11 Stichting van de Arbeid is verdeeld over uitkering-ineens Eis vakcentrales: 2 procent en extra vakantieuitkering Laatste woord aan Rijksbemiddelaars JONGE VADER DREIGDE BABY DOOD TE SLAAN UITGERUST! Dr. v. d. WAL PRESIDENT DIRECTEUR VAN K.L.M. Kamerlid stelt vragen over aardappelprijs GENUANCEERD Nog deze week begrafenis slachtoffers luchtramp Nu ruim 53000 Amerikanen in Zuid-Vietnam Fondsvorming nadert oplossing Zweedse nazi leider op vrije voeten Brederdenken GERBEN KARSTENS EN HUUR HARINGS DEBUTEREN IN TOUR DE FRANCE over onze nieuwe wegen 58 zonneschermen DAGBLAD VOOR ZEELAND Opklaringen voor grafici ANWB-directeur Boost: Uitgeslapen? néén... 5DRAK A O F I DE HflRDE" MET ALLE export ia ALL export Filter export Fabriek en Hoofdkantoor 3UCANA Nederland N.V., ■Rijnstraat 24 Geldermalsen Tel. 03455-2139C4lijnen) Bel of schrijf nu Roosendaal Vioolstraat 25 j5e JAAt. No. 249) o oor aod, Koningin eit Vadeiiana. Uitgave i N.V. Uitg. Mij. Neerland!». Directeur: Ors. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Mul D O N D E RDAS 10 JUNI Itm Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exci. 0,25 incasso; 11,85 per post axel, 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden-. GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) BESLISSING NU AAN BEN HAAG (ANP) In de gister ochtend gehouden vergadering van de raad van commissarissen der K.L.M. is dr. G. van deT Wal benoemd tot pre sident-directeur van de vennootschap. Ir. F. Besan^on is benoemd tot plaats vervangend president-directeur. Dr. v. d. Wal trad op 1 oktober 1963 in dienst van de K.L.M. als lid van de directie en tevens als plaatsvervangend president-directeur der vennootschap. Hjj werd op 4 juli 1905 te Amsterdam geboren. Na de h.b.s. te hebben gevolgd, studeerde hy aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, waar hij in 1940 promoveerde tot doctor in de handels wetenschappen. Vóór zyn promotie heeft de heer Van der Wal ook nog economi sche studies gevolgd aan de universitei ten te Parys en Cambridge. Hij is finan cieel adviseur van de vliegtuigbouwer Anthony Fokker geweest, was van 1940 tot 1957 directeur-generaal van de n.v. magazijn „De Bijenkorf" en bekleedde o.m. de functie van voorzitter van de koninklijke Nederlandse jaarbeurs. VELDKAMP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister dr. G. Veldkamp van Sociale Zaken zal op zeer korte termijn moeten uitmaken, tot welk percentage een uitkering-ineens in 1965 toelaatbaar moet worden geacht. De centrales van werkgevers en werknemers zijn gisteren in de Stichting van de Arbeid niet tot overeenstemming gekomen ten aanzien van dit per centage, zodat zij zich nu spoedig tot de minister zullen wenden om een uitspraak. De vakcentrales hebben een uitkering van 2 pet. ge vraagd met een minimum van 125 gulden, alsmede een „vakantie bijslag" op de kinderbijslag van 2 pet. (op jaarbasis). De werkgevers vonden dit onaanvaardbaar en hebben geen percent genoemd, omdat zij zeer genuanceerd denken. Er zijn werkgevers, die helemaal niets willen geven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Hoe staat het met de huidige consumentenprijzen van aard appelen in verhouding tot de dalende groothandelsprijzen en welke maatrege len moeten worden genomen om te voorkomen dat de consumentenprijzen onevenredig en onnodig stijgen?" Dit heeft het Tweede-Kamerlid, me juffrouw A. Kessel (K.V.P.) uit Breda aan de ministers van Landbouw en van Economische Zaken gevraagd. Zij vroeg ook of de ministers konden meedelen of er in de voorbije weken een schaarste aan consumptieaardappe len heeft bestaan, hoe de voorraadsitua- tie op dit ogenblik is en wat de ver wachtingen voor de nabije toekomst zijn. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Opklaringen, maar ook enkele ver spreid voorkomende buien. Matige wind uit noordelijke richtingen. In het noorden van het land dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren; in het zuiden dezelfde of iets hogere. Vandaag: zon onder 20.59 uur. Maan op 17.07 uur. Morgen: zon op 4.20 uur. Maan on der 3.03 uur. weer Den Helder zw. bew. Ypenburg geh. bew. Vlissingen geh. bew. Eelde zw. bew. De Bilt geh. bew. Twente regenbui Eindhoven regen Z.-Limburg regen Helsinki licht bew. Stockholm zw. bew. Oslo zw. bew. Kopenhagen licht bew. Aberdeen licht bew. Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bo-rdëaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Geneve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Home Barcelona Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. zw. bew. regen motregen geh. bew. geh. bew. zw. bew. 7w, bew. zw. bew. regen motregen regenbui zw. bew. zw. bew. regen geh. bew. licht bew. niet ontv. half bew. onbew. half bew. licht bew. licht bew. max. temp. 17 16 14 23 16 21 14 13 25 18 21 19 20 16 19 14 11 18 18 19 21 25 13 11 15 16 21 13 15 20 22 21 23 25 23 Een uitkering ineens is volgens de vakcentrales mogelijk, omdat de econo mische ontwikkeling in 1965 gunstiger is dan eind vorig jaar, toen met een vrij laag loonsverhogingspercentage genoe gen moest worden genomen. Toen werd nader beraad medio 1965 overeengeko men, bij welke overeenkomst ook minis ter Veldkamp betrokken was. Gisteren was dat beraad tussen werkgevers en werknemers. De vakcentrales legden meteen hun eis op tafel: twee procent en dan nog een verhoging van de kwar taaluitkering van de kinderbijslag met 8 pet., uit te betalen omstreeks 1 juli, dus als een extravakantiegeld voor de gezinnen. De werkgevers hadden aanvankelijk nog de illusie dat er viel te onderhan delen, maar toen bleek dat de vakcen trales geen cent lager wilden gaan. moest het punt van de agenda worden afgevoerd en de beslissing aan de mi nister worden overgelaten. „Het ver schil in opvatting was meteen zeer groot. De economische toestand is van dien aard, dat wij niet willen millime teren met decimalen", zo zei de heer Roemers na het overleg namens de vak beweging. „We hebben eind vorig jaar aangeboden het verschil in opvatting tussen werkgevers en werknemers af te kopen met een extraloonsverhoging van één procent. Dat wilden de werkgevers niet; nu heeft de tijd in ons voordeel gewerkt. De door ons verlangde uit kering waarbij wij vooral dachten aan verhoging van de vakantietoeslag moet volgend jaar in de c.a.o.'s wor den verwerkt", aldus drs. Roemers. Ir. Bosma voegde er als werkgevers vertegenwoordiger aan toe, dat in werk geverskringen zeer genuanceerd werd gedacht. Zelfs was niet iedereen over tuigd van de mogelijkheid tot het doen van een uitkering. „Men moet hiervoor begrip hebben. In elke bedrijfstak kan het anders liggen. Weliswaar zou een uitkering ineens de vorm van een ver gunning moeten krijgen, maar als ei eenmaal een cijfer is genoemd wordt het „mogen" vrij snel een „moeten" en dat kan voor sommige bedrijfstakken zwaar vallen". De heer Bosma hield het voor mogelijk dat in de tijd, die nog rest voordat de Stichting van de Arbeid met de minister gaat praten, de werkgevers nog tot een eensluidend standpunt ko men. „Het is bepaald niet onze opzet om de minister nu te laten opdraaien voor een beslissing. Het zou ons wat waard zijn geweest als er deze keer een be sluit zou zijn gevallen". Zonder dat hierover officiële mede delingen werden gedaan, werd gisteren wel duidelijk dat het vooral de land bouw- en middenstandsorganisaties zijn die de boot willen afhouden. De indruk bestond dat de industriële werkgevers wel bereid waren om een redelijk „bod" te doen. Laatstgenoemden hebben tij dens een langdurige schorsing van de beraadslaging gepoogd nog een zekere eenheid in eigen kamp te bereiken, maar dit was op dat moment niet zo erg zinvol meer, omdat de vakbeweging op haar eis van 2 pet, bleef staan. Over de toekomstige loonpolitiek sprekende waren alle leden van het be stuur van de Stichting van de Arbeid het erover eens dat men in september moet weten waaraan men toe is, opdat men niet opnieuw in de clinch van de tijdnood wordt genomen. Daarom zal er bij minister Veldkamp op worden aan gedrongen de door hem aangekondigde adviesaanvrage aan de Sociaal-Economi sche Raad over dit onderwerp met spoed te formuleren en te verzenden. Intussen zal, zo besloot het stichtings bestuur gisteren, de looncomissie van de Stichting van de Arbeid de studie van de S.E.R. reeds voorbereiden door zo mogelijk een preadvies op te stellen. Van de zijde van de vakbeweging is gis teren reeds duidelijk gemaakt, dat er per se iets anders moet komen, omdat volgens haar met het huidige systeem geen aanvaardbare resultaten meer te bereiken zijn. Zoals bekend heeft de raad van overleg der vakcentrales in een nota zijn opvattingen over de eisen van een nieuw loonsysteem (neerko mende op grotere vrijheden voor de be drijfstakken) bekendgemaakt. VIERDUIZEND Japanners hebben giste ren in Tokio gedemonstreerd tegen de Amerikaanse Viefcnam-politiek. De beto gers waren veelal studenten. (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT De eergisteren bij het luchtdrama op de vliegbasis Woens' drecht verongelukte piloten, kapitein J B. Soramer en kapitein R. A. Liem, zul len nog deze week worden begraven Eerstgenoemde wordt morgenochtend om 11 uur in Eindhoven met militaire eer begraven en kapitein Liem zal zaterdagochtend, eveneens met militaire eer, in Bergen op Zoom ter aarde wor den besteld. Intussen is het onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk in volle gang. Van diverse zijden zijn al foto's, die betrek king hebben op het ongeluk, aan de ba siscommandant, kolonel J. N. Woens dregt, toegezonden. Gisteren heeft de redactie van het tv actualiteitenprogramma „Brandpunt' getracht enkele luchtvaartfunctionaris- sen naar de studio uit te nodigen. Hun komst werd echter door de luchtmacht leiding verboden, omdat zij het uit pië- teitsov er wegingen nog te vroeg vond om commentaar te leveren op de lucht ramp. SAIGON (UPI) Gisteren zyn in Zuid-Vietnam weer 2.500 man Ameri kaanse genietroepen aangekomen, waar mee de totale sterkte der Amerikaanse strijdkrachten op 53.500 man is gebracht. Intussen woedt de strjjd tegen de Viet- cong voort met grote verliezen aan bei de zijden. Bij een aanval van de Vietcong op het opleidingscentrum van het Zuid Vietna mese leger Gia Bay, werden 35 man van het garnizoen gedood of gewond. Twee Amerikaanse adviseurs vonden eveneens de dood. Een tweede gevecht braik ongeveer 150 km ten zuidwesten van Saigon uit in de buurt van het dorp Can Tho. Het Zuidvietnamese leger verloor hierbij 60 doden en 95 gewonden. Aan de zijde van de Vietcong sneu velden bij deze actie naar schatting 165 man, terwijl 40 rebellen gevangen wer den genomen. Een Amerikaanse marinier werd giste ren gedood toen een peloton mariniers dichtbij de landingsbaan Tsjoe Lai, 88 km ten zuiden van Da Nai, door sluip schutters van de Vietcong werd overval len. Met de verliezen van gisteren meege rekend hebben de Amerikanen, sinds zij in 1961 aan de strijd tegen de Vietcong deelnemen, 405 man verloren. Gisteren werden voorts nieuwe lucht aanvallen op Noordvietnamese doelen ondernomen. De Noordvietnamese haven Vinh werd voor de derde dag achtereen bestookt door Amerikaanse vliegtuigen. OP DE FOTO: Dit is de eerste radio-telefoto, die via de communicatiesatelliet Early Bird is verzonden. Een Zuid vietnamese vrouw is met haar kind en bezittingen uit het dorp Bagia gevlucht vanwege de Viet Cong-activiteit en heeft zich bij een colonne Zuidvietnamese ma riniers gevoegd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De centrale organisa ties van werknemers en werkgevers in de Stichting van de Arbeid zyn giste ren wat meer tot elkaar gekomen wat betreft de oplossing van het vraagstuk georganiseerden-ongeorganiseerden, of in concreto wat betreft het vormen van sociale fondsen ten bate van vakbonds leden. Beide party en hebben een con cessie gedaan en zullen de nieuwe ge- spreksbasis thans voorleggen aan een werkcommissie, bestaande uit twee keer vijf personen. De vakcentrales hebben toegezegd dat zij de aangesloten bonden zullen bewe gen bij het vormen van fondsen voors hands de besteding van de gelden open te laten. Zij zijn zelfs bereid af te zien van een vorige eis om de gelden mede te laten dienen voor het restitueren van vakbondscontributie. Maar zij willen dan wel in de werkgroep nagaan, op welke andere wijze de georganiseerden kunnen worden bevoordeeld boven de ongeorganiseerden. Niet akkoord gingen de vakcentrales met het verlangen van de werkgevers om het vormen van fond sen los te maken van c.a.o.-onderhande- lingen. De werkgeversorganisaties hebben tenslotte hun bezwaren tegen fondsvor ming laten varen, als de bestemming van de gelden nog in het midden blijft. Zij hebben ook afgezien van hun eis het bestuur van een fonds paritair samen te stellen. Zij vinden het verkrijgen van inzicht in de besteding der gelden nu voldoende, welk inzicht de vakbe weging bereid is te geven. Van het rechtstreeks bevoordelen van de vak bondsleden willen de werkgevers niet weten. Pc Stem In onze vrouwenrubriek wordt vandaag een onder werp behandeld, dat volop in discussie staat: verant woorde gezinsvorming. Pagina 9. Wij richten het zoeklicht op stop lichten op pagina 7. Bejaarden problemen zijn „jonge" problemen. Pagina 3. Egypte vist in (t) roebel wa ter. Pagina 7. Het sociaal klimaat, zowel binnen als buiten "de ondernemingen, wordt er beter op, door medezeg genschap van de arbeiders. Pagina 11. DE EX-opeirettester Beppie de Vries is gisteren op 72-jarige leeftijd in Den Haag overleden. DR. JOSEF KLAUS is gisteren officieel beëdigd als president van Oostenrijk. STOCKHOLM (RTR) Een recht bank in Stockholm heeft gisteren de 30- jarige Bjoern Lundahl, die de leider zou zijn van een neo-nazi-orgauisaitie Zweden, uit de voorlopige hechtenis ontslagen, hangende het verdere onder zoek naar de beschuldigingen inzake hoogverraad. Bepaald werd, dat Lundahl zijn paspoort bij de veiligheidspolitie moet inleveren. De openbare aanklager had tevoren de rechtbank om verlenging gevraagd van de termijn voor het uitwerken van de tenlastelegging tegen Lundahl. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Utrechtse politie heeft de 18-jarige bankwerker De K. gearresteerd, nadat deze gedreigd had zijn 11 weken oude zoontje met een byl te zullen vermoorden. Ook de beide politiemannen, die hem arresteerden, werden met een byl bedreigd. Deson danks slaagden dezen erin zonder ge bruik van wapens de opgewonden man te overmeesteren. Het kind ls intussen weer ongedeerd bij de moeder afgele verd. De politie werd gisterochtend gealar meerd door de eveneens jeugdige echt genote van De K., die vertelde dat haar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het College van Ryksbemiddelaars zal het beslissende woord moeten spreken over de c.a.o.'s voor Philips en voor het grafische be drijf. He vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers hebben aan deze contracten niet in meerderheid hun goedkeuring willen geven, toen zy giste ren in de Stichting van de Arbeid hier over vergaderden. De c.a.o. van Philips werd door de werkgevers een te princi piële zaak gevonden; de vier contracten voor het grafisch bedrijf zouden volgens diezelfde werkgevers te veel geld gaan kosten. De c.a.o. voor Philips was daarom van zoveel belang, omdat het hier een con tract voor drie jaren betreft met twee elementen, die gevolgen kunnen hébben voor nog komende meerjarige c.a.o.'s. Dit betreft in de eerste plaats de over eengekomen arbeidstijdverkorting van een kwartier, te realiseren in 1967. De vakcentrales vonden dit eigenlijk wat povertjes. De werkgevers vonden het in feite dwaas om in tijden van een over spannen arbeidsmarkt over korter wer ken te praten. Maar laatstgenoemden wilden wel over dit bezwaar heen stap pen. De stemmen staakten toen de in dexclausule aan de orde kwam. Deze houdt in dat de in de c.a.o. overeen gekomen lonen bij een kostenstijging in gelijke mate zouden moeten worden verhoogd, overigens met een maximum van 2 pet. De vakbeweging vond dit een bescheiden eis, maar de werkgevers vonden dit zo'n principiële zaak, dat zij juist in verband met komende con tracten eerst de mening van de So ciaal-Economische Raad zouden willen horen. Omdat men het oneens bleef moet nu volgens de spelregels van het loonbe- leid het College van Rijksbemiddelaars beslissen. Met betrekking tot de c.a.o.'s voor het grafisch bedrijf lag de verhouding even eens fifty-fifty. De in deze contracten overeengekomen loonsverhogingen gin gen ogenschijnlijk uit boven de alge meen geldende 5 pet.-verhoging voor 1965. Sommigen hadden een verhoging van 8 pet. berekend, anderen van ruim 9 pet. De werkgevers in het grafische bedrijf hebben betoogd dat zij dat extra van 3 a 4 pet. nodig hebben om zwarte lonen te witten en om te voorkomen dat de zwarte lonen nog verder uitdijen. De vakcentrales stelden zich op het standpunt, dat zij moeilijk „reen" kun nen zeggen tegen een in een bedrijfstak bereikte overeenstemming. De werkge vers vonden de verhoging te zwaar, zo dat ook nu weer de zaak werd doorge schoven naar het College van Rijksbe middelaars. 55 man, na een hevige echtelijke ruzie, het huis had verlaten. Hij had het kind meegenomen en gezegd dat hij het met een bijl zou vermoorden. Vermoed werd dat hij naar het huis van zijn moeder was gegaan. Toen de politicmannen zich naar hel bewuste huis hadden begeven werden ze opgewacht door een hevig opgewon den De K., die zich, gewapend met een bijl, boven aan de trap had geposteerd. Terwijl de moeder van De K. vergeefse pogingen deed haar zoon te kalmeren beklommen de politiemannen langzaam de trap. Toen de hoofdagent, die voor op liep. bijna tot de laatste trede gena derd was, deed De K. een stap achter uit. De hoofdagent maakte van dat mo ment gebruik om zich met een sprong op zijn tegenstander te storten. Na een hevige worsteling slaagden de agenten erin De K, te overmeesteren en hem de bijl afhandig te maken. Behalve de bijl bleek hi) ook nog een klauwhamer bij zich te hebben. Bij de daaropvolgende huiszoeking ontdekten de agenten dat de deur van een van de kamers met draadnagels was dicht gespijkerd. In deze kamer bleek zich de baby te bevinden. Het kind lag. geheel ongedeerd, in een ledikantje. Nadat nog twee agenten ter assisten tie waren opgeroepen, werd de nog al tijd opgewonden bankwerker in de handboeien geslagen en naar het politie bureau overgebracht. Er is proces-ver haal tegen hem opgemaakt wegens be dreiging met mishandeling. (Van onze sportredacteur) BREDA De GS-Televizier, met als ploegleider Kees Pellenaars, gaat in de volgende samenstelling naar de Tour de France: Leo van Dongen (Made), Cees van Espen (Arnhem), Jo de Haan (Huybergen), Cees Haast (Rysber- gen), Huub Harings (Schuier), Gerben Karstens (Leiden), Henk Nijdam (Zundert). Bas Maliepaard (Willemstad)Jo de Roo (Kruinin- gen) en Rik Wouters (Baarle-Her- tog). Gerben Karstens en Huub Iïa- rings zijn de debutanten in de tien mansformatie, waaraan Henk Cor- nelisse als reserve is toegevoegd. (Verdere volgorde van invallen: Zoet, Groeneweg, Damen, Van de Klundert) Jo de Roo en als hy kan star ten Jo de Haan, staan op kop in het „start-klassement". Beiden reden ze tweemaal de grote ronde; het overige deel van de ploeg (op Karstens en Harings na dus), ver trok één keer. Over het al dan niet uitkomen van Jo de Haan is nog weinig be kend. Vandaag gaat de Westbra bander weer koersen en over en kele dagen zal de beslissing vallen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Alle nieuwe rijkswegen en zelfs een deel van de nieuwe wegen der provinciale wegenplannen zullen nu reeds als autosnelwegen moeten worden opgezet, waarbij gescheiden rijbanen elk met twee rijstroken als een mini mum moeten worden gesteld. Dit zei de heer A. Boost, directeur Wegen en Ver keer van de A.N.W.B., op de verkeers technische leergang in Tilburg, die werd bijgewoond door talrijke leden van de Rijks- en Provinciale Water staat, werkzaam in Brabant en Zeeland, alsook door deskundigen van politie en gemeentewerken. Spoedig zal blijken hoezeer wij tekort geschoten zijn indien niet vanaf dit moment ook aai^ alle facetten van de nog te bouwen stedelijke behuizing vol le aandacht wordt geschonken, aldus de heer Boost. Hiertoe rekent hij naast de voorzieningen voor het motorisch ver keer ook de maatregelen t.a.v. van de voetgangersarealen, de recreatieparkjes en andere groenvoorzieningen, de fiets en bromfietsroutes en vooral ook de zorg voor een goed functionerend open baar vervoer. Spreker illustreerde zijn betoog met enkele cijfers. In 1952 telde Nederland 382.000 motorvoertuigen. Nu bijna vier maal zoveel, namelijk 1.460.000. Het aan tal bromfietsen steeg in dezelfde perio de van ruim 200.000 tot 1.600.000. Ofschoon de verkeersonveiligheid in absolute zin op verontrustende wijze steeg, kan gesteld worden dat zij relatief afnam, gezien de toena me van de verkeersintensiteit. Het aantal doden en gewonden verdub belde „slechts" van 1952 tot 1964. Vorig jaar waren op de Nederland se wegen 2300 doden en 59.000 zwaar- en lichtgewonden te betreu ren. Een uitvoeriger relaas over deze ma terie op pagina 7. (Advertenties) I Vy LaLa COMFORT VAN EEN „ZACHTE"

de Stem | 1965 | | pagina 1