||P In proces-verbaal alles schromelijk overdreven Middenstand en landbouw geheel in p b.o.-verband A Rakettrap gal White en McDivitt het nakijken MET STEP OP STAP ONTDEK Weer in EUROPA op Zoom pullovers KADA VERSLACHTER IN HOGER REROEP: Nieuwe eis vier jaar HEMA kerkelijk antiek in Twee kinderen verdronken in kanaal Krans van België TOP-FORM Raketten en guerrilla HOND VALT KIND AAN hoog naar WONING TEKEN VAN ODELOOSHEID? Tien jaar geëist wegens poging tot moord Voor f 3000.- gestolen uit gemeentehuis TWEEDE KAMER Censuur brieven gedetineerden niet wenselijk <>t< VAKANTIE-RAAD: Geej paspoort niet af m buitenland O Verkoopplaatsen kalmeringsmiddel sterk verminderd top form meubelexpositie Zeven arbeiders geëlektrocuteerd Meisje ernstig gewond Moord Roekanje Onderzoek op niveau bloed Negcrastronaut Ed. Dwight niet in de „ijskast" Vliegtuigbom 500 kg onschadelijk gemaakt Frank Figgures in W.E.U.-parlement Toenadering van Les en „Zeven zeer moeilijk 20 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 JUNI 1965 PINKSTEREN 1965 2e Pinksterdag 6.kinderen en militairen 4.— half geld 2.— i le Entreekaarten de >ldig GEHELE DAG geldig - Prijs ppr lot 50 cent U kunt ze ook in Parijs kopen, maar makkelijker in de HEMA Voila- de sportieve zomerpullovers die U èn de Parisienne flatteren. Fleurig bedrukt, glanzende acetaat bloeze pullover van zacht-glanzende, modieuze acetaat Sportieve boothals (Advertentie) VATICAANSTAD (UPI) Mgr. Benvenuto Matteucci heeft in het Vaticaanse weekblad „Ósserva- tore Delia Domenica" het gebruik van kerkelijke gebruiksvoorwer pen en meubilair als antiek voor woning-decoratie veroordeeld als „neerkomend op atheïsme". Het is monsterachtigschreef mgr. Matteucci, „dat een kelk gemaakt wordt tot schemerlamp, een tabernakel tot bar, een re likwiehouder of ander kerkzilver tot profaan voorwerp. Aan deze uit te breiden lijst zou een re gistratie van gebrek aan goede smaak en sociaal gevoel toe te voegen zijn". Dat een biechtstoel bibliotheek ef garderobe wordt, vervolgde mgr. Matteucci, dat bisschopsze tels in de antichambre geplaatst worden, dat een monstrans de coratiestuk wordt, en dat zilve ren patenen asbakken worden, is niet alleen deloyaal jegens een religieuze traditie, maar is 'n be wijs van praktisch atheïsme. GRONINGEN (ANP) Tien jaar ge vangenisstraf wegens poging tot uioord en terbeschikkingstelling van de rege ring heeft de officier van justitie by de rechtbank in Groningen gisteren geëist tegen de 39-jarige metaalbewerker G. H. P. uit Veendam. In de nacht van 14 op 15 september van het vorige jaar is P. via een raasm de wo ning van zijn buren binnengedrongen. Hij takelde met een scheermes eerst de sla pende 61-jarige heer W. Kolk toe en liep vervolgens naar de kamer waar diens 81- jarige tante mejuffrouw Tallina Kolk eliep. Ook haar bracht hij vrij ernstige verwondingen toe. De politie liet de hevig bloedende slachtoffers naar het academisch zieken huis in Groningen overbrengen. Verdach te trof men_ slapend in zijn werkplaats aan. Toen hij gewekt was, sprak hij war taal en wist zich van het hele drama niets te herinneren. Hij is daarna over gebracht naar de psychiatrische inrichting m Zuidlaren. De officier van justitie, mr. J. Munten dam, zei m zijn requisitoir, dat zijns in ziens poging tot moord bewezen is (Van onze rechtbankverslaggever) AMSTERDAM. De procureur- generaal bij het Amsterdamse hof heeft gisteren om een uur tegen de Willeskopse veehouder Arie den H. wegens handel in ongekeurd vlees een onvoorwaardelijke gevangenis straf van vier jaar geëist alsmede ontzegging voor de periode van negen jaar van het recht van het uitoefenen van het beroep van vleesgrossier. (Van onze correspondent) GOOR Gistermorgen zijn in het Twentekanaal te Markelo de stoffelijke resten gevonden van de zesjarige Ger- da Oosterveld en de even oude Hans Teela. bedden uit Goor. De kinderen hadden woensdagmiddag om drie uur hun huis verlaten en zijn met de fiets van het meisje vertrokken. Toen ze des avonds niet terugkwamenis men gaan zoeken. De fiets werd gevonden bij de brug over het Twentekanaal. Met een speurhond is men op de plaats geko men waar de kinderen in het water zijn gevallen. De verdachte werd op 9 maart door d. meervoudige kamer van de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf. Den H. werd toen schuldig bevonden aan de in- en verkoop van kadavervlees, van verrot vlees en liet onttrekken van materiaal aan de destructiemolen en keuringen. De ze handelingen werden in 1964 gepleegd. De officier van justitie te Utrecht, mr. R. Pitlo, eiste 2,5 jaar cn had. evenals de verdachte, tegen het vonnis appèl gete kend. De raadsman, mr. van Ravenswaay, had toen vrijspraak gepleit voornamelijk op grond van het feit dat zijn cliënt niet absoluut zeker wist dat het door hem be handelde vlees schadelijk was voor de volksgezondheid. Arie den H. trad het hof gisteren met een bedeesde blik tegemoet. Hij zag er aanmerkelijk beter uit dam destijds voor de Utrechtse rechtbank. Den H. verkeert sinds 26 oktober 1964 in preventieve hech tenis in het huis van bewaring 1 te Utrecht. Kaarsrecht staande hoorde Den H., de centrale figuur in het landelijk be kend geworden vleesschandaal, de ten lasoelegging van de P. G. aan „Waarom", zo vroeg de president van het hof, mr. G. Fikkert, „bent u in hoger beroep ge gaan?" „Omdat ik mij enigszins onschuldig voel. Ze zeggen dat ik willens en wetens de gezondheid van mensen in gevaar heb gebracht". Op de volgende vraag van de president of het waar is dat Arie zijn vlees van doodgeboren dieren aan zoge naamde doortrekkers verhandelde, ant woordde Arie op een monotome toon van een litanie: „Jawel edelachtbare". Met nadruk vroeg het hof wederom of Arie werkelijk niet besefte dat het vlees ge vaarlijk was. „Als ik twijfelde gooide ik het zelf altijd direct weg", zegt Arie ef fen. Om de verdachte te overtuigen van het feit dat het vlees gevaarlijk moest zijn, citeert de president „het. was een onbeschrijfelijke smeerboel, er heerste een walgelijke lucht in een weerzinwek kende omgeving. De werkbank in de slachtplaats was bedekt met een dikke koek vuil. In de slachtplaats, die bevei ligd werd door een geheime alarminstal latie hing nog een kadaver. Arie: „Wat in cle papieren staat is allemaal schrome lijk overdreven". President: „Wat u zegt is allemaal zeer bijzonder, er zijn tien tallen koppen en poten gevonden. Het was er gewoon een vieze bende." „Overigens is een bacteriologisch on derzoek ingesteld. Er is vlees in beslag genomen, waarin geslachtsdelen van een varken gevonden werden en zelfs dier lijke faeces. Ik Kan me niet indenken, dat het nooit in u is opgekomen dat het vlees wel eens schadelijk kon zijn. U verkocht het vlees aan conservenfabrie- Kön in Haarlem en Weert is het niet?" Arie: „Jawel edelachtbare, maar ik at oat vlees zelf ook". Dan wordt gesproken over aantallen. Den H. geeft het hof met Kalme stem toe dat bij hem ongeveer illegaal geslacht werden. „Ja, ^egt mr- Fikkert, ..Er zijn in wLÏ£5y v!n de slachtplaats al 150 «oifiïf^+ gevonden, overigens zonder twimin 5J2 d- schedels. De kadavers nKL?TU Jrabant en Limburg met waar. „Jawel zegt Arie op het 1f j5 'n dat het fout was". hp?K a€- President van het hof op */r blJ het verhoor door de te verklaren?" Onbuigzaam repliceert Den H.: „Ik was toen zo zenuwachtig, ze hadden me van alles kunnen laten zeg gen". „Zenuwachtig? U was er veeleer hondsbrutaal. Als u iets verkeerd had ge daan moesten ze het maar bewijzen. Dat heeft u gezegd". De president vervolgt: „Ook bij de rechter-commissaris heeft u het kwalijke van uw handelwijze toege geven. Toen was u zeker ook zenuwach tig?" Arie den H. zwijgt. Op de vraag van de P. G. hoe Arie aan zijn kadaver leveranties kwam, reageert Den H. met een zekere trots: „Op de markt kwamen ze vanzelf naar me toe". De P.G. consta teert: „Ze wisten dat ze de rommel bij u nog wel kwijt konden". MAARSSEN (ANP) Gisternacht is .Ingebroken in bet gemeentehuis van Maarssen. Dg dieven, die waren binnen gekomen via een raam, braken kasten en bureaus open. In een bureau van de afde ling Sociale Zaken vonden ze een bedrag van f 1.700.-. Uit diverse andere bureaus stal men kleinere bedragen (in totaal on geveer voor f 1.300,-). Met een sleutel verschaften de ongeno de gasten zich toegang tot de kluis maar de brandkast met cijfercombinatie bleek een te zware opgave. DEN HAAG (ANP) De commissie voor verzoekschriften uit de Tweede Ka mer acht de censuur op brieven van ge detineerden, ook van preventief gedeti neerden, en bedoeld voor de commissie, onwenselijk. De commissie is van oordeel, dat voor deze vorm var censuur geen en kele aanleiding bestaat. Zij heeft de Ka mer voorgesteld de minister van Justitie uit te nodigen te bevorderen, dat dergelij ke censuur voortaan achterwege zal blij ven. Dit blijkt uit het verslag van de com missie, mede naar aanleiding van een adres betreffende het feit. da* een gede tineerde zich niet zonder inmenging in verbinding kan stellen met de volksver tegenwoordiging. SM ROTTERDAM OP Z'N BEST •f»IDO - HAVEN HONDVAARTEN - DELTATOCHTEN UJDORP - EUROPAS MODERNSTE DIERGAARDE EUROMAST - N UNIEK UITZICHT OP 110 M. HOOGTE Bij het Belgenmonument in Amersfoort is donderdag het feit herdacht, dat vijftig jaar geleden in Amersfoort Belgische vluchte lingen voor het oorlogsgeiveld aan kwamen. De Belgische ambassa deur in Nederland Z.E. F. X. baron van der Straeten Waillet, legde bij deze gelegenheid een krans (foto). Op de achtergrond oud-vluchte lingen met vaandelsdie de plech tigheid bijwoonden. (Advertentie) Step, samen met lip stick en poederdoos onmisbaar op reis. Step geeft u vier maal meer plezier van uw parfum. Geeft een ragfijne verstuiving. Zeer zuinig in het ge bruik. Beschermt uw parfum. Step, de ver stuiver met welhaast onbeperkte garantie en wereldberoemde service. Let vooral op de blauwe verpak king, alleen ddn heeft u een echte voor Nederland: Fresiaplein 3- wassenaar tel. 01751 - 43 47 telijke inval .op 20 oktober* hleft teeg"! geven dat zijn „vlees" schadelijk was voor de volksgezondheid. „Hoe was dat DEN HAAG (ANP) De Neder landse consumentenbond adviseert Nederlanders, die met vakantie naar het buitenland gaan. hun pasport ïe ii.Lh seven aan de hotelhouder of eigenaar van een kampeerterrein. Velen zullen ongetwijfeld vaak ge confronteerd zijn met het feit, dat beheerders vain hotels, kampeerter reinen e.d., zowel in binnen- lis bui- a?ukomst van hun gasten afgifte van het paspoort plegln te verlangen Zij zagen daarbij hun vooral in het buitenland kostbaar do? cument, verdwijnen in een stapel soortgelijke exemplaren met alle rl- 'poort Va" z°ekraken van het pas- de ..Consumentengids" van juni schrijft de bond van het ministerie van Buitenlandse Zaken de mS ling te hebben ontvangen, dat het de houder van een paspoort zonder meer verboden is dit met welk doel dan ook, af te geven aan andere personen dan die, welke het recht hebben tot het mnemen van paspoorten (politie e.d.). Uit een onderzoek, dat het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft in gesteld in België, Denemarken, West- Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië Oostenrijk, Spanje en Zwitserland is gebleken, dat alleen in Zwitserland de eigenaar van een hotel of kam peerterrein formeel verplicht is voor eventuele politiecontrole het paspoort van de gast in te nemen. In geen an der van de genoemde landen bestaat een dergelijke verplichting. De consumentenbond adviseert om aan de hotelhouder of kampeerter reinbeheerder, die toch om afgifte van het paspoort vraagt om zeker heid te hebben dat de gast zich niet misdraagt of zonder betaling ver dwijnt, enige betaling vooruit aan te bieden maar afgifte van het paspoort te weigeren. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 september zal het aantal verkoop plaatsen van o.m. het kalmeringsartikel ..Diacid" worden verminderd. Deze ar tikelen mogen tot dusver in de drogis terijen worden verkocht, met ingang van genoemde datum zullen ze uitsluitend in de apotheken verkrijgbaar zijn. Een en ander is een gevolg van een beschikking van de staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels (sociale zaken en volks gezondheid), waarbij 'die zelfstandighe den. die acecarbromalum dan wel car- bromalum bevatten, het predikaat „uit sluitend apotheek" (ua) verkrijgen. In de overwegingen tot deze beschikking wordt gesteld, dat het gebruik van be doelde zelfstandigheden bij de mens in geval van overdosering medisch moeilijk te behandelen acute vergiftigingen kan veroorzaken. Bovendien is gebleken, al dus de overweging in de beschikking, dat het aantal, zowel onopzettelijke als opzettelijke vergiftigingen toeneemt. (Advertentie) (VERVOLG VAN PAGINA 1) De start van de bijna 30 meter hoge Titan-raket, die op zichzelf een feilloos verloop had, ondervond ruim een uur vertraging door een defect in een kabel. Daardoor kon de lanceerinrichting niet tijdig verplaatst worden. De beide ruim tevaarders kregen het advies maar even te gaan slapen. Kort na de lancering lieten beide astro nauten blijken dat zij verrukt waren over het uitzicht. De raket steeg langzaam op uit een oranje vuurzuil, in de richting vam een wolkenloze hemel. Enige secon den later, toen afgebogen werd boven de Atlantische Oceaan, zag de raket eruit als een blikkerend stuk zilver, gevolgd door een lang, wit spoor. Twee superso nische straaljagers trachtten langszij van het gevaarte te komen om foto's te ne men van de opstijging. De eerste trap liet twee en een halve minuut na de lancering los. Ongeveer drie minuten laiter, toen de Gemini zich al 1100 kilometer van Kaap Kennedy ver wijderd had, maakten de ruimtevaarders hun cabine los van de tweede trap en brachten zij zich met behulp van de cap sule-raketten in een baan om de aarde. De snelheid waarmee de cabine zich voortbewoog bedroeg toen 2800 kilometer per uur. Vrij kort na de lancering werd al dui delijk, dat men van het rendez-vous-ex- periment zou moeten afzien. De tweede brap bleek de capsule langzamer te vol gen dan men had verwacht. Hij kwam ook in een lagere baan. Daardoor hadden de ruimtevaarders teveel brandstof nodig voor hun manoevreerrakeften. Toen de helft van de aanwezige brandstof was ver bruikt, besloot de leider van het project geen verdere pogingen meer te onderne men om het raketdeel te benaderen. Even heeft men er ook aan getwijfeld of White inderdaad de cabine zou gaan verlaten. Aanvankelijk zou dit gebeuren tijdens de tweede omwenteling, om kwart over zeven. McDivitt besloot echter dat White tot de derde omwenteling moest wachten. Hij bleek meer tijd voor de voorbereidingen van z(jn wandeling nodig te hebben dan berekend was. Familieleden vam de astronauten heb ben de start van de raket gadegeslagen. Vijftien seconden nadat de Gemini zijn basis in een kolom van vuur en rook had verlaten. keek de 8-jarige Mike McDivitt naar de hemel en merkte op: „Pappie is d3De McDivitts moeder Pat. Mike, de zesjarige Lynn en de vierjarige Patrick - volgden de opstijging van de raket vanuit de slaapkamer van hun huis, dat zich op 8 kilometer van het centrum voor be mande ruimtevaart bevindt. Ook de familie White volgde de lan cering thuis. Mevrouw White hield zich doodstil tij dens de laatste, traagverlopende seconden voor de start en hield de hand vast van Jean Armstrong, eveneens de echtgenote van een astronaut. Eddie White vond het „fantastisch". Twintig seconden voor de lancering merkte Pat McDivitt op: „Het is bijna on werkelijk". Bij het moment van de lan cering was ook zij doodstil. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vrywel de hele land bouw en de middenstand z(jn publiek rechtelijk georganiseerd. In de industriële sector bleven grote bedrijfstakken als de metaal-, de bouw- en de textielnijverheid er nog buiten, hoewel de ontwikkeling in de industrie niet onaanzienlijk is. Dit constateert **e Sociaal-Economische Raad in zijn gisteren verschenen jaarver- Advertentie) op onze permanente de nieuwe mogelijkheden voor gezellig en stijlvol wonen. U bent van harte welkom bij N.V. Jan Hendrikx BOSSTRAAT 1 BREDA TEL. 01600-30635 officieel erkend TOP-FORM adviseur „De Vietcong? Waar die zit? Wee; ik' veel?" Deze opmerking maakte een Amerikaanse sergeant tegenovei een correspondent van de Britse Ob server en hij voegde eraan toe, dat de Vietnamezen die op dat moment het hutje passeerden waar hij zijn glas jus d'orange zat te drinken, evengoed loyale aanhangers van de regering in Saigon konden zijn als volgelingen van de communistische rebellen. „Ze hebben allemaal de zelfde gezichten en ze zijn zo geslo ten als een oester". Deze uitlating tekent de huidige si tuatie in Vietnam. De Vietcong oefent niet alleen een steeds onrustbarender druk uit op de posities van haar te genstander, maar ze blijkt door haar recente successen ook een groot aan tal aanhangers te werven onder de genen die tot nu toe de kat uit de boom keken. De Vietcong strijdt voor een deel in gesloten gelederen. Anderdeels diri geert zij een leger van eenlingen die achter de vijandelijke linies opereren. slag over 1964. Na vijftien jaar P.B.O. functioneren thans veertig bedrijfschappen, veertien produktschappen, twee hoofdbedrijfschap pen en één hoofdproduktschap in totaal zevenenvijftig bedrijfslichamen. In een bijlage bij het jaarverslag wordt verweer geleverd tegen ongefundeerde kritiek op en wanbegrip over het kosten niveau van de bedrijfslichamen. Uiit de financiële cijfers van die bedrijfslichamen blijkt, dat de kosten inderdaad omhoog zijn gegaan. Maar deze stijging vloeit vooral voort uit gestegen personeelslas ten. En een belangrijke oorzaak vormen ook de subsidies aan verschillende instel lingen en onderzoekingen in het betrok ken bedrijfsleven. Hier tekent zich af, dat de bedrijfslichamen in toenemende mate een rol spelen bij de verzorging van algemene bedrijfstaksbelangen ge heel buiten de bevoegdheid tot regelen om. Het bedrijfsleven draagt in zijn ver schillende geledingen financieel bij in een verbetering van de omstandigheden waarin het afzonderlijke bedrijf moet worden uitgeoefend. Aan subsidies werd in het verslagjaar bijna zestig miljoen gulden uit eigen middelen van het be drijfsleven betaald. Het vermogen van de gezamenlijke bedrijfslichamen nam in 1963 niet toe. Het vertoonde zelfs een da ling van ongeveer vijf en een half mil joen gulden. CAGLIARI (U.P.I.) Bij een onge luk bij de bouw van een bierbrouwerij te Cagliari op Sardinië, zijn gisteren zeven arbeiders door elektrokutie om het leven gekomen. Een kraan, die zij voortduwden, raakte een hoogspan ningskabel. Deze „verzetsstrijders" kunnen zich bevinden tussen enkele timmerlieden die .het dak van een huis herstellen, maar ook tussen het Vietnamese per soneel van de Amerikaanse lucht machtbases. De gedragingen van deze onherken bare tegenstanders maken het voor de Amerikanen steeds moeilijker. Aan de ene kant kunnen zij om praktische en psychologische redenen de steun van de Vietnamezen niet ontberen, aan de andere kant wordt het voor hen vrijwel onmogelijk om met deze lieden te werken. De schijnbaar trouwhartigsten kunnen de gevaar lijkste terreurdaden organiseren. Deze terreur de grote kracht van de Vietcong is zonder meer alar merend. Tot aan een zekere grens zijn verzetsdaden alleen maar lastig. Op zeker ogenblik echter kunnen zij door hun frequentie een dodelijk gevaar inhouden. De Vietnamese re bellen zijn momenteel actiever dan ooit. De Amerikanen houden er dan ook rekening mee dat elk ogenblik een woedend offensief tegen enkele van hun belangrijkste steunpunten kan losbarsten. De Vietcong blijkt over een respectabel wapenarsenaal te beschikken, maar bovendie^ zijn er politieke redenen die de kans op een geconcentreerde aanval vergro ten. Eind juni wordt in Algiers de Afro- (Van onze correspondent) OLDENZAAL Woensdagmiddag heeft op de Bornsedijk bij de manege te Oldenzaal de loslopende herdershond van de heer B. A. A. F. uit Oldenzaal een daar spelend elfjarig meisje gebe ten. Hetk ind werd vrij ernstig gewond. De hond. die norn^aal aan de kettini ligt, liep los en beet het spelende kin< in de wang, kin, buik en handen. Het meisje, dat verschillende bloedende won den opliep, is op eigen gelegenheid naar huis gegaan Haar mgeder heeft haar naar een ziekenhuis gebracht. Na be handeling aldaar kon zij naar huis te rugkeren. F. is van plan de hond van de hand te doen CHINA LAKE (UPI) Amerika's eer ste neger astronaut kapitein Edward, Dwight jr., heeft woensdag bij aan komst in het marinevliegkamp China Lake in Califomië een bericht in Ebony" een geïllustreerd weekblad, ontkend, dat hij van het ruimtepro gramma zou zijn afgevoerd omdat hij gezegd zou hebben dat in de Amerikaan se luchtmacht rassenonderscheid werd toegepast. Het opperbevel van de luchtmacht in Washington had al eerder ontkend dat Dwight „in de ijskast" was gezet. (rapporten van gisteravond 19 uur) geh. bew. 15 Helsinki licht bew. 16 Stockholm zw. bew. 19 Oslo half bew. 17 Kopenhagen zw. bew. 17 Aberdeen onbewolkt 19 Londen geh. bew. 13 Amsterdam half bew. 18 Brussel regen 15 Luxemburg regen 17 Parijs half bew. 20 Bordeaux zw. bew. 19 Grenoble zw. bew. 19 Nice licht bew. 16 Berlijn geh. bew. 20 Frankfort geh. bew. 21 Miinchen zw. bew. 16 Zürich zw. bew. 16 Genève regen 14 Locarno regen 19 Wenen zw. bew. 20 Innsbruck nog niet ontvangen Belgrado nog niet ontvangen Athene geh. bew. 29 Rome geh. bew. 19 Barcelona licht bew. 24 Madrid geh. bew. 22 Mallorca licht bew. 26 Lissabon ZEIST (ANP) Personeel van de hulpverleningsdienst uit Den Haag heeft gisterenmorgen een in 1944 bij een bom bardement op Soestei'berg afgeworpen vliegtuigbom onschadelijk gemaakt. Woensdag was deze bij het afgraven van zand nabij de Amersfoortseweg bij Zeist te voorschijn gekomen. Men wist de twee ontstekingsmechanis men van de 500 kilo zware Engelse bri santbom te demonteren. Aziatische conferentie gehouden. Als de Vietcong erin- slaagt een belang rijke plaats in Zuid-Vietnam te ver overen, zou zij daar een tegenregering in het leven kunnen roepen, die on getwijfeld de steun zou krijgen van de communistische landen en van het Afrikaans-Aziatische blok dat tegen Moskou aanleunt. En zo zou het kun nen gebeuren dat aan de conferentie- tafel in Algiers een stoel wordt open gehouden voor de „officiële" verte genwoordiger van een herenigd Viet nam. In Washington houdt men niet al leen rekening met een aanval op be langrijke plaatsen in het binnenland. Men acht het evenzeer mogelijk dat de Vietcong alles op alles zal zetten om Saigon te veroveren. Sinds kort arriveren er in Hanoi ook Russische raketten, die de communisten van nut kunnen zijn bij het onderschep pen van Amerikaanse vliegtuigen die doelen in Noord-Vietnam aanvallen. De Russische wapenleveringen stel len de regering in Washington voor een moeilijk dilemma. Als zij de ra ketbases bombarderen is het gevaar niet denkbeeldig, dat Russische tech nici het slachtoffer worden van deze raids. Laten zij de Russen rustig be gaan, dan zullen binnen enkele we ken Amerikaanse vliegers onge twijfeld het slachtoffer worden van de geleide projectielen. In Washington is men overigens paradoxaal genoeg niet eens zo erg gramstorig over deze wapenleveran ties. De Sovjets, meent men daar, krijgen er een overwicht door op de Chinezen, waardoor de kans op on derhandelingen wel eens groter zou kunnen worden. Peking voelt niets voor een wapenstilstand; de Russen echter hebben duidelijk laten blijken dat zij wel aan de totstandkoming van onderhandelingen zouden willen meewerken. Door dit alles wordt de toestand overigens niet overzichtelijker. Ondanks de kracht van de Ameri kaanse strijdkrachten roept de si tuatie herinneringen op aan die wel ke indertijd het drama van Dien Bien Phoe inluidde. ROTTERDAM (A.N.P.) Een aantal Amsterdamse hoogleraren zijn ingescha keld bij het onderzoek naar de her komst van de bloedsporen, die zijn aan getroffen op de werkkleding van de 56-jarige bosarbeider Dirk B., die ervan wordt verdacht de 73-jarige grootgrond bezitter James van Hoey Smith in Roekanje om het leven te hebben ge bracht. De gevonden bloedsporen be horen tot dezelfde groep als die van het slachtoffer, maar de officier van justitie vindt dat niet voldoende. Het bloedonderzoek-op-hoog-niveau, zoals de officier het uitdrukte, heeft tot doel meer detail-gegevens te verkrijgen over de op de werkkleding van B. gevonden bloeddeeltjes. De bosarbeider blijft nog altijd ont kennen iets met de dood van de heer Van Hoey Smith te maken te hebben. Hij wordt nu vandaag voor de raadka mer gebracht. Geniemilitairen en politiemannen heb ben gisteren in het bos rqpd het land goed „Strypem'onde" in Roekanje, in de buurt waarvan de heer Van Hoey werd gedood, opnieuw gezocht naar het wa pen waarmee de daad werd gepleegd. Veel hoop op succes heeft men echter niet meer. Het is vrij eenvoudig zo'n mes in de bossen rond ..St.rypemonde" spoorloos te laten verdwijnen. 55 ry 55 '55 PARIJS (ANP) De vooruitzichten voor toenadering van E.E.G. en E.V.A. z(Jn erg onzeker. Die toenadering zal een moeizaam proces z(jn dat enige jaren kan duren. In deze, pessimistische zin sprak de secretaris-generaal der Europese Vrij handelsassociatie, de Brit -Frank Figgu res, zich uit in het parlement van de Westeuropese Unie in Parijs. „De uitvoer van de E.V.A. na>ar de E.E.G. is vorig jaar gedaald van vijftien tot 6,4 procent. Die van E.E.G. naar E.V.A. bleef stijgen en beloopt zelfs 2,6 miljard dollar meer dan de invoer, „zei hij. Volgens hem zou het voor de E.V.A.-landen niet moeilijk zijn het grootste deel van hun invoer uit de E.E.G. te vervangen door invoer uit partnerlanden. Bij deze beschouwing stak sterk af, de verklaring van de directeur-generaal voor v buitenlandse betrekkingen van de E.E.G., Herbst, die het beeld van de steeds verder uit elkaar groeiende blok ken een karikatuur van de werkelijkheid noemde. Hij meende, dat de handelsont wikkeling in ieder geval gunstiger was dan de ontwikkeling van de wereldhan del in het algemeen. De Duitse minister Scheel, die namens Duitslands minister van buitenlandse za ken Schroeder aan het debat deelnam, betoogde, dat als de Vrijhandels-associa tie haar activiteit gaat uitbreiden tot ge bieden waar ook de E.E.G. werkt, een toekomstige fusie van de „zes" en de „ze ven" alleen maar gemakkelijker zal wor den. DE WERKLOOSHEID in Amerika Is In mei meer dan normaal gedaald volgens president Johnson. Hij waarschuwde echter voor een werkloosheidscrisis, die het land in de zomer te wachten staat. (Advertentie) ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT

de Stem | 1965 | | pagina 15