Kerkhoofd kondigt curiehervorming af Na reorganisatie: Explosie in Japanse mijn eist 230 doden Opnieuw tyfoon in Pakistan hollenkamp BRANDWEER IN STAKING INCIDENT OP VALKENBURGSE VEILING Uitkering ineens STOP 'N TIJGER IN UW TANK! J- PINKSTERGERUCHTEN IN ROME STEEVENS INT OLYMPIA'S TOER De Schrijver Belgisch informateur Rijnmond-raad komt vandaag uit de stembus CAMPINGSHOW te TILBURG Nieuws voor u... Soherk Gezichtsmelk! DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN Opklaringen 650.000 Kiezerskorps Reclame-aanbieding van J. Hurkmans r.-k. middenstand weer- en-wind-pak uw matras 05e JAARGANG No. 24907 Voor God, Koningin en Vaderlant Uitgave i N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA, L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 1 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Al bl»9 W OENSDAG 2 JUNI 196< Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementeis op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. sen wonen. De cycloon volgt nagenoeg hetzelfde pad als dat van 11 mei. Alle scheep vaart van en naar de haven van Chitta- gong is gestaakt. Ongeveer 300.000 personen zijn naar hoger gelegen gebieden gevlucht, ter wijl een vloedgolf van vijf meter hoog te het kustgebied teistert. Naar schatting 12.000 mensen vonden de dood tijdens het noodweer van half mei. - tUtafibtafl 0c fsTem Een aantal Loenenaren heeft het aan de stok met het gemeentebe stuur, dat zjj in een brief aan Ge deputeerde Staten hebben aange klaagd wegens intimidatie. Pag. 7. Morgen, als alles goed gaat, wordt Amerika's lang verbeide Gemini- project uitgevoerd. Wat er alle maal by komt kijken om twee mannen rond de aarde te laten draaien en een rendez-vous tot standi te brengen met een belen dend ruimtevoertuig, vindt u uit voerig behandeld op pag. 17. (Van onze correspondent dr. K. J. Hahn) ROME Er gaan geruchten in Rome dat paus Paulus VI op Pinksterzondag 6 juni de hervorming van de Romeinse Curie zal afkondigen. Zoals bekend had de paus op 21 september in een toe spraak te kennen gegeven de structuur van de Romeinse Curie aan een gron dige herziening te willen onderwerpen De Texelse kotter TV 26, „de tijd zal het leren", i$ dinsdagmid dag de haven binnengelopen met in een van de netten een Engelse mijn, die waarschijnlijk dateert uit de tweede wereldoorlog. Personeel van de bommen- en mijndemonte- ringsploeg van de Koninklijke Ma rine verwijderde de detonators, en hesen het ding van boord. MINDER DIVISIES MARECHAUSSEE (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Harry Steevens (20) heeft Olympia's Tour door Nederland 1965 gewonnen. Hij veroverde in de derde etappe van deze wielerwedstrijd ae oranje-leiderstrui en heeft dit kle dingstuk sindsdien niet meer afgestaan De Limburger werd tevens winnaar van het puntenklassement voor zijn grote rivaal, de Rotterdammer Eef Dolman. De zevende etappe van Enschede naar Amsterdam werd gewonnen door de Tsjech Daniel Grac. Steevens eiste de vijfde plaats voor zich op. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Opklaringen afgewisseld met over drijvende wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit noordelijke rich tingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Vandaag: zon onder 20.51 uur. Maan onder 24.00 uur. Morgen: zon op 4.25 uur. Maan op 7.46 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voorge nomen reorganisatieplannen bij het wapen der koninklijke mare chaussee in de territoriale sector zullen binnenkort hekend worden. Er komen drie divisies in plaats van zes en het aantal districten vermindert drastisch. Dit klaarde brigade-generaal A. Eg- ter-Van Wissekerke, commandant van de koninklijke marechaussee dinsdag tijdens een congres van de vereniging van leden behoren de tot het wapen der koninklijke marechaussee beneden de rang van officierin de Middelburgse schouwburg. Dit alles heeft een. zekere onrust te weeggebracht bij de leden van het wa pen der marechaussee en hun gezinnen. Een bij de reorganisatie opdoemende vraag is de personeelskwestie, zo zei voorzitter adjudant De Kok. Zou er per soneel overcompleet raken? Hiervoor heeft hij geen vrees. Er bestaat nog steeds een tekort bij het personeel. Mo gelijk komen door de reorganisatie de rangverhoudingen wat anders te liggen en wordt de behoefte aan hogere onder officieren geringer. Hierdoor zou een regelmatige bevorderingsgang, nog meer dan nu al het geval is, in het gedrang komen. En dat zou te betreuren zijn, al dus de voorzitter. Om toch uit de moei lijkheden in het kader van de bevorde ringen te komen, verdient het volgens adjudant De Kok aanbeveling dat ge noegen wordt genomen met een beperkt overcompleet in de hogere onderoffi ciersrangen, daarbij ervan uitgaande dat dit niet tot gevolg mag hebben dat er een overcompleet ten aanzien van het totaal aan onderofficieren ontstaat. Na verloop van jaren wordt het tij delijk overcompleet in de hogere ran gen op natuurlijke wijze weggewerkt. Er komt nog een andere kwestie kijken bij een slecht roulatiesysteem van de bevorderingen: de salariëring. Zou voor het bevorderingsvraagstuk geen oplos sing gevonden kunnen worden, dan zou het aanbeveling verdienen voor de ge dupeerden, althans op het gebied van salariëring nog iets te doen. Mogelijk in de vorm van een paar uitloopperio dieken, zo stelde adjudant De Kok zich voor. FOEKOEOKA (UPI) De mijndirectie heeft dinsdagavond meegedeeld, dat de mijnexplosie op het Japanse eiland Kioesji ze ker 230 doden heeft geëist. Het is op twee na de grootste mijn ramp van Japan. BRUSSEL (A.N.P.) Eerder dan was verwacht heeft koning Boudewijn dins dagmiddag een informateur benoemd, als een eerste stap om uit de na de verkiezingen van 23 mei ontstane rege ringscrisis te komen. Het is de 77-jarige Vlaamse oud-minister en minister van staat A. de Schrijver, wiens naam al vo rige week in politieke kringen in Brus sel is genoemd. Hoewel over de aard van de infor matie-opdracht niets is medegedeeld, wordt algemeen aangenomen dat hij zal moeten trachten vast te stellen in hoe verre het mogelijk is alsnog tussen de drie Belgische nationale partijen een ak koord te bereiken over de aangekon digde grondwetsherziening in België. Door het besluit van het vóór de ver kiezingen ontbonden parlement zal na melijk de nieuw gekozen volksvertegen woordiging bevoegd zijn de constitutie te wijzigen. Aangezien bij de verkiezin gen de rooms-rode coalitie van Lefèvre- Spaak zo'n grote nederlaag leed, dat de tweederde meerderheid in de kamer van volksvertegenwoordigers verloren ging, zijn de katholieke en socialistische partijen niet meer in staat zonder steun van andere partijen hun overeenkomst door het parlement te doen goedkeuren Na 14 uur graven troffen de redders 110 ingesloten mijnwefker levenloos aan. Eerder was de dood van 120 anderen bekendgemiaaikit. Ruim 30 mijnwerkers bevinden zich in heit ziekenhuis. Ver schillenden van hen bevinden zich in le vensgevaar. De ramp is het gevolg geweest van een ontploffing in de Jamono-mijn te Inat- soeki, gelegen op 25 km. afstand van Foekoeoka, de hoofdstad van het meest zuidelijke Japanse eüand Kioesji. Minister Sakoerautsji verklaarde op een persconferentie zijn ontslag te heb ben aangeboden, omdat hij meende zijn ministerie er niet in geslaagd is doende beveiligingsmaatregelen te tref fen om mijnrampen te voorkomen. Van de zijde van het bureau van de minister-president is verklaard, dat pre mier Sato nog niet weet of hij Sakoe- rautji's ontslagaanvraag zal aanvaarden. De reeks mijnrampen, die zich dit jaar in Japan heeft voorgedaan, heeft bij het publiek ernstige twijf el doen ont staan over de doelmatigheid der voor de mijnen geldende beveiligingsvoor schriften. Leiders van de Japanse mijnwerkers- vakbonden hebben de eigenaars en be drijfsleiders van de getroffen mijnen be schuldigd van nalatigheid bij het hand haven der veiligheidsvoorschriften „bij hun verbeten streven naar productie verhoging en het behalen van meer winst". De regering heeft al ingestemd met het instellen van een onderzoek naar de doelmatigheid van bestaande voorschrif ten. PARIJS (A.F.P.) Tegen het eind van het jaar zal de voorraad Ameri kaanse kernwapens in West-Europa tweemaal zo groot zijn als in 1961, heeft minister McNamara dinsdag in Parijs gezegd. Deze voorraad is sinds januari dit jaar al aanmerkelijk gestegen en zal de komende maanden nog worden uit gebreid. McNamara sprak formeel tegen dat de V.S. van plan zouden zijn hun kern wapens uit West-Europa terug te trek ken. Hij heeft dit standpunt op de mi nistersconferentie duidelijk uiteengezet, (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Ongeveer 650.000 Ne derlanders kunnen vandaag van hun stemrecht gebruik maken door deel te nemen aan de eerste verkiezing van de Rijnmondraad. Het gaat hierbij om 81 te verdelen zetels. De kiezers zijn de in woners van 24 gemeenten in het gebied van de Nieuwe Waterweg, met Rotter dam en Schiedam als grootste steden. De stembusstrijd voor deze Rijnmond verkiezing is bijzonder pover geweest. De tien politieke partijen de V.V.D. wellicht uitgezonderd hebben geen grootscheepse campagne gevoerd. Men heeft volstaan met het benutten van de mogelijkheden, die radio en televisie boden, het houden van enkele bijeen komsten en het op beperkte wijze ge bruik maken van affiches. De tien par tijen, die de Rijnmond gaan kiezen, zijn de K.V.P., P.v.d.A., V.V.D., A.R., C.H.U., C.P.N., S.G.P., P.S.P., Boerenpartij en het G.P.V. Deze Rijnmondraad wordt voor slechts één jaar gekozen. In 1966 zullen, tegelijk met de verkiezingen voor de gemeenteraad, de kiezers weer worden opgeroepen om hun mening over de samenstelling van de raad te geven. De zittingsduur wordt dan even als voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraden, vier jaar. Na de verkiezingen, die zonder twij fel de P.v.d.A. als de grootste Rijnmond partij zullen aanwijzen, moeten Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland de da tum voor de eerste vergadering vast stellen. In een tweede vergadering, die 14 dagen later wordt gehouden, kiest de raad zelf het dagelijks bestuur, be staande uit zes gekozen vertegenwoor digers en de voorzitter, de al door de Kroon benoemde oud-premier mr. V. G. M. Marijnen. TUBBERGEN (A.N.P.) De vrywillige brandweer van Tubber- gen, een kleine twintig man, staakt. Zü wil in de vacature van com mandant een andere man benoemd zien dan het gemeentebestuur wil aanwyzen. En omdat zij hun zin niet kregen, hebben zij de burge meester laten weten dat zy niet meer zullen blussen, zolang dé commandant van hun keuze niet is benoemd. De burgemeester heeft, om in deze uitgestrekte platte landsgemeente met zijn vele kerk dorpen op alle gebeurtenissen voor bereid te zyn, dezelfde dag nog de brandweer van Almelo gevraagd te hulp te komen, wanneer er brand mocht uitbreken. En zo kon het dan gebeuren dat dinsdag de Al melose brandweer moest uitruk ken om een strobrand op een boer derij in de gemeente Tubbergen te blussen, terwijl de Tubbergense brandweer zich afzydig hield. Vervalsingsdemonstratie kon (Van een onzer verslaggevers) VALKENBURG De veiling van het museum-kasteel Genhoes te Oud-Val kenburg is niet zo spectaculair verlo pen als de antiquairs Krijnen en vei lingmeester J. A. de Waart uit Den Haag hadden verwacht. Weliswaar werd in het algemeen boven de taxatieprijs geboden, maar het miljoen gulden dat men intern vooraf had geraamd, werd niet bereikt. In totaal brachten de 308 nummers ongeveer 600.000 tot 650.000 gulden op. De veiling werd gehouden omdat de gebroeders Krijnen op last van de rech ter ten behoeve van de nieuwe kasteel eigenaresse, de vereniging tot behoud van natuurmonumenten te Amsterdam. Genhoes per augustus a.s. moeten ver laten. De boedelverkoop begon met een klein incident. De heer L. J. P. Krijnen uit Utrecht, een der broers van de fir manten, waarmee de Valkenburgse Krijnens reeds enkele jaren in onmin niet doorgaan (Advertenties) en ze aan de behoeften van de tijd aan tepassen. Deze mededeling werd des tijds met zeer grote belangstelling op genomen, omdat de kritiek op de curie in vele landen en om vele redenen was toegenomen. Een speciale commissie had zich in middels met het vraagstuk bezig gehou den. Aan het hoofd van de commissie staat kardinaal Roberti. Het is begrijpelijk dat een organisatie, die in haar kern en opzet teruggaat tot paus Sixtus V, die in 1588 de grondslag legde voor de nog bestaande organisa tie van de Romeinse Curie, vanzelf sprekend niet gemakkelijk omgewerkt kan worden. Er zijn echter enkele niet onbelangrijke voorstellen tot wijziging bekend geworden, die zeer waarschijn lijk in het kader van de hervorming hun beslag zullen krijgen. Er komen en kele naamsveranderingen, die tevens een verandering in de opzet aankondi gen: Het Heilig Officie zal minder ge heimzinnig en minder exclusief „con gregatie van het geloof" heten. De „con- cistoriale congregatie" zal heten: „con gregatie van de bisschoppen". De con gregatie van het concilie zal zijn: „con gregatie van de geestelijken". Er zal een nieuwe congregatie voor de leken komen. Wat het Heilig Officie betreft wordt vermoed, dat er in pro cesvoeringen diepgaande wijzigingen in het onderzoek, veroordeling e.d. zullen komen, kennelijk in het streven de be trokken personen meer gelegenheid te geven zich te verdedigen. Het geval van dr. Teruwe uit Nijme gen heeft ook in de Italiaanse pers een sterke ego gevonden en op de publie ke rehabilitatie van de Nijmeegse psy- chiatrice wordt geconcludeerd dat het Heilig Officie in de toekomst andere wegen zal bewandelen dan die welke tot deze grote vergissing hebben geleid. Het wordt vervolgens als zeker aan genomen dat de bisschoppen na het be reiken van de leeftijd van zeventig jaar hun ambt zullen moeten neerleggen. Er zullen vele en niet onbelangrijke com petenties van de curiale autoriteiten naar de residerende bisschoppen of naar de nationale bisschoppen-conferenties overgaan. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BBBBBBBBBBBBBi AMERICAN STORES Bredaseweg 287 - Tel. 70496 B (naast witte klooster) Bij aankoop van een bungalow- J tent een grondzeil voor dagver- J blijf GRATIS. Volledige kampeeruitrustingen. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraal 41telefoon 2893) (Van onze buitenlandse correspondent) DACCA, OOST-PAKISTAN Opnieuw heeft een wervel storm Oost-Pakistan geteis terd. Het land is de slag van drie weken geleden, veroor- zaatk door een tyfoon gepaard met regens en een vloedgolf, nauwelijks te boven. Winden met snelheden tot 160 kin per uur razen ov het kustgebied, waar naar schatting tien millioen men- TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA selectiekleding t Uit Noorwegen, van de befaamde Helly Hanssen. Hollenkamp i importeerde het in de kleuren die mi Hyper zijn: geel en j oranje. Jack, broek en zuidwester Junioren: 53.50 Herenmaten: 57 .so V' AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM leven, werd de toegang geweigerd. Eveneens aan diens 20-jarige zoon Hans, die met enkele publikaties als zouden sommige meubelen onlangs vervaardigde vervalsingen zijn, de veiling nationaal in opspraak had gebracht. Mr. P. San ders uit Den Haag stond namens zijn cliënten als een Cerberus aan de deur en week niet ondanks alle protesten. Zelfs de politie, die telefonisch werd ontboden, kon de Utrechtenaren geen gelijk geven. Een veilingbezoeker, mr. J. Cremers uit Valkenburg, nam het vrijwillig en gratis voor de uitgestotenen op. Dezen beriepen zich op de openbaarheid van de veiling. Zonder resultaat. Op de drempel hielden zij hun vervalsingsbe- schuldigingen staande. De Utrechtse senior, die overigens de publikaties van zijn zoon betreurde, had in een tas een aantal timmergereed schappen. Hij bood aan ten behoeve van de pers een der kloosterstoelen, volgens de catalogus daterende uit de zeventien de eeuw, in twintig minuten tijd te de monteren om daarmee aan te tonen dat het om vervalsingen ging. Hij kreeg helaas de kans niet. De stoelen gingen later, alle twaalf tegelijk, voor 460,- per stuk, en dat was 60,- boven de taxatiewaarde, naar de heer Louwman, directeur van het dierenpark Wassenaar en importeur van Japanse en Amerikaanse auto's. „Voor de vergaderzaal van mijn firma". Omdat de gebroeders koste wat kost wilden voorkomen dat de Utrechtse fa milie onvoorzien toch binnendrong werd de zij-ingang gesloten. Het gevolg was dat journalisten en belangstellen den door de vensters naar binnen moes ten klimmen. De 76-jarige veilingmeester Jan Arend de Waart, die dagenlang stoïcijns met bolhoed en vadermoorder door de gangen had geschreden en voor wie deze veiling de belangrijkste van zijn leven was, toonde op deze morgen tem perament. Hij liet de Utrechtenaren waardig aankondigen dat zij moch ten zij de verkoop willen verstoren door zijn zoons „in de gracht gedonderd zouden worden". (Van onze correspondent) ALKMAAR Er is geen aanleiding voor een uitkering-ineens in 1965. Dat is het standpunt van de Nederlandse rooms-katholieke middenstandsbond, die dat woensdag 9 juni in het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal ken baar maken. Voorzitter J. B. A. Hurk mans uit Breda deelde dat dinsdag avond mee tydens een regionale bijeen komst van zyn bond in Alkmaar. De heer Hurkmans stelde, dat er on voldoende begrip is bij overheid en pu bliek voor de waarde van het dienstver lenend ambacht, de levensmiddelenhan del en het horecabedrijf. De cijfers wettigen z.i. de conclusie, dat er aanleiding is de hele gedachte van de uitkering-ineens nog eens op nieuw te overwegen. De discussie over zo'n uitkering is aan de gang, omdat volgens de werknemers de economi sche situatie aanmerkelijk gunstiger is dan regering en werkgevers eind 1964 hebben vmorzien. De heer Hurkmans zei dat hij het met die stelling van de werknemers beslist niet eens is Naar zijn mening blijkt uit het zesde halfjaarlijkse economische rapport van i duidelijk, dat er voor een uit- kerfng-ineens geen aanleiding is. Die uitkering zou in het bijzonder voor de ondernemers in het midden- en klein- bedrijf een niet te verteren zaak zijn. Hoe reinigt en stimuleert u uw huid 't best Speciaal voor de niet meer zo jeugdige ea de droge huid is er nu Scherk Gezichts melk. Dringt diep in de poriën, maar is toch mild. Verwijdert alle stof en reinigt grondig, zonder huid-irritatie. Scherk Ge. zichtsmélk... nieuw, ideaal, onmisbaar. Royale flacon 4,95j Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes f3.' en f3,85. DROST-YERf.VENLO

de Stem | 1965 | | pagina 1