Oostduitsers hebben kritiek op houding jegens Israël KAAS OM KAAS Opbrengst collecte missieweek stijgt Wat gaan DE GROTE ZES de ruimte beieven? De drie boeven camera natura betaal met een oude camera een deel van uw nieuwe! Jongen doodt zusje met geweerschot LANGE WACHTLIJSTEN ZIJN EEN GRUWEL Salariëring personeel in studie Lucht vervuiling belaagt uw huid! Maar er is ook veel nodig mkmm b V showrKTcariton KSKSrSiSi»NV' ahsURDAM Kaboutertje PIM Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Hen maanden voo/ frauderende boekhouder Kath. ver. bejaardentehuizen De muisjes Beste meisjes en jongens 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 JUNI 1965 13 BERLIJN De toenemende aan vallen tegen Israël in de Oostduitse pers en omroep sedert het bezoek van Walter L'lbricht aan Egypte hebben tot tegenspraak en verontwaardiging in de bevolking geleid. Daarvan ge tuigen de talrijke Ingezonden stukken in de pers en de discussie over het vraagstuk Israël en de schadeloosstel- ling van de bondsrepubliek voor na- tionaaI-socialistische misdrijven, In deze ingezonden stukken worden op opvallend kritische toon vragen ge steld: „Een Westduitser wees mij er op, dat West-Duitsland schadeloosstel ling aan Israël betaalt, de D.D.R. echter niet en dat hieruit blijkt wel ke houding de twee Duitse staten te genover de nazimisdaden innemen." (Ingezonden stuk in „Neues Deutsch- land"). „Waarom keren wij ons te gen de Westduitse herstelbetalingen aan Israël? Tijdens het nazibewind hebben de joden in Duitsland alleraf- schuwelijkste dingen moeten doorma ken" (Ingezonden stuk in ,,Der Mor gen"). „Wij weten welke ontzettende misdrijven het fascisme in naam van Duitsland aan joodse burgers heeft be gaan Hoe rijmt onze verplichting tot herstel van dit aangedane onrecht met onze houding jegens de staat Israël?" (Ingezonden stuk in „Neue Zeit") Uit de geprikkelde toon van de ant woorden der redactie blijkt hoe pijn lijk en onaangenaam deze discussie voor de communisten is. „Neues Deutschland", het partijorgaan dat de toon aangeeft zou zich anders wel niet met zoveel nadruk keren tegen het verwijt dat er in de D.D.R. antise mitisme bestaat. Zoals zo vaak raken de communis ten verward in de kronkelingen van (Advertentie) Da's hele andere kaas Da's een sneetje BRUSSEL (ANP) Bij het spelen met een geweer heeft een zevenjarige jongen in Brussel zijn twee iaar oudere zusje doodgeschoten. De kinderen hadden het 9 mm dub belloops jachtgeweer gevonden in een tuinhuisje, waar hun grootvader het de vorige dag had verborgen- De jongen richtte het op zijn zusje en haalde de trekker over. Zij werd aan het 'hoofd geraakt en was reeds overleden 1oe<n een gealarmeerde dokter arriveer de. ROTTERDAM (ANP) De rechtbank j in Rotterdam heeft gistermorgen de 29- J*r'er boekhouder C. L. A. C. 'üt Papen- recht, die ervan werd beschuldigd ver duisteringen te hebben gepleegd, veroor- celd tot een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met 3 jaar P'°e tütl' Twe.e weken tevoren had de Ule' van Justitie 9 maanden gevan genisstraf met aftrek geëist. jaar m^ziin^k:,61,"0 ianuari van dit I scène gezet n 0611 overvaI in V<T ervan to ow e zlin werkge- een £>rivL overtuigen dat bandieten den gestolenVan f 77°°- uit de kaa "ad- de gepeiigd°VerVn1 met het doel nadele van stermgen ten ken De afwwZ? kgever weg te wer- bedrag van f 520? Ja^ei\ had bij een •wn'aïVstX: U" de kas z«" hun eigen redenering. In hun propa ganda beweren zij, dat de bondsre publiek de belichaming is van een klerikaal-militaristische staat met dui delijke fascisitische en antisemitische trekken. In deze groteske vervalsing van de 'politieke werkelijkheid past na tuurlijk normalisering van de betrek kingen tussen de bondsrepubliek en Is raël evenmin als de Duitse schadeloos stelling aan Israël. Om desondanks de eigen fictie in stand te houden wordt Israël door de communisten in toene mende mate belasterd en uitgemaakt voor een staat, die „door Amerikaanse en de laatste jaren in toenemende ma te door Westduitse monopolies wordt beheerst." „De Israëlische regering is een instrument van deze monopo lies", schreef de redactie van „Junge Welt", het in Oost-Berlijn verschij nend orgaan voor jongeren. In de lo gica van deze opvatting past dat men ,,de legende dat Israël een democra tische volksstaat der joden is" wil ver storen. De S.E.D. verklaart voorts de betere verstandhouding tussen Bonn en Tel Aviv alleen uit imperialistische belangengemeenschap". In deze zin ver werpen de communisten de schade loosstellingen als „grootscheepse be wapeningshulp" en wapenleveranties" die het joodse volk niet ten goede ko men. (Advertentie) Inruil-actie '65. Tot 5 juni kan het nog. Voor oude toestel f 7.50, f 10.- ot f 15.- terug. Met nieuwe camera meedoen aan Nationale Foto- en Filmwedstrijd. NIJMEGEN (KNP) Tijdens de al gemene ledenvergadering van de Ka tholieke Vereniging van Bejaardente huizen in Nymegen heeft vice-voor zit- ser J. A. Duynstee er gisteren bij de besturen der tehuizen op aangedrongen ,zo min mogelijk in de loop van het jaar wijziging te brengen in de pen- sionprijzen." De provinciale commis sies verzocht hij het toezicht op de prij zen slechts achteraf toe te passen, ten einde financiële moeilijkheden voor de tehuizen te vermijden. Voor het geval een prijsverhoging niet als reëel kan worden aangemerkt zal deze altyd kun nen worden teruggedraaid, aldus de heer Duynstee. De heer Duynstee pleitte voor een plan tot wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van de bejaardenzorg in de tehuizen. De adviezen, die de Vereni ging thans aan de tehuizen geeft, stoe len voorlopig mee-r op algemeen inzicht, verkregen uit praktijkervaring dan op kennis van het geheel van factoren, die bij de tehuizen en zijn bewoners spelen. Misschien is het ontbreken van een dergelijk plan wel de reden, dat ,,in de regeringsverklaring van het kabinet Cals met geen woord over het bejaar- denwerk is gesproken", aldus de heer Duynstee, die verklaarde: „Onze hoop is nu maar weer gevestigd op de be leidsnota, welke de vorige minister van Maatschappelijk Werk heeft toegezegd. Misschien dat mettertijd dan nog eens van een gecoördineerd overheidsbeleid sprake kan zijn." Een van de voornaamste problemen der bejaardentehuizen is het opname- beleid. Deze kwestie is op het ogenblik nog in studie bij de werkgroep opna- mebeleid der Vereniging. Maar de heer Duynstee pleitte er al wel voor dat om het systeem van ellenlange wacht lijsten te vermyden men „in het al gemeen alleen die bejaarden inschryft, die woonachtig zyn in het werkings gebied van de betreffende instelling, dan wel door familiale bindingen er op be trokken zyn." Uitvoerig ging de vice-voorzitter nog in op de verhouding directie-bestuur, op de samenwerking met de andere organi saties voor bejaardenzorg, welke lang zamerhand van de grond komt en op de sa-lariëring van het personeel. In verband met bet laatste punt acht de Vereniging het belangrijk te weten voor hoelang- en op hoeveel religieuzen de bejaardentehuizen nog kunnen rekenen. In het landelijk overleg is inzake sa lariëring volledige overeenstemming be reikt, maar dit resultaat is nog slechts een begin, aldus de heer Duynstee, die een uitvoerig onderzoek naar het per soneelsbestand a ankondigde. (Advertentie) De lucht is vol met miljarden microscopisch fijne vuildeeltjes die diep in de poriën van uw huid dringen. Op het punt van poriën- reiniging schiet iedere toiletzeep te kort. Want zeep en hard water vormen kalkzeep. Kalkzeep die de huidporiën verstopt, het vuil vast houdt. Maar nu is er Du-Ny! Iets heel anders. Du-Ny vormt geen kalkzeep en reinigt diep in de poriën. Eindelijk kan Uw huid weer ademhalen. Eindelijk bent u werkelijk schoon. Zie het zelf: ook uw hoorden en manchetten blijven langer schoon. Du-Ny is van het allergrootste belang voor elke vrouw, elke man, elk kind. Schenk uzelf weer zo'n gezonde, frisse, gave huid. Was u, baad u en douche met Du-Ny! Ook ideaal voor haar wassen! (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) DEn HAAG in alle kerken van Nederland zal op de eerste pinksterdag (6 juni) weer de traditionele collecte worden gehouden, bedoeld als steun aan het werk van de eigen Nederlandse missionarissen over de gehele wereld. Voortgekomen uit de „koloniale", later de „Indische" missieweek heeft sinds 1959 de Nederlandse missieweek ruim 1.250.000 gulden kunnen opbrengen on de byna negenduizend mannelyke en vrouwelyke missionarissen het specifie ke missiewerk enigszins te verlichten. De collecte met Pinksteren is het sluitstuk van deze week van gebed en offer, die loopt van 30 mei tot 6 juni. Het episcopaat heeft ze ingesteld met als eerste doel de bouw van kerken, ka pellen, studiecentra, kloosters en andere instellingen, die nodig zijn voor het goed functioneren van het missiewerk en dus mede voorzien in de geestelijke noden van de mensen in de ontwikkelingsge bieden. De opbrengst van de collecte beweegt zich in stijgende lijn. In 1959 het eerste jaar van de Nederlandse missie week werd 189.000 gulden bijeen ge bracht. Vorig jaar was het 270.000 gul den. Voor dit jaar wordt gemikt op een opbrengst van 289.000 gulden. Dat is althans het bedrag dat nodig is om ne genendertig projecten te financieren, al lemaal zeer dringende zaken, op de ver wezenlijking waarvan soms al jaren lang wordt gewacht. De kruisheer pater de Jong, ergens in Noord-Brazilië, is een van de ne genendertig, wier aanvragen kans maken gehonoreerd te worden bij re delijke opbrengst van de collecte. Hij heeft hulp gevraagd bij de bouw van zijn kerk. Deze moet de kapel vervan gen, die slechts plaats kan bieden aan driehonderd personen en dat terwijl zijn parochie negentigduizend zielen telt. Voor driekwart zeer arme mensen, aan gewezen op hulp van buiten, die tot he den nog niet gekomen is. In Ilheus-Bahia, ook in Brazilië, ver keren de ongeschoeide karmelieten in uiterst moeilijke omstandigheden. Zij wo nen in een half-lemen huisje dat tot kloostertje is gemaakt. Een kamer doet dienst als klaslokaal en parochiezaal. De kapel werd in 1963 gebouwd, de keukentafel diende als altaar. Deze ka pel moet worden voltooid en er moet een schooltje komen van twee lokalen voor 280 leerlingen. Pater Rein Geer- des vraagt een dak voor zijn kerk in Opper Volta, dat in West-Afrika ligt Deze losse greep uit de negenender tig aanvragen zal de bijdrage van de Nederlandse katholieken op de eerste pinksterdag uit de sleur van de min of meer verplichte gift kunnen halen. Het gebaar van de hand naar de schaal zal meer het karakter kunnen hebben van het bieden van de helpende hand, te meer wanneer men weet, dat binnen enkele maanden het geld te bestemder plaatse zal zijn en daar opluchting, en thousiasme en vooral dankbaarheid zal brengen^ ZANUSSIf koelkasten Tropic System Er lag eens een leeuw te slapen. En vier muisjes speelden rond de leeuw. Een klauterde er op een vooruitsteken de rotspunt. Hij zei tegen zijn vriendjes: „Jullie durven niet op de rots te ko men". Maar wat gebeurde daar? Klets, boem! Het muisje viel op de leeuw. De leeuw werd wakker. En pakte het muisje in zijn klauwen. Hij zei: „Wat doe jij hier?" Het muisje zei: „Ik ben van die rots gevallen". Toen liet de leeuw het muisje los. Het muisje liep vlug terug naar zijn vriendjes. En die waren blij dat het zo goed was afge lopen. Zelfverzonne verhaaltje Maria Mathyssen (9 jaar) Pastoor van Vessemstraat 9 Klein-Zundert Daar vlogen ze. Een onbekende be stemming tegemoet Het kleine kaboutertje Pim Was heel slim Hij speelde met zijn zusjes En gaf hen vaak kusjes Zij hadden ook twee aapjes Die lustten graag raapjes 's Avonds was het uit met de pret En gingen allen naar bed Rita Rijk (9 jaar) Molendijk 21, 's-Heerenhoek KORTE INHOUD De jongensclub „De Grote Zes" gaat iedere woensdagmiddag in het bos spelen. De Grote Zes zyn Henk, Bas (de aanvoerder), Wim, Kees en de tweeling Plet en Frits. Ze zyn heel avontuurlijk aangelegd. Op een van hun vrye woensdagmiddagen als ze weer in het bos zijn wordt het op eens heel stil, de zon is plots niet meer te zien en ze horen een fluit toon. Als ze op onderzoek uitgaan ont dekken ze dat ze opgesloten zyn in een onzichtbare cirkel die steeds klei ner wordt. Als de cirkel zo klein is dat ze op een kluitje moeten staan zien ze opeens een ruimteschip dalen. Een vreemde macht dwingt hen om hefc ruimteschip binnen te gaan. Daar horen ze een stem die zegt dat de vliegende schotel van de maan komt om de aarde te veroveren. De jongens beginnen bang te worden. In het ruim teschip vinden ze „Zwier", een grote hond, die door de maanmensen on zichtbaar is gemaakt, maar die vner de jongens weer zichtbaar wordt. Hij zorgt ervoor, dat de jongens twee fles jes krijgen. In het ene flesje zit een vloeistof waarmee ze onzichtbaar kun nen worden. In het andere zit een vloeistof die ze op hun ogen moeten sprenkelen, zodat ze elkaar als ze on zichtbaar zijn toch noff kunnen zien. De Grote Zes beramen een ontsnap ping, maar dan komt er plotseling een grote robot langzaam op hen af.... IV. De jongens verbleekten van schrik. Ze keken allemaal tegelijk naar Zwier, die opstandig blufte, maar toen de robot Zwier even aan keek, kroop deze jankend in een hoek. Toen keek de robot naar hen. Hij scheen hen met zijn blik te willen door boren. De jongens kregen een onbe haaglijk gevoel. En dan dat pistool, zo een hadden ze nog nooit gezien. Hoe zou dat in 's hemelsnaam werken. Wel de jongens zouden het gauw ge noeg weten. De robot kwam als maar dichter bij. Frits was de eerste van de zes die een stap achteruit deed. Toen volgden de anderen ook. Plots scheen de robot ongeduldig te worden. Zijn ijzeren vinger gleed naar de trekker. „Nee", gilde Frits. Hij sloeg de handen voor de ogen. De anderen zagen dat de robot de trekker overhaal de en dat er een dunne rooksliert uit de loop kwam. Toen zonken allen weg in diepe bewusteloosheid. Toen ze weer bijkwamen bevonden ze zich in een heel andere ruimte. Hoe lang hadden ze bewusteloos gelegen? Niemand die er antwoord op kon geven, f i Hoewel er geen ramen in deze ruimte waren was het er toch erg licht. En ze zagen geen lampen. En dan, hoe war ren ze in deze kamer gekomen? Ner gens zagen ze iets dat op een deur leek. Opeens een kreet van Piet. „Frits is weg". Allen keken verschrikt op. In alle opwinding hadden ze het niet eens gemerkt. „Stil", riep Bas. Ze hoorden een zacht geronk. „We vliegen", riep Henk. „Ook dat nog", zuchtte Bas. „Frits weg en we vliegen". Inderdaad, ze vlogen. Een onbeken de bestemming tegemoet René Verster (11 jaar) Breda Ik kon mijn ogen bijna niet geloven deze week. Zoveel inzendingen voor on ze wedstrijd waren er binnengekomen; net ene verhaal nog spannender dan het andere. Het was heel moeilijk om het beste vervolg uit te kiezen. Som mige kinderen schreven een heel mooi verhaal. Dat zij toch niet gewonnen hebben komt omdat zij het verhaal lp moeilijk gemaakt hebben, zo moei lijk dat het voor de andere kinderen niet zo eenvoudig zou zijn om hier weer een vervolg op te maken. De prijswinnaar deze week is de elf jarige René Verster uit Breda. René is echter vergeten om zijn adres vol uit onder zijn verhaal te zetten. Laat je me dat nog even weten René, dan 'zal ik je prijs zo gauw mogelijk op sturen. Zo dan gaan we nu weer beginnen met het nieuwe vervolg. Wat zal er verder met De Grote Zes, die in pijl snelle vaart een onbekende bestem ming tegemoet gaan, gebeuren. Zul len ze op de maan landen? En zullen z? eindelijk hc-ren waarom ze door de maanmannen gevangen genomen zijn? Laat je fantasie weer eens werken en schrijf een vervolg op het verhaal van René. Het beste vervolg wordt volgen de week weer met een boek beloond Bovendien kunnen alle kinderen die in onze wedstrijd een prijs gewonnen hebben nog op een andere manier in de krant komen. Zo mogisin hun foto en een klein verhaaltje over zichzelf opsturen en als de wedstrijd afgelopen is zet ik al die foto's en de verhaaltjes, waarin ze iets over zichzelf vertellen, in de krant. Lijkt je dat niet fijn, om met foto in de krant te komen. Alle kinderen tussen zes en dertien jaar mogen meedoen. Het vervolg moet ui terlijk maandagmiddag bij Dagblad De Stem in Breda binnen zijn. Veel succes ermee. JOSE, Er waren eens drie boeven. Ze wonen midden in een bos. Ze heten: Pik, Dik en Dok. Het waren vreselijke boeven. Op een avond zei Dik: „Zeg. ik heb honger." „Kom op", zei Dok, „ik ga er op uit". Daar liepen ze, Pik, Dik en Dok. Ze gingen naar het dorp. Daar zagen ze al een huisje. „Ik ga me even ver bergen", zei Pik. „Ik ook", zei Dok. „Maar ik heb honger", riep Dik. „Dan ga jij maar alleen!" „Pffff jullie durven niet", zei Dik. „Niet durven", riep Dok. „Ik durf van alles". „En ik nog meer", riep Pik. „Kom dan mee". Het was al avond. Overal gingen de lichten uit. Ze slopen door de struiken. Ze waren er bijna. „Ha", zei Dik, „lek ker eten!" „Ssst stil zijn", fluisterde Dok. „Ik steel ook nog wat geld", zei Pik. Daar waren ze bij de deur. Pik haal de een stel sleutels uit zijn zak. Hij moest ze allemaal een voor een erin ste ken. Het was al twaalf uur toen Pik het sleuteltje gevonden had. Krak, krak daar sprong het slot open. Ze gingen naai- binnen, want ze wisten dat de man en de vrouw geen hond hadden. Do mensen die daar v/oonden waren erg gierig. Pik, Dok en Dik gingen stil de kamer binnen. Ze hadden alles bij zich: beitel, hamer, spijkers en zakken. Dik zag de kast met eten. „Ha, geef me de beitel". Hij brak ze open. Hij pakte een zak en stopte al het lekkere eten in de zak. Pik zag een brandkast. „Geef me de beitel en de hamer". Krak, krak, krak. De man en de vrouw schrokken wakker. Ze durfden niet naar beneden te gaan. De brandkast was open. Pik pakte al het geld eruit Ze wilden net weggaan, toen Dok schrok. „Ik heb de spijkers vergeten", zei hij. De man van het huis waagde zich eindelijk naar beneden. Hij nam een zakje spijkers mee. De man ging langs de achterdeur naar buiten. Pik, Dok en Dik zaten in angst. De boer <rtat was de man) had de spijkers voor de deur uitgestrooid. Hij ging weer langs de achterdeur naar 'binnen, sloop stil de slaapkamer binnen en stapte in bed. Pik had het sleuteltje in zijn an dere zak gestopt Krak. krak. krak' „Au! Moeder", gilde Pik en liet van schrik de zak met geld vallen. „Help'" gilde Dik en liet van schrik de zak met eten vallen. „Ha ha ha ha!" lachte Dok. „Domoren, kijk ze nou eens zitten. Au au au!" gilde Dok. Daar kwam de nachtwacht aan. „Kijk eens aan", lachte de nachtwacht, „dat zijn warempel Pik, Dik en Dok de ge vaarlijke boeven". Alle drie nam hij ze gevangen en bracht ze in de cel. De zak met geld en het eten werden aan de boer en de boerin terug gebracht. Grace Gosens (9 jaar) J. v. d. Heydenstraat 4 Breda Erna van Boxtel, Proosterweg 1, Oosterhout Rini Dado, v. Voorst tot Voorststraat 16, Bre*,~

de Stem | 1965 | | pagina 13