iten zijn, Succes voor Zuidvietnamezeni Vietcong-eenheid in tang Coopvaect Drie SER-meningen over huurverhoging R BUITEN Weerzien Poolse broers na 51 jaar scheiding Spreiding' in Europa weer in Het EUROPA van i vertrouwen Hevige strijd op diverse fronten y sluilic openbaar bestuur KLM: nieuw meerjarenplan Amerikaan met marihuana aangehouden Brandende tanker in Antwerpen Eind 1966 middenberm grootste wegen beveiligd Ontslag rector Helders ceum BINNENHOF st koelkasten 24 MAATSCHAPPIJ DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 JUNI 1965 'Blind'.Hooit mm m. I/!.. Ikwou-datik dood wasj Professor Brass: GEVANGENISSTRAF VOOR DIEVEN VAN SCARABEEëN Weer oproep wereldconferentie ontwapening DOUWE EGBERTS Twee doden Ontmoeting in Nederland: Zachte geurige pijptabak Chaos Examenaffaire: ty> Subsidieafbraak Betere kwaliteit N otities ROND HET Burgemeesters Philips koelkast auto- ische bandsluiting, een enkast, een vriesvak en i kijken bij uw leveran- 3or zoveel voordelen. 275 LITER 305 HTER 127 x 61 x64 cm 138x61 x64 cm 699.- 799.- Alleen al over 1964 Jen wij f 3.200.000,— ladevergoedingen uit otste iseerde ekering PP'j ind met spreiding lefoon 070 - 39 49 95 W VAN DER STEEN HAAARLEM (ANP) In de vergadc- ring van het landelijk contactorgaan voor gemeentesecretarissen in Haar lem heeft prof. dr. H. A. Brasz gister morgen gepleit voor de oprichting van een universitair instituut voor de studie van het openbaar bestuur. Prof. Brasz denkt aan een cursus voor tien perso nen, die rlllm 23 ■iaar ZÖ" en reeds prak tijk'hebben opgedaan. Volgens hem lijdt de bestuursweten schap in Nederland aan tekortkomingen, onder meer doordat er onvoldoende of ficiële erkenning en steun is van de hoogste bestuurlijke gezaghebbers. Er zijn te weinig hoogleraren en de stu denten gaan niet in overheidsdienst. Zij zoeken liever een functie in de journa listiek of in het buitenland. Maar al's zij stage hebben gelopen op een gemeen tesecretarie dan gebeurt het dikwijls, dat zij het werk toch leuker vinden dan zij zich hebben voorgesteld. Ook pleitte prof. Brasz voor meer sa menwerking tussen niet-universitaire hestuursopleidingen en de universiteiten en hogescholen. De vergadering stond onder leiding van mr. H. van der Zanden, die in zijn openingswoord o.m. meedeelde dat er volgend jaar een rapport over vereen voudiging van de gemeente-administra tie zal verschijnen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ontwikkeling in 1964 bij de K.L.M. is zodanig geweest, dat vele doelstellingen van het bestaan de meerjarenplan reeds zijn achter haald. De K.L.M. zal daarom binnen kort de regering een nieuw meerjaren plan aanbieden, waarin de snelle ont wikkeling van 1964 en de optimistische verwachtingen voor 1965 zullen zijn weerspiegeld. Dit heeft minister Suurhoff de Eerste Kamer medegedeeld in de memorie van antwoord op zijn begroting aan de Eer ste Kamer. Over de afvloeiing van 300 man per soneel bij de K.L.M. als gevolg van de sluiting van een reparatie-afdeling, wordt thans tussen de K.L.M. en de er kende vakorganisaties overleg gepleegd. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren drie Am sterdammers veroordeeld die betrokken waren bij een diefstal in de woning van de tapütenhandeiaar H, P. Keizer in Amsterdam. De 26-jarige chauffeur S. en zijn broer, de 20-jarige losarbeider J. werden elk wegens diefstal in vereniging veroordeeld tol een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waarvan drie voorwaarde lijk. De 27-jarige monteur P- C. de B. kreeg wegens uitlokking van de diefstal tien maanden waarvan drie voorwaarde lijk. De mannen hadden een paar bankbil jetten van duizend gulden, een flink be drag aan buitenlands geld, een aantal gouden sieraden en munten en een arm band ontvreemd. De laatste was bezet met 7 scarabeeën, drieduizend jaar oud en werd door de eigenaar op minstens 50.000 gulden geschat. Via een adver tentie, waarin de egenaar een belo ning van 1000 gulden uitloofde kwamen de sieraden weer in zijn bezit terug. NEW-YORK (RTR) Drieëndertig niet-verbonden landen hebben bij de Verenigde Naties een voorstel ingediend tot het houden van een wereldomvatten de ontwapeningsconferentie, waaraan al le landen kunnen deelnemen. Als het wordt aanvaard door de 114 landen tel lende ontwapeningscammissie van de V.N., zal het mogelijk ook China en Frankrijk, die niet aan het ontwape- ningsoverleg in Genève deelnemen, aan de conferentietafel brengen. De 33 hebben voorts alle landen opge roepen het gedeeltelijke kernstopver- drag te ondertekenen, dat kernproeven in de atmosfeer, in de ruimte en onder water verbiedt. Frankrijk en China heb ben zich tot nu toe van ondertekening onthouden. Aan de Ver. Naties wordt verzocht de kwestie op de komende zitting met voorrang te behandelen. SAIGON (AFP/Rtr.) Zuid- vietnamese regeringstroepen heb ben vrijdag in de provincie Dinb Tocong op 85 km ten zuidwesten van Saigon een grote Vietcong- eenheid omsingeld, die uit acht honderd tot duizend man zou be staan. Onmiddellijk nadat de Viet- cong-eenheid was gesignaleerd werden met hefschroefvliegtuigen regeringstroepen naar het gebied overgebracht. Enkele andere eenheden regeringstroe pen pogen met steun van een dozijn heli kopters te vóórkomen dat rebellen uit de omsingeling ontsnappen. Sinds vrij dagochtend zijn al langs alle door de Vietcong opgeworpen verdedigingslinies gevechten gaande. Onder de regerings troepen zouden volgens de eerste berich ten al elf doden en vierentwintig gewon den zijn gevallen. De verliezen aan Viet- congzijde zouden zeer zwaar zijn, voor namelijk als gevolg van de hevige bom bardementen en het mitrailleurvuur van uit helikopters. Op de centrale hoogvlakte van Zuid- Vietnam is eerder een konvooi van zes vrachtwagens van het Zuid Vietnamese le ger in een hinderlaag van de Vietcong gevallen. Twaalf militairen worden ver mist. Twee vrachtauto's werden volledig vernield. Een hooggeplaatste Amerikaanse mili taire woordvoerder liet duidelijker dan ooit doorschemeren, dat de Amerikaanse gevechtstroepen, die zich in Vietnam be vinden, te zijner tijd actief aan operaties tegen de Vietcong zullen gaan deelnemen. Hij zei in Saigon tot verslaggevers, dat de tijd zal aanbreken dat de Amerikaan se troepen „hun rol zullen spelen". De woordvoerder zei dit kort nadat Ameri kaanse mariniers die tot dusver slechts met een defensieve taak belast zijn een aanval van de Vietcong op twee be langrijke bruggen in de buurt van de luchtmachtbasis van Da Nang hadden af geslagen. Op de basis werd dit het he vigste gevecht voor de mariniers ge noemd sinds deze tien weken geleden in Zuid-Vietnam arriveerden. De woordvoerder zei naar aanleiding van de reeks grote acties van de Viet cong van de afgelopen week te geloven, „dat de belangrijke slag van de zomer van 1965 net begonnen is". Wat het toenemende aantal berichten betreft over de aanwezigheid van Noord- vietnamese legerafdelingen in Zuid-Viet nam, zei de wóordvoerder met nadruk, dat de Amerikaanse en Zuidvietnamese autoriteiten tot dusver slechts een Noord - Vietnamees bataljon geregelde militairen in de provincie Kontoem hadden gesig naleerd. Ruim twintig Amerikaanse jachtbom menwerpers voerden vrijdag zes afzon derlijke aanvallen uit boven Noord-Viet- nam. Zij bombardeerden en beschoten vrachtwagens, spoorwagons, kazernes, een radarpost en bruggen. Intussen is vernomen dat de verliescij fers van de dubbele hinderlaag, waarin een Zuidvietnamees bataljon donderdag in de provincie Thoe Bon was gevallen, minder hoog zyn dan aanvankelijk werd gedacht. Eerst was gemeld dat slechts 80 van de 350 man de aanval hadden over leefd, maar volgens de laatste berichten zijn 40 doden en vermisten geteld. Ook werden vrijdag de juiste verlies cijfers bekend van het grote gevecht bij Qoeang Ngai, van het vorige weekeinde. De regeringstroepen verloren in totaal 514 man. Men telde 104 gesneuvelden, 122 gewonden en 288 vermisten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft vrijdag verklaard dat de Verenigde Staten nog niet weten of de kort geleden in Noord-Vietnam ge signaleerde Iljoesjin-28-straalbommen- werpers door de Sovjet-Unie of door Chi na zijn afgeleverd. Een woordvoerder bevestigde op een persconferentie dat zes tot acht van deze toestellen „nog maar heel kort geleden" door Amerikaanse ver kenningsvliegtuigen zijn waargenomen op vliegvelden in het gebied van Hanoi. Op het belang van de levering van deze vliegtuigen aan Noord-Vietnam wilde hij niet nader ingaan. De Iljoesjins hebben een vliegbereik van ongeveer 2400 km. maar kunnen een grotere afstand halen wanneer ze uitgerust zijn met extra brandstoftanks. Zij dateren uit de perio de van de oorlog in Korea en hun snel heid bedraagt slechts ongeveer 880 km per uur, weinig in vergelijking met de 2500 km per uur die de Amerikaanse jachtbommenwerpers in Vietnam kunnen bereiken. De Zuidvietnamese regeringsleiders be reikten vrijdagavond overeenstemming over een oplossing voor de politieke crisis die al ruim een week bestaat over de vervanging van twee ministers. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie he£ft in de Kerkstraat in Amsterdam een 24-jarige Amerikaanse militair aangehouden wegens het in be zit hebben van marihuana- Bij onderzoek, zowel in het dashboard kastje van zijn wagen als in zijn kle ding is een zeer geringe hoeveelheid van het verdovend middel aangetroffen. Vermoed wordt, dat de hoeveelheid deel uitmaakte van een voorraad die de Ame rikaan tijdig heeft weten te verbergen. Tijdens een onderzoek in de wagen van de militair had deze de vlucht ge nomen door plotseling weg te rijden. Een der agenten die dit trachte te ver hinderen door het stuur te grijpen, moest loslaten nadat hij een eind werd meegesleurd- Een waarschuwingsschot maakte al even weinig indruk op de vluchteling. (Advertentie) (Van onze correspondent) ANTWERPEN Twee doden en twee gewonden. Dit is de voorlopige balans van een zware kntploffirug aan boord van een Noorse tankschip in de Antwerpse haven. Even na twaalf uur vrijdagmid dag voor de 5.243 ton metende Noorse tanker „Varangmalm" de Boudewijn- sluis in, op weg naar de open Schelde en de zee, toen zich plotseling in het voorschip een enorme explosie voordeed. Door de luchtverplaatsing kwamen drie Noorse zeelui in het water van de sluis terecht. Twee hunner konden in een mi nimum van tijd worden opgepikt, maar de derde verdronk. In het ruim waar de ontploffing zich had voorgedaan, werden de verkoolde resten aangetroffen van een beman ningslid. Dp oorzaak van de explosie is nog niet bekend. De Negev-woestyn, die bekend is van wege de exotische schoonheid van het landschap en de kleurenvariëteiten van de rotsen, heeft nu een eigen schoonheidskoningin. De 19-jarige Jaffa Streiter (links), in dienst in een legerkamp in de Negev, werd uitver koren in Beerslieba. Jaffa zal afge vaardigd worden naar de Miss Israël- verkiezing. Rechts Shoshana Avishror haar plaatsvervangster, die enige ja ren geleden uit Marokko is gekomen. (Vain onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de circa 500 km bestaande Nederlandse autosnelwegen komt 330 km in aanmerking voor een middenbermbeveiliging. Voor dit jaar staat op het programma de aanleg van een middenbermbeveiliging langs: 1 de gehele weg nr. 2 Amsterdam-Utrecht (34) km) voltooiing voor 1 augustus. 2 gedeelten van weg nr. 12 in Utrecht en Gelderland (40 km) 3 gedeelten van de wegen 15 en 26 (resp. 17 en 24 km) Eind 1965 zal ruim 200 km van de oude autosnelwegen een middenbermbeveiling bezitten. In 1966 zullen dan de resterende gedeelten van weg nr. 12 en de nog ont brekende gedeelten van de wegen 3, 9, 13 en 16 beveiligd worden. Het resultaat zal zijn, dat eind 1966 in elk geval de belang rijkste hoofdroutes een middenbermbevei liging zulen bezitten, te weten: Den Haag/ Rotterdam-Arnhem-grens, Amsterdaim- Utrecht-Den Bosch, Den Haag-Rotterdam- Breda. Langs de nieuw aan te leggen wegen zal de middenbermbeveiliging in het al gemeen reeds dadelijk bij de aanleg wor den aangebracht, behalve wanneer een zeer brede middenberm dit niet nodig maakt. SCHINVELD. Nadat zij 51 jaar geleden in Rusland afscheid van elkaar namen, zagen zij elkaar op Nederlandse bodem terug. De heer A. Wisznieuwski (65), bijna 32 jaar woonachtig in Schinveld en zijn zeven jaar oudere broer (72), sinds 1913 in de Verenigde Staten (New York). Na bijna 52 jaar United States was de laatste een rasechte Ame rikaan geworden, joviaal en trots op zijn land. Aan dit weerzien gaat een hele geschiedenis vooraf: De broers Wisznieuwski werden in het Russische Kupiel uit Poolse ouders ge boren. De zucht naar het onbekende en drang naar avontuur deed de oudste besluiten naar Amerika te emigreren. In 1913 vertrok hij naar New York en het land van de onbegrensde mogelijkheden heeft hem nooit meer losgelaten. Het werd zijn tweede vaderland. In een jaar tijd leerde hij Engels spreken en schrij ven. Dertig jaar werkte hij op een scheepvaartkantoor, de oorlog maakte aan dit werk een einde. Bij de New Yorkse gemeentewerken vond hij een nieuwe werkkring. Na nog 18 jaar maak te hij deel uit van dit 56.000 man sterke „onderhoudsleger" van de wereldstad. Toen was het welletjes, vond de toen 70-jarige heer Wisznieuwski. Zijn nog ongebroken werklust stelt hij vanaf die tijd in dienst van de Poolse nationale HET TREINVERKEER via de Simplon ligt vrijwel stil door een stiptheidssta king van de Italiaanse douanebeambten. Twaalfhonderd volle goederenwagons, bestemd voor, en veel vrachtgoederen uit het buitenland worden aan de grens opgehouden. De actie duurt tot zondag. (Advertentie) -eniging in Amerika, een vereniging met 24.000 leden, waarvan de heer Wisznieuwski voorzitter is. De jongere broer, die hij in 1913 in Rusland achter het bleef tot 1917 in de Sovjet-Unie. In dit jaar oordeelde ook hij, dat hij weg moest. De revolutie was in volle gang. In deze chaos, waarin niemand meer wist wie vriend of vijand was nam hij een besluit en ging naar Polen, waar hij ongeveer 2,5 jaar verbleef. Zijn broer in Amerika, waarmee hij regel matig correspondeerde, spoorde hem aan naar hem toe te komen. Toen het hem echter niet gelukte een visum te krijgen ging hij naar Frankrijk, in de hoop dat dit land meer soepelheid bij de afgifte van visa zou betrachten. Drie jaar heeft hij daar geprobeerd dit te krijgen. Het werd een lijdensweg van het ene bureau naar het andere. Voor al taalmoeilijkheden stonden succes in de weg. De heer Wisznieuwski jr. gaf zijn po gingen op en.kwam naar Nederland, Op 16 april 1925 vond hij werk op de mijn Hendrik in Brunssum. Drie jaar later verhuisde hij naar Schinveld waar hij nu reeds 31 jaar en negen maanden gelukkig woont. Het schriftelijk contact tussen beide broers werd vele jaren verbroken. Vooral de tweede wereldoorlog was hier in grote mate schuld aan. Na 1945 kwam het weer tot stand. Het is niet bij het schrijven gebleven. De heer Wisznieuwski sr. hakte de knoop door, schreef hy. „Het heeft lang genoeg geduurd", nu kom ik naar jou, schreef hy. Hij hield woord. Dinsdag 1 juni stapte uit het K.L.M.-toestel op Schiphol een gebruinde zeventiger. Zijn jongere broer, die hem kwam afhalen herkende hem niet meteen. By dit weer zien na 51 jaar, bijna een mensenleven, werden tranen van geluk de vrije loop gelaten. De heer Wisznieuwski uit Amerika is intussen in zijn nopjes met het land waar zijn broer woont: „Holland is like U.S.A., Just a little smaller", was zijn eerste commentaar. m ROTTERDAM OP Z'N BEST tPIDO - HAVENRONDVAARTEN - DELTATOCHTEN BLIJOORP - EUROPA'S MOOERNSTE DIERGAAROE EUROMAST-'N UNIEK UITZICHTOP110 M. HOOGTE 55 (Van onze correspondent) DEN HELDER Namens burgemees ter mr. G. D. Rehorst heeft gistermor gen de afdeling onderwijs van het stad huis te Den Helder meegedeeld, dat bij beschikking van de pensioenraad van 1 juni 1965 aan mr. dr. E. J. Jonkers, rector van het gemeentelijk lyceum uit hoofde van ziekte of andere gebreken ontslag is verleend. Dit betekent dat mr. dr. Jonkers, die sedert 15 mei 1964 met ziekteverlof was na de geruchtmakende beschuldiging van enkele leraren dat hij zijn dochter Els Wj het eindexamen M.M.S. zou hebben geholpen met het schriftelijk Engels. wrrI°Hgd "ïet .P?nsi°en caat. In hoe- Hnn J'C bcschlWting van invloed zal niet bekend!08 Pende strafzaak is n°g Degionale ontwikkeling is tegen woordig een onderwerp waarop men zich ook in Europese gelederen graag toelegt. Overal waar Europese politiek en economie wordt gemaakt gaat de ontwikkeling van achterge bleven gebieden aandacht vragen. Doel is te bewerken dat de economi sche bedrijvigheid beter over het gehele "ebied van de Europese ge meenschap zal worden gespreid. Een lofwaardig doel want het is nog al tijd beter de arbeid te spreiden dan de mensen te laten opzuigen door de massale magneten van de bestaande industriële gebieden. Wij ondervon den ook in ons land aan den lijve wat dit laatste betekent. De geweldige vlucht die onze industrie genomen heeft blijft mensen in grote massa aantrekken uit streken die minder gezegend zijn. De Europeanen hopen zich steeds meer op in enkele gebieden waar men zich toenemende zorgen maakt over de vraag welke bewegingsvrij heid de samengedrongen bevolking in het jaa 2000 nog zal genieten. In tussen zien wij de buitenlanders nog steeds met drommen over de gren zen komen. Duidelijk is dat deze gastarbeiders hier geen geluk kunnen vinden. Zij worden uit hun vertrouwde omgeving losgetrokken en moeten ver van huis hun familie hun dagelijks broodje bezorgen. De eenmaal begonnen stroom te stuiten is natuurlijk niet zo gemakkelijk. Industriële samen ballingen hebben nu eenmaal hun eigen kracht. Destemeer reden om alles in het werk te stellen wat mo gelijk is om een onnatuurlijke groei tegen te gaan. Een der beste midde len is natuurlijk de spreiding der bedrijvigheid te bevorderen en daar door de arbeid naar de mensen te brengen in plaats van omgekeerd. Dit maakt de regionale ontwikkeling tot een probleem met echte Europese facetten. Dit is tot uiting gebracht op een conferentie der Europese beweging in Den Haag, onlangs op het Euro pees congres in Rome en zo pas ook in het voltooien van een vijf jaar du rende studie door een speciale EEG- commissie. Veel opzienbarends is er eigenlijk niet uitgekomen. Wel heeft de commissie een aantal streken aan gewezen die speciale aandacht verdie nen. Dat Zuid-Italië in dit opzicht een probleem vormt, dat een Europese aanpak verdient, is duidelijk. jyTinder begrip kan men opbrengen voor het feit dat een van over vloed bulkend land als de Bondsre publiek wat kleine regio's in de Eifel, in Beieren en langs het „IJze ren gordijn" aandient als kandidaten voor Europese aanpak. Hier liggen naar ons het toeschijnt toch eigenlijk geen problemen van Europees for maat. Trouwens de commissie heeft ook zelf vastgesteld dat het veelal (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Met betrekking tot de huurverhoging van vooroorlogse woningen wil de S.E.R. een verfynd huurverhogingsmechanisme toepassen, omdat de huren van deze wo ningen nog steeds niet geharmoniseerd zyn en dus niet onderhevig mogen zyn aan een uniform percentage. Vaak zijn woningen van mindere kwaliteit te hoog gewaardeerd en redelyk goede woningen te laag. Niet uit het oog mag worden verloren, aldus de raad, dat een deel van de vooroorlogse woningen nog lang niet kan worden gemist by de bevrediging van de woningbehoefte en dat daarna de appreciatie ervoor kan afnemen als er meer kwalitatief verantwoorde woningen worden aangeboden. In dit verband stemt de S.E.R. in met het voornemen van de regering om de voor 1920 gebouwde woningen in het al gemeen buiten de huurverhoging te la ten. Anderzijds zijn er vooroorlogse wo ningen die een blijvende functie in de woningvoorziening hebben en deze zul len volgens de S.E.R. de volle huurver hoging moeten krijgen. Een deel van de raad zou voor bepaalde woningen zelfs meer dan 20 procent verantwoord vinden. Het ligt in het voornemen van de re gering de voor nieuw te bouwen woning wetwoningen te verlenen verhoogde aan- vangssubsidie in de loop van tien jaar geleidelijk te laten verdwijnen. Deze ho gere subsidie zou volgens de S.E.R. neer komen op 35 procent van de aanvangs- huur van de woningen, wat weer bete kent een jaarlijkse huurverhoging van 3,5 procent, boven de aanpassingsverhoging van 15 a 20 procent. De consequentie hiervan is weer, dat om het straks te be reiken evenwichtige huurpatroon te hand haven, ook de huren van de bestaande woningen moeten stijgen. Een deel van de raad kan zich hier mede verenigen. Dit deel wil huursubsi dies zo snel mogelijk afschaffen, omdat het behoudens specifieke voorzienin gen voor de sociaal zwakkeren nor maal is dat de burgers zelf de kosten van het woongenot betalen. Een ander deel van de raad wijst de geleidelijke vermindering van de verhoogde subsidies op nieuw te bouwen woningen af, juist in verband met de onvermijdelijke con sequenties voor de andere woningen. Het voornaamste bezwaar van dit deel van de raad is, dat op deze wijze inflatoire prijsstijgingen, welke zich op de bouw markt hebben voorgedaan, volledig in de huurprijs zouden worden opgenomen. Als de normale verhoudingen op de woning- de bewoner uiteindelijk de kostprijs van de verkregen meerdere kwaliteit betaalt, markt zijn hersteld, zal hiervan een druk kende werking uitgaan op de hoogte van de stichtingskosten, waardoor een verla ging van de evenwichtshuur mogelijk is. Ook zal bij een groeiend aanbod van kwalitatief goede woningen op de be staande woningen een depreciërend effect uitgaan. Dit alles maakt het onzeker hoe ver moet worden gegaan met huurverho ging van bestaande woningen. Een onderdeel van de regeringsplannen is, te komen tot een verbetering van de kwaliteit van de woningen. Daarom wil de regering in de toekomst woningbouw- subsidies in het bijzonder zien als een instrument om de bewoners van nieuwe won m gen geleidelijk te wennen aan hogere huren. De S.E.R. kan zich met deze gedachte verenigen. Hij vindt de verbetering van de kwaliteit van de wo ningen van belang en acht het juist dat gaat over een welzijnsontwikkeling die de nationale regeringen zelf op gang zullen moeten brengen. Men streeft wel naar een Europese coördi natie van dit werk en ook naar een eigen actieprogram van de EEG, ge richt op verbetering van de infra structuur. Het komt ons voor dat men in dit opzicht wel heel voorzich- tich te werk moet gaan, wil de Euro pese bemoeiing niet ontaarden in een loutere subsidiëring van zulke maat regelen. Slechts waar de problemen van Europese maat zijn en waar zij voortvloeien uit de doorsnijding van gebieden door nationale grenzen is 'n bijstand vanuit de Brusselse cen trale werkelijk urgent. Het komt ons voor dat men in Brussel zeer bijzon dere aandacht zal dienen te wijden aan de van nature samenhangende economische gebieden die door na tionale politiek uiteen zijn gereten. De heer Linthorst-Homan heeft er in Den Haag op gewezen dat de hoek van Thionville-Luxemburg-Aarlen typisch is voor dit soort problemen evenals trouwens het hele midden gebied van Benelux. T~Xe samenhang der beiden Braban- den en der beide Limburgen zal volgens hem moeten worden bevor derd. En wel door deze gebieden de kans te geven in zekere zelfstandig heid grensoverschrijdend te werken. De regionale ontwikkeling van deze streken dient niet langer uitsluitend door de nationale hoofdsteden te wor den geregeld. Zaak is dat de streken de kans krijgen zelf de samenwerking effectief ter hand te nemen. Deze opmerkingen klinken ons als muziek in de oren. Al te vele jaren hebben wij in deze grensgebieden aan den lijve moeten ondervinden hoe geografisch en ethnisch samen- horende gebieden door nationale po litiek uiteengereten kunnen worden. De verbindingen in het middengebied van de Benelux zijn een typerend voorbeeld van de wangroei die op deze wijze ontstaan is. Zolang de afstand van Brussel naar Antwerpen en van Breda naar Den Haag korter blijft dan die tussen de beide hoofdsteden zal geen gezonde groei mogelijk zijn. Er ligt voor de Europese commissie zeker een taak: zij zal de nationale regeringen moeten bewegen de teugels te laten vieren. Maar eerste taak ligt bij de belang hebbende regio's zelf. Zij zullen het initiatief moeten nemen om de weg tot elkaar te vinden en hun doen en laten op elkaar af te stemmen. De aandacht die de regionale ontwikke ling nu en de Europese centrale heeft zal voor ons een stimulans moe ten zijn om nog krachtiger banden te smeden met onze naaste buren. In vele zaken zal men een gezamen lijke stem moeten laten horen. (rapporten van Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon gisteravond 19 uur) weer max. temp onbew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. licht bew. geh. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. geh. bew. onbew. licht bew. zw. bew. zw. bew. regen geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. geh. bew. niet ontvangen niet ontvangen onweer half bew. onbew. onbew. 15 19 20 17 19 21 12 16 18 17 20 15 20 22 21 19 13 16 15 16 19 29 24 24 23 De raad vindt het aanvaardbaar, dat de „wênningsperiode" tien jaar duurt, in welke periode de subsidie dus geleidelijk tot nul zal worden teruggebracht. In de regeringsverklaring is onlangs nog gesteld dat met de stijging van bouw kosten, anders dan door kwaliteitsverbe tering, rekening zal worden gehouden bij het bepalen van de hoogte van de subsi die. Een deel van de raad kan zich hier mee wel verenigen, waarbij het aante kent dat bij meer normale verhoudingen op de bouwmarkt de stichtingskosten wel verlaagd zullen worden. Een ander deel van de raad vindt dat stijging van de stichtingskosten maar meteen in de huurprijzen tot uitdrukking moet komen, zowel voor nieuwe als be staande woningen, enerzijds om stijging van de consumentensubsidies te voorko men en anderzijds om het evenwichtige huurpatroon niet opnieuw te verstoren. De S.E.R. acht het voorbarig nu al een uitspraak te doen over de vraag of en hoe het nieuwe systeem van huurverho gingen gepaard moet gaan met specifieke compensatoire maatregelen. Een antwoord is pas in een later stadium mogelijk en moet dan nog worden gegeven door de loonpolitieke instanties. Het antwoord is afhankelijk van het in 1966 en volgende jaren geldende stelsel van loonpolitiek en van andere factoren. (Van onze parlementaire redacteur P. van der Sanden) DEN HAAG Wanneer in het na jaar de nieuwe begroting van Binnen landse Zaken door een commissie uit de Tweede Kamer wordt behandeld, behoeft er in de liberale kring niemand meer bang te zijn, dat mr. W. J. Geert- sema zijn mond voorbij praat. Hij kan dit jaar ongenuanceerd aanschoppen tegen het beleid van minister Smallen- broek, de man, die hem destijds over het punt van de burgemeestersbenoe mingen nogal eens dwars heeft gezeten. Het was toen voor mr. Geertsema een heel vervelende zaak, want in de hitte van het politieke gevecht had de libe rale fractieleider helemaal vergeten, dat minister Toxopeus een „politieke geestverwant" was. Dat risico loopt de heer Geertsema nu niet meer. Intus sen zal er dit najaar volop gelegenheid zijn om na te kaarten over de burge meestersbenoemingen. Er zijn zoveel belangrijke functies vrijgekomen, dat er allicht iemand is, die zich tekort ge daan voelt. De CHU is op dit ogen blik al wat geprikkeld, nu zij geen commissaris van de koningin in Zee land heeft mogen leveren. Maar zij krijgt als troostprijs waarschijnlijk het burgemeesterschap van de gemeente Haarlemmermeer, een der grootste ge meenten van ons land, waar een libe raal de stoel heeft vrijgegeven. Dat was mr. y.d. Willigen, die naar Leiden is verhuisd. De heer Dijckmeester van Zierikzee krijgt nu wellicht als troost prijs voor het aan zijn neus voorbij gaan van het commissarisschap, deze mooie gemeente toegewezen. Dan komt straks Delft vrij. Daar zetelt op het ogenblik de heer De Loor, lid van de PvdA en van huis-uit chris telijk, evenals zijn voorganger, mr. Van Walsum, die later burgemeester van Rotterdam is geworden. Nu de PvdA in Zuid-Holland Schiedam van de KVP heeft overgenomen, is het niet zeker, dat zij ook Delft nog in de schoot ge worpen krijgt. Bovendien heeft men reeds laten weten, dat in Delft iemand van christelijke huize moet komen. Omdat de burgemeester ook de be waarder is van de koninklijke graf kelders. Dit is een doorslaggevend ele ment. Stel je voor, dat bijvoorbeeld een katholiek die grafkelders zou moe ten beherendat zou natuurlijk een onmogelijke zaak worden. De conse quentie is wel, dat Amsterdam een li berale burgervader moet hebben, want het standbeeld van Thorbecke staat daar op het Thorbeckeplein. Gezien de banden, die Rotterdam met wijlen Erasmus onderhoudt, zou een huma nist voor de Maasstad het meest in aanmerking komen. Brielle, waar de granen der Gorkumse martelaren zijn kan de KVP zonder twijfel voor zich opeisen. Over Dokkum willen wt dan helemaal niet meer spreken.

de Stem | 1965 | | pagina 19