Berichtgeving rond verloving Beatrix P.v.d.A.-leider distantieert zich van partij-orgaan Regering blijft bij afsluiting van Oosterschelde Nederlandse wegen niet slechter dan elders Krant uit onbehagen over plan verloving WEKELIJKSE HITPARADE VOOR DE TIENERS Rijksgarantie voor Fokker Fellowship ELF DOOD EN VIJF VERMIST OP TANKER Zes bataljons versterking naar Vietnam Rijkspersoneel wil extra uitkering PIET HACK PLOTSELING OVERLEDEN Zuidafrikaanse protestnota naar Den Haag ALS DE „TOUR" START TOUR DE FRANCEPRIJSVRAAG '65 DOE MEE EN WIN DAGBLAD VOOR ZEELAND Veel wind Drs. Th. Westerhout vrijwel zeker staatssecretaris ANDAAG IN Onderzoek naar waterhuishouding SUURHOFF TOT SENAAT. Oeververbinding Westerschelde toekomstmuziek W aterhuishouding 105e JAARGANG No. 24919 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur l Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DON DERDAG 17 JUNI 196J Abonnementsprijs vanaf 1 juli 1965 10,80 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 13,65 per post, excl. 0,6C incasso; 3,60 per maand; 0,83 pet week. Prijs van buitenlandse abonne menten op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele opla ge 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBÜRG, Nieuws Dr. TANS Goed nieuws voor de tieners on der onze lezers en voor alle ande ren, die nog jong van hart zyn: Voortaan zal „Dagblad De Stem" wekelijks een prijsvraag uitschrij ven, waarmee telkens een „topper" te winnen zal zün. Deze prijsvraag (en nog meer) hebben we verpakt in onze nieu we rubriek „Hitparade", die voortaan iedere donderdag in ons blad te vinden zal zijn. Bijzonderheden en voorwaarden vindt men op pagina 5. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de verstrekking door de staat van ten hoogste 51,5 mil joen in de ontwikkelingskosten van het Fokker F-28-vliegtuig, door de n.v. Ko ninklijke Ned. Vliegtuigenfabriek „Fok ker". De staat zal voorts de rente en aflossing garanderen van nog eens 51,5 miljoen voor door Fokker te sluiten le ningen. De overige ontwikkelingskosten, ten bedrage van 42 miljoen gulden, zul len door participatie van buitenlandse industrieën worden verkregen. Het ontwikkelingsplan voor de Fok ker F-28 betreft een tweemotorig straal vliegtuig voor de korte en middelgrote afstanden. De K.L.M. heeft reeds een optie geno men op een aantal vliegtuigen van dit nieuwe type. De levering van het eerste toestel wordt in het voorjaar van 1968 verwacht. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Opklaringen maar ook enkele buien. Krachtige, later tydelyk tot harde en aan de kust tot stormach tig aanwakkerende wind. aanvan kelijk uit oostelijke richting, maar later via noordwest naar west draaiend. Iets koeler. Vandaag: zon onder 21.02 uur. Maan op 23.53 uur. Morgen: zon op 4.19 uur. Maan on der 8.01 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon weer zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. regen zwaar bew. regen regen regenbui regenbui onweer zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regen licht bew. onweer regenbui geheel bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. 19 u.) max. temp. 19 22 17 19 17 17 18 25 21 15 28 16 22 28 26 27 25 25 24 24 26 23 27 28 26 30 29 24 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG „Van de manier, waarop de toekomstige verloof den zich tegenover het Neder landse volk opstellen, zal afhan gen welke plaats de heer Von Amsberg in de Nederlandse sa menleving gaat innemen. Wan neer hem niets anders kan wor den verweten, dan dat hij ver plicht aan de oorlog heeft deel genomen en wanneer het poli tieke verleden van zijn ouders niet aantastbaar is (mijn infor maties gaan inderdaad in die richting) dan moeten wij het respecteren, wanneer prinses Beatrix haar persoonlijke neiging volgt. Wij moeten het de toe-» komstige gemaal van de prinses mogelijk maken het hart van het Nederlandse volk te winnen." Dat was de persoonlijke mening, die de nieuwe voorzitter van de P.v.d.A., dr. J. G. H. Tans, ons desgevraagd gaf als commentaar op een hoofdredactio neel artikel in het socialistische partij blad Het Vrije Volk. Onder, de kop „De komende verloving' heeft de hoofdredactie van het blad een „openhartig woord over de beslissing waar de prinses voor staat" willen geven. Het blad zegt, dat er onbehagen bestaat nu de prinses zich gaat verloven met de heer Claus von Amsberg, een Duit ser, die in het Duitse leger nog heeft meegevochten om het Hitlerrijk te laten zegevieren. Moet dat, vraagt het blad en het schrijft verder: „De kern van het onbehagen ligt in het feit, dat de toekomstige gemaal van de prinses nog net de oorlog als militair heeft meegemaakt. Dat is een moeilijk te verteren zaak voor een volk, dat met zijn vorstenhuis zo sterk leeft vanuit de gebondenheid, die in 1940— 1945 is gegroeid. Niet omdat hij nazi was, maar omdat hij Duitser was en zo jong als hij was zijn dienstplicht moest vervullen. Zo is de geschiedenis nu een maal geweest". Nadat Het Vrije Volk heeft betoogd, dat prinses Beatrix vrij moet zijn in het nemen van belangrijke beslissingen, concludeert het blad, dat het hier om een onoplosbaar probleem gaat. Het Vrije Volk wil niet, dat de kroonprinses met de heer Von Amsberg trouwt en dan afstand doet van haar rechten op de troon. „Wie deze weg aanbeveelt, tast toch ook de vrijheid van de prinses in principe aan". Het socialistische dag blad heeft aan zijn onbehagen uiting willen geven, vóór de vlaggen uitgaan. Omdat dan de beslissing zal zijn geval len. Omdat Het Vrije Volk het officiële dagblad van de P.v.d.A. is, hebben wij aan de voorzitter van die partij gevraagd of het blad hier ook het partijstandpunt heeft vertolkt. Sinds de P.v.d.A. deel van de regering uitmaakt zou dat een byzonder belangrijke zaak kunnen zijn. Dr, Tans deelde ons mede, dat het hoofdartikel volledig voor rekening komt van Het Vrije Volk. Er is met hem geen overleg gepleegd. Hij nam van dit „openhartige woord" pas kennis via de krant. In het partijbestuur van de P.v.d.A., noch in de Tweede-Kamer fractie is de eventuele verloving van de prinses ter sprake geweest, De P.v.d.A. draagt dan ook geen enkele verantwoor delijkheid voor de publikatie. Eenmaal per twee jaar, op heit partijcongres, moet de hoofdredacteur van Het Vrije Volk zijn beleid verdedigen. In die twee jaar, aldus dr. Tans, heeft het blad vol ledige journalistieke vrijheid. ZIE VERDER PAGINA 7 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het staat thans vrij wel vast dat binnenkort de benoeming te verwachten is van drs. Th. J. Wes terhout uit Middelburg, tot staatssecre taris voor Binnenlandse Zaken. De heer Westerhout is lid van de Tweede Ka mer voor de P.v.d.A. Zijn naam is reeds bij de kabinetsformatie herhaaldelijk genoemd, maar moeilijkheden met de bezetting van een staatssecretariaat voor luchtmachtzaken op het departement van Defensie, hebben een herhaald uit stel van de beslissing veroorzaakt. WASHINGTON/SAIGON (Reu- ter/AFP/UPI) - De Amerikaanse minister van defensie, Robert McNamara, heeft woensdag mee gedeeld, dat zes nieuwe gevechts bataljons plus ondersteunings eenheden naar ZuicUVietnam worden overgebracht. De totale sterkte van de Amerikaanse troe pen in dat land komen hiermee op 70.000 a 75.000 man. De zes bataljons zullen binnen enkele weken op hun plaats van bestemming arriveren. De Verenigde Staten zullen dan in totaal ongeveer vijftien gevechts- bataljons in Vietnam hebben. Van het totale aantal militairen zullen er onge veer 20.000 voor gevechtsacties bestemd zijn. McNamara bevestigde voorts, dat Zuid- Korea gevechtstroepen naar Zuid-Viet nam zal sturen. De Zuidvietnamese re geringstroepen en de guerrillastrijders van de Vietcong verhielden zich nu in aantal ongeveer als 4 staat tot 1 en dit was beslist te weinig om met de Vietcong te kunnen afrekenen. De Zuidivietmamese troepen worden momenteel met ongeveer honderddui zend man versterkt. Maar ddt was nog altijd niet genoeg en „wij proberen ver betering te brengen in de ongunstige getalsverhouding door toevoeging van gevechtstroepen uit andere landen, de V.S., Australië en Korea", aldus Mc Namara. Hij verklaarde opnieuw, dat de bom bardementen op Noord-Vietnam tot dus ver nuttig waren geweest omdat ze de infiltratie van die Vietcong in Zuid- Vietnam hadden doen afnemen. Aan de spoorlijnen en verkeerswegen d;e voor die infiltratie waren gebruikt was grote schade toegebracht. Het aantal guerrilla strijders dat zich op het ogenblik in Zuid-Vietnam bevindt, bedraagt volgens de minister ongeveer 165.000. Daartegen over staan ruim 500.000 man regerings troepen. By een bomontploffing op het vlieg veld van Saigon zijn zeker 46 personen ernstig gewond. Onder hen bevinden zich 36 Amerikaanse militairen die op het punt stonden naar de V.S. terug te keren. MCNAMARA doorzetten TENMINSTE TIEN DODEN en eenen twintig gewonden zijn het gevolg van een treinbotsing op de Philippijnen. Het betreft twee passagierstreinen, die in de provincie La Union op elkaar inreden., |S)aaMa3 jüc &tcro Het Nationaal Ballet zet de kroon op zijn werk met o.a. twee wereldpremières op het Holland Festival. Pag. 5. De meest verrassende onthulling van de Russen op de Parijse lucht vaarttentoonstelling is die van de Toepolev-144, een supersonisch straalvliegtuig, dat eerder klaar heet te zijn dan de Concorde. Een beschouwing van onze luchtvaart redacteur op pag. 9. Een handige Amsterdammer heeft dik geld weten te slaan uit het hoofdstedelijke afval, waar voor hij keurige bakken heeft neergezet. Pag. 13. Honderd vyftig jaar na de Slag by Waterloo is er opnieuw stryd: de Fransen zijn hels op de Engelsen, die dat jubileum willen vieren. Pag. 15. De Amerikanen hebben belang stelling voor België: talloze be drijven uit de V.S. komen er zich vestigen. Pag. 15. ER ZOU EEN komplot bestaan tegen het leven van de Britse nazi-leider Co lin Jordan. Een door Scotland Yard zo genoemde „mejuffrouw X" zou dit ver nomen hebben van een vooraanstaand Brits fascist. EEN DELEGATIE uit de Tweede Ka mer is gisteren in Moskou aangekomen. Ze brengt op uitnodiging van de Op perste Sovjet een veertiendaags be zoek aan de Sovjet-Unie. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Gisteravond waren 11 slachtoffers geborgen van de geëxplodeerde ,Rona Star' op de Verolmewerf in Rozenburg. Twee konden worden geïdentifi ceerd. Eén is van het classificeer- bedrijf Parkhaven' en één van Verolme. Er worden nog vijf per sonen vermist. Vermoed wordt dat de vermisten zich in het ruim bevinden dat onder water staat. Dit kan eerst worden leeggepompt als een bekisting is aangebracht. De brand kon gistermorgen om 9 uur als geblust worden be schouwd. De identificatie van de slachtoffers is zeer moeilijk. Ze wordt uitgevoerd door specialisten van de rijkspolitie. Ook het water in de omgeving wordt afgezocht. De moeilijkheden rond de identificatie zijn o.m. veroorzaakt door het feit dat verscheidene van de classi ficeerders zich onder een andere dan hun eigen naam hebben laten inschrij ven bij hun vaak tijdelijke werkgevers. Gisteravond konden alle namen worden bekendgemaakt. Er waren, behalve de bemanning, 30 classificeerders van „Parkhaven" en 3 van Verolme aan boord. Er waren ze ker drie vrouwen, van de kapitein met drie kinderen, eerste stuurman, hoofd machinist en marconist aan boord, die allen de ramp hebben overleefd. Van het schip is niet veel meer over. Het schip is midscheeps geknakt en de uren durende brand heeft de tanker voor een groot deel verwoest. De mid scheeps is een ravage van verwrongen staal, zoals de foto laat zien. Op pagina 7 vindt u een uitvoeriger relaas. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tijdens de algemene jaarvergadering van de „Centrale van rijkspersoneel" in Utrecht heeft voorzit ter J. J. Landman gisteren gepleit voor de toekenning van een jaarlijkse decern - ber-uitkering. Deze uitkering zou als compensatie moeten gelden voor het geen in het particuliere bedrijfsleven aan extra uitkeringen wordt toegekend. (Kerstgratificaties e.d.). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat heeft woens dagmorgen in de Eerste Kamer ontkend, dat een vergelijking met buitenlandse wegen ten nadele van het Nederlands wegennet zou uitvallen. „De meeste wegen zyn behoorlijk. Ik ken in het buitenland wegen om niet over naar huis te schrij ven", aldus de minister. In principe is de minister het met de K.V.P.-senator ir. Gooden eens, dat het ontwerpen en aanleggen van wegen gecentraliseerd moet worden. Maar dat wil niet zeggen dat de produktie verhoogd kan worden. Bovendien is contact met de regionale instanties onmisbaar. Voor het openbaar vervoer is in de toekomst een belangrijke taak weggelegd. Daarover zyn minister Suurhoff en staatssecretaris Posthumus het volledig met de kamers eens. Dat daarbij een goede samenwerking moet ontstaan tussen stads en streekvervoer en met de spoorwegen, ligt voor de hand. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft haar standpunt over het afsluiten van de Oosterschelde niet veranderd, on danks de meningsverschillen, die hier over de laatste tijd buiten de rijkswater staat ontstaan zijn. Minister Suurhoff liet de Eerste Ka mer woensdag weten, dat geen enkele regering aan haar standpunt zou vast houden wanneer door afsluiting „ern stige en niet te verhelpen schade" zou ontstaan. Hiervan is volgens de minister nog niets gebleken. Wel is er een studie gaande over eventuele problemen, die voor de. visstand kunnen ontstaan. Er is nog geen keuze gemaakt in de methode van afdamming van de Oos terschelde. Rijkswaterstaat verzamelt vele gegevens en ervaringen en zal zich vooral aan de resultaten van de werk zaamheden rond het Brouwershavense- gat spiegelen. Het aanleggen van een getij-centrale in de Oosterscheldedam is nu wel van de baan. Ook het laatste onderzoek heeft negatieve resultaten opgeleverd. (Van een onzer redacteuren) ETTEN Piet Hack (38) KRO-sport- redacteur en oud-sportredacteur van ons blad, is gisteren plotseling overleden tij dens een persbijeenkomst in „De Zwaan" te Etten, waar „Televizier" de wielerploeg voor de Ronde van Frank rijk voorstelde. De heer Hack voelde zich plotseling onwel worden en over leed even daarna. De verslagenheid on der zyn collega's, de aanwezige renners en andere genodigden was bijzonder groot. Ook in de KRO-studio's te Hilversum maakte het bericht van zijn overlijden grote indruk. Mr. W. Wagenaar, ad- ^junct-directeur, deelde het personeel in de studiozaal het droeve nieuws mee. Hij roemde Piet Hack als een gewaar deerd collega en goede vriend. Daar na ging pater H. in 't Veld o.s.a. (chef godsdienstige uitzendingen KRO-radio), voor in gebed. Piet Hack. die vooral bekend werd door zijn specialisatie op wielrengebied, was sinds 1 maart 1965 in dienst bij de KRO. Daarvoor werkte hij negentien jaar bij Dagblad De Stem, waar hij in 1946 begon als leerling-journalist. Na zijn diensttijd in Indonesië (waar hij zijn journalistieke activiteiten niet staakte en tientallen artikelen schreef over Nederlandse militairen), fungeer de hij als rayon-redacteur Roosendaal. Na in 1954 overgestapt te zijn naar dé reportage-afdeling, kwam Piet Hack in 1960 op de sportredactie, waarvan hij in 1963 de leiding kreeg. Volgens minister Suurhoff moet de vaste oeververbinding over de Wester schelde er eens komen. Maar zij roept voorlopig nog vele problemen op en het werk zal zeer kostbaar worden. Rijkswaterstaat en de provinciale wa terstaat van Zeeland maken er studie van, maar de minister ziet de verbin ding er voorlopig nog niet. Rijkswaterstaat maakt een diepgaan de studie over de Nederlandse water huishouding. De inzichten hierover zijn de laatste jaren gewijzigd, zodat de voorzieningen als één groot geheel be schouwd moeten worden. Het onder zoek naar de toenemende verzilting in het hart van Holland, het gebruik van het IJselmeerbekken, nieuwe zoetwa tervoorzieningen e.d., eisen veel tijd, maar minister Suurhoff wil hierover toch zo vlug hij kan een nota samen stellen. Het Zeeuwse Meer krijgt in de toe komst misschien een andere taak van bergend reservoir naar transporterend bekken. Minister Suurhoff ging hiermee in op vele opmerkingen die de senatoren over de Nederlandse waterhuishouding had den gemaakt. Hij gaf toe dat de verzil ting door het uitdiepen van de Nieuwe Waterweg groter wordt. De Staten-Generaal kan over de pro blemen van verkeer en waterstaat ver schillende nota's en rapporten tegemoet zien. Nota's over de waterhuishouding, over de zeehavens en het verkeer. Rap porten over de alarmering en hulpver lening langs de grote wegen, over de toekomst van het drinkwater, het grondwater en de samenstelling van dit water. „Politiek is verkeer en waterstaat ur gent geworden", aldus de minister. „De taak van de overheid in het verkeer en zijn voorzieningen moet groter worden. Een goed program, behoorlijke coördi natie en flexibiliteit zijn daarbij nodig". (Van onze redactie buitenland) PRETORIA JjjRümbassadeur van Zuid-Afrika in Nederland heeft van zijn minister van bui tenlandse zaken opdracht gekre gen aan de Nederlandse regering een protestnota te overhandigen naar aanleiding van de Neder landse schenking van 100.000 gul den aan een particuliere organi satie, die steun verleent aan „ver volgden onder de Zuidafrikaanse apartheidswetten". De minister van buitenlandse zaken, dr. Muller, noemde de schenking een inmenging in de binnenlandse aangele genheden van Zuid-Afrika. Hij voegde eraan toe, dat „bepaalde gevolgen van deze ongelukkige daad onvermydelyk zyn". Zo zou het overleg over uitbreiding van de rechten vain de K.L.M. in Zuid- Afrika niet kunnen dóórgaan en het be* zoek van de chef-staf van de Zuidafri* kaanse marine aan scheepswerven en industriële ondernemingen in Neder* land worden afgelast. Dr. Muller zei, dat het fonds, waaraan Nederland een schenking heeft gedaan» het „Defence and Aid Fund", personen helpt, die er op uit zijn die regering van Zuid-Afrika omver te werpen. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft tot dusver nog geen protest nota ontvangen. Zaterdag zal voor de Nederlandse am-' bassade in Pretoria een protestbetoging worden gehouden, terwijl dn Kaapstad in de komende weken een grote protest bijeenkomst zal worden belegd. De Ne* derlandse ambassade in Pretoria heeft gistermorgen een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de schenking geen steun aan ondermijnende elementen betekent en dat er uitsluitend menslie* vende motieven aan ten grondslag lig gen. (Advertenties) begint ook de van onze adverteerders met ruim 10.000,aan prijzen.

de Stem | 1965 | | pagina 1