KVP over verspreiding nationaal vermogen: beswaren hebben tegen verloving Het gaat erg slecht met ons" Defferres plan niet haalbaar HoogeHuys Bewaar deze krant TOUR DE FRANCEPRIJSVRAAG '65 Ruim f 10.000.- aan prijzen Nog geen zomer weer Winstaandeel in verhouding tot bijdrage Alternatieven Mogelijkheden Britse soldaat verdrinkt in Sloehaven T.b.c.-explosie in school te IJsselmonde Niet Klaus maar Claus FILM EN DAGBOEK ONTHULLEN WOESTIJNDRAMA Prof. Leontjev geeft college in Tilburg DAGBLAD VOOR ZEELAND Vijfhonderd tot elfhonderd per jaar Herhalingsoefening Viering Fractievoorzitters bijeen geroepen GEEN POLITIEKE FUSIE SCHULDVRAAG LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING 105e JAARGANG No. 24921 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave! N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. M A. C. v Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr, A J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter P V M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau Breda - Reigerstraal 16 tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstraal 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 ZAT ERPAG 19 JUNI 196s Abonnementsprijs vanaf 1 juli 1965 10,80 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonne- menten op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele opla ge 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2893) WINSTDELING HARD NODIG DEN HAAG De Katholieke Volkspartij heeft in een thans verschenen rapport gepleit voor invoering van winstdelings- regelingen als een der belangrijkste vormen om tot een ver dere gespreide vermogensvorming te komen. Daarbij wil de K.V.P.: J Handhaving van een zo groot mogelijke vrijheid voor werknemer en werkgever; 2 Aandeel in de winst in verhouding tot ieders bijdrage in de bedrijfsresultaten; 2 Onderhandelingen over de winstdeling in de ondernemingen en niet op landelijk niveau; 4 Aanvaarding van een zekere blokkering, om de economische groei niet te belemmeren. Wettelijke maatregelen om de werknemersaanspraken te garan deren; (j Verdere maatregelen in de fiscale sfeer. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De K.V.P. heeft becijferd dat jaarlijks ongeveer vier miljard gulden aan winst, ge maakt door n.v.'s, beschikbaar komt, nadat de belastingen hun aandeel hebben ontvangen. Daar van gaat gemiddeld anderhalf mil jard naar de aandeelhouders. Aan ingEhouden winsten (vermogens- aanwas van de onderneming) blijft dan nog een respectabel bedrag be schikbaar. Afhankelijk van het aantal werknemers, dat voor een winstaandeel in aanmerking komt, heeft de K.V.P. berekend dat dit aandeel tenminste 500 gulden per jaar en ten hoogste 1100 gulden per jaar zal kunnen bedragen. De K.V.P. gaat dan uit van een werknemersaandeel van 35 tot 40 procent in de overwinst. De reste rende overwinst, zestig procent, gaat dan naar de kapitaalverstrek kers. PARIJS (Rtr.) De Amerikaanse ruimtevaarders White en McDivitt zijn, samen met vice-president Hubert Hum phrey, in Parijs aangekomen ter bijwo ning van de luchtvaartshow. Humphrey zal zondagavond een onderhoud hebben met president De Gaulle. Dat zal de eerste Frans-Amerikaanse bespreking op hoog niveau zijn sinds de Ameri kaanse presidentsverkiezingen van vo rig jaar. HET ECHTPAAR Overmeer uit Am sterdam kwam om het leven bij een auto-ongeval in Otterlo (gemeente Ede), toen hun auto van de weg raakte en tegen een lantaarnpaal reed. Btide slachtoffers werden uit de wagen ge slingerd. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De zomer mag wat de kalender betreft heel dicht bij zijn, (maandag de langste dag), in de atmosfeer moeten wij een hele reis maken om hoge temperaturen aan te treffen. De afgelopen week is ook in Brabant zeer nat geweest. Donderdagmorgen meldde het vliegveld Gilze-Rijen 66 mm neer slag, terwijl normaal in de hele junimaand in Brabant 55 mm re gen valt. De zuidwestenwind blijft koele lucht aanvoeren, maar hierin komen opklaringen voor. Het week einde zal overwegend droog kun nen blijven. De temperatuur komt weinig hoger dan 1719 graden en dat is nog steeds te laag. De juni maand heeft inmiddels al een te kort van vijftig uren zonneschijn. Wij blijven nu hopen dat de ka- lenderzomer, die maandag begint, een belangrijke ommekeer zal brengen. Vandaag: zon onder 21.03 uur. Maan onder 9.10 uur. Morgen: zon op 4.19 uur. Zon on der 21.03 uur. Maan op 0.38 uur. Maan onder 10.21 uur. Maandag: zon op 4.19 uur. Maan op 0.55 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteren 19.00 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parüs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp regen 25 zwaar bew. 19 regen 19 regen 15 zwaar bew. 19 zwaar bew. 21 zwaar bew. 18 regenbui 21 half bew. 20 half bew. 25 onbewolkt 27 onbewolkt 28 onbewolkt 24 regen 19 zwaar bew. 29 half bew. 22 licht bew. 24 onbewolkt 27 onbewolkt 25 zwaar bew. 22 licht bew. 23 zwaar bew. 19 zwaar bew. 24 licht bew. 30 onbewolkt 25 onbewolkt 35 onbewolkt 28 niet ontvangen Deze wensen van de K.V.P. zijm ge formuleerd door een speciale commis sie uit de sociaal-economische commis sie van de partij. Met partijbestuur van de K.V.P. heeft zich verenigd met de conclusies, waartoe deze commissie is gekomen. Uitgangspunt van de studie is geweest, dat het nationale vermogen een spreiding dient te hebben, waardoor enerzijds zowel sociaal-economisch niet wenselijke verschillen worden voorko men, terwijl anderzijds het bezit wordt gespreid over zo breed mogelijke lagen van de bevolking. De K.V.P. hecht gro te waarde aan het bezit als middel tot ontplooiing van de mens en van de maatschappij. Het overheidsbeleid is tot nu toe vooral gericht geweest op het aankweken van een juiste spaarmenita- liteit. Dit heeft evenwel nog geen ver andering gebracht in de vermogensver deling. Degenen met lage inkomens heb ben onvoldoende mogelijkheden tot spa ren. Aan de andere kant waren de maat regelen, die tot dusver door de over heid 'zijn getroffen, niet voldoende ef fectief voor de laagst betaalden. Deze maatregelen lagen immers vooral in de sfeer van de belastingaftrek. De K.V.P. concludeert dat andere maatre gelen dan fiscale noodzakelijk zijn om tot werkelijke veranderingen in de ver mogensverhoudingen in ons land te ko men. Als het belangrijkste middel wordt dan de winstdeling genoemd. Ook bij de hantering hiervan zal de steun van de overheid nodig zyn. Alternatieve mo gelijkheden vindt de K.V.P. in het in- vesteringsloon, waarde- en/of welvaarts- vaste pensioenen, bevordering van eigen woningbezit e.d. De te kiezen vorm zal door de maat schappelijke krachten in vrijheid moeten worden bepaald. Daarbij wil de K.V.P. echter niets weten van landelijk of na tionaal getroffen maatregelen. Zij geeft de voorkeur aan afspraken in de onder neming. De vraag of bij de winstdeling aan vankelijk tot blokkering van de gelden moet worden overgegaan, beantwoordt de K.V.P. bevestigend. Hierbij moet ech ter een zo groot mogelijke vrijheid voor werknemer en ondernemer worden ge handhaafd. Voor de werknemer om zijn bezit een zinvolle inhoud te geven, voor de werkgever om een juist beleid te kunnen voeren ten aanzien van de fi nancieringsstructuur van zijn bedrijf. De K.V.P. meent, dat er reële moge lijkheden tot winstdeling zijn nadat sde kapitaalverschaffer een redelijke primaire beloning hebben gekregen. Bij de n.v.'s met een aandelenkapitaal van meer dan f 100.000, Over de verdeling van het winstaan deel zelf meent de K.V.P.. dat hier een algemene norm kan worden gesteld. De ze zou kunnen -ijn, dat de omvang van ieders aandeel in de winst zoveel mo gelijk in overeenstemming is met de ma te, waarin wordt bijgedragen in de be drijfsresultaten. Het winstaandeel kan worden toege kend via aanspraken op vermogen van de eigen onderneming of via deelneming in de beleggingsmaatschappijen. De K.V.P. geeft aan deze laatste de voor keur ter vermijding van te grote risi co's, welke aan een rechtstreekse beleg ging in de eigen onderneming verbon den kunnen zijn. Een vaatje van de koninginneharing, welke in Vlaardingen is aangevoerd door de VI. 16 „Voorloper", is vrijdag op paleis Soestdijk aangeboden aan H.M. de Koningin. Op de foto: Konin gin Juliana neemt het oranjevaatje haring in ontvangst. Links schipper Jaap Jol van de VI. 16. Naast hem re der I. A. Hoogendijk. Tweede van links de loco-burgemeester van Vlaar dingen, de heer H. K. van Minne. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Engelse transport oefening Pablo, die op de kust van Wal cheren wordt gehouden, is voor enige tijd gestaakt nadat in het door wind kracht 9 opgezweepte water van het Sloehavenbekken een amfibievaartuig was omgeslagen, waardoor een Engelse soldaat verdronk. Het slachtoffer, ge huwd en vader van twee kinderen, was voor twee weken op herhalingsoefening. Hij werd aanvankelijk als vermist op gegeven. Het stoffelijk overschot werd in de loop van de middag gevonden. Een tweede inzittende van het gekap seisde platte vaartuig kon direct wor den gered. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Dertien kinderen van een lagere school in IJsselmonde moeten in een sanatorium worden op genomen wegens lichte tuberculose. De klasonderwijzer bleek te lijden aan open longtuberculose, hoewel hij over een geldige verklaring met de aanteke ning „geen longafwijkingen" beschikt. Deze verklaring dateert van mei 1964 en is twee jaar geldig. Het onderzoek van de school werd verricht naar aanleiding v^n de ont dekking van een verse besmetting bij een van de kinderen. Bij het onderzoek bleken 21 kinderen positief te reageren. Allen zijn na onderzoek in het consul tatiebureau onder medische behandeling gesteld. Dertien moeten naar een sana torium. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het kabinet heeft vry- dag, in zijn gewone wekelijkse ver gadering, aandacht besteed aan de ko mende verloving van prinses Beatrix met de Duitse diplomaat Claus von Ams- berg. Hoewel geen enkel officieel com mentaar is verstrekt, verluidt in Den Haag, dat premier Cals volgende week alle fractieleiders in de Tweede Kamer zal ijllichten. In een klein deel van de Nederlandse pers wordt de steling verdedigd, dat prinses Beatrix afstand van haar rechten op de troon moet doen, wanneer zij in derdaad de heer Von Amsberg zou wil len huwen. Er zijn geen tekenen die er op wijzen dat deze inzichten van o.a. Het Parool en de in de Nieuwe Rot terdamse Courant publicerende journa list dr. E. van Raalte, in het kabinet enige steun hebben gekregen. Ook in de volksvertegenwoordiging zal de over grote meerderheid een andere mening koesteren. Zoals bekend behoudt een Nederlandse prinses het recht van erf opvolging, wanneer zij voor haar hu welijk de instemming vraagt en krijgt van de Staten-Generaal. Nu het bij het huwelijk van prinses Beatrix om de kroonprinses gaat, neemt men aan, dat reeds bij de verloving beslissingen ge nomen worden over het vragen van de parlementaire goedkeuring. Ter voor- bereding van deze wettelijke maatregel heeft het kabinet vrijdag de verloving besproken en zou ook het contact met de fractieleiders kunnen dienen. Boven dien lijkt het hoffelijk, dat de volksver tegenwoordiging vóór de officiële be kendmaking door koningin en prins, via het kabinet wordt ingelicht. In Aitfsterdam worden geen voorbe reidingen voor een feestviering getrof fen. „We hebben ons teruggetrokken uit al de flauwe kul die de televisie al we ken lang aan het organiseren is", zei gisteren dr. J. Gajentaan, de voorzitter van het Orainje-comité te Amsterdam. Tijdens een maandagavond te houden vergadering zal het Oranje-comité bepa len of er al of niet openbaar gefeest zal moeten worden in Amsterdam -bij de verloving van de kroonprinses met de Duitse diplomaat. „Want het is nog lang niet zeker dat we iets doen". Reeds gisteren sprak de Duitse bonds kanselier Erhard zyn gelukwensen uit met een als spoedig te verwachten ge boekstaafde verloving tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Tydens .de persconferentie van de bondskanselier in Bonn vroeg een Ne derlandse journalist commentaar op de verlovingsgeruchten. Welgemutst ant woordde Erhard: „Mijn hartelijkste ge lukwensen met de verloving". Een aantal vooraanstaande figuren uit het voormalige verzet hebben als re actie op uitlatingen in verzetskringen gedaan rond de verloving een ver klaring uitgegeven waarin zij afstand nemen van die uitlatingen. In de verkla ring stellen zij met nadruk dat het ver zet gericht was tegen het nationaal- socialisme en de krachten waarvan het gebruik maakte. Uit een degelijk onder zoek is gebleken dat de heer Von Ams berg niet kan worden verweten activi teiten voor de nazi's te hebben ontplooid, zelfs niet dat hij met de NSDAP sym patiseerde. Begrijpelijk achten de opstel lers het dat er mensen zijn die het jam mer vinden dat de prinses met een Duit ser trouwt, maar aldus de verklaring, dat vloeit voort uit sentimenitsoverwe- gingen en heeft met het verzet als zo danig niets te maken. DEN HAAG (A.N.P.) De voor naam van de heer Von Amsberg begint met een C. Het is dus Claus (en niet Klaus) von Amsberg. Dit blijkt ons bij informatie op de Duitse ambassade, waar men er de lijst van diplomaten voor opsloeg. DEN HAAG (A.N.P.) De minister president heeft de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal verzocht op korte termijn de fractievoorzitters samen te roepen voor een bespreking. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft alle fractievoorzit ters samen geroepen teges» dinsdag 22 juni na de middagzitting; de voorzitter van de Tweede Kamer tegen dinsdag morgen elf uur. CAIRO (U.P.I.) Twee notitie boekjes met korte aantekeningen en een fotofilm hebben enig licht gewor pen op de tragische omstandigheden waaronder vijf Duitsers in de woestijn aan het begin van deze maand zijn omgekomen. Uit deze vondsten is gebleken hoe deze vier mannen en één vrouw ver dwaald raakten en zonder water of voedsel rondzwierven. De namen van de slachtoffers zijn Wanderscheck, Rimm, Hauser en Boehme met zijn vrouw Gudrun. Zij werden op 11 juni gevonden en dok ters stelden vast dat zij toen al enige dagen dood waren. De notities zijn van de hand van Wanderscheck; dt film is gemaakt door Gudrun Boehme. De film ver toont onder andere beelden van Boehme, Hauser en Rimm, die uit geput op de grond liggen. Hauser en Rimm hadden zich een beetje inge graven om zich zo tegen de bran dende zon te beschermen. Op andere foto's staan drie man den, die een der Volkswagens, waar mee het groepje op reis was, uit het zand probeerden te lichten. In het boekje stonden de volgende aantekeningen: „Nadat Boehme in zijn auto is ver trokken zijn wij erin geslaagd drie kilometer af te leggen in onze eigen auto. Het is nu drie uur. Het gaat erg slecht met ons. We hebben slechts 8 liter water en vijf grote blikken, man- gosap". Boehme en zijn vrouw reden in één van de twee wagens, Wanderscheck, Rimm en Hauser in de andere. Ook hebben de Duitsers briefjes achtergelaten aan hun mogelijke redders. Op één zo'n briefje stond: „Attentie: volg onze autosporen in het zand. Misschien bereiken we mor gen de Athar-Elnabi-oase. Houdt alstublieft de bergen in de gaten zo dat u ons kunt zien. We zoeken naar een telefoonweg". Met dit laatste heb ben zij waarschijnlijk een rij telefoon palen bedoeld. Een tweede bericht, gedateerd 7 juni, luidt: „We hopen morgen de grote weg te bereiken. We hebben de auto achtergelaten. Het water be gint op te raken. De zon in gloeiend heet en het gaat erg slecht met ons". De tekst was in het Engels gesteld met een paar regeltjes Arabisch, ge schreven door Hauser, die een beetje van de taal afwist. Een Egyptische krant deelde verder mee dat de mannen een poging had den gedaan kuilen te graven en zo beschutting te zoeken tegen de zon. Het lichaam van Gudrun, die een badpak droeg, werd gevonden op het zand, met haar opgevouwen jurk on der haar hoofd als hoofdkussen. De lichamen van Rimm en Hauser wer den 12 kilometer van hun auto ge vonden; de drie anderen lagen 57 ki lometer verder. Vandaag zullen de stoffelijke resten naar Duitsland worden teruggevlogen. PARIJS Het plan van Gaston Def- ferre, een federatie van de niet-commu- nistisclie oppositie tegen De Gaulle (ka tholieken, socialisten en radicalen), is na een nachtelijke bespreking in duigen gevallen. Dat betekent voorlopig het einde van de belangrijkste peeing die ooit is ondernomen om het Franse poli tieke leven te hervormen. Het betekent waarschijnlijk tevens dat Defferre zich zal terugtrekken als tegenkandidaat van De Gaulle bij de presidentsverkie zingen. Onze Parijse correspondent Lucas Kleyn meldt hierover: |HaeMa9 Pc L§teni Een uitvoerige levensbeschrijving van de a.s. verloofde van prinses Beatrix, Claus von Amsberg, en een verhaal over zijn oom, die Hitier wilde doden, treft men aan op pagina 7. Honderd vijftig jaar geleden woedde de slag bij Waterloo. Eén onzer redacteuren ging een kijkje op en rond het slagveld nemen en ontdekte wonderlijke vormen van piëteit en helden verering. Pagina 15. „Een geniaal warhoofd", zo noem de een katholiek Nederlands week blad tien jaar geleden de Russische cultuurfilosoof Nicolas Berdjajev. Maar de tijden zijn veranderd. Pa gina 13. De Tour de France staat voor de deur en daarmee onze sensatio nele Tourprijsvraag. Een keur van Tour-prognoses, interviews e.d. vindt u vandaag op onze sport-extra; pagina 19. De toeristen komen niet meer naar Salzburg om Mozart te horen spe len. Maar deze lieflijke stad ademt niettemin muziek en levensblijheid. Pagina 9. Onze luchtvaartredacteur geeft een terugblik op de grote lucht vaarttentoonstelling op Le Bour- get te Parijs op pagina 17. De „filmweek Arnhem" bracht en kele filmsensaties. Onze filmredac teur geeft er zyn visie op. Pagina 17. Onze vaste zaterdagrubrieken, o.a. voor de puzzelaars met een grote en een kleine p vindt u verzameld op pagina 16. Wat vindt de heldin van Moe derdag van de viering van Va derdag? Een ietwat benauwen de vraag als u tenminste de antwoorden op die vraag leest. Pagina 3. (Van onze correspondent) TILBURG Op vrijdagmiddag 25 juli a.s. zal prof. dr. Lev. A. Leontjev, een van de meest vooraanstaande eco nomisten van de Sovjet-Unie, in de aula van de Katholieke Hogeschool te Tilburg een gastcollege geven over de actuele problemen van de Sovjet-eco nomie. Het zal voor het eerst zijn dat prof. dr. L. A. Leontjev voor een Westers ge hoor gaat spreken. Gezien het feit dat deze vooraanstaande Sovjet-geleerde samen met de in het Westen meer be kende prof. dr. E. Liberman uit Char- kov, de toon aangeeft in de discussies van de Sovjet-economisten over de noodzaak van de hervormingen in de planning en in de leiding van de Sovjet economie, belooft dit college zeer be langwekkend te worden. Vrijdagmorgen om kwart voor vijf, toen het boven Parijs al licht was ge worden. stonden 17 vermoeide mannen op de Place Malesl<rbes in het 17e ar rondissement op straat. Enkele ogen blikken tevoren waren zij met de lift van de vijfde verdieping, op nr. 22, naar beneden gekomen. Daar woont in een huis met ten fraaie en pas schoon- gespoten voorgevel, de heer Pierre Abe- lin, kamerlid voor de M.R.P., de katho lieke volkspartij. De 17 mannen waren al de vorige avond om 7 uur bij elkaar gekomen in een laatste poging om het eens te worden over de oprichting van een democratisch-socialistische federa tie, waaraan de twee voornaamste par tijen. de S.F.I.O. (socialistische partij) en de M.R.P. (Kath. volkspartij) een deel van hun bevoegdheden zouden overdragen, in afwachting van een la tere fusie en de stichting van een Fran se arbeiderspartij, naar het voorbeeld van Engeland. De kamer, of salon, zoals hij hier heet, was aan de sombere kant en droeg er weinig toe bij de onder linge gezelligheid, die toch al niet groot was, te verhogen. De zeventien verga derden de hele nacht, maar hoe later het werd hoe meer de stemming zakte. Óm kwart voor vijf viel het genade schot. De besprekingen waren mislukt. De federatie zal geen daglicht zien en was al dood nog voor zij geboren werd. Het Is nog te vroeg om nu reeds de schuldvraag vast te stellen. Men zal zich herinneren dat het voorstel tot stichting van een democratisch-socialistische fe deratie is uitgegaan van de socialisti sche burgemeester van Marseille, Gas ton Defferre, tevens tegenkandidaat van generaal De Gaulle bij de aan staande presidentsverkiezingen in de cember van dit jaar. Defferre voelde niets meer voor herstel van de oude regeringscoalities, zoals die gebruikelijk waren onder de vierde republiek, na 'n paar maanden soms al na een paar weken van -samenzijn in een en de zelfde regering werden de coalitie partijen het onderling oneens. Dan volg den regerings- of ministerscrisissen, die in hun veelvuldigheid hebben bijgedra gen tot de val van de vierde republiek en de komst van de vijfde onder gene raal De Gaulle. Defferre stelde daarom voor de op richting van een democratisch-socialis tische federatie, waaraan in de eerste plaats zouden deelnemen de twee grote partijen S.F.I.O. en M.R.P. en waarbij zich zouden kunnen aansluiten de pro gressieve liberalen en de politieke stu dieclubs in Frankrijk. (VERVOLG OP PAGINA 7) (Advertenties) waarin u aile gegevens vindt over de grote van onze adverteerders Zorgt dat u de finish bereikt en dat u in de prijzen valt.

de Stem | 1965 | | pagina 1