HET LAND SALZBURG ONBEDOR VEN OORD Grootsheid gepaard aan charme WEGWIJS 11 a DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 19 JUNI 1965 Het Salzburger land is eerst en vooral het land van de kolossale porties. In Nederland kunnen we volstaan met on ze buitenlandse gasten erwtensoep als nationaal hoofdgerecht voor te zetten, maar wat wil men kwijt aan mensen, die de benen ten hoogste strekken tij dens een korte dribbel door Maduro- dam....? Rondvaartboot en touringcar hebben is de droeve ervaring van onze Horeca als aperitief nauwelijks waarde: wie van deze vervoermedia gebruik maakt, valt onontkoombaar ten prooi aan de agrarische traditie van het trage, bedachtzame herkauwen. Hoe anders is dat. wanneer men neer zijgt in een Gaststatte in Alm, Saalbach en hoe ze verder heten mogen, de hecht doortimmerde dorpjes, die weggekro pen liggen tussen de kromgegroeide te nen van de oostelijke Alpenvoet. De waard, de waardin en hun vele zonen en dochtereh (want het horecabedrijf is hier voornamelijk een uitgebreide fami lieaangelegenheid) scharen zich rondom uw stoel in het stilzwijgende, zorgvolle besef, dat u zojuist wankelend bent te ruggekeerd van de bedwinging van een twintigduizender en mocht gij dit al zwak protesterend willen ontkennen, dan zullen zij tóch tenminste verwach ten dat u dertig maal achtereen per ski de Schattberg bent afgesuisd. Hun li chaamsbouw, die zich voornamelijk concentreert in achterhand en kuiten, bewijst, dat zij eenvoudig niet anders denken kunnen; pieken en hellingen schermen hun gezichtsveld aan alle kan ten hermetisch af. U zit dus in Alm, Saalbach of noe ze ook heten mogen, en er moet ge geten worden. Bestellen? Niets bestel len! Weten de waard en de waardin en hun zonen en dochteren soms niet wat u toekomt? Hebben zijzelf, na een dag op de ijle. tintelende hoogten, soms niet de honger door het gestaai- Geldig paspoort of een niet langer dan vijf jaar verlopen paspoort of een toeristenkaart. Geldig paspoort is, als overal, beter. Geldige groene kaart voor voertuig vereist. Ook voor bromfiets. Wie in het bezit is van de geldige Ne derlandse registratiepapieren kan voertuigen vrij invoeren. Carnet of triptiek dus niet nodig. Geldige papie ren als rijbewijs, kentekenbewijs en be lasting kaart worden erkend. NL-plaat verplicht. Ook voor brom fietsen. MEENEMEN Vrij van invoer 200 sigaretten of 50 sigaren of 250 gram tabak; 2 liter wijn 0,75 liter gedistilleerd. MUNTEENHEID De munteenheid in Oostenrijk is de schilling, verdeeld in 100 groschen. Wisselkoers OS 100 is 14 gulden. BENZINE Tankinhoud mag vrij worden inge voeld. Gewone benzine kost OS 3.20 Der liter; super OS 3,70 per liter. VERKEEï Verkeer van rechts heeft voorrang uitgezonderd op de voorrangsweger (blauw vierkant bord met wit weg nummer). In de bebouwde kom is d' maximumsnelheid bepaald op 50 kr per uur. bromfietsen 40 km per uu Buiten de bebouwde kom geen bepei king, uitgezonderd bromfietsen die on daar niet harder dan 40 km mogen ri, den. Bebouwde kom is van plaat* naambord tot het bord Ortsende- O Autobahnen en Autostrassen bed raag de minimum snelheid 40 km. Let op het is verboden binnen tachtig metc yan een spoorwegovergang of zebi ui te halen. Indien voor het parkere een parkeerschijf is vereist, kan mc deze bekomen in sigarenwinkels e bil de kantoren van de Oostenrijk.' club OAMTC (österreichischer Autr mobil-, Motorrad- und Touring Club rv HOTE1 Oostenrijk heeft over het algeme< envoudig? hotels met evenredig^ pr' vm zi-in veel mogelijkheden o 1 Particulieren kamers te hurr rijzen van hotels: luxeklasse 280-51 se 75 onn klasse ^0-340; middenkla Genv°udig 50-120 (alle pri aanwP7iBP'ension) Indien een garag auto liS' wordt het stallen van auto veelal apart berekend. Riina K.AMPERI NatuurliilA men vrÜ kampere aan Z iLVraagt men toestemmin kamperen' te wlSE terlein' Vri vaten Pn ia«- i oden in natuurreser- alnensti-asZ u Grossglockner Hoch- rS'fï; Hcl aantal kampeerter- pen bi? ™LSrQOt' in de Al- reiner van i 5ten meren. De ter* bezocht wrvrHon £MTC kunnen alleen bezit ziin val door hen- die i» het Peercarnet 6611 "iternationaal kam de lijf voelen loeien als een niet te stuiten brand. Nou dan erwtensoep zal er zijn, zeker maar dan als voor gerecht. Als fundament zogezegd, waar op de kolossale knappend gepanneerde Schnitzel, die volgen gaat, comforta bel rusten kan. Denk er een onafzien bare Kartoffelsalat bij, met meer pa prika en Sauerkraut overigens dan aardappelen, en bij wijze van toetje een slagroompunt ter grootte van de troffel, die onze bouwvakarbeiders ple gen te hanteren en u hebt een vage in druk van de wijze, waarop u zich van tafel oprijzend voelen zult. Vooral, wan neer u een en ander besprenkeld hebt mst de Slivowitch (55 pet.), die de zorgzame waard u aanried te gebrui ken om de kou der hoogten uit uw vei kleumde merg te jagen. Vooropgesteld zij. dat men de ge neugten van een dergelijke gargantu- eske maaltijd slechts naar waarde schatten kan, wanneer men zich met terdaad heeft over geleverd aan de be zigheden, waaraan de bewoners van het Salzburger land hun mollige achter hand en kuiten danken. Of, zoals een Salzburger die eens Scheveningen had bezocht, schouderophalend zei: ,,Je komt niet naar de bergen om pootje te baden". Er zijn inderdaad Nederlanders, die van een Oostenrijkse vakantie terugke ren met de moedeIoze mare: „Nooit meer: 't eten is er niks"- Het is de categorie,,, die lauw van souvenirwinkel naar souvenirwinkel slentert en hoog stens met stijf dichtgeknepen ogen per Seilbahn of Sessellift een heilinkje neemt. Aan hen zal de hardhandige gastvrijheid van de Oostenrijkers in derdaad wel niet besteed zijn. Wie ech ter van fikse lichaamsbeweging houdt en van grote, hartige happen om het daardoor ontstane gat hecht dicht te metselen, gaat naar Alm, Saalbach of hoe ze ook heten mogen, strijkt neer in een Gaststatte en zegt tegen de waard, de waardin en hun zonen en dochteren, die met een grijns van ooi- tot oor naderbij komen: „Gaat uw dagelijkse gang maar, meine Lie- ber; ik verlaat mij geheel op uw des kundigheid". Wedden, dat u hooguit vijf gulden kwijt bent? IETS LIEFELIJKS Dit alles wil geenszins zeggen, dat men een klipgeit of gemsbok moet zijn, wil men zich in 't Salzburger land op zijn gemak voelen. Integendeel: een Salzburger zelf heeft eens geschreven: ,,In mijn jeugd ben ik één keer op de Grossglockn^r geweest, met mijn oom, die gids was. Maar ik kan niet zeggen, dat ik met veel plezier aan dat avontuur terugdenk. Ik herinner me alleen, dat het op de top beest achtig koud was. En toen het in mijn hoofd eindelijk uitgeduizeld was, zag ik tot mijn teleurstelling onder me al leen maar, wat ik tot dusver altijd boven me had gezien, namelijk ber gen." Dit is, zal men toegeven, nau welijks de geest, waarin men Junkfrau, Matterhorn of Mönch aanvalt. De Salzburg ts kunnen er dan ook geen traan om laten, dat de natuur, toen zij in het mesozoicum de oprisping kreeg, die verantwoordelijk is voor het ont staan van de 'Alpen, deze barre tita nen een eindje verderop legde. Zij missen de gedrevenheid, die de Zwit sers tegen de hoogste toppen opjaagt met gevaar, zoal niet voor het hele lijf, dan toch voor verschillende nut tige leden. Zij gaan er prat op, dat hun landschap bij alle grootsheid iets liefelijks, iets paradijselijks bewaart, waarin men hand. in hand om kan gaan, zonder de dwingende noodzaak van pikhouweel en touw. Men kan hun dan ook geen groter verdriet doen dan door achteloos te stellen „Salzburg, dat ligt tocht in Salzkammergut of Tirol, nietwaar?" Salzburg ligt vol gens hun topografie in het Salzbur ger land en een schoner streek is op aarde niet denkbaar BINNEN TWEE UUR En zoals in de grote wereld alle we gen naar Rome leiden, zo leiden in dit kleine wereldje of men nu uit het Gasteiner Tal komt met zijn mon daine badplaatsen, uit het lieflijke Salzburger Seeëngebiet met zijn bron zen zonnebaders, uit Dachstein met zijn k a thed ra a 1 a chti g e mammoetgrotten of uit Pinzau, welks deigepde hoog ten het domein zijn van vervaarlijke steenbokken en arenden zo leiden hier alle wegen naar het stadje, waar aan het land zijn naam ontleent: Salzburg. Sinds de KLM het jaren geleden niet meer lucratief vond erop te vliegen, is het van hieruit wat moei lijk bereikbaar geweest, maar dit jaar exploiteert Austrian Airlines op woens dag en zaterdag vanuit Amsterdam een lijn, die de barokke pracht van Mozarts geboorteplaats a raison van 226 gulden voor 'n ma-andretour bin nen nog geen twee uur bereikbaar maakt. GROOTSTE KASTEEL Mozart., eens moest de naam val len, maar aangezien deze lichtvoetigste aller componisten zelf het stadje boos de rug heeft toegekeerd, mag 'u hem tenzij u een fervent minnaar van de Festspiele bent natuurlijk met een weer vergeten. Een middag op een der vele terrassen, die de schuimende Salzach afzomen, zomaar achter een kopje koffie of een glas droge wijn doorgeluierd, schenkt oneindig veel meer genoegen dan een bezoek aan het stoffige Mozarfchuis. Of nee, ga een pils drinken in het vochtige be moste Franciscanerschloss boven op de Kapüzinerberg; het zal u smaken na de eindeloze klim langs de dicht beboste hellingen. Hst Franciscaner schloss is een onnoemelijk gevalletje, dat daar eens door een zeer achter dochtige leenheer boven de achter grond moet zijn neergehangen. Het biedt onder meer uitzicht op zijn gi gantischs tegenvoeter aan de overkant van de Salzach: het slot Hohensalzburg, dat de Mönchberg bekroont en dat. als zijnde' het groot «cle bewa-'-d gebléven kasteel uit heel Midden-Europa, eveneens best een bezoek waard is, ai heeft Mozart er dan vaak voor zijn tirannieke aartsbisschop gespeeld. Maar vooral bisdt de kruin van de Kapüzinerberg, waar het flesje pils be dauwd is als had het speciaal voor u sinds de middeleeuwen in een put te koelen gelegen, een uitzicht op Salz burg zelf. Leunend over de gegroef de borstwering waant men zich de stadsarchitect. Wolf Dietrich von Raite- nau zelve. Daar, wijst uw gebiedende vinger, moet de Dom komen die de Sint-Pieter van Rome naar de kroon zal steken, daar de Residenzplatz met z'n majesteitelijke fagaden, daar het slot Mirabel! met zijn heerlijke tui nen. En zie, het ligt er al, samenge voegd tot een patroon, aan welks vol maaktheid uw kritische oog niets meer toe te voegen heeft Of ga naar Schloss Hellbrunn, met een van de fiacres, die overal elders een anachronisme zouden zijn, maar die hier het gemoedelijke ritme van de voorbije eeuwen terecht in ere hou den. Laat u niet verleiden tot een be zichtiging, hoe summier ook, van de Wasserspiele, want dat zijn een soort bedriegertjes. Laten de Salzburger daar maar in Arnhem onder komen staan. Dwaal liever door hst park met zijn vele paviljoentjes, die bewijzen hoe ondeugend de kerkvorsten geweest móeten zijn, die hier resideerden en knoop ondertussen een gesprek aan met uw koetsier. Kijk hem in de ogen en vraag: „Is het nu waar, wat u straks vertelde, namelijk dat het hart van de architect Fischer von Er- lach is gevierendeeld en stuksgewijs is bijgezet in de vier kerken, die zijn faam in Salzburg hoog houden?" Zijn blik zal gaan twinkelen en hij zal antwoorden: „Liegen de gidsen op uw rondvaartboten soms nooit?" Nog een paar borende vragen en hij werpt zijn vermomming af. Hij blijkt een jongeman uit Utrecht te zijn, die hier studeert voor dirigent en vanaf nu kan het gesprek gaan over Salzburg en Wenen, die elkaar met grote heftig heid het bezit van Von Karajan be twisten. TÓCH MOZART En 's avonds tóch Mozart, maar dan in Schloss Mirabell, waar tijdens in- intieme huisconcertsin in een rococo- zaaltje vol kaarslicht de muziek van de meester gespeeld dient te worden: door bezielde amateurs en voor een klein, meer op amusement dan op cultuurbeoefening gericht gehoor. „Naar Mozart moet je luiste ren zoals zijn tijdgenoten luisterden", zei de leerling-dirigent uit Utrecht na dat hij in Schloss Hellbrunn zijn groen uitgeslagen frak had afgelegd. „Wis ten zijn tijdgenoten veel, dat er 'n Stravinsky en een SchÖnberg zouden kom-sn?" Een wijze uitspraak, waarop men, wandelend door Salzburg, als volgend kan parafraseren: „Deze stad moet ik zien, zoals Mozart ze zag. Wist hij veel, dat hij eens on sterfelijk en het voorwerp van eerbie dige pelgrimages zou worden?" Druipsteengrotten te Eisriesenwelt. '.ezicht op ile barokke pracht van Salzburg. Salzburg is met zijn oppervlak van 7154 vierkante kilometer een van de kleinste Oostenrijkse Bundeslandern. Het ligt een oev-tje verloren tussen bergsporttrekpleisters als Salzkam mergut en Tirol en wordt daar dan ook vaak mee verward. Ten onrecli- te: de streek heeft zoveel eigens, dat de bewoners gelijk hebben, als zij deze als een afgerond toeristisch gebied vol uiteenlopende mogelijkheden zien. Door de lucht heeft Salzburg een rechtstreekse verbinding met Schip hol. die twee maal per week wordt ge vlogen. Ook kaai men naar München vliegen en de laatste 150 kilometer per trein afleggen. Per auto bereikt men Salzburg via Karlsruhe en München: afstand ruim 900 kilometer. Er is ook een auto-slaaptrein. Salzburg zelf en met zijn lusthoven doorspikkelde omgeving behoeven als goede wijn geen krans. De stad is het tegendeel van mondain, maai voor liefhebbers van serieus amuse ment biedt zij evenementen te over. Wel dient men er rekening mee te hou den. dat er vaak de beruchte Schniirregen valt, terwijl de stralende barok van Mozarts geboorteplaats juist om een beetje zon vraagt. Enkele kilometers van Salzburg van daan liggen in een heuvelachtig be bost landschap vol meren de slaperige dorpjes Obertrum, Seeham, Mattsee en Henndorf. Tussen de gletsjers var de Dachstein en het Ennstal en Lam- mertal liet een bergachtige streek vol ongerept natuurschoon, waarin Abte- nau. Rads tad t, Golling en Kuchl de belangrijkste plaatsen zijn. Van de Grossglockner naar de Hochkönig strekt zich een keten van pittoreske dalen met charmante dorp jes uit. die overtorend worden door machtige bergruggen. De Eisriesen- welt (grotten) en de Kitzlochklamm (kloven) zijn de belangrijkste attrac ties. Oberpinzgau heeft naast verstilde da len de beroemde Ki'immlerwaierval. die de hoogste in Europa is, en wordt overschaduwd door de toppen van de eeuwig besneeuwde Hohen Tauern. Het Saalaehtal is een schilderachtige val lei tussen het Steinernes Meer en de Loferer Steinberge, en het Gasteiner- tal wemelt van internationale kuuroor den als Badgastein, en Bad Hofgastein. Lungau Obertauern tenslotte is een streek vol onbedorven natuur en folk lore. Salzburg heeft een Westeuropees kli maat, waarin westelijke en noordwes- talijke winden overheersen, met koe le zomers en zachte winters, 's Avonds kunnen plotselinge temperatuurdalin gen voorkomen. Vliegen en horzels zor gen 's zomer vaak voor overlast. De toestand van de hoofdwegen is goed, maar de mooie zijwegen zijn vaak erg smal en niet altijd stofvrij. Veel wegen hebben hellingen tot meer dan 20 procent. Vissen in de bergmeren. Oostenrijks Toeristenverkeersbureau Herengr. 437 - Amsterdam Telefoon 62188 en 239178 Dorpjes vol gastvrijhe

de Stem | 1965 | | pagina 21