Standpunten Luns en Gouve tegengesteld BwliSB Eigen bouwbedrijf vakbeweging kan kosten drukken Mies Bouwman ontmoet haar vieze admiraal Zuid Afrika boos op Den Haag STOP 'N TIJGER IN UW TANK! 4!tutti wil/ GIVE A MAN A LUCKY Wordt crisis E.EG. nog uitgesteld Donau treedt bui ten oevers Meisje zat 18 jaar in kooi Binnenschip tot zinken gebracht Weer gerucht over verloving Beatrix met Von Amsberg Protest tegen onderscheiding van Beatles Auto-ongeluk: zes uit één gezin dood DAGBLAD VOOR ZEELAND Hetse tegen Nederland door.....Nederlanders DUITSE WENSEN MINISTER PRAAT MET STICHTING OVER UITKERING Rapport aan NVV NKV en CNV MBE teruggestuurd Efficiëncie INKSTER RIJSVRAAG lolly's Pseudo-psyclioloog op vrije voelen 105e JAARGANG No. 24917 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteurl. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L J. v. '1 Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Al bla» DINSDAG 15 JUNI 1965 Abonnementsprijs vanaf 1 juli 1965 10,80 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonne menten op aanvraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele opla ge 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) TOPSPANNING IN BRUSSEL De zware regenval van de. afge lopen dagen in centraal Europa rivieren buiten hun oevers zijn getreden. Deze foto toont pogin gen van de bevolking van Pas- sau, een stadje aan de Donau, om het vee in veiligheid te brengen. Op pagina 7 berichten wij uit voerig over de wateroverlast in het Donaugebied. TOT NIEUW LID van de socialistische fractie der Tweede Kamer is benoemd de heer W. J. Schuitemaker uit Apel doorn. Hij komt in de plaats van dr. ir. A. Vondeling, die minister van Finan ciën geworden is. BIJ EEN AANRIJDING kwam gisteren om het leven de 64-jarige mevrouw M. van Bruggeboer uit Nieuwerkerk aan de IJsel (Z.-H.). Zij stak zonder op te letten op een brommer een voorrangs- weg over en werd aangereden door een vrachtauto. ALS GEVOLG van een verkeersonge val kwam om de vierjarige Marianne van de Brand uit Utrecht. Zij stak plot seling de weg over en werd gegrepen door een personenauto. Ze overleed in het ziekenhuis. ROME (D.P.A.) Ruim achttien jaar hebben de Zuiditaliaanse boer Francesco Burza en zyn vrouw hun nu 36-jarige dochter Ida op zolder in een kooi gevangen gehouden. De politie, die pas kort geleden een tip had gekregen, trof op de zolder van de boerderij in de pro vincie Cosenza een tot op het bot vermagerd wezen aan, dat er nau welijks nog menselijk uitzag en volkomen apathisch en in lompen gehuld op een strozak in een recht hoekige houten kooi lag, Ida werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zij nog steeds in een soort verdo ving ligt. Haar ouders hebben verklaard dat hun dochter krankzinnig is en daarom van de buitenwereld moest worden afgesloten. Buren, die ken nelijk nu pas hun mond durven opendoen, hebben echter verteld dat Ida in 1947, toen zy achttien was, uit liefdesverdriet een paar stommiteiten heeft begaan. Het meisje was echter nooit abnormaal geweest. Haar ouders, die zich door die stommiteiten in hun goede naam voelden aangetast, waren destyds tot drastische maatregelen overgegaan en hadden Ida opge sloten om haar te straffen. Opklaringen Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Zwakke tot matige zuidwestelijke wind en enige kans op regen. Nu en dan opklaringen. Weinig veran dering in temperatuur. Vandaag: zon onder 21.01 uur. Maan op 22.38 uur. Morgen: zon op 4.19 uur. Maan on der 5.55 uur. Het weer in Europa (Rapporten van gisteravond 19 u.) Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp licht bew. 19 zwaar bew. 22 licht bew. 21 onbewolkt 18 zwaar bew. 19 geh. bew. 23 zwaar bew. 22 licht bew. 23 half bew. 23 zwaar bew. 24 licht bew. 27 licht bew. 26 licht bew. 20 onweer 20 half bew. 22 zwaar bew. 18 regenbui 21 licht bew. 24 onbewolkt 28 onbewolkt 19 zwaar bew. 17 zwaar bew. 22 onbewolkt 28 half bew. 25 half bew. 26 licht bew 34 niet ontvangen onbewolkt 26 (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT De rijkspolitie te water stelt een uitgebreid onderzoek in naai* de oorzaak van het kapseizen van het Belgische m.s. Lilly op de Wester- schelde vrijdag jl. Het binnenvaartuig, dat inmiddels is gelicht en naar Hans- weert gesleept, zou door de deining van een zeeschip water hebben gemaakt en omgeslagen zijn. Deze verklaring van de schipper heeft de politie op haar hoede gebracht. Een schip moet wel in uitzon derlijk slechte staat verkeren wil het door een beetje zeegang omver gegooid worden. De politie houdt er daarom re kening mee dat het schip met opzet tot zinken is gebracht. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Wordt de grote crisis, welke men in Brus selse EEG-kringen onvermijdelijk acht, deze week een feit? Of zullen de Fransen en Duitsers, met het oog op de ver kiezingen die in beide landen naderen, zo weten te manoe- vreren dat de explosieve kwestie van de democratisering tier Gemeenschap voorlopig wordt bevroren. Dit is de vraag die Brussel in spanning houdt sinds de ministerraad gisteren begonnen is inet de behandeling van een drievoudig voorstel van de Europese commissie. Dit voorstel behelst: 1. de financiering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid; 2. het scheppen van eigen middelen voor de Gemeenschap door be halve de inkomsten uit heffingen op agrarische importen ook de inkomsten uit douanerechten op industriële goederen in de gemeen- schapskas te storten; 3. de uitbreiding van de bevoegdheden van het Europese parlement. JOHANNESBURG (UPI) De anti-Nederlandse campagne in Zuid-Afrika, ontstaan door een gift van 100.000 gulden van de Nederlandse regering ten bate van niet-blanke Zuidafrikaanse vluchtelingen, wordt met de dag feller. Nagenoeg alle Zuidafrikaanse rege ringsgezinde bladen schreven gisteren uiterst verbitterde hoofdartikelen, ter wijl een protestmars van Nederlandse emigranten naar de Nederlandse am bassade, die voor 26 juni op het pro gramma stond, een week is vervroegd en nu zaterdag zal plaatsvinden. Een van de organisators van de mars, F. W. Bourquin, die tevens plaatselijk voorzitter is van de organisatie van Europese emigranten, heeft verklaard van alle kanten morele en financiële steun te ontvangen. De delegatie zal zaterdag de Neder landse ambassadeur in Pretoria, H. A. Helb. een protestpetitie aanbiedeu Mocht dit niet lukken dan zal de petitie regelrecht naar Den Haag gezonden worden. W. Ribberink, een Nederlander en eigenaar van een restaurant in, Pretoria, heeft toegezegd gratis koffie te zullen verstrekken aan alle demonstranten. Een zekere Theo van den Berg, even eens een Nederlandse emigrant, zei: „Zuid-Afrika is ons vaderland waar wij van houden. De Nederlandse regering doet er beter aan haar neus niet in onze zaken te steken". „Deze gift aan een organisatie ln ons eigen land is een opzettelijke en on vriendelijke bemoeiing met de binnen landse aangelegenheden van Zuid- Afrika", zo schreef het blad Die Vader land gisteren, en vervolgde: „Ons Afri- kaanders vervult deze daad, door ons oude moederland bedreven, met nede righeid ten aanzien van de dwaasheid die zij demonstreert". Met name de Franse en Nederlandse standpunten lopen sterk uiteen en wor den fervent verdedigd door de respec tieve bewindslieden. Nederland is mo menteel in Brussel vertegenwoordigd door de ministers Biesheuvel, Luns, Den Uyl en Vondeling, en staatssecretaris De Block. Men kent de twee uiterste standpun ten: De Gaulle wil onder geen beding van enige controlerende bevoegdheid voor het Europese parlement horen, ter wijl Nederland anderzijds herhaaldelijk zeer nadrukkelijk heeft gesteld dat het er niet over denkt in te stemmen met de overdracht van miljarden aan de ge meenschap, zolang er geen parlemen taire controle op de bestedingen bestaat. Wat precies de houding van de vier overige landen zal zijn, is nu nog niet bekend. Men neemt echter aan dat hun standpunten^ er zo ongeveer tussenin liggen en dat zij met meerdere of min dere overtuiging de noodzaak der parle mentaire controle zullen verdedigen. Wel kan men nu vaststellen dat nie mand zover zal gaan als het Nederland se parlement, dat Straatsburg ook nog het vetorecht wil geven. Volgens berichten uit het Duitse kamp zal Duitsland zich bovendien op het standpunt stellen dat tegelijk met de gemeenschappelijke landbouwmarkt ook de douane-unie op 1 juli 1967 moet worden voltooid, d.w.z. dat op die da tum alle onderlinge invoerrechten op industriële goederen in de gemeenschap (nu al teruggebracht tot 30 procent van wat zij in 1958 waren), tot nul moeten zijn gereduceerd en dat dan bovendien het gemeenschappelijke buitentarief van kracht moet worden. Verder zal de Duitse delegatie erop staan, dat men tevens een besluit zal hebben genomen over de afbraak van fiscale barrières, door bijvoorbeeld de harmonisatie van de omzetbelasting. Bonn schijnt rekening te houden met de mogelijkheid dat de bestaande situa tie in de gemeenschap voor een jaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van So ciale Zaken, dr. G. Veldkamp, zal don derdagmiddag een gesprek hebben met het bestuur van de Stichting van de Arbeid over een eventuele uitkering ineens. Het gesprek zal worden gevoerd in het ministerie. Het onderhoud is noodzakelijk ge worden nadat woensdag jl. in het be stuur van de stichting geen overeen stemming kon worden bereikt over de hoogte der uitkering. De vakcentrales wensten met niet minder dan 2 pet. ge rioegen te nemen. Te verwachten is dat de stichting don derdag bij de minister tevens zal aan dringen spoed te betrachten bij het aan vragen van een advies aan de Sociaal Economische Raad, betreffende het in de toekomst te voeren loonbeleid. wordt „bevroren", in welke periode men zich in alle rust over de gewichtige pro blemen kan beraden. Een dergelijk uit stel past in de theorie, die men in be paalde kringen kan horen verkondigen, dat het zowel Erhard als De Gaulle welkom zal zijn, indien de crisis zal worden uitgesteld, omdat beiden reke ning moeten houden met de algemene verkiezingen. De Westduitse bondskan selier zou op het ogenblik met het oog op de parlementaire verkiezingen op de 16e september a.s. geen concessie kun nen doen om de Fransen tevreden te stellen. Anderzijds kan hij zich om elec torale redenen evenmin een grote breuk met Frankrijk veroorloven. De Gaulle, zo heet het verder, zou zich niet graag voor de presidentsver kiezingen van begin december van dit jaar het ongenoegen van zijn boeren op de hals halen, indien door zijn halsstar rige houding de grote voordelen, die hun via het gemeenschappelijke land bouwfonds zouden kunnen toevallen, al thans voor geruime tijd zouden ontgaan. (Van onze redactie binnenland) BREDA Prinses Beatrix en de 38- jarige Duitse diplomaat Claus von Ams berg zouden elkaar weer in het geheim hebben ontmoet en wellicht is nog deze week 'n aankondiging door het konink lijk paar van de verloving te verwach ten zyn, aldus meldde gisteren „Het Vrije Volk". Het blad meldde eerder dat een offi cieus onderzoek naar de antecedenten van Von Amsberg heeft plaatsgevonden, waarbij geen beletselen tegen een ver loving aan 't licht zouden zijn gekomen. Een woordvoerder van de Rijskvoorlich- tingsdienst ontkende van een en ander op de hoogte te zijn. Vom Amsberg is vorige week van een reis naar Ghana in Duitsland terugge- Bij het antecedentenonderzoek is ge keerd. Ondanks het feit dat er geen enkele twijfel bestaat ten aanzien van zijn af wijzende houding tegenover het nazis me, zou het feit dat hij indertijd in nazistische jeugdorganisaties werd op genomen, toch weerstanden hebben op geroepen bij enkele oud-illegalen. Zij zouden daarom een actie beramen ten einde hun opvattingen ter kennis van het hof te brengen. EEN DOLLE HOND heeft in Napels zeven kinderen gebeten. De kinderen, in de leeftijd van drie tot dertien jaar ondergaan een kuur tegen hondsdolheid. De hond werd doodgeschoten. MET EEN KLINKER heeft iemand een ruit van de Amerikaanse ambassade in Den Haag ingegooid. Ook in verband met de aankomst van de nieuwe am bassadeur gisteren heeft de Haagse po litie een wachtpost ingesteld. MONTREAL (Rtr.) De heer Hector Dupuis, oud-lid van het Canadese par lement, die meer dan tien jaer geleden werd onderscheiden door zijn benoe ming tot „Member of the Order of the British Empire", heeft aangekondigd zijn onderscheidingsteken aan het Brit se koningshuis te zullen terugsturen, als protest tegen de verlening van dezelfde onderscheiding aan de Beatle-groep, die hij „vulgaire uilskuikens" noemde. Hij zei geen lid te willen zijn van een orde, die stompzinnigheid en hysterie erkent. In Engeland zelf is ook van verschil lende kanten heftig gereageerd op de onderscheiding van de Beatles. 55 SCHIEDAM (A.N.P.) Mies Bouwman heeft haar „vieze" admiraal ontmoet. Gisteren om half zes was mevrouw Timp-Bouwman op de Schiedamse werf Wllton-Feyenoord er getuige van hoe de jongste aanwinst van de marine, de onderzeeboot „Tonyn", eerst wat onwillig maar even later heel vlot van de helling te water gleed. By die gelegenheid was het, dat zij kennis maakte met de vlag officier materieel, vice-admiraal P. Cool, dezelfde die zij tijdens een van haar radio-uitzendingen een vieze admiraal genoemd had. Dat was omdat de admiraal enige maanden geleden, tydens de tewaterlating van de onderzeeër Potvis" enkele opmerkingen gemaakt had over de techniek van het „voortplanten onder water". Zo te zien amuseerde mevrouw Bouwman zich bij de tewaterlating best. Even leek het erop tijdens de officiële speeches na de doop dat ze opnieuw stof voor een radioprogramma zou kunnen opdoen. Dat was toen de vice-admiraal weer in de geschiedenis van de ontwikkelingstechniek van onderzeeërs dook. Bijtyds echter realiseerde hij zich hardop dat er wellicht „weer een handje by zou staan" en daarom retireerde hü snel naar het veiliger terrein van naamgeving van schepen. UTRECHT (A.N.P.) Een 23 man sterke studiecommissie van de drie vak centrales en de daarby aangesloten bouwarbeidersbonden, acht gunstige toekomstmogelijkheden aanwezig voor een eigen bouwbedrijf, dat in dienst van de gemeenschap zal werken, zo is uit betrouwbare bron vernomen. Door uitschakeling van bovenmatige en onredelijke winsten, bevordering van een economische bedrijfsuitvoering, het negeren van prijsafspraken en tegen het algemeen belang indruisende overeen komsten en verhoging van de arbeids vreugde van haar (bij voorkeur geor ganiseerde) werknemers, kan de bouw onderneming van de Nederlandse vak beweging volgens de studiecommissie trachten bij te dragen tot absolute of relatieve verlaging van de bouwkosten en bouwprijzen, verbetering van de kwaliteit en daarmede tot verbetering van de levensomstandigheden van brede lagen van de bevolking. De studiecommissie, die onder meer oriënterende besprekingen heeft ge voerd met vertegenwoordigers van ge meentebesturen, woningcorporaties en bestuurdersbonden, meent dat er op de opdrachtgeversmarkt „goodwill" voor een bouwbedrijf van de vakbeweging aanwezig is en dat de afzetmogelijkhe den dan ook met een gematigd optimis me mogen worden bezien. De studiecommissie van de drie vak centrales en de drie bonden van bouw arbeiders denkt bij de realisering van haar plannen aan medewerking (vooral financieel) van de eigen beleggingsfond sen van de vakbeweging, de verzeke ringsmaatschappijen en spaarbanken, verbonden aan de vakbeweging, en ove rige instellingen van de vakbeweging en aan de vakbeweging gelieerd (stich ting Eigen Woningbezit, Coöp.-Neder- land en dergelijke). Ook ziet de commissie mogelijkheden tot het verkrijgen van opdrachten van de bedrijfspensioenfondsen en particu lieren, als het eigen bouwbedrijf zich eenmaal tot een bepaald niveau heeft ontwikkeld. Aan de n.v.-vorm geeft de commissie de voorkeur. Rationeel en efficiënt bouwen acht de commissie primair. Daarom wordt ge dacht aan serieproduktie op basis van traditionele bouwmethoden (niet fa brieksmatig dus), genormaliseerde on derdelen en uitvoering van alle bouw werkzaamheden in eigen beheer, met uitzondering van zeer gespecialiseerde werkzaamheden. Aan de prijsafspraken zal moeilijk het hoofd te bieden zijn. Aangezien de materiaalkosten een belangrijk deel van de kostprijs van het bouwwerk uitma ken, moet naar een geschikte oplossing (Van onze correspondent) ANTWERPEN Zes leden uit één gezin zijn zondagnacht bij een auto ongeluk in Wuustwezel om het leven gekomen. Het ongeluk gebeifrde, toen de auto waarin het echtpaar Laureyssen met vijf kinderen zat, op het rechter gedeelte van de weg Wuustwezel- Brecht, nabij „De Schietheide", tegen een boom vloog. De ouders en vier kin deren meisjes van 17, 13 en 5 en een jongen van 10 jaar werden op slag gedood. Een jongen van zes jaar werd ernstig gewond. Zijn toestand wordt nog kritiek genoemd. Het gezin Lau reyssen. dat afkomstig was uit Hout- halen bij Zolder in Belgisch Limburg,! was op bezoek geweest bij familie in Wuustwezel. worden gezocht. De studiecommissie acht de meest wenselijke oplossing, de taak van de toeleverings- en nevenbe- drijven door de bouwonderneming zelf te doen verzorgen. In het rapport wordt aanbevolen met één produktie-organisatie te starten (werkzaam in de middelhoogbouw) en deze vrij snel (binnen twee jaar) met twee produktie-organisaties (voor een- gezins- en hoogbouw) uit te breiden. De capaciteit van een produktie-organi satie wordt getaxeerd op 250 woningen per jaar. Na 3 a 4 jaar wordt een jaar- produktie van 1000 woningen mogelijk geacht. Becijferd is dat voor één produktie- organisatie een kapitaal van een mil joen gulden nodig is. Bij een produktie- capaciteit van 1000 woningen per jaar zou op basis van de lonen en prijzen in het voorjaar van 1965 een bedrag van rond 5,5 miljoen nodig zijn. Men zou volgens de rapporteurs kun nen denken aan een verdeling van de bijeen te brengen middelen door N.V.V., N.K.V. en C.N.V. in de verhouding 3:2:1. (Advertenties) p VAN ONZE ADVERTEERDERS Tot morgenmiddag 12 uur kunt u uw oplossingsformulieren nog inzenden. niet duur wel heerlijk TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA MAASTRICHT (A.N.P.) De 35-ja rige Bob G. uit Amby bij Maastricht, die twee jaar personeelschef was bij een Maastrichts warenhuis, doordat hij ten onrechte had opgegeven dat hij acade misch afgestudeerd psycholoog was, is door de rechtbank in Maastricht wegens oplichting veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk en met aftrek van het voor arrest. Deze laatste bepaling had tot gevolg dat hij onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. De eis tegen hem was twaalf maanden den gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk en met aftrek van voor arrest. BINNENVERING het beste bed ooit gemaakt! I SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Mies Bouwmanpret op de scheepswerf.

de Stem | 1965 | | pagina 1