Pastoor Mangnus 40 jaar priester Walcheren Z.-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen ZEEUWSE WOLFEDERATIE VERGADERDE IN GOES FILMS F eesteli kantooi PINKSTERPRIJSVRAAG Bosch-Optiek Brillen Forse eet MIDDELBURG VLISSINGEN GOES HULST Dagblad De Stem OOSTBURG Raad herzag grondprijs R.-k. onderwijsdag te Goes was zeer interessant Omzet flink gestegen H.Y.Y. huldigt „oude garde" Ted. Person Ver. Ruim zeshonderd deelnemers aan sportweken r;éT' 'XM 3 Bijkantoor Steense Raiffeisenbank Heikant geopend Firma v. Dr&nkelaar en Buijze Yerhoging van twee heffingen in St.-Jansteen? Zondag feest in Nieuw Namen Overschot Kampioen YVJSSER KOOLÈ EXAMENS HOOG WATER Vandaag Morgen Stichting Wethouder De Teveel bai hals over naar Terne DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 JÜNI 1965 Expositie De Renault-fabrieken houden op zaterdag 5, zondag 6 en 7, 8 en 9 juni a.s. een tentoonstelling in de Sporthal alhier. Op deze tentoonstelling zal een over zicht worden gegeven van Renault's vel leden, heden en toekomst. De tentoon stelling zal geopend zijn op zaterdag van 16 tot 22 uur, op zondag van 13 tot 18 uur en de overige dagen van 10 tot 22 uur, Tewaterlating. Zaterdag 26 juni wordt bij de n.v. Kon. Mij. De Schelde het derde visfabriekschip in een serie van vier te water gelaten. Ons Genoegen. De koninklijke har monie Ons Genoegen viert dit jaar het 75-jarig bestaan. Ze heeft ter gelegenheid hiervan een feestprogramma opgesteld, dat er als volgt uitziet: Een muzikale rondwandeling door de stad op zaterdag 5 juni a.s. in nieuwe uniformen, vertrek vanaf het Scheld ©kwartier tussen 10 uur en half elf.. Zaterdagmiddag is er een receptie in het Scheldekwartier, en des avonds in dezelfde zaal een feest, waar aan diverse van radio en televisie be kende artiesten zullen meewerken. Deze avond eindigt met een bal onder leiding van het kwintet Jo Stokman. Tenslotte zal er op vrijdag 11 juni een muziekavond worden gegeven op het Stadhuisplein waaraan tien verenigingen meewerken, te weten de jubilerende club zelf, de drumbands van Oranje-Nassau, VTV, Vlijt en Volharding, de Marine, en St. Caecilia, de beide accordeonorkesten VKMV en Scala en de mandoline ensembles Con Amore en Tovido. Nieuw en St.-Joosland Raadsvergadering De raad van Niew- en Simt-Joosland komt donderdag 10 juni om acht uur in openbare vergadering bij een. Behandeld zal worden o.m.: verzoek tot een aanvullende subsidie over 1964 voor het Groene Kruis, een subsidiever zoek van de Buurtenbond ter bestrijding van de kosten van de herdenking der bevrijding, de aanschaffing van nieuw meubilair voor de openbare lagere school en een verzoek van de Kerkvoogdij om een subsidie in de stichtingskosten van een nieuwe pastorie. Leeszaal Op maandag 14 juni belegt het bestuur van de openbare leeszaal en bibliotheek alhier ren algemene ledenver gadering in het gebouw van de biblio theek. Heinlcenszand Raadsvergadering De raad van de gemeente Heinkenszand komt dinsdag 8 juni a.s. om acht uur in openbare verga dering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: beëdiging van mevrouw D. A. Steketee- van Strien tot waarnemend-secretaris, be noeming van de heer J. F. Waès tot on bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand en de opheffing van de dienst voor sociale zorg. Kruinirigen Bankoverzicht Bij de Coöperatie ve Raiffeisenbank werd in de maand mei ingelegd een bedrag van f 383.267,98 terwijl er uitbetaald werd f 263.498,12. Meer ingelegd dan uitbetaald f 119.769,86 Het batig saldo bedroeg per ultimo mei f 11.790.681,11. Er werden 19 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt Tiener solistenfestival Op 5 juni zal het4e intern. Tiener solistenfestival gehouden worden voor het Zeeuws Kam pioenschap in „Ons Dorpshuis" te Krui- ningen. Reeds een groot aantal deel nemers heeft hiervoor ingeschreven. De organisatie hiervan berust bij het Con- cerfondscomité te Kruiningen. Te 19.00 uur zal een tienerbal plaats vinden waarvoor de muziek geleverd wordt door „The Gay dogs" uit Vlis- singen. Kloetinge Raadsvergadering De raad van de gemeente Kloetinge komt woensdag 9 juni as. om half acht in openbare ver gadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: een subsidieverzoek van twintig gulden aan de Stichting Zeeuws Amateur Festi val, een verhoging van de presentiegel den m.i.v. 1 januari 1965 voor het bijwo nen van raadsvergaderingen en vergade ringen van commissies, de aanwijzing van de oversteekplaats over de Lewestraat als officiële voetgangersoversteekplaats en het toetreden van de gemeente als lid van de A.N.W.B. Ovezande Dorpsavond Op vrijdag 11 juni a.s. belegt de Streekcommissie West>Zuid- Beveland in het kader van de serie dorpsavonden een bijeenkomst in het Hervormd verenigingsgebouw alhier. Ook vhier is het gesprekonderwerp „Ons dorp in de streek". Uitbreiding raadsagenda. De agen da voor de vanavond te houden openbare vergadering is uitgebreid met het voor stel van b. en w. tot aankoop van een perceel grond van ongeveer drievierde hectare van de wed. AnthonisseVan Nieuwenhuyzen voor f 42.711,75. De ge meente is, nadat het raadsbesluit tot ont eigening van de grond bij k.b. was be krachtigd, toch nog tot een minnelijke overeenkomst met de eigenaresse ge komen. Zij bleek bereid tot verkoop voor f 4000,meer dan het gemeentelijk aanbod van destijds, dat was gebaseerd op het schattingsrapport. B. en w. wijzen er de raad op, dat de prijs van het goed inmiddels in waarde is vermeer derd en dat voortzetting van de kost bare onteigeningsprocedure onder de huidige omstandigheden niet verkieslijk is. Jeugdverkeersexamen Burgemeester Molthoff van Hulst zal vrijdag a.s. om twee uur op het gemeentehuis de diplo ma's uitreiken aan diegenen, die onlangs slaagden voor het jeugdverkeersexamen. Niet minder dan 120 kinderen waarvan 35 met lof krijgen het diploma. Dit is op heden het grootste aantal kinderen dat in Hulst voor dit examen slaagde. Dagblad voor Zeeland KANTOREN- Voor Zeeuwsen-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 CIO ES Eerste redacteur Exploitatie- inspectie Zeeland L. K M DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- Vlaanderen J PETIT v Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur uoor Zuid- Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beueland en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemo voor de editie Zeeland t 0.18 oer mm 1 mm mgezonaen mededelingen 21'- mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes"- 3 rebels of minder 1 elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. f 1.60 en f 0,60. B 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld (Van onze correspondent) In de raad van Oostburg is het grond en exploitatieplan Stadhouderslaan Oude stad herzien. In 1959 waren deze prijzen bepaald op f 11.50. De aanwezige grond aan de Stadhouderslaan is bestemd voor de bouw van een nieuwe b.l.o.-school. Sinds 1959 heeft een aanzienijlke kosten stijging plaats gevonden. Ook dient reke ning te worden gehouden met het rente verlies. Bovendien zijn door G.S. richt lijnen gegeven voor de vaststelling van grondprijzen. De prijs werd nu vastge steld op f 20,15 per m2. Burgemeester Van Leeuwen deelde nog mede, dat de plannen voor de bouw van de b.l.o.- school goed vorderen. Het bouwterrein aan de Tragel zal worden ontsloten. Een machtiging werd verleend tot het aan besteden van de openbare werken. Deze ontsluiting is nodig voor het bouwen van w.w.-woningen. De heer Barendregt meende dat het plan was opgezet voor de bouw van betere w.w.-Woningen. „Ik hoop dat de gehele Tragel niet met w.w.- woningen zal worden volgebouwd, maar dat ook v-oor de betere woning een plaats zal worden gereserveerd". Burgemeester Van Leeuwen zei dat men over grond moest beschikken in verband met het eventueel doorgaan van de ratiobouw in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Huurders van w.w.-woningen hadden verzocht deze woning aan hen te verkopen. Deze ver zoeken werden in. handen gesteld van een commissie bestaande uit de heren Barendregt, Dekker, Van Dongen en Van Iiee. Op het bezwaarschrift van de garage van de fa. gebroeders Brugge te Oostburg tegen de opgelegde aanslag van precariorechten werd afwijzend beschikt. In de Bestevaerstraat werd voor de oostelijke zijde een wachtverbod inge steld. Voor de toepassing van de bouw verordening en de algemene politie verordening werden de nieuwe bebouwde komgrenzen gewijzigd en vastgesteld. De burgemeester deelde nog mee, dat besprekingen met de hoofden der scho len zijn gevoerd over het zo veel moge lijk samen doen vallen van de school vakanties. Dit geeft op veel punten moei lijkheden. De heer Barendregt vroeg aan dacht voor de weg naar de technische school. Deze weg is eigendom van Het Vrije van Sluis. B. en. w. wachten op een uitnodiging van dit waterschap voor een gesprek, aldus de burgemeester. De heer Kamminga informeerde nog eens naar de huisvuilophaaldienst, waarop de burgemeester nog steeds het antwoord omtrent de uitvoering van deze dienst moest schuldig blijven. Wandelsport Op zaterdag 12 juni a.s. organiseert de wandelsport-vereni ging St. Bavo de 2e VW-Wandeltoch- ten-serie in Zuidzande. De afstanden zijn 5, 10, 20 en 40 km. De start is als volgt: 40 km te 9.30 uur; 20 km te 13.15 uur; 10 km te 15.10 uur; 5 km te 15.54 uur. De aankomst van de deelnemers zal zijn te ongeveer 17.00 uur. Aan deze wandeltochten wordt mede werking verleend door de signaalafde ling van „Achilles" te Middelburg. Clinge Voetbaltoernooi Door de plaatselijke KAJ werd op het gemeentelijke sport terrein een voetbaltoernooi gehouden. De belangstelling was zeer bevredigend. Aan het slot van dit eerste toernooi werden de deelnemers toegesproken door kape laan A. Verhaegen. De uitslag was: KAJ Clinge (wisselbeker plus medaille) KAJ Boschkapeile (medaille)KAJ IJ-endijke (medaille) Kloosterzande Verkeersexamen Vanwege de Bond voor Veilig Verkeer werd met medewer king van de rijkspolitie het verkeersexa men voor de schooljeugd, leerlingen van de 6e klassen der lagere scholen van Hon- tenisse en Vogelwaarde, afgenomen. Aan het examen namen 160 scholieren deel. Slechts 2 deelnemers moesten worden af gewezen. Man gewond Toen de heer P. uit Terhole met zijn auto in de Kruisdorp- straat van de weg geraakte, kwam de wagen in een weiland terecht en sloeg over de kop. Een inzittende, de broer van P. uit Kruisdorp, liep verwondingen aan het hoofd op. Dokter Terburg verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer naar huis kon worden gebracht. De auto werd ernstig beschadigd. Jeugdverkeersexamen Vijftig leer lingen van de lagere scholen in deze ge meente hebben met goed gevolg het jeugdverkeersexamen afgelegd. Twee leerlingen slaagden met lof De diplo ma's zeilen later door de 'burgemees ter worden uitgereikt. Dan zal ook de wisselbeker uitgereikt worden aan de school, die het best gepresteerd heeft. In 1961 werd deze beker, uitgeloofd door de gemeente, gewonnen door de school te Boschkapeile. 1.- Philippine in de kosten van het beschik baar stellen van een leslokaal aan de fruitvakschool aldaar, het doen aanbren gen van een nieuwe luidinstallatie in de gemeentetoren, de herziening van de be zoldiging van de ontvanger der gemeen ten in Zeeland, het verlenen van de ge vraagde medewerking aan drie onder-1 wijsinstellingen en de vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1961. B. en w. vragen de raad tenslotte ak koord te gaan met een gemeenschappe lijke regeling van de gemeenten, die deel nemen in de streekontwikkelingscom- missie Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-oost. inzake de instelling van een regionale commissie van advies voor de uitvoering van de bijstandswet. Stoppeldijk Raiffeisenbank Op de jaarverga dering van de Coöperatieve Raiffeisen bank werd herkozen tot lid van het be stuur de heer A. Boeding. De heer H. de Maat zag zijn mandaat als lid van de raad van toezicht verlengd. Als lid van deze raad werd nieuw gekozen de heer R. de Cock, De bank zag in 1964 haar omzet stijgen tot 39,4 miljoen gul den. Het totaal aan spaargelden bedroeg per 31 december van het afgelopen jaar ruim 5,7 miljoen gulden, het aantal spaar ders 1087. Vogelwaarde (Vain een onzer verslaggevers) GOES Tijdens de donderdag in het Goese Schuttershof gehouden 33ste ka tholieke onderwijsdag voor Zeeland heeft de heer Aug. J. Bal uit Gent een bijzon der interessant betoog afgestoken over de betekenis en mogelijkheden van creatief werk op school. „Onze taak is de kinde ren klaarmaken op een begeleidende wij ze voor het innemen van een eigen ver antwoordelijke positie in de snel evolue rende maatschappij", zo zei hij. Daarbij neemt het creatief element in het onder wijs wel een heel belangrijke plaats in. Temeer daar men alleen weet, dat de nabije toekomst anders zal zijn. Het is dan ook van grote importantie, zo bleek uit de rede van de heer Bal, dat men van af de kleuterschool als het ware groeit in het nemen van initiatief en het dragen van verantwoordelijkheid. Mogelijkheid om dit resultaat te bereiken is het geven van kansen aan het natuurlijk vermogen van ieder kind. Daarbij moet een kind leren zelf met zijn zintuigen waar te ne men. Het leert dan ook onderscheid ma ken. „We moeten daarbij oppassen", zo waarschuwde spreker, „dat wij creatief werk niet vergelijken met kunstuitingen". Hij meende, dat over creatief-zijn maar al te vaak een verkeerd begrip bestaat. De causerie van de heer Bal was door spekt met voorbeelden uit de praktijk. In de middaguren woonden de vele aanwezigen de operette „Der Zigeuner baron" van J. Strauss door de opera „Pic- cola" uit Amsterdam bij. Tevens was, zo als andere jaren, een tentoonstelling van leermiddelen ingericht. De dag werd geopend met het opdra gen van een H. Mis in de parochiekerk van Goes door kapelaan M. de Jong, gees telijk adviseur van de afdeling Zeeuwse Einlanden. (Van onze correspondent) GOES De jaarlijkse algemene ver gadering van de afdeling Zeeland der Nederlandse Wolfederatie is donderdag middag in „de Landbouw" te Goes ge houden. Voorzitter J. A. de Ronsgraaf uit Oostburg memoreerde in zyn openings woord enkele belangrijke aanwinsten voor de afd. Zeeland. Allereerst wees hy op het in december geopende winkelpand te Goes en vervolgens op de modern In gerichte winkelauto voor de buiten het centrum Goes woonachtige leden. Uit het jaaroverzicht van secretaris W. C. Imke bleek, dat in 1964 van 652 leden 21712 kg wol was ingenomen. Ove rigens werd gewezen op de gestegen textielomzet van 22%. De heer E. Govers van de Nederlandse Wolfederatie uit Alkmaar gaf zijn visie op de internationale wolhandel. Deze wees op de dalende tendens van de we reldwolmarkt, waarmee bij de vaststel ling van de voorschotprijs voor de scheer 1965 rekening is gehouden. De voorschot- prijs voor deze scheer is voor eerste kwa iiteit bij een rendement van 60% vast gesteld op ƒ3.50 per kg. Ten opzichte van de waarnemingen op de wolmarkten noemde de heer Govers deze prijs voor de Nederlandse schapen- (Van een .onzer verslaggevers) HULST Het eerste elftal van HVV '24 zal zaterdagmiddag om drie uur op het gemeentelijk sportpark aantreden tegen de Engelse eersteklassei F.C. Marlow. In het HVV-elftal zullen o.m. Wim van de Poel, Honoré Neefs, Honorè de Gucht, Leon van Do-rsselaer en Guust Voet, die hun actieve loopbaan hebben afgesloten, binnen afzienbare tijd zullen afsluiten of HVV zullen verlaten, worden opgesteld. Deze vijf vormden de vaste kern van het eerste elftal, toen het gedurende vele ja ren als „titelbelager" in de tweede klasse moest worden aangemerkt. De vijf zul len op het terrein en daarna worden ge huldigd. (Advertentie) houder zeer acceptabel. De voorschotprijs is in vergelijking met die van 1964 slechts ƒ0,10 per kg lager. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. J. Zoeter te Ouwerkerk en J. M. Poot te Scherpenisse herbenoemd. Na af handeling .van de huishoudelijke zaken heeft inplaats van de heer H. J. Over uit Utrecht de heer A. J. B. Hammink, dierenarts bij de Gezondheidsdienst voor dieren te Goes, een lezing gehouden over de verschillende schapenziekten. In het bijzonder schonk de heer Ham mink aandacht aan de Leverbotziekte en de mogelijkheden van bestrijding. Deze mink aandacht aan de leverbotziekte en schapenhouderij jaarlijks ruim 10 mil joen gulden. (Van een onzer verslaggevers) GOES De sportcommissie van de Federatie van Personeelsverenigingen or ganiseert ook dit jaar weer sportwed strijden voor de aangesloten verenigingen. In totaal nemen 19 verenigingen deel aan de wedstrijden. Het aantal deelne mers is 660. Het programma ziet er als volgt uit. 2 Juni volleybal (gym.zaal) Pr. Irene- school) 3 juni biljarten (café Baarends) 9 juni volleybal, 11 juni klaverjassen (Pr. v. Oranje) 11 juni biljarten, 11 juni klaverjassen (Pr. v. Oranje) 12 juni hen gelsport (Wilhelminadorp) 14 juni dam men (Pr. v. Oranje), 15 juni schaken (Pr. v. Oranje) 16 juni volleybal, finale, 17 juni biljarten, finale 18 juni tafelten nis (Pr. v. Oranje) 19 juni voetbal en kinderspelen. Voor de volleybalwedstrijden hebben zich 1 2teams anagemeld voor het voet bal 19 teams. De slotavond vindt plaats op 19 juni en wordt afgesloten met een cabaret avond. Canefrancier is Kees Schilperoort Tevens is er dan een verloting. Osseriisse Reconstructie Lageweg Met de re constructie van de Lageweg en Zeedorp is een aanvang gemaakt. Het gehele wegvak krijgt een gesloten wegdek, ter wijl de naast de Lageweg gelegen sloot wordt gedempt. Ook de Kipstraat krijgt een flinke opknapbeurt. In de kosten ver leent de provincie een subsidie in het kader van het tertiair wegenplan voor Zeeland. De fa Koster en Visser te Hulst voert het werk uit. St.-Jaristeen Raadsvergadering Dinsdagmiddag zal de raad in openbare vergadering bij eenkomen. De voorstellen betreffende de toekenning van een subsidie van f 150,- per keuring van leden van de voetvalver eniging aan de Stichting Bureau voor Me dische Sportkeuring te Hulst, van een subsidie van f 70.- per leerling uit de gemeente aan de Stichting Katholieke Le vensschool voor Jonge Werknemers in Zeeuwsch-Vlaanderen. van een subsidie van f 100,- aan het Reizend Zeeuws Volks toneel als bijdrage in de kosten van deel neming door het gezelschap aan het in ternationaal amateurtoneelfestival te Monaco en van f 50,- aan de gemeente Van onze adverteerders In de advertentie van PARFUMERIE DHAENENS, OOSTBURG komt o.a. liet woord Toiletartikelen voor, waarin liet onduidelijk is verwerkt. DIT MOET ZIJN: „TOILETARTIKELEN" Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) HEIKANT - Burgemeester mr. J. I. M. Reuser van Sint Jansteen heeft de opening van het bijkantoor te Heikant van de Coöperatieve Raiffeisenbank te Sint Jansteen geopend. Het filiaal is ge sticht om de steeds groeiende Heikantse De directeur van de bank te Sint Jan steen tegemoet te kunnen treden met groter dienstbetoon. Het gebouwtje is een ontwerp van architect F. J. Vermeulen uit Clinge en werd (in nauwelijks zes weken tyd) opgetrokken door het Aan nemersbedrijf B. J. Bolseus te Clinge. De directeur van de bank te Sing Jan steen, de heer P. Smet, zal als direc teur van het filiaal optreden, de heer J. F. Peeters als beheerder- Burgemeester Reuser betoogde, even voor hij de hoofdingang ontsloot, dat de parochie Heikant „steeds meer fleur be gint te krijgen": de gemeenschap kan gebruik maken van vele voorzieningen die zullen worden gecompleteerd door het Verenigingsgebouw, dat over enkele maanden gereed zal zijn en de 24 w.w.- woningen, die volgend jaar, in het kader van de arbeidsbesparende bouw van 960 woningen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, in Heikant zullen verrijzen Het bank filiaal noemde hij een zeer belangrijke aanwinst voor het kerkdorp. Dezelfde mening bleek de voorzitter van de raad van toezicht, de heer G. Vaal, toege daan. De laatste overhandigde een en veloppe met inhoud aan de heer E- Ring- oot, die met zijn inleg de aan de Steense bank toevertrouwde spaargelden tot meer dan f 8.000.000,- heeft doen stijgen. Het filiaal van de bank te Heikant was voor de opening ingezegend door pastoor J. Preijërs van Sint Jansteen De opening weerd bijgewoond door o.m. de leden van het bestuur en de raad van toezicht, pastoor Preijsers en pastoor J. Claessens te Heikant, rayoninspecieur D. Hogeweg en door de heer J. Mig- chelsen, inspecteur van de centrale bank te Utrecht. (Advertentie) Tentoongesteld in de mooiste toonkamer van Zeeland Bij aankoop van 500, reiskosten voor 2 personen vergoed ZUIDZANDE TEL. 01170-2161 TERNEUZEN: ZUIDLANDSTR. TEL. 01150-3529 (Van een onzer verslaggevers) SINT JANSTEEN De raad zal tij dens de dinsdagmiddag a-s. te houden openbare vergadering een beslissing moe ten nemen omtrent voorstellen van b. en w. tot verhoging van twee plaatselijke heffingen. Voorgesteld wordt met ingang van het belastingjaar 1966-1977 200 op centen op de hoofdsom der personele belasting te heffen en de reinigingsrech ten met ingnang van 1 januari 1966 te verhogen. De meerdere opbrengst van beide verhogingen kan worden geraamd op f 8307,-, waarmee men het te ver wachten tekort op de begroting wil dek ken en de post „onvoorzien" enige uit breiding geven. B. en w. zeggen zich bij het opma ken van de voorstellen te zijn geleid door adviezen van terzake deskundigen en deskundige instanties, die van me ning zijn, dat de gedachte, dat de hef fing van 150 opcenten als een absoluut maximum moet worden beschouwd, ten onrechte te lang levendig is gebleven en de reinigingsrechten tenminste 15,- per gezin mogen bedragen. In hun preadvies aan de raad merken b. en w. op, dat vele gemeenten er tegenwoordig niet meer in slagen een reëel sluitende be groting op te stellen en dat „onder de werking van de financiële verhoudings wet 1960 zich een situatie ontwikkelt, die weinig verschilt van die, welke zich in de dertiger jaren onder vigueur van de wet op noodlijdende gemeenten voor deed". (Van een onzer verslaggevers) NIEU W-N AMEN „Ik ga voorlopig nog niet met pensioen". Pastoor J. J. Mangnus van de parochie van de H. Jo zef te Nieuw-Namen onder de gemeente Clinge zegt het met grote beslistheid. Hij viert zondag zyn 40-jarig priesterfeest en wordt 3 oktober 65 jaar. Dat laatste overigens tot verrassing van vele paro chianen en bekenden, die hem zijn „pen sioengerechtigde leeftijd" geenszins kunnen aanzien. Zijn 40-jarig priesterschap zal, op zijn wens, maar bescheiden worden gevierd. Hij zal zondagmorgen om tien uur in de parochiekerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opdragen. Zondagmiddag van half drie tot vijf uur zal hij reci piëren in de pastorie. Dinsdag a.s. zal een familiereünie worden gehouden. Dan ko men al zijn broers en zusters en liun kin deren, een gezelschap van in totaal 92 man. Dat is het hele feest. „Mooi genoeg", vindt pastoor Mangnus. De jubilaris werd geboren op 3 okto ber 1900 in Boschkapeile onder de huidi ge gemeente Vogelwaarde. Hij studeerde aanvankelijk aan de „universiteit van de broeders van Huybergen", zoals hij lachend opmerkt, stapte na een jaar over naar het klein-seminarie Ypelaar te Bre da en. volgde daarna het klein-seminarie te Hoeven. De toenmalige bisschop van Breda, mgr. P. Hopmans, wijdde hem in 1925 tot priester. Hij werd meteen daarna genoemd tot kapelaan te Kapellen bij Antwerpen. In het bisdom had men destijds een over schot aan priesters, dat in (grote) tegen stelling tot nu. In 1927 werd hij overgeplaatst naar Os- sendrecht. Nauwelijks een week later volgde zijn benoeming te Prinsenbeek, „een van de mooiste parochies van het diocees". In 1935 tenslotte volgde het „einde": zijn benoeming tot pastoor te Nieuw-Namen. „Het is me in Nieuw-Na men buitengewoon goed bevallen. Ik heb nooit gedacht of willen denken aan ver huizen. De mensen weten me gelukkig goed te vinden. En ik hen", aldus pastoor Mangnus. Hij heeft in Nieuw-Namen het nodige tot stand gebracht. De kleuter school werd ingrijpend gemoderniseerd, de kerk en de pastorie zijn opgeknapt en er is voorzien in een riant parochiehuis, Pastoor Mangnus Is de hele dag druk. Met de zielzorg over zyn ongeveer 1500 parochianen uiteraard, het plaatselijke verenigingsleven en, bijvoorbeeld, het provinciale Wit-Gele Kruis, waarvan hij Pastoor J, J. Mangnus drie nationale kampioenschappen daihliakweken (Advertentie) BIOSCOOP MIDDELBURG, Electro MIDDELBURG, City VLISSINGEN, Alhambra VLISSINGE, Luxor GOES, Grand AXEL, Het Centrum TERNEUZEN. Luxor Theater OOSTBURG, Ledel Theater TITEL Mandrin, de gentiemanbandiet Roustabout Roustabout De hel van niemandsland OSS 117 in Bangkok Konvooi als lokaas Hercules tegen Odysseus n opdracht van OOM INHOUD Verfilming van het leven van de his torische en populaire Mandrin. Diens avonturen krijgen de volle nadruk. Een populaire zanger sluit zich aan bij een circus, wordt verliefd op de doch ter van de baas, verlaat het circus na een conflict met de directeur doch keert later terug. De dochter schenkt hem dan hand en hart. Zie Middelburg, City. Een patrouille vechtjassen wordt door een kind in de veilige haven geloodst. Schurken die met pestbacillen werken worden door agent OSS 117 ontmas kerd. Een in handen der Engelsen gevallen Duitse duikboot vaart met Engelse be manning uit en weet een Duitse aan val de verijdelen. Hercules en Odysseus strijden samen tegen vogel- en dwergmensen. Geheimagent Solo verijdelt een plan van een terreurorganisatie om de macht in 'n Afrikaanse staat aan zich te trekken. WAARDERING Het geheel is zeer verzorgd, maar te zwaar en te weinig geestig. Bescheiden amusement (mits men van Elvis Presley's zang houdti. Het ver haal dient slechts als omlijsting voor het optreden van Elvis. Zie Middelburg, City. Francis D. Lyon regisseerde deze film met vee] vaart. Het verhaal bevat de gebruikelijke krachttoeren. Als licht amusement zonder meer kan men zich met de film vermaken. Nuchter en zakelijk verfilmd. Pas te gen het einde slaagt -de maker erin spanning te brengen. Onzinnig spektakelfilmverhaaltje. Slechte imitatie van „James Bond- verhalen". geestelijk adviseur is. Voorts besteedt hjjl enige tjjd aan zijn hobby, die hij met dc| woorden „bloemen en tuin" aanduidt. Hij is een goed beoefenaar van zijnl hobby. Daarvan getuigen de drie natio,l nale kampioenschappen dahliakwekem -I „drie keer deelgenomen en drie keerl prijs" en de ongeveer een hectare gro.| te tuin, die zich achter de pastorie uit.l strekt. Hij heeft de tuin, het centruml van menig parochieel feest, zelf aange.l legd en gaat niet weinig trots op het re.l sultaat. Alleen daarop wil ik roemen",! zegt de sympathieke pastoor bescheiden. f (Advertentie) Poliflor-Ins (P.D. 2629) is een zó veilig insectenbestrijdings middel, dat het verkocht mag wórden zonder Doodskop of Andreaskruis. Poliflor-Ins verdelgt bladluis in rozen, zwarte luis in dahlia's, witte vlieg, rupsen, wortelluis, slak jes enz. Gratis documentatie! „GECO", Ottostr. 5, VENLO VLISSINGEN Avondschool voor Nij.| verheidsonderwijs. 3-jarige A-cursus (metaalbewerken): P. I Baas, P. Bodry, A. v. d. Broek, W. Crucql (met lof), I. Flipse, A. Heijdens, P. v.| Oorschot, A. Sierevogel. 2-jarige B-cursus (metaalbewerken): Baas, J. Meerman, S. de Pagter, J. Pruiis l sers, C. Verkaart, C. Verstraeten. Autogeenlassen (beginners): A. Hoe!I kens, J. Lens, J. van Dijke, A. Visser, J,| Nieuwkoop, A. v. d .Putte, A. Adriaans?,! J. Mesu, W. Roskam, F. de Haan, H. Ver- J meulen, W. Mahulette, H. Boschma, L| Boogaard, G. Meerman. Afgewezen 6 leer- lingen. Autogeenlassen (gevorderden): P. Ba\u kema, P. de Moor. L Vlambooglassen (beginners): H. deB Groot, A. Smits, F. Borgen. J. v. Doeze- laar, J. Moens, Bek, J. Bieze, I. Kors-g huize, G. Kersten, B. Meulmeester, J. I de Visser, J. Kodde, G. Bazuin. Afgewe-J zen: 7 leerlingen. Vlambooglassen (gevorderden).' P. Crucq, H. de Vlieger, J. de Jonge. E. I Muskita, G. Germing. B. Heijstëk, G. Oos- tenbrugge, C. Heijstek. Afgewezen 2 leer lingen. Petrus Hondiuslyceum M.M-S. Thé-1 rèse Adriaansens, Yvette Jansen, Sido-fl nie Jansen, Coby van Minnen, Inekel de Putter, Ria Rammeloo, Carien Ver-f linde, Christie de Vries (allein Terneu-j zen) en Thea Wecbgelaar (Sluiskil). ETTEN Kweekschool 't Withof: Th| de Maat Stoppeldijk. 's-GRAVENHAGE Voorlopig diploj ma scheepswerktuigkundige: W. A. Vree-jj ke te Domburg, leerling van de schocj voor scheepswerktuigkundigen te Mie delburg. z ROTTERDAM Politiediploma de heer G. H. Ketellapper te Sint Jan| steen. Morgen, zaterdag 5 juni is het hoogwi-l ter te Hansweert om 6.58 en 19.26 uir.l Terneuzen 6.24 en' 18.55 uur; Vlissingo-I 5.52 en 18.27 uur; Wemeldinge 7.58 e| 29.23 uur. TERNEUZEN Luxor 29 uur Ontvoering uit tockM 14 j. VLISSINGEN Luxor 29 uur De hel van niemandsl*11 14 i- Alhambra 29 uur Roustabout, al. Gemeentehuis 14 uur Raadsvergadt" KOEWACHT R. Clapdorp 19.39 uur Schietinf. MIDDELBURG Electro 19.39 uur Mandrin, de gen®1 manbandiet, 14 j. City 29 uur Roustabout, a.l. GOES Grand 29 uur OSS 117 in Bangkok, KLOOSTERZANDE Het Witte Huis 15.39 uur Schietto!- OUDELANDË J. F. de Rijke 14 uur Liggende v schieting. ZUIDDORPE A. de Block 15 uur Sóbieting. ANTWERPEN K.V.O. 29 uur Die lustige Witwe. TERNEUZEN Luxor 29 uur Ontvoering uit StocWioi" I 14 ,i- AXEL I Het Centrum 29 um- De lefschopper,' E. Tieleman 15 uur Staande wipsct'! ting. KOEWACHT L. Seghers 15 uur Schieting. A. de Jonghe 15 uur Sehieting. CLINGE L. de Vilder S,chieting. OOSTBURG j,. Ledel Theater 29 uur In opdracht v« i Trifle I OOM, 34 j. DE KLINGE Cinema van Djjck 19.30 uur De komen. IJZENDIJKE Hofzicht Theater Dansen. Sportveld 14 uur Voetbaltoernooi, HULST De Graanbeurs 15 uur Amusement» ziek. KEMSEKE-PAAL v,Jio! I ,1. Schrjjvenaars 15 uur Kermisscni MIDDELBURG Je Electro 19 en 21.15 uur Mandrffl, gentiemanbandiet, 14 j. City 20 uur Roustabout, a.l. VLISSINGEN u „ie. Luxor 19 en 21 uur De hel vsn mandsland. 14 j, ,1 Alhambra 19 en 21 uur Roustabo k Grand 19 en 21 uur OSS 117 ib kok 14 j. - Enkele genoclii burgemeester mr. heer Van Liere, I wandschildering i geschenk van het Het gaat duidelyk stuurseenheden toe. En beelden: V/oensdag heeft de de Rynmond-Raad Het provinciaal besd heeft deze week heil van het eiland Thol| te maken. Hetzelfde provincial de minister van Bil J deze week geadviseel meenten in Zeeuwse rug te brengen van In eerste instantie elf, in tweede instant in Zeeuwsch-Vlaande vormd. Er is zelfs se I over de vorming var jl in dit grote Zeeuwse Deez opvallende ontwik se bestuurseenheden acci perkte en volkomen uit <j| opzet van het gemeentelij] plan voor Walcheren. Bir ruim tien jaar oude, op wederopbouw gebaseerde keuring aan de Tweede voorgelegd. Het ziet er nil wetsontwerp de Kamer in vorm zal bereiken om te I zins tegemoet te komen aa: zichten. Het is in het belang van nu wordt doorgezet ook niemand nog werkelijk staan enthousiast over he I band met de belangrijke I de bestuurders van Walcli gelegd is het beter dat de zen voorlopig iéts dan lang niet verruimd zullen word Het is echter duidelyk, gestelde herindeling slee kan zyn. Men zal verder waarbij Walcheren, dunkt enig uitzicht mag verlang nu verder lopen zal. Met het oog op het laat: behandeling van het wets^ Tweede Kamer met byzt stelling tegemoet. i (Van een onzer versla TERNEUZEN Gistern nieuwe kantoor van de Stiel se Nutsspaarbank aan de A Terneuzen geopend. De ba huisvest in een pand, waarij slagerij was ondergebracht ingrijpende verbouwing hee Het kantoor van de spaarl voor kort gevestigd in een Westkolkstraat, die naar he het bestuur door de forse ui de bebouwing van Terneu? triscli is komen te liggen. Het plan voor de bebouw maakt door architect J. J. (Van een onzer verslag^ TERNEUZEN Wethov M. A. de Meyer van Terne donderdag tijdens de openi nieuwe kantoor van de Vlissingse Nutsspaarbank Axe'lsestraat gezegd zich de indruk te kunnen onttr teveel bankinstellingen ziel door de ontwikkeling van te - hals over kop in Te: men vestigen om een gra deze ontwikkeling mee te Hij wees erop, dat gedu laatste tijd een respectab nieuwe bankkantoren in geopend. „De tijd is we heren van de banl u? te brengen, dat er voldoende aanwas is gewee voorlopig nog beter even blyven aldus de wethoud CrH! uec^e4aris van de NÉ Spaarbankbond, dr. J. Bi Amersfoort, betoogde met* Sf' dat er „voor spaarbai die aan de eisen des tijds v het sparen werkelijk vermc P\aats genoeg i' +^tar -Zljn mening grote betekenis dat vele n gedeelte van hun inkomen ken 8n toevertroUwen aan Overigens: de Vlissingse band is reeds geruime tij neuzen gevestigd. Het nie rOoot aani Axelsestraat ÖottaT VM het ou

de Stem | 1965 | | pagina 2