11 Mal STIJGING MET MAXIMAAL 30% Bogaers noemt cijfers van a.s. huurverhoging Eén huis klaar: twee gesinnen helpen legt Kamer zich neer bij verkoop £leXA KAMER AANVAARDT MET RUIME MEERDERHEID CLAUS VON AMSRERG TWEEDE BOUWFASE „INGEHEID Rendez-vous in Limburg Margriet in verpleging VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK Eis twee jaar tegen keiharde wegenbouwer Doodvonnis voor Ben Bella? Feest zonder rijksgoedkeuring bij T.H Eindhoven Projecten van f 18 miljoen DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN Inkomensgrens premiespaarwet f 3000 hoger Buien BREEDBAND MAATREGELEN 55 105e JAARGANG Ne. 24925 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 'i Westende. Bureau s Breda - Reigerstraat 16 tel. 2234) (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 34 JUNI 1965 Abonnementsprijs vanaf 1 juli 1965 10,80 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonne menten op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele opla ge 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoo n 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steensfraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) jSaflMa? Pc Stem] De plannen van minister Diepenhorst voor het hoger onderwijs vergen voor de ko mende zeven jaren een be drag van 2,5 miljard. De nieuwe minister formuleert (op zijn bekende, exacte ma nier) nog een aantal speciale wensen. Pagina 7. In de Sovjet-economie wordt een nieuw element geïntroduceerd: het winstprincipe. De bekende Sovjet-econoom, prof. Leontjev komt hierover spreken in Til burg. Drs. A.A. Wentink belicht de denkbeelden van Leontjev op pagina 9. Wat zeggen de fractieleiders van de verlovingsplannen van prinses Beatrix? Wij citeren de parlemen tariërs op pagina 7. Tussen Kruiningen en Perk- polder zal een „tandem-veer boot" gaan varen. Het is weer een prinsesse-schip, name lijk: Prinses Irene. Pagina 3. Bemoedigende reacties van onze lezers op het drama in Wevelgem (B.), tvaar veertien kinderen tegelijk trees zijn gewor den, nadat huil ouders zijn verdronken. Pagina 3. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Voor verschillende groepen woningen komen per 1 januari 1966 en per 1 januari 1967 uiteenlopende huurverhogin gen, die samen maximaal 30 procent kunnen bedragen. In een wetsvoorstel tot wijziging van de huurwet aan de Tweede Kamer zegt minister Bogaers (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening) de volgende groepen woningen en huren aldus te willen verhogen: GEEN HUURVERHOGING krijgen de woningen, die vóór 1921 ge bouwd zijn en waarvan de huurprijs afhankelijk van de gemeente, klasse lager ligt dan 75, 70 of 60 gulden per maand. Hiertoe be horen 35 a 40 procent van alle vooroorlogse huurwoningen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Ondanks het krach tige verzet van minister Veldkamp heeft de Tweede Kamer toch de inko mensgrens in de algemene premie spaarwet van 12.000 tot 15.000 gulden verhoogd. Dit geschiedde door de aan vaarding van het amendement-Kikkert (CHU) met 69 tegen 43 stemmen. Vóór stemden de KVP VVD, CHU, SGP, Boerenpartij en de heren Roolvink en Geelkerken van de A.R. Tegen waren de P.v.d.A., A.R. en P.S.P. De algemene premiespaarwet zelf werd daarna zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen de Boerenpartij stemde tegen. (Advertentie) L.T.S.'.,, U BENT VANAVOND VAN DE PARTIJ! INTERESSANTE VOORLICHTINGSAVOND AANVANG 8 UUR MET SPECIALE ATTRACTIE MOLENSCHOT N.V. TETERINGSEDIJK 53 BREDA TEL. 01600-24450 Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.i geldig tot van avond: Lichte regen. Later opklaringen met verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan op 1.39 uur. zon op 4.20 uur. Maan on der 16.35 uur. Het weer in Europa leerrapporten van gisteren 19.00 u. max. weer temp geheel bew. 19 half bew. 22 half bew. 22 half bew. 19 regenbui 17 regen 17 geheel bew. 20 half bew. 22 half bew. 22 zwaar bew. 21 onbewolkt 23 onbewolkt 30 Helsinki Stockholm Oslo Henenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxembure Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn frankfurt München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon niet ontvangen licht bew. half bew. half bew. zwaar bew. licht bew. half bew. half bew. licht bew. onbewolkt niet ontvangen onbewolkt 33 onbewolkt 26 licht bew. 33 onbewolkt 32 onbewolkt 24 Een huurverhoging van TWEEMAAL 7V2 PROCENT krijgen de woningen, die tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 tot stand zijn gekomen en waarvan de huur momenteel lager is dan afhankelijk van de gemeenteklasse 75, 70 of 60 gulden per maand. Tot deze categorie behoort 35 procent van de gehele wo ningvoorraad. Met een verhoging van TWEEMAAL 15 PROCENT worden belast de wonin gen die tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 gebouwd zijn en waarvan de huur hoger ligt dan weer afhankelijk van de gemeenteklasse 135, 125 of 110 gulden per maand. Deze categorie be slaat 5 procent van de woningvoorraad. Alle overige voor 5 mei 1945 gebouw de woningen .alsmede de in 1945 tot en met 1956 gebouwde woningwetwoningen en gesubsidieerde particuliere huurwo ningen, krijgen een huurverhoging van TWEEMAAL 10 PROCENT. Deze ver hoging geldt ook voor de huizen die na 1956 tot stand zijn gekomen. Het ver hogingspercentage is hierbij afhanke lijk van de huidige huurprijs. De vraag of en in hoeverre deze huur verhogingen voor de werknemers ge compenseerd moeten worden, valt nog niet exact te beantwoorden. De regering zal hierover het advies van de Stichting van de Arbeid vragen. Minister Bogaers heeft op een pers conferentie verklaard te hopen en te verwachten dat dit de laatste .algemene en voor het gehele land geldende huur- maatregelen zullen zijn. Wel zullen er, om de subsidies op woningwetwoningen en particuliere huurwoningen te doen verdwijnen, van af 1968 nog gedurende 10 jaar huurver hogingen nodig zijn van 4 pet. voor de A-woningen, terwijl voor de B-wonin gen de huren nog gedurende 5 jaar met 4 pet. zullen moeten stijgen. Met de maatregelen op het stuk van het huur- en subsidiebeleid, zoals mi nister Bogaers die thans voorstelt, komt (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Zonder een uitspraak te doen heeft de Tweede Kamer zich woensdag neergelegd by de verkoop van de aandelen Breedband, die in het bezit van de staat waren, aan de N.V. Hoogovens. Hiermede was een bedrag van ruim 435 miljoen gulden gemoeid. Minister Den Uyl van Economische Za ken deelde in de kamer mede, dat het geld besteed zal worden „voor de ver sterking van onze industriële appara tuur en voor het bevorderen van nieu we initiatieven op het terrein van de basisindustrie" Hij meende dat een her haling van het gelukkige initiatief, dat minister Van den Brink in 1950 met de stichting van Breedband met ge meenschapsgeld heeft genomen, beslist niet uitgesloten is. Zoals bekend wordt honderd miljoen gulden der opbrengst afgezonderd ten behoeve van bezitsvor mingsmaatregelen. Het bijzondere aan het debat, dat de Tweede Kamer aan de Breedband- affaire wijdde, was wel dat niet meer de eerst verantwoordelijke ministers hun beleid konden verdedigen. De he ren Andriessen en Witteveen zijn afge treden en vervangen door de ministers Den Uyl en Vondeling, die er bovendien andere opvattingen over het afstoten van staatsbezit op na houden. Zij sta ken die opvattingen niet onder stoelen of banken, ook al erkende minister Den Uyl dat het weinig zin heeft hier diep op in te gaan. Van de kant van de P.v.d.A. zei de heer Baart uiteraard, dat hij aan ver koop van dit bezit geen enkele behoefte had. De K.V.P.'er drs. Tj. Westerterp, die zijn maidenspeech in een plenaire vergadering hield, was het met het be leid van het afgetreden kabinet eens. Minister Vondeling stelde vast dat de regering, zonder voorafgaande toestem ming van het parlement, de aandelen Breedband mocht verkopen. Wel zei hij (en de kritiek spitste zich in het alge meen hierop toe), dat het voor hem vol strekt onaanvaardbaar was geweest, uit sluitend omwille van de geheimhoud ing, een kamercommissie niet vertrouwelijk in te lichten. het tot de opening van het tweede front in de stryd tegen de woningnood: de bevordering van de zgn. doorstroming, dat wil zeggen de aanpassing van de woonsituatie aan de woningbehoefte. „Door het gereedkomen van 1 nieuwe woning moeten twee of meer gevallen van woningnood worden opgelost", luidt de doelstelling. Het eerste front met als doelstelling het nastreven van een veelvuldig en expansief bouwbeleid werd reeds in 1963 door minister Bo gaers in beweging gezet. Als gevolg van de onvoldoende door stroming wordt in de huidige situatie de bestaande woningvoorraad onVol- doende bezet. Gezinnen met relatief ho ge inkomens houden b.v. maar al te vaak goedkope woningen bezet en nood zaken daardoor andere gezinnen met lagere inkomens hun toevlucht te ne men tot nieuwe en duurdere woningen. Ook wonen er nog teveel gezinnen van 1 a 2 personen in voor hen te grote woningen. De minister wil nu de door stroming bevorderen door enerzijds het wegwerken van de verschillen tussen de huren van de bestaande woningen en die van de nieuwbouw, anderzijds door verbetering van de kwaliteit van de nieuwbouw. Om die kwaliteitsverbete ring te bereiken komt minister Bogaers thans met een aantal nieuwe maatrege len op het stuk van de subsidieverle ning, die in coördinatie met zijn huur verhogingsplannen zijn opgesteld. Bij de subsidiemaatregelen gaat de minister er van uit dat de overheid met name d. m.v. subsidiëring tussenbeide moet ko men voor dat deel van de nieuwbouw, dat het meeste gevaar loopt achter te blijven bij de moderne kwaliteitseisen. De nieuwe subsidiemaatregelen ko men in concreto hierop neer: 1. De woningwetbijdrage voor nog te bouwen woningwetwoningen zal met ingang van 1 januari 1966 worden verdubbeld en daardoor op gemid deld 370 gulden per jaar komen. Deze verdubbeling zal zelfs terugwerken de kracht krijgen ten behoeve van alle vóór 1 januari 1966 gegunde, doch na die datum gereedgekomen woningen. Voor de op 1 januari 1966 in aanbouw zijnde woningen zal het bij de gunning toegekende subsidie worden verhoogd en de huur dien overeenkomstig verlaagd. Op die manier wordt voor alle na 1 januari 1966 gereedgekomen woningen de aansluiting bereikt met het huurpeil van de reeds bestaande woningvoor raad. De verdubbeling geldt ook voor bejaardenwoningen en bejaardente huizen, alsmede voor woningwetwo ningen, gebouwd volgens zgn. keuze plannen. 2. Van rijkswege zal 100 gulden per ge reedgekomen woning beschikbaar worden gesteld ten gunste van een gemeentelijk doorstromingsfonds. Op die manier wil de minister de ge meentebesturen helpen een doelbe wust op doorstroming gericht beleid te voeren. 3. Er komt ook in de woningwetsector een categorie B-woningen, waarvan de stichtingskosten rond 5000 gulden boven die van de „normale" woning wetwoningen (A-woningen) komen te liggen. De jaarlykse subsidie voor deze B-woningen zal tweederde deel van die voor de A-woningwetwonin gen bedragen. 4. Het is de bedoeling de huren van de gesubsidieerde woningen ieder jaar met een vast percentage zodanig te verhogen dat een eenmaal verleen de subsidie in een vooraf te bepalen aantal jaren verdwenen zal zijn. Concreet is het de bedoeling een vanaf 1 januari 1966 te verlenen bij drage voor woningwetwoningen in de categorie A in de loop van tien jaar te doen verdwijnen. Om dit te bereiken zal vanaf 1 januari 1968 een jaarlijkse huurverhoging van 4 pet. r^dig zijn. De Nederlandse renners doen het niet slecht in de Ronde van Frankrijk. Gisteren, in de tweede etappe van Luik naar Roubaix, reden er verschillende (zoalk men het in wielerkringen uit drukt) kort. Daarom spelen ze ook een rol in onze Tour-prijs vraag. In het tweede vakje van uw formulier dient namelijk in gevuld te worden hoeveel Ne derlanders in de rit van woens dag onder de eerste vijftien eindigden. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het plan van prinses Margriet om in de verple ging te gaan wordt in oktober a.s. werkelijkheid. Dan zal zij te werk- gesteld worden in het protestants- christelijk ziekenhuis „De Lichten berg" in Amersfoort, waar zij een bijzondere opleiding in de zieken verpleging zal volgen. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG. De fractieleiders van de tien fracties uit de Tweede Kamer hebben in overgrote meerderheid aan minister-president Cals hun steun toege zegd aan een wetsontwerp, dat het komende huwelyk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg zal goedkeuren. Alleen de P.S.P. zal tegen dit wets ontwerp stemmen. Ongeveer vyf leden van de PvdA-fractie hebben hun stem nog voorbehouden, evenals de C.P.N., waarvan de fractievoorzitter geen enkele uitspraak heeft gedaan. Uit de verklaringen van de fractieleiders is intussen ge bleken, dat het onderzoek naar de antecedenten van de heer Von Amsberg overtuigende resultaten heeft afgeworpen. Premier Cals liet weten, dat de re gering een officiële verklaring in de Kamer zal afleggen, nadat koningin Juliana de verloving van prinses Beatrix bekend heeft gemaakt. Wanneer dat gebeurt wilde de minister-president niet zeggen. (Van één onzer veslaggevers) DEN BOSCH De procureur-gene raal by het gerechtshof te Den Bosch slaagde er gisteren niet in, te bewyzen, dat de 58-jarige Theo J., een in Roer mond wonende wegenbouwopzichter tot tweemaal toe een pasgeboren kind had gedood. J. stond in hoger beroep terecht, na dat hij in april van het vorig jaar tot twee jaar gevangenisstraf was veroor deeld. De procureur-generaal vroeg be vestiging van dat vonnis. Evenals inder tijd de officier van justitie in Roermond moest de procureur-generaal in Den Bosch zijn eis baseren op het subsidiair ten laste gelegde: het heimelijk begra ven van twee kinderen en het verhelen van hun geboorte en dood tegenover de burgerlijke stand. De kinderen waren geboren uit een buitenechtelijke verhou ding van J. met zijn overbuurvrouw. Deze had J., zo vertelde hij, in 1960 en toen nog eens in 1963, na de geboorte de baby's, gewikkeld in handdoeken, van een ongewenst kind, de lijkjes van overhandigd. Hij had ze daarna begra ven. ..Wist u zeker dat de kinderen niet meer leefden?" vroeg de president van het Hof. „Ja, dat weet ik zeker." „Maar u neemt toch geen kinderlijk jes aan alsof het postpakketten zijn?" „Ik stond helemaal onder de druk van die vrouw." „En voelt u zich de dupe?" „Ja" „Voelt u zich ook schuldig?" „Nee, dat niet". „Hier ontbreekt elke vorm van be rouw en piëteit" constateerde de pro cureur-generaal met huivering in zijn requisitoir. De uitspraak van het Hof volgt op 6 juli. Premier Cals legde er nogmaals de nadruk op, dat de koningin zelf de verloving bekend moet maken. Als dit is gebeurd zal het kabinet over de in diening van de goedkeuringswet in de Kamers een verklaring afleggen. Deze verklaring zal door de minister-presi dent worden uitgesproken. Mr. Cals wees er overigens nog op, dat de ver loving niet „op termijn" bekend ge maakt wordt. Op het ogenblik van de bekendmaking door de koningin, is de verloving een feit, aldus de premier. Het wetsontwerp tot naturalisatie van de heer Von Amsberg zal vrijwel ge lijktijdig met het goedkeuringswetje bij de Kamers worden ingediend. Vrijwel alle fractieleiders hebben in hun verklaring begrip uitgesproken voor de moeilijke kanten, die aan deze verloving verbonden zijn. Men kwam echter vrij algemeen tot de conclusie, dat het onderzoek, door de regering naar het verleden van de heer Von Amsbei-g en diens familie ingesteld, diepgaand is geweest en tot vertrou wenwekkende resultaten aanleiding geeft. De twijfels die bij een aantal ka merleden nog bestonden zijn daardoor weggenomen. Een uitzondering hierop vormen een vijftal socialisten, die hun bedenktijd willen uitstrekken tot het tijdstip waarop zij in de Kamer hun stem moeten uitbrengen. De PSP-fractieleider Lankhorst zei, dat de PSP nu het ogenblik gekomen achtte om uiting te geven aan de repu blikeinse gezindheid van zijn partij. De verklaringen van de fractieleiders treft men aan op pagina 7. Intussen is gebleken dat het niet juist is dat de toekomstige echtgenoot van prinses Beatrix de titel „Prins der Nederlanden" zal krijgen, zoals totdus- verre is verondersteld. Deze titel is al leen voorbehouden aan de echtgenoot van de koningin. (Van een onzer redacteuren) BEEK (L.) Naar wvernemen zal prinses Beatrix in de komende uren een ontmoeting met de heer Claus von Ams berg hebben. De aanstaande verloofde van de prin ses zal daartoe naar de provincie Lim burg komen, waar prinses Beatrix sinds gisteren verblijft. De prinses bezoekt in deze provincie instellingen voor sociaal werk. De ontmoeting zal niet In het open baar plaatsvinden, doch ten huize van vrienden van de prinses. Geruchten maken ook melding van een gesprek dat tussen prins Bernhard en Claus von Amsberg zou hebben plaatsgehad ten huize van de familie Zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg in het West-Duitsland ook geen contacten heb- Sayn is een goede bekende van prins Bernhard. Er valt van een en ander échter geen bevestiging te krijgeiv (Van onze correspondente) EINDHOVEN. Gisteren is in Eindhoven met de eerste paal de tweede bouwronde van de Technische Hogeschool ingesla gen. Aan de noordzijde van het T.H.-terrein is begonnen met de bouw van een sportcomplex dat eind 1966 klaar zal moeten zijn en waarvan de bouwkosten rond de twee miljoen bedragen. Ook is men gisteren begonnen met het indrukwekkende gebouw voor warmte en stroming, dat zestien miljoen gulden zal gaan kosten en dat men medio 1968 gereed hoopt te hebben. Voor dit bouw project is nog geen rijksgoedkeu ring verkregen. Als de tweede bouwfase beëindigd zal zijn, zal in de T.H.E. voor meer dan twee honderd miljoen gulden geïnves teerd zijn. Ir. Th. P. Tromp, de Eindhovense bouwcurator, heide de eerste paal voor het studenten-sportgebouw, in tegen woordigheid van vele autoriteiten. Hij herdacht architect Rietveld, de ontwer per van het sportcomplex, die enkele maanden geleden gestorven is. De eerste paal voor het gebouw voor warmte en stroming werd geheid door Bernard Slotboom, oudste zoon van wij len prof. ir. J. G. Slotboom, die het ini- tiatiel tot de bouw nam. Het nieuwe gebouw wordt speciaal in gericht voor onderzoek en onderwijs inzake warmte- en stromingsleer in de afdelingen der werktuigbouwkunde en technische natuurkunde. Het gebouw, waarin persluchtleidingen voor drukken van 175 en 7 atm. komen, krijgt een hal De maquette van het nieuwe gebouw van de Eindhovense T.H. van 24 meter hoog voor onderzoek van warmteoverdracht met behulp van ko kend water, water onder hoge druk en gas onder hoge druk, speciaal voor toe passing in kernreactoren. Naast een wa tertoren komt een afzonderlijk gebouw voor onderzoek van gasstromingen bij hoge snelheden. BEIROET (DPI) Achmed Ben Bella, de afgezette Algerijnse president zou volgens Algerijnse zegslieden ter dood zijn veroordeeld na de omverwer ping van zijn regime. Het „proces" zou drie uur hebben geduurd. De mededelingen werden ech ter niet bevestigd en de zegslieden wil den niet, dat hun namen werden ge noemd. Het onafhankelijke dagblad „An Nahar" meldde gisteren dat Ben Bella zou worden geëxecuteerd na de op 29 juni te beginnen Afro-Aziatische con ferentie. Inmiddels mogen Algerijnen het land niet meer verlaten. Dit meldden pas sagiers aan boord van de „Kairouan", die gisteren in Marseille afmeerde. In Londen hebben intussen de afge vaardigden van dertien Afrikaanse of Aziatische landen, die daar de confe rentie van gemenebestlanden bijwonen, besloten volgende week niet naar Al giers te gaan voor de Afro-Aziatische conferentie. Zij willen uitstel wegens de verwarde toestand in Algerië na de afzetting van president Ben Bella. IN PRETORIA hebben gisteren onbe kenden met rode verf gevulde en met plakband aan elkaar gehechte eierdop- pen tegen de muren van de Nederland se ambassade gesmeten, uit protest te gen de Nederlandse storting van 100.000 gulden in het fonds voor slachtoffers van de apartheidspolitiek. (Advertenties) L.T.S.'.rs U BENT VANAVOND VAN DE PARTIJ! INTERESSANTE VOORLICHTINGSAVOND AANVANG 8 UUR MET SPECIALE ATTRACTIE MOLENSCHOT N.V. TETERINGSEDIJK 53 BREDA TEL. 01600-24450

de Stem | 1965 | | pagina 1