Veerdiensten langdurig vertraagd na aanvaring A.K.F.-directeur kritiseert beleid gemeente Goes €kefarme..4 QBBEiBi Minimumprijs ingesteld voor bessen en frambozen Grote ruilverkavelingen voor komende drie jaar Middelburg bouwt winkel voor kleine middenstander Middelburgse kunstmarkt Benelux-manifestatie Oost-Vlaamse bestuurders op bezoek ENGELS PASSAGIERSSCHIP RAMT HAVENWAND Lange files bij veerhavens Via noodluik Hoog aanbod 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Jeugdvakantiewerk in Vogelwaarde Toch sport op zondag Mannen-overschot in Zeeland Verdachten in affaire-Lily vrijgelaten Uien-federatie krijgt niet G.S. meer van In Wolphaartsdijk: Jachthaven en loods kosten f 120.000.- Kasporgo naar Scandinavië Bezwaren tegen grond- en indusrialisatiepolitiek De helft Schade Meer subsidie voor zorg zwakzinnigen jPagblaB pc Ütcm Telelenzen Beschermd Verzet Reconstructie van platteland Aan brandwonden overleden V°r wachting DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 JUNI 1965 (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-BRESKENS Het En gelse passagiersschip Orcades van de P. en O. Oriënt Lines met bijna duizend pas sagiers aan boord, is maandagmorgen om half zes in botsing gekomen met een wand van de veerhavenfuik in de Vlis- singse buitenhaven. PersoonSijke onge lukken deden zich niet voor. De schade aan de boeg van het schip was gering, het kon op normale tijd 's middags om vyf uur zijn reis naar Australië voortzetten, In de fuik werd over een afstand van ruim 25 meter het zware verend opgehan gen remmingsrooster verbrijzeld. De scha de aan de aanleginrichtingen bedraagt naar schatting f 200.000. De brokstukken versperden de aanlegplaats van de veer boten, waardoof de diensten moesten wor den stopgezet en later provisorisch kon den worden hervat. De gehele dag heeft het verkeer over de Westerschelde ook op de lijn Kruiningen-Perkpolder, zeer grote vertraging ondervonden. De stagna tie zal vermoedelijk hedenochtend opge heven kunnen worden. De 28396 ton metende Orcades was af komstig van Bremen en deed Vlissingen aan, waar 150 passagiers zich inscheepten en postzakken werden ingeladen. Met be hulp van vier sleepboten werd de schuit de buitenhaven ingebracht. Op dat mo ment stond er nagenoeg geen wind en was er een lichte vloedstroming. Tegen over de S.H.V. raakte de Orcades de grond, tengevolge waarvan vermoedelijk een der trossen knapte. Naar wij van de zijde van rijkswaterstaat vernamen wer den de turbinemotoren van het passa giersschip kracht bijgezet om los te ko men. De nawerking hiervan zou door de drie overblijvende sleepboten niet opge vangen kunnen zijn. mede doordat een tweede tros slipte. Het geheel werd beti- I teld als een zeer gecompliceerd ongeluk. Het verkeer kreeg de grootste nadelige gevolgen van de aanvaring te verduren. De dienst Breskens-Vlissingen kon aan vankelijk alleen worden onderhouden voor voetgangers, fietsers en bromfietsers. De veerboot meerde in Vlissingen aan de werksteiger af. Via een noodluik kon ont scheept worden. Aan beide zijden van de Schelde vormden honderden voertuigen een lange file. Van Perkpolder was in middels een kleine veerboot, de Konin gin Juliana, onderweg, om de gehandicap te dienst enigszins op gang te brengen, met gebruik van de oude veerhaven, die in 1959 door nieuwe grotere zijn vervan gen. Het schip, dat in vergelijking met de honderd-meter-boten maar een halve ca paciteit heeft, kon omstreeks half elf, vijf uur na het ongeluk, de eerste overtocht maken. De veerboot zal blijven varen zo lang er aanbod is. Alvorens het zover was moest in Breskens nog een baggerinstalla- tie worden verplaatst omdat het anker ervan in de kleine veerhaven lag. Het zonnige weer was er mede oorzaak van dat de veerdiensten een hoog ver voersaanbod kregen. Waar anders twee grote veerboten de dienst onderhielden, moest nu volstaan worden met een kleine. Het uitvallen van de veerhaven in Vlis singen had ook voor de lijn Perkpolder- Kruiningen grote gevolgen. Op een dag als gisteren wordt daar met drie boten gevaren. Nu de Koningin Juliana hier niet beschikbaar was, ontstonden er urenlange wachttijden. De file reikte in Kruiningen tot de rijksweg. Het herstellingswerk in Vlissingen i: aangepakt door Van de Akkers Bergings bedrijf. Met behulp van duikers en een drijvende bok, worden de vernielde hou ten palen van acht meter lang, stalen spanten en beton van de bodem verwij derd. Het gat in het remmingsrooster werd provisorisch hersteld. Het werk 's nachts doorgegaan. Voor afgelopen nahct was een speciale ploeg van de Provinciale Stoombootdien sten opgeroepen om het vervoer te rege len van de 1200 manschappen en mate rieel van het Engelse leger, die in de Sloehaven de oefening Pa-blo 5 hebben be ëindigd. Bij de aanvaring liep „De Orca deslichte schade op boven de wa terspiegel V/er middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. STOPPELDIJK. De sectie gemeen schapswerk van het Interparochieel Centrum voor Maatschappelijk Werk in de gemeente Vogelwaarde zal ook dit jaar weer jeugdvakantiewerk betrach ten. Evenals de twee voorgaande jaren zullen de leerlingen van alle klassen van de lagere scholen en het voortge zet onderwijs in de verschillende kerk dorpen aan hun trekken kunnen komen. Voor de leerlingen van de twee laag ste klassen van de lagere scholen staan bezoeken aan het recreatieterrein ,.De Braakman" en de speeltuin „De Hortte" te Kloosterzande op het programma. De leerlingen van de drie hoogste klassen van de lagere scholen worden in de ge legenheid gesteld bezoeken te brengen aan ,.De Braakman", de bossen na bij Bergen op Zoom en de dierentuin en de speeltuin ,,De Koekoek" te Ant werpen en zullen kunnen deelnemen aan de atletiekwedstrijden, die op 24 juli gehouden zullen worden Ongeveer het zelfde programma geldt voor de leer lingen van het voortgezet onderwijs, die bovendien zullen kunnen deelnemen aan een voetbaltoernooi voor schoolelftallen uit de vier kerkdorpen en een filmvoor stelling zullen krijgen voorgeschoteld. MIDDELBURG In alle rust heeft de Middelburgse raad zich door de agenda van 47 punten heengewerkt. De voorstel len van het college van b. en w. gaven over het algemeen geen aanleiding tot disputen. Slechts bij een enkel probleem werden enige kanttekeningen gemaakt, die beoogden het standpunt van het colle ge te onderstrepen of verheldering te brengen in een voor de raadsleden ondui_ delijke zaak. Zonder moeilijkheden werd dus besloten scholen van leermiddelen of meubilair te voorzien, kredieten te ver lenen. leningen te sluiten subsidies te ver strekken, en wijzigingen aan te brengen in gemeentebegrotingen. Reden tot bezorgdheid gaf de aankoop van het pand Langevieleweg 81, dat met drie nevenstaande gebouwen vervangen zal worden door een winkel. De gemeente heeft het plan de nieuwe winkel, waar boven wooneenheden zullen komen, te verhuren aan kruidenier Vader. Bij en kele raadsleden had de mening postgevat, dat het voor de gemeente een riskante zaak zou worden, gezien de slechte voor uitzichten bij de kleine middenstand om een winkel te verhuren. De meerderheid tilde echter niet zwaar aan de bouw van een winkel door de ge meente, omdat het pand altijd zijn waarde zou blijven behouden. Door burgemeester mr. J. Drijber werd daarbij nog aange haald, dat de kruidenierswinkel van de heer Vader geen enkele aanleiding tot. MIDDELBURG Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben burgemeesters en wethouders van de 89 Zeeuwse ge meenten 'n overzicht toegezonden van de loop der bevolking in 1964. De totale bevolking van Zeeland steeg met 2661 tot 290178. Er was een surplus aan mannen van 898. De toename van de bevolking was het gevolg van een geboorteoverschot van 2865 en een vertrekoverschot van 204. Van de 89 gemeenten gingen er pog al tijd 33 in inwonertal achteruit Dit was o.m. het geval met Aardenburg, Graauw en Langendam, Hoedekenskerke, Hon- tenisse, Hoofdplaat Kloetinge, Koewacht Kortgene, Oostburg, Overslag, Rilland Bath, Schoondijke, St. Jansteen, Sluis, Vogelwaarde, Wolphaartsdijk, Yerseke, IJzendijke en Vlissingen. Wat in laatst genoemde gemeente verloren ging werd in Koudekerke gewonnen. Koudekerke boekte een vestigingsoverschot van 449. Daar tegenover stond eensterfte-over- schot van 7. Belangrijke vestigingsoverschotten wer den geteld in Axel, Breskens, Goes, Hoek, Hulst, Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, Terneuzen en Zierikzee. RUWE OPIUM (400 pond) is gisteren in beslag genomen op het Nederlandse vrachtschip „Tiitarum", dat in de haven van Wellington (Nieuw-Zeeland), ligt. De waarde van de partij wordt geschat op 12.000 gulden. TERNEUZEN (ANP) De 33-jarige L. C. uit Gent (België) en K. uit Rotter dam, respectievelijk beheerder en eige naar van het motorschip Lily, dat met een vracht motoren nabij Walsoorden ruim een week geleden zonk, zijn vrijge laten. Het onderzoek in deze zaak, waar in de rijkspolitie te water genoeg aan wijzingen meende te hebben om te ver onderstellen, dat het schip moedwillig tot zinken werd gebracht, is nu zo ver, dat de officier van justitie te Middelburg geen termen meer aanwezig acht beide verdachten nog vast te houden. pessimisme geeft. De winkelier komt mo menteel bedrijfsruimte tekort. Huisvesting G.W Met enige huivering vroeg de fractie van de Pairtij van de Arbeid zich af of het te verlenen krediet voor restauratie en verbouw van de gebouwen waarin de Dienst Gemeentewerken is gehuisvest, niet net als verleende kredieten in het verleden om aanvulling zal vragen als met de werkzaamheden reeds is gevor- derd. De te verlenen drie ton werd aan de lage kant genoemd. Het college was echter van oordeel, dat in dit geval niet veel meer dan de geraamde kosten zal hoeven te worden uitgegeven. Deze uit spraak werd nader omschreven door de stelingen: het rijk en de provincie dragen bij in de restauratiekosten en de kosten van het nieuwbouwgedeelte staan reeds van tevoren vast. Het enige punt, waarover de raadsleden hebben gestemd, betrof 't verlenen van een subsidie voor een voetbaltoernooi op zondag. De subsidieverlening ging met veertien tegen vier stemmen door, maar daarbij werd als wens uitgesproken, dat met het verschijnsel vrije-zaterdagsport- evenementen niet op zondag worden ge houden om gevoelens van bepaalde be volkingsgroepen niet te kwetsen. Het dagelijks bestuur van de gemeente kon zich bij monde van de wethouder voor sportzaken niet verenigen met de wens. De middenstand kent nl. nog geen vrije zaterdag, zodat deze en mogelijk nog andere groepen de dupe zouden worden van de verschuiving. Bovendien is de voetbalsport op zondag bekend en groot geworden. Uitzonderingen op deze regel kunnen niet als algemeen belang be schouwd worden. Geen debacle Met verwondering vroeg men zich af of de viering van het 600-jarige bestaan van het gymnasium niet op een financieel de_ bacle zal uitlopen, omdat maar een ge meentelijke bijdrage van f 2500 is ge vraagd. De raadsleden waren bereid meer beschikbaar te stellen om de unieke vie ring volledig te laten slagen. Deze geste behoefde niet te worden geaccepteerd omdat de kosten van de feestelijkheden voor rekening van reünisten en ouderver eniging komen. Bij de rondvraag werd het college voor_ gesteld om op hoogtijdagen, wanneer de toeristen Middelburg overstromen, dui delijke parkeerbepalingen aan te brengen om de toerist ten dienste te zijn. Tijdens de pinksterdagen zou het zijn voorgeko. men dat toeringcars de stad bij gebrek aan parkeerruimte ontvluchtten. Besloten werd om de binnenstad geheel vrij te houden van personenwagens en de kaden te reserveren voor bussen. Uitwer king van dit besluit zal niet lang op zich laten wachten. MIDDELBURG Gedeputeerde sta ten van Zeeland stellen de Staten voer afwijzend te beschikken op het verzoek van de Stichting Nederlandse Uien-fede ratie om het subsidie te verhogen. Het verzoek is gedaan naar aanleiding van de kostenstijgingen waarvoor de stich ting is komen te staan. De Staten heb ben met ingang van 1 januari 1964 een jaarlijks subsidie van f 1000,. beschik baar gesteld. WOLPHAARTSDIJK Burgemeester en wethouders van Wolphaartsdijk zul len de raad woensdag a.s. voorstellen een nieuwe jachthaven en een tweede loods voor de winterberging van boten t bouwen. Het verzoek hiertoe is uitge gaan van de watersportvereniging Wol phaartsdijk. De vereniging zal zoveel betalen dat met dat geld alle lasten voor de gemeente gedekt zullen worden. Met de aanleg van de haven en de bouw van de loods is een bedrag van f 120.000, gemoeid. GOES De Folkloristische groep van de r.-k. gymnastiekvereniging Kasporgo uit Goes zal van 14 tot en met 31 juli een reis naar Zweden en Finland ma ken. De reis wordt vanaf Rotterdam per Scandinavië-express gemaakt. Eerst zal Kasporgo deelnemen aan een feestweek in Asele. Daarna zal de groep overste ken naar Finland en optreden in Turku en Naantali. Dinsdagavond 27 juli ver trekt Kasporgo weer uit Turku. De daar op volgende dagen verblijft de groep in Stockholm. Zaterdagmiddag 31 iuli zal Kasporgo in Goes terug komen. Als voorbereiding op de reis zullen op 29 juni in Schuttershof enkele kleu renfilms worden vertoond over de lan den. die Kasporgo gaat bezoeken. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middelburgse kunstmarkt, die voor het tweede jaar op het Vischmarktpleintje wordt ge houden, draait weer op volle toeren. Hoewel de kunstmarkt officieus al van start was gegaan, vond zaterdag j.l. de officiële opening plaats door drs. T.H.J. Westerhout wethouder van bedrijf en culturele zaken te Middelburg. De op zet van deze ..openluchttentoonstelling" is belangrijk groter dan vorig jaar. Het waren toen uitsluitend Zeeuwen, die hun kunstwerken op de Vischmarkt expo seerden. Nu is de kunstmarkt uitge groeid tot Benelux-manifestatie, vooral de belangstelling uit België en van de kunstkring is bijzonder groot. n zijn openingtoespraak wees drs. Westerhout op het belang van deze kunstmarkt in het kader van de Bene- ^.-manifestaties-Zeeland 1965. Bij het officiële woord voegde hij de daad door oen litho van Louis Heijmans uit Mid delburg bij opbod te verkopen. Tal van utonteiten en genodigden waren bij de opening aanwezig. De gehele dag gonsde plein van de bedrijvigheid, zodat moïv,<ere i vaü een succesvolle start mocht spreken Tot en met 22 augustus 1 het rustieke Vischmarktpleintje ie dere donderdag en zaterdag het tref punt zijn van kunstenaars en het pu bliek. Slenterend langs de kraampjes kunnen de kunstmarktbezoekers glasmozaieken, tekeningen en schilderijen, beeldhouw werken en tal van andere kunstwerken bewonderen. Zij kunnen zien hoe een pottenbakker razendsnel uit een homp vette klei een sierlijk vaasje tevoor schijn tovert en hoe een spinster haar spinnewiel laat snorren. Moe van het wandelen langs de markt en de galerijen kan men zich neervlijen op een terrasje of in de bistro en bij een glas wijn en een muziekje weer wat op verhaal komen- Uiteraard lokken de kunstenaars niet alleen veel kijkers maar ook veel ko pers. Een rijkssubsidie van 35 procent, die Nederlandse kopers op kunstwerken krijgen maakt de aankoop hiervan aan trekkelijk. Ook voor de zaterdagavonden heeft de Stichting Kunstmarkt diverse attracties in petto. Zo staan er b.v. zes dansavonden op het programma, waar van de eerste al voorbij is. Op de tonen van de Stone Town Jazzband, maakten velen zaterdagavond een dansje op de hiervoor speciaal aangelegde dansvloer. Het Bredase duo Pierre en Mathieu oogstten eveneens veel succes- J. BENSCHOP teveel metaalbedrijven (Van onze correspondent) GOES Voor de periode 28 juni-28 augustus 1965 zal op de Nederlandse vei lingen een minimumprijsregeling gelden voor rode bessen, zwarte bessen en fram bozen. Deze gaat uit van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. De minimumprijs van frambozen en zwarte bessen is dit seizoen 65 cent per kg en van rode bessen 40 cent. Bij even tuele doordraai is de vergoeding voor kwaliteit I gelijk aan de ophoudprijs. Voor kwaliteit II frambozen is de vergoe ding 55 cent per kg en afwijkende kwa liteit 15 cent. De vergoeding voor kwaliteit II fram bozen en zwarte bessen is ook gelijk aan de ophoudprijs en voor afwijkende kwa liteit van deze produkten wordt geen ver goeding uitbetaald. Van frambozen zal dit seizoen geen hef fing worden ingehouden, terwijl van zwarte en rode bessen de heffing 1 cent per kg zal bedragen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ziet voor de afzet van rode en zwarte bessen dit jaar een redelijk perspectief. De veilingaan- voer van rode bessen kan in het komende seizoen vermoedelijk iets groter worden dan het vorig jaar en ook wordt een grotere vraag verwacht zowel voor verse export als voor verwerking. De voorra den bessensap op de Westeuropese markt zijn gering en een hogere prijs voor rode bessen wordt niet onmogelijk geacht. De aanvoer van zwarte bessen zal klei ner worden dan het vorig jaar omd'at 30 pet. van het areaal is gerooid het afge lopen seizoen. Daar zal een grotere vraag tegenover staan. Er zal echter ook een grotere concurrentie zijn van andere lan den waar de oogst groot is maar een ho gere prijs voor zwarte bessen dan het vo rig jaar wordt toch wel waarschijnlijk geacht. Ten aanzien van de afzetvooruitzichten van frambozen zegt het Centraal Bureau van veilingen dat het aanbod ruimer zal worden dan het vorig jaar en de vraag geringer. Er wordt dan ook gerekend op gemiddeld lagere prijzen voor frambozen dan in het vorig seizoen. Mr. F. HUBER 't eerst dat ik het hoor GOES. De heer J. P. Ben schop, directeur van de Apparaten- en Ketelfabriek (A.K.F.) te Goes, die reeds eerder ernstige kritiek op het Goese gemeentebestuur heeft geleverd in verband met het uitblijven van de beloofde spoor lijn naar het haven-industrieter rein, heeft twee nieuwe redenen gekregen om het beleid van het gemeentebestuur aan te vallen. Het gaat hier in de eerste plaats om het beleid van b. en w. met betrek king tot de verkoop van grond aan de A.K.F. Daarnaast heeft de heer Benschop grote bezwaren tegen de industrialisatiepolitiek van het ge meentebestuur. Volgens hem wor den alleen maar metaalbedrijven aangetrokken, hetgeen tot ernstige spanningen op de arbeidsmarkt voor metaalbewerkers heeft ge leid. Wat de verkoop van grond aan de A.K.F. aangaat heeft het metaalbedrijf zelfs een proces tegen het Goese ge meentebestuur aangespannen. De A.K.F. meent recht te hebben op een stuk industrieterrein van 4 ha. ten zuiden van één van de insteekhavens van Goes. Ten noorden van dezelfde in- steekhaven heeft de A.K.F zijn nieuwe bedrijf gesticht op een stuk grond van 5 ha. De A.K.F. zegt in 1960 overeenstem ming met het toenmalige college van b. en w. te hebben bereikt over de koop van de volle 9 ha., tegen 8 gulden per vierkante meter. Dit is steeds bestreden door de colleges van b. en w„ die na de Goese kwestie het bewind hebben gevoerd. Toen de A.K.F. begin 1964 dan ook zijn 4 ha ten zuiden van de insteekhaven kwam op eisen wilden b. en w. de grond alleen nog maar verkopen tegen f 13,per vierkante meter Daarmee heeft de AKF geen genoegen genomen. Tijdens het proces, dat nog steeds loopt, heeft het Goese gemeentebestuur naar voren gebracht dat, aangenomen dat de AKF de grond inderdaad gekocht heeft, er nooit een raadsbesluit is ge weest dat deze koop heeft bekrachtigd. Van de zijde van de AKF wordt daar tegenover gesteld dat de Goese raad het toenmalige college van b. en w. op 23 maart 1960 heeft gemachtigd het haven industrieterrein tegen f 8,per vier kante meter te verkopen. Hangende de procedure heeft de Goese raad op voorstel van b. en w. een stuk grond van de betwiste 4 ha ver kocht aan het staalconstructiebedrijf van de fa. Snoey en de Jong. Deze firma heeft er nu een fabriekshal in aanbouw. De A-K.F. heeft onmiddellijk daarna be slag op de verkochte grond laten leggen en de fa. Snoey en de Jong erop gewe zen dat zij meent dat de grond van haar is. De heer Benschop is voorts slecht te spreken over het industrialisatiebeleid van het gemeentebestuur. Eén van de belangrijkste redenen voor de vestiging van de AKF in Goes is geweest dat er in de Bevelanden voldoende personeel voorhanden was. Hoewel de personeels bezetting al direct enigszins tegenviel is het personeelsbestand langzaamaan te ruggevallen tot 200. Dat is de helft van wat de AKF momenteel zou kunnen ge bruiken. De heer Benschop wijt dit aan het almaar aantrekken van metaalbedrij ven naar Goes, zoals Vicon Alta en Snoey en de Jong Nu zijn er weer on derhandelingen gaande met een Engels- Amerikaans metaalbedrijf dat 100 metaal bewerkers nodig zou hebben. Ook Phi lips staat nog op de nominatie om naar Goes te komen. De heer Benschop spreekt de verwachting uit dat volgend jaar in Goes een tekort van 400 metaal arbeiders zal zijn ontstaan. Hij spreekt van een onbegrijpelijke politiek van de gemeente. Daar komen z.i. brokken van. Hij zegt verder: „Wat hier gebeurt is niet alleen tegenover de gevestigde maar ook tegenover de nieuwe bedrijven on fatsoenlijk". Burgemeester mr. F. Huber van Goes geeft als commentaar dat het de eerste keer is dat h(j een klacht als deze hoort. Een concreet oordeel kan hü er niet di rect over vellen. Volgens mr. Huher zou het overigens zeker toe te juichen zijn als zich ook andere metaalbedrijven in Goes zullen vestigen. Een splinter in het vlees van de A.K.F. is daarna nog steeds het uitblijven van de spoorlijn naar het havenindustrieter rein. Begin 1963 zou die er hebben moe ten liggen Door het uitblijven van de spoorlijn zijn de vervoersmogelijkheden van omvangrijke produkten, waarop het bedrijf zich wilde specialiseren, dermate beperkt gebleven dat de A.K.F. haar hele bedrijfsopzet heeft moeten reorgani seren. Ondanks alle risico's, die hieraan verbonden zijn geweest, is de A.K.F. er in geslaagd in de afgelopen jaren be scheiden winsten te maken. Zonder al die moeilijkheden zou het bedrijf vol gens de heer Benschop echter veel beter hebben gefloreerd. Bij dit alles komt nog dat de reorgani satie- en personeelsmoeilijkheden tot al lerlei geruchten hebben geleid, die indi rect schade aan de reputatie van het be drijf hebben toegebracht. Volgens de heer Benschop lijkt het onvermijdelijk dat de gemeen te Goes voor alle door de A.K.F. geleden schade aansprakelijk ge steld wordt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gouverneur en de Bestendige Deputatië van de provincie Oost-Vlaanderen zijn gisteren de gasten geweest van het provinciaal bestuur van Zeeland. Het gezelschap werd omstreeks twaalf uur ontvangen in het provincie huis. Daarna werd de Veersegatdam be zichtigd. In Colijnsplaat gaf drs. M. Ver- burg, directeur van het Economisch-Tech- nologiisch Instituut voor Zeeland, in het voorlichtingscentrum van de Oosterschel- debrug een uiteenzetting over de ontwik kelingskansen van Zeeland. Ir. W. de Beijl, hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat, vertelde bijzon derheden over de bouw van de Ooster- scheldebrug. Daarna volgden een vaar tocht naar en een voettocht over de Oos- terscheldebrug. Het bezoek van het pro vinciaal bestuur van Oost-Vlaanderen werd afgesloten met een bezichtiging van de Sloehaven. MIDDELBURG Gedeputeerde Sta ten willen de subsidiëring van 't maat schappelijk werk voor zwakzinnigen uit- breiden-Tot voor kort kon alleen subsidie worden verstrekt aan de Dominicus Sa- vio stichting te Hulst. Inmiddels is ook een samenwerking tot stand gekomen tussen de stichting voor protestants christelijke sociaal-pedagogische nazorg voor geestelijk minder validen in Zee land en de stichting sociaal-pedagogisch centrum in Zeeland. Zij hebben samen een nieuwe stichting gevormd, die nu ook voor subsidie in aanmerking zal worden gebracht. OP HAAR ledenvergadering te Alk maar heeft de Nederlandse Ju ristenvereniging zeer positief geant woord op de vraag, of de strafwet een betere bescherming moet gaan bieden van het privé-leven van de mens te gen afluisteren en beloeren en tegen heel de opdringende bemoeizucht van heimelijke microfoons en in stelling gebrachte telelenzen, zoals die begon nen is ook naar ons land over te waaien. Een overgrote meerderheid uit hon derden van 'stands meest vooraan staande juristen, vroeg bescherming van het briefgeheim ook tegenover particulieren, en niet alleen tegenover inbreuken daarop zolang de brief aan de post is toevertrouwd, gelijk nu de situatie is. Zij vroeg ook grondwette lijke bescherming van het telefoonge heim tegenover iedereen, en niet al leen tegenover indiscreties van de ambtenaren van de PTT, zoals die thans geregeld is. Positief sprak men zich verder uit tegen ieder heimelijk gebruik van afluisterapparaten, en vóór een verbod van het gebruik van foto. en filmap paraten zonder dat de gefotografeerde er van weet. En dat geldt dan niet al leen het heimelijk fotograferen in woningen en op eigen erf, maar iedere fotografische waarneming, die de per soonlijke sfeer van de betrokkene aan tast. MET DEZE belangrijke stellingname op een terrein vol actuele com plicaties, kozen de juristen overwe gend voor een strafrechtelijke bena dering van het probleem, zoals die in grote lijnen was bepleit in een prae- advies van dr. Th. W. van Veen, hoofdredacteur van Het Vrije Volk. Het invoeren daarentegen van een nieuwe bepaling in het Burgerlijk Wetboek in het hoofdstuk over de on rechtmatige daad, teneinde meer hou vast te geven aan strenger sancties in de privaatrechtelijke sfeer, wees de vereniging af, ondanks het pleidooi daarvoor van de tweede prae-adviseur de Haagse advocaat jhr. mr. P. J. W. de Brauw. Men deed dat niet omdat men geen schadevergoeding zou willen toeden ken aan degenen die tegen hun wil zijn bespied en afgeluisterd, maar omdat men oordeelde, dat de rechter in be ginsel thans reeds voldoende moge lijkheden ter beschikking staan, om de loerders eventueel ook financieel voor hun euveldaden te doen bloeden. We moeten thans geen bijzondere betame. lijkheidsnormen in de wet gaan vast- legen, die de rechts-ontwikkeling in een moment-opname zouden bevriezen zo zei daarover namens velen de Rot terdamse hoogleraar Royer. TAE UITGESPROKEN mening van de Juristenvereniging kan een be langrijke bouwsteen vormen voor het parlementaire werk, dat ons in de toe komst moet gaan beschermen tegen het aantasten van de privé-sfeer door de moderne technisch verfijnde appa ratuur, waartegen een gewoon mens anders weerloos zou staan. Terecht stelde dr. Van Veen, dat hier een op komend getij moet worden gestuit eer de vloed ons heeft overspoeld. Verzilt land immers kan moeilijk weer in cul tuur worden gebracht. En om de normen voor onze cultuur gaat het hier in de eerste plaats. We moeten kiezen tussen wat we nog wél en wat we niét meer willen aanvaar den bij het aantasten van de privé- sfee'r, en daarom mag men blij zijn met de keuze, waarover de rechtsge leerden zich nu hebben uitgesproken. Er dreigt immers gevaar, óók in het zich in het maatschappelijk leven al te gemakkelijk maar alles laten aan leunen. Het onderzoek naar de per soon van een verdachte is in ons Wet boek van Strafvordering met allerlei waarborgen omkleed, maar de per soon van een sollicitant is zo ongeveer vogelvrij voor psycho-technisch on derzoek, en dat slikken we. Dr. van Veen vond zulks terecht een even pa radoxale en bedenkelijke situatie, als de enorme afzet van elektronische af luisterapparaten in Amerika, die het vermoeden wekt,' dat de lust om te luisteren er groter is dan de wens om tegen afluisteren beschermd te wor den. Zover is het hier nog niet. Zover mag het ook nooit komen. Daartegen wake de wet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De provinciale cultuurtechnische diensten van Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland bereiden voor de ko mende drie jaren nieuwe ruilver kavelingen voor tot een totale om vang van ongeveer 80.000 ha. Het zijn veertien projecten, waarbij ten nauwste wordt samengewerkt met het agrarisch bedrijfsleven en zijn bestuurders en met autoriteiten van buiten de agrarische sector. Bij deze nieuwe werken krijgt de cul- tuurtechnische dienst te maken met de vergroting van de weidegebieden met de waterhuishouding in deze streken, met de aanleg van nieuwe wegen, met TERNEUZEN In het St.-Elisabeth- ziekerihuis te Sluiskil overleed de heer H. Heireweijers uit Koewacht, die vo rige week tengevolge van een val in een zuurkuip in de zwavelzuurfabriek van de NedeiTandse Stikstof Maatschappij ern stige brandwonden opliep. de recreatie en de forensepproblemen. ir. j5. Semlleman Herweijer, directeur ,f>e, cuituurtechnische dienst en van de stichting Beheer Landbouwgronden" nlo irV. riet vakblad van de CJVLC ..Melk schrijft, wijst erop. dat Neder land toe is aan een zeer intensieve plat telandsreconstructie. Zijn dienst is hier mee reeds bezig in zestien gebieden in de westelijke provincies. In deze gebie den is al 97 miljoen gulden aan verka velingen verwerkt. Er zullen in de ko mende jaren nog zeker 127 miljoen gulden bijkomen. De weilandgebieden hebben volgens de directeur van de cultuurtechnische dienst waarschijnlijk met de grootste problemen te kampen. Zij zijn in het keurslijf gedwongen van gezinsbedrijf zonder vreemde arbeidskrachten maar dit is op de duur niet vol te houden. De gehele toekomstige maatschappij- cultuur verzet zich daartegen Ir. Herweijer verwacht tussen 1970 en 1980 een ombuiging van het gezinsbe drijf naar de grotere weidebedrtjven voor 1, 2 of 3 goed gesalarieerde me dewerkers met een vijfdaagse werk week en een wisselend vrij weekeinde- Dit moet volgens hem ook gelden voor de boer-bedrijfsleider, maar dit kan al leen by een zeer drastische verminde ring van de bedrijven- Voor dit alles is een snelle structu rele ombouw van de weidegebieden no dig, waarbij tevens de waterhuishouding en de wegenaanleg betrokken dienen te worden.

de Stem | 1965 | | pagina 5