DESKUNDIGEN OP CONGRES: Onze dorst in 2000 Mark-Vliet in opspraak V groter dan IJselmeer Op de boulevard: dood in de pot LASTIGE VRAGEN AAN DE GAULLE IN BONN ELF MENSEN MOETEN DUIVENTILVERLATEN Eén toilet voor twee elftallen"' Aardappelen schillen voor altijd overbodig! ROVULCO hamol-weet vandaag'. Iedereen is een vervuiler, ook hij Vragen over W oensdrecht DE SCHRYVER INFORMEERT NOG VOORT Pastoor vraagt overplaatsing JAGER,HOLLAND' AANGEVAREN Hebt u iets tegen de Amerikanen BREDA SANEERT RENDABEL PENSION AARD(IGE)-BEI AUTOBANDEN I CAMPINGSHOW l te TILBURG Opklaringen Noodzakelijk uw matras j Reclame-aanbieding 105* JAARGANG Ne. 24914 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad i J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 'i Westende. BureauBreda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 11 JUNI 1963 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. BRUSSEL (A.N.P.) Koning Boude- wijn heeft donderdagmiddag de minis ter van staat A. de Schryver opgedra gen zijn informatiepogingen voort te zetten. Dit werd officieel bekendge maakt nadat de informateur zijn derde interimrapport aan de koning had uit gebracht. (Zie ook pagina 7). (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Het heemraad schap van de Roosendaalsche en Steen- bergsche Vliet is van mening dat het Mark-Vlietkanaal, dat het provinciaal bestuur van Noord-Brabant wil aanleg gen, niet de beste oplossing is voor de waterbeheersings- en scheep vaar tbelan- gen van de streek. Het stelt een andere oplossing voor, namelijk aanpassing van de Vliet aan het waterpeil van het toe komstige Zeeuwse Meer. De „open Vliet" zou dan geschikt gemaakt moe ten worden voor schepen van 1350 ton, die zo voor de kaden van Steenbergen en Roosendaal kunnen komen. Het pro vinciaal bestuur staat op het punt het Mark-Vlietkanaal te gaan graven. Het plan wordt gesteund door Roosendaal, dat via het kanaal al vóór de afsluiting van de Oosterschelde (1978) bereikbaar zou worden voor schepen van 1350 ton. (Van onze verslaggever) MAASTRICHT Pastoor J. H. uit Eygelshoven is door de politierechter te Maastricht, mr. W. Penning, wegens mishandeling veroordeeld tot een geld boete van 75 gulden subs. 15 dagen hechtenis. Verdachte was niet op de zit ting verschenen. Het vonnis was con form de eis. Pastoor H. had op 9 februari van dit jaar tijdens de godsdienstles op een r.-k. huishoudschool te Eygelshoven de 13- jarige leerlinge Thea Dielemans uit Nieuwenhagen zo geslagen, dat zij zich onder doktersbehandeling moest stellen, waarbij een hersenschudding geconsta teerd zou zijn. De ouders van het meis je dienden een aanklacht in. Daags na het incident is de pastoor, volgens eer der bestaande plannen, met vakantie naar Oostenrijk gegaan, van welke va- I kantie hij op 24 februari terugkeerde. Daarna ging hij op bevel van de bis schop met ziekteverlof. Zondag 7 maart werd tijdens de missen in de Sint-Jans- kerk namens de pastoor een verklaring voorgelezen, waarin hij liet weten aan het bisdom om overplaatsing te hebben gevraagd. Momenteel is de pastoor nog wel in functie. (Advertentie) Gezond bruin met: hamol ultra Voorde tere huid: flOn plllS-Ultra Weersverwachting, geldig tot van avond: In de kuststreken hardnekkige be wolking, meer landinwaarts zon nige perioden. Op de meeste plaat sen droog weer. Weinig verande ring in temperatuur. Het weer in Europa Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mürvchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon max. weer temp. motregen 11 zw. bew. 17 1. bew. 17 zw. bew. 17 zw. bew. 19 h. bew. 20 onbew. 22 onbew. 22 h. bew. 26 h. bew. 25 zw. bew. 17 onbew. 20 geh. bew. 11 zw. bew. 23 zw. bew. 20 onbew. 22 zw. bew. 21 1. bew. 23 1. bew. 18 geh, bew. 13 onbew. 19 regen 22 h. bew. 22 regen 17 onweer 14 zw. bew. 10 1. bew. 25 L bew. 15 regenbui 11 zw. bew. 19 h. bew. 28 zw. bew. 22 1. bew. 22 h. bew. 28 1- bew. 25 onbew. 24 (Van een onzer verslaggevers) Prins Bernhard heeft gister morgen in het Kurhaus te Sche- veningen de gouden penning van de maatschappij van Handel en Nijverheid ontvangen. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de maatschappij, dat deze onderscheiding in goud werd toe gekend. De plechtigheid vond plaats aan het begin van het congres over de lucht- en waterveront reiniging, waarbij zeer vele auto riteiten aanwezig waren. De prins ontving de gouden penning, omdat hij meer dan 25 jaar de belangen van nijverheid I en handel gestimuleerd heeft. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De totale inhoud van het IJselmeer 2y2 miljard kubieke meter water zal over een dertigtal jaren niet meer toe reikend zjjn om Nederlands dorst te lessen. „Dorst" van de indus trie, „dorst" van mens en dier, „dorst" van de landbouwgronden. Volgens betrouwbare prognoses heeft de industrie tegen het jaar 2000 bijna drie miljard kubieke nieter water nodig. In de gezin nen zal men jaarlijks ruim een miljard kubieke meter water gebruiken. Met andere woorden: in 2000 „drinkt" Nederland bijna twee IJseimeren leeg. Waar moet het water vandaan komen, dat wij over enkele jaren nodig heb ben? Dit was één der dringendste vragen welke gesteld werden op het congres van de Mij. van Nij verheid en Handel in het Sche- veningse Kurhaus. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN „Ze draaien ons de nek om. Van ellende gooien we 's avonds de zaak maar dicht omdat er toch niets wordt verkocht en omdat grote groepen nozems, die de buiten landse gasten de stuipen op het lyf ja gen, de boel vernielen. De toiletjuffrouw werkt zeven uur per dag voor een sala ris van 23 cent, terwyl van nagenoeg alle winkels de omzet schrikbarend la ger is dan vorig jaar. Als het zo door gaat moeten ze niet vreemd opkijken als volgend jaar diverse winkels niet meer open zullen gaan". Die „ze" is de gemeenteraad van Den Haag, die onlangs heeft besloten een ge deelte van de Scheveningse boulevard voor alle verkeer af te sluiten en de mensen, die deze klachten uiten zijn de eigenaren van de winkels op dit ge deelte van de boulevard. Sinds het van kracht worden van deze maatregelen een dag of veertien gele den, is het mis gegaan. „Vroeger stopten talrijke bussen voor de deur", zo zegt de eigenaar van een souvenirwinkel, „en moest het al vreemd lopen als niet zeker tien mensen de winkel binnenkwamen om wat te ko pen. Nu komen die bussen niet meer en ook geen auto's. Bovendien ligt miin zaak toch al wat achteraf, zodat het niet vreemd is dat ik op een hele mor gen voor niet meer dan vijf gulden ver koop. Het weer is wel wat slecht, maar vroeger kwamen de mensen toch wel". Een andere veel gehoorde klacht is dat er geen avondverkoop meer is. De eigenaresse van een kunstartikelenwin- kel verklaarde dat een boulevardje „pikken" er niet meer bij is, hetgeen een behoorlijke schadepost is. „We leven niet alleen van de buitenlanders", zo zegt zij „want vroeger kwam het vaak voor, oók bij slecht weer, dat er om elf uur of half twaalf nog klanten kwa men". De eigenaar van een kapperszaak pleitte voor het weer invoeren van het „bermsysteem" op de boulevard. De winkeliers zijn bang, dat de af sluiting van de boulevard reeds in het buitenland bekend is geworden. Ook is men bang dat de dagjesmensen, waar van men het voor het grootste gedeelte moet hebben, niet meer zullen komen. Vermoedelijk vandaag nog zullen de winkeliers gezamenlijk schrijven naar de gemeenteraad van Den Haag. Bin nenkort zullen handtekeningen worden verzameld. Gevraagd wordt de boule vard in de oude toestand terug te bren gen of dusdanige maatregelen te nemen dat winstderving wordt voorkomen of wordt gecompenseerd. Alleen al voor het drinkwater zal men in het jaar 2000 70 pet. van al het grondwater nodig hebben. Houdt men daarbij nog rekening met de verdam ping van het oppervlaktewater en vooral met de vervuiling van dit wa ter en de verzilting van de bodem, dan is het duidelijk dat onze waterhuishou ding spoedig zorgen zal gaan baren. Een der sprekers op het congres be pleitte dan ook de bouw van enorme waterreservoirs. Aan het in ons water land aanwezige water zullen bestem mingen moeten worden gegeven. Bij voorbeeld: voor de industrie gezuiverd oppervlaktewater, dat gefilterd terugge geven moet worden aan kanalen en vaarten, en voor menselijke en dierliika consumptie: grondwater. Beide soorten water moeten door verschillende leidin gen gaan stromen. „Hoe komen we van ons vuil af', was de centrale kwestie op het congres. Er moet een centraal overlegorgaan van re gering en industrie komen, om de pro blemen van water-, lucht- en grondver- ontreiniging aan te pakken. Er moeten prioriteiten komen voor de bestrijding van de vervuiling en men moet we ten hoeveel alles gaat kosten en wie er betaalt. De kosten dat weet men nu al zeker zullen een veelvoud be dragen van bijvoorbeeld de Deltawer ken. De industrie wijst de gedachte, dat al leen zij schuldig is aan de vervuiling, beslist van de hand. „Iedereen is een vervuiler", zei ir. J. Hellemans uit Amersfoort bijvoorbeeld. De industrie is het, maar ook de verkeersdeelnemer, de insektenbestrijder en de tuinbouw met zijn rokende schoorstenen. Ook de huis bewoner, die zijn kacheltje stookt of de man die op straat, in bos of waar ook achteloos zijn afval weggooit, of ergens ongemotiveerd zijn motor laat draaien is een vervuiler. Wel is het dringend noodzakelijk dat de industrie zich zo snel mogelijk ver diept in de mogelijke bestrijdingsmidde len. Men zal daarom op korte termijn en dit in samenwerking met de over- heidsdeskundigen een inventarisatie moeten opmaken van te treffen maat regelen en van de kosten. Bovendien is een diepgaande (maar niet te langduri ge) studie vereist, want wat weten de technici en de overheidsdeskundigen in feite nog van de bodem-, lucht- en wa terverontreiniging af? Ir. Hellemans was het met de stelling eens dat „de vervuiler betaalt", maar dit betalen is aan grenzen gebonden. „Een wijs sub sidiebeleid is in deze materie zeker op zijn plaats". Dit gold volgens de heer J. Duin- tjer uit Veendam voor een groot deel oók voor de watervervuiling. De verzilting bijvoorbeeld is een kwestie, die de gehele overheid aan gaat, zijnde verantwoordelijk voor een goede waterhuishouding. Het gaat daarom volgens de heer Duin- tjer bijvoorbeeld niet aan de polder besturen en waterschappen rond de Nieuwe Waterweg alleen te laten opkomen voor de vele bestrydings- kosten. Hier is sprake van een al gemeen belang. De strijd tegen de verzilting zal zeker tientallen miljarden guldens vergen. Deze uitgave is echter absoluut noodza kelijk, anders is Nederland in 2000 niet bewoonbaar meer. Hr. ms. jager Holland is giste ren tijdens een oefentocht op de Noordzee ten noorden van Den Helder aangevaren door de Deen se kustvaarder MayumbeOp de foto is te zien hoe zwaar de jager aan bakboord werd beschadigd. Ook de schoorsteen werd geraakt. DEN HAAG (ANP) De heer Wiel draayer, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A„ heeft de minister van Defensie schriftelijk gevraagd of voor een demonstratie stuntvliegen, zoals die op 8 juni j.l. in Woensdrecht werd ge houden, een vergunning vereist is en door welke autoriteit deze vergunning afgegeven wordt. (Van onze buitenland-redactie) BONN Van Westduitse afyde ver wacht men dat het vandaag beginnen de bezoek van president De Gaulle aan West-Duitsland (zie hiervoor ook: Blik naar buiten, pag. 7), meer meningsver schillen zal scheppen dan uit de weg ruimen. Erhard zal zich stellig verzetten tegen wat hij beschouwt als eenzijdige Franse eisen aangaande de „afronding" der landbouwbesprekingen van de E.E.G. Erhard meent, dat Frankrijk bereid moet zijn tegenwicht te geven door con cessies op industrieel gebied te doen. ken, zijn vier alleenstaand! 5? (Van een onzer verslaggevers) BREDA Elf bewoners van de tweeëntwintig, die het grote „he renhuis" aan de Mauritsstraat 4 te Breda bevolken, zullen uiter lijk volgende week dit pand moe ten verlaten. De vorderingscommissie in de gemeente Breda heeft dit besluil genomen, omdat gebleken is, dat in deze woning toestanden heer sen, die uit oogpunt van veilig heid en redelijke verdeling van woonruimte niet langer te tolere ren zijn. Officieel geldt het opvorderingsbesluit slechts voor negen bewoners, maar in tussen is gebleken dat zich bij de bij Huisvesting bekende bewoners, ook nog een echtpaar heeft gevoegd waarvan de vrouw in verwachting is. De negen andere mensen, die naar een woongelegenheid zullen moeten uitkij ken, zijn vier alleenstaanden, waaron der een Spanjaard, een echtpaar zonder kinderen en een echtpaar met één kind. Bij de bewoners van het herenhuis, dat eigendom is van de heer H. J. Ma- t.heeuwissen in Baarle-Nassau, heeft deze maatregel nogal wat beroering ge wekt. Het opvorderingsbevel werd op 17 mei naar de betrokken bewoners ver zonden en het houdt in dat binnen vier weken de woonruimte moet worden verlaten. Functionarissen van het Bu reau Huisvesting zullen zich met deze opvordering belasten. Voor twee gezinnen betekent deze op vordering weliswaar een verruiming van hun eigen woonruimte, maar de anderen staan voor de opgave om met, ingang van volgende week een ander onderkomen te vinden. De commissie „ex artikel 8 van de woonruimtewet", in de wandeling „vor deringscommissie" genoemd, heeft una niem besloten een einde te maken aan de wijze waarop in deze woning de woonruimte is verdeeld. Niet alleen uit oogpunt van de brandveiligheid is een sanering van het bewonersaantal nood zakelijk, zo redeneert de commissie doch ook omdat door de tegenwoordig' bewoning onhoudbare toestanden voo: de inwonenden zijn geschapen. Zo maken op de parterre man, vrouw en drie kinderen, waarvan er twee aan bronchitis lijden, gebruik van één kleine woonkamer en één slaapkamer. Vad«r en moeder en de drie kinderen slapen in één vertrek zonder vensters en zon der behoorlijke ventilatie. Alle 22 Inwoners maken gebruik van hetzelfde toilet. Bovendien is gebleken, zo deelde men ons van gemeentewege mee. dat vele inwoners door de eigenaar tot deze wo ning werden toegelaten zonder vergun ning van Bureau Huisvesting. „Duiventillen" noemt de gemeente Breda deze woningen, waarvan de eige naar de gewoonte heeft er zoveel mo gelijk gezinnen in onder te brengen. Be rekend is dat de eigenaar van dit pand momenteel duizend gulden per maand aan huur ontvangt. Het pand Mauritsstraat 4 zal nu wor den verdeeld over drie gezinnen. Het gezin W. de Ruyter, met drie kinderen, dat tot nu toe twee kamers bewoont, zal de beschikking krijgen over de drie kamers, die gelijkvloers liggen. Het Bel gische gezin Gampelaere met twee kin deren krijgt de eerste etage en het ge zin d'Hondt met één kind krijgt de bo venste etage toegewezen. „Een dergelijk onsympathiek besluit", aldus deelde een woordvoerder van de gemeente Breda ons mee, „zal onge twijfeld emotionele weerstanden op wekken bij de mensen, maar men moet bedenken dat dit ingrijpen noodzake lijk is omdat eenvoudig niet kan wor den getolereerd dat een ongelimiteerd aantal mensen gebruik maakt van een woning, die daar niet op berekend is". Bovendien gaat Bureau Huisvesting te Breda van het standpunt uit dat de meeste bewoners in dit huis zijn getrok ken zonder daarvoor van dit bureau toe stemming te hebben verkregen. Dat acht men onredelij': tegenover de zeer velen die op de lijst van woningzoeken den staan ingeschreven. Een beroep tegen het vorderingsbe- sluit is niet mogelijk omdat het advies tot opvordering van deze woonruimte, uitgebracht aan het college van b. en w. van Breda, met algemene stemmen werd gegeven. Erhard zal, volgens zegslieden Bonn, aan De Gaulle vragen: Waarom hij de banden met de NAVO, tegen de Duitse wensen in, losser wil maken; Waarom hij het streven naar Duitse hereniging buiten de bemoeienissen van Washington poogt te houden, te gen de politieke logica in; Waarom hij de omstreden Oder- Neissegrens (een troefkaart van de Duitsers in verband met hun her enigingspogingen), op eigen houtje heeft aanvaard; Waarom Franse diplomaten in Oost europese landen hebben gezegd dat Duitsland geen deel mag hebben aan de Westerse kernmacht; Waarom Frankrijk zijn handel met Oost-Duitsland aanzienlijk gaat uit breiden en Waarom Frankrijk diametraal tegen over de Amerikaanse politiek ir Vietnam staat, alhoewel deze poli tiek door Bonn krachtig wordt ge steund. Kortom vervelende vragen, die poli tieke waarnemers in Bonn gisteren de den zeggen: Het wordt steeds moeilij ker om de schijn van Frans-Duitse vriendschap op te houden. DE KONINGIN heeft het voornemen in verband met hét 225-jarig bestaan van de Nederlandse Amateur Toneel Unie, de opvoering van twee toneelstukken bij te wonen op zaterdag 19 juni in de sociëteit P.H.R.M. te Utrecht. De aardbeientelers in het Oos tenrijkse Alpengebied hebben een aardbeienkoningin aangewezen. Het is het zangeresje Laura Ulmer, dat op dit plaatje zegt: „Er hoort een aardbei bij". Tussen haakjes: vindt u de aardbeien niet mooi. dit jaar? De technici van de beroemde Moulinex fabrieken zijn er in geslaagd een aardappelschrapmachine te construe ren speciaal voor huishoudelijk ge bruik! Nu hoeft u nóóit meer aardap pelen te schillen. De Tornado schrap- machine doet in 2 a 3 minuten het vuile en tijdrovende werk voor u. Dat spaart tijd en handen. En natuurlijk schrapt hij ook worteltjes e.d. Geen extra afwas: rasptrommel en rasp- plaat zijn gemakkelijk schoon te ma- ken - even afspoelen dat is alles! Er zijn 2 typen: Tornado schrapmachin» voor 2 kg - 98.50, en voor 3 kg - 115.50 met volledige Tornado ga rantie! niet duur wet heerlijk ons serviceprogramma: uitlijnen - balanceren - repareren montage - loopvlakvernieuwing EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel. 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550 '■■■■■■■■■■■■■■■«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a, AMERICAN STORES Bredaseweg 287 - Tel. 70496 (naast witte klooster) J Bü aankoop van een bungalow- tent een grondzeil voor dagver- blijf GRATIS. Volledige kampeeruitrustingen. S IN DE BOCHT, ergens tussen Sandbos- tel en Selsmgen in West-Duitsland, sloeg een jeep van de Nederlandse Kon Marechaussee over de kop. Een der In zittenden. de 20-jarige C. W. Latenstein uit Warmenhuizen (N.H.), verloor bii dit ongeluk het leven.

de Stem | 1965 | | pagina 1