IK DURF ER 'N EED OP TE DOEN Tom in Okker wint Manchester OMYL \r n.v. John Bacon verongelukt „de derby" LIEBHERR KOELKAST Duitse jeugd verovert de „„Zilveren Molen Ron Clarke verbetert wereldrecord MORGEN eenden t- Wim Schepers terug in Nederland: RIOS leidt in kampioens competitie Kweekschool klopt Celebes op Nederland eerste plaats in Portugal BRUSSELERS NAAR FC. DEN BOSCH-BVV Hockey-toernooi in Rijswijk Amateurs krijgen nu ook een Europa Cup Deventer is geaccepteerd JAZY VESTIGT WEER RECORD SCHILDEREN MET RIPOLIH jto- rs i In Tubbergen: Volleybal Controle Rolhockey Onderzoek Kans Sensatieman Geen voorwedstrijden Toernooi in Barnes Amerika-Canada 5-0 r>y Voorbereiding Europ. kampioenschap schaatsenrijden Nu op 5000 meter BRAZILIAANSE PERS NIET TEVREDEN Sparta in finale Grieks-Romeins worstelen Bloedig gevecht SSotemaker negende lUr nieuwe televisie met «1- programma's voor een ge- ng bedrag per maand. Geen loruitbe taling. Altijd recht m koop. Vandaag besteld, orgen bij u thuis. Bel (oók avonds) M'burg 3973 - of oes 5397 of Zierikzee 2540 - of xel 338 of Sluis 277. e koop gitzwarte bouviers, ie als vader hebben de beken- e kampioen politiehond Wibo. e zijn 7 weken oud en hebben rima stamboom. Mevrouw de lunder, Coudorpsedijk 53, 'ieuwdorp. tel. 01196 342. e koop veelbelovende jpnge chotse Collies met stam- oom. Pracht kleur en beha- Lng. Prijs billijk. Mevrouw de bunder, Coudorpsedijk 53, Jieuwdorp, tel. 01196 - 342. ieid in (2-ploegendienst) (3-ploegendienst) (in dagdienst) 9 dag :n ia de gewenste in- g van 8 tot 12, op zaterdag van Tramsingel 17, i van 3-Organon ragen: antwoordelijkheids- o el >de getuigschriften ftijd tussen en 40 jaar tijdens kantooruren en donderdagavond DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 JUNI 1965 WIM SCHEPERS (Advertentae) TUBBERGEN (A.N.P.) Tijdens de internationale wegraces te Tubbergen is zondag de Britse coureur John Bacon om het leven gekomen. Bacon, die met een Greeves reed, raakte in de eerste ronde van de 250-ccrace bij het uitkomen van de bocht in de berm, schoot in een grep pel en sloeg vervolgens tegen een bord. Aan de andere kant van de weg kwam hij tenslotte weer op de baan terecht. De Brit overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. De uitslagen van de wedstrijden in het toernooi om het kampioenschap van Nederland amateur voetbal luiden: ESCA-VC - Papendrecht 14; Rios '31 JOS 21; Helmond - Emmen 43. RIOS '31 JOS Helmond Papendrecht Emmen ESCA-VC (Van onze sportredactie) STEIN Om kwart voor vier zaterdagnacht, stopt voor de grens post Locht een bestelauto met pie pende remmen. De dienstdoende douanier wordt geconfronteerd met drie Vermoeide en dof voor zich uit kijkende jonge mannen, twee race fietsen achterin en wat koffers en en tassen ertussen,... Na de con trole rijdt de wagen snel door de flarden van de mist op weg naar Stein. In de stilte van de nacht stopt de auto om even over vier aan de Heibergweg. Dit is de thuis komst van Wim Schepers, de jon gen de zich een paar dagen tevo ren deze thuiskomst zo heel anders had voorgesteld met de harmonie voorop, met rijen mensen langs de straten en een gul applaus in de oren. Even later ligt Wim Schepers in bed. Het doek valt over het eerste bedrijf van de geruchtmakende doping-affaire- Schepers, die de gehele internationale wieierwereld op dit moment intens bezig houdt en waarvan het tweede bedrijf niet lang op zich zal laten wachten. De KNWU zal immers een diepgaand onderzoek in stellen. Terwijl Wim Schepers in een diepe slaap valt en zijn metgezellen Willy Gerards en Willy Boss (mecanicien) ook ai thuis zijn, raast ploegleider Ad Stra- ver (27) met de renners Leyten en Gis- bers in een andere auto nog door Duits land. Ze zijn elkaar kwijt geraakt in de buurt van Augsburg en Straver is 30 km teruggereden om de anderen te zoeken. Eerst om drie uur zondagmiddag zal Ad Straver, na 30 uur niet geslapen te heb ben, in zijn woning te Haarlem arriveren. 5 4 1 0 9 11— 6 5 3 1 1 7 5— 2 5 3 0 2 6 10— 7 5 1 2 2 4 7— 8 5 1 1 3 3 8—11 5 0 1 4 1 6—13 BREDA (ANP( Voor de competitie om het kampioenschap van Nederland volleybal dames is met pinksteren de wedstrijd Kweekschool-Celebes gespeeld. I Kweekschool won met 31. De setstan den waren: 1513, 157, 515 en 1511. De beslissingswedstrijd om uit te ma ken of Orawi dan wel Cito degradeert uit de eredivisie heren leverde voorts een 31 zege voor Orawi op (158, 15 11, 1215, 154) zodat Cito volgend sei zoen samen met het reeds gedegradeer de Tornado een afdeling lager zal moe ten spelen. (Van onze sportredactie) Het paard Independent heeft de Derby 1965 gewonnen. Trainer Wim van Dijk, die na het uitvallen van zijn grote troef Right Royal vrij moedeloos was, kon zijn vreugde hierover niet uiten. Was het echter een zege met een luchtje? Frans Vandeuren, trainer van favoriet Kandy, liep kwaad rond en vertelde aan ieder die het maar horen wilde, dat er 's nachts nog extra water op de baan was gegooid om het pad vooral maar soepel te maken. Een hardnekkig regenbuitje, dat zondag morgen uit de grijze lucht viel, deed de kansen van Kandy nog meer dalen, omdat deze merry nu eenmaal het beste gaat op een harde baan. De NDR heeft nu een commissie be noemd, die deze zaak terdege moet gaan onderzoeken om klaarheid te brengen in deze kwestie. LISSABON (U.P.I.) Algemeen klas sement na de maandag gespeelde wed strijden in het toernooi om het Europese rol-hockeykampioenschap: 1 Nederland 2 Portugal 3 Zwitserland 4 Italië 5 Spanje 6 Duitsland 7 België 8 Frankrijk 9 Engeland 2 0 0 2 0 0 2 0 0 1 0 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0 16—1 11—3 11—4 9—5 8—5 6—8 1—5 2—12 1—16 Op dat uur is Wim Schepers (21) al weer zoveel opgeknapt, dat hij ons zyn verhaal over de ronde van Oostenrijk en de doping-affaire kan doen. „In Oosten rijk hebben ze na afloop van de eerste, derde en vijfde etappe gecontroleerd op doping, iïet onderzoek vond plaats on der leiding van prof. dr. Prokopp, 'n niet_ praktiserend arts, en een man die al vijf jaar de ronde van Oostenrijk volgt en in die ronde zowat alles te vertellen heeft. Na afloop vaai de etappe ben ik samen met Willy Gerards ook gecontro leerd en er werd bij ons niets gevonden. Bij de controle na de derde etappe (met o.a. de beklimming van de Glockner) moest ik weer een onderzoek ondergaan. In een soort portiek bij het toilet ston den op een tafel de plastic flesjes, onge veer 20 centimeter lang en met een dia meter van 3 centimeter. Daarin moesten wij onze urine doen. Ik deed dit en plaatste het open flesje weer op de tafel. Op dat moment liepen er heel wat men sen in die ruimte rond. Daar waren de ploegleiders van Polen en Oost-Duits- i land, mensen van de organisatie, enz. enz. I De assistent van dokter Prokopp was verdwenen en een andere man met een band om zijn arm, waarop stond „orga nisatie' 'had zijn plaats even ingenomen. Ik ben daarop weggegaan toen ploeg leider Straver mij kwam halen om te soigneren. Daarna ben ik om negen uur met de anderen naai' bed gegaan en ik sliep al spoedig. Ik herinner me nog dat op de flesjes met ballpoint aan twee zij den de rugnummers geschreven waren. Op mijn flesje stond nummer 20, maar door het vastpakken was het nummer al bijna niet meer te lezen. Ik vermoedde echter geen onraad, om- dat het eerste onderzoek goed afgelopen was. Ik heb het niiet gehoord, omdat ik sliep, maar om elf uur moeten er een paar jongens van andere ploegen bij mij op de kamer gekomen zijn en gezegd hebben: „Schepers wordt uit de ronde gepakt. Mijn kamergenoten geloofden het echter niet en gingen rustig slapen, tot dat om twaalf uur de president van de ronde, Hans Hanauska, na overleg met de wedstrijdleider Stephan Mikschl op onze kamer kwam vertellen, dat het in derdaad zo was. Ze maakten mij wakker en ik kon het eerst niet geloven. Willy Gerards en ik hebben toen gehuild. De president vertelde dat het hem veel leed deed, hij kon er ook niets aan doen. De flesjes waren naar het militair gerechte lijk laboratorium in Wenen gezonden, zei hij, en vandaar hadden ze om tien uur gebeld, dat er in mijn flesje de grootste hoeveelheid doping aangetroffen was, welke men het laatste half jaar in han den kreeg. Men zei zoiets van 40 pet. De president zei nog eens dait hij het niet geloven kon en ging toen weg. Geloof me, ik heb geen doping geno men. Als de KNWU, die mij een tele gram gezonden heeft dat ik dinsdagmid dag om vijf uur in Den Haag moet ko men, vraagt er een eed op te doen, dan doe ik dit direct. Al moet ik voor een rechtbank komen. Ik houd dit vol. Ik heb geen doping genomen. TOON BRUSSELERS BOSCH (ANP) Oud-internatio- nal Toon Brusselers de Eindhovenaar kwam vier maal voor het Oranjeteam ~T volgend seizoen voor FC Den Bosch-BVV gaan spelen. De Bossche tweede divisieclub en PSV, waarvoor Brusselers speelde, hebben overeenstem ming bereikt over de transfersom, 't Con- i *nmi(,dels getekend is, heeft tv van jaar. L u0ttfirdaïïse. eredivisievereniging Wc 1 niet minder dan 12 spe- MWt n ^ran^€rhjst geplaatst: Van Tb^'n i Lengton. Smit, Van DahleIs, Kramer, Kok, Meijer, Po- KS Y?n D,e.r Blink, Bodnar Zoals eig^verzS Iperdeeï^t.en B°SVeld °P Na Chatrou, voor wie Eindhoven «gen verzoek op de transient geplkatS Ik zou stom geweest zijn, als ik dat gedaan had. We wisten vooral dat men zou controleren, want een paar uur voor de bewuste etappe, kwam iemand van de organisatie, ik ken zijn naam niet, maar hij had iets met geldzaken te maken en die zei: „jongens, straks na ailoop is er weer doping-eontrole. Wij wisten het dus tevoren. Wat nu precies de oorzaak van alles is geweest, weet ik niet. Het kan of opzet of een vergissin gzijn. Wel heb ben wij allemaal gewmerkt, dat ze van af het begin van de ronde tegen de bui tenlanders gekant waren. Ze hebben Oostenrijk maar twee ronden, die van Neder-Oostenrijk (gewonnen door mijn vriend iWlly Gerards) en de grote ron de, welke ik op het punt stond te win nen. Er zou en moest dit keer een Oos tenrijker winnen. "De Oostenrijkers reden Jan ook allemaal tegen ons buitenlan ders en de twee renners Christian Frisch en Kurt Schattelbauer, die met ons te gen de nationale ploeg van Oostenijk re den, hebben ze voor de etappe van de Qlockner uit de wedstrijd genomen om dat zij veertien dagen tevoren tijdens het kampioenschap doping zouden hebben gebruikt. Bij hen duurde het veertien dagen eer de zaak bekend was. Bij de renners als Franz Bachmaier. die ook uit de cours gepakt werd, drie dagen en bij mij was alles binnen 24 uur geregeld. Typisch vind ik. dat dit gebeurde nadat de Oos. tenrijkse pers hierover kritiek geleverd had (deze bewering van Wim Schepens wordt bevestigd door een artikel in Süd Ost Tagespost van Zaterdag 5 juni waar- (Advertentie) LOS ANGELES (ANP) De Australische lange-afstand crack Ron Clarke heeft vrijdag avond in Los Angeles zijn eigen wereldrecord op de 5000 m ge broken met een tijd van 13 min. 25,8 sec. Hij verbeterde eveneens het wereldrecord op de 3 mijl met Ben tijd van 13 min. 4 sec.' Op 1 februari van dit jaar liet. Clarke in Auckland over de 5000 m een tijd voor zich af drukken van 13 min. 33.6 sec., waarmee hij zijn enkele weken eerder gemaakte record met 1,2 sec. verbeterde. Deze laatste tijd is echter nog niet officieel als wereldrecord erkend. Het offi ciële record is in handen van RON CLARKE de Rus Vladimir Kuts, die op 13 Oktober 1957 de afstand liep in 13 min. 35 sec. Hij knabbelde tevens 3,6 sec. af van zijn eigen wereldrecord op de 3 mijl dat hij op 3 december 1964 in Mel bourne met Ben tijd van 13 min. 7,6 sec. van de Nieuwzeelander Murry Halberg overnam. Ron Clarke, die verder nog in het bezit is van de wereldrecords op de 10.000 <28 min, 15,6 sec.), de 6 mijl (27 min. 17,6 sec.), de 10 mijl (47 min. 12,8 sec.), miste zijn grote kans op de Olympi sche Spelen in Tokio. Hij ver overde op de 10 km achter de Amerikaan Billy Mills en de Tu nesiër Gamoudi slechts brons. Op de 5.000 m en de marathon kwam hij niet verder dan een negende plaats. Tijdens de wedstrijden in Los Angeles waarin Ron Clarke zijn wereldrecords op de 5.000 m en 3 mijl verbeterde, faalde de Nieuwzeelander Peter Snell in zijn poging op zijn eigen wereld record op de mijl opnieuw scher per te stellen. Hij liep een nek- aan-nekrace met de Amerikaan Jim Grelle, maar voor beiden werd „slechts" een tijd van 3 min. 56,4 sec. afgedrukt, 2,3 sec. boven Snells wereldrecord van 3 min. 54,1 sec. Nog twee an dere lopers bleven onder de tijd van 4 min. nl. Ie Amerikaan Jim Ryun met 3 min. 56,8 sec. en de Tsjech Josef Odlozil, die 3 min. 57,6 sec. voor zich liet afdruk ken. De Tsjechische wereldrecord houder discuswerpen Ludvik Danek moest in de Amerikaan Jay Silvester zijn meerdere er kennen. Danek kwam niet ver der dan 61.10 m, terwijl Silves ter de discus 62.01 m verslinger de. Silvester legde ook nog be slag op de eerste plaats bij het kogelstoten met een ivorp van 18.90 m. De Amerikaanse Olym pische kampioene op de 100 m Wiomia Tyus evenaarde haar Amerikaanse record op de 100 yards in 10.5 sec. PETER SNELL (Advertentie.) in dit blad onder de kop „Doping-schatt auf der Tour d'Autrice" o.m. schrijft: „In de persoon van dr. Prokopp heeft zich een man opgeworpen als doping-jager, ge vreesd door renners uit alle klassen en landen. Toen dr. Prokopp aan de Oosten rijkse wielersporteommissies twee jaar ge leden alleen de Oostenrijkers en niet de buitenlanders aan urine-onderzoek bloot stelde, beeft dit reeds misnoegen gewekt. Het vorig jaar werd de Duitse bergko ning Wilde op doping betrapt ,met ge volg, dat er dit jaar geen Westduitsers in de ronde zijn gestart. Nu heeft echter het schandaal een on bekend hoogtepunt, omdat de renners Frisch en Schattelbauer uit de ronde ge pakt warden, omdat zij tien dagen tevo ren doping gebruikt zouden hebben. Ook wij verafschuwen de doping, maar we veroordelen ook de wijze waarop het wegzenden van deze renners heeft plaats gehad. Waarom heeft het onderzoek zo lang geduurd? Wim Schepers vertelt verder: „Ook hebben ze in de Oostenrijkse kranten geschreven dat dr. Prokopp alleen wist wat de Oostenrijkers gebruikten en niet wat de buitenlanders innamen. Daarom zou hij aanvankelijk alleen de drie Oostenrijkse coureurs uit de strijd genomen hebben. Doping had ik trouwens helemaal niet nodig. Ik reed in Oosten rijk zee,r sterk en was volkomen fit. Na het schandaal wilde ik eerst niet meer fietsen. Je naam is immers overal kapot. Maar hier bij mij thuis willen ze dat ik doorzet. Of ik aan de Tour de l'Avenir deelneem, weet ik nog niet. Wel start ik vermoedelijk donderdag a.s. in het Bel gische plaatsje Hechtel en ook in de ko mende ronde van Belgisch-Limburg." Intussen is bekend geworden dat Wim Schepers van dr. Jessen te Sittard twee mjecties heeft gehad op de maandag, -oordat, hij naar Oostenrijk vertrok, een !everinjectie en een vitamine-injectie 'iet verhaal van Wim Schepers wordt bijna woordelijk bevestigd door de me canicien Willy Willy Boss zegt verder o.a. nog: „Vol gens mij is dr. Prokopp een sensatieman. Ik was erbij toen iemand voor de vijfde Happe Wim Schepers waarschuwde te gen de doping-controle. Nadat Wim Sche- oers 's avonds zijn urine in een flesje gedaan 'had, heb ik gezien hoe de assi- tent van dr. Prokopp met tien open Hesjes op een blad wegging. Die flesjes hebben ongeveer vijf minuten daar alleen gestaan. Ik heb dat ook voor de Oosten rijkse t.v verklaard in een interview dat ik samen met Wim Schepers har. Ik heb toen gezegd: „In Holland worden die flesjes verzegeld. Hier niet." MANCHESTER (A.N.P.) - Tom Ok ker, de 21-jarige Nederlandse tennis ser, heeft zaterdag in Manchester een overtuigende zege behaald in de fina le herenenkelspel van de tenniskam pioenschappen van Noord-Engeland. De Nederlander versloeg binnen drie kwartier de linkshandige Brit Robert Taylor met 75, 63. Geen moment heeft Okker de Britse Davis-Cupspeler de kans pegeven in zijn spel te ko men. Snel won de Nederlandse kam pioen de eerste game, waarin zijn te genstander startte met twee dubbel- fouten. Een keer maar kwam Okker in moeilijkheden. Dat gebeurde in de eerste set, toen Taylor met 4—3 de lei ding nam. In de elfde game verloor Okkers tegenstander echter zijn ser vice. De Haarlemmer maakte geen fout meer en besliste kort daarop de set met 7—5 in zijn voordeel. In de tweede set kreeg Taylor, wiens service opvallend zwak was. geen kans. Okker nam met 21 de leiding en door brak in de vijfde game opnieuw de ser vice van zijn tegenstander. Minder succes had Okker samen met Trudy Groenman in de eindstrijd ge mengd dubbelspel. De Australiërs Alan Stone en Judy Tegart bleken te sterk voor het Nederlandse duo, dat met 64, 64, regelmatig verloor. De titel in het dames-enkelspel was voor Margaret Smith. De Australische klopte Wimbledon-kampioene Esther Ma ria Bueno met 61 75. Vier Nederlandse vertegenwoordigers zullen zonder dat ze voorwedstrijdtfa moeten spelen, aan de eerste ronde van de enkelspelen van het Wimbledon-toer- nooi mogen deelnemen. Tom Okker, die zaterdag op fraaie wijze het heren-enkel spel van de Noordengelese kampioen schappen won, is de enige Nederlander wiens naam voorkomt op de lijst van 118 spelers, die direct zijn toegelaten tot de eerste ronde heren-enkelspel. Bij de dames behoeven Trudy Groen man, Jenny Ridderhof-Seven en Betty Stöve geen voorwedstrijden te spelen. Een teleurstelling voor de organiseren de All England Club is stellig, dat de Amerikaan Chuck McKinley, die in 1963 de titel, won, en de sterke Spanjaard Ma nuel Santana, niet aan de Wimbledon- kampioenschappen zullen deelnemen. Mc Kinley kan om redenen van zakelijke aard niet naar Londen komen. Santana, die in 1963 de halve finales bereikte, geeft er de voorkeur aan om in Spanje te blijven omdat er bij de Santana's een gezinsuitbreiding verwacht wordt. Het Nederlandse damesdubbel Lidy Jansen Venneboer-Els Spruyt heeft zater dag in de eindstrijd van het tennistoer nooi in Barnes (Surray) verloren van de Zuidafrikaans-Engelse combinatie Ema- nuel-Masters. De cijfers waren 68, 62, 6-4. In de finale gemengd dubbelspel kwa men beide Nederlandse meisjes tegenover elkaar te staan. Lidy Jansen Venneboer, die met de Indiase speler Venkatesan een dubbel vormde, zegevierde. In drie sets werd, na spannende strijd, de combinatie Els Spruyt - Felix Bautista (Thailand) verslagen. De cijfers waren 26, 61, 7—5. Amerika, dat zaterdag al een beslissen de 30 voorsprong had, heeft de wed strijd tegen Canada voor de halve finales (Amerikaanse zone) van het Davis-Cup- toemooi met 50 gewonnen. Zondag le verden ook de laatste twee enkelspelen overwinningen voor de Amerikanen op, die nu moeten uitkomen tegen de win naar van de wedstrijd Mexicp - Nieuw- Zeeland. RIJSWIJK (ANP) Op de laatste dag van het op het sportpark De Werve te Rijswijk (ZH) gespeelde jeugd-landen-hoc- keytoernooi is het Nederlandse elf tal er niet in geslaagd de eindover winning te behalen. Het Duitse elf tal boekte een 4-2 zege op de Ne derlandse hockeyjeugd, na een rust stand van 2-0 in het voordeel van Nederland. De Duitse hockeyjeugd legde door deze overwinning voor de tiende maal in successie beslag op de eind zege in dit toernooi. De dit jaar door de KNHB ter beschikking ge stelde wisselprijs, de zilveren mo len ging door deze zege naar Duits land. De tweede plaats in de eindrangschik king was voor Nederland. De Fransen legden, via een 21 overwinning op Zwitserland (rust 10) en een 30 zege (rust 10) op de Belgische jeugd, be slag op de derde plaats. Het Zwitserse team kwam op de 4e en de Belgen be zetten de 5e en laatste plaats. Ondanks de goede voorbereiding ge durende twee maanden een wekelijkse centrale training onder leiding van oud international Roepie Kruize, een condi tietraining van Hans Kraay en een vijf tal oefenwedstrijden kon dé Neder landse hockeyjeugd het felle Duitse elf tal niet weerstaan. Het begin was voor Nederland, na 3 minuten opende links buiten Thole de score. Uit een fraaie pass van rechtsbuiten Vermeulen kon middenvoor Ter Haar in de 33c minuut de voorsprong vergroten tot 20 Na de rust beet de Duitse jeugd fel van zich af, hetgeen reeds in de 2de minuut succes opleverde. Rechtsbuiten Iieuer verkleinde de achterstand tot 2—1 In de 10e minuut was het wederom Heuer die met eetn prachtig schot de partijen op gelijke voet bracht: 2—2. Het Ne derlandse team, dat voor de eindover winning aan een gelijkspel genoeg had, was door dit Duitse offensief echter zo overdonderd, dat de achterhoede nog tweemaal voor de Duitse aanvallers moest capituleren. In de 15e minuut hielp rechtsbinnen Rommig zijn elftal aan een voorsprong. Kort hierop had Heuer voor de derde maal succes. Uit een straf- corner bracht hij de stand op 4—2. Een wanhoopsoffensief van de Neder landers leverde geen enkel resultaat op, zodat de Duitse jeugd beslag legde op de Zilveren Molen. Opstelling Nederlandse jeugd: doel Van Weezen (Hengelo), achter: Bartelds (BMHC) en Zijlstra (Kieviten); midden: Cox (Leiden), W. Veentjer (HDM) en Kist (HHVC)voor: Vermeulen (Am sterdam), Weerstra (LHC), Ter Haar (Hilversum), Bijma (DKS) en Thole (La ren). (Advertentie) f3.65- f4.95 EEN ORGANON PRODUKT Motten? BERN (ANP) De reeks toernooien om Europese bekers is opnieuw, uitge breid. Het bestuur van de Europese Voet bal Unie (UEFA) heeft zaterdag name lijk in Bern bekendgemaakt, dat er een toernooi zal komen voor nationale ama- teu**teams met een Europa, cup als inzet. Slechts de landen, die betaald voetbal kennen zullen hun vertegenwoordigende amateurploeg mogen inschrijven. Dit om te voorkomen dat de Oosteuropese lan den, waar het z.g. staatsamateurisme l/oogtij viert, de strijd om de cup zouden gaan beheersen. Het is het vierde offi ciële voetbaltoernooi om een Europese beker De plannen van het UEFA-bestuur zul len slechts worden verwezenlijkt indien tenminste twaalf landen belangstelling tonen. Elk toernooi zal twee seizoenen vergen. Het ligt in de bedoeling in het komende najaar met de strijd om deze „Europa Cup 4'' te beginnen. Eind au gustus zal d^ loting voor de eerste ronde worden verricht. TIJDENS HET congres van de interna tionale schaatsenrijdersunie, dat in We nen wordt gehouden, zijn de wereld kampioenschappen kunstrijden 1967 toe gewezen aan de Oostenrijkse hoofdstad. Wenen dankt de verkiézing aan de om standigheid dat de Wierier Eislaufvér- ein in 1967 honderd jaar bestaat. WENEN (ANP) Tijdens het in We nen gehouden congres van de Interna tionale Schaatsenrijdersunie (ISU) is de organisatie van het toernooi om het Europese kampioenschap hardrijden voor heren 1966 definitief toegewezen aan Deventer. De wedstrijden zullen op zaterdag 22 en zondag 23 januari wor den gehouden. Tevens zullen in 1967 de wedstrijden om het wereldkampioenschap voor dames in Nederland plaatsvinden. Als voorlopige data zijn 18 en 19 februari vastgelegd. De Nederlander Hemny Roos, die door de Finse regering werd onderscheiden, werd tijdens het congres tot voorzitter van de technische commissie voor het hardrijden. Voor 1966 werden de volgende data voor toernooien om internationale ti tels vastgesteld. Kunstrijden: 1 tot 6 februari Euro pese kampioenschappen te Bratislava (Tsj. SI.) 22 tot 27 febr. wereldkam pioenschappen te Da vos. Hardrijden heren: 22 en 23 jan. Euro pees kampioenschap te Deventer. 19 en 20 febr. wereldkampioen-schap te Goten- burg. Hardrijden dames: 12 en 13 febr. We reldkampioenschap te Trondhjem. Het vrouwelijk Tsjechisch jurylid bij het kunstrijden Dudova, wier optreden tijdens de Europese kampioenschappen van Moskou een storm van verontwaar diging veroorzaakte. werd voorts voor een tijd van twee jaar geschorst. LORIENT (ANP) Michel Jazy heeft zondag in Lorient ook het Euro pese record op de 5000. meter op zijn naam bracht. De Fransman, die hou der is van de wereldrecords op de 2000 en 3000 meter, alsmede op de 2 mijl en de Europese records op de 1500 meter, de 2000 meter, de 3000 meter en de 2 mijl bezit, won de 5 km in 13 min. 34,4 sec. Het oude record stond sedert i3 oktober 1957 op naam van de Rus Vla dimir Kuts met 13 min. 35.- sec. Het wereldrecordop de 5000 meter is in het bezit van de Australiër Ron Clarke, die vrijdag j.l. in Los Angeles 13 imin. 25,8 sec. liep. RIO DE JANEIRO (UPI) On danks de grote overwinning van Brazilië op het Belgische voethal- team is de Braziliaanse sportpers niet zeer tevreden over de presta- ties' van de wereldkampioenen. Volgens de sportjurnalisten was het Belgische team, dat woensdag avond met 5—0 verloor, ryp voor een nederlaag tegen elk Zuid amerikaans landenteam van enige klasse, omdat het doorlopend negen man achter de middenlijn had en zeker vijf man in het strafschop gebied. Volgens de sportjournalisten was ie Brazilianen te langzaam en werden alleen kansen tot het ma ken van doelpunten aangegrepen als hierbij enige acrobatiek in het omzeilen van enkele tegenstanders vereist werd. De journalisten wezen erop dat het team niet in de sterkste formatie op het veld was verschenen, met twee debu tanten Dudu en Ademir Da Guia, die ongetwijfeld een briljan te voetballoopbaan voor de boeg hebben en een niet klemvaste doelman in de persoon van Valdir. Het zou niet aan hem hebben ge legen dat de Belgen geen doelpun ten maakten aldus de pers. Het Braziliaanse voetbalpubliek is er dan ook voor gewaarschuwd geen reeks van overwinningen als tegen de Belgen te verwachten omdat de komende tegenstanders ongetwijfeld meer tegenstand zul len bieden. ROTTERDAM (ANP) Sparta heeft zich zondagmiddag geplaatst in de finale noordelijke poule van het toernooi om de Europese honk balbeker. In de eerste wedstryd van deze groep, waarin vier ploe gen uitkomen, versloegen de Ne derlanders de Engelse kampioen, Startford Saints, met 122. Zon dag komt Sparta uit tegen Germa- nia (Duitsland), dat met 32 van Luchtbal (België) won. De uitslagen van zondag zjjn t Germania Luchtbal 32. Germania 1-0-0-0-1-0-0-0-1 Luchtbal 1-0-0-0-0-0-1-0-0 Sparta Stratford Saints 122 Sparta 2-0-3-1-1-0-5 Stratford Saints 2-0-0-0-0-0-0 TAMPERE, Finland (UPI) De Belgische bantamgewicht Ar thur Spaenhoven heeft op de ope ningsdag van het wereldkampioën- schap Grieks-Romeins worstelen in de Finse stad Tampere een on besliste wedstrijd gespeeld tegen de Oostduitser Hartmut Puls. In dezelfde gewichtsklasse ver sloeg de Bulgaar Patsjkoelef de Deen Nielsen op punten en won de Pool Knitter van de Turk Topsa- kal, eveneens door een punten- overwinning. De Roemeen Cernea en de Ja panner Sakoerama kwamen niet tot een beslissing tijdens hun partij, terwijl de Zwitser Ruch de Fransman Deloor versloeg met een val. MANILLA (UPI) Gabriel Elorde heeft met een k.o. in de 15e ronde de Japanner Terujo Kosaka verslagen en daarmee zijn wereldtitel junior gewichtbokser behouden. Er waren nog slechts 44 secon den over toen Elorde z$jn uit dager voor de vijfde en laatste maal in een bloedig gevecht tegen het canvas sloeg. het Araneta Coloseum juichten voering geraakte toeschouwers in het jf.raneta Coloseum juichten toen Elorde de Japanse bokser ge nadeloos met zijn vuisten bewerk te. Het was de achtste keer dat Elorde de in 1960 verworven titel verdedigdte en zyn vijfde wedstrijd tegen Kosaka. BOWMANVILLE, Canada (A.N.P.) Rob Slotemaker is zaterdag met een Porsche 904 GTS van het Ra cing Team Holland, negende ge worden in een sportwagenrace over 200 mijl in Bowmanvilie, de be langrijkste wedstrijd van het Ca nadese autosportseizoen. Wereldkampioen John Surtees zegevierde met een Chevrolet-Eola. De Brit had voor de 80 ronden (321,862 km) 2 uur 2 min. 17,6 sec. nodig. Hij had een grote voor sprong op zijn concurrenten. Jim Hall, een miljonair uit Texas, die met Chapparai, voorzien van een automatische transmissie tweede werd, legde drie ronden minder af dan de winnaar. De oranje Porsche van Siotema ker had een achterstand van negen ronden op Surtees. Ben Pon die eveneens met een Porsche van het Racing Team Holland reed, was minder fortuinlijk. Wegens motor- pech moest hij de strijd staken. Ook Jim Clark, die vorige week de 500-mijIsrace van Indianapolis won. haalde de finish niet. Hij viel in de 29e ronde uit. Van de 30 ge starte coureurs reden er 16 de wed strijd uit. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 7