BALANS VAN 4 DAGEN1500 MAN Slachting rond Dong Xoay DODEN IN VERKEER r JL Miljoen schade bij brand te Tilburg ONZEKERHEID OVER E.E.G.-TOP-OVERLEG 1 0 Verkennerij beslist nog niet uit de tijd EN TENT- iUNTANT Regering Suu draagt gezag over aan militair bestuur Prinsheerlijk SP0RTFEITEN Bemoedigende Koempoelan RACHT ;ken College j I Vijf Duitsers vinden dood in woestijn Vrouw (49) in Rotterdam neergestoken „Zakken-leeghaler" boemelde van vondst 12 arjl erares ploegendienst) 15 jaar) Afdeling DAGBLAD VOOR ZEELAND 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 PRINSES SOPHIA MOEDER VAN TWEEDE DOCHTER Laaiend katoenmagazijn KOREANEN Bonn en Parijs: verschillend geluid 0 0 0 0 Noordelijke wind INKSTER RUSVRAAG uw matras ch gereedschap met itigingen over de ge- in ons internationaal opleiding op MULO- reist, terwijl bezit van tot aanbeveling strekt. jen gaarne tegeinoet- irsoneelszaken, 01600) 24511. bureau voor FINANCIëLE VERENIGING fndse GEMEENTEN Itsen Middelburg, Vlissingen ,'D OF AANKOMEND ontwikkeling op niveau ,.0„ praktijkdiploma Boek- lerde studie daarvoor. I de accountantspraktijk als- L-akstudie strekken tot aan- laar. Jorkkring op het gebied van ■controle bij gemeenten, ge il en -instellingen. Ikwaamheid. (geschiktheid goede vooruit- verdere studie. ,i de Districtsverificateur, de J Leeuwenlaan 15, Terneuzen. Ie ook voor nadere inlichtin- t i t t 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 [HOUT N.-Br. lember 1965 30 uur in het vak |de. lliten aan tie directeur encken College, Slot- i'hont N.-Br. tij nog plaatsen '9 en te pkens, Markt 25, Dieleman, Noord- t „Scheldezicht", tot 9 JO uur. J. Martens, I Bruyn, Achter de Kerk, tuur. Ir, Eenhoornplantsoen 2, Groosman-Scheepers, (che, Noordstraat 5, Porte d'Or", P. Provoost, 1.00 uur. r op onze Isn. 105e jaargang No. 24916 Neerlandia. Voor Ooi. Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg Mij. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J M. Mes, mt. H. M. L. de Rechter, P V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 MAANDAG 14 JUNI 1»6» Abonnementsprijs vanaf 1 juli 1965 ƒ10,80 per kwartaal, excl. 0,25 in casso; ƒ13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonne menten op aanvraag. Losse nummer* 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ld. IvJ Mjiicii/ ryaiyiiy i i i h ii i i Bureau voor de Zeeuwse eilanden >FS Klol.<iraat I - telefoon 625? - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst, Steenstraal 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 1 -iv. MADRID (UPI) Prinses Sophia van Griekenland, echtgenote van prins Juan Carlos de Bourbon y Bourbon, heeft gisteren het leven geschonken aan haar tweede dochter. De baby, van 3.8 kilo werd geboren in een plaatse lijke kliniek in Madrid. Moeder en dochter maken het „pri ma". Als gevolg van de zeer grote kostenstijgingen zijn de Neder landse dagbladen genoodzaakt de abonnementsprijzen te ver hogen per 1 juli a.s. De abonnementsprijzen van Dagblad De Stem zijn vanaf 1 juli a.s. week 0,83 maand 3,60 kwartaal 10,80 excl. incasso kosten, DIRECTIE DAGBLAD DE STEM (Van onze redactie buitenland) SAIGON/WASHINGTON De strijd rond Dong Xoay duurt on verminderd voort en is vandaag de vijfde dag ingegaan. Naar schat ting waren reeds gisteravond aan beide z\jden in de strijd in totaal 1500 militairen gedood of gewond. Daarbij bevonden zich 7 dode, 15 gewonde en 11 vermiste Amerikanen. Gisteren vonden voorts 3 Amerikaanse mariniers bij Da Nang de dood toen hun vrachtauto werd beschoten en tot ontploffing kwam. De communistische verliezen bij Dong Xoay worden geschat op onge veer 700 man. De regeringstroepen zouden reeds ongeveer 500 man hebben verloren. De belegering van Dong Xoay, een districtshoofd stad, door de Vietcong gaat voort. Guerrilla's van de Vietcong heb ben nabij Dong Xoay een ware slach ting aangericht onder een 500 man tel lend Zuidvietnamees bataljon. Een Ame rikaans parachutistenbataljon, 800 man, is gisteren naar deze plaats overge bracht. De regeringstroepen hebben bij het jongste treffen de zwaarste klappen te incasseren gekregen uit de gehele oor log. Wanneer de Amerikaanse parachu tisten in actie komen, zullen voor het eerst Amerikaanse troepen offensief op treden. In het gebied bij- Dong Xoay bevin den zich naar schatting twee Vietcong- regimenten met in totaal 4.000 man. In de laatste veertien dagen hebben de Zuidvietnamezen 1.300 man verloren aan doden en vermisten. Het gecombineerde bataljon was op zoek naar de overlevenden van een ba taljon, dat reeds vrijwel geheel door de Vietcong was vernietigd. Men trof slechts een tiental overlevenden aan en zestig lijken. Het bataljon liep daarop zelf in de armen van een Vietcongeen- heid, die gebruik maakte van mortie ren, mitrailleurs en pantserwagens. Toen eerst na een half uur hulp opdook iin de vorm van Amerikaanse vliegtuigen had het bataljon reeds zware verliezen geleden. Een Amerikaanse Supre Sabre werd daarbij neergeschoten. De piloot viel in handen van de Vietcong. Vier Amerikaanse militairen kwamen om het leven toen hun hefschroefvlieg- tuig op 50 km van Saigon in een storm verongelukte. Amerikaanse vliegtuigen gaan voort met het bombarderen van doelen in Noord-Vietnam. De Amerikaanse vlieg tuigen opereren o.m. vanaf het vlieg kampschip „Midway", een eenheid van de zevende vloot. KA'iRO (UPI) Vijf West duitsers zijn van ontbering om gekomen in de west-Egyptische woestijn. De twee overige leden van het uit zeven personen be staande jeugdige gezelschap heb ben de tocht overleefd en zijn in de Siwa-oase aangekomen. Meer dan 200 militairen hebben deel genomen aan de opsporing, waarhij o.m. gebruik werd gemaakt van hefschroef- vliegtuigen. KAATSHEUVEL Het vierjarige dochtertje van de fam. H. v. Boxtel Hooymayers is in Kaatsheuvel dodeljjk verongelukt. Het meisje stak plotseling voor een naderende personenwagen de Hilsestraat over. De bestuurder kon het kind niet meer ontwijken. Ze overleed kort na aankomst in het Tilburgse zie kenhuis. DELFT Mevrouw J. G. Degelijk-Son- neveld (35) en haar 3-jarige dochtertje Wilhelmina uit Vlaardingen, werden za terdagmiddag op slag gedood toen hun auto om onbekende reden op Rijksweg 13, tussen Rotterdam en Delft, door de middenberm reed en met een tegemoet komende auto in botsing kwam. DOETINCHEM Het 9-jarige doch tertje Monica van de familie Gilsing uit Didam werd gistermorgen ernstig ge wond toen zij bij het oversteken van de weg werd aangereden. Zij overleed kor te tijd later ter plaatse. GROENVELD Gistermorgen reed in de gemeente Sint-Maarten een auto. waarin zich het uit 6 personen bestaan de gezin Stormer bevond, tegen een juk van" het bovengrondse laagspanningsnet. Vijf inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Mevrouw M. Stormer- De Jong (41) overleed kort na aankomst in het ziekenhuis te Alkmaar. BRUMMEN De 24-jarige J. J. Dommerholt uit Zutphen is in de nacht van zaterdag op zondag op slag gedood toen hij met zijn auto slipte en tegen een boom reed op de weg naar Zut phen. IJSSELMUIDEN De 31-jarige J. Penninkhof uit Kampen is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen, toen hij op de weg tussen Zwolle en Kampen over de kop sloeg. 'k v-TS»- f js,. y?%ïv IN HET URANIUMKANAAL in Utrecht verdronk de 26-jarige Ierse hulplasser J. W. Z. McCauran uit Dublin. De jon geman viel van de woonboot, waarop hij met collega's was ondergebracht. DE R.-K. KERK in Polen heeft presi dent Ochab om volledige godsdienstvrij heid verzocht en hem gevraagd het stil zwijgen over de betrekkingen tussen kerk en staat te verbreken. DE NEDERLANDSE immigranten in Johannesburg zijn boos op de Neder landse regering, omdat deze een bij drage heeft gegeven aan het fonds ter ondersteuning van de vervolgden van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. MCDIV1TT EN WHITE, de „jongste" Amerikaanse ruimtetweeling, heeft er een promotie van overgehouden: John son heeft beiden tot luitenant-kolonel bevorderd. MEN VREEST dat het noordoosten van de Verenigde Staten de grootste droog- geschiedenis tegemoet gaat. Het water zal drastisch gerantsoeneerd moe ten worden. Weersverwachting, medegedeeld avond^ KN M I - «eldig tot van- Over het algemeen vrij veel be wolking maar ook enkele opkla- ringen. S echts enkele lokale buien Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen, Maximumtem peraturen van 14 tot 18 graden Vandaag: zon onder 21.01 uur Maan onder 4.22 uur m8guur.ZOn °P 419 UW' Maan op Het weer in Europa Helsinki Stockholm Oslo kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon weer onbew. h. bew. 1. bew. h. bew. regen geh. bew. zw. bew. zw. bew. onweer zw. bew. zw. bew. h. bew. onweer zw. bew. regenbui zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. h. bew. h. bew. 1. bew. 1. bew. h. bew. 1. bew. max. temp 19 19 21 17 14 22 19 22 20 24 26 25 20 18 20 20 22 23 25 18 23 23 27 26 25 33 27 27 De Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Vietnam, Maxwell Taylor, is gisteren vanuit Washington weer naar zijn stand plaats teruggekeerd. Taylor heeft o.m. overlegd met president Johnson. Volgens berichten iin Washington zal Zuid-Korea spoedig overgaan tot het zenden van troepen naar Zuid-Vietnam. In Kairo is gisteren een Vietcong-dele- gatie aangekomen die op doorreis is naar Algiers voor het bijwonen van de Afro - Aziatisch e conferentie. Na een politieke crisis van twee we ken, ontstaan door een grondwettelijk geschil over een hervorming van het kabinet door president Phan Khac Suu en een anti-regeringscampagne van het Zuidvietnamese katholieke element, is de Zuidvietnamese regering zaterdag morgen afgetreden. De macht werd daarbij overgedragen aan het militaire gezag. De leidende figuur in het nieuwe mi litaire bestuur van Zuid-Vietnam, gene- raal-majoor Ngoejen Van Thieoe, heeft zondag plechtig beloofd, dat de militai re leiders alle krachten zullen richten op de vernietiging van de Vietcong. De generaal, die minister van defensie was in de aftredende burgerlijke regering, verklaarde in een dagorder over de ra dio, dat het gehele potentieel van het land zal worden samengebundeld in een veldtocht tegen de Vietcong. De mi litairen, zo zei hij, hadden het bewind weer op zich genomen omdat de opeen volgende regeringen sinds de omverwer ping van Ngo Dinh Diems regime in 1963 er niet in waren geslaagd het pad naar de overwinning te vinden. Gene raal Thieoe. één van degenen die in februari j.l. de tot dan toe sterke man van de strijdkrachten, generaal Ngoejen Khanh, uitschakelden, beloofde voorts een einde te zullen maken aan corrup tie. ROTTERDAM (ANP) In de nacht van zaterdag op zondag is in de Ger- desiaweg te Rotterdam een 49-jarige vrouw met een messteek in haar borst aangetroffen. De vrouw, die op weg was naar het huis van een vriendin, is door een on bekend gebleven man aangevallen, die, toen zij zich verweerde, een mes te voorschijn haalde en haar neerstak. De vrouw is, nadat een voorbijganger de politie gewaarschuwd had, naar het Bergwegziekenhuis overgebracht. Daar bleek dat één van haar longen door het mes was geraakt. Zij verkeert niet in onmiddellijk levensgevaar maar was nog niet in staat de recherche bij zonderheden te vertellen. (Van onze redactie buitenland) BONN/PARIJS Er blijkt be langrijk verschil te bestaan in officiële uitspraken, die na het bezoek van president Charles de Gaulle aan kanselier Erhard zijn gedaan over een voorstel tot het houden van een conferentie vaï*> de regeringshoofden der EEG- landen. De conferentie zou moe ten gaan over de problemen der Europese economische en poli tieke éénwording. Aan Duitse zyde verklaarde gisteren regeringsperschef Von Hase, dat de beide staatshoofden het in Bonn eens waren geworden over een voorstel een dergelijke conferentie voor het eind van dit jaar te houden. De Franse pre mier, George Pompidou, verklaarde in een interview: ,,Een topconferentie be hoort tot de mogelijkheden, maar liet hangt er van af, wat de volgende week (op de E.E.G.-ministerconferentie in Brussel) gebeurt". Von Hase deelde voorts mee, dat de standpunten van Frankrijk en Duits land op het gebied van de financiering van de gemeenschappelijke Europese landbouwmarkt dichter bij elkaar zijn gekomen. Bonn heeft zich bereid verklaard mee te werken aan een gesprek over de financieringskwestie met de andere' E.E.G.-partners op basis van een ge- lijkere verdeling van de financiële ver plichtingen en gelijktijdige ontwikke ling van de Europese douane-unie, be- lastingmarkt, handelspolitiek en land bouwpolitiek. Uit niets is echter geble ken van een toenadering van de stand punten van De Gaulle en Erhard over de vorm, die aan een verenigd Europa moet worden gegeven. De Gaulle heeft zaterdag ook een gesprek „onder vier ogen" gehad met oud-kanselier Konrad Adenauer. Vol gens Adenauer ging het gesprek over de huidige situatie in de wereld. De beide mannen, De Gaulle is 74 en Adenauer 89, zouden zich nogal hebben vermaakt over berichten, dat zij in slechte gezondheid zouden ver keren. Tijdens een diner, dat Erhard zijn gast aanbood, zei De Gaulle o.m. in een toast: „Als een politieke samenwer king tot stand zou zijn gekomen, zou den anderen zich daarbij kunnen aan sluiten, zo zij dit zouden wensen". De Franse president gaf hiermee een dui delijke wenk in de richting van En geland. Mr. B. Biesheuvel minister van Landbouw en Visserij, heeft op het con. gres van de Europese Beweging in Am sterdam, gepleit, nu weer een Frans veto dreigt, voor een eendrachtig op treden van de vyf overige E.E.G.-parfc. ners inzake het vraagstuk van het par. lementaire toezicht in de Europese sa menwerking. Het vraagstuk is acuut geworden door de voorstellen voor de gemeen schappelijke financiering van de land bouw en het verkrijgen van eigen mid delen voor de E.E.G. Mr. Biesheuvel drong aan op meer realisme in de Euro_ pese politiek. Hij meende, dat de ge meenschappelijke markt thans duide lijke contouren begint te krijgen en de eindfase in zicht komt. (Van onze correspondent) TILBURG Ongeveer een miljoen schade veroorzaakte de brand die za terdagavond een katoenmagazijn van de Tilburgse Katoenspinnerij N.V. ver woestte. Noch van het gebouw, noch van de inhoud was iets te redden. De produktie in het bedrijf (650 per soneelsleden) zal waarschijnlijk hoege naamd geen hinder van de brand on dervinden. Ruim een jaar geleden ging bij een brand op de terreinen van hetzelfde be- dryf een buitenopslag van katoen verloren. De schade bedroeg toen bijna anderhalf miljoen gulden. De Tilburgse brandweer concentreer de de eerste van de 36 stralen op het behoud van het fabriekscomplex. Hitte en dikke walm maakte het de brand wacht niet gemakkelijk de vuurhaard te naderen zodat van persluchtmaskers gebruik moest worden gemaakt. Het vuur kreeg een uitweg toen het platte dak van het als een fakkel brandende magazijn werd stuk gehakt en ook de uitgangen aan de zijde van de Lovense Kanaaldijk werden geforceerd. Daar door verminderde de druk op het be- drijfsgedeelte en kon de brandweer enorme hoeveelheden water op de hard nekkige brandende katoen gaan storten. Water was er voldoende omdat de vier autospuiten konden worden aangesloten FOTO: Van een kostbare inhoud van het magazijn bleef een viezesmeu lende massa over. op het Wilhelminakanaal, vlak voor de poorten van het fabriekscomplex. Ook met het publiek had men weinig moei' te. Aan de overkant van het kanaal had men een plaats eerste rang, zodat de brandweer alle ruimte had om te werken. Dat was wel nodig omdat zij steeds een stapje terug moest doen ,als het magazijn vette zwarte rook uit braakte en brokstukken uit de bakste nen muren sprongen. Ook moest er ge sleept worden met benzinetanks en gas oline die onder een afdak naast het brandende magazijn waren opgeslagen. De brandweer zal nog dagenlang moe' ten nablussen en ook het uit elkaar ha len van de balen zal nog veel werk vergen. Na de traditionele verjaardags viering van de Engelse vorst (in), the trooping of the colour on the Horse Guard parade, die werd af genomen door de Engelse konin gin, wuift zij met haar zoontje prins Edward, op de arm de me nigte voor het Bucking hampaleis toe. (Van onze correspondent) TILBURG Een 31-jarige em ployé van een Tilburgse wasserij, die tot taak heeft de zakken leeg te halen van de kledingstukken, vond daar drie biljetten van hon derd gulden in. „Een mooi buitenkansje", dacht hij verheugd en hij liet meteen zyn werk in de steek om flink aan de boemel te gaan. Dat hield hjj een paar dagen vol. Toen was er van de driehonderd gulden nog vijftig cent over. En de boemelaar is in gerekend. In Ossendrecht maakte de K.N.W.U. het gezelschap be kend dat Nederland zal verte genwoordigen in de kleine tour. Het zijn: Harrie Stevens, Eddy Beugeis, Karei Leyten, Wim Scheepers, Henny Schouten, Harm Ottenbros, Jan Hoogland en Nico Lute. Laatstgenoemde is de enige die deze Tour de l'Avenir al eens deed. Karei Leyten uit Breda staakt geboekt als de enige onafhankelijke. De overige renners zijn allen ama teur. Die bekendmaking volgde na de finish van de Brabantse ronde, die plaatshad op de legerplaats Os sendrecht. Daar mocht Nol Kloos terman zich laten huldigen als eindwinnaar. KAREL LEYTEN enige onafhankelijke Karei Leyten startte geweldig in een driedaagse wedstrijd. In de buurt van Rijssel toonde hij zijn kwaliteiten door de eer ste etappe te winnen. Wim Scheepers is wraak aan het nemen op de doping-affaire in Oostenrijk. Hij leidt momenteel de ronde van Belgisch Limburg Overigens is er weer een nieuw schandaal rond stimulerende middelen. In Engeland werden vier renners uit de koers genomen. Na alarmerende berichten gaat de voetbalfusie in Twente toch door. De moeilijkheden zyn opge lost en men is druk bezig met hef afwerken van contracten. Nieuw-Borgvliet blijft vierde klasser. Het klopte in een beslis singswedstrijd de ploeg van Kruis land: 3-4. Brabantse en Zeeuwse scho lieren vochten in Roosendaal fanatiek voor plaatsen in de fi nales van het Nederlands school-atletiekkampioenschap, dat binnenkort in Den Helder gehouden wordt. OVERASSELT, (KNP). De twee jaarlijkse samenkomst „Koempoelan", van de leidsters en leiders van de Ka tholieke Verkennersbeweging in Ne derland, die in het weekeinde op Gil- well „St.-Walrick" bij Overasselt werd gehouden, stond in het teken van de spelvernieuwing. De Katholieke Verkenners beweging, die dit jaar 35 jaar bestaat, heeft in deze tijd van techniek en veel vrije tijd en ommekeer op alle gebied, even zeer een taak als enkele decennia ge leden. Hierop en op de nieuwe wegen, die moeten worden gezocht wezen tij dens de Koempoelan de oud-aalmoeze nier van de verkennerij, mgr dr. A. C. Ramselaar, thans adjunct-aalmoezenier van de OIC, de hoofdcommissaris H. Post. Na 35 jaar katholiek verkennen in Nederland, zo verklaarde mgr. Ramse laar, staan we nog steeds aan het be gin van het werk. Daarom is er ook nog altijdd bezinnig nodig en bereid heid tot vernieuwing, maar voor al een levensvisie en een levens houding, waaruit het verkennen is ge boren en waartoe het verkennen kan voeren. Hij signaleerde geluiden dat het ver kennen zichzelf zou hebben overleefd en niet meer past in ons huidige cul tuurpatroon. Ook binnenskamers, al dus mgr. Ramselaar, schijnt de ma laise te wokeren; het geloof in eigen kracht en waarde slinkt. Er is een fel dispuut over de toekomst van het ver kennen. Hij hield de drieduizend leidsters en leiders voor dat het verkennen beslist niet overbodig is geworden, maar dat het oude ideaal wel nieuw overdacht moest worden en een nieuwe gestalte moest krijgen. ,,In de vrije tijd, die in de huidige tijd steeds toeneemt, kiest de persoonlijkheid zijn weg, zet zich het karakter, groeien en sterven zijn idealen. Daar wordt de godsdienst de top van het leven of vervliegt ze als rook in stompzinnig amusement". In de huidige situatie, aldus spreker, zal het verkennen te gronde gaan als het niet nieuwe krachten weet los te slaan om de jongeren te bezielen het rechte pad te vinden in deze wereld van vrijheid en leefidealen. Het gaat in de verkennersbeweging van vandaag om een visie, om een overtuigng. Niet een dode letter, geen formule of dema gogische leus, maar een moraal van eerlijk en waarachtig dienen, eerlijk en zuiver staan juist in de vrijheid". Op het aandeel van de leidsters en .leiders bij de vernieuwingsbeweging in de Verkennerij ging hoofdcommissaris H. Post zondagmorgen verder in Te voren hadden de leidsters en leiders kennis kunnen maken met vele nieu we spelmogelijkheden, waarbij van de modernste technieken als radio-appa- ratuur en foto- en filmcamera's ge bruik wordt gemaakt. De heer Post stak de leidsters en leiders een hart onder de riem toen hij zei dat ,,de verkennersbeweging niet verstard is, niet teert op een uit- de-tijd-zijnd strijdideaal. maar dat de beweging steeds evolueert. Aan het slot van zijn uiteenzetting pleitte commis saris Post voor een ouderraad, opdat de ouders meer inzicht krijgen en meer invloed kunnen uitoefenen op het Ver kennen anno 1965. (Advertentie) p VAN ONZE ADVERTEERDERS Tot woensdag 12 uur 's middags kunt u nog uw oplossingsformu lier inzenden.

de Stem | 1965 | | pagina 1