SPELDJES! Ensemble brengt acht premières blijf Jong, blijf fit: fiets! m CITRON UA ORANGE TONIC V spa bronwater Donald Duck Villa Sidonia, nieuwe televisie-serie IJsseimeer CeCwa Kon. Vlaamse Opera werkte een veelzijdig programma af Het proces Andersonville T.v.-dansant Hardy had haar dag niet \k r»t3.ii' SEIZOEN 1964-1965 Donderdag toneel: P4*nnf>tetuivf>r IN HET NIEUWE SEIZOEN Indonesië introduceert nieuwe dans in' Nederland Slecht humeur en pech Russische schrijvers zoeken contact met Nederlandse auteurs 5 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 JUNI 1965 S 1 1 ge# müsli' Vanavond start de KRO met een nieuwe televisie-serie, geschre ven door Wim Meuldijk, onder re gie van Frits Butzelaar. Een fami lie wint de hoofdprijs in een scheermesjeswedstrijd; de prijs is een villa met eigen grond. De fa milie wil dan in het nieuw ver worven bezit trekken, maar ont dekt dan dat de villa niet leeg is. Door diverse misverstanden is deze bewoond door een familie die de uilta verkocht heeft aan de scheer- mesjesfabriek. Alleen de oude va der is hiervan onkundig. Er wordt dan een oplossing gevonden dat beide families in de villa gaan wo nen, met alle gevolgen daaraan verbonden. De foto toont een scène uit deze komedie-thriller met v.l.n.r. Lex Goudsmit, Pieter Lutz en Jef van Leeuwen. (Advertentie) Ja, speldjes-regen bij Celwa pro- dukten. 2 garantiezegels van het zelfde produkt opsturen en u krijgt een speldje van dat produkt. Er zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldje 1 B.v. CELWA KEUKENROL, dè keukenpiet. Gemakkelijk en sterk. kenmerk voer kwaliteit Ned. Exportpapierfabriek N.V. Postbus 57 - Nijmegen (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend ANTWERPEN De Kon. Vlaamse Opera beëindigt zijn seizoen over een veertiental dagen en het is verheugend te kunnen vaststellen dat de belangstel ling er voor niet is verminderd tijdens de laatste maanden ondanks een aan merkelijke prijsverhoging van de plaat sen en een programmatie, die eerder aan de strenge kant was opgebouwd. Er is in het voorbije seizoen, zoals het in de traditie van de Kon. Vlaamse Opera ligt, ruime aandacht besteed aan de nationale culturele activiteit van de opera in het algemeen en in de Vlaams culturele zending van de opera in het bijzonder. Zo werden er niet minder dan vijf nationale werken opgevoerd, de ope ra's: Marike van Nijmegen van Uytten- hoeve, de wereld creatie van Willem van Aug. de Boeck ter gelegenheid van de Saeftinge en de opera Francesca van 100e verjaardag van de geboorte van de meester. Ook werd gecreëerd het ballet Het magische gesteente van de Waalse componist René Barbier en heropgevoerd wordt het ballet Tombeleene van God fried Devreese ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de gewezen directeur van het Mechels Conservato rium. Er is dus geen enkele reden te ver onderstellen dat de Kon. Vlaamse Opera het nationale repertoire verwaarloost. Tijdens de huidige directie van Renaat Verbruggen werd een ruim aandeel aan het nationale repertoire gegeven, men denke aan de opvoeringen van De Her bergprinses, Charlotte Corday, De bruid der zee, Bietje, Het meisje van Zaven- tem, Quinten Matsijs, Anna-Marie en de ***kVERSUM Donderdag 10 juni zendt de NCRV een toneelspel uit in mu11 rfSistratie door de Vlaamse televisie. The Andersonville Trial is een spel van Saul Levitt, waarvan de inhoud is ge baseerd op het officiële verslag van het proces tegen Henri Wirz, dat plaats had in 1865 in het gerechtshof te Washington Henri Wirz, verantwoordelijk voor de gang van zaken in het krijgsgevangenen kamp van Andersonville in de zuidelijke staten van Amerika, wordt beschuldigd van mishandeling van krijgsgevangenen, welbewuste ondervoeding, marteling en moord, die onder zijn „regime" voorkwa men. De verdediger ziet in dit proces een late strafcampagne tegen het zuiden en acht de leden van het hof politiek be vooroordeeld tegen hemzelf en zijn cliënt. Zijn actie heeft echter geen succes en Wirz wordt binnengeleid. Advocaat Ba ker weet in zijn kruisverhoor de verkla ringen van de getuigen grotendeels te ontzenuwen. Juridisch scherp wijst hij het hof op de kleine menselijke hebbe lijkheden in hun uitlatingen en de men selijke eigenschap vermoedens te vormen tot een werkelijk gebeuren. Tijdens het proces wordt bovendien steeds duidelijker dat Wirz hier niet al leen geoordeeld wordt: de openbare aan klager betrekt zichzelf gaandeweg in het onderzoek, omdat hij zich afvraagt wat hij in die positie gedaan zou hebben en waar de grenzen van de menselijke verantwoordelijkheid liggen. Daarom wil hij aansturen op een morele ondervra- £ln&- Het onderzoek naar de motieven en drijfveren van de beklaagde komt toch aan de orde. Het getuigenis van Wirz is even boeiend als onthullend. 1 2 3 4 5 6-78 hiervoor vermelde werken van het boor- bije seizoen; de wereldcreaties van De grote verzoeking van Sint Antonius, Jon ker Lichthart, De Antikwaar, De mannen van Smeerop, en Willem van Saeftinge. Het algemeen operarepertoire van Duitse oorsprong werd ruim vertegen woordigd met een sterke nadruk op de Wagneriaanse traditie, die te Antwerpen zeer levendig is: De meesterzangers van Neurenberg, de Ring van de Neveling en Parsifal; De wildstroper, Het lange kerstmaal en Heen en terug; het Franse en Italiaanse repertoire met Traviata, Turandot, Aida, Nabucco, Madame But terfly, Maroef; het Angelsaksische met De schending van Lucretia; het avond vullend ballet De Notekraker en de lichte muze in de Weense operette. De Kon. Vlaamse Opera geeft boven dien de eigen zangkunstenaars gelegen heid om in zeer ruime mate hun talenten te ontplooien. Dit is juist de grote eigen schap van ons theater dat het meest representatief is in België voor de eigen lyrische kunst. Onder alle oogpunten is het verheu gend vast te stellen dat de opera in Ant werpen nog niet dood is, zoals velen het zouden willen doen voorkomen ter wijl andere „spektakelvormen" een stille dood sterven. Het levend contact van kunstenaar en publiek wordt met de dag meer door de schouwburgbezoekers geapprecieerd. DEN HAAG Het toenemend aantal speelbeurten in Brabant is voor het to neel- en televisiegezelschap Ensemble aanleiding in het komende seizoen het aantal premières op te voeren van zes tot acht. Voor het eerst zullen daarbij ook twee speciale produkties zijn, afge stemd op De Globe de kleine zaal van de Eindhovense schouwburg en het Limburgse studio-theater. Het seizoen zal worden geopend met een tweetal blijspelen: Zwart als een kanariepiet (Nero come un canarino) van de Italiaanse auteur Aldo Nicolaj en Hooikoorts (Hay-fever) van Noel Co ward. Het stuk van Nicolaj, wiens naaifl het afgelopen jaar ook in ons land een bekende klank heeft gekregen door zijn tv-spelen, zal worden geregisseerd door de directeur van het Milanese Teatro delle Novita, Maner Lualdi. Ina van Faassen en de nieuwe aan Ensemble ver bonden Vlaamse acteur Roger Coorens vervullen hierin de hoofdrollen, terwijl bovendien onder anderen Adèle Bloe- mendaal, Heieen van Meurs en Ine Veen aan deze voorstelling zullen meewerken. In Hooikoorts, dat door Jan Retèl wordt geregisseerd, treden naast de regisseur o.m. Mary Dresselhuys, Sigrid Koetse, Pleunie Touw, Jenny Arean, Cor van Rijn en Henk Molenberg op. Onder regie van Karl Guttmann gaat begin oktober De zaak Oppenheimer (In der Sache J. Robert Oppenheimer) in première. Dit belangrijke stuk rondom de morele verantwoordelijkheid voor het kenrwapen is door de Duitse auteur Heinar Kipphardt ontleend aan authen tieke processtukken. In de titelrol zal de bekende Belgische acteur Senna Rouf- faer zijn entree bij Ensemble maken. De tweede hoofdrol, de vertegenwoordiger van de atoomenergiecommissie, wordt vertolkt door Jan Retèl. Verder werkt een uitgebreide mannenbezetting aan deze voorstelling mede. De Farnsman Claude Regy zal de en scenering verzorgen van Cet animal étrange, een door Gabriel Arout vervaar digd spel op basis van een aantal novel len van Tsjechov. Dit stuk vormt de eerste Globe-produktie van Ensemble. Daarna komt The plough and the stars, een van de bekendste stukken van de vorig jaar overleden Ier Sean O'Casey, aan de orde. De regie hiervan ls in handen van Hilton Edwards, de Engels- Ierse directeur van het Dublin Gate theatre. Caro van Eijck, Magda Janssens en als gast Johan Kaart zullen er belangrijke rollen in spelen. Als nieuwjaarspremière is De drie zus ters van Tsjechov geprojecteerd. Onder regie van Peter Scharoff en in decors van Harry Wich spelen Lia Dorana, Ina van Faassen en Sigrid Koetse de titel rollen, terwijl ook verder de belang rijkste krachten van het gezelschap aan deze voorstelling zullen medewerken. Voor de tweede helft van het seizoen wordt nog een aantal stukken overwogen waaronder in de eerste plaats een Ne derlands werk van Wim van Leer. Ook zijn er plannen om na Oh what a lovely war, opnieuw een musical ten tonele te brengen. Het tableau de la troupe van Ensemble vermeldt de volgende namen: Jenny Arean, Adèle Bloemend-aal, Lia Dorana, Mary Dresselhuys, Caro van Eijck, Ina van Faassen, Magda Janssens, Sigrid Koetse, Heieen van Meurs, Annabet Tausk, Pleunie Touw, Ine Veen, Chris Baay, Tim Beekman Roger Coorens, Arnold Gelderman, Paul van Gorcum, Johan Kaart, Jos Knipscheer, Johnny Kraaykamp, John Leddy, René Jessurun Lobo, Henk Molenberg, Jan Retèl, Huib Rooymans, Senne Rouffaer, Ben Roy- aards, Cor van Rijn, Dick Scheffer, Henk Somers, Guus Verstraete, Herman Vinck en Lucas Wensing. De directie wordt ge voerd door Karl Guttmann* de drama turgie is in handen van Luisa Trevès. Horizontaal: 1 omroepvereniging - toon; 2 insekt - hoge stand; 3 lengtemaat voedsel- kindergezegde; 4 koraalbank - voor naamwoord; 5 ondergang - opstandje; 6 hooimijt - pluk gros; 7 Eerwaarde Heer - bonnetje van een loterij - op dit moment; 8 echtgenote - steeg; 9 spiertrekking - grote bijl. Vertikaal: 1 val - ruk; 2 los - hoofd van het gezin; 3 ons inziens - soort - bevel; 4 as - jong schaap; 5 gereed - rivier in Italië; 6 stuk doek - steenblok; 7 ten bedrage van - hemels vuur - muzieknoot; 8 plant - bovenste deel van een dak; 9 vochtig - bepaald insekt. ■sdna - e :*tou - [ajau g !bi - faq - pa i isjor - dei 9 :od - je g :uiet - lïds teS - sej - xo g tjapeA - toi z wapj I "jioA - duiej3{ 6 ^do(s - eSaa 8 !nu - joi - pj i !iod - sej 9 Jjaj - teA g Juiaq - jtj Jej - ded - ja g ippe - sinx z isprepj - oi% i uoh :3uissoido (Advertentie) Gerard Heijstee is woensdag avond de gastheer in 't program tv- dansant, dat vanavond om 21.20 uur wordt vertoond op Nederland 1. Er wordt gedanst op muziek van het KRO-dansorkest onder direc tie van Cees Bruyn. Buitenlandse gasten zijn Frank and Peggy Spen cers formation dancers. Wim Voe ten en Jeanne Asmann geven weer uitleg van de dansen. Uw fietsenhandelaar staat weer voor u paraat 3 met een pracht-collectie nieuwe fietsen De Lenso 'n nieuwe Indonesische dans die is ontleend aan een zak- doekendans van het volk der Mo- lukken en die in Indonesië zo po pulair is geworden dat president Soekarno de melodie veelvuldig tijdens massabijeenkomsten zingt, zal in de komende weken voor het Nederlandse publiek te zien zijn. Zij zal namelijk op verschillende plaat sen in ons land worden uitgevoerd door de Indonesische beat-groep, de Lensoists. De groep bestaat uit zes musici en vier vocalisten. De Lensoists brengen hun bezoek aan ons land onder auspiciën van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken «en van de Garoeda Indone sian Airways. Het optreden van de groep is een tegenprestatie voor het bezoek dat de Blue Diamonds en Anneke Grgnloh vorig jaar decem ber aan indonesië hebben gebracht. Twee in Indonesië zeer populaire zangeressen maken deel uit van de beat-groep die onder leiding staat van bandleider Jack Lesmana. Het zijn de 27-jarige Titiek Poespa, die niet alleen Indonesi sche maar ook Engelse en Spaanse liedjes zingt, en de 36-jarige Nien Lesmana, echtgenote van de leider van de groep. De twee mannelijke vocalisten zijn Bing Slamet en Moenif. Het gezelschap trad tijdens de pinksterdagen op in Scheveningen. In de komende week worden ook in Amsterdam en Den Hjaag enkele voorstellingen gegeven. Het is niet uitgesloten, dat de artiesten ook voor radio en televisie zullen op treden. Zij zullen tot 16 juni in ons land blijven, waarna zijn een aan tal voorstellingen hopen te geven in Boedapest. Vandaar vertrekt het gezelschap naar Praag en zal het ook een be zoek brengen aan Algiers. Op de terugweg naar Indonesië zullen de artiesten hun reis onderbreken voor een kort verblijf in Bombay en New Dehli. LONDEN Frangoise Hardy heeft maandag in Londen met recht kunnen zingen dat alle meisjes en jongens geluk hebben en zij niet. Frangoise kwam laat aan voor haar twee weken-engagement in het Lon- dense Savoy-hotel omdat ze een boot naar Dover in plaats van een vlieg tuig naar Londen genomen had. Van Dover op weg naar Londen werd Frangoise Hardy aangehouden door een agent, omdat ze de snelheids- grens overschreed. Ze wist de man te bewegen van een bekeuring af te zien, omdat ze als vreemdelinge... enzovoorts. Tenslotte misten de drie meisjes op de achtergrond en de ritmegroep, die Hardy doorgaans be geleiden, de boot en zodoende de repetitie. Toen Frangoise aankwam voor een persconferentie, weigerde ze haar donkere bril af te zetten omdat ze niet opgemaakt was. Een fotograaf verzocht haar het ene been over het andere te leggen. „Non," was de korte weigering. Haar verloofde, de 21- jarige Jean-Marie Perier, vroeg haar te willen meewerken. Ook voor hem wilde ze dat niet en ze brak in tranen uit. Perier, een fotograaf, haalde de Gal lische schouders op en zei: „Ze heeft een zware dag achter de rug." (Advertentie) is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste Was plantage-tabakken voor r- maar O ct SCHIPHOL Twee Russische schrij vers en een vrouwelijke letterkundige zijn met het vliegtuig uit Moskou op Schiphol gearriveerd om in ons land contact te zoeken met Nederlandse au teurs. Het zijn de heren Serge Mikhalkov, een in Rusland bekende auteur van kinderboeken en toneelstukken tevens lid van de Europese gemeenschap van schrij vers, Boris Polevoj, redacteur van een literair maandblad, en mevrouw Valento Rozmorozowa, die zich voornamelijk be zighoudt met het vertalen van boeken uit de Scandinavische talen. Bovendien beheerst zij ook enkele andere talen zo als Duits en Engels en is thans ook druk bezig Nederlands te leren. Het Russische letterkundige gezelschap, dat op Schiphol werd begroet door een lid van de Russische ambassade in Den Haag, is naar Nederland gekomen naar aanleiding van het bezoek dat de Neder landse auteur Jaap ter Haar eind vorig jaar op uitnodiging van de vereniging van Sovjet-schrijvers, waarvan mevrouw Valento Rozmorozowa lid is, aan Rusland heeft gebracht in verband met zijn boek „De geschiedenis van Rusland", dat waar schijnlijk deze week nog zal worden uit gegeven. De Russische gasten hebben een ontmoeting gehad met de voorzitter van de vereniging van letterkundigen, prof. dr. G. Stuiveling en enkele andere leden van de vereniging. Voorts hopen zij in contact te komen met enkele Neder landse schrijvers, die ook in Rusland bekend zijn en van wie enkele werken reeds in het Russisch zijn vertaald. Het gezelschap blijft anderhalve week in ons land. STRAATSBURG De grote Europese tentoonstelling, die jaarlijks onder aus piciën van de Raad van Europa in een der lidstaten wordt ingericht, wordt dit jaar in Aken opgezet en heeft de tijd van Karei de Grote als onderwerp. De ten toonstelling, die van 26 juni tot en met 19 september geopend zal zijn, zal ruim 700 voorwerpen omvatten die een inzicht geven in de ontwikkeling van deze pe riode, vanaf de Merovingische en Fran kische basis tot aan het keizerlijk clas sicisme. De 34-jarige Amsterdammer H. Koopman vist al vanaf zijn zesde jaar in het IJsseimeer. Tijdens de pinksterdagen ving hij de grootste vis uit zijn carrière. Het was een karper van 73 cm lang, die 19,5 pond woog. (Advertenties) Woensdag 9 juni HILVERSUM I 402 m Nieuwsberichten en mededelingen! 12.27; 19.00; 22.30 en 23.55 uur. Populaire muziek 12.00; 12.50; 21.15; 22.05 uur Klassieke muziek 13-20; 18.20; 20.00; 21.45 en 22.55 uur. Jeugdprogramma 15.50; 16-00 uur. HILVERSUM II 298 m Nieuwsberichten en mededelingen! 12.27; 13.00; 17-50; 20.00; 22.30 en 23.55 uur. Populaire muziek 12 00; 12.35; 1335; 18.30; 20.50 uur. Klassieke muziek 13.13 14-00uur. Zièkenprogranima 16.30 uur. Documentaire of klankbeeld 13.45 uur, Sportuitzending 22.25 uur. Jeugdpro gramma 15.00 uur. BELGIë VLAAMS 324 m Nieuwsberichten en mededelingen: 12.00 uur en verder elk uur. Populaire muziek 12.15; 14.03; 15.03; 17.15; 18.54 en 23.05 uur. Klassieke muziek 13.20; 20.00 uur. Sportuitzending 18.50 uur. Jeugdprogramma 14.30 uur. Donderdag 10 juni HILVERSUM I 402 m Nieuwsberichten en mededelingen! 7.30; 8.30 uur. Populaire muziek 7.05; 9.40 uur. Klassieke muziek 10.00 uur. Ziekenprogramma 11.00 uur. Vrouwen pagina 8.40 uur. HILVERSUM H 298 m Nieuwsberichten en mededelingen 7.00; 8.00 en 11.00 uur. Populaire mu ziek 7.20; 800 en 10.10 uur. Klassieke muziek 8.55 uur. Vrouwenprogramma 9-35 uur. Jeugdprogramma 10.00 uur. Woensdag 9 juni NEDERLAND I AVRO: 17.00 voor de kinderen. NTS: 17.35 - 17.40 Jan en Joke in het verkeer. 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Barend de Beer. 19.06 Ohuckleheads: film. 19.10 De rivier van het noodlot: filmdocumen taire KRO: 19.35 Spontrubriek. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht- KRO: 20.20 Brandpunt 20.50 Villa Sidonia: TV-spel. 21.20 TV-dan®ant. 21.50 Indruk ken uit de Sovjet-Unie (2): filmdocu mentaire- 22.30 Epiloog. NTS: 22.35 Tweede journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVROt 20.01 Confrontatie Leutnant '64: do cumentaire. 20.40 - 22.10 Karl-Ludwig Sand: TV-spel. BELGIë VLAAMS 19 30 Voor de jeugd. 19.55 De weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 Sterrekunde voor ie dereen. 20.45 Liefde en brunetten (La brune que voila) komische speelfilm voor volwassenen 22.00 Zoeklicht. 22.20 Nieuws- BELGIë FRANS 19.00 Berichten. 19.03 Jeugdkroniek. 19.30 Gudliaume Teil. feuilleton. 20.00 Nieuws. 20.30 Programma over het le ven en de carrière van de kampioen wielrenner Gino Bartali. 21.00 Jeu sans frontières. wedstrijdprogramma. 22-15 La vie de Bohème, ballet, 22.50 Nieuws

de Stem | 1965 | | pagina 13