ZOMER IN ONS LAND Boumedienne wipt Ben Bella na coup Beatrix weldra naar schoon- familie Nieuwe terreurgolf op til in Vietnam? OP VAKANTIE IN DE RUIMTE.... „In jaar 2000 al" zegt ruimte-expert Vliegti tuig stort neer tijdens show: 8 doden hamGl weer vandaag Het praten beu Actie-comité voor Benelux- middengebied DAGBLAD VOOR ZEELAND TWEEDE ONGELUK OP LE BOURGET Droog en warm Vijf doden bij race in Le Mans SPOR TFEITEN Conferentie in Algiers gaat toch door mÉm Verloving OMSTREEKS 29 juni? Samenzweerders in Bulgarije de cel in 105e JAARGANG No. 24922 Voor Sod, Koningin en Vaderland UitgaveN.V Uitg Mij. Neerlandia. Directeur Ors. W A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr A t J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter P v M. Vercauteren, L. J. v. '1 Mestende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 2234) (5 lijnen) Postgiro 1)14111 MAANPA6 21 JUNI 196$ Abonnementsprijs vanaf 1 juli 1965 10,80 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonne menten op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele opla ge 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES klokstraat I - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Advertentie) LT.S.'ers ZIET UIT NAAR WOENSDAG MIDDAG MOLENSCHOT N.V. TETERINGSEDIJK 53 BREDA TEL. 01600-24450 (Van onze correspondent) PARIJS Acht doden en 9 gewonden waren zaterdag te betreuren toen tijdens de luchtvaartshow op het vliegveld Le Bourgeet bij Parijs een Italiaans straal vliegtuig van het type Fiat F-91 op een autoparkeerplaats te pletter sloeg. De vlieger, kapitein Italo Donati, behoort tot de slachtoffers. Het vliegtuig, dat over een afstand van 500 meter zes maal de grond raakte en weer op sprong richtte een enorme ravage aan op de parkeerplaats, waar velen in hun auto's de show gadesloegen. Uit de totaal vernietigde wagens konden later zeven stoffelijke overschotten ge borgen worden. De reddingswerkzaam heden werden uitermate vertraagd door_ dat van vele auto's slechts verwrongen wrakken overbleven. Sommige wagens werden in de lengte opengescheurd, van andere werd het dak afgerukt. Het toe stel kwam tenslotte op het vliegveld tot stilstand. Dit v/as het tweede ongeluk tijdens de luchtvaarttentoonstelling. Vorige week dinsdag verongelukte, zoals gemeld, een straalbommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht. Daarbij verloor een bemanningslid het leven. (Advertentie) bescherm uw huid met hamol ultra medegedeeld geldig tot van- Weersverwachting, door het K.N.M.I., avond: Droog weer door het gehele land. Aanvankelijk weinig, in de loop van de dag geleidelijk meer bewol king. Zwakke tot matige zuidwes telijke wind. Middagtemperaturen iets hoger dan gisteren. Vandaag: zon onder 21.01 uur. Maan op 21.46 uur. Morgen: zon op 4.19 uur. Maan on der 5.03 uur. Het weer in Europa Weerrapporten van gisteren 19.00 u. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Home Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp. zwaar bew. 18 zwaar bew. 22 licht bew. 22 half bew. 19 regenbui 20 half bew. 23 onbewolkt 19 half bew. 22 onbewolkt 24 half bew. 25 half bew. 30 half bew. 30 onbewolkt 23 zwaar bew. 21 half bew. 25 zwaar bew. 24 zwaar bew. 22 zwaar bew. 26 licht bew. 26 geh. bew. 24 regen 23 licht bew. 28 onbewolkt 31 onbewolkt 32 onbewolkt 26 licht bew. 37 onbewolkt 30 licht bew. 30 (Van onze verslaggevers) OOSTBURG-BREDA De zomer, die vandaag pas officieel be gint, heeft dit jaar twee dagen eerder zijn intrede in ons land gedaan. Hte warmst was het gis teren in Zuid-Limburg en Twen- the, waar een temperatuur van 22 graden genoteerd werd. In Eindhoven, De Bilt en Eelde be reikte het kwik 21 graden, in Ypenburg 19 en in Vlissingen 18. Vandaag zullen, zo meldde ons gisteravond het KNMI, de tem peraturen dezelfde zijn als gis teren of wellicht iets hoger. Exploitanten van zwembaden, campings en andere recreatiegelegenheden hebben gisteren een gouden dag beleefd. In de Waranda" in Oosterhout was het een drukte van belang. In „Surae" in Do-rst werden gistermiddag 5.000 bezoekers geteld, voor dit jaar tot dusverre een record. In de Brabantse bossen reden de auto's bumper aan bumper en op de campings stonden de tentjes dicht opeen gepakt. Aan de Zeeuwsch-Vlaam_ se kust begint enig optimisme de tel leurstelling van de afgelopen weken te verdringen. In Groede, Cadzand en Breskens waren veel dagjes-mensen, voornamelijk Duitsers en Belgen. De grensposten konden de verhoogde druk te gemakkelijk verwerken. Er deden zich geen vertragingen van betekenis voor. ïn de landen langs de Donau is het overstromingsgevaar intussen enigszins geweken. Het peil van de rivier is de afgelopen dagen gezakt. Slechts enkele plaatsen worden nog door overstro mingsgevaar bedreigd. De Amerikaanse staat Colorado wordt momenteel door wateroverlast geteis terd. Duizenden mensen zijn geëva cueerd. Zeven mensen zijn al in het wassende water omgekomen. Vijf wor den nog vermist. Het aantal daklozen loopt nu al in de duizenden. De plaatsen Lamar en Holly zijn door het water van de buitenwereld afgesloten. Op de foto Een zomers tafereeltjedat gis teren weer op menig Noordzee strand te zien was. LE MANS (UPI) Tydens de 24- uursrace te Le Mans is gisteren een bestelauto met voedsel op het publiek ingered. Hierbij zyn vyf personen ge dood. NAAR SCHATTING 100 Nederlandse immigranten en enkele honderden Zuid- afrikaanse sympathisanten hebben za terdag de hekken van de Nederlandse ambassade in Pretoria bestormd bij een protestbetoging tegen de Nederlandse gift van 100.000 gulden aan het Zuid- afrikaanse „Defense and Aid Fund" EEN AARDVERSCHUIVING, veroor zaakt door zware regenval in Japan, bedolf zes personen, waardoor dezen om het leven kwamen. Keulen stond in het teken vèn de Tour de France. Grote vreugde daar, want een Duitser won de eerste etappe in de Ron de van de Toekomst. Nederland viste voorlopig achter het prij- zen-net. Consternatie daar, want er dreigen journalisten of ren ners uit de grote ronde geweerd te worden. Reden? De heren Van Looy en Wolfshohl willen verhaaltjes schrijven voor kran ten. En dat mag niet. Misschien komt men nog tot een compro mis ROLF WOLFSHOHL contract met krant Er waren weer enkele wieler wedstrijden. Winnaars: Bart Zoet in Schiedam, Gaby Minneboo in Eindhoven, Kees Koeke in Aar denburg, Leo Boogers in Zuiddor- pe en Bas van de Bom in Alplien. Twee dagen concours-hippique in Breda. De Nederlanders klop ten Belgische vrienden en Anton Ebben viel op bij de individuele nummers. Piet van de Goorbergh was een van de grote mannen in de mo torraces te Etten. Cees van Dongen reed als gewoonlijk enorm sterk en won zonder moeite. De K.N.V.B. gaat de compe titie-indeling herzien. Er ko men volgend seizoen andere promotie- en degradatieregelin gen. Op die manier wil men aan drie groepen van achttien ciubs komen. De bekercompetitie kreeg ook een nieuw „jasje". De turners en turnsters van de N.K.G.B. bisdom Breda, kwa men in Etten bijeen voor hun jaar lijkse bondsdag. Het werd een heerlijk turnfeest van driehonderd leden, die hard werkten voor de eerste plaatsen. Rob Heemskerk uit Waalwijk liep een uitstekende wedstrijd in Rotterdam. Hij schreef er zowel de honderd als tweehonderd meter op zijn naam. Vreugde in het kamp der Ne derlandse zwemsport. Er werd een mooie overwinning geboekt op het Westduitse team. Vooral dank zy de prestaties van de dames. Het herenploegje bleef wat achter. (Van- onze redactie buitenland) ALGIERS Geen enkel teken wees er gisteravond op, dat in Algerië het af gelopen weekeinde één van de sterke mannen" van de Arabische wereld, pre sident Ben Bella, was afgezet en dat een nieuw „revolutionair comité" de teugels van het bewind heeft overgeno. men. Leider van dit comité is kolonel Boumedienne, die zowel in Moskou als in Peking is opgeleid en sterke commu nistische sympathieën koestert. Andere leden zyn minister van buitenlandse za ken Bouteflika, ex-minister van onder- wys Sjerif Belkaom en de chef-staf van het leger, Zbiri. Over het lot van Ben Bella is nog niets bekend. Tekenen wij zen er evenwel op, dat hij is gearres teerd en wegens landverraad zal worden berecht. Het Algerijnse volk kreeg pas lucht van de onbloedige staatsgreep toen Boume dienne zaterdag via Radio-Algiers het volk van de coup op de hoogte bracht. Hij kondigde aan, dat ordeverstoorders genadeloos zouden worden gestraft. Vol gens hem gaf de binnenlandse toestand reden tot „smart", doordat „de duivelse dictator" Ben Bella zich persoonlijke macht zou hebben toegeëigend, misbruik zou hebben gemaakt van gelden en een anarchie in het leven zou hebben geroe. pen. Hij kondigde een aangepast socia. lisme aan, waarbij slechts strenge maat regelen tot herstel en een duidelijk en vastberaden beleid de „algehele aftake ling" zouden kunnen voorkomen. Alle verbindingen met het buitenland waren zaterdag verbroken. Gistermiddag is het nieuwe revolutio naire comité in spoedzitting bijeengeko men. Na afloop werd bekendgemaakt, dat alle „gedetineerden, die willekeu rig werden gearresteerd" door het be wind-Ben Bella, zullen worden vrijgela ten en dat een strenge censuur op de pers zal worden ingesteld. Ook werd verklaard, dat de aangekondigde Afro- Aziatische conferentie in Algiers op 29 juni normaal doorgang zal vinden, evenals het vooroverleg van de minis ters van binnenlandse zaken, dat op 24 juni gepland was. Om deze conferentie voor te bereiden is de premier van Rood-China, Tsjoe en Lai intussen in Cairo aangekomen voor besprekingen met president Nasser. In de hoofdsteden van de landen, waar mee Algerië betrekkingen onderhoudt, wordt vooralsnog een afwachtende hou ding aangenomen. Alleen Rood-Chima, Syrië en Indonesië hebben het nieuwe bewind al erkend. Deze foto van de afgezette president Ben Bella (links) en ko lonel Boumedienne werd kort voor de coup gemaakt, toen alles tus sen de twee nog koek en ei was. (Van een onzer verslaggevers) TURNHOUTIn het Benelux-midden- gebied zal een bureau opgericht wor den dat de daadwerkelijke integratie van het Nederlands-Belgische grens gebied ter hand gaat nemen. Het ini tiatief is genomen door de KVP en de CVP. Dit is tijdens de zaterdag in Turnhout gehouden Benelux-dag mee gedeeld door het Tweede-Kamerlid drs. A. Verdijk. Ln de Nederlandse en Belgische Kem pen is men het al jaren durende ge praat over integratie beu. Daarover bleef geen twijfel bestaan tijdens de druk bezochte bijeenkomst, die geor ganiseerd was door de stichting Bra- bantia Nostra, het Ekonomisch Komi- tee voor de Kempen, het Vlaams Ekonomisch Verband en de vereniging Campinia Academica. „Aan studiemateriaal ontbreekt het ons niet", zei een van de sprekers, de se cretaris van het Ekonomisch Komitee voor de Kempen, dr. J. A. M. Dupré. ..Maar wij kunnen de stap naar de uitvoering niet zetten, zolang we de verantwoordelijke instanties niet wak ker schudden en overhalen tot de no dige besluiten". De organiserende verenigingen hebben een werkgroep samengesteld, die zal gaan fungeren als een soort actie-co mité. Dit comité wil de grote klok lui den, zodat de verantwoordelijke over heidsinstanties moeten luisteren al dus dr. Dupré, en een concreet op bouwprogramma samenstellen en dat bij wijze van voorstel, desnoods in de vorm van een urgentieplan, aan de be trokken regeringen overleggen. Men is het gepraat moe, en wil einde lijk daden zien. Niet alleen KVP en CVP en niet alleen de organisaties die de Turnhoutse bijeenkomst belegden maar ook het Algemeen Nederlands Verbond, dat dit jaar nog een con tactdag zal organiseren voor alle col leges van b. en w. in het Kempisch grensgebied. ■0' (Van onze speciale verslaggever) HITZACKER Prinses Beatrix zal binnenkort een bezoek brengen aan haar toekomstige Duitse schoonfamilie in Hitzacker. Zy is hier nog niet geweest, maar het zal dezer dagen gebeuren. Dit vertelde ons baron Freiherr Julius von dem Bussche-Haddenhause in zijn landhuis Dötzinger, in het schilderachtige dorp aan de Elbe. Als men oom Julius mag geloven, heeft er tot op heden tussen de beide 'amilies der toekomstige verloofden nog geen officieel contact plaatsgehad. HOok niet tussen de moeders en dat verwondert my", aldus de baron. De door de pers zo naarstig gezochte vrijgezel is sedert enige dagen weer on vindbaar. Zowel in zijn flat in de Max Planckstrasse te Bonn als te Hitzacker geeft hij niet-thuis. „Ik sta telefonisch regelmatig met hem in contact", zei oom Julius. Hij wenst echter de tijdelijke verblijfplaats van zijn neef niet prijs te geven. Ook de juiste verlovingsdatum waarover in Nederland nog steeds geen zekerheid bestaat en die de familie uiteraard bekend is hield hij hardnekkig ge heim. Een van zijn beste vroegere vrienden, waarmee Claus von Amsberg nog steeds contact onderhoudt, is de 39-jarige dro gist Gerd Stahiblock. Hij verzekerde ons dat het huwelijk nog dit jaar zal plaats vinden. Volgens zijn zeggen wordt de prinses reeds volgende week verwacht in Hitzacker. Over deze mededeling haalt baron Ju lius glimlachend zijn schouders op. „Be slist niet", is zijn commentaar, „maar het zal binnenkort gebeuren". „Het lijkt mij ook waarschijnlijk dat de prinses en Claus een bezoek aan zijn moeder in het ziekenhuis zullen bren gen", gelooft vriend Gerd. Moeder Gosta von dem Bussche wordt sinds een week in het Kreiskranken- haus van het naburige Uelzen ver pleegd. Bij een aanrijding liep zij een hersenschudding op. Haar dokters staan alleen bezoek van allernaaste familie leden toe. Gerd kent Claus als een joviale ke rel, een snelle autorijder, sportief en opgewekt. (Van onze redactie buitenland) ST.-LOUIS (V.S.) - Als u in het jaar 2000 op vakantie wilt gaan behoeft u zich daarvoor niet meer met duizenden anderen keurig in 't gelid neer te vlijen op de stran den van Zandvoort of Scheve- ningen. Evenmin zal het dan nog nodig zijn met massa's andere toe risten te klauteren naar het drie-landen-punt in Vaals. U kunt dan rustig uw vrije weekje gaan doorbrengen op een in de wereld ruimte rondzwevend „recreatie ruimtestation", waar u alle vor men van vermaak zult vinden: zwembaden, ijsbanen, zonne-ka- mers, bowling-banen, een theater en vele andere ontspanningsgele genheden. Of wat denkt u van een middagje met uw kinderen in de gewichtloosheidska mer, waar u met telescopen de elkaar verdringende mensen in de Efteling of de volgepropte plezierboten in de Am sterdamse grachten kunt bespieden? En als u dan honger krijgt gaat u gewoon naar het „ruimtehotel", waar u in de „starlight-room" heerlijk romantisch on der het licht vön de sterren de zaligste diners kunt verorberen. Duur? Welnee, zegt Eugène Root, di recteur van de „Lockheed Missiles and Space Company" in St.-Louis, die deze toekomstdroom voor ogen staat. „Het zou nu nog wel een aardig centje kos ten, maar tegen het jaar 2000 zal het vast veel goedkoper zijn." In zijn „ruiimtestad" is ook een zieken huis gepland voor hen, die op die vieze, ongezonde aarde niet beter kunnen wor den. Ook heeft Root in „zijn" stad al een plaatsje ingeruimd voor onderhouds- en reparatiewerkplaatsen voor de ruim teschepen, die een lijndienst zullen on derhouden met de maan en andere he mellichamen. De „ruimtestad" zal volgens de heer Root ongeveer vierduizend inwoners hebben; voor het merendeel vakantie gangers, die hei „ruimiehotel" zullen bevolken en personeelsleden van het station, die steeds voor een half jaar „boven" zullen zijn en dan weer naar de aarde zullen terugkeren om afgelost te worden door collega's. Zelfs de optimistische heer Root voor ziet nog enkele moeilijkheden. Zo moet er nog iets op gevonden worden om de watervoorziening op het ruimtestation te regelen en moet er nog een oplossing gevonden worden voor de vernietiging van afval. Maar dit zijn dan ook de pro blemen De heer Root heeft berekend, dat de exploitatie van het station hem jaarlijks zo'n 7,5 miljard dollar of 23 miljard gul den zal kosten. Daarvan denkt hij 6 mil jard dollar neer te tellen voor perso neels- en transportkosten. (Van onze buitenland-redactie) SAIGON De Vietcong heeft aange kondigd, dat duizenden ondergrondse stryders klaar staan om nieuwe sabo tagedaden te plegen in de Zuidviet- namese hoofdstad Saigon in de trant van de aanslag op de Amerikaanse am bassade, enige maanden geleden. Ook het afgelopen weekeinde zyn de rebel len zeer actief geweest. Boven Noord- Vietnam werden drie Amerikaanse straaljagers neergeschoten. Van slacht offers werd geen melding gemaakt. Do den eiste wel een gewapende aanval van Zuidvietnamese regeringstroepen op twee pelotons rebellen, die veertig slachtoffers achterlieten. De Amerikanen hebben weer lucht aanvallen ondernomen op Noordvietna- mese doelen. Drie bruggen, een kazer ne, een benzinedepot en een wapenop slagplaats moesten het ontgelden. Kort voordien bestookte een vlaggeschip van de Amerikaanse „zevende vloot" twee uur lang een basis-in-wording van de Vietcong. De beschieting moet zeer suc cesvol zijn geweest. Of hierbij slachtof fers vielen is niet bekend. Alle installa ties, werden volledig verwoest. Zuid-Vietnam heeft intussen weer eens een nieuwe regering.. „Sterke man" van het „congres der gewapende strijdkrachten", zoals het nieuwe be wind heet, is vice-luchtmaarschalk, Ngoeyen Cao Ky. De meeste kabinets leden zijn burgers. Het directoraat, dat door het nieuwe bewind is ingesteld, bestaat evenwel uit louter militairen. Ky heeft aangekondigd, dat streng de hand zal worden gehouden aan bezuini gingsmaatregelen en dat stappen zullen worden ondernomen om een einde te maken aan de corruptie. Op de Gemenebestconferentie in Lon den heeft men overeenstemming be reikt over de samenstelling van een vredesmissie voor Zuid-Vietnam. De missie zal trachten de strijdende par tijen tot een wapenstilstand te bewe gen. Ook wil zij behalve Zuidvietname se regeringsfunctionarissen ook Viet- congleiders ontmoeten teneinde met enig succes te kunnen bemiddelen. De missie zal voor haar vertrek naar Saigon bezoeken brengen aan Moskou, Peking, Hanoi, Washington en Genève, in welke laatste plaats een ontmoeting zal plaats hebben met secretaris-gene raai Oe Thant. (Advertentie) „Bij mijn weten was Claus nooit eer der verliefd. Hij was op de feestjes van Grün-Weisz altijd erg aardig en voor komend tegen de meisjes, maar echt flirten deed hij nooit. Ik twijfel er niet aan of hij zal zich in Nederland volko men weten aan te passen. Als het Ne derlandse volk bijv. liever zag, dat hij zich in de toekomst „Nicolaas" of „Nico" noemt, i.p.v. het Duitse „Claus", dan zal hij daarmee instemmen". Intussen hebben zes personen, die in de oorlogstijd leidende functies hebben bekleed in de strijd tegen de Duitse bezetters, onder wie prof. J. W. Duyff uit Amsterdam, zich in een verklaring uitgesproken tegen een verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Dit in tegenstelling tot het hoofdbestuur van het Voormalig Verzet in Neder land, dat met nadruk gesteld heeft niet anti-Duits te zyn en er nooit behoefte aan te hebben gehad om zich met betrekking tot de verloving uit te spreken. (Van onze verslaggever) DEN HAAG Er zijn aan wijzingen, dat de verloving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg niet op dinsdag 29, maar om streeks die datum zal worden aangekondigd. Volgens Haag se kringen zou de verlovings datum verschoven zijn, omdat het hof zich het privilege voorbehoudt zelf de datum vast te stellen, waardoor in de aankondiging toch nog een element van verrassing ver borgen zit. Bovendien zou men ingeval vertraging op treedt in het oriënterend over leg tussen kabinet en parle ment nu niet gehinderd wor den door een reeds vast staande verlovingsdatum. WENEN (RTR) Het militaire tri bunaal van het Bugaarse Hooggerechts hof heeft negen mannen, voornamelijk voormalige legerofficieren, tot langduri ge gevangenisstraffen veroordeeld we gens samenzwering. Onder hen bevindt zich Tsvyatko Stoitsev Anev, die com mandant van het garnizoen van Sofia zou zyn geweest. De vonnissen varieerden van drie tot vijftien jaar. Volgens het Bulgaarse persbureau ging het om een „groep ver achtelijke machtszoekers, die, aange spoord door avonturiers uit ambitieuze motieven misdrijven tegen de wet heb ben gepleegd." Tsolo Kroestev Kamenev, een voor malige ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken, kreeg 15 jaar, terwijl Anev tot twaalf jaar werd ver oordeeld. TWEE GOEDERENTREINEN in India kwamen met elkaar in botsing. Bij het ongeluk kwamen 15 leden van het spoorwegpersoneel om het leven. Tien anderen liepen zwaar letsel op. AAN BOORD van een Duits schip bij Lobith werd gisteren de Venrayer J. van E. ontdekt van wie sedert januari ieder spoor ontbrak. Hij is in overspan nen toestand in een ziekenhuis opgeno men. (Advertentie) L.T .S.'ers ZIET UIT NAAR WOENSDAG MIDDAG MOLENSCHOT N V. TETERINGSEDIJK 53 BREDA TEL. 01600-24450

de Stem | 1965 | | pagina 1