Al Von Amsberg zal verloofde van Beatrix worden »paat ..srrr SOVJET-SPECTAKEL PARIJS Franse concessie stelt crisis nit CAMPING ONDER WATER Groente en fruit goedkoop PAUS NAAR Y.N. IN NEW YORK WEGEN IN ONS LAND ACHTER jmeente Goes Voorlopig geen officiële bekendmaking GEEN BESLISSING LANDBOUW/ Vei wachting Vliegtuig in brand tijdens demonstratie Nieuw gerucht in Rome IR. GOODEN: Rondweg Breda in oktober 66 bedrijfs gereed 12 ;undig opzichter tomobilisten, ATTENTIE: j DAGBLAD VOOR ZEELAND WELINGELICHT DEN HAAG VERWACHT: Onderzoek Respecteren Standpunt Record in Wall Street Merwede te hoog Concorde Ongeluk ANDAAG IN Fel vuurgevecht in Santo Domingo Hoe blijft u aantrekkelijk? enst van gemeentewerken kan i ing van opzichter C I worden belast met het toezicht derhoud van het gemeentelijk nbare gebouwen. tot f 732,- per maand, een huurcompensatie van 5.3% an f 35.90. voor rekening van de gemeente, van het jaarsalaris, sesluit, studietoelage- en premie- an toepassing. gave van referenties binnen 10 lijnen van dit blad in te zenden 105« JAARGANG No. 24918 Voor God, Koningin en Vaderland kunnen wij niet. Maar wij oogste prijzen voor uw OUDE euw gekochte banden worden 1 erd. Liefst telefonische afspraak b aanbieding leveren wij alle AS, tel. 01105-225, BORSSELE Als het wel een fors cadeau mag zijn... en als pa zich bovendien graag bezighoudt met het grasgazon... ja, dan is zo'n Vendex grasmachine je-van-het Hij is van onverwoestbaar staal, heelt grote wielen met rubberbanden en kogellagers en een verstel baar ondermes met een snijvlak van 30 cm.v t.46.50 Al het gereedschap veilig en overzichtelijk opgeborgen in deze stalen gereedschapskist» Grijs hamerslag gelakt en afsluitbaar; 53 cm lang, 3-delig 12.50 Hèt nieuwtje om alle auto- vaders blij mee te maken. Een parkecrwekker die een duidelijke waarschuwing laat horen als de parkeertijd om is. Af te stellen lot op 1 uur. 7.50 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen. C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Ma* W O E N S D AG 16 JUNI 1903 Abonnementsprijs vanaf 1 juli 1965 10,80 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonne menten op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele opla ge 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In welingelichte kringen heerst geen twijfel meer over de vraag wie de toekomstige verloofde van prinses Beatrix zal zijn. De heer Klaus von Amsberg wiens naam al weken lang in dit verband is genoemd ambtenaar op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn, wordt als de toekomstige echtgenoot van onze kroonprinses genoemd. De vraag wanneer koningin Juliana en prins Bernliard aan een verloving officiële bekendheid zullen geven, kan nog niet worden beantwoord. Men neemt in Den Haag aan dat hiermee nog wel enkele weken gemoeid zullen zijn. Het officiële commentaar dat de rijksvoor lichtingsdienst deze week op nieuwe verlovingsgeruchten heeft gegeven is daarom feitelijk niet onjuist. Men liet toen weten „dat niets er op wijst", dat een verloving op korte termijn zou plaatsvinden. Duidelijke aanwij zingen zijn er pas wanneer de ouders van prinses Beatrix een verlovingsdatum hebben bepaald goals bekend heeft het kabinet-Cals on middellijk na het bekend worden van de romance tussen prinses Beatrix en Klaus von Amsberg een onderzoek doen instellen naar de antecedenten van de heer Von Amsberg. Daarbij zijn geen feiten aan het licht gekomen die Von Amsberg moeilijk aanvaardbaar als echtgenoot van de kroonprinses zouden maken. Hij heeft in oorlogstijd als jongeman van zeventien jaar eerst gediend bij de marine-luchtafweer en werd later overgeplaatst naar Italië, waar hij bij de pantsertroepen was. Hij zou al spoe dig in geallieerde krijgsgevangenschap zijn geraakt. In regeringskringen is men er zich van bewust dat de keuze van prinses Bea trix door het Nederlandse volk wel eens met gemengde gevoelens ontvan gen zou kunnen worden. Men meent echter dat de keuze van de prinses ge respecteerd dient te worden. Dit begrip kan men opbrengen omdat, zoals ge zegd, uit het verleden van de heer Von Amsberg geen duidelijke sympa thieën voor een nazi-Duitsland zijn ge bleken. NEW YORK (Reuter) Tijdens het eerste beursuur werden gisteren op de Newyorkse effectenbeurs ruim 2 miljoen aandelen verhandeld. Dit is de grootste omzet voor dit beursuur sedert 3 juni 1933. Op een bepaald moment in de och tenduren had de nieuwste snelbicker een achterstand van vier minuten. Het was de eerste maal dat deze ticker achter stand had. Koeler JMï, S: klaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Koeler. Vandaag: zon onder 21.02 uur Maan op 23.20 uur. Si°T« zon op 419 uur- Maan on- der 6.55 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond Helsinki Stockholm Oslo Rapenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Maiiorca Lissabon weer zwaar bew. licht bew. regenbui zwaar bew. regen regen zwaar bew. onweer zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. licht bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt oalf bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. 19 u.) max. temp 17 21 19 18 16 21 24 27 25 27 26 28 21 24 25 23 26 27 26 22 25 22 28 26 27 33 30 26 De heer Paul van Esch, secretaris afde ling Den Haag van het Voormalig Ver zet, betreurt het bijzonder als prinses Beatrix de keuze zou laten vallen op een Westduitse huwelijkskandidaat. De heer Van Esch zei ons gisteravond na drukkelijk dat het niet ging om een bepaalde huwelijkskandidaat, maar om een toekomstige echtgenoot voor onze toekomstige koningin van Duitse af komst Hij meende te weten dat zo niet het gehele Voormalig Verzet Neder land, dan toch een groot deel van de le den er evenzo over denkt. Het hoofdbestuur van de nationale fede- •ratieve raad van het voormalig verzet Nederland heeft nog geen officieel standpunt ingenomen. ff v--s Sffl??IpP® BRUSSEL (A.N.P.) De ministers van de zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap zyn dinsdag avond uit Brussel naar hun hoofdsteden teruggekeerd zonder een beslissing te hebben genomen over de ingrijpende voorstellen van de Europese commissie over de financiering van het gemeen schappelijk landbouwbeleid. Na een urenlang vooral technisch debat, met als enige verrassing een onverwacht tege moetkomende Franse houding, werd be sloten op 30 juni de voorstellen verder te bespreken. „Maar een besluit daarover is niet een kwestie van vandaag, zelfs niet van het eind van deze maand", liet minister Luns dinsdagavond waarschuwend in Brussel horen. Van Franse zijde blijkt echter wel de verwachting te bestaan dat toch nog vóór de le juli een beslis sing over de verdere financiering van het gemeenschappelijke landbouwbeleid van de „zes" kan worden genomen. De Franse periodieke voorzitter van de DRIE OOSTDUITSERS, mannen tussen de 20 en 30 jaar, zijn er maandag in ge slaagd onopgemerkt naar het Westen te vluchten. 472 IJVERAARS voor rassengelijkheid zijn in Jackson gearresteerd. Zij wilden naar het State Capitol marcheren. (Van een onzer verslaggevers) WOUDRICHEM Enkele honderde; tijdelijke bewoners van het Woudri chemse strandbad en kampeercentrun. de „Mosterdpot" z|jn plotseling in moei lijkheden gekomen en hebben moeten vechten tegen het water, omdat door de abnormaal hoge waterstand van de Mer wede de buitendijks gelegen camping de „Mosterdpot" ongeveer een meter onder water kwam te staan. Omdat men de narigheid van (te) hoog water tydig zag (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het moet niet uitgesloten worden geacht dat groenten en fruit dit jaar vrij goedkoop aan de markt zullen komen als de oogst eenmaal goed op gang komt en als het weer wat beter mee gaat werken. Het tot dusver vrij slechte weer heeft de groei nogal ver traagd, maar de hoeveelheid werd nau welijks beïnvloed, zodat normale kwan titeiten in een kortere periode moeten worden afgezet. In het algemeen is in de groentensector de groei een dag of tien vertraagd. Dit heeft al zijn invloed laten gelden op bladgroenten, als andijvie en sla, waar van een wat vroege oogst goed op bracht. Maar deze twee soorten zullen nu wel spoedig in grotere hoeveelheden en daardoor goedkoper afkomen. To maten en komkommers zullen er even eens genoeg komen, evenals boontjes, al zullen deze laatsten wat Iaat zijn. De aardbeien staan er buitengewoon goed voor volgens deskundigen. Er is een nauwelijks kleinere oogst te verwach ten dan die van het recordjaar 1964. Over de kersen valt niet zo gunstig te berichten. De kersenteelt is toch al een aflopende zaak, omdat de spreeuwen de grootste afnemers zijn en het plukken een dure aangelegenheid is geworden. Er zal een klein en dus duur aanbod zijn. Het zachte fruit geeft geen reden tot zorgen. Over appels en peren valt nog niet zo veel te zeggen. ministerraad, minister Maurice Couve de Murville, ging namelijk"-niet in op suggesties uit de raad om ook in juli over de voorstellen van de Europese commissie te vergaderen, daar dit „geen passende datum" kon zijn. Hij doelde daarbij op het feit dat in de bestaande E .E.G.-verordening wordt gezegd, dat vóór 1 juli 1965 een beslissing over de verdere financiering moet wofden ge nomen. Minister Luns bleek echter deze be paling „niet bijbelvast" te achten. „De verordening moet worden gezien in het gehele raamwerk van de ontwikkeling'' zei hij. Het voornaamste punt in deze eerste algemene bespreking van de voorstel len van de Europese commissie was de aankondiging van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur ville, dat Frankrijk zich bereid ver klaarde het tot stand komen van een volledige gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten met een ge meenschappelijke financiering daarvan, te willen uitstellen tot 1 januari 1970. In de voorstellen van de Europese commissie wordt daarvoor de datum genoemd van 1 juli 1967, een datum die tot voor kort door de regering in Pa rijs ook werd verlangd. Couve: manoeuvre De bedoeling van deze Franse con cessie Frankrijk als exporterend land is het meest gebaat met een volledige gemeenschappelijke financiering was blijkbaar de Nederlandse positie te be moeilijken bij de verdediging van het voorstel tot uitbreiding van de be voegdheden van het Europese parle» ment. Tegen dit tweede voorstel van de Europese commisssie, ingegeven om een controle door de Europese assemblée mogelijk te maken op de inkomsten van de gemeenschap, heeft Frankrijk tot dusverre onoverkomelijke bezwaren. Door een volledige financiering van het landbouwbeleid van de „zes", en de daarbij gepaard gaande storting van de heffingen op de invoer van landbouw produkten uit landen buiten de E.E.G. door de zes lid-staten in een gemeen schappelijke kas, tot 1970 uit te stellen, trachtte minister Couve de Murville de noodzaak van reeds nu een beslis- ting te nemen over controlerende be voegdheden van de assemblée te Straatsburg te verkleinen. Het Nederlandse standpunt geen gemeenschappelijke landbouwfinancie- ring zonder grote Europese parlemen taire bevoegdheden werd echte? krachtig gesteund door de Europese commissie. (Van onze luchtvaartredacteur) PARIJS De Russen blijven op Le Bourget met spectaculair vertoon de aandacht vragen voor hun luchtvaartin dustrie. Gisteren arriveerde er onver wacht het grootste vliegtuig ter wereld, Antonov-22, dat tegen de vijfhonderd passagiers kan vervoeren. De overige prestaties van het vliegtuig zijn wat minder indrukwekkend:- Een snelheid 'van tegen de 700 km per uur en een vliegbereik van vierduizend kilometer. Niettemin zorgde de onthulling dezer dagen dat de Russen over een derge lijke luchtbus beschikten, voor de no dige verrassing. Zoals bekend werken de Fransen aan een dergelijke „vliegen de bus" eu gaf president Johnson on langs ook de opdracht een dergelijk reuzenvliegtuig te ontwerpen. De Antonov (voor de oorlog waren er regelmatig „grootste vliegtuigen ter we reld" van het type Antonov), is bestemd voor het binnenlandse Russische ver voer en was nog niet eerder aan deze kant van het gordijn. Eergisteren hadden de Russen al ont huld dat zij ook bezig zijn met de bouw van een supersonisch verkeersvliegtuig dat in uiterlijk erg veel lijkt op de Frans-Britse Concorde. Dit toestel zal meer dan honderd passagiers kunnen vervoeren, echter wel iets minder dan de Concorde. Het zal ongeveer tegelijk met de Frans-Britse machine zijn proef vluchten maken. De Russen tonen in Parijs sinds eer gisteren een maquette van dit toestel. Gisteren verongelukte tijdens de lan ding op Le Bourget een supersonische B*58 „Hustler"-bommenwerper van de Amerikaanse strategische luchtmacht. Eén bemanningslid kwam in het bran dende toestel om. De twee anderen wer den gered en gewond naar een zieken huis in Parijs gebracht. Het is voor de tweede maal dat tijdens een show op Le Bourget een Hustler (nog steeds op de lijst van geheime wapens) verongelukt. In 1961 stortte er een tijdens een de monstratievlucht neer. Toen kwamen alle drie de bemanningsleden om het leven. Op de foto: Franse matrozen kijken vol ontzag naar het reuzenvliegtuig. VATICAANSTAD (U.P.I.) Vol- gens hoge Vaticaanse zegslieden overweegt paus Paulus VI ..ernstig" een bezoek aan de Verenigde Naties te New York te brengen om de nood zaak voor vrede in de wereld te be nadrukken. Het bezoek, aldus de zegslieden, zal hoogst waarschijnlijk volgend jaar plaatsvinden. Men kon de precieze datum niet zeggen, maar de paus zal in elk geval wachten tot de afloop van het oecumenisch Concilie. De vierde en laatste zitting van het Con cilie zal naar verwachting medio de cember eindigen. De paus zal zijn plannen waar schijnlijk op de officiële slotzitting van het Concilie bekendmaken. Zijn pelgrimage naar het Heilige Land werd ook op het einde van de twee de Conciliezitting in december 1962 aangekondigd. De laatste tijd deden hardnekkige geruchten de ronde dat de paus zich volgend jaar naar Polen zou bege ven om deel te nemen aan de viering van het feit dat dat land duizend jaar geleden werd gekerstend. Zo hij inderdaad besluit een bezoek aan het V.N.-hoofdkwartier in New York te brengen, „valt het nog te bezien" of hij een uitnodiging om ook andere plaatsen in de V.S. te bezoeken zal aanvaarden, aldus de zegslieden. DE 20-JARIGE metaalarbeider H. M. Groot-Rouwen uit Deuringen vond de dood na op zijn bromfiets gegrepen te zijn door een met volle snelheid rij dende personenauto. Hij werd veertig meter meegesleurd en was op slag dood. DE 49-JARIGE J. Th. van Bergen uit Heijen werd op slag gedood toen hij met zijn personenauto bij Groesbeek met grote snelheid frontaal in botsing kwam met een vrachtauto. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. ACHTTIEN AMERIKAANSE militairen kwamen dinsdag om het leven bij een tjotsing van twee hefsohroefvliegtuigen iti de buurt van Columbus, in de Ame rikaanse staat Georgia. Beide toestellen stortten neer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat zal vandaag alles op alles moeten zetten om bij een aantal Eerste-Kamerleden ongerustheid weg te nemen over de Nederlandse waterhuis houding en de verkeersvoorzieningen. De K.V.P.-senatorep zjjn bovendien „meer dan verbaasd" over velerlei „technische fouten", die bü de wegen aanleg gemaakt worden. Ir. J. G. Gooden somde er verschil lende op: Het nieuwe verkeersplein bij Eindho ven moet voor een deel gesloopt wor den; er zjjn tal van verkeerde aftak kingen bü autosnelwegen; het klaver blad te Oudenrijn is zelfs principieel verkeerd geconstrueerd. Ir. Gooden sprak weliswaar het ver trouwen in de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat uit, maar gelijk tijdig legde hij hem een lijst van drin gende wensen voor. „Nederland is be zig bij de aanleg van wegen ver ten achter te lopen, zeker in vergelijking met België en West-Duitsland. Er is te weinig centralisatie en ook te weinig delegatie van bevoegdheden. En waarom moet men op tien, twintig bureaus snel wegen ontwerpen, waar dit veel doel matiger door minder instanties kan ge beuren", aldus ir. Gooden, die aandrong op een geïntegreerde aanpak bij de aanleg van snelwegen. Hij drong nu reeds aan op het ont werpen van de tracés van de wegen Amsterdam-Maastricht en Vlissingen- Eindhoven; eerder dan in de plannen van het rijkswegenfonds voorzien is. Zijn fractiegenoot, de Waalwijkse burgemeester Teijssen, brak een lans voor meer financiële armslag van de waterschappen. De heer Teijssen pleitte voor een waterschapsfonds, analoog aan het gemeentefonds en voor een niet- ambtelijke commissie, die kan advise ren over de nieuwe taakomschrijving van de waterschappen. Ir. Geuze (C.H.U.) verwacht van mi. nister Suurhoff ten spoedigste een nota over de waterhuishouding. Daarin die nen ook voor te komen de vraagstuk ken rond de Oosterschelde (al of niet afsluiting), de verbindingen over de Westerschelde en het Reimerswaalpro- ject. Bovendien moet de minister bij zonder attent blijven op de veiligheid. De dijkverhoging langs de Westerschel de heeft, aldus ir. Geuze, een achter stand van meer dan 1,5 jaar, het water peil rond Volkerak en Grevelingen ver andert, in verband met de afdamming van deze stromen. Dus ook daar moe ten de dijken omhoog. aankomen, kon een aantal tenten en ca ravans nog worden overgeplaatst naar hoger gelegen terrein, maar dit moest allemaal zo overhaast gebeuren dat lang niet alle tenten en caravans tijdig op het droge stonden. De door de overstro ming getroffen tenten en caravans wer den met vereende krachten uit het water gehaald evenals enkele auto's. Geholpen door militairen legden kampeerders langs de Merwede een dijkje van zand zakken aan ter verhoging van de zo- merkade (zie foto). Bovendien werden pompen ingezet om het terrein droog te maken en dat was gistermiddag al voor een heel stuk gelukt. Dat er intussen door een aantal kampeerders, waarvan velen toen het terrein overstroomde, af wezig waren, behoorlijk wat schade is geleden, is duidelük. Overigens bleek de stemming gistermiddag in de „Mosterd pot" allerminst tot het nulpunt gedaald. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Rijkswaterstaat en de ge meente Breda hopen in oktober van het volgend jaar klaar te zyn met de aan leg van de grote zuidelijke rondweg door de stad Breda. Drie en een half jaar geleden werd begonnen met het werk aan dit gedeelte van rijksweg 63, dat ruim 7 miljoen zal kosten. Dertig jaar geleden werd er tussen gemeente en Rijkswaterstaat al overeen stemming verkregen over de aanleg van een rijksweg. In het stuk van rijksweg 63, dat door Breda loopt, zijn op zes punten kunstwerken aangelegd: vier viaducten en twee tunnels. De kosten van deze kunstwerken wor den gezamenlijk gedragen door Rijks waterstaat en de gemeente. De aanleg en verharding van het wegtracé is op kosten van Rijkswaterstaat. Wanneer de rijksweg 63 in gebruik wordt genomen komt er een einde aan een aantal grote verkeersproblemen in Breda, die ook het nationale en internationale verkeer, zowel in de richting oost-west als noord-zuid, parten speelt. Tot oktober 1966 zal het doorgaande verkeer nog langs de singels geleid moeten worden. Op veel plaatsen brengt dit. vooral tij dens de spitsuren, moeilijkheden met zich mee. De nieuwe rijksweg 63. die aan dit euvel een einde gaat maken, heeft ook tot gevolg dat alle rijksaan- voerwegen naar Breda direct met elkaar verbonden zijn. —jjlaflMag Hük ütetn| Sergei Obrastzov komt met een uniek soort poppentheater naar het (gisteren geopende) Holland Festi val. Pag. 5. In hef IJselmeer is een eilandje gemaakt om er een nieuwe elektrische centrale te bouwen. Pag-. 7. Tsjang Kai Sjek heeft zijn militan te droom: een invasie van het Chi nese vasteland en onttroning van de rode Mao, nog niet opgegeven. Pag. 11. De jonge Nederlandse garde slaat geen slecht figuur in de Filmweek Arnhem. Pag. 7. SANTO DOMINGO (U.P.I.) Een Amerikaanse militair is gisteren gesneu veld bü een schietpartü in de hoofdstad van de Dominicaanse republiek tussen opstandelingen en leden van de inter- Amerikaanse vredesmacht. Volgens Amerikaanse militaire krin gen in San Domingo zijn bij de gevech ten tot dusver zeventien militairen van Caamano gesneuveld. Amerikaanse pa rachutisten waren de „rebellenzone" tij dens het vuurgevecht een eind binnen gedrongen. Tenminste tien burgers liepen verwon dingen op. Het schieten begon in de zone, die bezet wordt door strijdkrachten van kolonel Caamano. Aan de grens van deze zone bevinden zich Braziliaanse en Ame rikaanse troepen. Onder de gewonden waren een vrouw en een kind van twee jaar. (Advertenties) Van uw huid wordt veel geëist. Klimaat en stadslucht maken een huid vuil. Make up kan uw huid 'verstoppen'. Daarom heeft uw huid Scherk Gezichtslotion nodig. Scherk verwijdert stof, reinigt intens, sti muleert de bloedcirculatie. Ideaal èn on misbaar! In flacons 2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes f3,- en f 3,85) en Scherk Gezichtsmelk flacons f4.95).

de Stem | 1965 | | pagina 1