Claus oom Alexander wilde de Führer doden Defferres droom brak op de schoolkwestie Pers over verloving j iBeatrix HANDELINGEN" Beatrix zag Claus voor het eerst in Berleburg Handgranaten op het lichaam Gewond Bonn niet in Concorde- project Onenigheid in vredesmissie Gemenebest voor Vietnam Niet verdacht Soldaat sterft na stoeipartij Pierre Harmei formateur in België Onbehoorlijke films in Italië zonder subsidie Anti-joodse- actie Bamberg duurt voort Den Haag contra Pretoria Anti-Nederlandse campagne in Zuid-Afrika Nog 4 man vermist bij Verolme Rozenburg rond aam het BINNENHOF Regering Moro gered: Politiek of honger DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 19 JUNI 1965 DEN HAAG (ANP) De 38-jari- ge Claus Georg Wilhelm Otto Friedrich Gerd von Amsberg, wiens verloving met prinses Bea trix op 29 juni wordt verwacht, is een jonge diplomaat die als ie- gatieraad en piv. chef verbonden is aan de afdeling ter behartiging van de econoniische betrekkingen met de Afrikaanse landen van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Bonn. Hij werd 6 september 1926 in Döt- zingen in het district Luchov aan de Elbe geboren uit een luthers ge zin. Hij heeft zes zusters. Zijn vader eveneens Claus gehe ten, was hereboer. Hij overleed in 1953 in Jasebeck in noord- Duits land. Zijn moeder, de wedu we Gosta Freun von dem Bussche- Hattenhausen, woont nog in Döt- zingen in een groot door bossen omringd landhuis. Dit gebied ligt op de grens van Oost- en West-Buitsland. Vóór de tweede wereldoorlog emigreerde net gezin naar Khode- sië, waar vader Claus zich als farmer en koffieplanter in de buurt van Salisbury vestigde. Deze was namelijk officier geweest van een zgn. Duitse Schutzgruppe in het voormalige Duits Oost-Alrika. In 1943 hij was toen 16 jaar werd Claus von Amsberg bij de Wehrmacht ingelijfd. Hij heeft toen zijn diensi onder meer vei- vuld in Denemarken en Italië. Na de oorlog studeerde hij rechten aan de universiteit in Hamburg. Hij werd in 1957 aan het ministerie van Buitenlandse Zaken verbon den. In 1953 kreeg hij de rang van legatiesecretaris en in 1961 die van legatieraad. Van 1959 tot 19Ö1 was hij als derde secretaris werk zaam op de Duitse ambassade in Santo Domingo en van 1961 tot medio 1963 als tweede secretaris Dij de Duiftse legatie m Abadan. In dat jaar keerde hij terug naar Buitenlandse Zaken in Bonn, waar nij hoofdzakelijk de relaties met de jonge Afrikaanse landen behar tigt, H'ij spreekt Frans, Engels, Spaans en Portugees. Claus von Amsberg leidt ove rigens een vrij onopvallend leven in zijn flat in Bad Godesberg bij Bonn, van waaruit men een prach tig uitzicht heeft op de Rijn en het aan de andere kant gelegen Zevengebergte. Tot zijn liefde boe- rij en behoren roeien, golf en ski ën, terwijl verder zijn voorliefde voor zijn snelle Porsche wel ai- gemeen bekend is. Over het hoe en waar prinses Be atrix en Claus von Ambsberg el kaar voor het eerst ontmoetten en genegenheid voor elkaar op vatten lopen de lezingen uiteen. Aangenomen wordt dat die van een zijner vrienden, de 41-jarige Caspar d'Oeynhausen-Zie,r Storff graaf von Hahnwald, achterneef van prins Bernhard juist is. Vol gens hem zouden Beatrix en Claus elkaar 3 juni 1964 voor het eerst ontmoet hebben in Berle burg, waar beiden het huwelijk va de zuster van prins Richard zu Sayn - Wittgenstein, Tatjana, met prins Maurits von Hessen bij woonden. Nadien ontmoetten zij elkaar tijdens een skivakantie in Gstaad in Zwitserland. De familie Von Amsberg voert hoeweil van adellijke afstamming, geen speciale titels. Voordat de aanduiding „von" in 1795 aan de naam werd toegevoegd, luidde de ze Amtsberg met een t. Het Duitse adelsarchief in Mar burg aan de Lahn vermeldt als oudst bekende voorvader Jurgen Ambtsberg, van beroep wapen smid, die in 1686 overleed. Uit de familie van moederskant is bekend Freiherr von den Bussche, die deelgenoot was in 'n voorgenomen samenzwering tegen Hitler, die evenwel door omstandigheden niet tot uitvoering kwam Claus von Amsberg heeft zoals gemeld zes zusters. De oudste, de 40-jacrige Sigrid, is met een Ham- burgse koopman gehuwd. Daarop volgt Rixa, in 1927 geboren, en van beroep onderwijzeres in Bruns- wijk. In Afrika werden geboren: in 1930 de tweeling Margit en Bar bara, in 1939 Theda en in 1945 Christine. Margrit is stenotypiste m Luneberg; Barbara is werk zaam als kinderverzorgster in Santiago in Chili en Theda is- ver pleegster. De grootvader van Claus von Amsberg Wilhelm von Amsberg, ni 1929 overleden, was opperhout vester in het groothertogdom Mecklenburg. "n \vaaHnnrte<1uPamfletten te clistr'bue- Prn Nedèrlanrt "lkine wordt °PSeroc- «Ierland.se soederen te boycotten. Vo'mdeSekerkefrti de N«lerduitsch her- haneers Velt i. e on8eveer 200.000 aan- Haae en f zus»erkerken in Den stuurd waarin i1»86" telegrammen ge- Nederiandso en ïvp£°test®«rt tegen de loemd fonds. Deense giften aan ge sloten haat r<iaari"f. heeft vrijdag be- 200 000 kronen (loonnn® van slachto({|r™tea voor USwff" aan Verh°sen tot 300.0%'kronen'per^aar. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Claus Georg von Amsberg heeft een oom, Alexan der von dem Bussche, een broer van Claus' moeder, die tijdens de tweede wereldoorlog een rol van betekenis heeft gespeeld. In gun stige zin dan, want in november 1943 verklaarde de toen 24-jarige kapitein Von dem Bussche zich bereid een aanslag op Hitier te plegen. De kapitein behoorde tot de velen uit het infanterie- regiment „7 Potsdam", die beslo ten hadden alles in het werk te stellen om Hitler ten val te brengen. Von dem Bussche raakte door zijn ideeën in contact met de vermaarde Claus Schenk Graf Von Stauffenberg, de man die de mislukte aanslag van 20 juli in de Wolfsschanze pleegde. Kapitein Axel von dem Bussche zou op het oefenterrein Jüterbog bij Hann over in november 1943 een voor de Duitse legers aan het oostfront ontwor pen nieuw winteruniform aan Hitier demonstreren. De jonge kapitein zou dan vier handgranaten, die hij onder dat nieuwe uniform verborgen hield, tot ontsteking brengen. Het duurde dan nog enige seconden voordat de met een lont aan elkaar verbonden granaten tot ont ploffing zouden komen. In die tijd zou Von dem Bussche Hitier vastgrijpen, zodat dë Führer gedood zou worden. De gedachte dat Von dem Bussche een der gelijke aanslag niet zou overleven, liet hem vrij koud. Want het ging er om de wereld van Hitier te verlossen. Maar, zoals zo dikwijls gebeurd en nog gebeuren zou, de aanslag ging niet door. De dag voor de aanslag werden bij een bombardement op Berlijn alle nieuwe uniformen vernield. De demon stratie moest op het allerlaatste mo ment worden afgelast. In december, toen Hitier weer ln zijn hoofdkwartier terug was, verscheen Von dem Bussche andermaal ten tonele. Met nieuwe uniformen. Maar plotseling bèsloot Hitier zijn kerstvakantie te gaan doorbrengen in Berchtesgaden. Weer kon de aanslag niet doorgaan. Von dem Bussche moest daarop terug naar het BONN (UPI) Het Brits-Franse Con corde-project bevindt zich in een te ver gevorderd stadium om West-Duitsland nog hieraan te laten deelnemen. Dit heeft Ludwig Erhard gisteren mede gedeeld. Hij voegde hieraan toe dat hij zijn be langstelling heeft getoond voor een Frans voorstel om gezamenlijk een „luchtbus" te vervaardigen die 300 pas sagiers zal kunnen vervoeren. Enige tijd geleden is Bonn verzocht het Concorde-project fianamcieel te steu nen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN/SAIGON/MOSKOU Er is onenigheid gerezen over de samenstelling van de vredes- commissie, die het Gemenebest wil samenstellen voor de kwestie Vietnam. De premier van Cey lon heeft laten weten, dat hij het te druk heeft. Kenya en ten minste één ander land vinden het lidmaatschap van de Britse premier Wilson ongewenst. Naai hun mening zal China en Noord- Vietnam hem onaanvaardbaar achten, omdat hij de Ameri kaanse tactiek in Vietnam krach tig steunt. Premier Sjastri van India heeft opnieuw aangedrongen op het terug trekken van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. In een verklaring van het commu nistisch Chinese ministerie van buiten landse zaken wordt gezegd: „Het Chi nese volk steunt het Vietnamese volk onvoorwaardelijk". En voorts: „Wij heb ben alle voorbereidingen getroffen, en wanneer wij het verzoek van het Viet namese volk ontvangen, zullen wij di rect onze vrijwilligers naar Vietnam sturen om schouder aan schouder met strijdkrachten en volk van Vietnam te strijden tot de Amerikaanse agressors uit Vietnam zijn verdreven". De defensiecommissie van de Zuidko- reaanse nationale vergadering, heeft be sloten de in Zuid-Vietnam gestationeer de Zuidkoreaanse troepen te verster ken. Achtentwintig B-52-bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben gisteren Vietcóng-concentraties in de oerwouden ten noorden van Saigon aan gevallen. Het was voor de eerste maal dat deze grote strategische bommenwer pers tegen de Vietcong werden ingezet. De bommenwerpers kwamen van het eiland Guam in de Stille Oceaan. front. Kort daarna werd hij ernstig ge wond. Maandenlang moest hij in een ziekenhuis blijven. Hij verloor een been. Hij werd daardoor ongeschikt om bij verdere pogingen Hitier te doden een rol van betekenis te spelen. Waarom Von dem Bussche zichzelf wilde opofferen om Hitier te doden, heeft hij later verteld aan Freya gravin von Moltke, die in het boekje „Fur und Wider" de Duitse politiek tussen 1918 en 1945 heeft beschreven. Von dem Bussche zei: „Ik wist dat Hitier gedood moest worden nadat ik in een kleine Oekraïnische stad getuige was geweest van de executie van 1600 joden". Alexander von dem Bussche behoort tot de zeer weinigen uit de kringen van het verzet tegen Hitler, die na de mis lukte aanslag van 20 juli 1944 niet wer den vervolgd. Vermoedelijk heeft hij dat te danken aan zijn verwondingen. Want tijdens de laatste aanslag op Hitler lag hij in een ziekenhuis. Dat heeft wellicht iedere verdenking voor komen. Von dem Bussche is na de oorBug eni ge tijd als Legationsrat op het ministe rie van buitenlandse zafcen werkzaam geweest. Daarna was hij een tijdlang di recteur van de Sclilosschule Salem waar vroeger o.a. prins Philip van En geland en koningin Frederika van Grie kenland hebben gestudeerd. Op het ogenblik is'Von dem Bus sche hoofd van de afdeling ontwik kelingshulp op het departement van buitenlandse zaken in Bad Godes berg. AMERSFOORT (A.N.P.) Tijdens een stoeipartij in de sportzaal van de. „Bos kamp" in Amersfoort is gisterochtend de 20-jarige dienstplichtig huzaar H. J. van Leeuwen uit Rotterdam onwel geworden. Er werd onmiddellijk mond-op-mondbe ademing toegepast en de gealarmeerde dienstarts liet de jongeman overbrengen naar het ziekenhuis „De Lichtenberg". Daar kon men echter slechts de dood constateren. De doodsoorzaak is nog niet bekend. De jongeman was ingedeeld bij het 101 tankbataljon te Amersfoort. BRUSSEL (UPI) Koning Boudewijn heeft de vice-president van de Christe lijke Volkspartij en oud-minister Pierre Harmei verzocht te trachten een nieuw kabinet te formeren op grond van de uitslagen van de op 23 mei gehouden verkiezingen. Als hij het mandaat aanvaardt zal hij een nieuwe kabinetsformule moeten vinden, die bevredigend is voor de libe rale partij of de christen-democraten en socialisten bereid kan vinden hun coa litie voort te zetten. Pierre Harmei, die in 1964 deelnam aan de werkzaamheden van de com missie voor de grondwetsherziening, was verscheidene malen minister, onder meer van Openbaar Onderwijs,' Justitie en Culturele Zaken. Hij is doctor in de rechten en deskundige op het gebied van het belastingrecht en de sociale weten schappen. Hij is als hoogleraar aan de universiteit van Luik verbonden, ook is hij Belgisch afgevaardigde naar de V.N. geweest. Hij wordt als een der „wijzen" der Christelijke Volkspartij beschouwd, is specialist in grondwetszaken en heeft grote belangstelling voor de Belgische taalproblemen, waarvoor hij een studie centrum oprichtte ROTTERDAM (A.N.P.) Vandaag (zaterdag) zullen vier slachtoffers van de ramp bij de werf van Verolme, ter aarde worden besteld. Verolme N.V. heeft meegedeeld dat er thans acht slachtoffer geïdentificeerd zijn. Vier slachtoffers zijn nog niet ge ïdentificeerd en vier worden nog steeds vermist. NEW DELHI (U.P.I.) De al drie weken durende hittegolf in India zou meer dan 150 mensenlevens hebben ge- eist. In de .noordwestelijke staat Bihar, mo menteel de heetste plaats in het land, overleden 133 personen, die door de hitte werden bevangen. u (Van onze parlementaire redacteur P. van der Sanden) DEN HAAG Het is een goed ge bruik in Nederland om vergelijkingen te trekken met het verleden. Hoe ver der dat verleden weg ishoe mooier het vaak schijnt. De werkelijkheid van toen was uiteraard anders, dan wij ze thans voor de geest trachten te halen. Maar tochDikwijls blijktdat van daag niet meer mogelijk is wat veertig jaar geleden wel kon. En dat ondanks al onze technische vooruitgang en on danks de niet te overschatten beteke nis van een enorme hoeveelheid nieu we vindingen. Zo was het vroeger, toen de druk- en zettechnieken het nog niet haalden bij de huidige mogelijkheden, een vast gegeven, dat het officiële ver slag van hetgeen zich in de Tweede Kamer afspeelde, reeds 24 uur later beschikbaar was. Nu klaagt iedereen steen en been, dat het soms meer dan een week duurt eer de „handelingen" beschikbaar zijn. Dit is niet alleen voor de politici, maar ook voor hen, die het parlementair gebeuren op de voet moeten volgen, vaak een onmogelijke zaak. Het is soms van groot belang onmiddellijk te kunnen naslaan met welke woorden een Kamerlid zijn oor deel heeft gegeven. Deze zaak is van doorslaggevende betekenis voor het slagen of falen van het nieuwe systeem der openbare com missievergaderingen. Het centrum voor staatkundige vorming heeft in een de zer dagen gepubliceerd rapport een schema uitgewerkt, waardoor het mo gelijk is binnen dertien weken na Prinsjesdag de gehele begrotingsbe handeling door de Tweede Kamer af te werken. Dan is men dus, het nieuwe systeem met algemene begrotingscom missie volledig volgend, vóór 1 januari met het begrotingsdebat gereed. Maar dat betekent, dat het verschijnen van de handelingen geen dag vertraging gedoogt. Want de stelling van de cen trum-commissie, dat in dit schema nog drie weken speling zit, moet naar het rijk der fabelen worden verwezen. Er is, zoals in 1965 met een late Prinsjes dag, slechts 1 week speling en dat is dan de week van Kerstmis, c.q. Oud en Nieuw, een week, waarin de Kamer toch niet vergaderde. Er kan hoogstens een tweede week speling zijn, wanneer de derde dinsdag in september in de derde week van die maand valt en niet in de vierde. De zaak is ook geheel anders te be naderen. Men kan zeggen (en dat doet zowel de regerings-commissie-Simons als de centrum-commissie) dat de Tweede Kamer het begrotingsdebat op 1 ja nuari beëindigd moet hebben. Dan is dat een gegeven, waarvan eenvoudig niet meer afgeweken kan worden. Ook de Kamercommissies zullen daarmee rekening moeten houden. Zij zullen hun discussies dienen te houden bin nen de strikte grenzen daartoe door het Kamerpresidium gesteld. De dwang, die daaruit voortvloeit, om inderdaad met de ministers slechts het beleid te bespreken en zich niet in futiliteiten te begeven, zal heilzaam zijn voor het aanzien van en de publieke belangstel ling voor het parlement. ROME (K.N.P.) Er is in Italië een compromis bereikt over de nieuwe filmwet, die de moeizaam samengestel de coalitieregering Moro bedreigde. De Italiaanse katholieke partij, de De mocrazia Christiana, had nl. aan de voorgestelde staatssubsidiëring voor de nationale filmproduktie de voorwaarde verbonden dat onbehoorlijk geachte films daarbuiten zouden vallen. De socialisten waren hier tegen en dreig den uit de regering te treden, omdat zij het ontoelaatbaar achtten een financiële censuur toe te passen in plaats van normaal overheidstoezicht. Anderen vreesden een ideologische censuur, als de D.C. haar zin kreeg. De katholieken hebben zich nu neerge legd bij de bepalingen in artikel 5 van de nieuwe wet, dat geen subsidie, zal worden verleend aan pornografische films die voor zuiver commerciële doeleinden zijn gemaakt. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Alleen een dergelijke federatie zou het kunnen opnemen tegen De Gaulle. Niet alleen bij de presidentsverkiezingen in december maar ook bij de algemene ver kiezingen van 1967. De progressieve liberalen en de poli tieke clubs zeiden onmiddellijk ja. Bij de M.R.P., op het congres van Hemel vaartsdag, kwam het jawoord er schuch ter uit. Bedenkelijk was toen al dat in de eind-resolutie van het M.R.P.-congres de woorden „democratisch socialistische federatie" veranderd waren in „demo cratische federatie". Men wilde bij de M.R.P. een deur openhouden om ook de conservatieve democraten aan de federa tie te laten meedoen. Dat maakte het vol gende congres van de S.F.I.O. met Pink steren al dadelijk kopschuw. De verte genwoordigers van het dogmatische so cialisme in de S.F.I.O.hoofdzakelijk Augustin Laurent van Le Nord en Guy Mollet van het Pas de Calais, bovendien partijsecretaris, voelden voor een derge lijke naar rechts uitgebreide federatie weinig en bestreden Defferre. Maar Def- ferre won het van de dogmatici en met algemene stemmen besloot het pinkster congres zich voor het lidmaatschap van de democratisch socialistische federatie aan te melden. Tussen vertegenwoordigers van de M.R.P. en de S.F.I.O. zou op korte ter mijn worden onderhandeld om het pro gramma en de statuten van de nieuwe federatie uit te werken. Die onderhandelingen hebben deze week plaatsgehad. De eerste bespreking werd dinsdagavond gehouden: men werd het niet eens en besloot het gesprek donderdagavond voort te zetten. Punten van verschil waren: 1. De naam van de federatie, die democratisch-socialistisch of doodgewoon democratisch zou moeten worden; 2. De verhouding tot de commu nisten en 3.' De schoolkwestie. Gaston Defferre stelde voor de school kwestie, d.w.z. de subsidie aan het ka tholieke onderwijs, voorlopig in de ijs kast te zetten en daarover pas serieus te gaan praten als men in de nieuwe fede ratie aan elkaar gewend zou zijn ge raakt. Zijn eigen partijgenoten hielden Defferre voor, dat de schoolstrijd geen probleem meer is waarvoor de jeugd warmloopt. Want de jeugd heeft andere zorgen: goed onderwijs en goed wonen. Aan de M.R.P. hield Defferre voor dat de openbare school in Frankrijk al lang geen anti-klerikale instelling meer is. Een bemiddeling van Defferre is mislukt. Noch de een noch de ander wilde van toegeven weten. Een tweede moeilijkheid was de ver houding tot de communisten. Beide par tijen, S.F.I.O. en M.R.P., zijn geheid anti communistisch en voelen niets voor een volksfront. .Maar de socialisten wilden een achterdeur openhouden om de 5 mil joen communistische kiezers in Frankrijk, de terugkeer naar de socialistische par tij resp. naar de nieuwe federatie, moge lijk te maken. Ook deze oplossing kon in de ogen van de M.R.P. geen genade vinden. Het derde struikelblok, de naam van de federatie, kwam, toen het zover was, al niet eens meer ter sprake. Het was wel duidelijk geworden dat van een Een gesprek over de kwaliteit van het komende diner of over de gespannen toestand in het grensge bied tussen India en Pakistan? De fotograaf kon het niet horen, maar wel „schoot" hij India's eerste mi nister Lal Ahadu Sjastri en de pre sident van Pakistan Ayub Khan (rechts) terwijl ze druk converse rend eikaars hand vasthouden. Het gebeurde voor de aanvang van het diner, dat aan de premiers van het Gemenebest in Downingstreet nr. 10 werd aangeboden. BONN (Rtr./D.P.A.) Voor de derde maal in een week tijds zijn, ondanks scherp politietoezicht, in Bamberg Beieren anti-joodse leuzen aangetroffen. Ditmaal waren zy geklad op een gedenk teken voor een niet-joodse ingezetene van Bamberg, in het centrum van de stad. Woensdag jl. waren op de joodse be graafplaats in Bamberg 23 grote grafste nen met' metershoge hakenkruisen en anti- joodse leuzen besmeurd, terwijl zondag kort voor de onthulling van een gedenk teken op de plek waarin 1938 de joodse synagoge in Bamberg door de nazi's met de grond gelijk werd gemaakt, aan het licht kwam dat jodenhaters al met de verfkwast bezig waren geweest. Volgens het bestuur van de joodse ge meenschap in Beieren zijn sinds 1954 in West-Duitsland ongeveer 200 joodse be graafplaatsen geschonden. democratisch socialistische federatie geen sprake zou zijn. Want wat was er inmiddels gebeurd? De Nouvel Observateur van deze week had een onderhoud met Jean Lecanuet, voor zitter van de M.R.P., waarin hij onom wonden zei, dat zijn bedoeling was de vlag van het socialisme in Frankrijk te doen verdwijnen. Tegelijk verscheen een artikel in het weekblad van de M.R.P. „Forces Nouvelles", ondertekend door Jean-Pierre Prevost, waarin propaganda werd gemaakt voor de kandidatuur van de conservatieve oud-premier Antolne Pinay. Het was toen wel duidelijk dat de M.R.P. Gaston Defferre losliet als de ge meenschappelijke kandidaat van S.F.I.O. en M.R.P. De partij schaak was op dat ogenblik voor Gaston Defferre verloren- Voor Defferre zal er weinig anders op zitten dan naar zijn burgemeesterspost in Marseille terug te keren en zich terug te trekken als kandidaat voor het presi dentschap tegen generaal De Gaulle. Of Pinay zich dan beschikbaar zal stellen, is nog niet zeker. Wel heeft Pinay al eer der te verstaan gegeven dat als het land om hem vraagt, hij niet zal weigeren. De mislukking van de democratisch so cialistische federatie in Frankrijk zal voor velen een diepe teleurstelling be tekenen. Ook buiten Frankrijk zal men het mislukte gesprek met leedwezen zien. Samengaan van S.F.I.O. en M.R.P. zou hebben kunrten betekenen dat er weer schot kwam in het Verenigd Europa en dat een stok tussen de benen werd ge stoken van generaal De Gaulle. Opnieuw heeft generaal De Gaulle ge legenheid om zijn gal uit te spuwen over de politieke partijen in Frankrijk en hen uit te schelden voor eJan-Foutre, d.w.z. „nietsnutters". Het besluit van de Nederlandse regering om f 100.000,- beschikbaar te stellen voor de verdediging van Zuidafrfkaanse burgers, die zich we gens verzet tegen de apartheidspoli tiek voor dg rechter hebben te ver antwoordden, heeft tot moeilijkheden tussen Den Haag en Pretoria ge leid. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken stelt, dat deze hulpverlening enkel en alleen uit humanitaire overwegingen wordt ge boden, de Zuidafrikaanse regering heeft bij monde van premier Ver woerd laten weten, dat zij deze Ne derlandse stap als een steunverle ning aan saboteurs tegen de repu bliek Zuid-Afrika beschouwt en dat zij pas tevreden is als de schenking aan het Defense and Aid Fund wordt geannuleerd. Tegelijkertijd wordt Nederland met represailles bedreigd, o.a. tegen de K.L.M. Tij dens de achttiende algemene verga dering van de Verenigde Naties is op 16 december 1963 een resolutie aangenomen, waarin secretaris-gene raal Oe Thant werd verzocht te zoe ken naar modaliteiten om steun te verlenen aan vervolgden en familie leden van vervolgden wegens verzet tegen de apartheidspolitiek. In ok tober 1964 richtte de voorzitter van de speciale V.N.-commissie inzake de apartheid een appèl tot alle le- denstaten om practisc'he inhoud te geven aan deze resolutie en om steun te geven aan particuliere or ganisaties, die op dit gebied reeds waardevol werk hebben verricht Tij dens het debat in de Tweede Kamer bij de behandeling van dé begroting van Buitenlandse Zaken op 2 februa ri van dit jaar heeft minister Luns naar aanleiding van dit appèl mee gedeeld, dat de doelstellingen daar van sympathiek en lofwaardig leken. De minister voegde hieraan toe, dat het beginsel, dat een vervolgde 1-echt heeft op best mogelijke juri dische bijstand weerklank vindt in elke rechtsstaat, waaronder dus ook Nederland. Alvorens een besluit tot steunver lening te nemen is nagegaan in hoe verre de -organisaties, die door de desbetreffende V.N.-commissie wer den genoemd, in staat zouden zijn hun doelstellingen te verwezenlijken en op welke wijze zij te werk gaan. De voorgedragen organisaties wa ren Amnesty International, Defense and Aid Fund en Joined Committee on the higth Commission Territories. De Nederlandse regering kwam tot de conclusie dat het Defense and Aid Fund het best in staat moest wor den geacht het beoogde humanitaire doel te verwezenlijken. Het Defense and Aid Fund werd in 1953 in Enge land opgericht en opereert sinds 1958 in Zuid-Afrika. Het fonds is geheel afhankelijk van vrijwillige bij dragen. Het verschaft gelden voor juridische bijstand aan allen, onge- acht ras of kleur die op grond van wetten gebaseerd op rassenonder scheid of politieke misdrijven wor den vervolgd. Omstreeks 1961 beschikte het fonds over 100.000 Pond Sterling, in maart 1963 over ongeveer 250 Pond Sterling. Volgens beschikbare gege vens is in de loop van de jaren aan enkele honderden personen in Zuid- Afrika rechtsbijstand verleend, die resulteerde in ontslag van rechtsver volging, vrijspraak, lagere straffen of strafvermindering. Naast het ver zorgen van juridische verdediging heeft het Defense and Aid Fund aan ongeveer 1500 familieleden, gedeti neerden en gevangenen hulp ver strekt Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ont kend de bedoeling te hebben vla de ze steunverlening een veroordeling van de Zuidafrikaanse apartheidspo litiek uit te spreken. Het beleid van de Nederlandse regering tegenover Zuid-Afrika is niet veranderd, zo werd door een woordvoerder vaii het ministerie verklaard. Anderzijds moet men zich kunnen voorstellen, dat de Nederlandse stap door de re gering van Zuid-Afrika als een poli- tiek-vijandige daad wordt gezien. Het gaat hier om een steunverlening a-an tegenstanders van de regerimgs- politiek. soms lieden, die door sabo tagedaden en andere gewelddadig heden hun misnoegen tegen de apart heidspolitiek kenbaar maken. Nu het nieuws over -de komende verloving van prinses Beatrix midden in de belangstelling staat, leek het ons dienstig ook vandaag nog eens te citeren uit het grote aantal perscommen taren. DE GROENE (onafhankelijk): De be richten over een verloving tussen prin ses Beatrix en de Westduitse ambtenaar Claus von Amsberg worden steeds stel liger. Des te merkwaardiger is het dat de regering tot voor kort kennelijk nog niets wist, en dat het seniorenconvent van het parlement niet op tijd is inge licht. Het gerucht dat deze week in kringen van het voormalig verzet is ontstaan, leert hoe gevoelig de materie is. Er zullen zich ongetwijfeld nog meer verschijnselen van onlust voordoen. Het is daarom noodzakelijk dat de regering zich zo spoedig mogelijk een visie eigen maakt. Aan voldongen feiten hebben we niets. Dat heeft de kwestie-Irene ruim schoots bewezen. DE GIDS: De omgang van de bur gerij met prinses Beatrix zal worden beheerst door onnatuurlijke bevan genheid, die beslist heviger zal wor den als de kroonprinses eenmaal haar moeder zal hebben opgevolgd. En dan laten we nog daar de effecten van een Duitse propaganda met dit huwelijk. We zien maar één mogelijkheid. Deze: dat prinses Beatrixindien zij haar hart aan de heer Von Amsberg gegeven heeft, er van afziet om voor haar huwelijk de toestemming van de volksvertegenwoordiging te vragen. Dat houdt in, dat wij prinses Margriet en haar toekomstige echtgenoot Pieter van Vollenhoven kandidaat stellen voor de positie van de onschendbaren in ons midden. Zij hebben tot nu toe een uitermate bescheiden, nuchtere indruk gemaakt. Geheel in overeen stemming met de signatuur van onze samenleving. ALGEMEEN DAGBLAD: Wanneer wij wensen dat onze kinderen zullen le ven in een betere wereld dan wij, wan neer wij hopen dat het jonge geslacht nooit zal moeten leven in jaren die ver gelijkbaar zijn met de periode 1933— 1945, wanneer wij willen dat de jonge mens van nu niet belast wordt met de erfenis van een verleden, dat wij ver moedelijk en helaas nooit meer zullen kwijtraken, dan mag men niet zeggen: De man met wie de Kroon prinses door het leven wil is onaan vaardbaar alleen omdat hij een Duit ser is. Als dit een argument zou zijn, dan zouden wij ons schuldig maken aan een vorm van discriminatie die wij niet op houden in anderen te verfoeien en te verdoemen. Dan zouden wij handelen als farizeeërs. DE NIEUWE LINIE (katholiek): Er heerste enige ongerustheid, meldden kranten, in kringen van het voorma lig verzet, over de mogelijke verlo ving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. De reden: de heer Von Amsberg is een jonge Duitser die in dertijd. lid is geweest van Hitleriaanse organisaties. Hoewel er maar weinig Nederlanders zullen zijn, dieop het een of andere ogenblik, niet iets van die ongerustheid zullen delen, menen wij toch dat een menselijk inzicht de overhand moet hebben. De waarden, die het verzet heeft verdedigd, houden ook en vooral in: de innerlijke vrijheid van een mens om te evolueren. Deze vrijheid kan. zowel een jonge Duitser als een voor malig verzetsman hebben. Wat ons betreft dus bij zulk een gelegenheid: hartelijke gelukwensen. VRIJ NEDERLAND (socialistisch) Het moet ons van het hart dat de lof waardige snelheid waarmee het konink lijk huis en de regering gehandeld heb ben in de verloving van prinses Mar griet, nu ten enenmale ontbreekt De zaak ligt nu veel ernstiger, maar het heeft niet aan tijd ontbroken om de an tecedenten van de heer Claus von Ams berg te onderzoeken. Wij menen te we ten dat de prinses haar besluit heeft genomen. En dat maakt de officiële stil te om deze zaak nog meer onverklaar baar. HAAGSCHE COURANT: Aan het feestelijk karakter dat men aan de ver loving wenst te geven, mogen geen dis sonanten worden toegevoegd door te- leurgestelden, die er nog niet van over- 1ê z^n hun belangrijke taak, ver richt met zware offers voor het vader land, anno 1965 toch wel als geëindigd mag worden beschouwd. Nooit kan men voor alles wat werd gedaan dankbaar genoeg zijn. Dit te erkennen betekent echter niet dat er aan die taak geen einde is gekomen. Aan wat gebeuren gaat als het hart spreekt kan niet ont komen worden.

de Stem | 1965 | | pagina 19