JMlbljtf BLIK OP DE TOEKOMST Buurprovincie N.-Brabant nieuw ontwikkelingsplan CLAUS VANDAAG IN ONS LAND Aardappelen schillen voor altijd overbodig! ROVULCO >1 O O* O 1 wee zusters komen over voor verloving Wiesenthal Ik weet waar Bormann en Mengele leven Superregionale terreinen voor industrie, o.a. Invasie van colorado kevers op til? Rijksweg 58 niet goed hersteld Dr. Veldkamp: 2% in twee etappen Brezjnev en Mikojan uit Sovjet-top Zuid-Vietnam breekt met Frankrijk zomerprijzen AUTOBANDEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Overwegend droog 105e JAARGANG No. 24926 Voor God, Koningin tn Vaderland Uitgave i N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 2234) (5 lijnen). Postgiro II 14111 V R IJ D AG 25 JUNI 1963 Abonnementsprijs vanaf 1 juli 1965 10,80 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonne menten op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele opla ge 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Advertentie) L.T .S.'ert WAS U GISTERENAVOND NIET AANWEZIG? DAN HEEFT U IETS GEMIST INLICHTINGEN MOLENSCHOT N.V. TETERINGSEDIJK 53 BREDA TEL. 01600-24450 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Simon Wiesenthal, de bekende Weense speurder naar oorlogs misdadigers, heeft gisteren op een pers conferentie in Den Haag verklaard ze ker te weten dat Martin Bormann en dr. Joseph Mengele, de voormalige kamparts van Auschwitz, beiden nog in leven ztfn. Van Mengele weet hij pre cles waar deze zich in Paraguay (Zuid Amerika) bevindt. Van Bormann, de wan dit Hitler had moeten opvolgen, weet de heer Wiesenthal ongeveer waar h'j zich ophoudt. De heer Wiesenthal verklaarde giste- Ten t!lans nauwkeurig te weten op wel ke wijze Bormann in de laatste oorlogs dagen uit Berlijn is weten te ontkomen. «U kent ook de negen valse namen, waaronder Bormann sindsdien heeft ge leefd. Ook kent hij de naam van een vrouw, met wie Bormann na de oor log vier jaar heeft samengeleefd. Dat beiden nog eens op gelijke wijze als Eichmann door Israëli's zullen worden ontvoerd, is volgens de heer Wiesen- tbal beslist niet te verwachten. De heer Wiesenthal gelooft niet dat er op het ogenblik een grote wereldom vattende nationaal-socialistische organi satie bestaat. Wel zijn er in vele landen Kleine elkaar (gelukkig) veelal becon currerende groepen van neo-nazi's, die echter hun kansen afwachten en specu leren op het ontstaan van economische of Politieke crises. Zij wachten op het Moment dat de ontevredenen „de straat °Pgaan" om hen dan te kunnen opvan- j>en en meeslepen. Het staat voor de neer Wiesenthal vast dat vele van deze Kleine ook in Nederland bestaande neo- *)azistische groeperingen geldelijke Jteun ontvangen uit het zgn. Bormann- rjbds. gevoed wordt met miljoenen parken, die na de oorlog in nazi-handen Jb gebleven of gekomen, n/i uitvoerig artikel over Wiesen- al keft de lezer aan op pag. 9). (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De commissaris van de koningin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, heeft gisteren op een persconferentie in het internatio nale perscentrum Nieuwspoort te 's-Gravenhage, een toelichting gegeven op het nieuwe ontwikkelingsplan voor zijn provincie, die over vijfentwintig jaar 3 miljoen inwoners zal tellen. Het plan neergelegd in een tweedelig boekwerk, getiteld „Noord-Brabant, welvaartsbalans en ontwikkelingsplan 1965" is het tweede Brabantse ontwikkelingsplan. Het eerste verscheen vijftien jaar geleden en bevatte hoofdzakelijk een industrialisatieprogram ma. Dit is inmiddels uitgevoerd, zodat Brabant thans de sterkst geïndustria liseerde provincie van het land is. 2 De ruimtelijke ordening zal moeten geschieden via streekplannen, die in de gemeentelijke bestemmingsplan nen moeten resulteren in allerlei bebou wingsvoorschriften. Men wil dit proces in Brabant trapsgewijs laten verlopen. Het hierboven uiteengezette plan voor de hele provincie zal nader uitgewerkt worden in globale streekplannen voor West-, Midden-, Noordoost- en Zuidoost- Brabant. Deze globale streekplannen moeten vervolgens weer gedetailleerd worden voor kleinere gebieden. Het nieuwe ontwikkelingsplan is geen programma, zei dr. Kortmann, maar een „koersaanduiding". Het bevat 3 belang rijke voorstellen, die betrekking hebben op de ruimtelijke ordening en de uit breiding van de werkgelegenheid. Wij vatten ze hieronder in het kort samen. I Op de eerste plaats is er een plan voor de ruimtelijke ontwikkeling, dat neerkomt op een grotere con centratie van de woon- en werkgele genheid. Dit plan verdeelt de provincie in blijvend landelijke en stedelijke ge bieden, die respectievelijk 59 en 41 pro cent van het grondgebied beslaan. In het stedelijke gebied moeten 4 grote ag glomeraties tot verdere ontwikkeling gebracht worden. Het zijn: Eindhoven- Helmond, Breda - Oosterhout - Donge- mond, Tilburg en naaste omgeving, en 's-Hertogenbosch en omstreken. Verder zijn er zes middelgrote agglo meraties aangegeven, namelijk Bergen op Zoom en omgeving, Roosendaal- Oudenbosch, Etten-Leur - Rucphen, de Langstraat, Oss en omstreken, en Deur- ne - Asten - Someren. Tenslotte voor ziet het plan 12 kleine stedelijke eenhe den. namelijk in de Kempen, aan de Roode Vaart en aan de Dintelmond, en verder Bergeyk, Boxtel, Boxmeer, Bu- del, Cuyk, Steenbergen. Uden. Veghel- Schiindel en Werkendam. O Nieuw is ook het beleid dat ten aanzien van de industrieterreinen wordt voorgesteld. Alleen al vanwe ge de groei van de beroepsbevolking zal het toch al hoge industrialisatietem po de komende jaren niet mogen ver slappen. Om aan de veelsoortige eisen (Van onze correspondent) CAMPERDUIN Badgasten hebben gisteren op het strand te Camperduin enkele aangespoelde coloradokevers aangetroffen. Een inderhaast gealar meerde ambtenaar van de planteziek- tenkundige dienst in Alkmaar trof zelf eveneens een pas aangespoelde colora dokever aan. Men veronderstelt dat dit de voorboden zijn van een meer om vangrijke invasie van coloradokevers. van het huidige bedrijfsleven zoveel mogelijk tegemoet te komen, wil men het assortiment industrieterreinen ver groten. Met het oog op de eisen van het Europese bedrijfsleven wil men zoge naamde superregionale industrieterrei nen aanleggen, en wel in de Ooster- schelde bij Bergen op Zoom (Reimers- waalplan), bij Zevenbergen - Klundert- Zwaluwe aan het Hollandsch Diep (Moerdijkplan) en in de buurt van Eindhoven en Helmond. Daarbij moeten er regionale industrieterreinen komen van bescheidener omvang. En natuurlijk blijven ook de traditionele gemeente lijke industrieterreinen noodzakelijk. In het nieuwe welvaartsplan wordt uiteraard ook uitvoerig ingegaan op de taak die de overheid heeft op het ge bied van de verkeersverbindingen (in Brabant „een drama", zoals dr. Kort mann zei), de openbare nutsvoorzienin gen, de woningbouw en het onderwijs. (Van een onzer verslaggevers) GOES Rijkswaterstaat onderzoekt de wijze waarop enkele weken geleden grote stukken van rijksweg 58 door Zuid Beveland van een nieuwe slijtlaag zijn voorzien. De weggedeelten zijn er eer der slechter dan beter op geworden. Bij Krabbendijke waar de weg spekglad ge worden is. heeft men zelfs een snel heidsbeperking ingesteld. Op de bewus te weggedeelten is het teerasfalt bij warm weer door de deklaag van steen slag naar boven gekomen. Het onder zoek doet vermoeden, dat bij de weg- verbetering gebruikte materialen in een andere verhouding zijn toegepast dan in het bestek stond aangegeven. Vandaag zullen deskundigen van het rijkswegenbouwlaboratorium uit Delft bij het onderzoek worden ingeschakeld en wellicht meteen een beslissing ne men over wat er nu verder met de weggedeelten moet gebeuren. Wie de kosten van herstel voor zijn rekening moet nemen, is nog niet be slist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werknemers mo gen een uitkering van 2 procent van het jaarloon plus de vakantiebijslag ontvan gen, maar niet in één keer. De eerste etappe van 1 procent zal meteen uitge keerd mogen worden, de tweede etappe mag niet voor 1 december worden ge- effectueerd. Er mag een minimumuitke ring van in totaal 120 gulden worden aangehouden. De regering zal het Col lege van Rijksbemiddelaars verzoeken in deze geest een algemene vergunning te publiceren. De regering voelt niets voor bet verlenen van een door de vak centrales bepleite extrakinderbijslag- uitkering. De minister van Sociale Zaken, dr. G. Veldkamp, heeft dit regeringsstand punt gisteren aan de Stichting van de Arbeid medegedeeld. (VOOR VERVOLG ZIE PAGINA 9) MOSKOU In Moskou gaan geruch ten dat de 69-jarige president Mikojan zijn functie wil neerleggen, evenals partijleider Brezjnev, wiens taak door de 47-jarige Sjepilin, het jongste lid van het twaalf man tellende partijpresi dium, zou worden overgenomen. Andere geruchten willen juist weer dat Sjepilin uit de topleiding zou verdwijnen. Van Brezjnev wordt beweerd dat hij een hartkwaal heeft. Ofschoon de par tij-ideoloog Soeslov ook niet gezond zou zijn, wordt ook hij genoemd als kandi daat om de partijleiding over te nemen. Twee andere persoonlijkheden, over wier lot gespeculeerd wordt, zijn de pre sidium-leden Niklai Podgortiy en Dmi try Polyansky. Hun namen zijn reeds lange tijd niet meer genoemd in de pers. Door waarnemers met ondervinding in Moskou is inmiddels gewaarschuwd dat men dergelijke geruchten zeer voor zichtig dient op te nemen. Zij wijzen er daarbij op, dat er bij het heengaan van Kroestjev, vorig jaar, geen enkele aan wijzing vooraf was. Ook bij andere ge legenheden werden geruchten over op handen zijnde wijzigingen in de top leiding volkomen gelogenstraft. (Van onze redactie buitenland) SAIGON De regering van Zuid Vietnam heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbroken, omdat Parijs ,.de Vietcong heeft gehol pen en onder het volk verwarring heeft gesticht". Saigon probeert op deze wyze De Gaulles interventieplannen, die, zo als bekend, een neutralisering van Zuid- oost-Azië beogen, te torpederen. De Gaulle heeft onlangs nog aangekondigd een einde te willen maken aan de „sme rige oorlog in Vietnam". Zijn diplomatieke betrekkingen met Peking en Hanoi zouden hem daarbij van pas kunnen komen. Hij heeft tot dusverre echter gewacht met het uit voeren van zijn plannen om het resul taat van de Gemenebestconferentie in Londen af te wachten. Dit resultaat is tot dusverre gering, omdat Moskou ge weigerd heeft Wilsons vredesmissie voor Vietnam te ontvangen. In Frankrijk haalde men gisteravond de schouders op toen om commentaar op de breuk ge vraagd werd. Het nieuwe bewind in Saigon heeft soberheidsmaatregelen aangekondigd in verband met de strijd tegen de Viet cong. NEGEN DODEN en dertien zwaar ge wonden waren gisteren te betreuren toen in Oost-Duitsland een passagiers- trein ontspoorde en verschillende rij tuigen omsloegen. IN TSJECHO-SLOWAKIJE zijn door het water van de Donau 45 dorpen on der water komen te staan en hebben 45.000 personen hun huizen moeten ver laten. Tienduizend militairen en 28.000 burgers werken aan het versterken van de dijken. eersverwachting, medegedeeld hoor het K.N.M.I., geldig tot van avond: pwolking maar overwegend droog rpp- Zuidwestelijke tot zuidelijke burn IetS hog:ere middagtempera- Jandaag: zon onder 21.04 uur. JJaan op 155 uur •borgen: zon op 4.21 uur. Maan on- d(?r 17.59 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zo Claus von Ams berg al niet reeds in ons land is, dan wordt hij toch uiterlijk vandaag ver wacht. Rond zijn aankomst wordt in Den Haag het diepste stilzwijgen be tracht. Plaats en tijdstip van aankomst zijn onbekend. Het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat de heer Von Amsberg per helikopter op het terrein rond pa leis Soestdijk landt, om zodoende nog even aan de belangstelling voor zijn persoon te ontkomen. In het paleis zullen tijdens het week einde foto's gemaakt worden van het verloofde paar. Maandag omstreeks het middaguur zal het Nederlandse volk kennis kunnen maken met Claus als koningin Juliana in een rechtstreekse radio- en t.v.-uitzending uit paleis Soest dijk de verloving aankondigt en on middellijk daarna het verloofde paar voorstelt. Daarna zal, zoals ook bij de verlovin gen van prinses Irene en Margriet, een wandeling gemaakt worden in de pa leistuinen, waar fotografen en filmope rateurs hun werk kunnen doen. Dezelf de dag nog zullen Beatrix en Claus een persconferentie geven. Velen zien hier in een mogelijkheid voor Beatrix' ver loofde om door een openhartige beant woording van de vragen de sympathie van het volk te winnen. Maandag ook, zo wordt in Den Haag verwacht, zal koningin Juliana in een persoonlijke brief de verloving bekend maken aan de leden van de Staten-Ge- neraal. Deze brief zal vermoedelijk dinsdag worden voorgelezen. Intussen staat vast, dat twee zusters van Claus voor diens verloving naar Nederland zullen overkomen. Het zijn mevrouw Sigrid Jenskuel uit Hamburg en mej. Theda von Amsberg uit Frank fort. Zij zullen zondag in ons land aan komen. Claus' moeder, mevr. Gosta von Amsberg, heeft geen uitnodiging ge kregen om de verloving mee te maken. Zij ligt nog steeds met een hersen schudding te bed. Het geboortedorp van Claus, Hitzacker maakt zich intussen op om het verlo vingsfeest uitbundig te vieren. Om 1 uur maandagmiddag gaan all* vlag gen uit. Uit ons land zijn Nederlandse vlaggen en zelfs oranje wimpels gear riveerd. De burgemeester van het stad je heeft de bevolking opgeroepen alle huizen en etalages te versieren. De voorzitter vna de Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd „Expoge" heeft gis teren verklaard, dat zijn vereniging ach ter het koninklijk gezin en dus ook achter prinses Beatrix en haar aanstaan de gemaal staat. Deze verklaring werd tijdens de jaarvergadering van de ver eniging met applaus begroet. Slechts enkele leden bleken het niet met dit standpunt eens te zijn. De kwestie was ter sprake gebracht door de heer T. Rot, die de heer Von Amsberg, gezien zijn leeftijd en gezien het feit, dat er tot dusverre geen duidelijke bewijzen zijn, dat hij de vereiste democratische gezindheid bezit om eens in de rechten en de plicht envan prins Bernhard te kunnen treden, geen geschikte kandi daat acht. Luitenant-kolonel W. Bisschoff van Heemskerck, opperstalmeester van de koningin en tevens lid van het hoofdbe stuur van de vereniging zei ervan over tuigd te zijn, dat als de heer Von Ams berg op 16-jarige leeftijd Nederlander was geweest, hij „nee" zou hebben ge zegd tegen het nazisme. „Dat hij als 13 jarige voor zijn opvoeding naar Duits land werd gestuurd en daar lid moest worden van de Hitlerjugend kan geen zinnig mens hem kwalijk nemen", zo zei hij- Na persoonlijke kennismaking met Claus was de heer Bisschoff van Heems kerck tot de overtuiging gekomen, dat Beatrix' aanstaande verloofde het ka rakter en de mentale eigenschappen be zit, niet alleen om prinses Beatrix ge lukkig te maken, maar ook om een goed prins der Nederlanden te zijn. „Nu de antecedenten van hem en zijn familie door de regering in orde bevonden zijn blijft e,r niets op aan te merken", zo be sloot de heer Bisschoff van Heemskerck. De Rotterdamse afdeling van „Expo- gé" heeft zich tegen troonopvolging door prinses Beatrix gekant, als het huwelijk doorgaat. VAN HET VEERTIENDE slachtoffer van de „Rona Star" werd gisteren nabij het wrak van het schip het stoffelijk overschot gevonden. Van de 16 slacht offers van de ramp zijn er nu 14 gebor gen, waarvan er 10 konden worden ge ïdentificeerd. (Advertenties) GROTE MARKT25 - BREDA De technici van de beroemde Moulinex fabrieken zijn er in geslaagd een aardappelschrapmachine te construe ren speciaal voor huishoudelijk ge bruik! Nu hoeft u nóóit meer aardap pelen te schillen. De Moulinex Tornado schrapmachine doet in 2 a 3 minuten het vuile en tijdrovende werk voor u. Dat spaart tijd en handen. En natuur lijk schrapt hij ook worteltjes e.d. Geen extra afwas: rasptrommel en rasp- plaat zijn gemakkelijk schoon te ma ken - even afspoelen dat is alles! Er zijn 2 typen: Tornado schrapmachine voor 2 kg - 98.50, en voor 3 kg - 115.50 met volledige Tornado ga rantie ons serviceprogramma: uitlijnen - balanceren - repareren montage - loopvlakvernieuwing EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel. 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550 Terwijl in de Tour de France om minuten en seconden ge knokt wordt, hebben onze le zers de strijd aangebonden met getallen. Getallen, die straks geid waard kunnen zijn. Komt men immers tot het juiste totaal en wordt een pittige „b"-vraag goed beantwoord, dan dingt men mee naar de enorme prij- zenschat van onze prijsvraag, die elke dag iets weg heeft van de manier waarop de kleine Rijsbergse coureur Kees Haast in de ronde te werk gaat; steeds verrassend. Gisteren, in de der de etappe, zat de Brabander op nieuw vooraan. Er wordt over hem geschreven. En daarmee zijn we eigenlijk gekomen aan de ontknoping van de volgende opgave voor de prijsvraag, na melijk: hoe dikwijls komt de naam Haast voor op onze sport pagina (pagina 7) van vandaag? De keren dat de naam Haast in uitslagen en klassementen (pa gina 9) voorkomt, teilen dus niet mee. (Aidverten/ties) o James BoncP kostuums,' overhemden, ankiets en dassen. L.T.S.'or, WAS U GISTERENAVOND NIET AANWEZIG? DAN HEEFT U IETS GEMIST INLICHTINGEN MOLENSCHOT N.V. TETERINGSEDIJK 53 BREDA TEL. 01600-24450

de Stem | 1965 | | pagina 1