Gemeentebestuur Loenen buiten het boekje MERKWAARDIG PROBLEEM IN BELGIE: Woningnood met 90.000 lege huizen Het was feest in Heerenveen SUCROSA Rome was onrechtvaardig voor prof. mr. Duynstee Het weer in EUROPA erdag VEERTIG INWONERS BESCHULDIGEN B3 komt er wel Zuid-Vietnam verliest in slag 550 man Dirk B. blijft moord op reder ontkennen NEDERLANDSE VROUW VERSLIJT PER JAAR RUIM 36 NYLONS Europese Unie: Gezamenlijke wapenproduktie Vrouwen in de strijd Woningbouw Initiatief toegang vrij 1085.- Eis voor messteek met carnaval: negen maanden Klacht naar G.S. Dreigen Woonschip INDONESISCHE INFILTRANTEN GEVANGEN Adelbert vraagt openlijk eerherstel: AARDAPPELPROBLEMEN Pastorale Gids nieuwe vorm van informatie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 JUNI 1965 TV°n17 uur Het edele matertaol van I deze geloogd eiken eetkamer komt door I beheerste vormgeving [voortreffelijk tot zijn I recht. De robuuste uit» J voering verleent het geheel de glans van feodale kastelen. 11635.- Moderne teak eetka- mer. Een uitzonder!ij» i ke klasse.' Straklijnig, I functioneel o.a. door i de met skcileder be- klede heerlijk zittende stoelen. In net riante v/andmeubel vindt U i een énorme bergruim te, ingedeeld naarge-, bruiksbestemming. 11225.- Bijpassende barkast: 345.- r, M Klassieke, noten, "Queen Anne'-huiska- mer,voorde liefhebber* van het stijlmeubel een lp rijk bezit. Sierlijk ge* lijnd, het edele mate- riaal subliem verwerkt. Prachtig dressoir met III o.a. drie laden, tafel III met tuimelblad en vier elegante stoelen met j moquette-bekleding: 1145.- 4 "Windsoreen uit Engeland afkomstig® stijl. Slavonisch edel ei ken werd voor deza gedistingeerde eetka- mer verwerkt tot een constructief en artis» tiek feilloze creatie. De "broodkast", roy- aal van afmetingen en eJ; weloverdacht van inde- ling, is gedecoreerd met prachtig gesneden panelen. UTRECHT (ANP) Het dames- Icouseflverbruik in Nederland liep in 1964 op tot 81 miljoen paar. Dit be tekent. dat elke Nederlandse vrouw van beven de veertien jaar in 1964 niet minder dan 18.2 paar nylons kocht. Hiervan was bijna 80 pet. naadloos. Dit zei gisteren dr. C. N. F. Swarttouw, directeur van het bu reau van de vereniging van tricot, cn kousenfabrikanten op een bijeenkomst van de vereniging in Utrecht. Van 1963 op 1964 steeg het tricot verbruik in Nederland mft 108 mil joen gulden tot 722 miljoen gulden, aldus dr. Swarltouw. Deze groei van de consumptie is opvallend, als men in aanmerking neemt, dat er in het •voorafgaande jaar al een stijging van liefst 144 miljoen gulden was opgetre den. De cijfers van de laatste jaren demonstreren volgens hem de enor me dynamiek in deze jongste tak van de texttielindustrie, die steeds meer een eigen weg gaat met een verbruikstoename. die sterk afwijkt van het landelijke gemiddelde van het textielverbruik. Welvaart en vrije tijd, zei dl'. Swarttouw. doen ook de vraag naar tricot pullovers, vesten en sportkle- ding in snel tempo stijgen. Door een toename van twee en een half mil joen stuks groeide het verbruik in 1964 tot ruim 24 miljoen. De gun stige resultaten van 1964 werden be- rpikt met een personeelssterkte, die al jarenlang onveranderd 18.000 werkne mers bedraagt. O MAASTRICHT (ANP) De officier bfj de rechtbank te Maastricht heeft gis teren wegens bedreiging gericht tegen het leven negen maanden celstraf gevor derd tegen de 20-,jarige vleesvervoerder Johannes R. uit Maastricht. Deze wordt ervan verdacht tijdens carnaval in de nacht van 28 februari op 1 maart op een binnenplaats van een café een man met een broodmes in het hart te heb ben gestoken. Het slachtoffer liep een vier centi meter diepe snee in het hart op. De ge rechtsarts verklaarde als getuige-deskun dige, dat het een medisch wonrier was dat hef slachtoffer deze verwonding had overleefd. J. R. wordt in de rapporten beschre ven als een vredelievende en gunstig be kend staande jongeman. De officier van justitie hield bij de bepaling van de strafmaat bovendien rekening met het feit, dat de verdachte mede onder in vloed van 30 a 40 drankjes en getergd door het aggressieve optreden van het groepje mensen waarin het slachtoffer verkeerde, in een psychiatrische uit zonderingstoestand' was geraakt. De verdachte hield tijdens de zitting vol dat hij zijn belager slechts door het zwaaien met het mes had willen verjagen. De uitspraak is op 15 juni. UTRECHT (ANP) Ongeveer 40 inwoners van Loenen aan de Vecht (Utrecht) hebben bij Gede puteerde Staten van Utrecht een ernstige aanklacht ingediend tegen het gemeentebestuur van Loenen en met name tegen de wethouder- locoburgemeester, de heer C. van den Berg, en de gemeentesecreta ris, de heer R. W. T. Verschuur. Dezen hebben zich, volgens de ondertekenaars van het rekest, een gedragstechniek aangemeten, die hen de grenzen van de wet en van goed algemeen bestuur herhaalde lijk heeft doen overschrijden. In de brief aan Gedeputeerde Staten wordt onder meer gesproken over ,,de- tournement de pouvoir" en intimidatie. G.S. wordt verzocht, een onderzoek in te stellen naar het gedrag van de wet houder en de secretaris. De Loenenaren verwijten de wethou der onder meer misbruik van zijn po sitie ten eigen bate, een verwijt, dat zij aan de hand van enkele voorbeel den toelichten. MAASTRICHT (A.N.P.) De 32-jarige vertegenwoordiger E. H. uit Schaersber- gen, die op 1 maart tijdens een carnavals feest in een café in Kerkrade met een pistool de 16-jarige scholier Wilhelmus Senster uit Kerkrade in de schouder schoot, is dinsdag door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 3 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. De officier van justitie had veertien da gen geleden anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek geëist. Gedeputeerde Staten worden er ver der van op de hoogte gesteld, dat het de gehele gemeenschap van Loenen bij zonder heeft verbaasd, dat wethouder Van den Berg vergunning heeft gekre gen voor het bouwen van een modern huls °P de Vechtoever, waar al sinds vele jaren niet meer nieuw mag worden gebouwd. Bovendien zou voor het reali seren van de bouwplannen van de wet houder een niet onaanzienlijk stuk wa ter zijn gedempt en een begroeid eiland je vernietigd. Gemeentesecretaris Ver schuur zou in een huis van de gemeen te wonen waarvan de door de huurad viescommissie vastgestelde huur niet meer-is herzien nadat op gemeentekos- ten voor ongeveer 20.000 gulden aan de woning is verbouwd. ,,Man weg. schip weg", zou volgens de onderteksnaars van het rekest, het motto zijn waarmee in Loenen het woon- schepenbeleid wordt gevoerd. In verschil, lende van de twaalf voorbeelden die aan het rekest zijn toegevoegd, wordt uit eengezet dat dit ernstige financiële con sequenties kan hebben voor degenen, die Loenen willen verlaten maar hun woon ark niet voor een redelijke prijs kun nen verkopen omdat de nieuwe eige naar geen ligvergunning meer krijgt.. Een van deze gedupeerden, de bser M. van Till, zei, dat het gemeentelijk be leid hem een schade van 20.000 gulden berokkent. Hij ligt sinds 1958 met een woonark in de gemeente. In 1964 nam hij een functie in Twente aan. Zijn woon ark is praktisch niets waard zonder lig vergunning en de verschillende gegadig den durven de koop niet aan omdat hun die vergunning wordt geweigerd. ..Dit is een vorm van onteigening dooi de gemeente, zonder schadevergoeding", aldus de heer Van Till. dit jaar kreeg de heer Vos een brief van het "gemeentebestdur waarin hem werd opgedragen, zijn woonschip op nieuw te koop aan te bieden. Het gaat buitsn elke norm, aldus het rekest, wanneer een wethouder aan de hand van de prijs gaat bepa len wie wel of wie nit eigenaar van een woonark mag word nn daarbijee een woonark mag worden en daarbij door intimidatie tracht, een oude heer tot juridisch onjuiste handelingen te bewegen. Andere grieven die in het verzoek schrift naar voren zijn gebracht: de wethouder zou in verschillende geval len (inschrijving koop schoolgebouw, vergunning ligplaats woonarken), fa milieleden hebben bevoordeeld en het gemeentebestuur zou zich herhaalde malen niet aan afspraken houden, ge dane toezeggingen ontkennen, persoon lijk gebrachte verzoekschriften en aan vragen niet hebben ontvangen, enz. Directe aanleiding tot het indienen van het rekest bij Gedeputeerde Staten is een aangetekende brief van burge meester .en scretaris, die een aantal woon arkbewoners twee Weken geleden heeft ontvangen. De bewoners worden in deze brief gesommeerd, voor 4 juni aanstaande ligplaats te kiezen aan de gemeentelijke ligplaats aan de Angstel- cade, óf met hun schip naar elders te vertrekkes. Als -zij hieraan niet voldoen, zal hun ark worden weggesleept. De Angstelkade voldoet volgens de adressanten in geen enkel opzicht aan redelijke eisen, met name ten aanzien van de drinkwater en elektriciteitsvoor ziening en de mogelijke bereikbaarheid voor de brandweer. De aanlegplaats is een smal dijkje, waar, aldus het rekest, van het polderbestuur zlsfs geen paal in de grond geslagen mag worden, laat staan een drinkwaterpomp. Het dreigen met het wegslepen uit de gemeente noemen de adressanten, ge zien het bepaalde in artikel 31 van de woonwagen- en woonschepenwct, een vorm van intimidatie, die van een ge meentelijke overheid niet verwacht mag worden. Het gaat niet aan, zo stellen de onder tekenaars. een groep burgers (elf pro cent van de bevolking van Loenen) met. een perunestreek tot bezitlozen en rchte- lozen te verklaren. Zij halen nog een uitspraak aan van mej. G.A. Stolp, oud-lid van de sociale commissie, die heeft ge zegd da he tt commissie. die heeft gezegd dat het woonarkbeleid de bedoeling heeft, het de arkbewoners die vertrekken zo moei lijk te maken hun schip te verkopen, (Advertentie') 't Is natuurlijk niet zo, dat reclame-, pers- en televisiemensen uitsluitend b3 drinken - dat niet. d'r wil ook nog wel eens een whisky genomen worden. Toch moet u B3 in het vizier houden. Die pure vruchten sappen hébben wat: smaak! Er is appelsap, jus d'orange, tomatensap, tomatencocktail, druivensap wit en druivensap rood. Lekker hoor! Ud. B3 - das pas puur sap. B3 fruitsappen-3 x beter In de .aanklacht" wordt ook gezegd dat de wethouder tegen woningwetprijs twee percelen woningbouwgrbnd heeft aangeboden aan een particulier, buiten medeweten van de gemeenteraad. Een ander geval dat hun ontstemming treeft gewekt is dat van de familie Schipper, die schriftelijk toestemming kreeg van burgemeester en secretaris om uit de ..ter plaatse aanwezige lega le voorraad" een woonark te kopen. De heer Schipper sloot daartoe een voorlo pig koopcontract met de heer Vos. Wet houder Van den Berg vond de prijs van de woonark echter te laag voor de heer Schipper en beter geschikt voor een woningzoekende in Loenen. In april van dat zij hun ark tegen een lage prijs overdoen aan woningzoekende inwoners van Loenen en daarmee de woningnood in Loenen heLpen verlichten. Dit betekent, aldus het rekest, dat de gemeente be zig is, de woningnood te verminderen op kosten van burgers, die door de ge meente in een dwangpositie zijn ge bracht. Het gemeentebestuur zei in een commu niqué o.m. met verbazing kennis te heb ben genomen van persverslagen over de tegen dit bestuur ingediende klacht. „De ze klacht is volkomen ongegrond en is in strijd met de feiten. De woonschepenpro blemen zijn in Loenen zeer groot. Een aantal eigenaaren hebben in de Vecht en omgeving zonder enige vergunning een ligplaats gekozen. Het gemeentebestuur was verplicht maatregelen te nemen. Deze aanschrijving is in overeenstemming met de wettelijke bepalingen," aldus b. en w. Zij zegt voorts dat bij het verlenen van een ligplaatsver gunning e enzo rechtvaardig mogelijk be leid wordt gevoerd. De zaak van de heer De Schipper is nog steeds niet afgedaan. De burgemeester deelt nog mede, dat noch de wethouder noch de secretaris zich aan een overschrijding van wettelijke grenzen of grenzen van goed fatsoen in hun ambtsperiode hebben schuldig ge maakt. terwijl hem geen feiten bekend zijn, flie op een dergelijke houding in het verleden wijzen. KOEALA LOEMPOER (U.P.I.) Na drie dagen van schermutselingen en luchtaanvallen hebben 13 Indonesische in filtranten zich aan Maleisische veilig heidstroepen overgegeven en is een 14e infiltrant gedood. Voor zover bekend is het de eerste groep Indonesische infiltranten sinds 6 maart. De infiltranten, waarvan het aan tal niet bekend is. waren zwaar bewa pend en droegen camouflage-uniformen. Zij moeten zondag in het dun bevolkte kustgebied van Johore, 18 km ten oosten van Singapore, aan land zijn gegaan. De infiltranten lieten patronen, hand granaten cn veldzakken achter. De op sporingsactie wordt voortgezet. (Van onze redactie binnenland) PARIJS Het parlement van de West europese Unie heeft unaniem verklaard dat de Europese bewapeningsindustrie moeten gaan samenwerken, om steeds verder achterop te raken bij Amerikaanse industrie. Het gevaar bestaat, aldus het parle ment, dat de Europese industrie, bij ge brek aan eigen ontwikkelings- en onder- zoekmogelijkheden op grond van militaire opdrachten, op den duur alleen nog met Amerikaanse licenties en patenten 1 kunnen werken. Frankrijk en Groot-Brittannië zijn op het ogenblik de enige landen in West- Europa die een voldoende deel van hun defensiebegroting besteden voor weten schappelijk onderzoek, waarvan hun in dustrie als geheel profiteert, zo verklaart een rapport van de defensiecommissie van het parlement der Westeuropese Unie, dat dinsdag met algemene stemmen door dit parlement in Parijs is goedgekeurd Frankrijk en Engeland trekken respec tievelijk 12,5 en 13 procent van de defen siebegroting hiervoor uit (Nederland slechts 0,8). De Duitse afgevaardigde Berkhan be toogde, dat de kosten zo zeer gestegen zullen zijn, dat geen enkel van de Euro pese landen meer zelfstandig, doeltref fende strijdkrachten op de been zal kun- nen houden. Hij vreesde dat dit bepaalde Europese landen zelfs zal kunnen dwin gen tot politieke neutraliteit. zal niet de (Van onze redactie buitenland) SAIGON/PEKING De grote slag in het gebied van Quang Ngai is op een nederlaag van de Zuid- vietnamese troepen uitgelopen. De bevelhebber in het betrokken ge bied verklaarde dinsdag, dat twee bataljons elite-troepen zijn ver nietigd. Het aantal doden,, gewon den en vermisten aan Zuidvietna- mese zijde wordt voorlopig geschat op minstens 550 man. Een vliegtuig van de Amerikaanse ze vende vloot is by een aanval op een ran geerstation in Noord-Vietnaam neerge schoten. De vlieger kon worden gered In totaal hebben Amerikaanse vliegtuigen gisteren vier aanvallen op Noordvietna- mese doelen uitgevoerd. Het Zuidviebnamese lege rachtervolgt de Vietcong-troepen, die zich na hevige ge vechten bij Quang Ngai in de richting van de bergen terugtrekken. Amerikaanse vliegtuigen blijven deze troepen aanval len. Het gelukte een eenheid van de Viet- comg de stad Quang Ngai binnen te drin gen en enkele bommen tot ontploffing te brengen. Er vielen geen slachtoffers. In het Pekingse Volksdagblad is ge dreigd dat de Noordvietnamese steun aan de opstandelingen in Zuid-Viétnam niet meer aan beperkingen onderhevig is. In Bangkok heeft de opperbevelhebber van de Laotiaamse strijdkrachten ver klaard dat enkele „Chinese militaire een heden" Laos zijn binnengekomen om de communistische Pathet Lao te helpen. Ook zouden Noord Vietnamese eenheden zich op Laotiaains gebied gereed houden om Zuid-Vietnam binnen te trekken. SAIGON De Zuidvietnrmese vrouw met haar strohoed en juk contrasteert wel heel sterk met haar landgenotes, die in de oplei ding zijn bij het onlangs ingestel de vrouwenkorps. Zij zullen als tolken, kantoorbedienden en typis tes worden ingezet in de strijd te gen de Vietnam, opdat geen man kracht verloren gaat. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Westeuropese landen pogen elkaar de loef af te steken met hun sociale politiek. Geen enkele regering, geen enkele partij of zij marcheert onder de vlag van de sociale vooruitgang. En nochtans blijft zo goed als elk land in gebreke als het er op aankomt, behoorlijke woongelegenheid te garanderen aan de kinderrijke ge zinnen. In een Vlaamse krant werd onlangs een zeer kenschetsende lezersbrief afge drukt. Een hertrouwd weduwnaar, met negen kinderen, schreef: „Het spreekt vanzelf dat het niet gemakkelijk is een groot gezin een fatsoenlijk onderdak te verschaffen. Sedert 1959 schrijf ik dan ook van de ene minister naar de andere om een tegemoetkoming inzake huisves ting te krijgen. Maar tot nu toe heb ik geen. resultaat bereikt. Om maar van twee gemeenten te spreken, Everen en Schaarbeek: te Everen werd mij meege deeld dat de beschikbare woningen te klein waren voor negen kinderen. Te Schaarbeek zei men mij dat er reeds 900 gezinnen vóór het mijne in aanmerking kwamen. En daarmee kon ik het doen". Jammer genoeg verkeren in Belgie vele kinderrijke gezinnen in dezelfde situatie, ondanks het feit dat er volgens statisti sche gegevens bijna 90.000 woningen leeg staan. Het grootste gedeelte van die wo ningen beantwoordt echter niet aan de hedendaagse normen van hygiëne en com fort. Van de 3,2 miljoen woningen in België zouden er 416.000 moeten worden gesloopt, terwijl 608.000 andere woningen als onbewoonbaar worden aangemerkt. Volgens een recente studie is de helft van de Belgische woningen ouder dan 69 jaar. Het ligt voor de hand dat derge lijke woningen in de regel niet in aan- merking komen voor huisvesting van grote gezinnen. Wordt er dan in België niet aan sociale woningbouw gedaan? Toch wel: er is de Nationale Maatschappij voor de Huisves ting, de Nationale Maatschappij voor Klein Landeigendom en de Wet De Taeye, die de sociale woningbouw door particu lieren aanmoedigt. Bij de Nationale Maat schappij voor de Huisvesting zijn niet minder dan 300 vennootschappen aange sloten, die zich allemaal bezighouden met de bouw van sociale woningen. Voor de kinderrijke gezinnen is er bovendien een Woningfonds, onder toezicht van de „Bond van Jonge en Grote Gezinnen". De concrete resultaten van de activi teiten dezer instellingen blijven helaas aan de schamele kant. De Nationale Maatschappij voor de Huisvesting gaf vo rig boekjaar slechts 7000 woningen in aanbesteding. De meeste van die wonin gen, evenals de woningen die gebouwd worden door de Nationale Maatschappij voor Klein Landeigendom, worden be trokken door jonge gezinnen. In de regel tellen die woningen echter niet meer dan drie (kleine) slaapkamers, en ook de oppervlakte van living, keuken, berg ruimte enz., maken deze woningen slechts geschikt voor maximum 6 personen, t.t.z. voor een gezin met vier kinderen. In de particuliere appartements- bouw is het nog erger gesteld. De appartementen die door bouwonder nemingen te huur of te koop wor den aangeboden, zyn meestal zeer comfortabel en ook erg duur, maar veelal hebben zij slechts twee slaap kamers. Gezinnen met meer dan twee kinderen kunnen er bijgevolg niet te recht. Hoe groot de behoefte in België aan comfortabele woningen voor kinderrijke gezinnen is, wordt uiteraard door geen enkel cijfer precies weergegeven. Wel weet men dat er van de ruim 3 miljoen gezinnen die België telt, er 424.200, ofwel 14 procent zijn met vier èn meer kinde ren. In 147.000 gezinnen zijn die kin deren jonger dan 18 jaar. Het Woningfonds van de Bond van Jonge en Grote Gezinnen doet wat bin nen haar bereik ligt om aan de vraag te beantwoorden. Blijkens het laatste jaar verslag werden in 1964 door dit Wo ningfonds 1699 leningen tegen lage inte restvoet (degressief naar gelang het aan tal kinderen) toegekend, voor een glo baal bedrag van 427.200.000 B. fr. of zo wat 30.520.000 gulden, wat neerkomt op een gemiddelde per lening van 272.800 B. fr. of zo wat 19.500 gulden. Dank zij deze tussenkomst konden in 1964 in de nieuwgebouwde woningen gemiddeld 7,5 personen degelijk worden gehuisvest, met een totaal van 12.735 personen. In ,dit aantal vormen de kinderen natuurlijk de overgrote meerderheid, nl. 4746 jongens en 4440 meisjes. De-leningen die in de laatste vijf jaar door het Woningfonds werden toegestaan, bezorgden een betere woongelegenheid aan 56.000 personen, on der wie 40.000 kinderen. Een verheugen de vaststelling is dat de financiële last, die deze gezinnen op zich hebben geno men, verdere kinderzegen niet in de weg staat. Het is goed om te weten dat ook bui tenlanders onder bepaalde voorwaarden een beroep kunnen doen op het Woning fonds van de Bond van Jonge en Grote Gezinnen: onder de 1699 gezinnen die in 1964 een lening ontvingen, waren 97 ge zinnen van buitenlandse arbeiders. Zo kregen 73 Italiaanse gezinnen 17 mil joen B. fr. en twaalf Nederlandse ge zinnen 3,6 miljoen B. Ir. Deze twaalf Ne derlandse gezinnen tellen samen 103 ge zinsleden. Volgens de statistische gegevens van het Woningfonds kwamen van de kinder rijke gezinnen die de laatste tien jaar door bemiddeling van de bond werden gehuisvest 10 procent uit onhygiënische, ongezonde, vochtige woongelegenheden, 36 procent uit overbevolkte en 12 pro cent uit uiterst overbevolkte woongele genheden. Iets minder dan 75 procent waren huurders vóór het toekennen van de bouwlening. Over het algemeen wor den de leningen aangegaan voor een loop tijd van 20 tot 24 jaar (53 procent), maar in ruim 21 procent der gevallen betekent zulks een gemiddeld maandgeld tussen 1501 en 2000 B. fr. Naast de lage interestvoeten geniet het merendeel van deze bouwende gezinnen premies vanwege het rijk, de provincie en de gemeente, van gemiddeld 55.000 tot 66.000 B. fr., naar gelang de categorie van de gemeenten. Toelagen van een derge lijke omvang zijn zeker niet te versma den, want zij vertegenwoordigen voor de gezinnen een waarde van ongeveer 10 procent van de kostprijs van nieuwbouw (plus grond) of de aankoop van een wo ning. Van 1963 tot 1964 steeg de gemiddelde kostprijs van bouwgronden in België met bijna 13 procent. Deze stijgingen beïnvloeden het indivi duele bouwen op zeer ongunstige wijze, omdat de prijsstijgingen niet gevolgd worden door een evenredige verhoging van de premies, wat wil zeggen dat de woningbouwers een toenemend beroep moeten doen op hun persoonlijke midde len. Geen wonder dat in België (ook de politieke partijen) steeds krachtiger stemmen opgaan om paal en perk te stellen aan de grondspeculaties, om de inkomsten- en leningsplafonds te verho gen en de thans toegewezen premies te vermeerderen met 20 procent voor het eerste, 30 procent voor het tweede, 40 procent voor het derde en de volgende kinderen. (Advertentie) Een Sunil was-team zorgde voor een verrassing bij mevrouw W. de Jong, Pres.Kennedylaan 16, Heerenveen. Mevrouw de Jong is een huisvrouw die haar vak verstaat en die hoge eisen aan haar was stelt. Maar dit werd een waar witte-was- feestMevrouw de Jong zag duide lijk het verschil, nog nooit was haar was zó wit. Neem zélf ook deze wasproef. Sunil met ultra-waswer- king geeft het hoogste wit. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In het juist versche nen juni-nummer van de Slnt-Adelbert- vereniging wordt onbehagen uitgespro ken over het zwijgen rond prof. mr. W. J.A.J. Duynstee c.s.s.r., die sedert 10 april weer verblijft in het klooster De Nebo te Groesbeek, na daar gedurende tien jaar niet te hebben mogen komen Prof. Duynstee werd in 1957 overge plaatst naar Rome, nadat hij (het slacht offer was geworden van de verdenkin gen van een anonieme autoriteit in Ro me. Tegsn hem werd nimmer een for mele beschuldiging ingebracht, noch ook werden de theoriën, die hij als man van de wetenschap tot zijn overtuiging had gemaakt, wetenschappelijk bestreden. Later in 1960 kreeg hij toestem ming zich in Amsterdam te vestigen. Nijmegen bleef verboden terrein voor hem. Adelbert vraagt zich af, of de rehabi litatie van deze integere wetenschaps man in alle stilte had moeten geschie den, zoals nu gèbeiïrd is. Van de op hem geworpen blaam is hij nimmer pu bliekelijk gezuiverd. Lof is hem nooit toegezwaaid, ofschoon hij die omgetwij feld heeft verdiend. Het denken en wer ken van Duynstee is gericht op het wel zijn van de naaste. De gedragslijn van Rome, ten opzichte van prof. Duyn stee is onrechtvaardig en getuigt van ge brek aan stijl, van^nghartigheid en van ROTTERDAM (ANP) De 56-jarige bosarbeider Dirk B. uit Rockanje blijft ontkennen vorige week de Rotterdamse reder en grootgrondbezitter James van Hoey Smith om het leven te hebben ge bracht. De verhoren door de officier van justitie en de rechter-commissaris lever den tot nu toe geen enkel resultaat. Dirk B. blijft volhouden zijn werkge ver de bewuste dag noch gezien noch gesproken te hebben. Hij zit thans opge sloten in het Huis van Bewaring in Rotterdam. Het feit, dat men in het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag bloedsporen op de werkkleding van B. heeft aangetroffen zegt op zich ^elf nog niets. Indien men echter kan aantonen, dat dit bloed afkomstig is van het slacht offer datn beschikt de justitie over nog een belangrijke aanwijzing in de rich ting van B. Een groot deel van het onderzoek con centreert zich nog steeds op het land goed Strypemonde'waar de heer van Hoey Smith met veertien messteken om het leven werd gebracht. Met behulp van speurhonden en mijndetectors zoekt men nog steeds naar het wapen, ver moedelijk een mes, waarmee de daad werd gepleegd. (rapporten van gisteravond 19 uur) weer max. temp Helsinki licht bew. 16 Stockholm mbew. 20 Oslo zw. bew. 18 Kopenhager licht bew. 16 Aberdeen zw. bew. 14 Londen zw. bew. 14 Amsterdam half bew. 19 Brussel regen 16 Luxemburg regen 11 Parijs onbew. 15 Bordeaux ialf bew. x Grenoble zw. bew; 17 Nice onbew. 21 Berlijn regen 13 Frankfort regen 13 München :w. bew. 12 Zürich Licht bew. 15 Genèvn zw. bew. 16 Locarno licht bew. 18 Wenen zw. bew. 17 Innsbruck regen 15 Belgrado half bew. 27 Athene licht bew. 28 Rome onbew. 22 Barcelona licht bew. 19 Madrid half bew. 27 Mallorca licht bew. 25 Lissabon geen bew. 25 gemis aan respect voor een persoon van iemand anders. Het artikel in Adelbert besluit: Opgevoed in de leer, dat wij plaats vervangend eerherstel kunnen brengen voor degenen, die, hoewel daartoe ver plicht, daarmee in gebreke blijven, doen wij dat jegens Duynstee, door openlijke en dankbaar te verwijlen bij zijn persoon en zijn werk en door daar van openlijk te laten blijken". (Advertentie) U brengt misschien als zovelen iedere dag aardappelen als hoofdge recht op tafel. Maar wat nu? De goede aardappelen zijn schaars en peperduur en de andere aardappelen slecht van kwaliteit. Maar dat hindert niet. Maakt u maar eens kennis met hèt hoofdge recht van nu en van de toekomst: Honig- macaroni en spaghetti Altijd Volop ver krijgbaar. niet duur en geen seizoen heeft vat op de overheerlijke kwaliteit. En wat 'nmogelijkheden! U kunt een macaroni- of spaghetti-schotel zo pittig, zo kruidig maken als u wilt. U kunt vlees toevoegen of fijne groenteof fantaseert u zelf maar iets, geleid door het nieuwe Honig receptenboek met 120 macaroni- en spaghettirecepten. U zult zien, dat het eigenlijk niet zo erg is, dat de aardappelen nu slecht zijn! Bestel zo het receptenboek: „Uit de HONIG keuken no. 1 1. Plak op een briefkaart een plus merkje van een gezinspak Honig Macaroni of Spaghetti. 2. Frankeer 75 et. aan postzegels extra. 3. Vermeld duidelijk naam en adres. Zend de kaart aan: HONIG keuken. Postbus 45 D, Koog a/d Zaan. 4. Per briefkaart slechts één boekje aan vragen ROTTERDAM De bisschoppen heb ben alle zielzorgers in Nederland op de hoogte gesteld van een initiatief met be trekking tot gecoördineerde en regelma tige informatie omtreht alles wat gaande is op het brede terrein van de zielzorg. Zij hebben besloten tot invoering van een „Pastorale Gids". Deze gids zal voor iedere individuele werker in de ziel zorg en het apostolaat in een gemakkelijk en hanteerbaar systeem overzichtelijke en samenvattende informaties moeten ge ven, die voor de directe en actuele uit oefening van hun taak nodig zijn. De „Pastorale Gids" zal verschijnen in een losbladig systeem volgens overzich telijke en praktisch hanteerbare rubrieks indeling. Tijdens de produktie van de op- bergbanden gedurende de zomermaanden worden redactioneel de eerste zes infor matiesets van dit jaar gereedgemaakt. Deze verschijnen begin september en worden nadien maandelijks aangevuld. De „Pastorale Gids" is niet voorbe houden voor priesters, maar ook ter be schikking van de kloosterlingen en van de leken die in de zielzorg en het apos tolaat medewerken. (Advertentie) RiQéén saccharine!, In plaats van tulker. Goedgekeurd door deN.V.S. sonder saccharine, voor de sianke lijnl

de Stem | 1965 | | pagina 11