Twee doden in Bergen op Zoom Veertien kinderen verweesd Fractieleiders vandaag weer bijeen dagblad voor zeeland Eerste etappe voor Belg Rik van Looy .Prins der Nederlanden?' Nieuw proces tegen oorlogs misdadigers Opstand tegen Imbert in San Domingo Half miljoen schade door angst voor haringworm" ouders van groot gezin verdronken Opklaringen Voetgangers voelen zich tweederangs burgers ANDAAG IN „Sint Adelbert" niet op receptie internuntius Wevelgem zoekt pleeggezinnen Een slachtoffer in Krabbendijke TOS® JAARGANG Ne. 24924 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M, Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro U 14111 11 bla? WOENSDAO 23 JUNI 1963 Abonnementsprijs vanaf 1 juli 1965 10,80 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonne menten op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele opla ge 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, ijsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41telefoon 2893) VERLOVING OP A.S. MAANDAG NU WEL ZEKER (Van onze speciale verslaggever) LUIK Gisteren was het dan weer zover. De Tour de France 1965 ging in Keulen van start. De eerste etappe werd bijna een volledige Belgische triomf. Hik van Looy sprintte in Luik naar de zege en Jo de Roo kwam als eerste Ne derlander als vierde binnen. De ploegentijdrit werd een zege voor de ploeg van Arie den Hartog en Cees Lute. Kees Pellen aars bracht het nog tot een goede vijfde plaats. Over het algemeen kwamen de Ne derlanders de eerste dag goed door. Al leen Peter Post was betrokken bij een valpartij en liep vrij ernstige verwon dingen op. Hij kon de strijd voortzet ten. maar liep een behoorlijke achter stand op. Rik van Looy won de eerste etappe van de Tour de France. Op de foto ziet men hem net de finish passeren. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Tijdelijke opklaringen. Toenemen de bewolking. Plaatselijk kans op regen. Weinig verandering in de temperaturen. Vandaag: zon onder 21.02 uur. Maan op 23.20 uur. Morgen: zon op 4.19 uur. Maan on der 6.55 uur. Het weer in Europa Weerrapporten Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca van gisteren 19.00 u. max. weer half bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regenbui regen regenbui half bew. zwaar bew. half bew. half bew. zwaar bew. onweer onweer zwaar bew. half bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. half bew. licht bew. onbewolkt temp. 21 20 15 20 14 17 20 22 21 21 23 29 23 27 23 28 26 27 24 27 31 27 33 31 23 31 31 26 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister-president Cals heeft gisteren na het beraad met de tien fractieleiders uit de Tweede Kamer duidelijk laten doorschemeren, dat „deze week" de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg niet mag worden verwacht. Haagse kringen zijn er thans van overtuigd, dat de officiële aankondiging door koningin Juliana a.s. maandag zal plaatsvinden, waarna het verloofde paar nog dezelfde dag zal worden voorgesteld aan het Ne derlandse volk (via radio en tv) en aan de schrijvende pers. Dinsdag volgt de kennismaking met de regering en de leden van de Staten- Generaal. De kennismaking met het kabinet zal plaatsvinden in de ambtswoning van mr. Cals, die het paar zal toespreken. De ontvangst door de Staten-Generaal zal geschieden in het gebouw van de Eerste Kamer. Gastheren zijn dan de voorzitters van de beide kamers, mr. Jonkman en mr. Van Thiel. Wanneer officieel de goedkeuring van het aanstaande huwelijk gevraagd zal worden, is nog niet bekend. Het staat wel vast, dat een overgrote meerder heid van de kamers zich met Beatrix' huwelijksplannen akkoord zal verkla ren. Van uiterst linkse zijde is een af wijzend standpunt te verwachten. Voor al de P.S.P. zal zich in republikeinse zin uitlaten. Ook sommige socialisten zouden sceptisch tegenover het aan staande huwelijk staan. Van massale te genstand binnen de P.v.d.A.-fractie is evenwel geen sprake. Het aantal tegen stemmers wordt, als alle Tweede-Ka merleden aanwezig zyn, geschat op min stens vier en hoogstens tien. Het overleg, dat premier Cals giste ren met de fractieleiders pleegde, moest worden afgebroken omdat om één uur gistermiddag een vergadering van de Tweede Kamer op het programma stond. Aan deze schorsing mag dus geen politieke betekenis worden toegekend. Het gesprek wordt hedenochtend om twaalf uur voortgezet. Hoewel officieel geen enkele mededeling over de aard van het gesprek werd gedaan, is dui delijk dat de premier de fractieleiders wilde inlichten over de komende verlo ving. De fractievoorzitters moeten vele vragen op de premier hebben afge vuurd. Daarin moet op de eerste plaats de oorzaak worden gezocht van de zeer lange duur van de bespreking. Aan het debat met de fractieleiders ging een gesprek tussen premier Cals en de voorzitters der beide kamers vooraf. Dit onderhoud duurde een uur. Het is nog niet duidelijk wanneer Claus von Amsberg, thans met vakan tie uit Bonn vertrokken, in ons land kan worden verwacht. Het is niet uit gesloten dat hij zich hier reeds bevindt. Zijn verblijfplaats wordt in ieder geval volledig geheim gehouden. Het is te verwachten, dat Claus von Amsberg een passende werk kring in Nederland zal krijgen, waarin hij zich volledig kan inwer ken in de Nederlandse problema tiek. De verlening van een titel ligt al evenzeer in de lijn der verwach tingen. Zeer waarschijnlijk zal hem de titel „prins der Nederlanden" worden toegekend. Wanneer deze verleend zal worden is nog niet be kend. De heer Von Amsberg doet al enige tijd moeite zich de Nederlandse taal eigen te maken. Vermoedelijk zal hij op de dag van zijn verloving in onze taal het volk toespreken. Van sommige zijden wordt verondersteld dat hij ook zijn naam zal „vernederlandsen" tot Nicolaas of een daaraan afgeleide naam. Zoals gemeld zal de ministerraad van het koninkrijk zich in zijn vergadering van vrijdag a.s. beraden over de indie ning van een goedkeuringswetsontwerp voor het huwelijk. Die indiening hoeft niet te geschieden voor het a.s. zomer reces van de Tweede Kamer, dat om streeks 15 juli begint. Het ligt eerder voor de hand dat koningin Juliana het huwelijk op 21 september a.s. in de troonrede zal aankondigen. TeVens kan de vorstin dan gewag maken van de in diening van het goedkeuringsontwerp bij het parlement. (Advertentie) VANMIDDAG IS HET ZOVER MOLENSCHOT N.V. TETERINGSEDIJK 53 BREDA TEL. 01600-24450 Voor zover Haagse kringen weten zal een huwelijk op zijn vroegst tegen het einde van dit jaar dan wel in het begin van volgend jaar worden gesloten. De regering heeft dus alle tijd met de in diening van het wetsontwerp. Het Oranjecomité Amsterdam heeft intussen besloten feestelijkheden voor te bereiden ter viering van de verlo ving, mits het daarom gevraagd wordt door het Amsterdamse gemeentebestuur. De voorzitter van het comité, dr. J. Ga jentaan, verwacht evenwel niet dat er veel aan gedaan zal worden. De foto werd gisteren genomen tijdens het gesprek tussen premier Cals en de fractievoorzitters. V.l. n.r. drs. N. Schmelzer (KVP), mr. J. Cals, mr. F. van Thielde heer Schepel, griffier van de Tweede Kamer, B. Roolvink (AR), mr. W. Geertsema (VVD), M. Bakker (CPN), P. Jongeling (GPV), ir. C. van Dis (SGP), H. Lankhorst (PSP), jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (CHU), G. Nederhorst (PvdA) en H. Koekoek (BP). HAGEN (ANP). In septem ber van dit jaar zal in de West- duitse stad Hagen een proces be ginnen tegen elf voormalige on derofficieren van de S S. en een voormalige politieman. Zij wor den beschuldigd van moorden op gevangenen in het tijdens de oor log in Polen gelegen kamp Sobi- dor, waar een kwart miljoen jo den het leven liet. EEN BEDRIJFSONGEVAL was er gis- teren de oorzaak van, dat een Spaanse arbeider bij de N.V. Werkspoor te Utrecht om het leven kwam. Hij werd aan het hoofd geraakt door een 3000 kilo zware tank. die door een kraan werd verplaatst. HAARLEM (A.N.P.) Liefst 94 procent van 1230 ondervraagde voetgangers, die zelf niet over een voertuig beschikken, heeft op de vraag of zij lid van de voetgan gersvereniging waren, blijk van volkomen moedeloosheid gegeven over de situatie voor de voetgan ger. Hun motief daarvoor was: „Een voetgangersvereniging zal haar verlangens niet gehonoreerd krijgen, omdat we maar tweede rangs burgers zijn. Het laatste woord zullen de sterkere bonden van het rijverkeer hebben, die hun zin altijd krijgen van de autoritei ten, omdat deze laatsten allemaal een auto bezitten of van een auto gebruik maken". Dit deelde de algemeen secreta ris van de internationale federatie van voetgangersverenigingen, mevr. V. J. van der Does-Enthoven, gis teren mee in Haarlem. Zij vond dat deze moedeloosheid en verbitterdheid bestreden dient te worden. Immers moedeloze, ver bitterde verkeersdeelnemers zijn weinig toegankelijk voor goede voorlichting. Er is wel degelijk veel bereikt door de voetgangersvereni gingen, terwijl nog veel meer be reikt zal worden. Strijd tegen het veelvuldig voorkomend gebrek aan serieuze belangstelling en een deskundige aanpak zijn een eerste vereiste voor de voorkoming van voetgangersongevallen. Als voorbeeld wees zij o.a. op het nog veel voorkomend te hoog gemiddelde van de loopsnelheid van voetgangers bij het ontwerpen van voetgangerslichten, waarbij soms 1,5 meter per seconde als gemiddelde snelheid wordt aange nomen, terwijl dit 1 meter a 1,2 meter maximaal voor de oudere voetganger bedraagt. De federatie acht dit een gegeven, waarmee re kening dient te worden gehouden. In Nederland is 9 a 10 procent van de totale bevolking reeds 65 jaar of ouder. De i-onde van Midden-Zeeland houdt de sportieve gemoederen in de Zeeuwse archipel bezig. Wij wijden uitvoerige voorbeschouwin gen aan deze ronde op pagina 15. Eén onzer redacteuren heeft een bezoek gebracht aan de plaats waar de a.s. verloofde van prinses Beatrix heeft gewoond. Zijn in drukken vindt u op pagina 15. De heer Roemers heeft wei nig gevoel voor democratie en een gebrek aan begrip voor economische feiten, zegt de voorzitter van de NRKM in het diocees Breda Pagina 3. De E-3, een levensader in het Benelux-middengehied, zal in 1970 klaar zijn. Pagina 3. Wat verwacht Peking-Chi na van de ontwikkelingen in Algiers? In onze „Blik naar buiten" toetsen wü de feiten. Pagina 9. De boulevardpers in West- Duitsiand kwettert levendig mee over de verloving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. Pagina 9. Alles over de Tour de Fran ce op pagina 7. SAN DOMINGO (Rtr.) Volgens het radiostation van het constitutionele be wind van kolonel Caamauo is in de tweede grote stad van de Dominicaan se republiek een opstand uitgebroken tegen de strijdkrachten van generaal Imbert. De bevolking in de constitutionele zone van de hoofdstad juichte toen het nieuws van de opstand werd omgeroe pen. Deze zou zijn ontstaan toen aan hangers van Imbert twee machinegewe ren op een kerktoren plaatsten en een priester, die zich hiertegen verzette, ar resteerden. Voorts zou een commandant door zijn eigen soldaten gevangen zijn genomen. De driemanscommissie van de organi satie van Amerikaanse staten deelde gisteren in San Domingo mee dat de door haar voorgestelde oplossing van de crisis door de twee pastijen in be ginsel gunstig was ontvangen. Volgens het voorstel zullen niet vroe ger dan over een half jaar, doch niet later dan over negen maanden verkie zingen worden gehouden, die onder auspiciën staan van de O.A.S. Tot dan zou een voorlopige regering het land moeten besturen. Gisteren begon in Keulen de Ronde van Frankrijk; vandaag start Dagblad De Stem met de Tour-prijsvraag. De eerste op gave (waarvan het antwoord op de bekende formulieren in deze krant treft men er nog een aan kan worden ingevuld) luidt: Aan de hoeveelste Tour de France werd dinsdag in Keulen begonnen? TOT LID van de Tweede Kamer-werd gisteren geïnstalleerd de heer J. P. M. van Noort, wethouder van Emmeloord. De heer Van Noort is lid van de K.V.P. en volgt mr. J. Cals op. ZES OOSTDUITSE vluchtelingen lijn gisteren door de Westduitse politie en boten van de kustwacht in de Oostzee uit het water gehaald. De vluchtelingen waren vanaf een passagiersschip in het water gesprongen. PRESIDENT DE GAULLE heeft tegen, over de Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey te kennen gegeven dat hij graag president Johnson zou ontmoeten. In een afzonderlijk inter view noemde Humphrey zijn recente on derhoud met De Gaulle „zeer bemoe digend". 95 (Van onze correspondent) DEN HAAG De angst van het pu. bliek voor de veelbesproken haring worm" is de Scheveningse reaers in middels reeds te staan gekomen op een schadepost van byna een half miljoen gulden. Dit vermeldde gistermiddag ty- dens de openbare vergadering van de Haagse Kamer van Koophandel en Fa brieken de afgevaardigde, de heer R. van der Zwam. Naar aanleiding van een vraag van de heer H. A. Giezeman of de vele publi- katies omtrent de „worm", waardoor naar zijn mening de haringomzetten dit jaar tot op 50 pet. gedaald waren, wel verantwoord zijn geweest, merkte de heer Jacq. den Duik, oud-secretaris van de redersvereniging Schevendngen op, dat met name de waarschuwing van de zijde der overheid hem zeer had ver. baasd. De kwestie van haringparasieten be staat al jaren, meende hij, evenals er schadelijke stoffen zitten in consumptie- ijs, mosselen en oesters. Normaal ver werkt het menselijk organisme dit goed behalve wanneer men bijvoorbeeld 20 haringen gaat eten, aldus de heer Den Duik. De waarschuwing van de overheid en kele weken geleden was slechts gericht tegen de groene lichtgezouten ha ring en tegen de malafide haringhandel. Hierdoor is het publiek ten onrechte gaan denken dat alle gezouten haring gevaarlijk zou zijn. DEN HAAG (KNP) -- Het hoofdbe stuur van Sint-Adelbert zal niet aanwe zig zijn op de ontvangst, welke de pau selijke internuntius, mgr. G. Beltrami, ter gelegenheid van de verjaardag der pauskroning belegt. Sint-Adelbert meent, dat de diploma tieke vertegenwoordiging van de H. Stoel en de overeenkomstig, in diplo matieke stijl gearrangeerde ontvangsten niet geschikt zijn om de ware gestalte van Christus' Kerk te representeren. Sint-Adelbert neemt wel deel aan de kerkelijke viering van de verjaardag der pauskroning. (Van onze correspondent) WEVELGEM (België). Dins dag in de vooravond vergaderdei te Wevelgem, een gemeente nabi Kortrijk, afgevaardigden van he gemeentebestuur en van de paro chiale geestelijkheid langdurig met vertegenwoordigers van de familie Pauwels, om een voor lopige oplossing te vinden voor 14 minderjarige kinderen, die plotseling wees zijn geworden als gevolg van een tragisch verkeers ongeval. Maandagnamiddag raakte een auto bestuurd door de 45-jarige Michiel Pao wels, uit Wevelgem, bij een uitvvijktn noeuvre voor een autobus, van de wi af. De wagen buitelde de berm in e kwam terecht in de rivier de Leic de wagen zaten, behalve Pauwels i. Ook diens veertigjarige echtgenote één van de 15 kinderen van het ec; paar de 11-jarige Rital. Bijna onn dellijk nadat de auto in het water w verdwenen, zagen ooggetuigen het klei. meisje bovenkomen en wanhopige p gingen doen om drijvende te blijven. Zi verdween evenwel voorgoed onder wa ter, voordat iemand een poging had kun nen ondernemen om haar te helpen. Hulp door een duikersploeg van de brandweer van Kortrijk kon evenmin baten. Het duurde bijna twee uren eer de stoffelijke overschotten van het echt paar Pauwels konden worden geborgen, en pas 's avonds werd het lijkje van het omgekomen kind opgehaald. Van het omgekomen echtpaar zijn nu nog 14 kinderen in leven. Het oudste is een 18-jarig meisje, het jongste is een baby van 23 maanden. Van de zijde van de fa milie van de man kan bezwaarlijk hulp vorden verwacht, want hij was een nig kind, en zijn ouders zijn, als be- oeftigen, opgenomen in een tehuis voor 'ude lieden. Familieleden van de over- ■den vrouw zoeken nu samen met de ilaatselijke overheid naar pleeggezin- ren voor de wezen. Het oudste meisje, nurw geslagen door het drama, her- ïaalt voortdurend: „Ik wil niet, dat wij van elkaar gescheiden worden. Wij blij ven allemaal «amen", (Van onze verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Twee perso nen zyn om het leven gekomen en een zelfde aantal levensgevaarlijk gewond bij twee verkeersongevallen, die giste ren op de rijksweg tussen Bergen op Zoom en Roosendaal plaatsvonden. B(j het ongeluk, dat 's morgens om kwart voor tien gebeurde, is de 29-jarige auto verkoper J. Verhagen uit Dinteloord om het leven gekomen. Bij het ongeval dat 's middags om drie uur plaatsvond verloor de woonwagenbewoner G. Otto, 30 jaar en vader van vyf kinderen, uit Vlissingen, het leven. Groot was de ravage na de botsing, die gistermorgen nabij het café De Wouwse Tol gebeurde. Rechts van de weg, in de richting Roosendaal, stond een melkauto. De bestuurder H. A. uit Wouw was bezig met het laden van melkbussen. Een tweede vrachtauto stopte hierachter om het tegemoetko mende verkeer voorrang te verlenen. Daarachter stopte weer een scooter. De bestuurder van de truck met oplegger, die daar weer achter kwam, merkte plotseling dat de remmen van zijn auto weigerden. Hij stond voor de keus om achterop de kleine file in te rijden of te trachten deze te ontwijken en er langs te schieten. Hij koos het laatste. Hij kwam op het linker weggedeelte, juist op het moment dat van tegenover gestelde richting een personenauto kwam, bestuurd door de heer B. Kint (29) uit Woensdrecht. Naast hem zat de vertegenwoordiger van het automobiel bedrijf fa. Govers te Bergen op Zoom, de heer Verhagen, en achterin zat de 19- jarige broer van de heer Kint. De ge broeders Kint maakten een proefrit met de auto. Door de schok van de bot sing werd de heer Verhagen op slag gedood, terwijl de broers levensgevaar lijk gewond werden. De truck met op legger kwam dwars op de weg te staan en blokkeerde de rijbaan naar Bergen op Zoom. Nog geen honderd meter verder ge beurde 's middags eveneens een dodelijk ongeluk. De heer G. Otto, die op het woonwagenkamp te Vlissingen stond en uit Roosendaal afkomstig was. reed in de richting Bergen op Zoom. Hij raakte Hier het wrak van de wagen van de Dinteloorder J. Verhagen die gisterochtend in Bergen op Zoom om het leven kwam. op een gegeven moment een tegemoet komende vrachtauto, bestuurd door L. N. uit Venlo. Hij verloor de macht over het stuur en de auto tolde om zijn as tegen de voorzijde van een B.B.A-bus, bestuurd door M. L. uit Bergen op Zoom. De personenauto werd volledig plat gedrukt, de heer Otto was op slag dood. Tengevolge van beide botsingen ontstonden honderden meters lange files. KRABBENDIJKE Een verkeerson geval op rijksweg 58 in de gemeente Krabbendijke heeft aan een persoon het leven gekost. Het ongeluk gebeurde dinsdagmiddag om zes uur toen een per sonenauto, bestuurd door A. van der P. uit Papendrecht, rijdende in de richting Bergen op Zoom, gepasseerd werd door een hem tegemoetkomende melktank wagen met aanhanger, bestuurd door A. J. van G. uit Kortgene. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak raakte de personenauto de wielen van de aan hangwagen en werd door de daarop vol gende botsing geheel vernield. A. van der P. werd op slag gedood. (Advertenties) LT.S.'.r, VANMIDDAG IS HET ZOVER MOLENSCHOT N.V. TETERINGSEDIJK 53 BREDA TEL. 01600-24450

de Stem | 1965 | | pagina 1