Bouwvakker onder puinlaag bezweken Dong Xoai heroverd 1 loeren Rouwdienst in Eden vooi vermoorde missionarissen Hogere vergoeding voor opleiding volwassenen Wetenschappelijk personeelsofficieren vormen nodig ■M Af' EIGENAAR STEELT ZIJN VLIEGTUIG SOVJET-UNIE VRAAGT UITLEVERING DRIE OORLOGSMISDADIGERS Reddingswerk vergeefs Hier moet een ventilator komen _&z/w£sJerke,hu,d? .Sursum Corda verdwijnt 1 juli Amerikaanse probeersels in Vietnam Emigrant krijgt anderhalf jaar BINNENHOF Exclusief 7 „GODSLASTERING" oorwaardelijke straf geëist tegen redacteur PC. Johnson neemt initiatief tot ontwapening VERENIGING VAN ONDEROFFICIEREN: VOOR VERBETERING SFEER IN DIENST. ITHO Roulette in De Bilt (na ruzie) weer open Dienstweigeraar wilde niet voor Defensie werken eis f 25.- boete OPRICHTING BOUWRAAD VOORGESTELD Medeleven van paus Paulus: Nu één beloning alle cursisten voor wereld-delen speldjes. Financiën struikelblok Notities ROND %fÊJ HET Een plezierig mens in de Haarlemmerhout BIJ VERSTEK: 7 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 12 JUNI 196S Zuidvietnamese troepen door zoeken een gewezen barak van .de Amerikaanse adviseurs na de her overing van de stad Dong Xoai. Bijna het gehele Amerikaanse gar nizoen was buiten gevecht gesteld. Vele Amerikanen werden gedood, anderen gewond. AMSTERDAM (ANP) Wegens „sma lende godslastering" heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam, mr. W. Tonekens, gistermorgen tegen de 23-jarige hoofd-redacteur van het Amsterdamse studentenweekblad „Proporia Cures". Eén maand voorwaar delijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar en een geldboete van 200 gulden geëist. De tenlastenlegging betrof het artikel „Special to P. C. een reiscorrespon- dentie uit het jaar „0" van de hand van deze redacteurstudent, dat op de voor pagina van het P. C.-nummer werd aan gekondigd als het „Extra Jezusnummer". In dat artikel vertelde de hoofdredac teur in de vorm van een reportage en in de stijl van de Haagse Post het bijbel verhaal van de kruisiging, en werden bijbelfiguren geïnterviewd of sprekend ten tonele gevoerd. Mr. Tonekens las tijdens het voordra gen van de tenlastenlegging nog' eens het gehele artikel uit P. C. voor. In 2ijn requisitoir legde de officier er de na druk op dat het hem niet ging om de godslastering als zodanig, maar vooral om het gevolg, nameling de kwetsing van godsdienstige gevoelens, die hij als een vergrijp tegen de openbare orde be schouwde. NEW YORK (U.P.I.) In V.N.-kringen in New York verluidt dat president John son van plan is een belangrijk initiatief te nemen ter doorbreking van de ont wapeningsimpasse tussen Oost en West en om bewijs te leveren van Amerika's wens dat aan de bewapeningswedloop een einde komt. De president zal zijn voorstellen lance ren tijdens de viering van de 20e verjaar dag van de oprichting der Verenigde Na ties op 26 juni in San Francisco. Precieze details over Johnsons plannen zijn niet bekend, maar volgens welinge lichte kringen zouden ze „tastbaar be wijs" leveren van Amerika's goede wil en bereidheid tot het doen van ingrijpende concessies. Nadat de voorstellen in San Francisco zullen zijn gedaan, aldus genoemde krin gen, zullen ze formeel ter sprake worden gebracht op de ontwapeningsconferentie in Genève, die op een niet vastgestelde datum gehouden zal worden. (Advertentie) BRUSSEL (A.N.P.) Een reddings ploeg heeft gisteravond het stoffelijk overschot geborgen van een Belgische bouwvakarbeider, die door een instorting in een acht meter diepe kuil van de bui tenwereld was afgesloten. Van de 56- jarige man, Camille Bonne, werd na het ongeval, dat gisterochtend gebeurde, geen teken van leven meer gehoord. Hij was bezig met het gelijkmaken van de bodem van een kuil in het cen trum van Brussel, waar beton in moest worden gestort voor een nieuw gebouw. Hij was nauwelijks afgedaald of één van de stutten van de acht meter hoge wand stortte in. Bonne werd onder tonnen zand en gruis bedolven. Zonder hoop hem te kunnen bevrijden werd door de gealar meerde brandweer en de andere arbei ders begonnen met de verwijdering van het zand. Plotseling hoorde men nog kre ten van het slachtoffer, die aanvankelijk de instorting bleek te hebben overleefd. Om verdere instortingen te voorkomen werd het zand emmer voor emmer ver wijderd. Er kon contact met hem wor den gemaakt door een koperen buis, waarmee ook zuurstof werd aangevoerd. Zijn stem werd echter zwakker naarmate het reddingswerk meer tijd bleek te ver gen dan was verwacht. Na vier uur zwoegen werd niets meer van hem gehoord en enkele uren later werd de hoop, dat de man nog kon wor den gered, vrijwel opgeheven. Later werd vastgesteld dat op de plaats waar de verongelukte arbeider een toe vlucht moet hebben gezocht, gas is door gedrongen. Er werd onmiddellijk begon nen met het pompen van zuurstof in de ARNHEM (ANP) Pas wan neer commandanten de beschik king krijgen over goed opgeleide, wetenschappelijk geschoolde, per soneelsofficieren, zal er sprake zijn van een wezenlijke poging tot ver betering van de sfeer in de dienst. De president van de Koninklijke Ver eniging van Onderofficieren van de Ko ninklijke Land- cn Luchtmacht zei dit gis teren in de algemene vergadering in Arn hem. Die personeelsofficieren zouden dan de belangrijkste schakels moeten zijn di rect na de commandant en volkomen open moeten staan voor het personeel en al hun problemen. Hij noemde het ook schadelijk wanneer functionarissen veelvuldig wisselen. Voor een personeelsfunctie is het echter funest. Het is dan ook schadelijk voor een goede sfeer, dat de officieren, die thans met de personeelsaangelegenheden worden belast de ene dag nog commandant zijn, of be last met de zorg voor het materieel, de andere dag een personeelsfunctie moeten vervullen, terwijl ze soms tegelijkertijd nog met de gedachte moeten rondlopen, aldus de president, dat zij een dergelijke functie te lang moeten verrichten, daar dit mogelijk schade zal doen aan hun ver dere carrière. Over het georganiseerd overleg zei hy dat een dieptepunt in de besprekingen ongetwijfeld is geweest de kwestie be treffende verlof- en bewegingsvrijheid met de feestdagen. Het is ons nog steeds niet duidelijk benadrukte hy, waarom de minister door een beslissing te nemen te gen de wensen van het gehele personeel in ons vertrouwen in zyn beleid zo ern stig heeft menen te moeten schokken. Ook ging hij nog in op de reorganisatie bij de Koninklijke Landmacht. Hoewel, zei hij, deze reorganisatie reeds voor een belangrijk deel is voltooid is de rust bij de Koninklijke Landmacht nog niet ge heel teruggekeerd. Diverse herscholingen van personeel zijn gaande of moeten nog geschieden. Er wordt veel gesproken over opheffing, uitbreiding, inkrimping, samen voeging en verplaatsing van onderdelen. Niemand van ons weet echter wat er zal gebeuren en of er wel iets zal gebeuren. Wij willen, aldus de heer Dekker, aan de vele geruchten die nu de ronde doen. voorbugaan, maar doen wel een beroep op^ de overheid om door middel van een juiste en tydige voorlichting het ontstaan van geruchten als deze te voorkomen. (Advertentie) holte op acht meter diepte, tot men gis teravond het stoffelijk overschot vond. UTRECHT (ANP) De speelzaal van de stichting Entire Nous" in hotel restaurant „De Alsemhof" in de Bilt, die drie dagen gesloten is geweest in verband met een onenigheid in het stich tingsbestuur, is gistermiddag weer voor publiek (en politie) geopend. „De voor zitter en zijn echtgenote zijn uit het be stuur gezet", verklaarde de exploitant. De speeltafel, waarop het zogenaamde 24-spel wordt gespeeld, is ook gewijzigd. Er is een nieuwe middenschijf aange bracht waardoor de cijfers van twee kanten goed zichtbaar zijn. DEN HAAG (A.N.P.) De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag, heeft gisterochtend 25.- boete geëist tegen de 23-jarige analist J. P. B. uit Heiloo. Na zijn weigering de militaire dienstplicht te vervullen was B. bij de Staatsdrukkerij te werk gesteld, maar op 23 mei 1964 bleef hy weg, omdat hij be zwaar had tegen het verzorgen van druk werk voor het ministerie van Defensie. Voor dit feit had de officier van jus titie bij de rechtbank in Den Haag tegen B. 25,- boete en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf geëist. De recht bank ontsloeg hem- evenwel van vervol ging. Tegen die beslissing kwam de offi cier in beroep bij het gerechtshof. Het principiële bezwaar, dat de jonge man tegen de dienstplicht had, werd er kend en hij werd eerst te werk gesteld bij de Nederlandse Heidemaatschappij. Later kwam hij bij de Staatsdrukkerij. Toen hij moest helpen bij het vervaardi gen van drukwerk voor Defensie, maakte hij zijn bezwaren daartegen kenbaar bij zijn chef. Toen er echter geen verande ring in zijn werk kwam bleef hij op 23 mei thuis. Hij vervoegde zich bij het de partement van Defensie, waar hij zijn bezwaren kenbaar maakte. Drie dagen later ging weer aan het werk omdat hem een nader onderzoek was toegezegd, maar ook omdat hem was medegedeeld dat er vrij zware straffen waren gesteld op dit soort dienstweige ring. De situatie bleef onveranderd en B. is sindsdien normaal aan het werk gebleven, ondanks zijn bezwaren. Het hof zal op 23 juni arrest wijzen. Modieus Peru gekamd TRICOT Tinu-ivT tVPOnrlpr ffrote den van de vermoorde missionarissen UDEN (KNP) under grote belangstellenden bevond sicfa ook de belangstelling heeft gistermiddag - - -- «- in de Pius X kerk te Uden (N.-Br.) een plechtige rouwdienst plaats gevonden voor de 15 Nederlandse missionarissen 14 paters en broe ders Kruisheren en één broeder van St. Gabriël die 30 mei bij de rivier van Roebi te Buta in Kongo zijn vermoord. De bisschop van het gebied Bondo, waar de Nederlandse Kruisheren werk zaam waren, mgr A. Creemers uit JBel- gië. droeg de H. Mis op. Namens het Nederlands episcopaat was mgr W- Bek kers, bisschop van Den Bosch aanwe zig, terwijl mgr. E. Le Maitre, de pau selijk nuntius in Nederland, mgr G. Bel trami, vertegenwoordigde, die wegens ziekte verhinderd was. Als diaken en subdiaken fungeerden de Nederlandse en Belgische missiepro curatoren van de kruisheren, pater P. Bakker en pater H. Lantin. Troondiakens waren de provinciaals van de beide provincies der Kruisheren, de paters dr H. v. d. Ven en dr. A. Ramaeckers. De predikatie werd gehouden door mgr. dr. W. van Hees, magister gene raal van de Kruisheren. Onder de vele aanwezigen, familiele- UTRECHT (A.N.P.) De in de cen trale commissie bouwnijverheid samen werkende werknemersorganisaties hebben de raad van bestuur bouwbedrijf voorge steld een bouwraad in te stellen, een pa ritair samengesteld overleg- en bestuurs orgaan voor de bouwnijverheid, die on der meer het wetenschappelijk onderzoek in de bouwnijverheid zal subsidiëren, evenals de vakopleiding en andere even tuele gemeenschappelijke zaken van werkgevers- en werknemersorganisaties. Tevens hebben de drie samenwerkende bonden bezwaren geuit tegen te eenzijdi ge opzet van het wetenschappelijk on derzoek, zoals de werkgevers dat willen. Zij willen dit onderzoek financieren door een heffing van een half promille van de omzet, maar de werknemers wensen me dezeggenschap bij de bestemming van deze gelden. De centrale commissie bouw> nijverheid meent deze medezeggenschap te kunnen bereiken door de instelling van een bouwraad. De Stichting Bouwre search zou daardoor kunnen worden ont heven van de coördinerende taak ten aan zien van de financiering van het weten schappelijk onderzoek in de bouwnijver heid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door het aanbrengen van wijzigingen in de loondervingsvergoe dingen wil de regering trachten het vol gen van een cursus op de centra voor vakopleiding van volwassenen aantrek kelijker te maken. Met terugwerkende kracht tot 7 januari 1965 is het onder scheid in beloning tussen gehuwde en ongehuwde cursisten (kostgangers, al- leenwonenden en thuis-inwonenden) komen te vervallen. Alle vergelijkbare categorieën cursisten ontvangen nu een zelfde beloning. Deze beloning is bo vendien verhoogd. Gehandhaafd blijft de aftrek voor jeugdigen en voor ge meenteklassen. Eveneens met ingang van 7 januari jl. is er wijziging gekomen in het bedrag dat als zgn. „bouwtoeslag" wordt uit gekeerd aan cursisten, die een opleiding als bouwvakarbeider volgen. Ook voor deze toeslag wordt thans geen onder scheid meer gemaakt tussen kostwin ners en niet-kostwinners. Bij de toe kenning van huurbijslag en bij de toe passing van de regelingen voor vergoe dingen wegens gemaakte pensionkos ten, blijft het onderscheid tussen kost winner en niet-kostwinner gehand haafd. Er zijn in ons land in totaal 24 oplei dingscentra, die ongeschoolde werkzoe kenden van 1850 jaar de mogelijk heid geven een vakopleiding te ontvan gen. In het algemeen wordt opgeleid voor de metaal- en bouwvakken. Bij sommige centra wordt ook opgeleid voor beroepen als automonteur, elek- tromonteur e.d. In totaal werden sinds 1945 ongeveer 65.000 vaklieden opge leid. Op het ogenblik volgen pl.m. 1600 personen een bouwvakopleiding en pl.m. 1100 personen een opleiding in de metaalvakken. Inlichtingen verschaf fen de gewestelijke arbeidsbureaus. (Advertentie) Babyderm-zeep Bij Babyderm-zeep (dubbel stuk),-poeder, -crème, -olie, -shampoo en -haarlotion, voor de kinderen tijdelijk sierlijke Een man die op „Zestienihoven" al jarenlang rondvluchten organiseert klopte gisteren, nogal boos, bij de luchtvaartdienst van de rijkspolitie aan. „Mijn vliegtuig is gestolen", zei hij. Onmiddellijk klommen de politie mannen in di© telefoon, wellicht zelfs met het voornemen alle Interpol-re laties op de aardbol te alarmeren. De kwestie echter bleek een beetje anders te liggen. De Britse eigenaar van het toestel had zich bij de vliegyelddirectie gemeld miet de me dedeling, dat de huurder zich niet aan het contract had gehouden en dat hij zijn eigendom daarom maar mee terug nam. „Kan allemaal best zijn," repli ceerde de huurder, „maar ik heb de vliegpapieren. Hoe kon dat toe stel dan opstijgen?" En dat is een vraag die de rijkspo litie ook nu nog intrigeert. Belgische provinciaal van de broeders van Sint Gabriël, broeder Henri. Paus Paulus heeft de familieleden van de omgekomen missionarissen en hun oversten schriftelijk zijn deelneming be tuigd. Ook de Kongolese bisschop van Leopotdstad, mgr. Malula, stuurde een bewijs van' medeleven aan de familie van de slachtoffers. AMSTERDAM (KNP) Per 1 juli zal „Sursum Corda" het kerkelijke nieuws blad voor Amsterdam en omgeving, wor den opgeheven, De directie ziet zich tot deze stap genoodzaakt vanwege de finan- siële moeiiykheden rond het blad. Deze moeilijkheden werden de laatste tijd steeds groter, omdat 16 van de 46 Amsterdamse parochies ertoe waren over gegaan eigen blaadjes uit te geven. De pastoors kregen naar hun oordeel in „Sursum Corda" te weinig ruimte voor eigen parochienieuws. Bovendien waren zij het lang niet allen eens met het be leid van de redactie. Het curatorium van de bisdommen Haarlem en Rotterdam, dat belast is met het toezicht op de bisdombladen, beraadt zich over de stappen die na de ophef fing4 van „Sursum Corda" zullen moeten worden genomen. MOSKOU (UPI) De Sovjet Unie heeft gisteren in formele nota's aan de Verenigde Staten, Canada en West-Duits- land om de uitlevering gevraagd van drie vermeende oorlogsmisdadigers. De namen van de drie personen in de notas luidenr Eichelis, Maikowskis en Puntulis. De drie mannen zouden thans woonach tig zijn in Karlsruhe, Nimeola (staat New York) en Willewdale in Ontario. In de nota's, die op de drie ambassades werden overhandigd, werd gezegd dat tegen de drie mannen aanklachten zijn ingediend, wegens collaboratie met de nazi's tijdens de bezetting van Letland in de tweede wereldoorlog. Als politiemannen in het district Re- zekner zouden de mannen „hebben deel genomen aan massa executies en het be straffen van Russische onderdanen en de fascisten hebben bijgestaan in het zenden van deze onderdanen onder dwang naar Duitsland". Verder werd in de nota's gezegd „De Russische regering verwacht dat de re geringen van de Verenigde Staten, Ca nada en West-Duitsland de noodzakelijke maatregelen voor de arrestatie en uitwij zing van deze mannen naar de Sovjet- Unie zullen nemen". GERUCHTEN als zouden de opgaven voor het middelbaar eindexamen Frans al een week voor de examendatum in Parijs gecirculeerd hebben, zijn door het Franse ministerie van onderwijs ter gengesproken. Toch zal een onderzoek worden ingesteld. De kwestie Vietnam is opnieuw ge compliceerder geworden. Oorzaak hiervan is het besluit van president Johnson om de Amerikaanse troe pen in Zuid-Vietnam een meer offen- sievere houding te laten aannemen, 't Bericht over de nieuwe ontwikke ling in de strijd tegen Vietcong heeft in de Verenigde Staten grote beroering veroorzaakt. Er wordt nu in alle ernst van verschillende zij den op gewezen, dat de directe in zet van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam gemakkelijk tot een reactie kan leiden van Noord-Viet- nam en communistisch-China (om slechts enkele landen te noemen) om óók openlijker met meer mankracht en materiaal aan de strijd te gaan deelnemen. Een lokale oorlog van het type Korea met alle gevolgen van dien voor de internationale poli tieke toestand ligt dan voor de hand. Het besluit van de Amerikaanse president komt als een volslagen ver rassing. Nog enkele weken geleden liet Washington aan wie het maar wilde weten, horen, dat het de bom bardementen op Noord-Vietnam zou staken als Noord-Vietnam bereid zou zijn tot onderhandelingen zonder voorwaarden Zou Hanoi dit weigeren, dan zouden de bombardementen wor den uitgebreid en zouden fabrieken, haveninstallaties en andere vitale bojecten voor de Noordvietnamese economische behoeften „doelen" worden van de Amerikaanse lucht aanvallen. Deze met veel ophef aangekondig de fase heeft president Johnson nu blijkbaar uitgesteld of helemaal la ten varen. Voor deze maatregel valt wel een verklaring te vinden. De Amerikaanse president moet welhaast tot de overtuiging zijn ge komen, dat de communistische te genstanders ondanks de grote rava ge die de luchtaanvallen hebben aan gericht, vastbesloten blijven niiet met Amerika te onderhandelen. Om hun vastbeslotenheid ten overvloede nog eens duidelijk te tonen heeft de Vietcong de laatste weken op zeer effectieve wijze in Zuid-Vietnam ge vochten. De verliezen aan Zuidviet namese en Amerikaanse zijde wa ren bijvoorbeeld de vorige week zo groot, dat gesproken werd van de zwartse week in de strijd in Zuid- Vietnam. Het is niet aan te nemen, dat de Vietcong, Noord-Vietnam of commu nistisch-China door de grote span ningen nu plotseling wel tot onder handelingen met de V.S. bereid zul len zijn. De politiek van president John son begint steeds meer te lijken op een reeks van „probeersels" hoe de vijand ,,op de knieën te krijgen." Dat kan bij een minder capabele tegenstander wellicht succes hebben, maar een beweging als de Vietcong, die behalve de steun van de hele communistische wereld ook in Zuid- Vietnam een zekere populariteit ge niet en daarbij ook vele niet-com munisten onder haar gelederen heeft, zal met wapengeweld niet klein te krijgen zijn. Bij alle tegenslagen die Zuid-Viet nam en de Amerikanen militair te verduren hebben gekregen komen ook nog de politieke woelingen in Saigon. Momenteel bestaat er weer een krachtige door katholieken ge leide stroming tegen de huidige pre mier Quat en> zijn kabinet. Deze heeft de militaire leiders gevraagd te bemiddelen in de politieke crisis maar dat is juist wat een groot deel van de bevolking niet wenst. De ge neraals hebben zich in het verleden veel te veel met de politiek bemoeid en men was nu eindelijk blij een regering rijk te zijn bestaande uit burgers. Daarbij komt nog dat de premier en president Suu ook al in politieke onmin met elkaar leven. Terwijl de president een oogje knipt naar de oppositie tegen premier Quat, doet deze laatste zijn best de militairen op zijn hand te krijgen. Kortom: men mag verwachten dat binnen afzien bare tijd deze of gene een greep naar de macht zal doen in Saigon. Het grapje doet de ronde dat de Amerikaanse ambassadeur generaal Maxwell Taylor al een paar kandi daten heeft voor de bezetting van de hoogste posten in 't land... Op internationaal niveau worden ook pogingen ondernomen een bijdra ge te leveren aan de oplossing van de kwestie-Vietnam. Dezer dagen heeft de Britse minister van buiten landse zaken, Steward een Britse plan bekendgemaakt, dat drie hoofd punten bevat: 1. Het. instellen van een wapen stilstand alvorens een vredesconfe rentie bijeen komt; 2. Het verkrijgen van een rege ling die aan Zuid-Vietnam waarbor gen zal geven tegen elke vorm van agressie; 3. Een vrije beslissing van de vol keren van Noord- en Zuid-Vietnam om zich over hun toekomstige be trekkingen uit te spreken. Dat dit plan het nimmer zal ha len is duidelijk. Daarvoor houden de punten 2 en 3 te grote illusies in. De verwarring rond Vietnam is gro ter dan ooit. In het stadium waar in de oorlog zich thans in Zuid-Viet nam bevindt en in het raam van A~ merikaanse vastbeslotenheid de com munisten geen duimbreed expansie meer toe te staan waar ook ter we reld, is wapengekletter haast niet te vermijden. Maar een oplossing van het conflict in Vietnam wordt er steeds meer door bemoeilijkt. De UNO die in dit conflict het aange wezen orgaan is om uitkomst te brengen staat machteloos. De kwes tie-Vietnam zal dan ook een slepen de zaak worden, analoog naai* de Franse strijd in Indo-Chlna, tenzij de internationale politieke situatie op deze of gene dag een andere ontwik keling aangeeft In Haarlem is vrijdagochtend een kunstmarkt geopend op het terrein van de voormalige stads- doelen. Daar staan 50 kraampjes, waar etsen, tekeningen, aquarellen, beeldhouwwerken en andere kunst voorwerpen worden verkocht. De foto geeft een overzicht van de markt, met op de voorgrond de schrijver Godfried Bomans, die de markt opende. DORDRECHT (ANP) Gistermor gen heeft de rechtbank in Dordrecht de 42-jarige C. van H. voormalig amb tenaar-rechercheur by de gemeentepo litie in die stad, die vier jaar geleden niet achterlating van een zware schul denlast onverwachts naar Canada emi greerde, bij verstek veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenis straf met bevel tot gevangenneming. Onder valse voorwendsels had van H., die als chef van de vreemdelingendienst bij de politie in Dordrecht „voorbeeldig" werk had geleverd, een aantal mensen, onder wie zijn vader, opgelicht voor in totaal 60.000 tot 80.000 gulden. (Van onze parlementaire redacteur) P. v.d. Sanden) DEN HAAG In politiek Den Haag kent men de heer E. Toxopeus als een vrij gemoedelijk man, die bij tijd en wijle een keihard politicus kan zijn- Iemand als dr. W. de Kort, gedurende enkele jaren fractieleider van de KVP, kan daarover volop meepraten. De heer Toxopeus sjouwt sinds hij minister-af is het land door om op allerlei verga deringen en bijeenkomsten korte rede voeringen te houden voor ieder, die het maar wil horen, maar uiteraard binnen het kader van zijn partij, de VVD. Mr. Toxopeus verbaasde er zich on langs over, dat de politieke journalis ten belangstelling voor zijn activiteiten toonden. Hij liet toen onmiddellijk we ten, dat hij geen belangrijke verkla ringen zou afleggen. De oud-minister vond, dat hij daarmee voorlopig nog moet wachten. Men kan over een der gelijk standpunt verschillend denken, maar men dient het uiteraard te respec teren. Als mr. Toxopeus niet wil spre ken, anders dan in vaagheden en al gemeenheden, dan is dat zijn goed recht. De oud-minister schijnt evenwel van dat pad te zijn afgedwaald. In 't VVD- orgaan lazen wij tenminste de medede ling, dat de heer Toxopeus aan zijn toezegging om in Rijswijk een rede te houden „de voorwaarde heeft verbon den, dat de bijeenkomst alleen voor VVD-leden toegankelijk zal zijn". Is dit nog niet zo vreemd, wat daarna volgt doet toch de wenkbrauwen wel fronsen. Het blad schrijft: „Zulks im pliceert, dat de VVD-leden van Rijs wijk een waardevolle voorlichting te wachten staat, die hen zal steunen in hun werk voor de partij". Nadat men dan heeft meegedeeld, dat ook de VVD-leden uit andere, aangrenzende gemeenten welkom zijn zegt de schrij ver de heer C. Niermeier: „Sterker nog: het Rijswijkse bestuur hoopt op een uitverkocht huis. Dat is wel het minste, dat de heer Toxopeus als te genprestatie kan worden aangeboden. De verwachtingen voor diens bezoek zijn hoog gespannen, dat is geen won der bij de geboden gelegenheid voor inside information". De beslotenheid van de bijeenkomst maakt het noodzakelijk om uitsluitend toegang te verlenen op vertoon van de lidmaatschapskaart. Bovendien wordt het op prijs gesteld, wanneer tevoren leden hun komst aankondigen, schrif telijk of telefonisch bij de afdelings secretaris". Nou, dat is het dan wel. De heer Toxopeus moet wel bijzonder geheime dingen te zeggen hebben gehad, daar in Rijswijk. Als lid moet je zelfs tevoren opbellen om binnengelaten te worden. Kennelijk lag de afdeling Rijswijk in dank, voor zijn bereidheid om zich naar de afdeling te begeven, aan de voeten van de grote man. Toxopeus is of reeds tijdens zijn leven een liberale heilige geworden met de allures van een filmster of hij had zulke geheime dingen te zeggen, dat zijn verzoek en de uitwerking daarvan door zijn libe rale vrienden slechts achterdocht en wantrouwen kan wekken. Het Rijswijk se verzoek-programma van de heer Toxopeus doet ons denken aan het li beralisme van de vorige eeuw toen iedereen gewaarschuwd moest worden tegen maatregelen, die „een gewrocht zouden kunnen worden van geheime kuiperijen".

de Stem | 1965 | | pagina 19