VERWRONGEN TANKSCHIP HOUDT VERMISTEN VAST Stand Rijnwater op abnormale hoogte FANTA J ORANGE Levensgevaarlijk werk eist tol Classificeerders niet te benijden 6 limonadeglazen met vrolijke clowns GEZINSFLES Alleen familie kan identiteit van slachtoffers geven SPOED ACHTER E.E.G.- «ROUWREGEEINGEN Ruim 2 miljoen voor doek van Monet Twaalf jaar voor Noorse spion Twaalf jaar voor moord op Schotse wasvrouw MOEDER GEEFT MOORD OP DRIE KINDEREN TOE Europese motie door Kamer aanvaard voor 6 zegels en slechts 1 gulden krijgt U J CJ V J Prinses moet zelf kiezen Filmweek Arnhem Evangelie" van Passolini goed filmwerk 12.95 tis :n liaal .akbij dagblad de stem van donderdag 17 jün1 1965 Namen Ravage Besluit in Brussel: IN HOGER BEROEP Onheil Donaugebied neemt toe c GROOT GEVAAR Oostduitse geleerde: Op gebied van kernonderzoek zijn VS vóór Derde macht beheerst a.s. Bandoeng- conferentie Dit is voordeell Isandaal met brede gesp in hielband. Slechts Dosje (95 ct) voor 4 5 koppen thee. as (fl.38) voor ca. 8 koppen thee. Het uiteengereten achterschip van de tanker met op de voor grond een werfklok, die op het moment van de ontploffing is blij ven stilstaan. (Van een onzer verslaggevers) ROZENBURG Boven de hoofden van de bergers in Rozenburg staat in de straffe wind de vlag halfstok. De dood heeft toegeslagen, diep in de nacht, de dood die bij het reinigen van tankschepen altijd op de loer ligt De grote borden met de waarschuwingen: niet roken, vuurgevaariijk, geen lampen, zijn door de explosie tegen de grond geslagen, uiteengereten, zoals de tanker zelf. De waarschuwingen hebben niet geholpen. Er moet vuur aan boord geweest zijn, een sigaret, kortsluiting in een lamp, of een vonk door het schuren van staal op staal. Men onderzoekt het, maar waarschijnlijk zal de oorzaak nooit gevonden worden. Zoals het ook moeilijk zal zijn om alle slachtoffers te vinden. Het is onvoorstelbaar hoe een ver schrikkelijke ravage de explosie heeft aangericht. Het is alsof een reuzenhand het middendeel uit de Noorse tanker heeft getild en vervolgens met geweld bee/t neergesinakt. Midscheeps is het dek Ineengezakt tot meters onder water. De zijwanden zijn uiteengerukt en hangen als vellen papier in het water. Pijpen, lei dingen kronkelen er zich overheen alsof ze met losse hand zijn uitgestrooid. Hoe hieruit nog slachtoffers geborgen kunnen worden is een raadsel. De ton nen verwrongen staal zullen uit elkaar gerukt moeten worden. In de duizenden krochten, die in deze ruïne geschapen zijn, kunnen zich de slachtoffers bevin den of hun verminkte resten. Classifi ceerders worden soms benijd om de 35 gulden die zij in een nacht kunnen ver dienen en de volgende dag alweer kun nen uitgeven, omdat zij deze direct en schoon in de hand ontvangen. Maar zij die de gevaren van dit werk kennen, zijn niet afgunstig. Het is verschrikkelijk vuil werk onder de moeilijkst denkbare om standigheden. Zij zijn zelden ln vaste dienst van de classificeerbedrijven, hebben er soms ook geen behoefte aan om onder eigen naam te werken. Zij noemen maar een naam en laten zich voor een of twee nachten op de werklijst plaatsen. Dit is een van de redenen waarom het vaststellen van de namen gisteren zoveel moeilijkheden opleverde. Een directielid van het Rotterdamse classificeerbedrijf „Parkhaven" zei: „We moeten wachten tot de familie komt. Al leen zij weten met zekerheid te zeggen wie de slachtoffers zijn en hoe zij heten Met zekerheid zijn er drie 'Rozenbur gers bij de slachtoffers, onder wie Henk Gaasheek uit Rozenburg, die eergister avond om 11 uur zijn vrouw nog belde vanaf de werf: „Ik kom wat later thuis, ik moet nog even een zaakje klaarma ken". Zijn vrouw stond gistermorgen aan de poort van de cleaninghaven. Zij begreep het niet: ..Henk zou toch thuiskomen, had-ie gezegd", zei ze. De van de ramp op de hoogte ge stelde vrouwen van de vermisten, die zich verslagen aan de poort ver voegden, moest om medewerking ge vraagd worden bij de identificatie; een trieste bezigheid, waarbij zich smartelijke taferelen afspeelden. Intussen werd verder gezocht naar de lichamen van vermisten. De geborgenen werden gevonden op de dekken van het geruïneerde schip. Bij de berging kan geen gebruik worden gemaakt van snij branders, omdat het gevaar van nieuwe explosies aanwezig blijft. lijk, omdat nog niet is vastgesteld hoe veel gaten er in de scheepshuid geslagen zijn. Onder water zouden wel snijbran ders te gebruiken zijn, maar de ravage is dermate groot dat dit onbegonnen werk is. Op de werf van Verolme ging het werk gistermorgen normaal door. Er werd vrij wel niet over de ramp gesproken, tenzij op de afdelingen waar het bergingswerk werd gecoördineerd. Op de kantoren werden de gordijnen in de speelse wind buiten getrokken door de sponningen van de aan scherven ge slagen ruiten. Overal liepen mannen met board om de gaten te dichten. Grote ho pen glas werden bijeengeveegd, een hel der geluid, maar naargeestig ook; vooral voor de vrouwen van de vermisten, die in de kantine bijeenzaten in afwachting van de identificatie van de slachtoffers. De heer Verolme kwam zijn persoonlijke deelneming betuigen. Andere troost kon ook hij niet geven. Sommige vrouwen waren bitter ge stemd, anderen bang en vermoeid, dood op van het wachten, zonder iets te kun nen doen. Misschien duurt het enige dagen voor de laatste man gevonden wordt. In hun angst tijdens de explosie zijn er mannen over boord gesprongen. Zij kunnen on der liet schip beklemd liggen. Anderen zijn wellicht onherkenbaar verminkt door de explosie en vonden de dood in de sa mengedrukte tanks. Het schip zal, om het volledig te kun nen doorzoeken, leeggepompt en gelicht moeten worden. Dit is niet direct moge TZ 72 BRUSSEL (ANP) De minis ters van landbouw van de zes lan den van de Europese Economische Gemeenschap hebben woensdag in Brussel besloten prioriteit te ver lenen aan de uitwerking van drie nieuwe verordeningen in het ge meenschappelijke landbouwbeleid. Het saat daarbij om een marktorde- voor suiker en oliën en vetten en invullende regelingen voor het beleid groenten en fruit. Hoewel de drie onderwerpen de afge- '°Pen maanden herhaaldelijk op de agen- ?a v*n de ministerraad van de „zes" heh- I ÖPn gestaan is nog geen enkele vooruit- geboekt. Bij de suikerverordening kon nog steeds akkoord worden bereikt over de ^arin vervatte produktiedoeleinden, een r^Mieel onderdeel ervan. Bij de voor belde regelingen voor oliën en vetten JJWen nog tal van Italiaanse bezwaren, venals trouwens tegen de voorgestelde Jjnvullende maatregeler voor een aantal °rten groenten en fruit. Ook de Nederlandse minister van land- sn i mr* Biesheuvel, liet bij de be- .Preking van de groente- en fruitvoorstel- J"Wensdag in de EEG-ministerraad een Wal u kritische? geluiden horen, zowel h<vt door de Europese commissie ge- N^p^eerde interventiebeieid betreft tnarU wenst handhaving van de vrije Kt voor tuinbouwprodukten als wat Vlechting van producenten-organisa- tiii eft' die naar Nederlandse opvat- ie ftmet regelend mogen optreden voor omvang van de produktie. Jesters van landbouw handelden af ^sdag nog een aantal routine-kwesties WWaaronder schorsingen van douane- z 1 voor enkele vleessoorten voor- 21J tot 28 juni uiteengingen. PARIJS (UPI) Op een schilderijen veiling in Parijs is een schilderij van de impressionist Claude Monet, voorstellen de de vrouw en zoon van de schilder, ver kocht voor 2.520.000 frank (f 2.268.000) Het werk werd aangekocht door de kunst experts Philippe en Maurice Rheims voor een onbekende opdrachtgever. Deze prijs is de hoogste, die sinds een aantal jaren voor een impressionistisch doek is betaald. Het schilderij meet 1 meter bij 81 cm. Men ziet er mme Monet op in een tuin, haar zoon Jean, met strooien hoed, op de achtergrond. De data 1876-78 staan erbij. OSLO (UPI) De Noorse luchtmacht- veiligheidsofficier Kristen Gjoeen is gis teren in een rechtszaak achter gesloten deuren te Oslo schuldig bevonden aan spionage voor Rusland en tot 12 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Gjoeen werd vorig jaar gearresteerd nadat de politie op het spoor van zijn activiteiten was gekomen. Het is niet bekendgemaakt welke mi litaire geheimen hij aan de vroegere Rus sische militaire attaché heeft uitgeleverd. Volgens de geruchten zou hij onder an dere Noorse mobilisatieplannen hebben verraden. DEN HAAG (A.N.P.) Voor de moord op een dertigjarige Schotse wasvrouw is de dertigjarige Rotterdamse zeeman H. P. door het Haagse gerechtsof in hoger beroep veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. In eerste instantie had de rechtbank in Rotterdam hem tot vijftien Jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest ver oordeeld. In hoger beroep had de pro cureur-generaal bij h'et gerechtshof in Den Haag bevestiging van dit vonnis ge- eist. Verdachte zou in de avond van 26 april van het vorige jaar de wasvrouw J. G., met wie hij uit was geweest, hebben gewurgd. Het lijk werd later in een put gevonden. Verdachte had beslist ontkend de vrouw te hebben vermoord. Wel gaf hij toe die avond met haar te zijn uit geweest, maar hij zou haar naar de bus halte hebben gebracht. Hij had die avond echter tegen de kapitein van zijn schip en tegen een collega gezegd dat hij iemand had vermoord. WASHINGTON (UPI) President Johnson zal vandaag in het Witte Huis onderscheidingen van „Nasa", het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart uitreiken aan de Gemini-4 astro nauten James McDivitt en Edward White. Dezelfde onderscheiding zal warden ge geven aan Charles W. Mathews, leider van het Gemini-programma in het cen trum voor de bemande ruimtevaart in Houston, Texas. De vrouwen en kinderen van McDivitt en White zijn uitgenodigd de ceremonie in de rozentuin van het Witte Huis gade te slaan. ASSEN (ANP) De 28-jarige gehuw- haar dochtertje Jobkien zo lang met - 't hoofd in een teil water, dat het kind verdronk. De manier, waarop zij de dood van het kind verklaarde zij zei, dat zij tijdens het wassen van Jobkien on wel was geworden en over de teil was gevallen waar zij bleef liggen wekte aanvankelijk geen verdenking. Eerst la ter kwam het vermoeden, dat de dood van het meisje niet aan een ongeval maar aan moord was te wijten. Inmiddels had de huisarts van de fa milie de J. de- vrouw in een psychia trische inrichting te Assen laten opne men. Daaruit werd zij geruime tijd la ter ontslagen, toen men tot de conclusie was gekomen dat Zwaantje de J. abso luut niet als krankzinnig kon worden be schouwd. Zij werd overgegeven aan mr. van Oldenibeek, die vanmorgen verklaar de dat de zaak Zwaantje de J. „geheel rond is". Omtrent het motief van de vrouw tast men nog in het duister. Wel is gebleken, dat het huwelijk van het echtpaar veel te wensen overlaat. De chauffeur schijnt niet met de plannen en de handelingen van zijn vrouw op de hoogte te zijn geweest. de vrouw Zwaantje de J. uit Roswinkel by Emmen heeft bekend haar drie kin deren van het leven te hebben beroofd. Zij verklaarde dit tegenover de inspec teur van de rijksrecherche te Leeuwar den, de heer J. S. Aukema, in de vrou wenafdeling van het huis van Bewaring te Leeuwarden, waar zij was opgeslo ten. De slachtoffertjes waren haar doch tertje Jobkien en haar twee zoontjes respectievelijk acht en negentien dagen oud. Vrijdag 25 juni zal zij zich voor haar daden voor de rechtbank te Assen mos ten verantwoorden. De officier van jus titie te Assen heeft de vrouw drievoudige kinderdoodslag ten laste gelegd. De vrouw, die de echtgenote is van een gemeente-chauffeur, heeft verklaard, dat zij in maart 1963 haar negentien da gen oude zoontje Hendrikus doodde met een kussen. Het zoontje, dat in juni 1964 in het gezin van de chauffeur geboren werd, kreeg eveneens de naam Hendri kus. Zwaantje de J. benam dit kind acht dagen later op dezelfde manier als het eerste kind het leven. Op 4 september 1964 hield de vrouw (Advertentie) DEN, HAAG (ANP) Ook de Rijn heeft na de Don au een abnor maal hoge stand bereikt. Met een stand van 13,71 meter boven NAP •bij Lobith is deze rivier deze maand hoger geweest dan ooit in de maand juni in deze eeuw het geval is geweest. Overigens is de RUn nog wel eens ho ger geweest; de hoogste stand, die ooit werd geregistreerd, was 16,81 meter bo ven N.A.P. Deze stand werd op 3 januari 1926 bereikt. Inmiddels is de stand van de RUn alweer 12 centimeter onder het hoog ste peil gezakt. De stand van de Maas is normaal. De overstroming van de Donau blijft nog steeds groot onheil aanrichten in een groot deel van Oost-Europa. Tele foon- en telexverbindingen tussen Boeda pest en Wenen zijn verbroken. Het eiland Margit, dat tussen de twee stadsdelen, Boeda en Pest, van de Hongaarse hoofd stad gelegen is en waarop enkele der mooiste hotels van Boedapest, alsmede (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag met alleen de stem men van de Boerenparty tegen, de motie van de begrotingscommissie voor Buiten landse Zaken, aangaande de versterking van de positie van het Europese parle ment, aanvaard. De motie mag en kan geen bindende instructie voor de regering inhouden, zei K.V.P.-fractieleider Schmelzer in een stemverklaring. De regering houdt im mers haar eigen verantwoordelijkheid. „De motie moet als een krachtige steun in de rug van de regering bij de bespre kingen in Brussel worden beschouwd", zo voegde hij hieraan toe. De heer Kieft (A.R.) had eerder een gelijk standpunt ingenomen: „Er moet enige speelruimte voor onderhandelen blijven". De communist Bakker verklaarde de motie te willen steunen, omdat hij er een tegengebaar tegen het Frans-Duitse machtsstreven in de E.E.G. zag. De be sprekingen in Brussel hadden zijns in ziens evenwel reeds aangetoond, dat de motie al niet meer terzake is. Hij had de stemming liever willen uitstellen om de regering eerst gelegenheid te geven tot het afleggen van een „ondubbelzinnige verklaring" over de stand van zaken in Brussel. De rest van de kamer had daar evenwel geen behoefte aan. Staatssecreta ris De Block (Buitenlandse Zaken) zei dat de kamercommissie voor Buitenland se Zaken op korte termijn over de ont wikkelingen in Brussel zou worden in gelicht. Het tegenstemmen van de Boerenpartij was volgens de heer Koekoek gegrond op de tegenzin tegen „het Europisch parle ment". (van uw winkelier). FANTA ORAHGE FANTA ORANGE FANTA ORANGE FANTA ORANGE FANTA ORANGE vruchtenlimonade bereid met zuiver sinaasappelsap verschillende industrieën gevestigd zijt, is ontruimd. Het peil van de Donau heeft hier eex stand bereikt van 35 cm boven de hoog ste waterstand tijdens de overstromingen van 1954, die toen de ergste sinds meer dan een eeuw in Hongarije waren. Bij Komarom is een dam doorgebro- ken, waardoor het water Tsjecho-Slowa- kije binnenstroomt. In het noorden van Zuid-Slavië is een dijk van een zijrivier van de Donau door gebroken, waardoor een landbouwer ver dronk. Veel vee is verdronken. Uit an dere Zuidslavische dorpen worden dui zenden mensen geëvacueerd. In Zuid-Slavië wordt de hoogste water stand op 22 juni verwacht. Deze omstan digheid tempert het optimisme van de meer dan 100.000 mensen, onder wie ook legereenheden, die er tot dusver in zyn geslaagd steden en dorpen voor verwoes ting te behoeden. De stad Apatin loopt het grootste ge vaar. Het water begint thans door de dijken, die de stad omgeven, te sijpelen. In de Donauvallei in Oostenrijk is de situatie nog steeds kritiek. In Beneden- Oostenrijk zijn 300 vierkante km over stroomd. 1800 woningen moesten worden ontruimd. Het peil van de Donau blijft steeds stijgen en in Wenen stroomt het water de wijken langs de rivier binnen. In Linz schijnt de toestand zich te stabilise ren, doch het grondwater blijft veront rustend stijgen. De schade in Oostenrijk wordt geraamd op honderden miljoenen schilling. Erkend Bottelaar van „Fanta" en „Coca-Cola": Bottelmaatschappij „Dongen" N.V. Dongen Hoge Ham 144 - Tel. 0 42.45 (de Moer) - 333. WASHINGTON (RTR) De Oostduitse atoomgeleerde dr. Heinz Barwich, die verleden jaar na een verblijf van der tien jaar in de Sovjet-Unie naar het Westen uitweek, heeft gezegd, dat de Verenigde Staten wat het kernonder zoek betreft voorliggen op de Sovjet- Unie. Dr Barwich, die eens de Sta- linprijs kreeg, kwam in september j.l. naar de V.S. Ti een verklaring, die hij in december voor de subcommissie voor de binnen landse veiligheid uit de senaat aflegde en die nu is gepubliceerd, zegt hij: ,,In enkele theoretische kwesties be treffende het statistisch onderzoek lig gen zij (de Russen) misschien nog wat voor, maar wat de experimentele ken- lis betreft kan ik op het ogenblik geen nkel punt noemen, waarop dit het ge- zal is". De Oostduitse geleerde was de laatste drie jaar van zijn verblijf Rusland onderdirecteur van het cen trum voor kernonderzoek te Doeba, mgeveer 110 km ten noorden van Mos kou. /,ijn werk hield, naar hy zei. in genen- dele verband met de ontwikkeling van kernwapens. De 53-jarige geleerde ver telde, dat twee van zijn kinderen zich nog in Oost-Duitsland bevinden en daar ,nu in de gevangenis zitten". Twee an- Op 29 juni a.s. zal in Algiers op nieuw een conferentie van de Afro-A- ziatisch© landen plaatsvinden tien jaap nadat de landen van de twee con tinenten voor het eerst in Bandoeng bijeengekomen zijn. Er is intussen veel gebeurd: de meeste landen van deze twee continenten zijn inmiddels onafhan kelijk geworden zodat het centrale pro bleem van 1955 de dekolonisatie nu om een aanpassing vraagt China, toen nog trouw satelliet van de Sovjet-Unie en economisch alsmede militair afhankelijk van Moskou, is intussen een onafhan kelijke grote mogendheid geworden, met een eigen nucleaire macht en met vérrijkende politieke en strategische plannen. En er is het conflict tussen Rusland en Rood-China, dat zijn scha duwen ook op de organisatie van de conferentie van Algiers werpt. In het algemeen heeft in deze tijd van 1955 tot 1965 de z.g. „derde wereld" aan politieke betekenis gewonnen. Te gelijk zijn echter ook de moeilijkheden gegroeid. De organisatoren van de con ferentie willen met beide aspecten re kening houden. Zo wil men in Algiers meer aandacht besteden aan de ont wikkelingspolitiek in het algemeen, min der dus aan de kwestie van de dekoloni satie. die haar actualiteit iets heeft ver loren. Er zullen technische vraagstuk ken zoals industrialisatie, landbouw-her- vorming. verzet tegen neo. en UNO- kolonialisme en vredes- en ontwape ningsproblemen behandeld worden- Dit bredere politieke perspectief houdt dere kinderen waren erin geslaagd het echter ook in, dat men het begrip der- land te ontvluchten. de macht" ruimer vat. Tot de ontwik kelingslanden en de neutrale landen ho ren ook de landen van Latijns-Amerika. Het is dus ook de bedoeling van de z.g. Bandoeng-landen nu voor het eerst ook de Latijns-Amerikaanse landen bij de besprekingen in Algiers te betrek ken en op deze wijze aan de „derde wereld" een grotere inhoud te geven Tenslotte zijn de economische, sociale en technische condities, waarin Latijns Amerika zich bevindt, kwalitatief niet verschillend van die waarin de twee andere continenten verkeren. In de laat ste jaren hebben daarom verschillen de landen van Latijns-Amerika contact gezocht met Afrikaanse staten b.v. Bra zilië en Kongo. Hierbij kan natuurlijk ook niet over het hoofd gezien wor den dat het rassenvraagstuk en de aan- wezigheid van negers in Latijns-Ame rika als een trait-d'union van niet ge ring gewicht kan fungeren. Daarom hebben de Afro-Aziatische landen, verenigd in het bekende „Co mité de solidarité afro-aziatique" reeds verleden jaar het besluit genomen, te- samen met Latijns-Amerikaanse ver tegenwoordigers na te gaan, of er niet een nauwere en geïnstitutionaliseerde samenwerking mogelijk was. De bedoelingen van een dergelijke operatie liggen voor de hand: het po litieke gewicht van de groep van de „neutralen" of van de niet-gecommit- teerden in de UNO en in het algemeen in de gehele wereldpolitiek zou enorm stijgen, de volkeren en staten van de derde macht zouden elkaar economisch steunen, de politiek van ontspanning en ontwapening, waarvoor de landen van de derde macht opkomen, zou met veel meer kracht kunnen worden verdedigd en men zou gemeenschappelijk met meer succes de pogingen tot economi sche penetratie kunnen tegengaan. Wat Afrika betreft liggen de kaarten echter voor een dergelijke ambitieu ze opzet niet bijzonder gunstig. Op 12 februari j.l. hebben de 14 landen van Afrika, tesamen met Madagaskar, bin nen de Organisatie voor Afrikaanse Een heid een eigen groep gevormd, de O- CAM (de Organisatie van Afrika en Ma dagaskar), die nu ook een eigen poli tiek zou moeten hebben een taak die o a. een sterker verzet tegen com munistische penetratie inhoudt. Zal de ze groep, die zich tegen subversieve activiteiten van Ghana uitsprak, aan de Conferentie van Algiers deelnemen? De voorbereidende commissie van de nieu we en uitgebreide Bandoeng-conferentie heeft daarom in alle haast vertegen woordigers naar de Afrikaanse landen van deze groep gestuurd om hen tot deelneming te bewegen. In Azië is er het conflict tussen India en Pakistan, omdat tussen Indonesië en Maleisië. Of de Latijns-Amerikaanse landen en welke Latijns-Amerikaanse landen en uitnodiging om naar Algiers waarne mers te zenden, zullen ingaan, is nog niet te voorspellen. Het zijn niet alleen landen met een sterke linkse of, zoals Cuba, communistische regering, die hier in geïnteresseerd zijn. Ook duidelijke anti-communistische landen van Zuid- Amerika voelen zich in hun streven, een eigen positie tussen de beide grote blokken in te nemen, aangetrokken door een organisatie van de „derde wereld", die de zwakke ontwikkelingslanden om vat. Er is echter een vraagstuk, dat te gen de wil van nde organisators va de conferentie van Algiers deze bijeen komst van de Afro-Aziatische en Latijns- Amerikaanse landen sterk kan over schaduwen. Het is de strijd tussen Chi na en Rusland, op grond van zijn grote Aziatische gebiedsdelen. De wedloop tussen beide om de sterk ste invloed in de „derde wereld" heeft aan tempo gewonnen: Vietnam is een mooi, niet het belangrijkste voorbeeld van deze concurrentiestrijd. Rood-China maakt al lang aanspraak op het uit sluitende recht de „vrijheidsstrijd" van de Afro-Aziatische landen te leiden. Om dit te onderstrepen heeft de Chinese premier Tsjoe En Lai verleden jaar een lange reis door Afrika ondernomen. We gens de putsch in Zanzibar kon hij toen niet naar Tanganyika en Zanzibar gaan. Intussen zijn deze beide landen vere nigd in de republiek Tanzania, en nu was het ogenblik wel gekomen om dit bezoek alsnog te brengen. Tsjoe En Lai heeft in Tanzania in het bij zonder in Zanzibar, een felle anti-wes telijke speech gehouden, waarvan de grondmelodie duidelijk ook tegen Mos kou was gericht. Het is zeer goed mogelijk, dat de Afrikanen niet erg gelukkig zijn met deze grote belangstelling van China voor Afrika zoals „Le Monde "schrijft. Het Franse blad meent, dat Algerije zich bezorgd maakt over de groeiende machtspositie van China binnen het ka der van de Bandoeng-landen. Dit is mo gelijk, maar was het niet juist Algerije, dat tijdens de burgeroorlog nog nauw confact opnam met Peking, en dat aan Tsjoe En Lai een bijzonder hartelijke ontvangst heeft bereid toen de Chinese premier zijn reis door Afrika begon? Jiet was en is een illusie te menen, dat de Afro-Aziatische landen 'n machts groepering tussen de twee grote blokken kunnen vormen en daarbij een zo grote communistische staat als China als lid in deze groepering opnemen. De „der de wereld" zou dan eens het instrument van een nog veel gevaarlijker blokvor ming kunnen worden. Er bestaat het gevaar, dat China alleen in toom ge houden kan worden door de toelating van de Sovjet-Unie! Het zal veel di plomatieke handigheid en politieke kracht eisen, om zich tegen de aandrang van twee zo machtige vrienden te verzet ten. Toch hangt hiervan de toekomst van de conferenties van vrije en zelf standige landen van Afrika en Azië af, hangt ook af de verwerkeling van dit niet bescheiden droombeeld van 'n nieu we en krachtige samenhang van de „der de wereld". VERVOLG VAN PAGINA 1 De fractieleiders van de grote fractiei K.V.P., V.V.D. A.R. en C.H.U. weigerden elk commentaar. Zij meenden, dat er geen feiten zijn, die becommentarieerd moeten worden. De fractieleiders Schmelzer (K.V.P.), Geertsema (V.V.D.) en Rool- vink (A.R.) waren met elkaar overenge- komen op kramteberichten niet in te gaan. Drs. Nederhorst, voorzitter van de P.v.f d.A.-fractie, vertoefde in Straatsburg, maar zijn standpunt zou, volgens onze in formaties niet afwijken van dat van zijn colega's. aniens de C.H.U.-fractie sloot de vice-voorzitter Freule mr. Wttewaall van Stoewegen zich hierbij aan. Mr. Beerniink verblijft met de Nederlandse parlemen taire delegatie in Moskou. Als zijn persoonlijk standpunt gaf P.v.d.A.-voorzitter, dr. Tans, te kennen, dat hij het artikel in Het Vrije Volk niet als een mogelijke afkeuring van de ver loving beschouwt. Het artikel komt tot een positief slot. Het is er uitsluitend om gegaan of reeds nu, of straks, aan het bestaande gevoelen van onbehagen uiting moest worden gegeven. Die gevoelens le ven inderdaad bij bepaalde delen van ons volk. Men moet de ogen niet voor de realiteit sluiten. Het is uiteraard een zeer belangrijke zaak, wanneer het om de kroonprinses gaat. Men kan, zo vervolgde dr. Tans, beter tevoren aan zijn onbehagen uiting geven, dan wanneer de vlaggen wapperen. Het Koninklijk gezin kan hiermee reke ning houden. Maar voor alles: de prinses is vrij in het nemen van een beslissing. Het artikel in Het Vrije Volk gaat uit van een realiteit. In het algemeen kan ik per soonlijk het standpunt van het blad wel delen. Maar ondanks alle bezwaren, die je naar voren kunt brengen, moet je toch de persoonlijke beslissing van de prinses, hoe die ook uitvalt, eerbiedigen, aldus de voorzitter van de P.v.d.A., dr. Tans in een gesprek, dat wij woensdag met hem mochten hebben. Intussen heeft prinses Beatrix overleg gepleegd met dr. G. J. Lammers, de direc teur van de R.V.D., professor mr. dr. M. Rooij, hoogleraar in de communicatiemid delen te Amsterdam en dr. E. Diemer., voorzitter van het Genootschap van Hoofdredacteuren. Het overleg vond plaats op Drakesteijn en betrof de publi- katies van de laatste tijd over de verlo ving en de eventuele officiële aankondi ging ervan. Het werd gevoerd met voor kennis van minister-president Cals. (Van onze correspondent) ARNHEM Op de internationale film- week Arnhem was gistermorgen de Ka tholieke Film Actie aan de beurt. De heer A. van Domburg, lector in de filmwetenschappen aan de universiteit in Nijmegen, sprak over de thematiek in de film. Hij meende, dat de mani- festatie naar inhoud en vorm in de mo derne film slechts zelden totaal nieuw is, maar meestal een voortzetting van en een voortborduren op filmische ver worvenheden. Een op zijn rede volgende Japanse film over de oorlog, liefde en eerzucht in de 16e eeuw in Japan, toonde verdiensten, maar het miste baanbrekende elemen ten wat betreft een filmisch verwerkte oosterse visie. De middag bracht de met spanning ver wachte projectie van „Het evangelie volgens Mattheüs" van regisseur Passolini, de film die in het buitenland al een jaar tienduizenden in vervoering zou hebben gébracht. Als opmerkelijk feit gold hierbij dat een Marxist, een volbloed socialist dus, een evangelietekst als letterlijk basis voor zijn film had gekozen. Het resultaat is geweest een uitmuntend en realistisch gefilmd passiespel, waarbij is afgeweken van de barokke franje, die een bestand deel vormt van passiespelen en films over Christus. Het nieuwe testament wordt echter niet bepaald door een historisch omstreden realiteit, maar door een voor altijd gel dende geestelijke boodschap van God door middel van Zijn Zoon Christus. Dit element is echter in deze film Mattheüs beslist niet aanwezig. NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad der V.N. heeft eenstemmig besloten het mandaat van de V.N.-vredesmacht op Cyprus opnieuw met drie maanden te verlengen.

de Stem | 1965 | | pagina 11