griffie Keulen na één jaar heel wat veiliger geworden Sigaretten verbruik blijft nog blijf jong, blijf fit: fiets! „SONDERAKTION" HAD SUCCES Ook Neuss met anti-Joodse leuzen beklad Kleuters op de lagere school beter opvangen LIEBHERR - KG IEI LKAST Vanaf 1954 ruim 400.000 sportbeoefenaren erbij WIMBLEDON IS GESTART GOMOELKA SPOORLOOS Voorwaarden voor misdaad zijn er nog Reeds 109.000 woningen klaar OOK ACTIE IN BRABANT Arnhem maakt zich op voor NATO-taptoc neemt proef rolwagen hovense primeur EXAMENS WATER Vandaag Morqe^ SINDS IUNI '64: Ingewandziekte doodt meer dan duizend Indiërs Indonesië doet aan „beschaving" op West-Irian Bejaarde vrouw lag vier dagen gewond in huis Anneke past jurken voor Sleeswijkrevue Financier cn staatsman: BERNARD BARUCH (94) OVERLEDEN NA BAMBERG Rotterdammer in Zweden vermist Drie gewonden door ontploffende geyser Scandinavië en Engeland houden VN op de been Dr. Meinsma: Strijd tegen longkanker Bedwingen Rob Heemskerk snelste in Rotterdam i IT. (A.N P.) De Neder- Dorwegen zullen in samenwer- Philips en Van Gend en Loos tot de aanschaf van een zoge- ■olwagen. Dit transportmiddel ontworpen met het doel gen en wagons over de weg ren. Eindhoven zal de eerste s land zijn waar in het na- en dergelijk vervoermiddel in worden genomen, lmatig gebruik van rolwagens en. die geen railverbinding p de rail aan te sluiten is in jeheel nieuw. De Duitse spoor- )ben een groot aantal van deze gebruik. De rolwagen wordt ssen een aantal verspreid lig- ilips-magazijnen in Veldhoven ïdhovense station. Omdat met •n in ons land nog geen enkele s opgedaan, moet dit nog als worden beschouwd. Geslaagd aan de r.k. Op tooi voor kleuterleidsters: P. er munt, Roosendaal. J.H.C. Breda, P. M. H. Vissenberg, Breda. PM.H. Vissenberg, E. Fr.M. Waansteker, Rijs- .E.M van de Watering, Ber- x>m. M.H.A.L. Schippers. Bre- M. Schoenmakers, Breda, G. >mid, Bergen op Zoom. M. G. C. :yer, Breda. C. J. M. de Swart, 1. M. J. Tuithof, Breda, P. M. E. en, Hulst. Ghr. Lyceum voor Zeeland. I.J.M. de Bruijnie, W.A.A. El- nej. J. Flipse, allen Goes. S. ïck. 's-Heer Hendrikskinde- an Ham, Krabbendijke, mej. :ens, Goes, J. Joosse, Bieze- Katsman, mej. J.J Kribbe. Koole, mej. D J. Sinke. allen I. Smallegange, Biezelinge, J. L Goes. C.P.J. Wiskerke. Co- \N GENT Mater Amabilis- Engels, M. Ghuys. M. Hofman. W. Neve, P. van Tiel, W. v. d. Willems, allen te Terneuzen, m, M. Cleyman. L. M. Kayser- e, allen te Axel: M. van Dijk, ynck, T. van Zeelen. allen te Uent; M. v. d. Abeele. G. de 3. de Nulsters, E. de Guchte- Gijsel, J. Martinet, allen te M. Belaert, G. Goone, M. Mar- erbrugge. allen te Zuiddorpe; R. G. Verdunnen en H. Verdur- te Overslag. RDAM Nederlandse Econo- logeschool. Kandidaatsexamen erdheid, T. van Tongeren te R.-k. Lagere Land- en Tuin- >1. landbouw: Johan Bleijenbergh n, Jozef Buijsse, Hontenisse, k, St.-Jansteen, Jan Dieleman ly Ferket, Nieuw-Namen. Ar- jt.er. Hontenisse. Paul de Maat, Eddy Oggel, Axel. Herman Zaamslag en Piet van de ilst; (3 afgewezen), tuinbouw: Johan Bleijenbergh -n, Jozef Buijsse. Hontenisse,. :k, St.-Jansteen, Jan Dieleman. i den Exter, Axel. Wille Fer- r Namen. Arno de Feijter, Hon- aul de Maat, Ossenisse, Eddy el, Herman Riemens. Zaam- 'iet van de Waart, Hulst; (2 n.g werktuigengebruik: Johan gh, St.-Jansteen, Jo de Cock, ?n, Willy Ferket. Nieuw-Na- o de Feijter. Hontenisse. Paul Ossenisse, Herman Riemens, en Piet van de Waart, Hulst. handm eiken: Piet van de Frans van de Waart, Hulst. woensdag 23 juni: Hans weert: 1.58 uur; Terneuzen: 9.10 en Vlissingen: 8.39 en 21.01 uur, 10.11 en 22.32 uur. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 JUNI 1965 pe Cock-Buysse 15 uur Schieting. s, 19 uur Dansen. Dek. 15 uur Kermisschieting. ;en 10 uur The Carpetbaggers, 18 j gen tehuis, 18 uur Raadsvergadering )e ehuis, 19.30 uur: Raadsverga- Veilingver. Zuid-Beveland, Ug. ledenvergadering. (Van onze correspondent) KEULEN „Kriminaloberkommis- sar" Baum van de c'omstedelyke politie is van mening, dat de slechte reputatie van Keulen als het Chicago der bonds republiek langzamerhand aan het ver bleken is- ,,Kriminaloberkommissar" dit is een rang en geen titel Baum is een der politie-beambten, die het vo rige jaar naar Keulen werden overge plaatst om de politie te versterken. Naar men zich herinnert, was er in binncn- en buitenland toen een complete pers campagne aan de gang, die tot gevolg had, dat de naam van Keulen door het slijk werd gehaald. Zelfs de Nederlandse televisie heeft daaraan ijverig meegedaan, door Keu len maar tegelijk te verheffen tot het Chicago van West-Europa. Voor de vice- premier en minister van Binnenlandse Zaken van Noordrijnland-Westfalen, Wil lie Weyers was dit, als hoofd van de lan- lijke politie, aanleiding een aantal maat regelen te nemen. Gevolg: in 1964 is voor het eerst de criminaliteit in Keulen niet meer gestegen. Meer nog sinds het begin van dc „Sonderaktion" is. er zelfs een geringe daling der criminaliteit vast te stellen. Keulen staat onder de overige steden in de bondsrepubliek alleen nog maar aan de top van de .ranglijst" wat het aan tal moorden en moordpogingen en ver der het aantal autodiefstallen betreft. Wat het gemiddelde voor alle misdrij ven aangaat staat Keulen crimineel op de tweede of derde plaats. Volgens „Kn- minaloberkommissar" Baum gaat de vergelijking tussen het echte Chicago in Amerika en dat aan de Rijn al hele maal niet op, wanneer men verschillen de delicten met elkaar vergelijkt. Zo had den in het afgelopen jaar in Chicago 365 gevallen van moord en doodslag plaats, in Keulen 16. Verder 365 roofover vallen in Chicagp, 316 in Keulen, 30.723 inbraken in Chicago, 4510 hier. In Chi cago bestrijdt men de misdaad met 12.000 politie-agenten. Keulen moet het maar met 1600 zien te rooien. Z.g. „crime-syndicats" existeren in Keulen niet, wel zijn er kleine groepjes, merendeels jongere kerels die een be paalde wijk of omgeving terroriseren cn het vooral op de kroegbazen hebben ge munt, volgens het systeem van beta len of we komen de boel bij je kort en klein slaan". Verder is er sprake van kleinere groepen autodieven, die vaak van een mobilofoontaxi uit worden ge leid van waaruit n.l- de „chef" de situ atie op de automarkt kan overzien- Hij ziet waar deze of gene automobiel is geparkeerd, of er politie in de buurt is. of het er donker is en of diefstal van de wagen betrekkelijk gemakkelijk is. Verheugend is voor de domstad, dat de politie er. dankzij de „Sondereinsatz" door de minister in Düsseldorf in is ge slaagd de jarenlange, gestadige stijging der criminaliteit tot staan tc brengen. Dit is tevens net bewijs, dat de ver sterking der politie dringend noodza kelijk was en dat de speciale maatre gelen nog moeten voortduren. ..Kriminaloverkommissar" Baum ge looft. dat de volgende factoren de crimi naliteit in Keulen sterk beinvloeden: A. De geweldige omvang van het ge bied van groot-Keulen. Het gevolg is, dat de patrouillewagens van de politie, die naar één of ander misdaad-oord zijn ontboden, lange tijd onderweg zijn. wanneer ze tenminste niet toevallig in de buurt vertoeven. De „ganneven" neb ben dan vaak een grote voorsprong op de politie. Volgens Baum gelukt het bijna geen enkele wijk-commandant om bin nen acht uren alle straten in zijn ressort met politieauto's te laten afrijden. Er zijn, met andere woorden vele straten, waar men maar hoogst zelden een poli- tie-agent ziet. B. Vloeit uit A. voort: De misdadi gers hebben de gelegenheid om een gro te voorsprong op de politie te behalen, doordat bovendien de stad Keulen over uitstekende hoofdverbindingswegen be schikt. C. Het centraalstation in Keulen geldt als voornaamste ..Bahnhof" van het westen des lands- Er passeren dagelijks tegen de duizend treinen. Dit biedt de daders eveneens een goede gelegenheid om in welke richting dan ook de benen te nemen. D. In Keulen leven vele jeugdige per sonen, die geen enkel beroep hebben ge leerd. In de domstad bestaan verschil lende wijken, die alleen maar woningen voor a-socialen hebben. E- Keulen is de „Heimatstadt" van vele zigeunerstammen. Vandaar dat zich om de domstad heen vele zigeunerkam pen bevinden, die door de politie steeds worden gecontroleerd. F. Een verder probleem is de aanwe zigheid in Keulen van rond 60.000 bui tenlanders, merendeels gastarbeiders, die werkzaam zijn bij de Ford-fabrieken en die voor het grootste deel uit de zuidelij ke landen stammen. Het gevolg is, dat in Keulen het aantal z.g. „buitenlanders- delicten" (messestekerijen, jaloezie-de licten etc.) bijzonder hoog is, hetgeen zijn weerslag vindt op de totale crimi- naliteits-statistiek van de domstad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de eerste vijf maan den van dit jaar zijn er 41.685 woningen gereedgekomen. 8000 meer dan in de eerste vijf maanden van 1964. Dit resultaat is mede te danken aan de produktieresultaten van de afgelopen maand mei. waarin 1500 woningen meer werden gebouwd dan in mei 1964. Be ziet men het aantal gereedgekomen wo ningen over de laatste 12 maanden dan blijkt dat van 1 juni 1964 - 1 juni 1965 liefst 109.000 woningen werden voltooid. Met deze resultaten heeft men op het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening een belangrijke en ver heugende voorsprong op het produküe- schema bereikt. urc ingskerk 14 uur Huishouadatf NEW DELHI (Uri) In de Oostin- dische staat Assam zijn meer dan 1.000 meuscn gestorven tengevolge van een epidemie van maag- en darmcatarrh. Het Indische parlementslid Hem Ba- rua schreef het uitbreken van de epide mie toe aan slecht voedsel en onder voeding. Volgens medici is ma-ag- en darm catarrh of gastroenteritis het eerste sta dium van cholera. In de Zuidindische staat Kerala zou den 79 mensen aan cholera zijn gestor ven. st^RTA (A.N.P.) De 65 man vormin he werk&roeP voor de «nhaJ l Yan een coöperatieve gemeen- hracht llaar taaR in West-Irian vol- i en ontbonden. De werkgroep geweest ^aar in West"Ir*an werkzaam vafkinSad tot taak "de Plaatselijke be- a?n te moedigen, te streven heter «P hogere levensstandaard en een ner tijj ™e®lsct>apsleven Om zich te zij- schp kV, recht als nieuwe Indonesi- Hef k? r?ers te kunnen beschouwen." de wph™ van de sociale afdeling van raniw^f oep- ma.ioor Djain, had in een '«ultate^hed^e?^ 06 gr°eP AMSTERDAM (ANP) Een 68-ja rige alleenwonende dame heeft vier da gen met een heup-fractuur op dp vloer van haar keuken in éen bovenhuis in Amsterdam gelegen, zonder dat zij in staat was zich op te richten en hulp te roepen. Zaterdagmiddag verschafte de po litie. door buren gealarmeerd, zich toe gang tot de woning. Het bleek, dat de vrouw, een weduwe, al vier dagen eerder in haar keuken was gevallen. Zij is naar een ziekenhuis overgebracht en ter ver pleging opgenomen o Anneke Grönloh heeft gisteren middag in theater Carré in Am sterdam haar kostuums gepast voor de nieuwe Sleeswijk-revue, waar van zij de leading lady zal worden. Chefkleedster Joan Mullen hielp Anneke voor de spiegel. NEW YORK (UPI) Op 94-jarige Icef- tyd is in New York de Amerikaanse fi nancier en staatsman, Bernard Baruch overleden. Baruch was adviseur van acht Ameri kaanse presidenten. Onder de regering van de presidenten Wilson en Roosevelt was hij waarschijnlijk de invloedrijkste Amerikaan na de president. Beide pre sidenten boden hem de post van minister van financiën aan, waarop hij niet inging. Door middel van grondige onderzoe kingen slaagde hij erin grote fortuinen te vergaren op de beurs van Wall Street. Zijn eerste miljoen had hij op 30-jarige leeftijd bij elkaar en voor zijn 45-ste werd zijn kapitaal geschat op 20 miljoen dol lar. Later verkocht hij al zijn aandelen om president Wilson te verzekeren, dat hij niet profiteerde van de economische ge heimen, flie hij van het Witte Huis ver nam. De laatste president, die van Baruchs diensten gebruik heeft gemaakt was wij len John F. Kennedy NEUSS (Reuter/UPI) Ook in Neuss, een dorp evenals Bamberg bij Dusseldorp, zijn antisemitische leuzen aangetroffen. De openbare aanklager van Dusseldorp heeft vijfduizend mark uitgeloofd voor inlichtingen, die tot de aanhouding van de dader (s) leiden. Kreten als „Joden, eruit!", „wij zullen blyven marcheren", „Heil Hitier", en „de grote Fuhrcr zal overwinnen" waren met een grijsgroene verf geklad op de stoep voor een gedenkteken, ter nage dachtenis aan de door de nazi's ver brande synagoge. Brandweerlieden heb ben de leuzen verwijderd. Twee vrijwilligers, leden van het „Corps van Waakzaamheid" in de Bei erse stad Bamberg, verrasten een onge veer 18-jarige jongen, die bezig was de ingang van het gebedshuis van de 74 leden tellende Joodse gemeente (voor de oorlog 1.200) te bekladden met gele verf. De vrijwilligers probeerden de man te grijpen, maar hij wist te ontsnappen. Het Corps van Waakzaamheid poogt samen met de politie de anti-Semitische vandalen op te sporen. Het voorval bij het gebedshuis is het vierde anti-Semitische incident in Bam berg. De hoofdaanklager, Josef Ostheimer zei, dat in sommige leuzen werd ge dreigd met „brandstichting en geweld" en ook, dat zij het hadden gemunt op het* gebedshuis en het hoofd van de raad van de Joodse gemeente, Jesse Rosen berg. De beloning, uitgeleofd voor degenen, die inlichtingen verschaffen omtrent de identiteit van de daders is verhoogd tot 20.000 mark. De burgemeester van Bam berg heeft de Beierse politie verzocht meer rechercheurs te sturen. Hij ver wacht aanzienlijke hulp van de deel staat Beieren. DEN HAAG In de eerste klas van de gesprekken die bij de wederzijdse be de lagere school blijven gemiddeld 13 pet. van dc jongens en 9 pet. van de meisjes zitten. In deze cijfers manifes teert zich dat 'n de eerste klas vele leer. en aanpassingsmoeilijkheden onder de leerlingen optreden, want >n de an dere klassen van de lagere school is dit percentage belangrijk lager: 8 of 7 pet. Dit is voor het katholiek pedagogisch bureau in Den Haag aanleiding om in deze laatste schoolweken een actie te organiseren, die gericht is op ecu be tere aansluiting van kleuterschool cn lagere school. De actie wordt o.m. in Tilburg gevoerd. Naast besprekingen van overgangs moeilijkheden door leidsters en onder wijzend personeel onderling en bezoe ken van leidsters aan de eerste klas van de lagere school brengt het onder wijzend personeel van de eerste klas bezoeken aan de kleuterklassen die as pirant leerlingen nog op school hebben. Deze bezoeken zijn uiteraard het meest effectief wanneer zij onder schooltijd ge bracht worden. Verder hoopt men de kleuters op een van de laatste school dagen kennis te laten maken op de la gere school, het zogenaamde „banken passen", een ouderavond te organiseren voor de ouders van de nieuwe leerlingen van de lagere school en de nieuwe leer lingen de eerste dag van hun officiële schooltijd op een speciale manier „op te vangen." De overgang voor de kinderen is in derdaad groot: niet alleen wordt het kind van kleuter leerling, het zal in zijn nieuwe omgeving moeten leren werken in plaats van spelen, het werken naar keuze verandert in de les op 't rooster van de onderwijzer(es) en in plaats van een meer individueel onderwijs over weegt nu het klassikale onderwijs. In zoeken ontstaan zullen de onderwijzers en onderwijzeressen misschien komen tot een oplossing van de moeilijkheden die bij de overgang ontstaan De resulta ten van deze actie zullen met andere gegevens over de gehele problematiek worden opgenomen in een te verschij nen brochure. De scholen die in Enschede door het onderwijzend personeel van de eerste klas van de lagere school worden be zocht zijnde contactkleuterscholen aan de M. Hobbemastraat, het Noor derhagen, de Zevensterstraat, de Rijks weg (Dolfia), de Dorpsstraat (Lonne- ker) en de Nieuwe Schoolweg. De actie wordt ook gehouden in Den Haag, Til burg, Eindhoven en Bommelerwaard. KARLSTAD (UPI) In Zweden is bij het zeilen vermoedelijk verdronken, de 24-jarige Rotterdammer Arie Cool. Hy was bij harde wind alleen gaan zeilen. Waarschijnlijk is zyn boot omge slagen. De Zweedse politie zoekt naar hem. Arie Cool werkt sinds september vorig jaar als technicus bij een Zweedse fir ma. Arnhem staat weer geheel in het teken van de komende N.A.T.O.-tap- toe, waarvan de première op 30 juni zal plaatsvinden. Op deze fotocombi natie is links de Grote Markt te zien, waar de luehtmachtkapel druk aan het oefenen is. Rechts: vlaggen en spandoeken in één van de grote Arn hemse winkelstraten. (Advertentie)» 'N WERELDMERK 'N KLASSE APART EMMEN (ANP) In een kleine wo ning van Emmen ontplofte een gasgei- ser, waardoor de bewoners, het bejaar de echtpaar Oudenampsen en hun dochter, met brand- en glaswotnden naar het zie kenhuis moesten worden gebracht. De gyser ontplofte toen de vrouw hem aan wilde steken. D~ ravage in de woning was enorm Meubels werden door elkaar geslingerd en ramen uit de sponningen gerukt. Het plafond was naar beneden gekomen en de muren waren gescheurd. NEW YORK (Rrt.) Engeland zal de Verenigde Naties 10 miljoen dollar schen ken. De vier Scandinavische landen Zweden, Denemarken, Noorwegen en IJsland zullen de volkerenorganisatie samen 3.780.000 dollar schenken. De Britse minister van buitenlandse za ken, Michael Stewart, verklaarde ih het Lagerhuis dat zijn regering secretaris generaal Oe Thant van de V.N. 10 miljoen dollar had toegezegd in verband met de moeilijke financiële situatie, waarin de volkerenorganisatie verkeert. Hij hoopte dat hierdoor een betere kans zou worden geschapen voor een compromis inzake de vredesmissie van de V.N. De Scandinavische landen zouden graag zien dat andere landen hun voor beeld volgen en dat de eerstvolgende zitting van de algemene vergadering van de V.N. normaal zal verlopen. De assem- blée werd in februari verdaagd zonder dat belangrijke besluiten genomen waren. Het werd veroorzaakt door de moeilijk heden inzake de betaling van de opera ties van de volkerenorganisatie voor het behoud van de vrede. DEN HAAG (ANP) Uit een onlangs door de Nederlandse Sportfederatie ge publiceerde enquete blykt, dat het aan tal sportbeoefenaren in Nederland in tien jaar met 414.000 is gestegen. In 1954 waren bij de diverse sportorga nisaties 1.012.300 sportbeoefenaren inge schreven, eind 1963 waren dit er 1.426.300. De stijging in deze periode bedroeg 44 procent. De bevolkingsgroep waarop de enquete betrekking had (6-49 jaar) nam in hetzelfde tijdvak toe met 11 procent. Deskundigen zijn vanmening dat de leden-aantallen van de sportorganisa ties een nog scherper opgaande lijn zou den hebben vertoond, indien er geen te kort zou hebben bestaan aan gymnas tiekzalen, zwembaden, sportvelden en sporthallen. Bij sommige bonden werd in één jaar een winst geboekt van 50 procent. Het betrof hier echter bonden van een ta melijk geringe omvang. Zo leidde een ledenwerfactie van de Badmintonbond tot 50 procent meer aangesloten leden in 1958. In datzelfde jaar traden ka tholieke clubs en ook clubs uit het be drijfsleven top tot het Nederlands Hand'balverbona, hetgeen neerkwam op een leden-aanwas van 10.000 personen. De grootste winst in leden-aantal boek te le Koninklijke Nederlandse Voetbal bond. In de jaren '57-'60 groeide de ze bond met 150.000 leden. De geboor tegolf van 1947 '49 had hierin een ge ducht aandeel, vooral toen het bestuur van de bond een nieuwe categorie van pupillen (9 tot 11-jarigen) instelde. Niet alle bonden boekten ledenwinst. De Nederlandse Bond van Handboog- schutterijen verloor zijn verenigingen in midden- en zuid-Limburg, waardoor het ledenaantal met de helft verminderde. Takken van sport di^ in tien jaar terug liepen zijn squash (25 procent), boksen (23), handboogschieten (22), kolf (12) en kaatsen (5). Enkele bonden, die in 1954 nog min der dan duizend leden telden, boekten een hoog percentage aan ledenwinst: de badmintonbond (425 procent), de wa- terskibond (300) en de rubybond (275). Ook beidé judo-organisaties NJJB en Na- ja hadden grote groeipercentages: 327 en 260 prócent (Advertentie) Dat is pas vakantie de flets mee AMSTERDAM (ANP) Met onze campagne tegen het roken zijn we op de goede weg, al zijn we er nog niet. Dit concludeert de leider van de strijd tegen de longkanker, voorzover deze vooral wordt gevoerd tegen wat nagenoeg alle deskundigen als de hoofd oorzaak van deze ziekte zien, nl. het roken, met name het vele roken van sigaretten. Dr. L. Meinsma, hoofd van de kanker registratie en voorlichting, heeft gister morgen de laatste statistische gegevens verstrekt en toegelicht. Nadat reeds eerder dit jaar uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bekend geworden is, dat het sigarettenverbruik in 1964 belangrijk la ger is geweest dan in 1963. namelijk 1168 sigaretten in 1964 per hoofd van de bevolking tegenover 1371 idem in 1963, werd onlangs door cijfers omtrent de geldomzetten in de detailhandel, ver strekt door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf te 's-Graven'hage. de indruk gewekt als zou het sigarettenverbruik in de eerste maan den van 1965 weef tot het oude of zelfs tot een hoger peil dan voorheen zijn opgelopen. Uit de beschikbare cijfers van dit instituut mag echter, als dr. Meinsma. in tegenstelling tot deze verkeerde indruk worden afgeleid als met de bevolkings toename en de verschillende prijsverho gingen, die in 1964 van toepassing wer den voor sigaren en sigaretten in aan merking neemt dat het verbruik van sigaretten en sigaren in de eerste vier maanden van 1965 circa 13 procent lager is geweest dan in dezelfde periode van 1963. Deze beduidende daling van de sigarettenomzet met 13 procent is des te opvallender als men in aanmerking neemt, dat in de jaren 1958 tot 1963 de sigaretten-consumptie jaarlijks gemid deld 5 procent steeg. Uit de verdere gegevens van genoemd instituut blijkt voorts een groter verbruik van tabak CBS-gegevens bevestigen dit. Dr Meins ma meent hieruit te mogen afleiden dat de verandering der rookgewoonten,' die begin 1964 is begorinen, een"duur- zamer karakter krijgt en in dit opzicht gunstig afsteekt tegen de ervaring in enkele andere landen. Dit betekent ech ter allerminst, dat we er daarmee zijn. Uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt na melijk, dat in 1964 weer meer mannen aan longkanker zijn overleden dan in 1963, namelijk 3579 mannen in 1964 en 3390 mannen in 1963. De longkankersterfte bij vrouwen ls gelukkig in 1964 niet verder gestegen, waaruit vermoedelijk mag worden af geleid, dat vrouwen in het algemeen minder sigaretten dan mannen hebben gerookt in de afgelopen jaren. De ontstellende nieuwe gegevens om- t "ent de longkankersterfte bij mannen in 1964 waaruit tevens blijkt, dat 16 procent van de slachtoffers de leeftijd van 55 jaar nog niet had bereikt cn ruim 50 procent jonger was dan 65 jaar moeten echter helaas opnieuw een waar schuwing zijn voor allen, die nog of weer roken. Deze ernstige feiten hebben daarom niets te maken met een poging tot bero ving van de persoonlijke vrijheid, maar deze ernstige feiten zijn wel degelijk aanleiding om een ieder, die nog siga retten rookt en daarbij inhaleert, drin gend aan te raden, opnieuw ernst te maken met pogingen het -roken op te geven, of van sigaretten over te stappen op pijp of sigaar en bij het roken niet meer te inhaleren, of tenminste het sigarettenverbruik met minstens 50 pro cent te verminderen, als het dagelijks verbruik nogal tamelijk aan de hoge kant is en tevens definitief te stoppen met het inhaleren van de sigaretterook," aldus dr, Meinsma. Hij voegt daaraan toe: „Alleen op die wijze zal de tabaksconsumptie kunnen dalen, maar wat veel belangrijker is: de sterfte aan longkanker." Het bedwingen van de huidige longkankerrepidemie is alleen mogelijk als de kans op het ont staan van de ziekte beperkt wordt, en dat is werkelijk alleen mogelijk dooi- een verdere verandering van de huidige rookgewoonten. „Vanzelfsprekend moet de jeugd op alle wijzen weerhouden wor den met roken te beginnen en dit is de reden, dat het bestuur van de stich ting landelijke organisatie voor de kankerbestrijding voor het jaar 1966 wederom een subsidie bij het rijk heeft aangevraagd ter financiering van de voortzetting van de huidige actie niet roken onder de jeugd in het jaar 1966. Dr. Meinsma merkte voorts op: „De relatie tussen roken en longtkanker staat vast en hoewel de luchtverontreiniging een rol zou kunnen spelen, maar die betekenis ligt dan in het vlak der cumu latieve werking, is dit echter voor Ne derland door deskundigen op dit gebied nog steeds niet duidelijk gesignaleerd." FRANS BROEREN uit Sprundel, die een zeer ongelukkig seizoen meemaakt, werd in de eerste etappe van de Ronde van Bra bant aangereden door een auto en moet 3 weken rust houden. CEES RENTMEESTER en Wim de Wilde leverden zondag een goede prestatie in Temse door zich respectievelijk op de derde en vierde plaats te klasseren. Winnaar werd de Belg Roelands EEF DOLMAN, René Pijnen, Nol Kloosterman, Gaby Minneboo en Henny Peters behoren tot. de deelnemers aan de Ronde van Ossendrecht, die vandaag wordt verreden. Het wielerfestijn begint om half een met- de adspiranten De nieuwelingen starten om half twee, terwijl de amateurs om ha)* vier aan de 100 kilometer be ginnen. WILLW GERARDS, de Limburg se amateur en Hans den Hartog (Utrecht) zijn door de KNWU aangewezen voor de internatio nale Ernst Sachs herinnerings wedstrijd, die zondag 27 juni in Schweinfurt wordt gehouden. Als leider gaat de heer Gerritse uit Baarn mee. PIERRE PELLENAARS, die de laatste tijd zeer sterk rijdt, krijgt nu ook een supportersclub. Een aantal fans voelde daar de be hoefte toe. Liefhebbers kunnen zich opgeven bij „De Kloek", Liesboslaan 289 in Breda. FELICE G1MONDI, winnaar van de Tour de l'Avenir 1964, die daar prof werd, zal in de Tour ais luitenant van Vittorio Adorni fungeren. FRED BOONMAN, die verzuimd had in te schrijven voor de Ron de van Midden-Zeeland, heeft toch nog een kansje dat de or ganisatoren hem in één of andere ploeg stoppen. Zijn fans in 's-Heerenhoek hopen dat het zo ver komt. RINUS HOOGERLAND, Pierre Pellenaars, Harry van Pierre en Jan van Dorst zullen vrijdag 25 juni deelnemen aan de Omloop van het Eiland Man. Als ploeglei der fungeert Wim Hendriks uit Middelburg. Men maakt de reis per vliegtuig vanuit Brussel. DIES KOSTEN zal op advies van Joop Middelink deelnemen aan de Ronde van St.-Laurent, die ver reden wordt van 25 juli tot 8 augustus. Dies heeft bijzondere interesse in deze Canadese rond rit, hoewel hij het spijtig vindt uiteraard niet te kunnen deel nemen aan het nationaal kam pioenschap in Zandvoort (24 julii. WILLY DE FEBER, die regel matig zijn prijzen wegkaapt in de Belgische coursen, is zaterdag in Zwijnaarde als zesde geëindigd met geringe achterstand op de winnaar. WILLY DE FEBER. Jan Mesu en Jan Moerdijk zijn de enige Zeeu wen die deel uitmaken van de ploeg van Theo Middelkamp, Midden-Zeeland. De ploeg van welke start in de Ronde van Middelkamp wordt gecomple teerd met Jef Drummen, Harry Wolffs cn Leo Poortvliet. ROTTERDAM (ANP) Rob Heems kerk, de Brabantse sprinter, die sedert enige tijd voor het Eindhovense PSV uit komt, heeft zaterdagmiddag tijdens een drie verenigingen wedstryd in Rotter dam een dubbele zege behaald. Heems kerk won beide sprintnummers. Op de 100^ meter noteerde hy een tyd van 10.5 sec. terwyl hij op de 200 meter waarop hij de wind schuin tegen had, 22.2 sec. liet afdrukken. Heemskerk's clubgenoot Cees de Kort won het verspringen met 6,9 m en het hinkstapspringen met 14.10 m. Bij het discuswerpen vochten Cees Koch en Eef Kamerbeek een verwoed duel uit, dat Koch in zijn voordeel be sliste. De Rotterdammer kwam tot 48.56 m., Kamerbeek, die te voren de 110 m. horden in 14,9 had gewonnen tot 47.96 m. Het kogelstoten legerde een zege op voor de Utrechter Van Aarst, die 15,22 m stootte. Piet van de Kruk. die bui ten mededinging meedeed, bleef hem met 16.34 een persoonlijk record, ruim een meter voor. LONDEN (ANP). Maandagmiddag: is in Londen het jaarlijkse Wimbledon- toernooi begonnen met de partijen van de eerste ronde van het heren enkelspel. De eerste uitslagen: Boy Eme rson Australië versl. IVO Pimentel, Venezuela, 6-3. 6-2, 6-2. Richey Ver. Staten versl. Alavarez, Columbia, 6-2. 6-3, 7-5. Lejus, Rusland, versl. Mc Millan, Zuid-Afrika, 6-1, 3-6, 6-3 6-4 Tony Rouche. Australië, versl. Ruffels, idem, 6-2, 12-10, 6-4. Ingo Buding, Duits land versl. Davidson, Australië, 6-8. 10-8 6-4, 6-4 Mulligan, Australië, versl. El- schenbroich, Duitsland, 6-3, 6-2, 7-5 Barnes, Brazilië versl. Licis (statenloos) 6-4. 6-3. 6-3. Howe, Australië versl Hol- stroem (Zweden) 6-3. 8-6. 6-4. Sangster (Eng.) versl. Froehling CVS) 6-4 6-2 18-16, Diepraam (Z.-Afr.) versl. Wata- nabe (Jap.) 9-7 6-2 6-3, Stillwell (Rhode- sie) versl. Phillips (Z.-Afr.) 6-0 9-7 7-5, Osuna (Mex.) versl. Gulyas (Hong.) 6-2 6-4 3-6 2-6 6-3, Ulrich (Den.) versl Arilla (Spanje) 9-7 6-0 6-4. WARSCHAU (U.P.I.) De Poolse par tijleider W'ladislaw Gomoelka is sedert 30 mei niet meer in het openbaar gezien. Op deze datum bracht hij zijn stem uit bij de nationale verkiezingen voor het nieuwe parlement. Westelijke diplomaten hebben gisteren verklaard uit onofficiële bronnen te heb ben vernomen dat Gomoelka op 10 juni in een ziekenhuis nabij Warschau is op genomen. Hij zou aan hoge koorteen lij den, waarvoor men geen verklaring kan vinden. Zijn toestand zou nog ernstig zijn. Regeringsfunctionarissen en leden van het Politburo zwijgen echter in alle ta len en gaan de vragen om opheldering die diplomatieke vertegenwoordigers en journalisten stellen, voortdurend uit de weg. Hoewel het twijfelachtig is of Gomoel ka de plechtige opening van het nieuwe parlement (donderdag) zal kunnen bij wonen. gaan de Poolse autoriteiten door met voorbereidingen te treffen voor deze zitting.

de Stem | 1965 | | pagina 3