id Hondebezitter heeft schuld aan littekens van Anita suiwiei 'Tf P. F. van 1 Iootegem blijft burgemeester van Sluis R.Z.V.T. Hulst wint W.K.A .-landjuweel OFFICIER VAN JUSTITIE BREDA: je VOLGENDE WEEK 65 JAAR, DOCH: W.Z.-Vlaamse ratiobouw steeds in voorbereiding Nachtclub taboe in Goes Slaifibla? D« Stem Middelhurgs wethouder J. Berenpas treedt af Er zijn weer frambozen L Samenvoeging gemeenten lost kwaal niet op 40-3250 Twee maanden geëist; herder wordt gedood Tegen decor van de herindeling Mr. F. Ftuber voorzitter van Vereniging Ned. Gemeenten ZentrA \/oordeelpal< at 2 zakjes rr Tomatensoep.] oemde rr kwaliteit; ak en versheid arandeerd. DSCH DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 25 JUNI 1965 ware klare VRIJMOED-SCHIEDAM VOOR TWEEDE KEER IN SUCCESSIE Met Vol pane van Jonson Afdeling Zeeland Beslissing wordt wel verwacht Klassiek feest rond gouden bruiloft in Hulst Examenstof Voetbaltoernooi in Kloosterzande Eerste Zeeuwse met diploma A.M.V. In 1966: I. A. van der Lycke kantoorhouder P.T.T. te Zevenbergen 20 handrem). Veilig idee! udsgemak en glans: 0.000 km. Olie verver- m. Lakwerk praktisch alleen maar wassen) - aire Acrylic-lak! ealer ook present met te typen: CRESTA tors (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Honden kunnen door de rechter niet gestraft vvor den. Maar hun bazen wel. Dat on. dervond donderdagmiddag voor de Bredase rechtbank de Tilburger L. G. van H. (37). Zijn drie honden verminkten op 9 november 1964 de driejarige kleuter Anita van Delft. „Schandelijke onachtzaamheid", zo kwalificeerde officier mr. G. Tem- (Advertentie) Jachtopziener F. C. Heuvel mans 'uit Riel met één van de drie hondendie op 9 november van het vorige jaar een driejarig meis je 64 bijtwonden toebrachten. mink ter zitting de nonchalanche van de Tilburger. Hij vroeg twee maanden hechtenis, vorderde ver beurdverklaring van de bouviers Black en Pluto en eiste het afma ken van de gevaarlijk geachte Duitse herder Gruno. Omdat Van H. indertijd verzuimd had de hon den op te geven voor de belasting kwam er nog vijftig gulden boete of tien dagen bij. Juridisch twistpunt in deze ruim twee uur durende zitting was de schuldvraag. De officier stelde zich op het standpunt, dat de hondebezitter het karakter en het gedrag van zijn dieren mede heeft be- invloed door hun erbarmelijke huisves ting. Die honden hebben een kind kwaad gedaan, doordat ze zonder moeite door of over de gebrekkige afrastering kon den komen, aldus de officier. Hij verge leek de aard van het delict met het ver. oorzaken van een ernstig verkeersonge- luk door ergerlijke onvoorzichtigheid. Verdediger mr. J. Smit bestreed dat verdachte grove schuld aan Anita's ver minking kan worden verweten. Dat de honden een voortdurend gevaar voor hun omgeving waren, is niet onomstotelijk bewezen, aldus de raadsman. Moet een eenvoudig mens als Van H. dan voorzien hebben, dat de dieren wel eens zouden kunnen aanvallen? Er is hier geen sprake van een schuldmisdrijf, concludeerde mr. Smit, die vrijspraak vroeg van het ten laste gelegde. In dat geval zouden Van H. de honden moeten worden teruggegeven. Tenslotte uitte de raadsman bezwaren tegen de be handeling van de bijkomende belasting zaak in een openbare zitting. Waarom hier (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG. Samenvoeging van de gemeenten is niet dé reme die tegen de kwaal die thans woedt onder de meeste Nederlandse ge meenten. De moeilijkheden worden niet opgelost, doordat de overheid een conservatief en weinig stelselmatig beleid voert. Zeeland geeft op dit punt aanschouwelijk onderricht. Bij een verdere voortzetting van dit overheidsbeleid maakt men kans iets te bereiken, dat reeds verouderd is. Het vormen van regionale be- stüurseenheden met een hoofdzakelijk adviserende taak, zodat de ge meenten zelfstandig kunnen blijven geeft een betere waarborg voor het behoud van de lokale democratie. De kleine gemeenten kunnen, nu ze in geldnood verkeren, onmogelijk beschikken over de zo broodnodige specialisten. Ook vele Zeeuwse ge meenten lijden aan een dergelijke bestuurlijk-technische „malaise". Ge noemde regionale bestuurseenheden zouden hierin kunnen voorzien. De meeste gemeentebesturen zijn bekwaam genoeg om dergelijke specialisten i,onder de duim" te houden. Al deze zaken verkeren thans in een beslissend stadium. Tot al deze conclusies kwam prof. dr. H. A. Brasz uit Amsterdam tijdens de jaarver gadering van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Deze bijeenkomst vond plaats in de Middelburgse Schouw burg. De kern van zijn vraag was, of de gemeenten voldoende de huidige pro bleemstelling onder ogen zien en zo mogelijk trachten hierin verbetering te brengen. Als eerste facet belichtte spreker de geldnood. Het zou goed zijn indien de gemeenten zelf over een degelijk apparaat met betrekking tot de structuur van de gemeentelijke uitgaven zouden beschikken. Spreker had de indruk, dat dit thans niet het geval is. Het tweede en wel meest belangrijke aspect van zijn rede ging over de schaalvergroting der gemeenten, waarover prof. dr. Brasz bovenstaande kort samengevatte kernachtige uitspraken deed. Het ligt in de bedoeling op het eiland Tholen alle gemeenten samen te bundelen tot één levenskrachtige gemeente. „Is dit laatste wel waar?" zo vroeg hij zich af. „We gaan maar door met samenvoeging en opheffing van gemeenten, terwijl wel in heel Nederland eigenlijk nog niet eens beschikken over ook maar één autoriteit op dit gebied", zo meende spreker. Hij zei verder nog, dat het gezag van voornoemde regionale bestuurseenheden zo groot mogelijk dient te zijn. Prof. mr. W. F. Prins uit Utrecht voerde als tweede het woord over het door de eerste spreker aangesneden onderwerp „De gemeenten in de branding". Hij was het wel eens met prof. dr. Brasz. „We moeten der gelijke regionale eenheden alleen niet zien als tussenschakels tussen de provinciale en gemeentelijke overheden. Het moet een „doelengemeen schap" worden, die bepaalde facetten in de ontwikkeling van het ge meentelijke en regionale bestel stimuleert", zo betoogde hij. Prof. mr. Prins liet een verheugd geluid horen over de wet gemeen schappelijke regelingen gemeenten, die veel bereikt heeft. niet getransigeerd?, zo vroeg hij zich af. dat Anita van haar verwondingen nog Nadat de officier de bevindingen vain de deskundigen nogmaals had voorgele zen, zei de verdediger dat de gebrekki ge afrastering bij Van H. paste in de woonsfeer van die Tilburgse volksbuurt. In de druk bezette getuigenbanken za ten deze middag twee kynologen, die elk aar nog al eens tegenspraken. De ene, een arts en gespecialiseerd keurmeester, sprak van ongevaarlijke honden, terwijl nummer twee niet gespecialiseerd op Duiitse herders en bouviers Gruno on betrouwbaar en boosaardig noemde. De Tilburgse aibattoir-directeur getuig de op grond van een ervarinig van minu ten hetzelfde. Tevoren had de Rielse jachtopziener Frits H. (58) klinkende rapportcijfers uitge deeld aam het Tilburgse drietal, dat acht maanden bij hem in observatie is ge weest. „Ik ken de karakters vam voor tot achter", aldus de jachtopziener met cor recte rapportstem, pink op de naad van de groene uniformbroek. ,,Blackie krijgt van mij een tien, Pluto die nog steeds wat schuw is eveneens en Gruno, de Duitse herder geef ik een acht. De dieren zijn alle drie betrouwbaar. Er zit geen agres siviteit in". De jachtopziener zei erbij, dat hij vam zijn bevindingen geen woord zou terugtrekken. Maar toen de officier vroeg, of hij kinderen met die honden alleen zou durven laten, antwoordde de getuige het risico liever niet te willen lopen. Gruno acht ik in staat aan te val len als een kind hem slaat De arts-kynoloog verzekerde de recht bankpresident mr. A. Stemfoort, dat geen enkele grote hond zonder toezicht met kinderen kan spelen. Kinderen maken wel eens onverwachte bewegingen en een mens op de grond kan tot aanvallen prik. kelen. Valt de hond eenmaal aan, dan is dat voor anderen het signaal om mee te gaan doen. Dat meute-instinct kan in het Tilburgse geval wel eens tot agressiviteit hebben geleid. Vreemd is Anita de honden in ieder geval niet geweest. Ze speelde ge regeld rondom het huis van de hondebe zitter en kwam dikwijls bij de dieren. In zulke gevallen, aldus de deskundige, beschouwd de hond het kind als een huisgenoot. De honden kunnen angstbijters zijn ge weest, veronderstelde deskundige num mer twee, die van de raadsman te horen kreeg, dat hij dan wel erkend keurmeester kon zijn, maar in ieder geval niet ge specialiseerd was in Duitse herders en bouviers. „Plotseling zaten ze alle drie bovenop het kind", getuigde buurman H. Hij jaag. de de honden weg en moest daarbij zelfs een fiets als afweermiddel gebruiken. Ze kwamen wel vaker door mijn heg, ver klaarde hij. Maar die negende november gebeurde er meer. Vierenzestig bijtwon den had het kind opgelopen. De ergste waren vijf centimeter lang. Het kind zou beslist doodgebeten zijn als de buurman er niet tussen was gesprongen. Bijna een maand heeft Anita in het ziekenhuis gelegen. Nog steeds is ze ver. minkt aan bovenbenen, armen en gezicht. Ze loopt moeilijk en heeft er tijdelijke ziekteverschijnselen van overgehouden. Wanneer het kind eenmaal achttien is, kunnen de littekens mogelijk worden weg gewerkt. Het wordt niet waarschijnlijk geacht. psychische gevolgen zal ondervinden, Hondebezitter Van H. verklaarde gis teren voor de rechtbank. „Mijn honden kwamen nooit over de afrastering. Ze zijn nooit gevaarlijk voor ainderen geweest Mijn kinderen gingen vaak genoeg de kooi in met vriendjes. En ook als er vreemden op het erf kwamen gebeurde er niets. De keren dat ik er los mee op straat liep hebben ze nooit iemand ge beten. Gruno had wel eens kuren, maar ik heb hem nooit zien happen. Alle drie waren ze verzekerd". Anita's moeder, Riet v. Delft-Donders (25), vertelde de president dait het kind nog steeds onder medische controle staat. Anita was nooit bang van die honden, maar ik zelf vond de Duitse herder nogal gevaarlijk. In de getuigenbank liet ze duidelijk blijken het met de argumenten van de verdediger oneens te zijn, waar die de schuld van Van H. in twijfel trok. Wait de officier in zijn requisitoir be nadrukte stelde ook een Tilburgse briga dier van politie vast: de honden konden zonder moeite door een gat kruipen en waren dan vrij. Dat wist de eigenaar, maar hij bracht geen verbeteringen in de afrastering aan. Omdat alles bij het oude bleef, is het die negende november misgelopen. De eigenaar had dat kunnen voorkomen. Er treft hem dus wel degelijk schuld, rede neerde de officier. Op maandag 28 juni zal de rechtbank uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS. De 65-jarige leeftijd, die burgemeester P. F. van Hoote- gem a.s. woensdag bereikt, ba- tekent voor hem niet het einde van een bewogen bestuursperiode. Na overleg met de commissaris der koningin is besloten om Sluis zijn eerste burger te laten behouden. Een en ander is gesteld in het raam (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Reizend Zeeuws Volks toneel te Hulst heeft voor de tweede maal in successie (1963 en 1964) het lan delijk landjuweel van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel gewonnen. Dat dank zy zyn voortreffelijke door re gisseur drs. Louis Lockefeer geïnspireer de interpretatie van het spel „Volpo- ne" van Ben Jonson, een land- en tijd genoot van Shakespeare. In 1963 won het R.Z.V.T. het W.K.A.-landjuweel met een veelgeprezen uitvoering van Michel de Swaens „De gecroonde Leersse". Het gezelschap verwierf toen tegelijkertijd de tweede plaats bij het nationaal landjuweel. Het R.Z.V.T. won reeds vijfmaal het Zeeuwse W.K.A.-landjuweel Het gezel schap heeft zich het recht verworven een voorstelling te verzorgen tijdens de W.K.A.-landdagen, die op 30 en 31 ok tober a-s- in het Hengelose Concertge bouw gehouden zullen worden. Tweede bij het W.K.A.-landjuweel 1964 werd Ge- nesius uit Amersfoort met „Een gebo ren leugenaar" en drie en vier (ex aequo) De Kleyne Luyden uit Zaltbommel met. „Van de brug af gezien" en De Ama- teurcomedie uit Voorburg met „De gro te stilte". De titelrol in Volpon© werd op uitne mende wijze vertolkt door Jo de Block uit Clinge. Andere voortreffelijke pres taties leverden Camiel Roctus uit Kloos- terzande, Fons Roctus uit Graauw en de regisseur, die zelf ook een rol voor zijn rekening had genomen. De uitslag van het W.K.A.-landjuweel kwam voor het R.K.V.T. op een bijzonder gunstig moment. Het gezelschap zal over onge veer twee maanden Nederland vertegen woordigen op het internationaal toneel- festival, dat te Monaco zal worden ge houden Het R.Z.V.T. werd afgevaar digd door het W.K.A. en de Nederlandse Amateur toneelunie op grond van het voortreffelijk presteren van het Zeeuwse gezelschap in het jaar 1963. Het nieuw behaalde W.K.A.-landjuweel bewijst, dat het gezelschap, dat nu tien jaar bestaat en reeds op vele successen kan bogen, het hoge peil van zijn kunnien heeft we ten te handhaven. Dat rechtvaardigt de uitzending van het gezelschap naar Mo naco, waar het puikje van het interna tionaal amateurtoneel voor het voetlicht zal treden, alleszins. van de komende gemeentelijke her' indeling. Overigens had de Sluise gemeenschap weinig anders verwacht. De man, die aanvankelijk vanuit zijn functie op de secretarie en later als burgervader in 'n periode van algemene malaise, oorlogs verwoesting en glorieuze wederopbouw en opkomst steeds te midden van de ge meentenaren heeft gestaan, laat men niet zo maar vertrekken. P. F. van Hootegem, wiens twee jaar jongere broer burgemeester van Honte- nisse is, werd geboren in Kapelle op Zuid-Beveland en kwam als twintig jarige naar de secretarie van Temeuzen. Vijf jaar later volgde zijn benoeming tot gemeentesecretaris van Sluis bij burge meester J. Berkers, die tot 1938 aanbleef. Vanuit de gezapige sfeer op de een mans secretarie waar kroontjespen en inktkoker als symbool werden gevoerd, zag men toen al uit op het stadje, waar het toerisme flink ontwikkeld was. Des tijds uitsluitend nog in de zomer, profi teerde mer) er van de opkomst van de Belgische badplaats Knokke, waarheen maar liefst 22 keer per dag vanuit Sluis een elektrische tram reed. Een glorietijd beleefde de gemeente ook door het be roemde jongenspensionaat Saint Joseph, dat zich ontwikkelde tot een apart dorp' je met 600 Franse ingezetenen. In 1928 verdween de welvaart. Hon derden werklozen, die met een wekelijk se uitkering van zeven gulden en twintig cent moesten rondkomen, gaven handen vol werk. In deze tijd kreeg Van Hoote gem zijn benoeming tot ontvanger. In 1938, toen de misère werd verhoogd door een dreigende wereldoorlog, werd bur gemeester A. Aernoudts benoemd. Kort daarop brak de oorlog uit en weinige jaren later werd Sluis totaal verwoest. Na 1945 bleek de schade niet alleen materieel te zijn. Geestelijk hadden de Sluizenaren een geduchte opdoffer ge kregen. Toen in 1948 op de Kaai het eerste herbouwde zakenpand werd ge opend kon niemand zich nog voorstellen dat Sluis ooit weer een welvarend, sfeervol stadje zou worden. Het werd echter meer. Door hard aan te pakken creëerde het gemeentebestuur volgens het oude stratenplan een leefcentrum, dat bij de afsluiting, van de wederop bouw in 1960, toen het fraaie Belfort werd geopend, een welvaart als nooit te voren kende. En als koopstad en als toe ristenplaats had Sluis in korte tijd een ongekende reputatie opgebouwd, die nu wordt bestendigd en uitgedragen. Burge meester-secretaris Van Hootegem be kleedde toen al tien jaar de hoogste be stuurspost. In 1965, veertig jaar nadat hij als zeer jong secretaris besloot om Sluizenaar te worden, blijft hij bewoner van de fraai ste burgemeesterskamer van. het land. De Vlaamse bouwstijl van zijn werkom geving symboliseert zijn activeren en regisseren, te midden van de bevolking. Over de plannen, tengevolge waarvan P. F. van Hootegem de historie in zal gaan als de laatste burgemeester van een zelfstandig Sluis zegt hij„De samen werking tussen de gemeenten in deze streek moet versterkt worden, omdat hieraan veel heeft gemankeerd. In ben er echter bang voor, dat de voorgestelde herindeling de ziel uit de gemeente zal halen. Men wil daarbij naai* een massifi catie toe, waardoor van de zelfwerk zaamheid en van de plaats in de gemeen schap van de mens niets over blijft. De grote charme van het persoonlijk contact tussen gemeentebestuur en bevolking zal door de herindeling geheel verloren gaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens de algemene vergadering van de vereniging van Ne derlandse gemeenten afdeling Zeeland is de burgemeester van Goes, mr. F. Hu- ber, gekozen tot voorzitter van de Zeeuwse afdeling. Hij volgt daarmede de heer mr. F. Dijckmeester, burgemees ter van Zierikzee op, die slechts één jaar deze functie heeft bekleed. De heer Dijckmeester is per 1 juli a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente Haar lemmermeer. Het bestuur van de Zeeuw se afdeling werd voorts uitgebreid met twee wethouders t.w. de heren drs. Th. Westerhout te Middelburg en P. Brand te Hulst. Mocht de benoeming van de heer Westerhout tot staatssecretaris bin nenkort afkomen dan zal wethouder J. Berenpas van Middelburg hem opvolgen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De gezamenlijke voor bereidingen van de West-Zeeuwscli- Vlaamse gemeenten om ook in deze streek tot ratiobouw van woningen te ko men, sukkelen langzaam, maar gestadig, naar een eindfase. Op een tydstip, dat al meer dan een half jaar geen gebruik Is gemaakt van het woningcontingent 1965, kan de beslissing verwacht worden. Naar wij vernemen is de samenwerking der betrokken gemeenten in het ratio- bouwproject een zeer gevoelige zaak. Hoewel reeds overeenstemming is be reikt met het aannemingsbedrijf Leen- houts N.V. te Sluis kunnen tegenstellin gen in het bestuurlijke vlak het gehele project nog torpederen. Verwacht wordt dat binnen afzienbare tijd de directie Zeeland van het minis terie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid een besluit zal nemen over het ingediende urgentieschema en de ver deelsleutel, waarna het woord is aan de gemeenteraden. Het vooruitzicht van een mogelijke bouwstroom, heeft in enkele gemeenten de noodzaak opgeworpen op korte ter mijn terreinen bouwrijp te maken. Zo stellen b. en w. van Breskens de raad, voor de vergadering van 28 juni, voor, om het uitbreidingsplan West te herzien en o.m. een straat aan te leggen. Door de he -zieningen wordt de mogelijkheid geopend voor de bouw van 180 ratio- woningen. Bij de Prins Bernhardlaan zou plaats vrij komen voor 40 van der gelijke huizen, waardoor het hoogbouw project ter plaatse kan komen te verval len. B. en w. delen de raad mee, dat het nodig is om in de omgeving van de Hy acintstraat de ontworpen straat aan te leggen, opdat dit jaar nog een aanvang gemaakt kan worden met de bouw van 60 ratiowoningen Bekend is dat de West-Zeeuwsoh-Vlaamse gemeenten de bouwstroom in Breskens willen laten beginnen, omdat het hier, mede gezien het grote aantal noodwoningen het hardst nodig is. De raad van Biervliet wordt op de vergadering van morgen gevraagd om 106.500 gulden beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van het uit breidingsplan bij de Schoollaan. Bier vliet verwacht voor 1966 een toewyzing van 20 ratiowoningen. GOES Burgemeester mr. F. Huber van Goes wil niet dat er een nachtclub in zijn gemeente komt. Een verzoek daartoe van de exploi tant van café Chalet in de Magda- lenastraat heeft hij afgewezen. Normaal mogen de cafés in Goes tot 24.00 uur open zijn. Verlenging van deze sluitingstijd is aan het oordeel van de burgemeester on derworpen. De exploitant van café Chalet had gevraagd elke nacht, de maandag uitgesloten, tot twee uur open te mogen blijven. OP DE FOTO: Burgemeester Van Hootegem volgende week 65 jaar. (Van een onzer verslaggevers) HULST De bewoners van de wijk Tivoli hebben gedurende twee dagen feest gevierd ter gelegenheid van het gouden huwelijk van het echtpaar P. Vermeulen-Van Baste- laer. De feestelijkheden waren ge organiseerd door het tot voor zes w-eken op non-actief staande buurt- comité Tivoli, dat van zijn nog al tijd grote kwaliteiten blijk gaf door het bekokstoven van een klassiek buurtfeest tydens ettelijke vergade ringen bij zekere Dorothea. Op de eigenlijke feestdag woens dag werd 's morgens om tien uur een plechtige H Mis uit dank baarheid opgedragen in de St.-Wil - librordusbasiliek. De gouden echte lieden waren aan huis afgehaald door bruidjes. Terwijl het jubile rende echtpaar en zijn uitgebreide familie 's middags recipieerde in „De Ster" werden de leerlingen van de kleuterscholen onthaald op een voor stelling door het poppentheater Frans van de Berg in de kantine van het Janseniuslyceum, terwijl de (lagere) schooljeugd een filmvoorstelling is voorgeschoteld, 's Avonds bracht de Koninklijke Stedelijke Harmonie de heer en mevrouw Vermeulen een serenade. De laatsten werden ver volgens in de bloemetjes gezet aan het begin van een feestavond „voor volwassenen" iin het lyceum. Voorzitter J.H. Stolte van het buurtcomité bood de geschenken van de wijk aan, drs. L. Lockefeer droeg een bijzonder gloedvol gedicht voor, dat sloeg op de levensloop van het gouden echtpaar De Tivoliaanse beentjes gingen aam-a veelvuldig van de vloer. Dat was ook het ge val tijdens die feestavond voor de teenagers, die gisteravond Tivoli deed schudden op zijn stevige grondvesten. Het buurtcomité zal, dat heeft men zich voorgenomen, actief blijven. Men weet zich nu geassisteerd door een financiële commissie, die dient na te gaan. hoeveel pinten de leden van het buurtcomité voor eigen re kening soldaat maken. Staatssecretaris Grosheide heeft rede- lijk snel geantwoord op vragen uit de Tweede Kamer, hem gesteld naar aanleiding van kritiek dat enkele on derdelen van het schriftelijk eindexa men m.m.s. en h.b.s. qua inhoud van de stof te moeilijk gekozen waren. Voor de goede orde zij eraan herinnerd, dat met name op regionale normenverga deringen van docenten de staf gebro ken is over de opgave Engels voor de m.m.s., de goniometrie-analytische meetkunde voor h.b.s.-B en het boek houden voor h.b.s.-A. De antwoorden zijn snel gekomen, maar toch weer niet zo snel of in ver schillende gevallen hebben de van rijkswege aangewezen gecommitteer den geen kennis meer kunnen nemen van het antwoord van de staatssecreta ris met betrekking tot examens waar van de uitslag bereids is vastgesteld. Dit is in zoverre jammer, omdat in be paalde gevallen het toch zin gehad zou kunnen hebben dat gecommitteerden kennis droegen van de opvattingen van mr. Grosheide. Bijvoorbeeld waar hij zegt:in de tweede plaats laten de eindexamen regelingen aan de examinators en deskundigen die over het al dan niet slagen beslissen, een ruime armslag Deze uitspraak betekent impliciet, dat examinatoren en gecommitteerden de moeilijkheid van de stof van invloed mogen laten zijn op hun normstelling en cijferbepaling. Ergens bevredigt overigens het ant woord van de staatssecretaris niet ten volle. Hij wijst erop dat, indien een kandidaat voor het schriftelijk exa men Engels een lager cijfer behaald heeft dan met zijn werkelijk kunnen overeenstemt, dit gecompenseerd zou kunnen worden door het schriftelijk rapportgemiddelde (h.b.s.) of door het cijfer voor het mondeling examen (m.m.s.). Dit is maar ten dele waar. Want wanneer bijvoorbeeld de ruime zes voor gemiddeld rapportcijfer of be oordeling van het mondeling eindexa men moet optornen tegen een vier of nog lager cijfer van het, mogelijk, te hoog gegrepen stuk voor het schrifte lijk examen, rijzen er levensgrote moei lijkheden. Straks zullen de landelijke cijfers uitwijzen, of de hier en daar gekoester de vrees gerechtvaardigd is. Zo niet, dan heeft staatssecretaris Grosheide gelijk; zo wel, dan kan dit het gevolg zijn van een te laat bekend worden van de zienswijze of van een niet voldoen de benutten van de beschikbare moge lijkheden door examinators en gecom mitteerden. Wanneer mr. Grosheide dan het vol ste gelijk heeft met op te merken dat hij geen bevoegdheden heeft om in de toekenning van cijfers in te grijpen, blijft beraad over het voorkomen van ongewenste gevolgen voor de toekomst toch wel uiterst zinvol. Om niet te zeggen: noodzakelijk. (Advertentie) HORLOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Niet minder dan 24 elftallen zullen deelnemen aan het Frans van Hijfte"-jeugdtoernooi, dat zaterdag en zondag op het gemeen telijk sportterrein te Kloosterzande zal worden gehouden. Het toernooi, dat is genoemd naar oud-secretaris F. van Hiijfte van de v.v. Hontenisse, is georganiseerd door de jeugdcommissie van de genoemde voet- ba1 vereniging. Zaterdag zullen de pupillenelf tallen te gen elkaar in het krijt treden. De klei ne gladiators van de v.v^ S.T.E.E.N. zijn favoriet. De A- en B-junioren zul len zondag hun strijdlust kunnen uitle ven. Zowel bij de eerste als bij de twee de categorie worden de elftallen van de v.v. Axel als de kampioenen van het toernooi gedoodverfd. (Van een onzer verslaggevers) HULST-TILBURG Margot Man naert (22) uit Hulst is geslaagd voor het eindexamen algemene muzikale vor ming op het conservatorium te Tilburg. Het diploma a.m.v. bestaat nog maar enkele jaren: mej. Mannaert is de eer ste Zeeuwse, die ermee kan prijken. Het diploma geeft de bevoegdheid tot doceren van algemeen vormend mu ziekonderwijs (a.v.m.o.) op muziekscho len. Mej. Mannaert is reeds geruime tijd docente van de Stichting Zeeuwse Muziekschool. Zij geeft lessen in Hulst. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wethouder A. J. Berenpas (sociale zaken) overweegt om volgend jaar de Middelburgse gemeente raad te verlaten en af te treden als wet houder. Hij heeft deze laatste functie 21 jaar bekleed. Volgend jaar wordt de heer Berenpas 65 jaar en daarom acht hij het tijdstip gekomen het wat kalmer aan te gaan doen. MIDDELBURG Met ingang van 1 juli 1965 is de heer I. A. van der Lij- cke benoemd tot kantoorhouder van het post- en telegraafkantoor te Zevenber gen. De heer Van der Lijcke werd in 1935 te Nieuwvliet geboren Hij trad in 1954 bij P.T.T. in dienst té Middelburg. Van 1956 tot heden is de heer Van der Lijcke werkzaam geweest op het post kantoor te Breskens, waar hij thans de rang heeft van employ le klas. KAPELLE Ook de frambozen be ginnen tJhans rijp te worden. Bij de fruit veiling in KapeUe-Biezeünge hadden reeds enkele telers dit produkt aange voerd. De handel betaalde er 1,03 tot 1,07 per doosje van 250 gram voor. Uit de kassen werden reeds eerder frambozen geveild. De frambozen op de vollegrond staan er over het algemeen -oed voor, maar ook dit produkt heeft hans behoefte aan zon en warmte.

de Stem | 1965 | | pagina 5