de aand :aan ieeft, jcky door de mens gemaakt metaal, dat geen mens mag aanraken perspectief ky Strike! Ook dag en nacht op Mercurius Scherper beeld van virussen 14 iebentmscMm lonmofel'jkwcht. rmkuitjeKtt 'voor me dm!: Gevaarlijke stof Chemische processen Omhulsel Abnormale cellen Kunstmatige beschadiging 5 pond per ton Veiligheid Atoomafval Mechanische handen -% I/AN DER STEEN PÜhON'üM Boven: Diep in een beschermend waterbassin worden de radio-actieve uraniumstaven ontdaan van hun metalen omhulsel. Onder: 200 gram plutonium per keer is de maorimum hoeueellieid die is toegestaan bij de verwerking van dit gevaarlijke element. Alle manipula ties met plutonium moeten op afstand gebeuren met behulp van mecha nische handen en onder bescherming van dikke lagen lood, glas en beton. DE oude alchemisten pro beerden het natuurlijke cle ment goud na te maken. Het is hen nooit gelukt. De 20ste eeuwse mens maakt ech ter een metaal, dat in de natuur niet bestaat en dat veel kost baarder is dan goud. Dat „kunst matige" element heet Plutonium. Het wordt gevormd bij de splij ting van uranium in een kern reactor. Plutonium is een vitale grondstof bij de sinistere fabri cage van atoomwapens. Maar het wordt ook gemaakt voor vreedzame doeleinden. Een van de vreedzame plutoni- um-fabrieken die thans overal ter wereld verrijzen, staat bij het En gelse dorpje Win rale in het graaf schap Cumberland' Sinds juli 1964 worden hier gebruikte staven splijt- splijtstofstaven uit de reactor ver wijderd en vervangen door nieuwe De vuile splijtstofstaven zijn dan echtei niei waardeloos geworden Ze verhuizen niet naar een „atoom vuilnisbak" maar naar een klinisch hetdere plutonium-labriek. zoals die in Windscale. Het meeste uranium in de gebruikte staven is nog niet gesplitst. Het loont ruimschoots de moeite om alle splijtingsproduk- ten uit zo'n staaf te verwijderen en het gezuiverde uranium terug te zenden voor een nieuwe „brandpe- riode" in een reactor. Maar behalve óe splijtingsproduk- ten is in een gebruikte reactor- staaf ook piuton'.um gevormd. Tij dens het splijtingsoroces hebben de atomen van uranium 238 neutronen geabsorbeerd. Diprdoor zijn zij ver. anderd in atomen van het zwaarde re element plutonium. En plutonium is zelf ook weer splijtbaar en dus een nieuwe potentiële brandstof voor kernreactor s. De moeilijkheid i; echter dat plu tonium een uiterst gevaarlijke stof is om mee om le gaan. Het is een van de meest giftige substan ties die men kent Bovendien is het sterk radio-actief en wat nog erger is buitengewoon reactief. Het bij elkaar brengen van een kleine hoe van de uraniumstaven gepeld op de zelfde manier als men bananen van hun schil ontdoet. Dit gebeurt met op afstand besluinde mechanische handen, evenals trouwens alle vol gende bewerkingen Het onder wa ter manipuleren 'net de uranium staven is een lastig werkje. Daarom heeft men in Windscale nu een paar nieuwe ,hete" ruimten gebouwd waarin de staven uit hun houders kunnen worden genaaid achter dik ke betonnen muren. De staven gaan vervolgens naar de eigenlijke facriek. waar ze in een tank met salpeterzuur worden gedompeld. Het salpeterzur lost het metaal op en vormt nitra ten van uranium plutonium en van meer dan dertig splijtings-ele- menten. Hierna worden de chemische processen en de '„ewerkingsmetho- den zeer ingewikkeld. Eenvoudig gezegd komt het hierop neer: een oplosmiddel dat wel uranium- en Een overzicht van de produktiehal van de plutoniumfabriek te Wind- scale. In lange rijen staan de cellen opgesteld, waarin door een chemisch proces plutonium en gezuiverde uranium worden afgescheiden uit af gewerkte reactorbrandstof. HET is'bekend dat sommige soorten chemicaliën, virus sen en stralingen kanker kunnen verwekken. Hoe zij dit doen is tot dusver een raadsel. Recente onderzoekingen in het National Institute for Me dical Research te Mill Hill, Lon den, doen echter vermoeden dat er een gemeenschappelijk mecha nisme bestaat waardoor ogen schijnlijk totaal verschillende in vloeden het kankerproces in gang kunnen zetten. De cellen van een levend organis me bevatten enzymen. Dit zijn or ganische katalysatoren, die een be langrijke rol spelen bij hei afbreken en opbouwen van grote moleculen, zoals de nucleoproteïnen waaruit de chromosomen zijn samengesteld. Als de enzymen, die proteïnen af breken, zich vrij in de cel konden bewegen, zouden zij de moleculen waarop de celstructuur berust ver nietigen en zo de hele cel ten gron de richten. Daarom zijn zekere enzymen op gesloten in .pakketjes" die in het celplasma drijven. De samengepak te enzymen zijn omgeven door een vlies en zijn in de electronenmi- croscoopzichtbaai als kit ine bol ronde lichaampjes. Men noemt deze enzymen-pakketjes iysosomen. Men vermoedt dat de Iysosomen een essentiële i ol spelen ir> het vei ouderingsproces van het organisme Als het vliesachugt- omhu'sel van de Iysosomen wordt vernietigd stromen de molecuul-krakende enzy men naar buiten en de cel sterft binnen korte tijd af. Maar als het vlies alleen maai wordt beschadigd, zodat er slechts weinig enzymen naai buiten treden zouden de vitale macromoleculen misschien niet meer dan gedeelte lijk worden vernietigd. De cel zou dan niet ten grondt gaan maar verder leven als een abnormale cel De onderzoekers van MiiJ Hill heb ben ontdekt dat bepaalde koolwa terstof verbindingen de neiging heb ben zich in de Iysosomen op te ho pen. Zij beschadigen daaruij het om hulsel van de Iysosomen en geven enzymen de kans naar buiten te „lekken". Deze koolwaterstof ver bindingen waren al eerdto bekend als kanker verwekkende stoffen. Verdere proeven in Mill Hill heb ben aangetoond da bet aaai bujteu lekken van enzymen uit de Iysoso men leidt tot beschadiging van de chromosomen. Daar deze chromo somen de erfelijke eigenschappen van de cel bepalen, vermoedt men dat de beschadigingen van de chro mosomen zichzelf reproduceren. Uit iedere abnormale cel zouden dan nieuwe abnormale cellen ontstaan, die op hun beurt nog meer abnorma le cellen zouden vormen enz. Een dergelijk proces van ongecontro leerde celgroei is karakteristiek voor kanker. Op een onlangs gehouden bijeen komst van de American Association for Cancer Research in Philadel phia werd melding gemaakt van re cente Amerikaanse onderzoekingen door dr. Theodore Hauschka en zijn collega's van het Roswell Park Me morial Institute in Buffalo. Van 18 menselijke kankergezwellen werden celstudies gemaakt. Van de 713 on derzochte cellen bleek iedere cel ab normale chromosomen te bezitten. We hebben de mdruk dat deze af wijkingen aan de chromosomen groot genoeg voor microscopische waarneming nauw betrokken zijn bij het ontstaan en de ontwikkeling van kankergezwellen, aldus de Ame rikaanse onderzoekers. Verschillende Kanker verwekken de chemicaliën kunnen afwijkingen aan de chromosomen veroorzaken. Deze afwijkingen zijn van hetzelfde type alsdie bij het onderzoek in Roswell Park. HetzeLfde geldt voor de beschadiging van chromosomen door stralingen en virussen. Maar chromosomen-beschadigingen ont staan niet rechtstreeks. Dezelfde chemicaliën, stralingen en virussen zijn in staat het omhulsel van de .Iysosomen te beschadigen, waar door enzymen naar buiten lekken. Het zijn deze enzymen die de chro mosomen verminken. Daarom is het zeer goed moge lijk dat beschadiging van de iysoso men de oorzaak is van abnormale celgroei en de allereerste fase in het kankerproces. In Mill Hill hebben dr. Anthony Allison en zijn medewerkers nu een methode gevonden om iysosomen kunstmatig te beschadigen zon der andere cellulaire bestanddelen aan te tasten. Zij gebruiken hier voor verschillende kleurstoffen, die wel worden opgenomen door de Iy sosomen. maar niet door andere de len van de cel. De zo beschadigde cellen worden blootgesteld aan licht straling. De gekleurde Iysosomen absorberen meer lichtenergie dan de niet gekleurde delen en het ge volg is dat zij door de lichtstraling worden beschadigd, terwijl de rest van de cel intact blijft. Levende cellen van proefdieren worden op deze manier behandeld en dan weer in het lichaam van de dieren teruggebracht. Welke effec ten er dan optreden is nog met nauwkeurig bekend. Maar als blijkt dat de cellen met de oeschadigde Iysosomen in de proefdieren kanker veroorzaken, zal er een enorme en wellicht definitieve stap zfjn gezet naar het volledig doorgronden van deze gevreesde ziekte. W///1/ V///III Wf|«| mmmmm AMERIKAANSE radarastronomen hebben onlangs de voor ge leerden sensationele ontdekking bekend gemaakt dat de pla neet Mercurius de zon steeds zijn zelfde kant toont. Deze pla neet heeft een dag-en-nacht-cyclus, precies zo als andere pla neten in ons zonnestelsel. Dit is onlangs vastgesteld door de machtigste vaste radio-telescoop ter wereld. Deze radiotelescoop is gebouwd in de krater van een uitgedoofde vulkaan bij Arecibo op Portorico. Het instrument wordt gebruikt door de Amerikaanse Cornell universiteit. De ontdekking dat ook op Mercurius een afwisseling van dag en nacht bestaat, heeft een streep gehaald door een opvatting die lang door astro nomen is gehuldigd. Men heeft namelijk altijd gedacht dat Mercurius een zogenaamde gebonden rotatie had: de aswenteling zou even lang duren als de omlooptijd om de zon. Onze eigen maan is een voorbeeld van een hemellichaam met een ge bonden rotatie. Tijdens de 30 dagen durende omloop om de aarde blijft steeds dezelfde kant van het maanoppervlak naar onze planeet gericht. Mercurius is een bijzonder moeilijk waarneembare planeet, omdat hij zich zo dicht bi.i de zon bevindt. Door de veronderstelde afwezigheid van dag en nacht heeft men altijd gedacht dat er op Mercurius een ondraag lijk klimaat heerst. De altijd naar de zon gekeerde zijde zou een opper- vïaktetemperatuur van 350 graden Celsius hebben, heet genoeg om lood te smelten De eeuwige nachtzijde zou onvoorstelbaar koud zijn en een opper vlakte-temperatuur van 200 graden onder nul hebben. Vandaar dat de mogelijkheid van het bestaan van leven op Mercurius altijd uitgesloten werd geacht. Ook al omdat de planeet waarschijnlijk geen of slechts een zeer dunne atmosfeer heeft. Nu blijkt dat Mercurius wel een dag-en-nacht-cyclus heeft, moeten de schattingen van de oppervlakte-temperaturen misschien worden herzien. Volgens prof. Thomas Gold, die de leiding heeft van de astronomie- programma's van Cornell, lijkt het thans zeer goed mogelijk dat Mercurius eens een maan van Venus is geweest en niet meer dan 400 miljoen jaar geleden zijn planetaire status heeft verworven. Het bewijs ciat Mercurius beide halfronden naar de zon toekeert is eind april op een bijeenkomst van sterrenkundigen geleverd door dr. Gordon Pettengill en dr Robert B. Dyce. Zij maakten ook melding van nieuwe radarwaarnemingen van Mars. Deze waarnemingen betroffen met name het gebied Trivium Charontis op het noordelijk halfrond van deze planeet, waar naar de mening van veel geleerden primitieve vormen van plantaardig leven zouden kunnen bestaan. Dr. Pettengill zei dat Trivium Charontis radarseinen weerkaatste op een manier die „verenigbaar met water in een of andere vorm" was. Er werd niets opgevangen dat de aanwezigheid van een moerasachtig gebied uitsloot. Dr. Pettengill ze, echter met nadruk dat de radarwaarnemingen niets be slissends hadden verteld over de vraag of er al dan niet leven op Mars is. baar materiaal uit Britse kernreac tors „chemisch gereinigd". Men haalt er „onverbrande" uranium en plutonium uit en deze stoffen kun nen opnieuw als reactorbrandstof worden gebruikt. De bouw van de gigantische plu toniumfabriek in Windsccale heeft acht jaar geduurd. Het principe van plutoniumfabricage uit kernre actor-afval is tamelijk eenvoudig. Maar de benodigde apparatuur is in werkelijkheid zo duizelingwekkend gecompliceerd, dat zelfs met dui zenden schema's en tekeningen niet nauwkeurig kan worden aangege ven hoe een en ander moet worden geconstrueerd. Daarom werd van de fabriek in Windscale eerst een schaalmodel ge maakt. Aan de hand hiervan bouw den en constructieteams in acht jaar stap voor stap de hele instal latie op .ware grootte, steeds con trolerend hoe en .vaar de duizenden pijpen en leidingen in elkaar pas ten. veelheid plutonium is al voldoende om een enorme spontane uitbar sting van energie teweeg te bren gen. Dit betekent niet dat er dan een kernexplosie plaats heeft, maar het vrijkomen van zo vee' energie bin nen een fractie van een seconde is een satastrofe die te vergelijken is met het ,,op hoi" slaan van een kernreactor. De hoeveelheid pluto nium die zo'n ramp kan veroorza ken is buitensporig klein. Vijfhon derd gram in opgeloste toestand is al genoeg. plutoniumnitraten maar geen splij- tingsprodukten opneemt, loopt in te gengestelde richting door de appara tuur als de stroom van de nitraat- oplossing. Aan de ene kant van het bewerkingsproces komt dan het oplosmiddel, zwaat verzadigd met uranium en plutonium tevoorschijn en aan de andere kant de stroom van splijtingsprodukten. Het behandelen van reactorbrand stof is noodzakelijk, omdat het ura nium dat in energie producerende kernreactors wordt gebruikt, gelei delijk wordt „vergiftigd" door splijtingsprodukten. Deze splijtings produkten zijn eet atoomafval van een reactor, 'zoals sintels het afval zijn van een kolenkachel. Het atoomafval heeft de eigen schap neutronen te absorberen, Neu tronen zijn de "ilale kerndeeltjes waarop het hele splijtingsproces in een atoomoven berust. Als er te veel neutronen worden geabsorbeerd worden er niet genoeg atoomkernen gesplitst om de kernreactie aan de gang te houden. De reactor „stikt" langzaam maar zeker in zijn afval Natuurlijk laat rr en het nooit zo ver komen. Wanneer de absorptie van neutronen ee:i bepaalde grens overschrijdt, worden de „vuile" In de praktijk wordt plutonium in vaste toestand verwerkt. Door het metaal in bepaalde geometri sche vormen te pei sen kan men de kritische massa or.de^ controle hou den. De vorm van de plutonium blokken wordt zo gekozen dat de oppervlakte er van zo groot moge lijk is. Hoewel de mensen van de plu- toniumfabrieken jj: het ogenblik heel goed weten hoe zij met het gevaarlijke metaal moeten omgaan, zijn zij voortdurend bedacht op kri tieke en alarmerende situaties. In Windscale gelden dan ook zulke ri goureuze veilisheidsmaatregeles. dat alleen voortreffelijk getrainde specialisten er kunnen werken. De uranium reactorstaven komen in Windscale aan in hun metalen houders. Vanwege nun sterke radio activiteit worden ze vervoerd in va ten die voorzien zijn van een zwaar loden omhulsel. Id de fabriek wor den de staven eerst drie maanden in een diep waterbassin opgeslagen om sommige soorten kort durende radio-activiteit te «ater uitwerken Dan begint de bewerking. Onder water worden de metalen houders Na verdere zuivering worden het uranium en het p.utonium van el kaar gescheiden. De splijtingsproducten worden door verdamping geconcentreerd en opgeslagen in speciale ondergrond se tanks. Uit een ton afgewerkte reactorbrandstof wordt met dit proces ongeveer vv.f pond plutonium gewonnen. De zuiverheid van dit plutonium is ongelooflijk hoog. Ver ontreinigen bestaan uit niet veel meer dan individuele atomen. Er wordt in Windscale ongeveer 2000 ton reactorbrandstof per jaar verwerkt. Hieruit wordt ongeveer 5 ton plutonium verkregen. Dit pluto nium vord niet a leen in Engeland gebruikt. Eind vorig jaar heeft de Britse regering o.-.ii hoeveelheid van dit kunstmatige element aan Frank rijk verkocht voor gebruik in een zogenaamde „sne'ie broed-reactor' Deze snelle reactors zijn van grote betekenis voor de toekomstige ont wikkeling van de kernenergie voor vreedzame doeleinden. De plutoniumfabriek van Winds cale is de grootste in Europa. De algemene verwachting is dat pluto- niumfabrieken in de niet al te ver re toekomst zullen beslissen over de vraag of kernenergie kan concurre ren met conven1 Y»>^ie vormen van energie-opwekking. De prijs van plu tonium is op net ogenblik nog te hoog voor economisch gebruik. Maar een kostenbespraring van en kele centen in de productiemetho den kan de weegschaal al naar de andere kant doen uitslaan. FOTO'S die met een elektronenmicroscoop worden genomen van dingen die nog maar net zichtbaar zijn, geven vaak een teleur stellend vaag beeld te zien. Dit komt omdat bij de grens van het oplossend vermogen van de elektronenmicroscoop de eigen tril ling van de elektronenstraal even groot wordt als de eigenlijke de tails van het beeld. De afdeling virus-onderzoek voor de landbouw van de universiteit van Cambridge heeft nu een vernuftige manier gevonden om elektronen microscopische foto's van virussen veel duidelijker en helderder te maken dan men tot dusver mogelijk had geacht. Alle virussen zijn opgebouwd uit een aantal identieke sub-eenheden. Deze vormen het proteine-omhulsel, waarbinnen zich het nucleïnezuur molecule bevindt, dat het werkzame deel van het virus is. Deze stukken van het proteïne-omhulsel zijn identiek omdat het virus zo klein is, dat het geen genetisch materiaal bezit om meer complexe en meer gevarieerde struc turen te vormen. Het aantal identieke sub-eenheden van het proteïne-omhulsel varieert naar de soort virus van tien of twintig tot vele duizenden. De sub-eenheden kunnen zijn gerangschikt in spiraal- of ringvormige structuren of in een symmetrisch cirkelpatroon. Bij de nieuwe opnametechniek worden afzonderlijke foto's gemaakt van verschillende sub-eenheden Deze foto's, vijftig of meer, worden dan zeer nauwkeurig over elkaar heen geprojecteerd. De delen die de foto's met elkaar gemeen hebben, d.w.z. de eigenlijke structuur van de sub-eenheden, worden op deze wijze vijftig of meer keer versterkt en worden daardoor zeer duidelijk zichtbaar. Tegelijkertijd wordt de willekeurige beweging van de elektronenstraal, die op iedere foto een andere onscherpte geeft, steeds mmder zichtbaar naarmate men meer foto's over elkaar heen nrojecteert. De nieuwe techniek is half-automatisch. Zij kan ook worden toegepast op andere microstructuren dan virussen. De Britse raad voor medisch onderzoek heeft in zijn grote laboratorium in Mill Hill ten noorden van Londen, een soortgelijke techniek gebruikt om kristallen van proteïnen te onderzoeken Er werden zeer duidelijke foto s gemaakt van objecten die slechts tien keer groter waren dan het gemiddelde atoom. Dit wil zeggen dat er duidelijke foto's werden gemaakt met een vergroting van meer dan vijf miljoen. Dank zii de nieuwe foto-techniek weet men nu dat het tabaks-mozaïek virus, een berucht ziekteverwekker bij planten, bestaat uit een lange, dunne linksgewonden spiraal van 168 sub-eenheden. Het virus is heel wat groter dan men had gedacht en bevat ook veel meer nucleïne-zuur dan vroegere metingen hadden aangetoond. Het over elkaar heen projecteren van de microscopische foto's is een van die simpele ideeën die zonder meer voor de hand schijnen te liggen als iemand er op komt. Het is nu mogel.jk om nauwkeurig de anatomie van de kleinste levende dingen vast te stellen. 1

de Stem | 1965 | | pagina 11