oo WERELD WENST WHITE EN MACDIVITT GELUK P.B. ligt in dorp hoger dan in de stad elijks eer dan nnen Artsen zijn „verrukt' over conditie Plechtige rouwdienst in zwaar getroffen Uden vaderdag! Ex-S.S.'er was 18 jaar Nederlander „per abuis5 7fibir Dilemma in pasjesregeling album sigaren ter „INGEHAALD" Nog onzekerheid over lol van zusters in Kongo: KAMPKAARTEN TIJDIG AANVRAGEN DAMES! 5Anti-stakings garantiepot geen „fonds FISCUSSIES Al 124 doden bij mijnramp in Zuid-Slavië BINNENHOF Leren praten Ku Klux Klan ook actief in Engeland „Wind Mill I" Kon. Marine oefent met zesde vloot Nog 11 dagen en dan is het Extra vaderdag-attractie Advies ANWB: Uitroeiing WITTE KRUIS poeders hèlpen. Elke maand jC weer! Notities ROND HÉ! HET schouders? P-DE-KAM, w haar was- lke dag- uw ït Stilbépan gebruikt) Haarcream. ir, dat we u geld terug, nd zou zijn. evalde lege aruitval en Stilbépan. N.V. Diemen -HERTOGENBOSCH september aanstaande weer ima A-ziekenverpleging. worden toegelaten meisje* ezit van een diploma MULO, met een ahdere opleiding de opleiding en de toe- en bij de RT 65 's-HERTOGENBOSCH nde algemene ontwikkeling 8 jaar oud zijn, kunnen- alg vorden- reeds- nu als ASPI- 3TER worden toegelaten. willen worden, n. ,,Dat moet Santer zijn. p ik bijna. Hoeveel blanker) ren het?" „Tien maal vijf de „Grote Wolf" er zeker el, alle donders!" Datn rnoet nder het schuim van DiuUjn Superior aangeworven ne»D" We moeten meteen terug ons kamp te waarschuwen acht." zei Winnetou, »»nie u-haast handelen." DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 JUNI 1965 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. - De gehele dag hebben Amerikaanse artsen zich gisteren beziggehouden met de gezondheidstoestand van de astro nauten White en McDivitt. Uit een eerste medisch onderzoek is geble ken, dat de bloeddruk van de ruim tevaarders iets aan de lage kant is en dat hun hartslag enigszins snel ler is dan normaal. Overigens zijn de artsen „verrukt'' over de wijze, waarop White en McDivitt de vier dagen van gewichtloosheid hebben doorstaan. Wel heeft White een beetje last van zeeziekte zoals ook Virgil Grissom destijds had. Van alle kanten stromen de ruimte vaarders gelukwensen toe in verband met hun geslaagde vlucht. President Johnson heeft hen beiden uitgenodigd voor een bezoek aan zijn ranch in Texas, het ko mende weekeinde. „Uw namen zijn gegrift in de geschie denis en in de harten van alle Amerika nen", zo zei Johnson in een telefoon gesprek met de astronauten. „Wat u ge daan hebt zal nooit vergeten worden". Hij sprak de hoop uit dat nu de tijd zou komen dat alle landen samen de ruimte zouden gaan verkennen. „U hebt op deze weg een grote stap voorwaarts gezet", zo zei Johnson. Schertsenderwijs deelde Johnson White mee dat „verscheidene miljoenen Ameri kanen zich het hoofd hadden gebroken over de vraag wat hij uitvoerde, toen McDivitt zijn zwevende collega voor vie zerik uitmaakte „Ik kon er echt niets aan doen", zo ver ontschuldigde White zich. Ook president Mikojan van de Sovjet- Unie heeft de astronauten en president Johnson gelukgewenst met het jongste Amerikaanse ruimtesucces. De directeur van het Jodrell-Bankobservatorium Londen zei, als commentaar op de succes volle vlucht, dat de Amerikanen en de Russen nu niet meer voor onoverkome lijke moeilijkheden staan bij hun streven om tegen 1969 en 1970 een man op de maan te doen landen. Dr. Edward Welsh, directeur van de Amerikaanse presidentiële adviesraad voor lucht- en ruimtevaart, noemde de kans dat Amerika eerder een man op de maan brengt dan de Russen, meer dan vijftig procent. De V.S. beschikken, vol gens Welsh, op het ogenblik over een operationele raket, die krachtiger is dan de Sovjet-raketten voor een* lancering in de richting van de maan. In Bochum zei de Westduitse lucht- en ruimtevaartexpert Heinz Kaminski, dat Amerika de Sovjet-Unie in de ruimte race thans heeft ingehaald. Voorts kwa men reacties en gelukwensen binnen van president Lübke van West-Duitsland, ge neraal Franco en president Saragat van Italië. White en McDivitt hebben tijdens hun ruimtereis meer dan 500 foto's gemaakt. Ook beproefden zij een nieuw ruimte sextant (waarde 67.000 dollar), ten behoe ve van hun toekomstige collega's en ver zamelden ze tal van gegevens over de straling, het magnetisch veld van de aar- Deze foto maakte McDivitt van zijn collega White toen deze in de ruimte zweefde. Hij is aan een streng verhonden met de cavsule. de en de elektro-statische ladingen, die zich aan de buitenkant van om de aarde cirkelende lichamen kunnen vormen. Hun ervaringen betreffende de gewichtloos heid verschaften de geleerden een schat van gegevens over de invloed van een langdurig verblijf in de ruimte. Zorg vuldig opgetekende gegevens laten zien hoeveel White en McDivitt aten. Eerst genoemde gebruikte ongeveer 6000 calo rieën en de laatste ongeveer 5800. Ook lichaamsbeweging, dorst en slaapdiepte werden geregistreerd. McDivitt sliep on geveer 22 uur, White ongeveer 26 uur. LEAMINGTON SPA (UPI) Op de drempel van een huis in Leamington Spa, Engeland, dat wordt bewoond door de leider van de plaatselijke Indische gemeenschap, is maandag een brandend kruis neergezet. Bovendien werd een ruit ingegooid. In het betrokken huis wonen blanken zowel als Indiërs. Ooggetuigen zeiden dat enkele minuten nadat het kruis in brand was gestoken er werd een schade van 145 pond sterling aange richt enkele mannen snel wegreden. De politie heeft later Robert Relf, een gewezen lid van de Britse nazibeweging, ondervraagd. Hij zei dat de activiteiten van een bewoner van het huis, de 29- jarige Sharam Singh die voor advocaat studeert, ter sprake gekomen waren op een vergadering in Birmingham van een groep mannen die een afdeling van de Ku Klux Klan hadden opgericht. DEN HAAG (ANP) Van 8 tot 12 juni aanstaande zullen schepen van smal deel 5 en eenheden van de Amerikaanse zesde vloot gezamenlijk oefenen in het westelijk bekken van de Middellandse zee. Aan deze oefening, Wind Mill 1 ge naamd zullen deelnemen: de „attack car rier task group" van de zesde vloot en een anti-onderzeeboot task group van Ne derland en voorts twee Amerikaanse en twee Nederlandse onderzeeboten. Het doel van de oefening is om vlootstrijdkrachten van Amerika en Nederland te oefenen in gecombineerde ondersteuningsacties. De Amerikaanse task group zal o.m. bestaan uit het aanvalsvliegkampschip USS Sara toga. Het Nederlandse smaldeel is samenge steld uit het vïiegkampschip „Karei Door man", de jagers „Drenthe" en „Amster dam", en de onderzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw". Beide laatstgenoemde sche pen zullen te zamen met Amerikaanse on derzeeboten als tegenpartij fungeren. Het Nederlandse smaldeel staat onder bevel van schout bij nacht De Jonge van Elle- meet die zijn vlag voert aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman". (Advertentie) (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vrijdag zal in de Pius X kerk te Uden een plechtige rouwdienst worden gehouden voor de veertien Nederlandse missio narissen, die in Kongo zijn ver moord. Celebrant is de kruisheer mgr. A. Creemers, bisschop van Bondo, het gebied waar de gebeur tenissen hebben plaatsgehad. Familieleden van de slachtoffers zullen aanwezig zijn. Bovendien worden in alle plaatsen, waar familie van de gedode missionaris sen woont, nog speciale diensten gehouden. Op het provincialaat van de kruis heren te Leuven ontbreken nop steeds precieze gegevens over de dood van de missionarissen. Wel weet men zeker, dat alle missionarissen zijn gedood. Dit werd uitdrukkelijk bevestigd door een Belgische augustijn die al® aalmoe zenier met het Kongolese leger is mee getrokken en het drama van nabij heeft meegemaakt. Van de zusters weet men alleen, dal ze „met onbekende bestem ming" zijn weggevoerd. Er bestaat nog altijd hoop, dat zijlevend zullen worden aangetroffen. Mogelijk kunnen zij nade re details verschaffen over de rampza lige nacht van 29 op 30 mei. Aangenomen wordt, dat de nussiona rissen dez? ontwikkeling niet hebben kun nen voorzien. Tot 18 mei zijn er op de procuur tamelijk optimistische berichten binnengekomen De familieleden leefden De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10,-/11,-/12,50. (alleen voor vaderdag): Elke Poppell met een speciaal Poppell-speldle (Van onze correspondent) DEN HAAG De ANWB in Den Haag doet een dringend beroep op degenen, die in hun vakantie gaan kamperen, minstens veertien dagen van te voren een kampkaart aan te vragen of te ver lengen. Nog steeds komt het voor dat perso nen enkele dagen of soms enkele uren voordat zij gaan kamperen hun kamp- kaarten komen aanvragen en die dan niet bijtijds meer kunnen krijgen. In de kantoren van de ANWB heerst op het ogenblik een grote drukte. Ge zien deze drukte heeft de ANWB de nor male tijdelijke seizoen bezetting tot 150 personeelsleden verdubbeld. „We moeten jaarlijks zo'n half miljoen kampkaarten uitgeven of verlengen," al dus de ANWB, en dat kan echt niet alleen in de maanden juli en augustus. Een kampkaart is niet alleen voor kam peren met een tent noodzakelijk. De ANWB wijst er op dat voor alle vakan tieverblijven buiten hotel of pension een kampkaart nodig is. Iemand, die zijn vakantie bijvoorbeeld doorbrengt op een kampeerboerderij, in een bungalow of zomerhuisje moet dus een kampkaart hebben. Deze bepaling kan per provincie verschillen, De ANWB vindt het verstandig toch een kampkaart aan te vragen, omdat men dan nooit voor onprettige verrassingen kan komen staan. echter al tien maanden lang in grote angst. Als de rebellen een overeenkomst met Tsjombe konden sluiten wag er kans op een gunstige afloop. Zou het echter op vechten uitdraaien, dan wist men dat met het ergste rekening moest worden gehouden. Het bleek onmogelijk de missionaris san uit het bedreigde gebied te evacue ren. Oorspronkelijk had ieder gedacht, dat uitwijken naar Centraal Afrika via de Roebi-rivier vrij gemakkelijk zou zijn- Zonder hulp kon men de rivier echter met oversteken. En deze hulp durfde de bevolking uit angst voor de rebellen niet te geven. ..Wij treuren natuurlijk over onze me debroeders, maar er zijn ook onder de negers duizenden slachtoffers gevallen" aldus pater P. Bakker van de Neder landse missieprocuur. Overal houden de Simba's volksge richten naar Chinees-communistisch mo del. Allen die iets met de regering te maken hebl>3n of die behoren tot de upper-ten worden uitgeroeid. Dagelijks verdwijnen er nog duizenden mensen. Soms pakt men eenvoudig de mensen met een rijbewijs, aldus pater Bakker. ..Het tragische is", dat straks de moordpartij in omgekeerde richting zal voortgaan: dan zullen allen die aan de rebellie hebben meegewerkt op even meedogenloze wijze worden geliquideerd als nu de aanhangers van Tsjombe." ..De eerste jaren hoeven wij aan missi onering in deze gebieden niet te denken. Van het totale missiepersoneel zijn al leen een paar vakantiegangers over, plus nog de negen missionarissen die 'op 4 december bij overrompeling zjjn bevrjjd En wat moet je met zo'n handjevol mensen beginnen in een volkomen ont redderd gebied?", aldus pater Bakker. 55 55 (Van onze fiscale medewerker) Deze belasting is niet alleen afhanke lijk van de huurwaarde en de waarde van bet meubilair, maar ook van de klasse, waarin de gemeente is gerangschikt. Zelfs kan een gemeente nog in verschillende klassen vallen. Verhuizing in zo'n ge meente kan dus bij een gelijkblijvende huurwaarde verschil in belasting uit maken. De laatste jaren verrijzen aan de rand van de steden en dorpen leefge meenschappen welke in een lagere klasse zijn gerangschikt dan de centra en daar om alleen is een dergelijke situatie hoogst ongewenst. Herziening van deze klasse-indeling zou in zeer vele gevallen heus geen overbodige luxe zijn. In de meeste dorpen betaalt men bij 'n gelijkwaardige huurwaarde belangrijk meer personele belasting dan in de ste den. De huurwaarde ligt mogelijk in de dorpen in verhouding iets lager maar er blijft desalniettemin een flink verschil aanwezig, wat bij 'n verantwoorde belas- tingpolitiek niet mag voorkomen. Alweer een motief om deze wet wil men ze niet laten verdwijnen toch eens op de helling te zetten. Volgens artikel 13 wet p.b. wordt In gaande het belastingjaar 19651966 de huurwaarde van het perceel voor de toe passing van het tarief verminderd in ge meenten of gedeelten van gemeenten, be horende tot de le klasse met f 695,2e klasse met f 635,3e klasse met f 570, 4e klasse met f 515,5e klasse met f 450.—: 6e klasse met f 380,—; 7e klasse met i 315,—; 8c klasse met f 240,—; 9e klasse met f 175, De belasting bedraagt jaarlijks drie en vier tienden ten honderd van de volgens het vorige lid verminderde huurwaarde. Laten we aannemen dat A een huis be woont met een huurwaarde van f 1000, in een gemeente, welke in de 3e klasse is gerangschikt, dan moet hij in hoofd som betalen f 1000,min f 570,is f430,waarvan 3,4 pet. is f 14,62. Aandachtige lezers zullen uit het voor gaande reeds geconcludeerd hebben dat iedere huurverhoging via een hogere huurwaarde normaliter een hogere aan slag personele impliceert. Inderdaad zou dit het geval zijn wanneer de hierboven vermelde bedragen gelijk bleven. Maar liet is tot heden nog steeds zo geweest, dat deze bedragen werden verhoogd, waardoor veelal de huurverhoging niet tot uitdrukking kwam op het aanslag biljet. Alleen in gemeenten met progressieve opcenten was dit wel het geval. Want een hogere huurwaarde houdt dan veelal een hoger aantal opcenten in. Dit is wel (Advertentie) enigszins onbillijk en geenszins bedoeld door de wetgever maar aangezien de ge meentebesturen hier een vinger in de pap hebben, schijnt een billijker regeling tot de onmogelijkheden te behoren. Wanneer de huurwaarde beneden een bepaald bedrag blijft, wordt geen belas ting naar die grondslag geheven. Voor de gemeenten of gedeelten daarvan, be horende tot de le klasse is deze grens f715,—, 2e klasse f655,—, 3e klasse f590—, 4e klasse f 535,—, 5e klasse f 470,—, 6e klasse f 400,—, 7e klasse f 335,—, 8e klasse f 260,—, 9e klasse f 195,-. Verwoont iemand in een 3e klas ge meente dus niet meer dan f 590,'s jaars dan is hij van deze belasting vrijgesteld. De verkoopwaarde van meubilair is de maatstaf bij de tweede grondslag van die personele belasting. Deze grondslag is een groertje van de eerste, de huur waarde. Men vindt ze veelal tezamen op een aanslagbiljet vermeld. Nimmer wordt alleen een aanslag naar de grond slag meubilair opgelegd. Daarentegen komt het vaak voor dat alleen een aan slag naar de grondslag huurwaarde tot stand komt. Men behoeft geen eigenaar te zijn van de meubelen om daarvoor te worden aangeslagen. De verkoopwaarde van het meubilair wordt door de toepassing van het tarief verminderd met f 300,en naar beneden afgerond op f 100,— of een veelvoud daar van De belasting bedraagt jaarlijks 1,5 pet.' van de aldus verminderde verkoop waarde. De verkoopwaarde moet dus minstens f400,— bedragen om in deze belasting te worden betrokken. Niet tot meubilair worden gerekend verzamelingen van kunst of wetenschap en de voorwerpen die tot het bewaren of plaatsen van die verzamelingen dienen, indien die verzamelingen voor het pu bliek ter bezichtiging worden gesteld onder geen andere bepalingen dan door of vanwege onze minister van Financien zijn goedgekeurd. Evenals b.v. de wet op de inkomstenr* belasting, kent ook de wet op de per sonele belasting vermindering van be lasting wegens kinderaftrek. De algemene leeftijdsgrens is in deze wet nog op twintig gehandhaafd in tegenstelling tot wetten, waarin de grens verlaagd is tot zestien jaar. Daarentegen is in de andere wetten de aftrek voor studerende kinderen gunstiger. Een kind dat eiders studeert maar waarvoor thuis nog een kamer wordt aangehouden, welke alleen gedurende de weekends en de vakantie wordt gebruikt, komt nog voor aftrek in aanmerking, voorzover de leeftijd dat toelaat, aldus een arrest van de hoge raad, waarmede mogelijk velen hun voordeel kunnen doen. De vermindering wegens kinderaftrek bedraagt een bepaald percentage dat ver band houdt met de klasse, waarin de gemeente van aanslag is gerangschikt en de huurwaarde. Dit percentage varieert van 14 tot 2 per kind, een verlaging naar mate de huurwaarde stijgt. In de vierde en laatste bijdrage komen de .restanten' aan de orde, welke zeker het memoreren waard zijn. We zien dan o.a. de voordelen bij kamerverhuur, wan neer ontheffing kan worden verkregen, enz. (Van onze correspondent) GULPEN De 51-jarige draaier J. K. H. uit Gulpen, is de afgelopen 18 jaren „bij vergissing" Nederlander geweest. Door een ambtelijke fout kreeg hij in 1947 te Slenaken een bewijs van Nederlanderschap en als gevolg daarvan in 1954 een door de commissaris der koningin ondertekend, Nederlands paspoort. Sindsdien nam hij ook aan alle verkiezingen deel. kende ik ook niets van de Nederlandse (Van een onzer redacteuren) BREDA -Volgens het N.K.V.-orgaan „Ruim Zicht", dat details heeft gepubli ceerd over de onderlinge garantierege ling van de vier werkgeversorganisaties, zullen de werkgevers voorlopig voor de duur van één jaar een bedrag ter grootte van 1 procent van de door hen uitgekeer de loonsom in het garantiefonds storten. Dit fonds wordt gevormd, zoals be kend, om de werkgevers in staat te stel len principieel „neen" te kunnen blij ven zeggen tegen de verlangens van de vakbonden inzake uitkeringen aan geor ganiseerde werknemers. De werkgevers beschouwen deze verlangens als onaan vaardbaar. De onderlinge garantieregeling verze kert hen ervan dat zij bij conflicten in het bedrijf (waarbij bedoeld worden: con flicten over het vraagstuk georganiseer- den-ongeorganiseerden), een deel van de schade en wel het bedrag van het loon van de stakende werknemers over het aantal dagen dat gestaakt wordt -j- ver goed kunnen krijgen. De werkgevers tre den vrijwillig toe. Volgens het N.K.V.- blad ligt fondsvorming niet in de bedoe- 'ing. Toen hy een half jaar geleden zyn paspoort wilde verlengen, deelde de ambtenaar op het gemeentehuis te Gul pen hem mee, dat hij destijds te Slena ken door een administratief abuis Ne derlander was geworden en dat op last van het ministerie van justitie, hem nu geen paspoort meer kon worden uitge reikt. De draaier zou zich in de toekomst als statenloze moeten beschouwen. Sindsdien vecht een gedesillusioneerde man reeds vele maanden en tot by de hoogste instanties, tevergeefs voor een vaderland. H. werd in 1914 in Düsseldorf (Duitsland) gebcren. Zijn vader was Nederlander en afkomstig uit Slenaken. Zijn moeder een Duitse. Voor augustus 1945 was hij nooit in Nederland geweest. Zijn aankomst in het land, dat hij als het zijne wenst te beschouwen, gebeurde onder onplezierige omstandigheden. Hij werd als gevange ne van de Stoottroepen vanuit een En gels gevangenenkamp naar Nederland overgebracht. Onder de druk van de omstandigheden had de jongeman, die geen Nederlands sprak en dat land ook niet kende, zich in 1943 bij de Waffen-S.S. gemeld. „Na dat ik tweemaal had geweigerd," is zijn verweer. „Maar hoe kon men zich toen verweren. Volgens de mensen in Düs seldorf waren we eigenlijk Duitsers". Nadat hij uit het kamp Vught werd ontslagen, keerde H. niet naar zijn ge boorteland terug. Hij vestigde zich in het dorp van zijn vader, Slenaken. „Om dat ik nooit in Nederland was geweest, BELGRADO (U.P.I.) Het aantal slachtoffers van de mijnramp in Zuid- Slavië stijgt nog steeds. Gisteravond waren uit de Kakanje- myn 124 doden boven gebracht en vol gens de technisch directeur van de mijn, Muriz Osmanagic, liggen er beneden nog „minstens negen" doden. Hij zei dat ten tijde van de methaan gasontploffing 185 mannen in de mijn aan het werk waren. Vier van de 21 ge wonden, die zijn boven gebracht, bevin den zich in ernstige toestand. Het is de ernstigste mijnramp sinds 1940, toen in he Podlabin-mijn in Istria 317 mannen om het leven kwamen als ge volg van een mijngasontploffing. wetgeving. Ik wist niet, dat wie vreemde krijgsdienst ging. zijn Neder landerschap verloor- Ik was mijzelf als Nederlander blijven beschouwen". Ook de toenmalige burgemeester van Slenaken moet er zo over hebben ge dacht. Hij verschafte de ex-S.S.'er in 1947 zonder bedenken een bewijs van Nederlanderschap. Het provinciaal be stuur van Limburg gaf voor hem in 1954 eveneens zonder bezwaar een Neder lands paspoort af. De moeilijkheden kwamen pas tien jaar later, toen hij de geldingsduur van zijn paspoort wilde verlengen. „Wij hande len op aanwijzing van het ministerie van justitie. Men heeft ons daar meegedeeld dat die uitreiking destijds fout was. Wij mogen H. geen paspoort meer ver strekken. Hij is voortaan statenloos. Wat ons betreft kennen wij H. enkel als een rustige, nette man. Persoon lijk zyn wij er zelfs voor om het ver leden in dit geval maar te vergeten- Maar als ambtenaren hebben wij natuur lijk de voorschriften", aldus het officiële commentaar der gemeentesecretarie. Er is voor de statenloze ambachtsman, die reeds vele jaren tot tevredenheid van zijn chefs in Maastricht werkt, een uitweg om weer Nederlander te wor den. Als iedere andere statenloze zal hij het Nederland'&rschap terug moeten ko pen. „Dat betekent een te grote financiële last. Ik heb toch mijn goede wil ge toond Zou men niet bereid zijn, onder die oorlogsjaren eindelijk een streep te trekkstn?" (Advertentie) Senoritas 16ct Corona 20 ct-Bolknak 25-30 De zeven gaten in de Ulbrichtmuur zijn na de pinksterdagen weer dicht gegaan voor Westberlijners, die met een pasje een bezoek mochten bren gen aan hun familieleden in Oost-Ber lijn. Daarmee is tegelijkertijd het pas jesakkoord tussen de senaat (rege ring) van West-Berlijn als gevol machtigde der Bondsregering en de machthebbers in Oost-Berlijn afge lopen. Het gold voor een herfst- een kerst-nieuwjaar, een paas- en een pink- sterbezoek. In de loop van deze maand zouden er nieuwe onderhandelingen moeten beginnen, waarbij de Westber- lijnse senaatsraad Horst Korbcr een nieuwe onderhandelingspartner tegen over zich krijgt. Zijn vroegere Oost berlijnse gesprekspartner, staatssecre taris Erich Wendt de eerste echtge noot van Lotte, de tegenwoordige vrouw van Walter Ulbricht is in tussen overleden. In Bonn cn in West-Berlijn is men zich er van bewust, dat Oost-Berlijn zal proberen om de prijs voor een nieuwe pasjesregeling aanzienlijk op te drijven. Men verwacht dus moei zame onderhandelingen. Een belangrijk obstakel voor een nieuw pasjesakkoord is de persoon van de uit Halle afkomstige Oostduit ser Horst Streit. Naar men zich her innert. maakte hij zich met Pasen jl. meester van het bezoekpasje van de W-estberlijner Dieter Mahrhold door zich uit te geven voor een in civiel geklede vopo. Toen Mahrold verge zeld van een vriend, die van het voor val getuige was geweest en Mahr- holds verklaringen op 't Oostberlijnse politiebureau wilde bevestigen, wer den beiden in arrest gesteld wegens de verdenking van hulp bij „Republik- flucht". Streit bereikte zonder moeite Westberlijn, werd evenwel nadat was bekend geworden, wat er met Mahrhold was gebeurd in arrest gesteld wegens vrijheidsberoving. Ondanks zijn aanbod om zich vrij willig naar Oost-Berlijn te begeven, indien de communisten wilden belo ven dan ook Mahrhold en zijn vriend vrij te laten, ging Oost-Berlijn er niet op in. Het wilde een regeling met West-Berlijn en eiste de officiële uitlevering. West-Berlijn heeft dit ge weigerd. Streit is inmiddels tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. In- plaats van vrijheid in West-Berlijn moet hij nu vier jaar brommen. An ders heeft hij trouwens ook niet ver diend. Mahrhold wordt in Oost-Berlijn nog steeds vastgehouden. Hij is er niets anders dan een gijzelaar. Dit probleem zal bij de toekom stige pasjesonderhandelingen, die nog deze maand moeten beginnen, een be langrijke rol spelen. Het is zeer goed mogelijk, dat de Oostberlijnse commu nisten de uitlevering van Horst Streit als conditio sine qua non zullen stel len. Een enquête onder de bewoners van West-Berlijn heeft inmiddeli be wezen, dat hoe men ook Streits daad scherp veroordeelt de West- berlijnse senaat op de uitleveringseis niet moet ingaan, ook wanneer dit be tekent dat er voorlopig geen bezoeken van Westberlijners aan Oost-Berlijn zullen plaatshebben. De fronten in deze kwestie zijn dus uitermate star. Niemand weet, hoe men tot een compromis zou kunnen komen. Streits uitlevering zou beteke nen, dat hij wegens „Republikflucht" voor vi.1 e jaren in een van Ulbrichts tuchthuizen zou komen. En het vluch ten van Oost- naar West-Duitsland is, volgens Westduitse rechtsopvatting geen strafbare handeling. Streit is der halve niet uitieverbaar. Hij vluchtte van Duitsland naar Duitsland. Anderzijds betekent het niet uitleveren, dat Dieter Mahrhold en zijn vriend Jurgen Rehbein ook vele jaren in gevangenschap moeten le ven, ofschoon zij nu toch werkelijk totaal onschuldig zijn. De affaire -Streit-Mahrhold is dus een politieke aangelegenheid van de eerste orde geworden. Öost-Duits- land maakt politiek mét twee gijze laars. Dit heeft de komende pasjes- met prachtige sigarenbandjes f ROZEN - PADDESTOELEN TULPEN - ZEILJACHTEN onderhandelingen al van te voren sterk belast. Aan de affaire-Streit zul len de Oostberlijnse communisten on getwijfeld politieke eisen verbinden. Een dezer eisen is, dat de senaat van West-Berlijn voortaan elke vluchte ling zal moeten uitleveren, inplaats van die zo snel als maar enigszins doenlijk is, uit West-Berlijn naar de een of andere bestemming in West- Duitsland over te brengen, zodat hij of zij buiten het bereik van de Oost- Duitse agenten komt. Dit hebben de communisten al vóór de pasjesonderhandelingen in 1964 ge- eist. De eis werd door Bonn en West- Berlijn van de hand gewezen, ij zullen nu niet ander* reageren. Voor Bonn bestaat nog steeds de rechtseenheid van 't Duitse rijk. Iemand kan niet van Oost- naar West-Duitsland vluchten. En uitlevering is slechts mogelijk tussen twee vreemde staten, die daar toe bovendien nog een verdrag moe ten afsluiten. Men is in Bonn en in West-Berlijn niet geneigd zich door de communisten te laten chanteren. De senaat van West-Berlijn wordt in deze houding- door de meer dan 2 miljoen inwoners van de stad ge sterkt. Het verloop van de onderhande lingen zal er ook zeer sterk Van af hangen, wie de Oostberlijnse commu nisten zullen benoemen als nieuwe gesprekspartner van Horst Korber. Deze had in de loop der jaren 'n cor recte maar ook aangename verhou ding tot wijlen staatssecretaris Erich Wendt tot stand kunnen brengen. Hij moet met zijn nieuwe gesprekspart ner weer helemaal opnieuw begin nen en proberen 'warm' te worden Ook dit zal enige tijd duren. (Van onze parlementaire redacteur P. van der Sanden) DEN HAAG Het begrip „sociaal- economische democratie" begint lang zamerhand even bekend te worden als bijvoorbeeld „parlementaire de mocratie". In het laatste geval doe len we op het uitoefenen van de be slissende volksinvloed via een parle ment, in het eerste gaat het om het mede-zeggen en mede-beslissen van allen, die in het sociaal-economisch leven een functie vervullen. Daarbij telt de vraag niet mee of die functie een hoge, dan wel een zeer nederige is. Nu is het een gelukkig feit, dat met name de arbeidersbeweging reeds sinds tientallen jaren bezig is in eigen kring mensen te scholen en op te leiden voor het vervuilen van al lerlei functies in het maatschappelijk leven. De harde noodzaak daartoe is nog groter geworden sinds de wet op de ondernemingsraden tot stand kwam. Toen nam de behoefte aan ka der met grote sprongen toe. Want, zoals ook op andere terreinen, moet men met de democratie niet aan de top, maar aan de voet beginnen. De tijd van het beperkte kiesrecht, toen men bijvoorbeeld nog welstandskie zers en belastingkiezers had, d.w.z. mensen, die tenminste een bepaald inkomen hadden of een zeker bedrag aan belastingen betaalden, is lang verleden tijd. In de sociaal-economi sche sector heeft zij, echter in feite, nog tot het begin van de vijftiger jaren voortgeduurd en de strijd voor „algemeen kiesrecht" in deze maat schappelijke sector, is nog steeds niet gestreden. Het rapport van de com missie-Verdam, dat volop stof heeft doen opwaaien is daar een sprekend voorbeeld van. Nu heeft dezer dagen de voorzitter van het Katholiek Werkgevers Ver bond, mr. P. van Boven een uitspraak gedaan, die tot nadenken stemt. Hij zei: „Veel mensen,' die gezond denken, missen het verbaal vermogen om aan hun ideeën en opvattingen uiting te geven". Met andere woor den: men heeft een gezond verstand, men denkt gezond, maar men be schikt niet over mogelijkheid, dit on der woorden te brengen. „Men blijft onder zijn eigen capaciteiten"zei mr. Van Boven. En hij dacht daarbij in het bijzonder aan de vertegenwoordi gers in de ondernemingsraden. Hier ligt een vraagstuk, dat snel moet worden opgelost. Naar mate de sociaal-economische democratie meer inhoud krijgt (de Stajten-GeneraaJ, gaan hiertoe ongetwijfeld binnen en kele jaren belangrijke besluiten ne men) stijgt de behoefte aan geschoold kader met sprongen. Nu zal niet iedereen onmiddellijk een wedstrijd in welsprekendheid behoeven te win nen, maar vertegenwoordigers, die veel weten, doch het niet kunnen „verkopen", betekenen even weinig voor de democratie als zij, die niets weten en dat met een stroom van woorden goed kunnen verbergen.

de Stem | 1965 | | pagina 15