Bezorgdheid om verontreiniging KRITISCH Burgemeester F. Huber opende kantoorflat Feestelijke opening nieuw kantoor in Terneuzen Ellewoutsdijkse scholen in hun bestaan bedreigd Dienstbaarheid aan de christelijke vrijheid Bestuursschool Zeeland start op 1 september a.s. Minister opent expositie van beeldende kunst Kopje kleiner PAVILJOEN „DE HEIDE' Overname gemeentetoren door het kerkbestuur? Forse eenheden 3 commentaar Feest voor G.A.K. te Goes Geen apen mee achter stuur Stichting Vlissingse Nutsspaarbank Wethouder De Meijer: Teveel banken hals over kop naar Terneuzen W^hT'Ï^i Het nieuw" Nu in s-Gravenpolder Burgemeester Quarles v. Ufford geïnstalleerd Water, lucht en industrialisatie Zeeuws pleidooi voor samenwerking Water nodig! Door verouderen van bevolking Frisse ideeën op dorpsavond F. Heberlijn benoemd tot Rode Kruis-cdt wesl-Z.-Vlaanderen Mgr. G. H. de Vet over de priester en het geweten TE GOES EN MIDDELBURG Benelux-manifestatie Zeeland 1965 Met paard en wagen Schot in plan voor vliegveld bij Lewedorp Raad Vogelwaarde wacht af DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 JUNI 1965 3 Enkele genodigden onder wie burgemeester mr. Huber en de heer Van Liere, bekijken de wandschildering in de hal, een geschenk van het personeel. Het gaat duidelijk naar grotere be- stuurseeiilieden toe. Enkele actuele voor beelden: V/oensdag heeft de verkiezing voor de Rijnmond-Raad plaatsgehad. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft deze week het voorstel gedaan van het eiland Tholcn één gemeente te maken. Hetzelfde provinciaal bestuur heeft de minister van Binnenlandse Zaken deze week geadviseerd het aantal ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen te rug te brengen van dertig naar zeven. In eerste instantie zouden „slechts" elf, in tweede instantie 10 gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen worden ge vormd. Er is zelfs serieus gesproken over de vorming van drie gementen in dit grote Zeeuwse gewest. Deez opvallende ontwikkeling naar for se bestuurseenhedcn accentueert de be perkte en volkomen uit de tijd geraakte opzet van het gemeentelijk herindelings plan voor Walcheren. Binnenkort zal dit ruim tien jaar oude, op herkaveling en wederopbouw gebaseerde plan ter goed keuring aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Het ziet er naar uit, dat het wetsontwerp de Kamer in iets gewijzigde vorm zal bereiken om tenminste enigs zins tegemoet te komen aan de nieuwe in zichten. Het is in het belang van Walcheren, dat nu wordt doorgezet ook al is eigenlijk niemand nog werkelijk tevreden, laat staan enthousiast over het plan. In ver band met de belangrijke taken, die voor de bestuurders van Walcheren zyn weg gelegd is het beter dat de gemeentegren zen voorlopig iéts dan lange tijd helemaal niét verruimd zullen worden. Het is echter duidelijk, dat de nu voor gestelde herindeling slechts een begin kan zijn. Men zal verder moeten gaan, waarbij Walcheren, dunkt ons. nu reeds enig uitzicht mag verlangen op hoe het nu verder lopen zal. Met het oog op het laatste zien wij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer met bijzondere belang stelling tegemoet. GOES Burgemeester mr. F. Huber van Goes heeft donderdag het nieuwe kantoorgebouw van het Zeeuwse Gemeenschappelijke Administratie Kantoor (GAK) aan de L. P. van de Spiegelstraat te Goes officieel in gebruik gesteld. Het gebouw werd al eerder door het personeel bezet. Burgemeester mr. Huber wees er op, dat steeds meer nieuwe aspecten aan de Goese samenleving een zo groot moge lijke gevarieerdheid geven. De president-directeur van het GAK Nederland, dr. P. Beijer uit Amsterdam, vertelde nog, dat met de opzet van de nieuwe kantoorflat rekening was gehou den met de te verwachten uitbreiding der werkzaamheden van het GAK in Zeeland, zeker nu per 1 januari 1967 de wet op de arbeidsongeschiktheid in werking zal treden. Bovendien, en daar wezen wij reeds eerder op, zal waar schijnlijk zeer binnenkort Goeree-Over- flakkee tot het werkgebied van het GAK te Goes gaan behoren. Natuurlijk heeft men open oog voor de toenemende indus trialisatie in Zeeland. De heer M. Korver, voorzitter van de plaatselijke ondernemingsraad, bood na mens de plus minus vijftig personeels leden een wandschildering in de hal aan. De heer C. Lindenbergh overhandigde namens de personeelsvereniging een schilderij. Woorden van felicitatie en TALLAHASSEE (Reuter) Apen mogen in Florida geen auto's meer besturen.Dat zegt een nieuwe wet die in deze Amerikaanse staat is aangenomen. De maatregel was nodig geworden nadat de politie een auto had aangehouden, die werd bestuurd door een chimpan see. Zijn baas zat heel rustig naast de harige chauffeur. De man kon niet worden vervolgd omdat de wet een dergelijk geval niet had voorzien. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Gistermiddag is het nieuwe kantoor van de Stichting Vlissing- se Nutsspaarbank aan de Axelsestraat te Terneuzen geopend. De bank is nu ge huisvest in een pand, waarin vroeger een slagerij was ondergebracht en dat een ingrijpende verbouwing heeft ondergaan. Het kantoor van de spaarbank was tot roor kort gevestigd in een pand aan de Westkolkstraat, die naar het oordeel van het bestuur door de forse uitbreiding van de bebouwing van Terneuzen te excen trisch is komen te liggen. Het plan voor de bebouwing is opge maakt door architect J. J. de Bruijne te (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Wethouder H. A. M. A. de Meijer van Terneuzen heeft donderdag tijdens de opening van het nieuwe kantoor van de Stichting Vlissingse Nutsspaarbank aan de Axelsestraat gezegd zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat teveel bankinstellingen zich - verleid door de ontwikkeling van de gemeen te - hals over kop in Terneuzen ko men vestigen om een graantje van deze ontwikkeling mee te pikken. Hij wees erop, dat gedurende de laatste tijd een respectabel aantal nieuwe bankkantoren in Terneuzen geopend. „De tijd is wellicht rijp om de heren van de banken onder °^l? *e bren§en» dat er voorlopig voldoende aanwas is geweest en men voorlopig nog beter even weg kan tuyven aldus de wethouder. ue secretaris van de Nederlandse Spaarbankbond, dr. J. Buning uit Amersfoort, betoogde meteen daar op, dat er „voor spaarbanken, mits die aan de eisen des tijds voldoen en het sparen werkelijk vermogen te sti- muleren nog plaats genoeg onder de orü+ 1Sk0» £ar •Z1'in menjng is het van iP erTs ve*e mensen een gedeelte van hun inkomen opzij leg gen en toevertrouwen aan spaarban- d/ Vlissi"ff* Nutsspaar- band is reeds geruime tijd in Ter- rdült u Axelsestraat is. in de Westkolkstraat? het oude aan de Terneuzen. Het Aannemingsbedrijf Gebr. De Bruijn te Terneuzen voerde het uit. Op de begane grond zijn de - voo.r zover nodig - smaakvol ingerichte gebruikelijke lokaliteiten ondergebracht. De eerste ver dieping wordt bewoond door het gezin van de nieuwe kassier, de heer C. W. Va der. De opening werd verricht door de voorzitter van de Vlissingse Nutsspaar bank ir. G. A. Kemper, die mededeelde dat .aan het Terneuzense kantoor f 1.000.000.— aan spaargelden is toever trouwd en dat de bank, die in 1819 werd opgericht, geen winstbejag nastreeft en ten doel heeft het sparen te stimuleren. Voorts werd het woord gevoerd door wethouder H. A. M. A. de Meijer van Terneuzen en dr. J. Buning uit Amers foort, de secretaris van de Nederlandse Spaarbankbond. De laatste zei gebiolo geerd te zijn door de ontwikkeling van Terneuzen, die voor een groei van de omzet van het kantoor zal kunnen zor gen. Dezelfde verwachtingen hadden ook de heren Kemper en De Meijer uitge sproken. dank werden ook gevoerd door architect J. A. de Bruijne. De directeur van het GAK te Breda, de heer J. Vayssier, bood namens de zuidelijke collega's een schoolbel aan. Op de plaats waar nu het nieuwe GAK- gebouw staat, heeft vroeger een school gestaan, waarin het Goese GAK ook gehuisvest is geweest. De directeur van het Goese GAK, de heer M. A. van Liere, sprak tenslotte nog een dankwoord -uit. „We hebben er veertien jaren voor moeten werken, maar nu staat het er," zo concludeerde hij. (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENPOLDER. Nadat jhr. mr. L. P. Quarles van Ufiord achtereen volgens te 's-Heer Abtskerke en Nisse tot burgemeester was geïnstalleerd, was don derdag de beurt aan 's-Gravenpolder. De nieuwe eerste burger werd rond twee uur aan de grens van de gemeente wel kom geheten door de nestor van de ge meenteraad, de heer J. Rijk. Ruim twee honderd schoolkinderen riepen hem eveneens een welkom toe. In optocht ging het zo naar de Koningin Juliana- school, waar de schoolkinderen een wel komstlied zongen. In de gymnastiekzaal van deze school vond vervolgens de bij zondere raadsvergadering plaats. Daarbij werd de nieuwe burgemeester van 's-Gravenpolder door de waarne mend burgemeester, de heer A. Hooge- steger, geïnstalleerd met het omhangen van de ambtsketen en het overhandigen van de voorzittershamer. Woorden van felicitatie werden daarna gevoerd door de heer P. Kopmels, na mens de raad, de secretaris,, de heer J. Walrave, namens het gemeente- en on derwijzend personeel en door de oud burgemeester van 's-Gravenpolder, de heer J. D. Jansen. Burgemeester mr. M. Somers van Hoedekenskerke was aanwe zig namens de burgemeesterskring. Verder waren wederom afgevaardig den uit Woudrichem, waar de nieuwe burgemeester als secretaris werkzaam is geweest aanwezig. Jhr. mr. L. P. Quarles van Ufford gaat in 's-Gravenpolder wo nen. Zaterdag viert de gemeenschap feest. Er is ondermeer een optocht van ver sierde wagens en verder zijn er volks spelen, een optreden van het accordeon clubje „Jong Excelsior" bij garage Jobse. een concert door de gezamenlijke mu ziekverenigingen te Kwadendamme en Hoedekenskerke en een lampionnenop- tocht. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De water- en luchtverontreiniging is een pro bleem van de eerste orde, dat slechts in nauwe samenwerking tussen overheid en industrie kan worden opgelost. Tot deze cone clusic kwam gistermiddag ir. T. Verheul, bestuurslid van het de partement Zeeland van de Neder- landsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, tijdens de in Vlissingen gehouden jaarvergade ring van het departement. Ir. Verheul leidde het centrale thema van het op 10 en 11 juni in DenHaag te houden landelijke congres van de maat schappij in. Dit thema luidt: water en lucht in industrialiserend Nederland". Voor een oplossing van het gestelde probleem is het volgens ir. Verheul nood zakelijk dat: 1. de waterleidingmaatschappijen in Ne derland gereorganiseerd worden; 2. watervoorziening en afvalwaterlozing erkend worden als onderdelen van het regionaal ontwikkelingsbeleid 3. een onderzoek wordt ingesteld naar de technische en planologische aspecten van de afvoer van afvalwater naar zee; 4. de research gestimuleerd wordt; 5. het kostenvraagstuk meer aandacht krijgt; 6. een beschermingsorganisatie wordt ingesteld en 7. de bestrijding van de vervuiling ook wordt gezien als een opvoedkundig probleem dat in school en gezin de nodige aandacht krijgt. Ir. Verheul, die directeur is van de wa. terleidingmaatscha pptf Zuid -Beveland, ging vooral in op het grote probleem van de watervoorziening in zuid-west Neder land. Volgens hem zal een grootscheepse aanpak nodig zyn om aan dit probleem het hoofd te kunnen bieden. ELLEWOUTSDIJK De Streekcom- missie West Zuid Beveland heeft op de in het van Hattumhuis gehouden dorps avond kunnen constateren, dat er in El lewoutsdijk zeker frisse ideeën en plannen leven. De meeste aandacht op deze avond die door de Streekcommissie was be legd om aan de weet te komen wat er in dit dorp achter de hoge Westerschel- dodelijk leeft aan verlangens en wensen bij de bevolking, kreeg de agrarische sector en met name de kansen, die men ziet in de tuinbouw. De aanwezige agra- mogelijkheden, maar ze waren niet te riërs zagen in deze bedrijfstak diverse spreken over de kansen, die de herver kaveling hen heeft gelaten. Het bleek toen vrijwel onmogelijk geschikte gron den in niet te grote oppervlakten te pak ken te krijgen, omdat toen en nu nog het streven erop is gericht de klein- grondbezitters te saneren. Daarbij kwa men concrete voorbeelden ter tafel. Kritiek was er ook op de assistent van de Voorlichtingsdienst, die de stich ting van tuinbouwbedrijven in de streek rondom Ellewoutsdijk niét zou stimu leren. Kansen zagen de voor het gehele dorp representant geachte aanwezigen ook in de recreatie. Een camping is reeds gesticht,m aar daarbij zou men gaarne de aanleg zien gerealiseerd van een strandje aan de gostzijde van de haven- Er is een edndweegs uit de dijk een pracht strand aanwezig, doch om dit te ontsluiten zou de aanleg van een dam nodig zijn. Burgemeester D. Lodder merkte echter op, dat men met de recreatie niet meer inwoners in het dorp krijgt en dat pro bleem gaat in Ellewoutsdijk langzamer hand wel zwaar wegen- De huidige be volking veroudert en de beide aanwezige scholen krijgen moeilijkheden met de bezetting der klaslokalen. Een veeg te ken noemde burgemzester Lodder, het feit, dat de pastorie bij de Ned. Herv. Kerk reeds lange tijd leeg staat, omdat Ellewoutsdijk alleen geen predikant meer kan onderhouden. Commissielid W- Remijn te Ovezande vond dat Ellewoutsdijk de blik niet op het Sloegebied moet richten maar op de streek rondom Terneuzen. Dhr. Rzmijn meende, dat een brug over de Wester- schelde een levensader voor Nederland kan worden, een brug, die er z.i. zeker zal komen. Om een idee te geven van de zwaarte van het probleem, zei ir. Verheul dat men er rekening mee moet houden, dat alleen al Zeeland in het jaar 2000 150 miljoen kubieke meter water nodig zal hebben. Zeeland verbruikt op het ogenblik 12 miljoen kubieke meter. De produktie in Zeeland beloopt 10 miljoen kubieke me- ter. Vanuit de Brabantse wal kan Zee land nog eens 20 miljoen kubieke meter betrekken. In verband met deze grote zorgen op het gebied van de watervoorziening zuid-west Nederland betreurde ir. Ver heul het. dat bij het door de regering ge laste onderzoek naar het zoetwaterpro bleem het accent op de Eandstad is ge legd. OOSTBURG Tot commandant van de colonne van het Rode Kruis voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen is benoemd dokter F. B. Heberlijn in Oostburg, in de rang van Rode-Kruis majoor. (Advertentie) VOOR SFEER EN GEZELLIGHEID Nu ook 's avonds geopend. Recreatieoord „DE HEID E" BERGEN OP ZOOM BREDA Mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, heeft in een brief aan de priesters van zijn bisdom zijn denkwijze ontvouwd omtrent „de priester en het geweten" en hun deze stof ter overwe ging en discussie aangeboden. De brief sluit aan op een van vorig jaar, waarin hij als thema koos: de priester, man van geloof. Dit geloven, aldus mgr. De Vet in zijn tweede brief, moet in ons leven op meer dere wijzen gestalte krijgen. Een daarvan is het gewetensvol handelen, d.w.z. dat de mens in liefde zich aan God wil over geven en daarin ook voor de medemens en op hem gericht wil leven. De priester moet hierin de medegelovige behulpzaam zijn, de pastorale functie z,al steeds meer vragen dat de priester, wellicht anders dan vroeger maar even werkelijk, moet bijdragen tot de vorming van het ge weten. Mgr. De Vet komt verder in zijn brief uitvoerig te spreken over het compromis en de gespannenheid op het ideaal in dit opzicht. Het compromis lijkt hem een meer negatieve houding, terwijl in de spanning het positieve element domi neert. De spanning kent niet de tevreden heid, die 'het compromis karakteriseert. Het compromis betekent gewoonlijk be- rustingj zij is geen christelijke houding, want zij kan uitlopen op eigenliefde. De spanning daarentegen is een realistische ervaring, zij is als het bezit van een waarde, waaraan men andere waarden wil toevoegen. Het compromis, aldus de bisschop, marchandeert met de trouw; de spanning echter richt zich op die trouw en worstelt met de vormgeving in het eigen leven. Uiteindelijk echter zal uit deze trouw de vrijheid ontstaan, die aan geen compromis gebonden behoeft te zijn. Het vergoelijkende compromis lijkt mgr. De Vet on-evangelisch, alleen de gespannenheid noemt hij christelijk. De grote taak van de priester ziet de MGR. bisschop in een christelijke vorming, waarin de weg gewezen wordt om te ko men tot een echte gewetensovertuiging. De christen aanvaardt van de kerk het kader, waarbinnen hij in vrijheid wil leven. De priester zal het geweten van de ander duidelijk moeten, respecteren, ofschoon hij de keuze bij de ander niet altijd zal lmoleten bevestigen. Dit betekent, aldus mgr. De Vet, niet het einde van gezag en leiding, want de gelovige aanvaardt, indien hij daartoe bereid is, gezag en leiding als een appèl, eventueel een verplichtend appèl op zijn vrijheid. De priester verliest daarbij de macht, die hij vroeger misschien had. Dat is gelukkig: deze macht is alleen maar gevaar voor de zielzorg. Zijn taak wordt dienstbaarheid aan de christelijke vrij heid. (Van een onzer verslaggevers) GOES Bij voldoende deelname zal per 1 september van dit jaar zowel te Goes als te Middelburg gestart worden met een eerste klas voor de G.A. 1-opleiding aan de pas opgerichte Bestuursschool Zee land. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het kader van de Benelux-Manifestaties Zeeland 1965 zal mr. M. Vrolyk, minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk op donderdag 17 juni a-s. om drie uur in het Middelburgse gemeentehuis de tentoonstelling 'Zeeland in de Beeldenden Kunst der Lage Landen 1550-190' ope nen. Daarmee zal dan de eerste dag van de BNL-manifestatles zyn ingeluid. Voorafgaande aan deze opening zal in de schouwburg een literaire lunch- bijeenkomst plaatsvinden. De te openen expositie kan gezien worden als een vervolg op de manifes- tati Zeel and, schepen en schpvaar" tati „Zeeland, schepen en scheepvaart" vaartmuseum zoveel belangstelling trok. De expositie te Middelburg is echter kleiner van omvang en wordt gepresen teerd als een echte Beneluxmanifestatie Enige objecten die in Antwerpen te zien waren, zal men echter ook op de Middelburgse tentoonstelling kunnen be kijken. Aan de hand van tekeningen, schilderijen en grafiek zal men een in druk kunnen krijgen hoe Zeeland en zijn bewoners zijn verbeeld door kunstenaars uit de zuidelijke en noordelijke Neder landen. Zoveel mogelijk zal het accent gelegd worden op de betrekkingen, die de Zeeuwen met hun zuiderburen on derhielden. Het jaar 1585, de val van Antwerpen, is voor Zeeland van grote betekenis ge weest evenals voor Holland. Er ves tigden zich talrijke handelslieden in Zeeland en in hun kielzog verlieten ook kunstenaars de Scheldestad. In de twee de helft van de zeventiende eeuw en gedurende de gehele achttiende eeuw waren het Noord-Nederlanders, die in Zeeland kwamen werken. In de eeuw daarop kwam hierin verandering; de opheffing van de Scheldetol in 1863; het afdammen van de Kreekrak en het Sloe waardoor de aanleg van de spoorlijn naar Vlissingen mogelijk werd (1871) het graven van het Kanaal door Zuid- Beveland. dit alles bracht weer Bel gen, en vooral Antwerpenaren naar de Zeeuwse provincie. De kunstenaars wer den geïnspireerd door de nevelige at mosfeer boven de Schelde en door het karakteristieke van de in klederdracht gestoken bewoners. Merkwaardigerwijs hebben de Belgische expressionisten zich tot Zeeland nooit aangetrokken gevoeld- In de periode vóór de tweede wereldoorlog is het rui ge van het land en de monumentali teit van zijn bewoners het sterkst ver beeld geweest door verschillende kun stenaars. Nu zijn het de Deltawerken die kunstenaars inspireren uit de lan den van de Benelux. De Middelburgse tentoonstelling werd ingericht door en staat onder supervisie van dr. P. K v. Daalen, directeur van het Zeeuws Mu seum te Middelburg en lid van de werk groep Benelux-kunsttentoonstelling. Deze expositie is opgesteld in het Stad huis te Middelburg in de Burgerzaal en Vleeshal. Zij is geopend van 18 juni tot en met 22 augustus, dagelijks (be halve op zondag) van 10.00 tot 17.00 uur. 's Zondags van 14.00 tot 17.00 uur. Bo vendien elke woensdagavond van 19-00 tot 22.00 uur. v Het 20-jarige Engelse meisje Ann Rowston uit Shropshire heeft het ziekenhuis verlaten, waar zij 'operatief is ingekortHaar leng te van ruim twee meter bezorgde haar een dermate minderwaardig heidscomplex, dat operatief ingrij pen noodzakelijk werd geacht. De foto toont Ann, nu nog wel onge veer 1.80 meter lang, maar nu niet meer met kop en schouder boven haar leeftijdgenoten uitstekend. De lessen zullen worden gegeven op vrijdag: in Goes in de Burgemeester van Dusseldorpschool en in Middelburg in het voormalige gebouw van de Chr. Kweekschool vor onderwijzers en onder wijzeressen. Bij de bepaling van aard en omvang van de leerstof is uitgegaan van het rap port van Reijen. De indeling voor de lessen van het eerste cursusjaar is als volgt: gemeente recht, staatsrecht, administratief recht, burgerl. recht en burgerl. stand, admini stratie en inleiding tot het Nederlands recht en tot slot Nederlandse taal en maaschappijleer. Ieder thema heeft veer tig lesuren. Met het oog op de overgang van de eerste naar de tweede klas zullen tenta mens worden gehouden in de vakken gemeenterecht, staatsrecht en admini stratief recht. Voor de overige vakken zal met beoordelingscijfers worden ge werkt. De overgang van de tweede naar de derde klas is automatisch. Dit alles zal in de eerstvolgende vergadering van het algemeen bestuur op donderdag 24 juni in de Schouwburg te Middelburg aan de orde worden gesteld. Directeur van de Bestuursschool is de heer G. M. de Schipper, gemeentesecre taris van s-Heer-Arendskerke. Docenten zijn: M. Boudens te Goes, F. J. Burger te Oost- en West-Souburg, L. Evertse te Baarland, B. Funk te Oudenbosch, J. C. de Pagter te Middelburg, J. J. Sturm te Goes en tot slot de directeur. Admini strateur is de heer H. C. van de Vreugde te Goes. Tevens overweegt men thans om de bestaande cursus Gemeentefinan- ciën per 1. september 1965 onder te bren gen bij de Zeeuwse Bestuursschool. Minister Luns heeft in Parijs het par- lement der West-Europese Unie toegesproken. Wat hij er te zeggen had was niet zo bemoedigend voor de voor uitstrevende Europeanen. De integra tiekrachten in Europa hebben hun oude elan verloren. „Bij gebrek aan vlieg tuig en trein moeten we met paard en wagen reizen", zei de minister. Een analyse van de reeks van internatio nale bijeenkomsten, die vandaag in de Franse hoofdstad is besloten, doet zelfs de vraag rijzen, of we inmiddels niet uit het tijdperk der diligence naar dat van de trekschuit zijn teruggekeerd. De Europese politiek kabbelt gezapig verder, in het besef dat er met de hui dige Franse filosofie weinig is aan te vangen en tegelijk in de luchthartige veronderstelling, dat er op de veilig heid van de Europese landen voor af zienbare tijd geen aanslagen te ver wachten zijn. Zo meent men tijd te hebben voor wat minister Luns giste ren „een periode van bezinning" noem de. Eerste vrucht van deze bezinning is dan het besluit om de conventionele militaire doelstellingen van de NAVO omlaag te schroeven. Men zal zich te vreden blijven stellen met de 23 divi sies, die er in het vrije deel van Euro pa op de been zijn gebracht De zeven stuks, die men nog altijd tekort komt, zijn nu als vrome wensen afgeschreven. Nog maar een jaar of twaalf geleden stelde de NAVO haar ambitieuze plan nen op om 90 divisies gevechtsklaar te maken. Een klein rekensommetje kan ons dus leren hoeveel de gedachte aan de mogelijkheid van een „ouderwetse" oorlog aan terrein heeft ingeboet. He laas wil dat niet zeggen, dat de veilig heid in gelijke mate verhoogd geacht kan worden. Veeleer zijn wij voor een groot deel teruggevallen op de gruwe lijke verzekeringstaai die men vergel ding met kernwapens noemt. Sombere conclusie uit het beraad in Parijs is, dat Frankrijk voortgaat onder de dek king van die polis de samenwerking in het grote bondgenootschap lastiger te maken. Dat maakt het weer eens wat duidelijker, dat er voor Nederland geen heil kan schuilen in een politieke isolatie van Klein-Europa. De zin van Luns' verklaring in Parijs was dan ook zeer terecht, dat zoveel mogelijk Euro pese landen dienen te worden betrok ken in een politieke samenwerking. Wat de grote impasse betreft moeten we het verder doen met een paar nieu we Atlantische studie-objecten. Naast het Amerikaanse plan voor een ge meenschappelijke Atlantische wapen- markt, ligt er nu een schema van de KVP-afgevaardigde Duynstee voor een nieuw directoraat in de NAVO, met zorgvuldig uitgewogen stemmen, die de grote Europese partners wat meer aan hun trekken zou laten komen. Stof genoeg dus voor bezinning. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De Stichting Vliegveld Midden-Zeeland is een belangrijke stap verder gekomen bij haar streven in het Noord-Sloe nabij Lewedorp een landingsbaan voor vliegtuigen aan te leggen. Er bestaat overeenstemming over de grondaankoop. Binnenkort zal een aanvang kunnen worden gemaakt met de grondboringen. Daarna zul len de aanlegkosten van de baan berekend en een exploitatie-opzet vastgesteld kunnen worden. Dit heeft de heer D. Hoegen, voorzitter van het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel, gistermiddag meegedeeld tijdens de jaarvergadering van het depar tement, die in Vlissingen is gehouden. De heer Hoegen deelde verder mee, dat zeer binnenkort een rapport zal uit komen van de commissie, die de moge lijkheden voor de bouw van een over dekt zwembad in de kanaalzone van Wal cheren heeft bestudeerd. De heer Hoegen is aangezocht zitting te nemen in het hoofdbestuur van de maatschappij. Op 10 juni zal zijn benoe ming aan de algemene vergadering wor den voorgelegd. Het departement Zeeland zal het vol gend jaar op excursie naar Zuid-Limburg gaan. De vergadering ging akkoord met een verhoging van de contributie voor de persoonlijke leden tot f25.-. De bestuursmutaties werden conform het door ons reeds gepubliceerde voor stel goedgekeurd. Alleen zal de heer H. Jung nog even aanblijven als penning meester totdat zijn opvolger, mr. F. van Oppen, volledig is ingewerkt. 'Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK. Het gemeentebe stuur van Vogelwaarde zal onderzoeken of het kerkbestuur van de parochie van de H. Gerulphus te Stoppeldijk de ge meentetoren wil overnemen tegen een gedurende een bepaald aantal jaren door de gemeente te verstrekken vergoeding voor de kosten van onderhoud van de to ren. Dat bepaalde de raad tijdens de donderdagavond gehouden vergadering, nadat de heer W. van Lambert, had ge zegd een bereidheid daartoe te hebben waargenomen bij enkele leden van het kerkbestuur. B. en w. hadden voorge steld de toren, die in slechte staat ver keert, af te breken, noch te restaure ren, maar die voorzieningen te treffen, die van dag tot dag noodzakelijk zullen blijken te zijn. De voorzitter, waarnemend burge meester P. J. G. Molthoff, wees erop, dat de gemeente de toren als eens eerder bij het een of ander belangrijk paro chieel gebeuren aan het kerkbestuur heeft willen overdragen tegen een sym bolische prijs van een gulden. Het kerk bestuur heeft het voorstel destijds niet geaccepteerd. Hij merkte voorts op, dat hem tijdens het laatst gehouden over leg tussen gemeente- en kerkbestuur niet is gebleken, dat de parochie de to ren wil overnemen. De raad besloot verder tot onteige ning van het woonhuis, de schuur en het erf aan de Rapenburg te Stoppeldijk van de heer P. Uitterhoeve. De gemeente behoeft het perceel voor uitvoering van het uitbreidingsplan in onderdelen Vo gelwaarde. Desgevraagd kreeg de heer Vink te horen, dat de gemeente regel matig heeft onderhandeld met de eige naar, dat men twee keer overeenstem ming heeft bereikt en de overeenkom sten even zovele keren te niet zijn ge daan door de eigenaar. De andere voorstellen ontlokten wei nig of geen commentaar. De raad stelde de slotwijziging van de begroting 1964 vast, verhoogde de presentiegelden voor de raadsleden tot twintig gulden en tien gulden voor het bijwonen van resp. een raads- en commissievergadering be krachtigde de verpachting van een'stuk grond, en de verhuur van de woning Vogelfort 16, verleende de gevraagde medewerking aan de r.-k. lagere school te Stoppeldijk, evenals subsidies aan de ®n, gymnastiekclub en de foto- hobbyclub, besloot tot verkoop van een i ^Kgr£n? v^n 240 m2 aan de Boeren leenbank te Ossenisse, die er een nieuw kantoor op wil bouwen en tenslotte tot verhoging van de rekening courant over eenkomst met de Raiffeisenbank te Stop peldijk tot f 200.000.—.

de Stem | 1965 | | pagina 3