu ziek 22.15 uur. Sportuitzending: plm. 13.00 en 18.45 uur (Tour de France). EINDHOVEN Een vijftal bedrijven (n.v. Philips, Eindhoven, n.v. Hatema textielfabrieken te Helmond, n.v. druk kerij Lecturis te Eindhoven, ri.v. Mosa- porseiein te Maastricht en n.v. weverij de Ploeg te Bergeijk) zijn er toe over gegaan elk ieder jaar een bedrag van duizend gulden als prijs beschikbaar te stellen aan de Academie voor industriële vormgeving te Eindhoven. Deze vijf prij zen zijn bedoeld om de studie in de ver schillende afdelingen aan de academie te stimuleren. De bijzondere prijzen (Mo- sa- en Ploegprijs) zijn bestemd voor de genen, die een bijzondere prestatie leve ren: de overige prijzen zijn bestemd voor die leerlingen, die als de beste en meest belovende in hun afdeling kunnen wor den beschouwd en die hiervan duidelijk blijk hebben gegeven in hun eindexamen. (Advertentie) Vrijdag 25 juni NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. KRO: 19.05 De Flintsto- nes (aflevering 53). 19.30 De gave, film impressie van een bedevaart. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Duel, wedstrijdiprogram- ma. 21.30 Villa Sidonia, comedy-thriller. 22.00 Het maanschot, documentaire. NTS: 22.35 Toeristische tips. 22.40 Journaal. 22.45-22.55 Filmverslag Tour de France. NEDERLAND H NTS: 19.00 Roeien. Verslag van de in ternationale sprintwedstrijden. 20.00 Nws in het kort. AVRO: 20.01 De Congo, zoals ik haar kende 1 (The Congo I knew): filmdocumentaire. 20.50 The George Shea ring Quintet. 21.20-22.10 De verdedigers, t.v.-film. BELGIë VLAAMS 15.45 Eurovisie: Ronde van Frankrijk. 19.30 Engelse les. 19.45 Internationale jeugdkroniek. 19.55 De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.20 Eurovisie: Ronde van Frankrijk. 20.30 Te voet door Vlaande ren. 20.55 Westerns van vroeger en nu: Gunsight ridge. 22.20 Nieuws. 22.25-23.10 Le Rossignol, opera. BELGIë FRANS 19.00 Berichten. 19.03 Katholieke uitzen ding. 19.33 Les 4 justiciers, filmfeuille ton. 20.00 Journaal. 20.20 Tour de France, filmverslag. 20.30 Destins, spel. 22.00 Pro gramma over Arthur Rimbaud. 22.30 Jour naal en filmverslag van de Tour de Fran ce. (Advertentie) f30..

de Stem | 1965 | | pagina 9