11 Vlucht van Gemini verloopt Ontmoeting in ruimte faalde ont Yietcong slaat voor derde maal fel toe Spotgoedkoop stoken met sintels KARELl VIJFTIEN Nederlandse paters vermoord Uitlaatfilter op auto's straks UITKERING INEENS ZIT ERIN Sovjet-econoom Leartjev naar Tilburg Hoe snel hulp bij ongeval in verkeer? Amerikanen uit hinderlaag geëvacueerd Pinksterdrukte begint vandaag WEG MET DE SCHOORSTEEN. ZEGT HONGAAR ver plicht f4.- DACBLAD VOOR ZEELAND 55 Mr. P. van Boven RAKETPISTOOL 1 T Pinksterprijsvraag Minder koud NAMEN Vermiste jongen uit Helmond verdronken Hoor 's 20 juni is vaderdag! Sigaren...? Karei i heeft prachtige feestdozen! Er is maar één. regenjas uit italië I 105e JAARGANG Ne. 24909 Voor Ooi, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. RedactieraadJ- M. A. C. v Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. W. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MaP V R IJ DAG 4 JUNI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post ixcl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: 1E R NEUZEN^I J sbaa nstra^t 24^telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuw WHITE TWINTIG MINUTEN „LOS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitter van het Nederlands Katholiek Werkgeversver bond, de heer mr. P. van Boven, is van mening dat er wel degelijk aanleiding is om dit jaar een uitkering ineens toe te staan, omdat de economische ontwik keling duidelijk beter is dan eind 1964 werd verwacht. De heer Van Boven is de eerste werk geversvertegenwoordiger die openlijk bereidheid heeft getoond tot het uitke ren van een „plus". De overige werk- geverscentralcs hebben zich nog steeds zeer gereserveerd uitgelaten. Over de hoogte liet mr. Van Boven zich nog niet uit. Het probleem voor de N.K.W.V.-voor zitter is nog de wijze waarop de uitke ring moet geschieden. De heer Van Boven zei desgevraagd ook dat hij zelf niet zo veel bemerkt heeft van een ernstige klimaatsverslech tering in het overleg tussen werkgevers- en werknemerscentrales. Als men thans weer spreekt over een verbetering van de sfeer, dan komt dat volgens de heer Van Boven, omdat men thans weer de relativiteit inziet van het breekpunt, de fondsenvorming. „Ook de vakbeweging ziet wel dat zij een te grote waarde heeft toegekend aan deze materie. En allerwegen is men tot het inzicht geko men dat er nog zo veel constructief overleg te voeren valt over vele onder- I werpen, dat het een dwaasheid zou zijn I om dit overleg onmogelijk te maken voor een zaak, die in feite niet onoplos baar is". (Van onze buitenlandredactie) De Amerikaanse ruimtevaarder Edward White heeft donderdag avond 20 minuten buiten de 's middags gelanceerde Gemini-capsule vertoefd, veel langer dan was voorgenomen. McDivitt, die hem op de vierdaagse vlucht vergezelt, verzocht hem tot tweemaal toe in de cabine terug te keren, maar White vond het prettig om buiten te blijven. Na het uitstapje meldde de NASA dat alles aan boord in orde was. Later in de nacht zou White mogelijk opnieuw de cabine verlaten. Leonov, de Russische astronaut die zich huiten zijn ruimtevaartuig waagde, is niet zo lan gin de vrije ruimte gebleven als zijn Amerikaanse collega. White, die met een verguld koord aan deGemini-capsule verbonden was, sprak op rustige toon met McDivitt, die zyn gezel kon zien zweven. Deze laatste nam intussen een aantal foto's. Hy meldde dat hijkon zien dat het mooi weer was in Californië en Arizona en dat boven Texasenkele wolken dreven. Boven Louisiana was het weer slecht, boven Florida was de lucht blauw... (Advertentie) vakkundig verzorgd v.a. f. 10.- V. HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA VAN ONZE ADVERTEERDERS Op pagina 2 vindt u enkele aanvullingen op de gisteren in ons blad gebrachte PINKSTERPRIJSVRAAG Met de ruimtewandeling van Edward White mag men de Amerikaanse Ge- minivlucht, die vier dagen moet duren, al voor een deel geslaagd noemen. Het eerste etmaal heeft de leiders van het grote project overigens niet voor de volle honderd procent bevredigd. De poging om de tweede rakettrap door middel van de manoeuvreerraketten te benaderen, faalde jammer genoeg. Men heeft echter voor de komende dagen nog zoveel op het pragramma, dat men door deze ene misrekening zeker niet van een mislukking mag spreken. Amerikaanse geleerden hebben wel meegedeeld dat uit het mislukken van de rendez-vouspoging belangrijke lering is getrokken. Uit het feit dat het onmo gelijk bleek de capsule in de buurt van de tweede rakettrap te brengen, heeft men moeten concluderen dat er bij de voorbereiding van een tocht naar de maan aanmerkelijke wijzigingen zullen moeten worden aangebracht in de hui dige raketten. De melding dat White zijn cabine ver laten had, werd gegeven door de NASA- post op Hawaii. Twintig minuten later vernam de post in Florida dat de astronaut maar weer naar binnen was gegaan. Anders dan zijn Russische col lega was hij in het bezit van een ruim- tepistoal, waarmee hij, op een hoogte van 160 kilometer boven de aarde, zelf zijn bewegingen dirigeren kon. De twee ruimtevaarders maakten grapjes terwijl White in de ruimte hing. Op een gegeven ogenblik zei McDivitt: „Je hebt mijn windscherm bevuild, vies peuk". De komende dagen zullen McDivitt en White om beurten de camera hanteren om opnamen te maken van het weer boven Hawaii en het reliëf van het Arabische schiereiland. Zesenveertig "uren 48 minuten na lanceertijd zal McDivitt trachten de Gemini-4 te ma noeuvreren naar een lagere baan van 173 tot 247 km boven de aarde. Zondag manoeuvreert McDivitt de Gemini naar een nog lagere baan. Afgezien van en kele metingen en een experiment door White aan boord, zullen de astronauten de dag doorbrengen met eten, ontspan ning en slapen. Maandag beëindigt de Gemini zijn vierde etmaal in de ruimte boven het noorden van Mexico. Een uur en 20 mi nuten later zal McDivitt de capsule naar een baan brengen van 86 tot 181 km bo ven de aarde. Ruim 97 uur na lanceer tijd zullen de remraketten worden af gevuurd voor de snelle afdaling in de dampkring van de aarde. De Geminï-4 moet in het westelijk deel van de At lantische Oceaan, 640 km ten zuidwes ten van Bermuda landen. Het meenemen van sandwiches werd de Amerikaanse astronauten uitdrukke lijk verboden. Ruimtevaarder John Young smokkelde er een aan boord van de Gemini-cabine, waarmee hij en Gris- som in maart jl. drie banen om de aar de beschreven. Grissom knabbelde in de ruimte wat zoutjes op. De ruimtevaart functionarissen, bang dat broodkruimels tussen de gevoelige instrumenten te recht zouden kunnen komen, hebben alle leden van de ploeg ruimtevaarders opdracht gegeven dergelijke „grapjes" voortaan te laten. McDivitt en White zullen zich de ko mende dagen moeten beperken tot voed sel in poedervorm. (ZIE VERVOLG PAGINA 7) De astronauten James Mc Divitt (links, wuivend) en Edward White begeven zich Kaap Kennedy naar de op Titan-raket, capsule in brengen. die de Gemini- haar baan zou EEN VIERJARIG meisje is onder een trein geraakt en gedood. Haar tweeja rige broertje werd gewond. De kinderen reden met een driewieler op een niet beveiligde overweg in Geffen (N.-B.). DE ZIGEUNERKONING Koka Petaio is vacler geworden van een zeven pond en drie ons wegende zoon, Roka geheten. DE BELGISCHE informateur De Schrij ver hoopt dat eind juni een regering kan worden gevormd. Hij zelf zal deze taak niet op zich nemen. De minister zal vrijdag de koning een interim-rap port uitbrengen. (Van onze correspondent) TILBURG Prof. dr. L. Leontjev een der meest vooraanstaande Russische economen, zal op 28 juni a.s., de eerste congresdag van het Euro-Economiecon gres 1965, dat tot 1 juli in de Katholieke Hogeschool te Tilburg wordt gehouden een inleiding houden over de industriële bedrijfsvoering in de Sovjet-Unie Aan vankelijk was prof. E. Liberman uit Charkov daarvoor uitgenodigd, doch toen deze in verband met zijn gezond heidstoestand hiertoe niet in staat bleek is aan prof. Leontjev gevraagd zijn plaats in te nemen. Voor zover bekend zal dit de eerste keer zijn dat een be kende econoom uit de Sovjet-Unie in de gelegenheid wordt gesteld de recente ontwikkelingen in de economische in zichten in dat land op een wetenschap pelijke bijeenkomst in het Westen te be spreken, zodat de organisators van het congres op een wereldprimeur zullen kunnen terugzien. Prof. Leontjev deed zich vooral na de dood van Stalin kennen als een econoom van formaat. Hij is mede-auteur van het „Handboek voor de politieke economie", dat in 1954 in de Sovjet-Unie verscheen en dat nog steeds wordt gezien als de bijbel van de plan-economen. Hij heeft zich onlangs geschaard achter de plan nen om het winstmotief in de Russische economie een grotere rol te laten spe len. ^e„erïe™ac.!?tin8- medegedeeld avomL geldig tot van- mS*n!!eiyk„zware- later afne- nif?e bewolking. Op de meeste mmtrVrr- Man4aogp 9.1°0nu4nder 2053 UUr' d»rfl9 uur.°P 4 24 Maan on- (Van een onzer verslaggevers) HULST/MIDDELBURG De Provinciale Raad voor de Volks gezondheid in Zeeland wil een enquête instellen naar de snel heid waarmee de hulpprocedures na verkeersongevallen verlopen, waarbij gewonden vallen. De raad krijgt medewerking van de rqkspolitie in het district Zee land en in de gemeentepolitie korpsen van Middelburg, Vlissin- gen, Temeuzen en Goes. De enquête zal gedurende drie maanden, van 15 juni tot en met 15 september, worden gehouden. Het is de bedoeling dat de politieamb tenaren na elk ongeval, waarby één of meer mensen zyn gewond, een lijst in vullen: de tijdstippen van het gebeuren van het ongeval, de aankomst van de politie, van een arts en van de ambu lance van het dichtstbijzijnde zieken huis en van de tijdstippen waarop de verschillende instanties zijn gewaar schuwd en door wie. Tenslotte wil men weten op welke manier de hulpproce dure naar de mening van de politie ambtenaar (naren) had kunnen worden bespoedigd. Zoals gemeld heeft enige tijd geleden in Hulst een 75-jarige mam, nadat hij was aangereden door een vrachtauto, meer dan 25 minuten levensgevaarlijk gewond op straat gelegen voor hij medi sche bijstand kreeg en de ambulance- auto arriveerde. Wellicht is deze gebeur tenis mede de aanleiding geweest tot het houden van deze enquête. SAIGON De Vietcong heeft de Zuidvietnamese regeringstroepen giste ren bij hinderlagen in het berggebied en een aanval op de stad Binh Tsjanh (op 16 kilometer van Saigon) zware verliezen toegebracht. Daarbij werden 50 Zuidvietnamezen gedood. Omtrent het lot van de overige 350, die deel uit maakten van een bataljon, is niets be kend. Het Zuidvietnamese bataljon was in een hinderlaag gelopen van naar schat ting twee compagnieën opstandelingen. Bij het terugtrekken liepen de Zuidviet namezen in een tweede hinderlaag. Drie Amerikaanse adviseurs werden, toen de situatie kritiek werd, per helikopter ge- evacueerd. Het was de derde nederlaag die de Zuidvietnamese troepen binnen een week hebben geleden. In totaal hebben zij bij deze drie acties ongeveer 800 man aan doden, gewonden en vermisten ver loren. De tweede Vietcong-actie van donder dag had plaats bij de stad Binh Tsjanh op korte afstand van Saigon. Dank zij snel optreden van Amerikaanse heli kopters heeft men de bezetting van de stad door de opstandelingen kunnen voorkomen. In de vroege ochtend had de Vietcong een buitenpost onder de voet gelopen, om daarna de aanval op de stad in te zetten. De opstandelingen werden echter verdreven door de heli kopters, van waaruit ze mèt raketten en mitrailleurs werden bestookt. Amerikaanse mariniers hebben tijdens een treffen met de Vietcong op een ver keersweg in de omgeving van de basis Da Nang twintig rebellen gedood. Amerikaanse vliegtuigen hebben don derdag weer een aantal doelen in Noord-Vietnam gebombardeerd. Voor het eerst in de strijd in Zuid- Vietnam heeft een Amerikaanse kruiser gisteren posities van de Vietcong be schoten. De hulp van de zware kruiser Canberra, die drie km uit de kust lag, werd per radio ingeroepen, toen ver kenningsvliegtuigen in de buurt van Quang Ngai, waar de Zuidvietnamezen het afgelopen weekeinde zulke gevoe lige verliezen leden, een concentratie van Vietcong-strijders opmerkten. „Binnen enkele dagen zult u verne men dat het Vietnamese volk de impe rialisten een lesje heeft gegeven dat zij nooit meer zullen vergeten". Dit zei premier Tsjoe En Lai van China in een vraaggesprek met een Egyptisch blad. Hij zei dat „China bereid is al zijn strijdkrachten in de oorlog in Vietnam te werpen, wanneer de Verenigde Sta ten ons land de oorlog opdringen". Op een vraag of de Sovjet-Unie aan de kant van China staat, antwoordde Tsjoe dat het de bedoeling van China was de im perialistische agressie van Amerika te weerstreven, zonder er overigens de Sovjet-Unie in te betrekken, „opdat het conflict zich niet zou uitbreiden". (Zie ook „Blik naar Buiten"). (Van onze verslaggevers) BREDA/GOES Hoewel de grote stroom pinkstergangers zich nog in beweging moet zetten, zijn het aantal boekingen van hotel kamers, en besprekingen van va kantiehuisjes en campingruimte toch al van dien aard, dat een grote drukte kan worden ver wacht. Aan de Zeeuwse kust wordt vooral weer gerekend op het jaar op jaar toenemende aan tal Duitsers, dat haar „Sehn- sucht" in een driedaags verblijf komt bevredigen. In de West- braabntse steden en recreatie oorden wordt hoofdzakelijk ge mikt op de „dagjesmensen" uit de grote steden en zeker ook uit België. (Van onze redactie buitenland) UDEN/LEOPOLDSTAD Gistermid dag is zekerheid verkregen dat door de rebellen in Kongo 31 geestelijken zijn vermoord. Onder hen bevinden zich 15 Nederlanders, nl. 14 Kruisheren en 1 broeder van St.-Gabriël. Twee van hen kwamen uit Veghel en niet minder dan vyf uit Uden. Nadat het provincialaat van de Kruisheren in Nijmegen het klooster in Uden had verwittigd, togen geestelijken naar de families om hen het rampzalige nieuws mee te delen. Hoe wel zy reeds geruime tijd wisten dat hun familieleden in handen van de re bellen waren, was er nog alle reden tot hoop. Het nieuws bracht grote versla genheid in de gemeente teweeg. De massamoord werd gepleegd in Xuta, in Noordoost-Kongo, bij de brug over de rivier Roebi. Met de Nederlan ders werden 16 Belgische missionaris sen vermoord. Er bestaat nog onzeker heid over het lot van de vrouwelijke missionarissen, die tegelijk met een Bel gische vrouw en haar twee kinderen en een protestantse verpleegster door de rebellen werden meegevoerd. Aangenomen wordt dat de missiona rissen het slachtoffer zijn geworden van een veranderde houding van kolonel Makondo, die zijn gevangenen oorspron kelijk wel goedgezind was, maar bij het naderen van de Kongolese troepen op dracht tot de wraakoefening gaf. Vol gens getuigen gebeurde de moord in de nacht van zondag op maandag. De gru weldaden zouden een belangrijk deel van de nacht hebben geduurd. De slachtoffers werden aan handen en voe ten gebonden in de rivier de Roebi ge worpen. Volgens berekening hebben zich 106 Europeanen in het" betrokken gebied be vonden. Naast de 31 missionarissen wer den nog zeker 12 blanken vermoord. Er worden nog 52 mannen, vrouwen en kinderen vermist, onder wie 15 Belgi sche mannen en een Engelse missiona ris. Onder hen zouden zich geen Neder landers meer bevinden. De opsporings actie, te land en in de lucht, wordt on verminderd voortgezet. Kongolese troepen, die trachten de gijzelaars te bevrijden, zijn de stad Ba- nalia binnengetrokken. Zij troffen daar geen Europeanen aan. Aangenomen wordt echter dat sinds zaterdag in en om Boeta tot nu 55 Europeanen zijn om gebracht. De Portugese ambassade in Leopold stad verkeert in onzekerheid over het lot van 25 landgenoten. Onder de overlevenden bevindt zich o.m. de Griekse mevrouw Christofides, die in het Leuvense ziekenhuis in Leo- poldstad wordt behandeld wegens ern stige speerwonden. Haar man en twee kinderen van acht en tien zijn door de rebellen gedood. De namen der Kruisheren, die de dood hebben gevonden, zijn: G. Jansen uit Tiel, W. Vissers uit Mariaheide bij Veghel, P. Kruitwagen uit Rotterdam, M. Godefrooy uit Amsterdam, G. Kes ter uit Naaldwijk, V. van Heeswijk uit Veghel, J. Verhoeven uit Uden, Ph. Waldram uit Amsterdam, H. Verberk uit Haps, A. Timmers uit Uden, H. van Lieshout uit Uden, J. van Oort uit Uden. allen priesters, en de broeders P. Ver- kuylen uit Uden en L. Schoenmakers uit Nederwetten bij Nuenen; en de broe der van St.-Gabriël Hubert (Peter) Ja cobs uit Simpelveld. HELMOND (A.N.P.) De 13-jarige jongen Willy Verspaget uit Helmond die sinds vrydagavond werd vermist, blykt te zyn verdronken. Een schipper heeft gisteren het lichaam van de jon gen gevonden in de insteekhaven naar het industrieterrein in Helmond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans bestaat dat binnen niet al te lange tijd in ons land de aanwezigheid van een uitlaatfilter op auto's verplicht zal worden gesteld. Dit uitlaatfilter dient om verbrandingsgas sen te zuiveren en het euvel van de luchtverontreiniging zoveel mogelijk te beperken. Op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in Den Haag maakt men studie van ervaringen die in de Verenigde Staten met uitlaatfilters zijn en worden opgedaan. Indien men op het ministerie van het nut van de uitlaat filter overtuigd raakt, zal men er zeker voor voelen deze apparaten ook in ons land verplicht te stellen, zo werd ons desgevraagd verzekerd. In West-Duits- land wordt reeds gewerkt aan wette lijke maatregelen ter invoering van de uitlaatfilters. „We mogen met krachtige maatregelen niet wachten totdat onher stelbare schade aan de gezondheid van de bevolking een feit is", heeft de West- duitse minister van gezondheid onlangs gezegd. (Van onze correspondent) DEN HAAG De schoorstenen zul len van onze huizen verdwijnen na eeuwenlang de daken al of niet gesierd te hebben. Kolenhokken en olie tanks zullen daarbij volstrekt overbodig worden en stoken zal voortaan slechts een fractie van het huishoudgeld gaan kosten. Maar vooral: een van de mo derne dreigende plagen, die onze ge ïndustrialiseerde en dicht opeengepak te samenleving bezig is over zich af te roepen, de luchtverontreiniging, zal voor een groot deel bezworen zijn. Ten minste als we luisteren naar de raad van de heer Zoltan Koppany. Deze in Zwitserland woonachtige Hongaar, heeft een verwarmingsmetho de uitgevonden, die goedkoper, effectie ver en gezonder heet te zijn dan alles waarmee de mensheid zich tot nu toe warmte heeft verschaft. „Waarom blijven er sintels over wan neer kolen en cokes verbrand zijn?", begon hij zich veertien jaar geleden af te vragen. En hij vond het antwoord: sintels bestaan nog voor 54 procent uit metalen van verschillend soort. Hij be gon te experimenteren. Na jaren zoeken heeft hij het volgende gevonden; wan neer je sintels wast met gedistilleerd water, regen- of sneeuwwater, dan fijn stampt tot korreltjes van ongeveer 6 mm, deze in een oven gooit, en daar bovenop water, behoef je er alleen nog maar een vlammetje onder te houden en het goedje begint te gloeien, bereikt binnen tien minuten een temperatuur van 1000 graden Celsius, welke dan nog oploopt tot 1350 graden. Tenminste in de speciale oVen, die de heer Koppany heeft ontworpen, en die reeds wordt ge maakt in de fabriek van een warmte- technische industrie in Bern. Dit is echter nog niet alles. De sintel massa gaat niet branden, maar blijft slechts gloeien. Er komt geen vlam aan te pas. Mede hierdoor wordt de grote hitte veroorzaakt, aldus de heer Kop pany. Door de grote hitte worden ook praktisch alle vrijkomende gassen nog binnen de oven verbrand. Het beetje dat ontsnapt, wordt opgevangen en weer in de oven teruggevoerd. Dus: geen uit laat, geen schoorsteen, geen verontrei nigde lucht. Behalve voor de industrie is dit ver warmingssysteem volgens de heer Kop pany een uitkomst voor woningen en kassen. De ovens, die in verschillende afmetingen zijn ontworpen van 3 me ter tot 60 cm hoogte kunnen zonder meer aangesloten worden op bestaande leidingen van verwarmingssystemen in flats en dergelijke. Een oven, die een tiental wonmgen zal kunnen verwarmen, kost, momen teel tenminste nog, 3800 gulden. Bij se- rieproduktie, waarmee de fabriek in Bern binnenkort wil beginnen en, naar men hoopt, straks ook een warm- tetechnische fabriek in Nederland (voor de Benelux) wordt het goedko per. Goedkoper dan welke cokes of turf ook is nu al de sintelbrandstof. Betaalt men ln een kleine villa 1000 gulden per jaar aan oliestook, het nieuwe sintel materiaal kost dan 130 gulden. De be sparing, zo stelt de fabriek, is gemid deld 80 procent vergeleken bij de tra ditionele brandstof. Het aardige van deze brandstof verder dat men ongeveer een half jaar met dezelfde massa kan doen. Voorlopig zal er ook geen gebrek aan sintels zijn. Van deze afval liggen miljoenen tonnen bergenhoog in alle Europese kolenmijngebieden. Zelfs bij massaal gebruik zouden we 35 jaar vooruit kunnen, meent de heer Kop pany. De volautomatische oven zal dit jaar op de Utrechtse Jaarbeurs te zien zijn, en dit zal tevens de lancering in Nederland betekenen van „Exotherm" zoals het nieuwe procédé heet DE 66-JARIGE Haagse autobewaker L. A. J. Zuiderwijk is in Den Haag door een truck met oplegger aangereden en gedood. (Advertenties) Nylon jas met ventilatievenster onder rugstuk. Komt uit Italië. Komt echter pas goed van pas in ons wisselvallige klimaat. 19.75 x "X/. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN Enschede Neérlèn .•rdtte*£>am

de Stem | 1965 | | pagina 1