Hengelaars moeten j op dijken passen Walcheren Z.-Beve!and Zeeuwsch-Vlaanderen Zelzate tevreden over buitenlandse arbeiders Marie ..diama Middelburgs gymnasium 600 jaar DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 JUNI 1965 MIDDELBURG Huislioud-expositie in Ontmoetingskerk VLISSINGEN GOES Burgerlijke stand Dagblad De Stem HULST QOSTBURG Zuiddorpe Hulster koor te gast" bij Nieuwe subsidie regeling voor Middelburgse muziekkorpsen B.R.T. Brussel Zeeuwsch-Vlaamse geruchten tegengesproken Stadsjongeren maakten kennis met platteland Waterleidingm ij Technisch vernuft bij leggen van buizen Op 17 juni Hooibouw- demonstratie bij Gapinge EXAMENS HOOG WATER Vandaag Morgen (Van een onzer verslaggevers) Op woensdag 23 juni a.s. zal in de hal van de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat alhier een tentoon stelling van kleding, handwerken, sier voorwerpen en bloemstukjes door de echtgenote van de burgemeester, me vrouw M. Drijber-Halbertsma. worden geopend. Deze expositie wordt geor ganiseerd door de plaatselijke Stichting voor Huishoudelijke, en Gezinsvoorlich ting en zal die dag geopend zijn van 2-5 uur en van 7-9.30 uur. Om kwart over drie en om kwart over zeven is er een show van kinder- en dameskleding. Het programma voor de dag ziet er ver der als volgt uit: De genodigden zullen ontvangen wor den door de presidente van de plaat selijke stichting, mevrouw J. J. van der Wel-Beije. Mejuffrouw drs. A. Stork, adjunct-di rectrice van de Nationale Federatie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting, zal praten over doelstelling en werkzaam heden van de federatie. Voorts zal nog een film „Etiket tering" worden vertoond. Pandaankoop. De Middelburgse raad zal maandag gevraagd worden over te gaan tot aankoop van het pand Lan- gevieleweg 81 uit een blokje van vier woningen. Deze woningen zullen worden geamoveerd, waarna er een winkel met bovenwoningen zal worden gerealiseerd. Hierin zou tevens een postagentschap kunnen worden gevestigd. Burgerlijke stand Geboren: Marinus zv Van der Linden-Wijkhuisen; Bastia- nns zv Agterdenbos-Sinon; Freddy zv F. Jansen-Ayal, Martina dv Van der Linden- Kramp, Ingrid dv Valkier-Teeuwen, Mar cel zv W. Ruts-Warmoeskerken, Erik zv de Nooijer-Dattin, Robert en Edward zv Strenk-Beukelman. Ondertrouwd: W. van Dorp 19 j. en Th. van de Ketterij 21 j„ J. Jansen 28 j. en C van Rijswijk 19 j., J. Hamelink 20 j. en M. Hoff 17 j. Gehuwd: J. Vreeke 22 j. en S. Pijl 20 j.. Overleden: G. W. van Eijkeren 33 j., ev G. C. Boeckhout; Ch. A. Lute 59 j. Baby-oppasdiest - De diaconie van de Hervormde kerk in Kapelle heeft het initiatief genomen tot instelling van een baby-oppasdienst ten behoeve van gezin nen met jonge kinderen, waar man en vrouw tegelijk weg zouden willen en men niet de beschikking heeft over men sen om op de kinderen te passen. De diaconie der Hervormde kerk is van mening, dat hier voor haar 'n taak ligt. Jongens en meisjes van 15 jaar en ouder zijn opgeroepen zich voor dit doel be schikbaar te stellen. Ovezande Boerenleenbank. De minder gun stige bedrijfsresultaten in de Jand- en tuinbouw over 1963 hebben in de gang van zaken bij de Boerenleenbank gedu rende de eerste maanden van 1964 hun invloed laten gelden. Dat staat te lezen in het jaarverslag van de Ovezandse bank. Uiteindelijk was de toename van de spaargelden over 1964 nog vrij aan zienlijk. Het totaal spaartegoed bij de bank nam over het verslagjaar toe met f 656.710,en bedroeg per 31 december 1964 f 3.553.000.—. Het gemiddeld te goed per spaarboekje ''totaal 994) was plusminus f 3.600,—. De totale omzet over 1964 steeg van een kleine 21 mil joen tot bijna dertig miljoen gulden. Er was een netto-winst van f 11.000, Zaterdag zal om twee uur in zaal Verbeek de algemene vergadering wor den gehouden. Diploma-uitreikng. Op dinsdagavond 22 juni a.s. zullen in de grote zaal van de r.-k. Middelbare Landbouwschool de diploma's worden uitgereikt aan de ge slaagden van de r.-k. lagere landbouw school. Bij deze gelegenheid zal de heer J. Koppenol, praktijkleraar aan de lagere land- en tuinbouwscholen in Zeeland, een verhandeling geven over het onderwerp „het tuinbouwpraktijk- onderwijs". Postzegelbeurs. In hotel De Een hoorn is, onder auspiciën van de ver eniging „Het Land van Cadzand", een internationale postzegelbeurs gehouden. De belangstelling was niet overmatig, terwijl de markt zeer flauw was. -iontenisse Raadsvergadering In het gemeente huis te Kloosterzande zal vrijdagmiddag .s. om vijf uur de raad in openbare vergadering bijeenkomen. Successen „Euphonia" De har monie „Euphonia" alhier heeft onlangs deelgenomen aan een concours te Geer- truidenberg. Men behaalde er een vier de prijs in de afdeling Uitmuntendheid. De drumband van „Euphonia" deed er niet voor onder. Tijdens een concours te Raamsdonksveer behaalde men met 0,2 punt verschil op de eerste een twee de prijs- De leiding had daar de héfer C. Schrijver uit Goes, die in de jury werd gekozen. Er namen 12 drumbands aan deel. ^Ambachtsschool In het jaarverslag over 1964 van de Vereniging „De Am bachtsschool" wordt nog eens de drin gende behoefte aan een eigen sportter rein gepropageerd. Waarom het middel baar onderwijs wel en het technisch onderwijs niet? zo vraagt men zich in het jaarverslag af. Geboren: Jacobus zv. J. Eversdijk-Lou- werse, Reinardus zv. A, Priem-Rijk, Kor- nelia dv. W. Wondergem-Buijsrogge, An- thonie zv. A. MuUié-Jacobs, Maria dv. C. van 't Veer-van Nijnatfcen, Liivi dv. H. Haslinshuis-Laatsarus Mariëtte dv. A. Pladet-Baljet, Jacoba dv. B. Tres-de Pree. Overleden: H. Poll 79 j. geh. gew. m. K. Haverkamp, P. Verburg 62 j. geh. m. A. Bouterse, M, Kiel 42 j., Chr. Blok 87 j. geh. m. H. Boerma. Gehuwd: M. de Fouw 24 j. en J. de Munck 20 j. Biezelinge Begraafplaats. Een comité uit de be volking van Biezelinge heeft een ver zoek gericht aan de gemeenteraad van Kapelle om de begraafplaats te Bieze linge, die bijna vol is, niet te sluiten, maar deze begraafplaats uit te breiden met de grond die er naast ligt en eigen dom is van de gemeente. Reeds in 1919 werd deze grond aangekocht vor uit breiding van de begraafplaats. Volgens het comité zou het de be doeling zijn van het gemeentebestuur een centrale begraafplaats te maken van de begraafplaats in Kapelle. Er hebben 420 inwoners van Biezelin ge en Eversdijk door middel van hun handtekening instemming betuigd met het verzoek van het comité de begraaf plaats Biezelinge te behouden. Dagblad voor Zeeland KANTOREN' Voor Zeeuwsen-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 GOES Eerste redacteur Exvloitatie- voor Zeeland inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOI.TEKS tel 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J PETIT, v Ostadestraat 41. Oostburt tel 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS tel 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Bevelan" en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor tosse advertenties Oestemo voor de editie Zeeland t 0,18 oer mm 1 mm Ingezonden mededelingen 21 mm gewone advertenties Bij contracl aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t 1. elke regel meer 0.25. Als één regel gelden 23 letters en/ol Bij plaatsing ook In de Brabantse oplage resp. 1,60 en f 0,6U. B„ 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld (apelle Cadzand Raadsvergadering Donderdagavond vergadert de gemeenteraad. Het college van b. en w. stelt voor om aan de plaatselijke V-V.V. f 397,- te geven voor het aanschaffen van een zuurstofkoffer. Het wenst echter hieraan de voorwaar de te verbinden dat deze koffer gedu- ende het badseizoen geplaatst wordt in het gemeentelijk zeebad en dat deze koffer, bij eventuele opheffing van de afdeling, gemeentelijk eigendom wordt De gronden in de Vlamingpolder zul len in exploitatie gebracht worden door de heer dr. P. van den Eynde te Sint- Andri,es als de raad daaraan in prin- ipe zijn goedkeuring hecht. Kloosterzande Vlam ta de pan Mevrouw 5- te Kruisdoi-p plaatste een pan met vet en frites op het vuur in de keuken van haar woning. Toen zij daarna buiten enige werkzaamheden verrichtte zag zij rook uit de keuken bomen. Bij onder zoek bleek, dat vermoedelijk de vlam in de pan met vet en frites was gesla gen. Het vuur breidde zich snel uit tot het plafond, de vloerbedekking en de meubelen. De brandweer was spoedig ter plaatse De keuken brandde geheel uit. De schade, die door verzekering wordt gedekt, beloopt enige duizenden guldens- Verkeerszondaars Dezer dagen werd de rijkspolitie gewaarschuwd, dat het verkeer in de Dorpsstraat te Hengstdijk ernstig in gevaar werd gebracht en ge hinderd door enkele jeugdige bromfiet sers. De politie trof ter plaatse de 13- jarige v. D. uit Hengstdijk en de 14-ja- rige P. uit Rapenburg aan, die met aan elkaar gekoppelde bromfietsen reden. Bij onderzoek bleek bovendien dat de bromfietsen niet aan de normale eisen van deugdelijkheid voldeden De voer tuigen werden door de politie in beslag »enomen. Het muisje zal voor de betrok kenen vermoedelijk een staartje hebben. Bromfietsers botsten Op het rijwiel pad, gelegen langs da Hulsterweg vond een botsing plaats tussen twee brom fietsen. bereden door respectievelijk broeder d'H. uit Huijtoergen en K- uit Temeuzen. Terwijl d'H. K. inhaalde, was K plotseling naar links uitgewe ken. d'H. kwam in de bermstoot terecht, K op het rijwielpad. De laatste liep enige verwondingen op aan het gelaat en klaagde over pijn in de. schouders. Hij werd naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd en kon na behandeling naar huis gaan. Beide brommers werden vrij ernstig beschadigd. Broeder d'H. kwam met de schrik vrij. Sluis Mijlpaal bereikt. Dinsdag heeft de heer C. J. A. Bukkens, hoofd van de r.-k. lagere jongensschool, de mijlpaal van 65 jaar bereikt. De jarige, die ver diensten heeft verworven o.m. als ar chivaris van de stad Sluis, zal eind van dit schooljaar afscheid nemen. On der de vele binnengekomen felicitaties waren er van de KVP, waarvan de heer Bukkens voorzitter van de Statenkring en vice-voorzitter van de kring Zeeland is. Bezichtiging Honderden hebben ge bruik gemaakt van de gelegenheid het nieuwe, hoogst modern en comfortabel ingerichte bejaardentehuis te bezichti gen. Van het hoofdgebouw hing feestelijk de vlag uit en op het plein voor het ge bouwencomplex scheen de populair ge worden beeldgroep Suske en Wiske wel mee te recipiëren. Er ging maar één roep: prachtig! De stichting O.L. Vrouw van Lour des is voor de bewoners een dorado! Kermisvermaken De kleuters zul len a.s. zondag kunnen genieten van hun draaimolens, waarvoor speciaal is gezorgd. Voor de grotere jeugd is er op het kermisterrein de zweefmolen en een schiettent. De befaamde frituur- kraam, die altijd zoveel liefhebbers trekt, zal verder niet ontbreken. Boven dien zal men naar hartelust kunnen schieten, bollen en dansen- De grote attractie dit jaar is de course voor nieuwelingen zondagmiddag om half drie. 55 V (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Tijdens de eerst volgende raadsvergadering zal de raad van de gemeente Middelburg een nieuwe subsidie-regeling voor de Middelburgse muziekkorpsen worden voorgelegd, die de oude regeling van 1956 moet vervan gen. Dat is noodzakelijk geworden, omdat de muziekkorpsen de laatste tijd met grote moeilijkheden zaten. Zo erg zelfs, dat de muziekvereniging „Excelsior" werd opgeheven. Thans resteren nog het Middelburgs Muziekkorps, de chr. mu- ziekverenigng „ONDA" en het muziek korps van het Leger des Heils. De oude subsidieregeling maakte ver schil tussen de bestaande muziekvereni gingen. De nieuwe regeling nu geeft een gelijke subsidiëring van het Middelburg se muziekkorps en ,„ONDA" aan. Beiden ontvangen een vaste subsidie van duizend gulden per jaar, waarvoor men viermaal een concert of medewer king van andere aard moet verlenen. De vaste subsidie van het Leger des Heils is verhoogd van honderd naar tweehon derd gulden met één verplicht concert. Bovendien zullen de drie korpsen voor elke medewerking of elk concert boven't verplicht aantal een bedrag van vijftig gulden ontvangen. De nieuwe subsidiere geling gaat in bij vaststelling dor de raad op 1 januari 1965. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het Hulster Gemengd Koor dezer dagen te gast geweest in de radiostudio's van de B.R.T. in Brussel. Daar maakte het koor o.l.v- de dirigent, Jo Ivens, opnamen voor een program ma van 24 minuten, dat naar alle waar schijnlijkheid in twee gedeelten zal wor den uitgezonden. Het koor voerde a ca- pello-werkjes van om. de componisten Widmann, Josquin des Prez Lassus en Nannino uit. De opnamen hadden een vlot verloop. Donderdagavond a.s- zal de A.V.RO.-radio opnamen van het koor in de Hulster St-Willeibrordusbasiliek komen opnemen. Het koor zal dan, met medewerking van het Orkest Instrumen tale te Middelburg, Due Madrigal! van Hendrik Andriessen en het Jubilate Deo van W A. Mozart vertolken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dit jaar bestaat het gemeentelijk Gymnasium te Middelburg zeshonderd jaar. Dit feit gaat op gepaste wijze gevierd worden. Er staat een excursie voor alle leer lingen naar Gent en omgeving op het programma. Verder een Griekse vijf kamp tussen de leerlingen van het jubilerende gymnasium en leerlingen van andere gymnasia. In de schouwburg te Middelburg zal het lustrumspel ,De vrouwen van Traehe' worden opgevoerd. In de Vleeshal zal in het kader van het zeshonderd jarige be staan een tentoonstelling worden inge richt. Tot slot vindt er nog een reünie voor oud-leerlingen met een rondrit over Walcheren en een ontvangst door b. en w. in de Burgerzaal van het gemeente huis plaats. Voorts zal in verband met de jubileumviering een gedenkboek worden uitgegeven. Wanneer een en ander zal plaatsvinden zal nog nader worden bekendgemaakt. De Middelburgse raad zal maandag ge vraagd worden een maximale bijdrage f 2.500,toe te kennen in het tekort. „Dit zijn zo de problemen die vastzit ten aan de schijnbaar zo onschuldige hen gelsport", vertelt de heer J.P. de Regt, directeur van de Zeeuwse VW. „Het ge beurt ook maar al te vaak, dat moeder een mand met broodjes bij zich heeft, plus wat snoepjes, een appeltje en meer van dat lekkers. Wanneer alles is ver orberd wordt er een kuiltje gegraven om het afval in te verstoppen. Op zichzelf is dat natuurlijk netjes, maar ieder 'gat dat in de zeewering wordt gegraven/be tekent weer een zwakke plek in de dijk. Op zo'n manier zouden de hengelaars wel eens de grootste moeite met de wa- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Een aantal 'leerlingen van het Amsterdamse Buitenveldert ly- de streek.. Een en ander was door de af deling west-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Christelijke Plattelandsjongeren een excursie van een week gemaakt door de streek. Een en ander was doorde af deling opgezet, om een aanvang te ma ken met het uitwissen van verkeerde denkbeelden bij de stadsjeugd over het leven op het platteland. Uitgangspunt was tevens het kweken van een nau wer contact tussen plattelands- en stadsjongeren. Het initiatief van de C.P.J. is ge slaagd. Het gezelschap werd een attrac tief programma aangeboden, waarin de materiële en geestelijke rijkdom van het agrarische west-Zeeuwsch-Vlaande ren tot uiting kwam. Bezoeken werden o.m. gebracht aan de Oost- burgse weekmarkt, C.A.V. Breskens. landbouwpraktijksohool Schoondijke en aan het Belgische achterland. De scho lieren logeerden bij gastgezinnen. (Van een onzer verslaggevers) ZELZATE (B.)/HULST Zel zate is tevreden over de gedragin gen van de vele buitenlandse ar beiders, die er werkzaam zijn i.v.m. de bouw van het imposante hoogovenbedrijf Sidmar. Hardnek kige, vooral in Zeeuwsch-Vlaande ren circulerende, geruchten, als zouden de buitenlanders, waar onder Duitsers, Spanjaarden, Ita lianen, Marokkanen, Algerijnen, Fransen en... Nederlanders her haaldelijk herrie schoppen en de messen nogal los in de schede heb ben zitten, verwijst de gemeen schap van de Belgische grensplaats nabij Sas van Gent met grote be slistheid naar het spreekwoorde lijke land der fabelen. „Integendeel meneer, wc ondervinden geen enkele last van het internationaal allegaartje. Zelzate vaart wel bij de aanwezigheid van zovele vriendelijke vreemdelingen", zoals sommigen het met enige pathos uitdrukken. De bouw van Sidmar begon ongeveer een jaar geleden. Sindsdien hebben de verschillende aannemingsbedrijven, die aan de realisering van het immense pro ject Sidmar zal in 1970 plaats bieden aan tenminste 5000 arbeidskrachten werken, in totaal ongeveer 2500, veelal buitenlandse „werkmannen" aangetrok ken. Natuurlijk, je staat in het begin een ietwat vreemd te kijken naar al die donkerharige mannen, die al voor hun komst als oproerkraaiers en wat al niet meer worden aangemerkt. Maar klachten over wangedragingen hunnerzijds hebben wij zelden of nooit gehoord. Af en toe is er wel eens iets aan de hand. maar van een alarmerende situatie is nimmer sprake geweest." aldus het commen taar van de gemeentepolitie van Zel zate. De ervaringen van de Rijks wacht met de buitenlanders zijn de zelfde. „Rustiger en bescheidener mensen kun je je eigenlijk niet voorstellen", is een gedeelte van het relaas van een café- houdster. „Ze drinken met mate en dan nog dikwijls limonade, cola of iets der gelijks- Vooral de Noordafrikanen moe ten niet veel van alcoholhoudende drank hebben. Soms is er wel eens een dron ken, maar die verdwynt bytyds of wordt verwijderd door zyn makkers. De Bel gische klandizie staat enigszins gereser veerd tegenover de buitenlanders. Maar dat heeft, voorzover ik weet, nooit tot grote spanningen aanleiding gegeven. De buitenlanders lijken dat als iets vanzelf sprekends te accepteren. En storen er zich niet aan." Eensluidende uitlatingen hoort men In andere „uitspanningen", ook in dancing Reseda. Die zou, naar verluidt, haar poorten voor „Marokkanen en dat slag volk" gesloten hebben. De zaal is inder daad gesloten, ook voor Belgische klan ten en gedurende twee maanden- Niet omdat er moeilijkheden zijn geweest, maar omdat de exploitant^ zoals elk jaar, van tien maanden "seizoen" wenst te bekomen. De mening van de midden standers over de buitenlandse arbeiders: „Geen wanbetalers. De jongens verdie nen trouwens geld genoeg". Die van ho tel- en pensionhouders: „We kunnen ons natuurlijk prettiger gasten voorstellen. Maar geen lastige knapen. Ze zijn niet gauw ontevreden en betalen vlot." Het verhaal, dat op het Sidmarbouw terrein tot nog toe een abnormaal aan tal dodelijke arbeidsongevallen zou heb ben plaatsgevonden (7), merkt de ge meentepolitie als „onzin" aan. Tot nog toe zijn twee mensen omgekomen: een Fransman en een Belg. „Een betrekke lijk laag percentage, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat er zo veel werklieden zijn, van wie dan nog een groot deel onervaren is of was in de uitvoering van dergelijke karweien. De twee zijn in ieder geval niet veron gelukt omdat veiligheidsvoorschriften veronachtzaamd zouden zijn." De aannemers vermijden zoveel mo gelijk risico voor de werknemers. Ieder een moet op het uitgestrekte bouwter rein een helm dragen. Op straffe van een fikse boete. De arbeidsinspectie is tevreden over de omstandigheden, waar onder de arbeiders werken en de veilig heidsvoorschriften, die in. acht genomen worden. De buitenlandei's zijn ondergebracht in comfortabele barakken en in hotels en pensions in Zelzate en omgeving. De hotels en pensions moeten overigens aan bepaalde stringente eisen voldoen, aangegeven in een onlangs vanwege de gemeente vastgestelde verordening. „Wij hebben geen last van hen, zij hebben niet te klagen over ons", aldus 'n gemeentepolitieman. Dat laatste werd bvestigd door een aantal goedgemutste Duitsers, die „bei Madame" hun dage lijkse glaasje bier kwamen halen. (Van onze correspondent) BOSSCHENHOOFD In opdracht van de N.V. Waterleiding Maatschappij N.- West-Brabant (pompstation Seppe) wordt momenteel een bijzonder interessant en groot werk uitgevoerd. Dit vindt plaats aan en onder Rijksweg 56 (hoofdverkeers weg Breda-Roosendaal) ter plaatse ge naamd „de Lage Zegge" onder Bosschen- hoofd in de gemeente Hoeven. Op die plaats wordt n.l. al ruim zes weken lang hard gewerkt om een enorm grote ijzeren buis met een doorsnee van 1.06 meter over een lengte van ruim twin tig meter onder de Rijksweg door te schuiven. Dat geschiedt met een olie drukmachine die het gevaarte centimeter na centimeter in het eerst geboorde gat perste, zonder dat het verkeer over die weg het minst gehinderd werd. Op de driebaans betumenweg bleef alles zoals het was, want alleen het geboorde gat onder de aan weerszijden van de weg gelegen betonnen rijwielpaden moest on- derstempeld worden. Om het werk te kunnen uitvoeren moest eerst over éen lengte van meer dan twintig meter een gleuf worden gegraven van 5 meter breed en ruim drie meter diep. Het werk is nu voltooid. Het gaat om de aanleg van een watertransportleiding vanaf genoemd pompstation, via Lage Zegge, Rucphen naar Schijf en zo verder naar het einddoel Sluiskil in Zeeuwsch- Vlaanderen. Vernomen wordt, dat nog meer soortgelijke wegondeergravingen moeten plaatsvinden, n.l. ook nog een onder de spoorweg Breda-Roosendaal op circa 250 meter afstand van het pompsta tion Seppe. Ook moet men in de gemeen te Rucphen onder de weg naar Zundert door. Uitvoerders van dit werk zijn de ge broeders Van der Veecken uit Made en Drimmelen. terschappen kunnen krijgen. En waarl zouden de vissers naar toe moeten, I wanneer de waterschapsbesturen beslui- T ten, dat de dijken vdor de sportvisserij I verboden terrein worden? Want waar zijn I in ons land zo veel mooie viswaters tel vinden als in Zeeland? Het zou niet al-1 leen een strop zijn voor de Zeeuwse maarl zeker ook voor de Brabantse, Belgische I Franse en Duitse hengelaars. Wat zou Zeeland zijn zonder de beelden I van het jongetje met zijn geïmp o viseer-1 de hengel, gemaakt van een conserven- blik met een lijntje en een dobber eraan, I en dat oude baasje onder een stuk tent-f zeil, om zich tegen de slagregens te be schermen? De zo langzamerhand in bir- nen- en buitenland bekend geworden b ternationale zeehengelwedstrijden zouè dan tot het verleden behoren. Maar wanneer de waterschapsbestureLl en sportvissers een beetje tot elkaar pro-J beren te komen zal het zo'n vaart niet.1 lopen met het verdwijnen van het vissen, dat, zolang de mens bestaat, al bedreven! wordt. Eeuwen geleden ging het uiteraard! niet om de sport, maar werd er gevist! om in het levensonderhoud te voorzien.! Nu is het hengelen een soort uitvlucht! geworden voor de mensen, die dag in, dag! uit jagen en jachten van huis, door hetl drukke verkeer naar het werk, waar del telefoons rinkelen en machines gonzen en! ratelen. Het is dan ook geen wonder dat er in! Nederland ongeveer 600.000 hengelaars! zijn, een aantal dat nog steeds groter! wordt. Het zal druk worden op het water. BIJ DE FOTO'S: Boven links: Een zeehengel- wedstrijdplezier voor de deel- nemersterwijl de waterschapsbe~ sturen hun hart vasthouden Boven rechts: Hele groepen vrienden trekken er tijdens de weekends op uit. Ze huren een boot en blijven de gehele dag op het water. Geheel links: De hele wereld kan hem op dit moment gestolen L worden. De hengelaar heeft slechts I aandacht voor zijn dobber, die f ieder ogenblik onder de waterspie gel kan verdwijnen (Van een onzer verslaggevers) GOES Morgen, donderdag 17 juni, zal op Walcheren een demonstratie la den en transport van los en geperst hooi plaatsvinden. Dit geschiedt op 'het bedrijf van de heer B. Arendse te Ga pinge om half twee. Deze demonstra tie wordt georganiseerd door de streek- verbcterings commissie, de vereniging voor bedrijfsvoorlichting, de arbeids- voorlichtingskern, en de rijkslandbouw- voorliehtrngsdienst. Het programma voor de dag vermeldt ondermeer het persen van hooi met ho ge- en lagedrukpersen, het verzamelen van pakken mot slede en het laden van stapels, het laden van pakken met laders, het laden van los hooi met een voorlader en opraaplader. Voorts zal de opsleepwagen worden gedemonstreerd, die wordt gebruikt voor het laden en transport van los hooi, uitgevoerd door één man. Bij slechte weersgesteldheid zal de de' monstratie uitgesteld worden naar vrij dag 18 juni a.s. Zonodig zal daarover via de radio bericht worden gegeven. HULST Janseniuslyceum afdeliJ gymnasium: Gymnasium A: E. vsl Houte (Nieuw Namen) R. Mannen! (Koewacht). L. de Smet (Heikant). Gym) nasium B: C. Bosman (Nieuw NamenI M. de Cooker (Sas van Gent), A- vfl Hoek (Philippine), P. Prince (Hulstf GOES Christelijk Lyceum voo| Zeeland: H.B.S.-B. J. W. van den Bei ge ('sHeer Hendrikskinderen), Mej. tl Brants (Goes), W. Duynhouwer (Klot-I tinge). F. J- G, de Jonge (Kloetinge1! J. Karmap (Colijnsplaat), J. B. var| Opbergen (Kapelle), S. Oudkerk, J. E| Schipper, C. EI Sinke, C. A. van Spar! rentak (allen ie Goes), A. L- M. Verf schuure (Yerseke), M. A. Viergevfl (Biezelinge). P- J. L. Vogelaar (Krat! bsndijke), T. J. van Weele (Goes). 's-GRAVENHAGE Voorlopig diplf| ma sc'heepswerktuigkundige A- Postor P Sluiskil. Morgen, donderdag 17 juni, Hamswg.l 5.05 en 17.18 uur; Temeuzen 4.27 en 16 jP uur; Vlissingen 3.54 en 16.10 uur; Wem*1'! dinge 5.50 en 18.08 uur. OOSTBURG 18.30 uur Start avondvierdaagse. IJZENDIJKE 18.30 uur Tweede tocht avomdvierdaa*- MIDDELBURG i Suisse 19.30 uur Ledenvergadering I telievereniging „Delta". VLISSINGEN Kantine Stadhuis 19 uur Jubileum gadering Fhilatelica afd. Vlissingen. GAPINGE B. Arendse 13.30 uur Hooibouwde®" stratie. OOSTBURG .,,.r 18.30 uur Tweede tocht avandviera»" IJZENDIJKE 18.30 urn- Derde tocht avondi*-»0*" De hengelaar tuurt strak voor zich uit. Urenlang kan hij zitten turen naar dat kleine ronde bolletje, dat dobber heet en dat speels op en neer danst op het water. Overal waar water is, ziet men deze tafereeltjes. Regen of zonne schijn, in zjjn vrije tijd trekt de sporthengelaar er op uit om zich aan zijn hobby te wijden. Is het weer erg aanlokkelijk, dan neemt pa zijn vrouw en kinderen I mee naar de waterkant. Moeder strekt zich lui uit op het grastapijt. I De kinderen vermaken zich met het rijshout, dat overal verspreid ligt. I Ze denken er uiteraard niet aan dat dit is bestemd voor de dijkbouw, I daar zijn het immers kinderen voor. Maar dat moeder niet beseft, dat zij bij het vertrek naar huis een vernielde, platgetrapte grasmat achter laat, is toch wel een beetje bar. (Van een onzer ve WESTDORPE de volkse Westdc voor een café aan h< Het is een „klassiek' een klein vloeroppervl onaanzienlijke tapkast fels en stoelen, die florissante staat Iükei maar het geweld, da leurgestelde en „geli ters kunnen ontketen kunnen weerstaan. In 81-jarige mevr. „de Lauret-Vergu.ze de maakt dit jaar haar achter een en dezelfde Ze viert in oktober oi haar diamanten jubilei trouwens geen grote fei worden gezet. „Julder nen", zegt Marie lach rend tegelijk, wanneer haar jubileum aanroer over staat op te gever dat zij daarna afsteek neer, dat ze achter de iets anders heeft geda boterham trachten te vi plezier heeft gehad en tevreden mens is. En - daarom niet nodig is. klanten zijn „eigenwijze wil zeggen, dat ondanks van Marie, haar jubïleu feestelijke luister zal v zet. „De jubileumdag m maal vergeten worden" besloten. D Tegelijk met Marie zelf het 60-jarig jubileun rie en haar man Alph< 74-jarige leeftijd is overl ken het, even nadat zi tig „Ja, ik wil" hadder ten overstaan van de p handjevol familieleden was toen „gloednieuw" blauwe maandag „De Die naam moest het leggen tegen „By Mar Alpbonsus Lauret i ling Forns bleef overi altijd geweest was: bro Hij trok met zijn paar Oost-Zeeuwsch-Vlaander rie bleef inmiddels de bet café behartigen- vonden naar behoren mogen niet ontevreden zet was vrij goed", n Dat laatste overigens one currentie van een stuk cafés in Westdorpe, groot gedeelte is verdv een centje pijn gehad, vroeger altijd van het e het andere. Ieder kree En dat was groot genoeg rond van te kunnen kc Marie- Zij is altijd met caféhoudster geweest: zo'n mooi werk omdat mensen in aanraking mee praten kunt". ,lo Het einde van de Marie nadert. En dat ook. „Niet dat ik me n- hi BERLIJN - Tot de van Berljjn behoort i toeschouwer graag en van democratische zei kende munt moet nen ook aan de verkeerde distel al jaren en als h Republiek steekt dan wel tot camouflage. De diste) steekt naar van de oeroude Russische slachtoffers zijn de bureau tegenen, die hen bevelen. stekelvarkens en de Wo speurt men onder het ma sritiek de weeë trekken V ,g- De Duitser toont er I met-begrepen te worden, me overigens In deze stad werfiaf gisteren is ontsta rloBen overleefd eertbrtobetonkolossen Wiii.il tussen de pompeu "ïlhelms grote tijden. rto^eti zelfbeklag komt hjo_ smedig in botsinj dij mensen van poli vïi h°e0."i omt °Pze«en neS. h t.n,'eV,we Duitsland zelfs a? hL«el 15 een m» a. al heeft men ge Parte 6 toewijding van n 54- vraagstuk van Oberen

de Stem | 1965 | | pagina 2