BS Spelevaart op Zeeuwse wateren Na geslaagde landing van Gemini-capsule Roosendaler dood door vergiftiging Record-Pinksterdrukte ca. 100000 vreemdelingen meer dan vorig jaar PIETER LID HERVORMDE KERK Menselijke en technische prestatie mm m mm IWÊÊEÊË ÏM~W tSSISSII Gasexpl osie in mijn: 55 doden één links Computer defect Wanhopige wil ambassadeur van Engeland vermoorden NOG VIJFTIG BLANKEN VERMOORD Zwevend ding Nu front tegen De Gaulle KONINKLIJKE FAMILIE BIJEEN SPORTFEITEN DAGBLAD VOOR ZEELAND voor Defferre Haagse politie treft veiligheidsmaatregelen KONGO VREEST: Aardbeien gaan minstens 55 cent per kg kosten Succes Veranderlijk Vliegtuig maakt noodlanding op Schiphol rekkelijke istellingsuren oonlijke behandeling voor reen ie keuze in spaarvormen •enten r. vond van 68 uur 105e JAARGANu No. 24911 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurOrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 8 JUNI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden -worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ÊU IMTK-IM O GEZOND ALS EEN VIS (Van onze buitenland-redactie) HOUSTON De dienstregeling voor de reis van 2.72 miljoen kilo meter, die de astronauten James McDivitt en Edward White hebben gemaakt, klopte op 2 minuten na. Om 18.12 uur, gisteravond, stortte de Gemini IV-capsule in zee, 76 kilometer van de aangewezen lan dingsplaats. Om 18.37 uur wandelden de astronauten, houders van het Amerikaanse ruimte-duur-record, over een rode loper op het vliegdekschip „Wasp" en vroegen zij om scheerzeep, kwast en scheer mes en om een stevige maaltijd. Een helikopter had hen afgeleverd. Doch eerst was het woord aan het korps van geneeskundigen, dat de beide astronauten aan een grondig onderzoek onderwierp. Conclusie van de artsen: de ruimtetweeling is in een uitstekende conditie! LEIDEN (A.N.P.) Koningin Julia na en prins Bcrnhard hebben op eerste pinksterdag 's morgens in de Hoog landse kerk te Leiden de doop en be vestiging als lid van de Nederlands- hervormde kerk bijgewoond van de heer Pieter van Vollenhoven, de ver loofde van prinses Margriet. Ook de ouders van de dopeling waren aanwe zig. De dienst werd geleid door ds. J. A. Eekhof, de studenten-predikant uit Lei den, bij wie de heer Van Vollenhoven ook catechesatie heeft gelopen. Na de dienst, die zeer grote belangstelling trok. gebruikten koningin en prins de koffie in de studentenkamer van prin ses Margriet aan het Rapenburg in Lei den. De foto laat zien hoe de heer Van Vollenhoven de Hooglandse kerk ver laat BELGRADO (Rtr./A.F.P.) Bij een gasontploffing in een kolenmijn in de Zuidslavische plaats Kakanj, in Bos nië, zijn minstens 55 mijnwerkers om het leven gekomen en 9 ernstig gewond, Er zouden nog enkele tientallen mijn werkers vermist worden. Ongeveer tweehonderd mijnwerkers bevonden zich in een mijn toen de ex plosie zich op een diepte van 150 me ter voordeed. Ambulancewagens en red dingsploegen ijlden uit Serajewo en an dere omliggende steden naar de plaats van de ramp. De langste ruimtevlucht, ooit door meerdere personen tegelijk ondernomen, is een succes geweest. Duizenden spe cialisten, technici, wiskundigen, genees kundigen en anderen hebben het twee tal een veilige ruimtereis bezorgd. Het donderend applaus van de tweeduizend opvarenden van de „Wasp", die aan weerszijden van de rode loper stonden opgesteld, gold dan ook niet alleen de ruimtetweeling, maar heel het project, dat behalve een menselijke, ook een technische prestatie is. McDivitt en White hebben 62 banen rond de aarde beschreven. Zij verbleven langer in de ruimte dan alle andere Amerikaanse astronauten te zamen. Zij maakten een „wandeling buiten de cap sule", welke tweemaal zo lang duurde als die van de Russische ruimtevaarder Alexei Leonov. Van de voorgenomen proeven is 95 pet. geslaagd. Alleen het rendez-vous met de laatste trap van de draagraket kwam niet tot stand. Het zou mogelijk geweest zijn alsnog een ont moeting met de rondzwervende raket- trap tot stand te brengen, doch dit von den de mannen van het controle-cen trum op de grond £e riskant. Het zou te veel brandstof vergen. De daling op zee, het meest delicate deel van de hele operatie, verliep „zo gewoon alsof het een oefening gold". Zelfs n^dat de astronauten hadden ge meld dat de computer, die de automa tische landing moest besturen, defect was geraakt. Tengevolge hiervan verliep de afdaling minder gelijkmatig dan men had voorzien. Dit betekende dat de duik van de capsule in zee twee minu ten eerder plaatsvond dan wanneer de computer wel had gewerkt. Dit beteken de dat de mannen onder een veel stei lere hoek neerkwamen en een druk van achtmaal de zwaartekracht moesten on dergaan, tweemaal zoveel als wanneer zij met behulp van de rekenmachine zouden zijn neergekomen. De gehele ruimtereis was een gebeur tenis waarbij twee menselijke zenuw stelsels letterlijk waren ingekapseld in apparaten, die langs radiografische weg de geleerden op aarde rapporteerden hoe een menselijk organisme op de ruimte reageert. in het heelal orders van zijn vrouw kreeg. Op eerste pinksterdag namen de ruimtevaarders voor de tweede maal een zwevend voorwerp waar. Het was niet de tweede trap die zy hadden moe ten enteren, want deze is zaterdag in de dampkring terechtgekomen en ver brand. Ook zag het tweetal de lichten van een grote stad in Australië. Waar schijnlijk was dit Adelaide, maar de ruimtetweeling meende dat het Mel bourne was, welke stad ter ere van de ruimtevlucht alle lichten ontstoken had. De vlucht is geslaagd en voorbij. Nu begint een lange serie medische proe ven. De wereld wacht op nieuwe stunts. Misschien zijn nu de Russen weer aan de beurt. De twee Italiaanse broers, die dag in dag uit de ether op radiosigna len afzoeken, hebben gemeld dat zij Russische radiogesprekken hebben op gevangen die wijzen op een naderende ruimtevlucht. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De bijna 19-jarige G. Linskens is na het drinken van pa- rathion in het ziekenhuis te Roosendaal overleden. De jongeman was zyn broer, de judoleraar Linskens, by het inrichten van zyn sportschool aan het helpen. Hij wilde nog enig materiaal halen uit diens woning aan de Jan Vermeerlaan. Toen hy terugkwam zei hij zich onwel te voe len en ging hij naar huis. Daar verer gerde zijn toestand zodanig dat medi sche hulp moest worden ingeroepen. Linskens zei „iets" in de woning van zijn broer gedronken te hebben. Uit een der kastjes uit het aanrecht had hij nl. een fles met witte vloeistof gehaald en eruit gedronken. Bij navraag by zijn broer bleek dit „iets" parathion te zijn, in huis gehaald ter bestrijding vam aan tasting van meubilair door worm. De jongeman werd in allerijl naar het ziekenhuis Charitas vervoerd, maar overleed kort na aankomst daar. DEN HAAG (A.N.P.) De Haagse poli tie is druk in de weer geweest met het treffen van maatregelen om het leven van de Britse ambassadeur in Neder land, sir Peter Garran, te beschermen. Dezelfde man, die in de kerstnacht van 1964 bij de Britse ambassade de ruiten ingooide, heeft nu gedreigd sir Peter Garran om het leven te brengen. De Haagse politie houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat de man zal trachten zyn bedreiging uit te voeren, omdat de man in een toestand van wan hoop schijnt te verkeren. Een van de maatregelen die de politie heeft getroffen is het plaatsen van een wacht bij de ambassadeurswoning. Aan de grensbewaking is verzocht scherp uit te zien naar de man, W. van S., die vanuit Genua een brief aan de ambas sadeur heeft geschreven, waarin hij zegt sir Peter Garran te zullen vermoorden. Volgens de brief heeft Van S. een pistool tot zijn beschikking. De politie heeft voorts contact opgenomen met de politie in Italië en ook in dat land wordt nu naar de man uitgezien. Uit de brief maakt de politie op dat de man eerst voornemens is naar Zwit serland te gaan en de Haagse politie heeft daarom ook de Zwitserse politie gealarmeerd. De reden voor de moordaanslag houdt waarschijnlijk verband met wat Van S. ziet als de ontvoering van zijn zoontje naar Engeland. Van 3. heeft wegens deze vermeende ontvoering een grief tegen de Britse regering en schijnt nu zijn wraakgevoelens te willen botvieren op de ambassadeur. Vier jaar geleden is Van S. verlaten door zijn vrouw, die het enige kind, een jongen, meenam. Later is een scheiding uitgesproken, waarbij het kind aan de moeder werd toegewezen. Volgens Van S. werd des tijds zijn kind ontvoerd en heeft zijn eigen, in Wassenaar wonende familie, hier meer van geweten. Aan zijn po gingen om zijn kind terug te krijgen heeft Van S. enige malen getracht kracht bij te zetten door bij zijn Wasse- naarse familie de ruiten in te gooien. Hij werd hiervoor veroordeeld. Van S. meende dat zijn familie wist waar het kind was. De mededeling van de familie, dat zij de verblijfplaats niet wist, vatte Van S. op als een weigering. Tegen het einde van het vorige jaar heelt Van S. zijn familie met doodslag bedreigd. In de kerstnacht gooide hij de ruiten in bij de Britse ambassade in Den Haag. De Haagse politie heeft de man dezelfde nacht aangehouden en hem de volgende morgen overgeleverd aan de Wassenaarse politie. Hij had t.oen nog van een vorige veroordeling drie maanden voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering te goed. Van S. werd wegens zijn bedrei ging met moord tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Op 1 april jl. kwam Van S. weer op vrije voeten. Zo druk was het op het Zandvoortse strand. LEOPOLDSTAD (A.F.P.) In Leo- poldstad vreest men dat de ongeveer 50 Europeanen, die bij Boeta nog worden vermist, door de opstandelingen zijn vermoord. Het zijn voor het merendeel geestelijken. Een uitgebreid onderzoek, waaraan ook verkenningsvliegtuigen deelnemen, heeft nog niets opgeleverd. Van de priesters en broeders van de Kruisheren, die in Boeta zijn vermoord, hebben alleen pater F. Waldram uit Amsterdam (eerst als dood opgegeven) en broeder M. Smits uit Uden, het bloedbad overleefd. De dood van 14 andere Kruisheren is door inlandse ge tuigen bevestigd. Broeder Smits had, zoals wij zater dag meldden, een kort verlof in Neder land doorgebracht en was nog niet in Boeta terug, toen de rebellen zijn conw fraters vermoordden. Pater Waldram ontliep het bloedbad doordat hij medi cijnen voor zijn medegevangenen aan het halen was. In Uden wordt vrijdag a.s. een plech tige rouwdienst voor de slachtoffers in Kongo gehouden. Mgr. A. Creemers, bisschop va'n Eondo, is celebrant. DEN HAAG (A.N.P.) Beneden 55 cent per kilogram zullen in het komen de seizoen geen aardbeien van de volle- grond op de Nederlandse veilingen ver kocht mogen worden. Dit is de mini mumprijs die is vastgesteld door het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen. Voor groene kruisbessen is de ophoudprijs vastgesteld op 35 cent per kg. De regeling treedt 7 juni in wer king. PARIJS (A.F.P./Rtr.) Het congres van de Franse socialistische partij heeft het voorstel van de burgemeester van Marseille en kandidaat voor het presi dentschap Gaston Defferre, tot een sa- I rciengaan van de socialisten met de an dere linkse partijen, behalve de com- hjumsten, aangenomen. Er werden slechts twee stemmen tegen het voor- I stel uitgebracht. Men acht dit de enige kans om het bij de presidentsverkie zingen van december met succes tegen De Gauiie te kunnen opnemen. De uitslag was een grote verrassing. In de drie dagen van het congres was de mdruk gewekt dat het een zware strijd tussen Mollet en Defferre zou worden. Deze laatste heeft nu aanmer kelijk aan prestige gewonnen. Doch ruimtevaarders blijven mensen. Bij het babbeltje per telefoon dat me vrouw McDivitt vrijdag met haar man in de Gemini-4 voerde, interpelleerde zij haar man-gezagvoerder direct over de rommel waarmee de ruimtevaarders volgens hun mededelingen in de cabine te kampen hadden, toen zij het plan om het „vuilnisvat buiten te zetten", we gens het minder goed functioneren van het luik moesten laten varen. Volgens NASA-functionarissen was dit de eerste maal dat een ruimteman Op deze derde tocht succes. Na de gehele mora, te hebben gezworven, oea •- de „Ontembare Hand on*. i onze hoede te zijn. Aanld van een groot dennewoudc een enorme gryze ïesw Een elandstier. V\ ®ersverwachting, medegedeeld avond 'M I" geldig van" Hiw"ïri'iike bewo|king. Plaatse- 7watv -rjgen" onwcersbuien. Gn„ ,Wiml ,ets lasere middag- temperaturen dan gisteren. Ma^pxSuur61" UUr" uur°P 421 UUr' Maan SCHIPHOL (A.N.P.) Voor een Fokker „Friendship", een toestel van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Balair, met 44 passagiers aan boord, is gisteravond groot alarm op Schiphol ge geven, omdat de bemanning geen kans zag het neuswiel neer te laten. De ma chine cirkelde vanaf omstreeks 8 uur' boven Schiphol rond. Een van de landingsbanen werd met schuim bespoten ten einde het toestel de mogelijkheid te geven zonder neus wiel op een zachte baan een noodlan ding te laten maken Deze is overigens met succes verlo pen. (Van onze verslaggevers en correspondenten) DEN HAAG/OOSTBURG/BREDA Zeshonderdduizend buitenlanders zyn de afgelopen dagen via de dertien be langrijkste grensposten ons land binnen gestroomd om hier het pinksterw'eek- einde door te brengen. Bovendien kwa men nog tienduizenden bezoekers ons land binnen per trein, schip of vliegtuig. Het aantal buitenlanders wordt door de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer geschat op hon derdduizend meer dan vorig jaar Pink steren. De grootste drukte ontstond in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Scheveningen, Katwijk, Noord- wijk en Zandvoort. Daar was de gehele accommodatie in de beroepssector vry- wel volgeboekt. Behalve Duitsers werden vrij veel Belgische en Franse toeristen gesigna leerd, alsmede kleinere aantallen Brit ten, Scandinaviërs en Zwitsers. Een grote stroom toeristen trok ook via de Grevelingendam en het veer Anna Ja- cobapolder-Zijpe naar Schouwen-Duive- land. Ook west-Zeeuwsch-Vlaanderen komt bij de buitenlanders steeds meer in de gratie. Cadzand bv. was overvol. Grote stagnaties deden zich voor op de wegen die van Walcheren naar Bra bant, Duitsland en België leiden. Op de weg Middelburg-Korteven stond een 70 kilometer lange file, waardoor het ver keer slechts stapvoets vorderde. In Korteven, waar een wegverlegging het verkeer nog extra bemoeilijkte, liepen de talloze auto's vaak volkomen vast. Gisteravond laat stonden de talloze wa gens nog bumper aan bumper. Hotels, campings en andere logiesgele- genheden beleefden gouden dagen, hoe wel de drukte iets geringer was dan in het vakantieseizoen. Ook in de gemeen te Woensdrecht stonden enorme files. Daar zorgde de „open dag" op de vlieg basis bovendien voor extra drukte. Vele automobilisten moesten over het traject Bergen op Zoom-Goes vele uren doen. Bottle-neck in Woensdrecht was vooral de kruising van de weg Bergen op Zoom - Zeeland met die van België naar Zeeland. In oost-Zeeuwsch-Vlaanderen was al leen op tweede pinksterdag sprake van buitengewone drukte, die vooral ver oorzaakt werd door dagjesmensen. De camping bij bosbad Hoeven was volkomen volgeboekt. Daar huisden 3000 kampeerders, een recordaantal. Het toeristenbezoek aan Breda en om geving was tijdens de pinksterdagen HONDERDDUIZENDEN Westberlijners hebben tijdens de pinksterdagen ge bruik gemaakt van de mogelijkheid door middel van pasjes familieleden in het oostelijk stadsdeel te bezoeken. VIJFTIEN DODEN en 20 zwa&rgewon den waren er fe betreuren toen gisteren in Span je een bus, waarin een groep jonge leden van een katholieke vereni ging zat, uit de bocht vloog en van een brug stortte. Een foto van koningin Juliana, prinses Margriet en haar verloof de Pieter van Vollenhoven, die met andere leden van de koninklijke familie een vaartocht op de Zeeuwse wateren hebben gemaakt. De foto is genomen bij aankomst van de Piet Heinin Zierikzee. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Zeeland heeft in het lange pinksterweekeinde de eer ge noten van een informeel en gezellig koninklijk bezoek. Een bezoek dat bovendien heel het koninklijk gezin bijeenbracht. Zaterdagavond reeds waren prinses Irene en prins Karei Hugo in ons land aangekomen om de spelevaart op de Zeeuwse wate ren te kunnen meemaken. Zondagavond om 9 uur legde het jacht „Piet Hein" aan in Zierikzee. met aan boord behalve het koninklijk paar. Irene met haar echtgenoot, prinses Christina en enkele gasten. Maandagochtend kwamen prinses Margriet en haar verloofde per auto in Zierikzee aan om zich bij het konink lijk gezin te voegen en prinses Beatrix was vanuit Brugge naar Zeeland ge reisd om in Hansweert aan boord te gaan van de „Groene Draeck", waarmee zij de pinksterdagen op de Zeeuwse wateren heeft doorgebracht. Kort na aankomst van de „Piet Hein" in Zierikzee ontvingen burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester en zijn vrouw een uitnodiging om de avond aan boord van het jacht door te brengen. Burgemeester Dijckmeester is een goede bekende van de vorstin, doordat hij enkele jaren op het kabinet van de koningin werkzaam is geweest. Later op de avond zijn de koningin met haar particulier secretaris, jkvr. C. E. B. Roëll en het echtpaar Dijckmees ter, een wandeling door het stadje gaan maken, waarbij de koningin bijzonder genoten heeft van haar bezoek aan het stadhuis. Weliswaar brandde in Zierik zee de feestverlichting, maar de bevol king liet de koninklijke gasten onge moeid. „We hebben dood rustig door Zierikzee gekuierd", aldus de burge meester. Ook prinses Irene heeft samen met enkele vriendinnen van het stads- ^phoon van Zierikzee genoten. Na tochten over de Ooster- en Wester- schelde zijn zowel de „Piet Hein" als de „Groene Draeck" naar het Veerse Meer gevaren, waar de opvarenden getuigen konden zijn van de zeilwedstrijden, die er drie dagen lang gehouden zijn. Ook had koningin Juliana nog de wens te kennen gegeven tijdens dit plezierige pinksterweekeinde een bezoek te bren gen aan de bouwput van het Haring vliet. aanzienlijk minder dan met Pasen. De hotels in Breda waren nagenoeg vol. Het aantal toeristen, dat West-Brabant aandeed, wordt geschat op enkele dui zenden. Daarvan bestond 60 pet. uit Nederlanders en 40 pet. uit buitenlan ders, met aan de kop weer de Fransen, gevolgd door de Duitsers, Engelsen en Amerikanen. De tweede pinksterdag werd gekenmerkt door een groot dag- bezoek. Op die dag kwamen vooral veel Belgen over de grens. Ook de campings waren nagenoeg alle volledig bezet. Bergen op Zoom was enke le dagen verzamelplaats voor ruiters en amazones, die er in een schitterend concours-hip- pique volop strijd leverden. Jan Maathuis sleepte de „prijs Bergen op Zoom" in de wacht. De derby op Dukidigi; is ook weer achter de rug. Winnaar werd Independent. Er zal nog lang over gepraat worden, want de baan lag er niet bij zoals het moest. Er was namelijk nogal wat water overheen gesproeid en dit feit bracht veel tongen in beweging. Tom Okker bereikte een eerste plaats in Manchester. Hy triom feerde er zonder al te veel moeite. Ron Clarke verbeterde het we reldrecord vijfduizend meter, dat al op zyn naam stond. In Europa kwam Michel Jazy op diezelfde afstand tot een prestatie. Hij ont troonde de Rus Vlademar Ruts. van een werd ge- Deventer is nu zeker de organisatie van de komen de Europese schaatskampi oensehappen. Tijdens congres van de ISU het verlossende woord sproken. Er zijn blijkbaar nog geen Eu ropa Cups genoeg. Nu kregen de landskampioenen der amateurs er ook een. De Engelse motorcoureur John Bacon verongelukte dit weekeinde tijdens races in Tubbergen. Op het Veerse Meer vonden tientallen zeilers uit binnen- en buitenland ontspanning met gro te internationale wedstrijden. Het werden zeil-aan-zeil-races! Tot slot, maar daarom niet minder belangrijk een serie wielerfeiten: Er konden over winningen genoteerd worden van Jan Janssen (Brest), Leo van Dongen (Eartfelde), Piet Braspenninckx (Marienburg) René Pijnen (Borgerhout), Cees Willemse (Nieuwvliet), Dies Kosten (Hansweert) Evertse (Eede), Van de Adel (Stampersgat) en Evert Dol man (Hank).

de Stem | 1965 | | pagina 1