11 Wal BUDELSE VERTEGENWOORDIGER BEKENT: Ik doodde Corrie Hofman uit moordlust Ieder net kwartier televisie-reclame Nieuw slagveld in Vietnamese opstand SPEURTOCHT NAAR VERDWENEN JONGEN (13) ONTVANGER EN HELPER GEVONNIST Posttreinrover Wilson doodgepraat REGERING STELT VOOR: Autorijden na slaaptabletten óók strafbaar „psycholoog" Gemini-vlucht is te riskant en te overhaast DAGBLAD VOOR ZEELAND Chaamse fraude Kinderlokker randt kleuter aan VERWACHT OVERSPANNEN Doodstraf voor moordenaars Iraanse premier Kou houdt aan AMERIKAANS OFFENSIEF: Twee doden in Zeeuws verkeer Bochums deskundige i 103* JAARGANG No. 24906 Voor God. Koningin on Vaderland Uitgave i N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur i Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 PIN5DAG 4 JUNI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel. 22341 (o li|nenj. fostgiro 111 e 111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERhlEUZEN^IJsbaanstraat^24^elefoon^2601^—^OOSTBURG^Nieuwstraat^l^^ ■—ui nr-iir-Tirn■.'pnir.f (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase rechtbank heeft gisteren de ex-gemeenteontvanger van Chaam, J. R. (46), veroordeeld tot VA jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens verduistering en valsheid in geschrifte. De officier van justitie had eerder een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek tegen hem ge- eist. De 39-jarige Chaamse gemeenteambte naar J. K., medeplichtig aan de verduis teringen, werd veroordeeld tot 1% jaar met aftrek. Tegen hem was 2V2 jaar met aftrek geëist. R. heeft zich in de p.eriode van 1 ja nuari 1961 tot eind 1964 ten nadele van het comité wielerronde „De Acht van Chaam" en de gemeente Chaam een be drag van 125.000 toegeëigend. K. verkreeg door zijn praktijken een bedrag van 17.000. Door de knoeie rijen en vervalsingen werd in de ge- meentedaministratie van Chaam een complete chaos aangericht. Op de kritiek, die de officier van justitie bij de behandeling van de zaak op het toenmalige gemeentebestuur van Chaam heeft geuit, is tot heden van die zijde geen reactie gekomen. VENRAY (A.N.P.) Een man van veertig, die zich „ome Piet" noemde, heeft maandagmiddag in een bos bij Venray een vijfjarig meisje aangerand. Omstreeks twee uur lokte hij twee kin deren, die op weg waren naar de kleu terschool, mee in zijn auto onder hét voorwendsel hen konijntjes in het bos te laten zien. Het waren een jongen van zes jaar en zijn zusje van vijf. Na zijn daad heeft de man de kinderen langs de grote weg uit zijn auto gezet. (Van onze correspondente) EINDHOVEN Uit pure moordlust heeft de 24-jarige Jac. K. op 6 april van dit jaar de zesjarige Corrie Hofman uit Eindhoven gewurgd. Maandagmiddag werd de moordenaar, naar wie acht weken intensief werd gezocht, gearresteerd. Na een verhoor van tien minu ten legde K. een volledige bekentenis af. Hij verklaarde dat hij een behoefte voelde om te moorden. Hij had zelfs al het plan gehad een tweede moord te begaan. De Eindhovense recherche had een betrouwbare tip gekregen dat de moordenaar van Corrie Hofman tussen vier en zes uur maandag middag in een rode Volkswagen over de Boschdijk te Eindhoven zou rijden. Jac. K. werd daar gedwongen uit te stappen en in de auto van hoofdcommissaris v. d. Werf plaats te nemen. Op maandag 5 april heeft hij een twaalfjarige jongen aangehouden, maar die weigerde met hem mee te gaan. Dinsdags probeerde hij een vijftien jarige knaap mee te lokken, maar ook deze poging mislukte. Hij accepteerde wel het aanbod een sigaret te draaien. Wanneer een van deze jongens met K. was meegegaan, ozu -hij onherroepelijk vermoord zijn. Dat verklaarde K. tegen over de politie. Tenslotte probeerde hij het dinsdagmiddag tegen zes uur met het groepje van vier kleine kinderen, bij wie de twee broertjes Hofman. Hij koos het grootste jongetje Corrie, om dat hij het „zielig" vond een klein kind te vermoorden, zo was zijn uitleg tij dens het politieverhoor. Hij beloofde Corrie een eekhoorntje en niet, zoals eerder door de politie was gezegd, een haasje. Met het kind achterop fietste hij naar de hei. Bij de lage vliegdennen, waar de volgende morgen het lijk werd gevonden, heeft hij Corrie van achteren gegrepen en hem met beide handen ge wurgd door zijn keel dicht te knijpen. Het strottenhoofd werd niet gebroken, Toen hij geen levenstekenen meer voel de, heeft hij de bretel van het jongetje rond zijn hals geknoopt, om er zeker van te zijn dat zijn slachtoffertje dood was. Tijdens zijn afschuwelijke daad heeft hij zijn ogen gesloten gehouden om niets behoeven te zien. Daarna is hij naar huis gefietst, d.w.z. naar de Rochusstraat, in het stadsdeel ftraatum, waar hij in pension was. De ehuurde fiets liet hij bij een kerk in Strijp staan. Dezelfde avond belde hij vanuit een telefooncel tweemaal het Eindhovens Dagblad op om te zeggen dat Corrie Hofman uit de Tweede Krui- zemuntstraat ontvoerd was. 's Nachts belde hij nogmaals het politiebureau. De naam die hij zei had hij willekeurig uit het telefoonboek genomen. ETTEN-LEUR Met deze foto heeft Jos Pepping (12) uit Etten- Leur de eerste prijs gewonnen in een wedstrijd, die de Vereniging Nederlands Fabrikaat bij haar vijf tigjarig bestaan voor leerlingen van nijverheidsscholen heeft uit geschreven. Maandagmiddag om vier uur heeft hij uit handen van de inspecteur van het nijverheids onderwijs, de heer Henequin, in Eindhoven een waardebon van honderd gulden en een zilveren plaquette voor zijn school, de Et- tense Lt.s. Don Bosco, ontvangen. De opdracht was een foto te ma ken, die de beroepsvorming uit beeldde. Met negen andere jon gens van zijn school koos hij als onderwerp het lassen. Op de be kroonde foto staat rechts de heer Koevoets. leraar aan de Don Bos- co-l.t.s., met twee van zijn leer lingen. LONDEN (A.F.P.) In de Londen- se onderwereld doet hardnekkig het gerucht de ronde dat Charles Wilson, sleutellid van de bende die de overval op de posttrein Londen-Glasgow heeft uitgevoerd, door bendegenoten is ver moord. Dit zou geschied zijn door de zelfde misdadigers, die het mogelijk hebben gemaakt dat Wilson in augustus uit de gevangenis in Birmingham kon ontkomen. De bende zou hiervoor een bedrag van vierhonderdduizend dollar hebben over gehad. Wilson zou. volgens dit zelfde ge rucht, de enige zijn die weet (of wist) waar het leeuwedeel van de miljoenen buit is verborgen. De Engelse politie jaagt al negen maanden hardnekkig achter hem aan. Zolang Wilson niet dood of levend is gevonden, blijft de roofoverval op de posttrein de volle aandacht van de politie houden. Men acht het in politiekringen niet onmogelijk dat vrienden van Wilson valse berichten, in de trant van een moord, over hem in omloop brengen, in de hoop dat de politie dan de naspo ringen naar hem zal staken. In totaal heeft de politie 1600 tips binnen gekregen. Na zorgvuldig wegen bleven enkele potentiële verdachten over. onder wie Jac. K. Direct bewijs materiaal was er niet. K. werd wel door de politie gezocht in verband met ver duistering van auto's. Zaterdag ontving hij voor een gestolen auto nog 1900. De hoofdcommissaris wilde niet verkla ren hoe men te weten was gekomen dat de moordenaar maandag tussen vier en zes uur in een rode Volkswagen over de Boschdijk zou komen. De politie wist dat hij de moordenaar zou zijn, maar kende geen naam. Uit andere bronnen vernamen wij dat Jac. K. tegenover enkele jongens, die bij de politie overigens geen al te goe de naam hebben, had verklaard dat hij de moordenaar was van Corre Hofman en dat hij binnenkort weer een moord zou plegen. Deze jongens hebben on middellijk de politie gebeld en verteld dat K. het plan had om tussen vier en zes uur in een gehuurde rode Volkswa gen naar Eindhoven te rijden. De poli tie liet door een verkeerspatrouille alle wagens aanhouden en liet alle vrije we gen door rechercheurs bewaken. Drie motorrijders stonden klaar voor het ge val dat K. zou vluchten. De hoofdcom missaris had uitdrukkelijk bevel gege ven niet te schieten, omdat men K. toch zou kunnen arresteren in verband met de verduistering van auto's. Op 8 juni 1941 werd Jac. K. in Bu- delschoot geboren. Na drie klassen h.b.s. volgde hij de kweekschool, die hij niet afmaakte. Daarna ging hij in dienst en eenmaal weer vrij burger vertrok hij voor enkele maanden naar Engeland, waar hij op een kantoor werkzaam w«s. In 1963 werkte hij bijna een jaar als boekhouder op het kantoor van confec- tie-industrie Roelofs in Gemert. In dit dorp had hij een kamer gehuurd bij de familie Neggers, Heuvel 28. Jac. K. heeft vier weken geleden zijn vroegere hospita nog bezocht en met haar over de moord gesproken. „Ik snap niet dat een man een kind kan vermoor den", moet hij toen geezgd hebben. Hij had verder verteld niet meer te werken omdat hij overspannen was. Ik heb last van hartkloppingen, vertelde hij. Jac. K. zoon van een hoofdonderwijzer uit Mid- delschoot, is verloofd met een meisje uit Budel. Tegen mevrouw Neggers had hij vertelde dat hij zou gaan trouwen wanneer hij een goede baan had. Het laatst was Jac. K. werkzaam bij een boekhandel in Eindhoven, waarvoor hij encyclopedieën verkocht. Vanaf 26 maart werkte hij niet meer in vaste dienst. Het geld van gestolen auto's stel de hem in staat in leven te blijven. Tot 4 mei woonde hij in Eindhoven. Daar na heeft hij rondgezworven, o.a. in Den Bosch en Bergen op Zoom, waar hij in hotels overnachtte. BREDA Driehonderd gulden boete en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van de Bredase rechtbank maandag geëist tegen A. de R. uit St.-Phi- lipsland, die ten laste was gelegd onder invloed van slaapverwek kende tabletten een auto te heb ben bestuurd. Verdachte was in Bergen op Zoom op de Halsterseweg aange houden omdat hy slingerend reed. Een proef wees uit dat geen druppel alcohol in het bloed had. Een nader onderzoek bracht daar na aan het licht dat De R.'s sufheid achter het stuur te wyten was aan het innemen de avond tevoren van kalmerende tabletten. Vol gens artikel 26 van de wegenver keerswet kan hierin een strafbaar feit worden gezien. De Westberlijners kunnen hun fami lieleden en relaties in het oostelijk stadsdeel weer bezoeken. Maandag morgen werden by enkele doorgangs- punten de hekken geopend. Deze foto toont de situatie op dat moment bij de Oberbaum-brug, waar Oostduitse politiemannen de eerste pasjes contro leerden. TEHERAN (U.P.I.) Het hof van appèl te Teheran heeft het doodvonnis bevestigd van Mohammed Bokliarai en vyf van zijn medeplichtigen in ver band met de moord op de premier van Perzië, Hassan Ali Mansoer, in januari. MOSKOU (U.P.I.) De Russische communistische partij eist dat het staatsplanbureau en de nationale eco nomische raad maatregelen treffen om de produktie en aflevering van ver- bruiksgoederen te verbeteren. .Via haar orgaan, de Pravda, beschul digt de partij het planbureau ervan de produktie van verbruiksgoederen als een „tweederangs industrie" te beschou wen. In een Pravda-hoofdartikel wordt gezegd dat alles wat tot nu toe gedaan is „te weinig en te laat" was. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Wisselend bewolkt en plaatselyk enkele buien. Zwakke tot matige wind, overwegend uit noordooste lijke richtingen. Aanhoudend koud. Vandaag: zon onder 20.49 uur. Maan onder 23.08 uur. Morgen: zon op 4.26 uur. Maan op 6.31 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil recla me-uitzendingen toelaten op alle netten van radio en televisie. De reclame zal worden uitgezonden in blokken (van byvoorbeeld 1 a 3 minuten) voor en na de nieuwsuitzendingen. Ze zal dui deiyk worden onderscheiden van de programma's. Het maximum van de re clamezendtyd wordt voor de radio vast gesteld op 24 minuten per zendernet per dag. Voor de televisie wordt dat 15 minu ten per zendernet per dag. De organi satie van de reclame-uitzendingen zal berusten bij een stichting met een klein bestuur en bij een bureau. De netto opbrengst van de reclame zal in hoofd zaak ten goede komen aan de verzor ging van de programma's. Deels ook aan de pers, om haar aanpassing aan de nieuwe situatie te vergemakkelij ken. Dit staat te lezen in de „nota om roepbestel", die minister mr. M. Vro lijk bij de Tweede Kamer heeft inge diend. Deze nota bevat in hoofdzaak datgene, waarover tijdens de kabinets formatie tussen de regeringspartijen overeenstemming werd bereikt en bij die gelegenheid is gepubliceerd. In de nota wordt geaccentueerd, dat in de nieuwe structuur vooral gestreefd is naar het invoegen van mogelijkheden voor meer samenwerking. Daardoor zou het verlangen naar meer eenheid en ge zamenlijke verantwoordelijkheid, naast het bewaren van de verscheidenheid, beter worden verwezenlijkt. In de nota wordt ook uiteengezet aan welke criteria nieuwe omroeporganisa ties moeten voldoen, voordat een zend machtiging wordt verleend. In de eer ste plaats moet zo'n organisatie rechts persoonlijkheid bezitten en het verzor gen van uitzendingen als hoofdzakelijk doel hebben. Voorts moet zo'n nieuwe organisatie alle categorieën van pro- grammastof in haar uitzendingen opne men. De organisatie zal ook moeten aantonen dat haar uitzendingen voor zien in de bevrediging van in het volk levende behoeften en derhalve van al gemeen nut zijn. Zij zal ook niet het maken van geldelijke winst mogen be ogen. De nieuwe omroeporganisaties moeten verder aantonen dat zij tenminste 100.000 luisteraars of kijkers als leden of contribuanten hebben ingeschreven. Dat zijn houders van een luister- of kijkkaart die aan de omroeporganisatie jaarlijks minstens dertien gulden con tributie betalen, inclusief radiogids, dan wel vijf gulden exclusief. Het getals- en financiële elment is in de regeling ge bracht, omdat volgens de regering een cultureel criterium alleen niet voldoen de is. De zendtijd is nu eenmaal beperkt en dan vereist de verdelende recht vaardigheid, dat een niet gering aantal Nederlanders zo'n organisatie draagt. (VERVOLG PAGINA 7) (Van onze redactie buitenland) SAIGON Heftige aanvallen van Amerikaanse straaljagers schijnen de zware strijd, die al twee dagen by Quang Ngai wordt gevoerd, in het voor deel van de Zuidvietnamese strydkrach- ten te hebben veranderd. Drie van de vijf Vietcong-bataljons zijn in noordelyke richting teruggetrok ken. De Vietcong liet 300 doden achter, van wie naar schatting 200 slachtoffers van luchtaanvallen. De strijd is tot nu toe ongunstig voor het Zuidvietnamese leger verlopen. In totaal zouden 400 man aan doden,, ge wonden of vermisten zijn verloren. In Quang Ngai zijn de ziekenhuizen over vol. Voortdurend komen auto's met ge wonden van het front. Een Zuidvietnamese generaal ver klaarde dat uit documenten is geble ken dat de terugtrekkende troepen geen Vietcong zijn maar eenheden van het geregelde 603e Noord Vietnamese regi ment. Als de documenten echt blijken zal voor het eerst officieel komen vast te staan dat Noord Vietnamese troepen aan de strijd deelnemen. De strijd woedt op 500 kilometer ten noordoosten van Saigon, waar de post Ba Gia door de rebellen wordt bedreigd. Een Zuidvietnamees bataljon, dat werd uitgezonden om hulp te bieden, werd gedecimeerd. Men neemt aan dat het niet om een moesson-offensief van de Vietcong gaat, maar om een afzonderlijke operatie, die ten doel heeft Zuidvietnamese strate gische troepen te binden. Ook op andere plaatsen in het gebied van Quang Ngai zijn bloedige gevech ten geleverd, waarbij tientallen Zuid- vietnamezen het leven lieten. Als een mogelijk totaalcijfer wordt 600 genoemd. Bij een aanval op een munitiedepot ten zuiden van Hanoi hebben Ameri kaanse vliegtuigen gisteren voor het eerst weer Noord Vietnamese Mig-straal jagers ontmoet, die echter niet in actie kwamen. MAASTRICHT (A.N.P.) De offi cier, van justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. P. Schenkenberg van Mierop, heeft maandag tijdens een bijna vijf uur durende zitting twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, met aftrek van voorarrest ge- eist tegen de 35-jarige pseudo-psycho- loog B. G. uit Maastricht. Dit 35-jarige ex-hoofd van de cen trale personeelsdienst van de Grand Ba zar te Maastricht waren oplichting sub sidiair poging tot oplichting en een ze dendelict ten laste gelegd. Bijna twee jaar heeft G. als „drs." in de psycholo gie het personeelsbeleid van de Grand Bazar gevoerd, terwijl hij slechts de la gere school had afgelopen. (Van onze correspondente) HELMOND Helmond is op geschrikt door de verdwijning van de dertienjarige Willy Verspaget. De politie heeft gisteren tever geefs naar hem gezocht. Vijrdag om kwart over zes ging hij zijn jongere broer Piet halen, die bij een vijver in de buurt aan het vissen was. Om kwart over zes is hij gesigna leerd in een stadwinkel. Na dit tijdstip is Willy, die ongeveer 1.65 meter groot is, donkerblond haar heeft en een bril draagt, niet meer gezien. De politie heeft wel enkele tips binnengekregen. Zo heeft een schippersvrouw nabij de insteekhaven, een arm van de Zuidwil lemsvaart in Helmond, vrijdagavond een jongen gezien op de fiets, die een bril droeg en een hondje bij zich had. Het hondje, dat een uur daarna op het schip kwam. heeft de schippersvrouw met ste nen verjaagd. Een andere tip kwam van een mevrouw die een jongen gezien had in de buurt van de Bakelse bossen. Dit signalement voldeed niet aan het uiter lijk van de vermiste jongen. Maandagmorgen werd verteld dat een schilder vrijdagavond een jongen gezien had die rondzwierf in de bossen nabij Bakel. Om kwart over twaalf zou een vroegere onderwijzer hem hebben zien fietsen in de Molenstraat. De onderwij zer heeft echter drie jaar lang de jon gen niet meer gezien. Men neemt aan dat de melding niet geheel betrouw baar is. Verondersteld wordt dat Willy uit zucht naar avontuur de bossen is inge trokken. ACHTJARIGE dochtertje der fa milie Lennarts uit Schinveld is maan dagavond door een personenauto op de provinciale weg in Schinveld aangere- e?- op f'a6 Sedood. Het kind rende plotseling de weg op en werd door de auto geschept (Van onze correspondenten) VLISSINGEN/MIDDELBURG Twee Zeeuwen zijn maandag by verkeerson gelukken om het leven gekomen: J. J. van Roo (24), stuurman op de binnen vaart, en de Middelburger W. van den Boomgaard (64). De Roo reed met zijn bromfiets bij het passeren van een vrachtauto fron taal tegen een uit de tegenovergestelde richting komende personenauto op. Hij overleed in het ziekenhuis. De heer Van den Boomgaard werd ge grepen door een Duitse personenauto, toen hij met zijn bromfiets de weg over stak. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. (Van onze redactie buitenland) BOCHUM/KAAP KENNEDY Te overhaast en te riskant heeft de directeur van het Duitse insti tuut van ruimte-onderzoek te Bochum (West-Duitsland) de Amerikaanse ruimtevlucht met Gemini-4 genoemd. Prof. Heinz Kaminskl zei wèl te ge loven dat de Amerikaanse proef zeer belangwekkend is, bezien vanuit tech nisch standpunt. „Indien de Amerikanen in hun opzet zouden slagen speciaal wat betreft het beoogde ruimte-rendez-vous zul len zij de Russen voorbij hebben ge streefd. Maar het risico is groot. Ik krijg wel eens de indruk dat de Ame rikanen zich als nerveuze kinderen gaan gedragen zodra de Russen een ruimte succes hebben geboekt", zei prof. Ka- minkski. „De Amerikaanse ruimtevaartdeskun digen moeten niet de fout maken zich door Russische successen in de ruimte tot overhaaste daden te laten verleiden. Zij doen er beter aan hun werkzaam heden stap voor stap nauwkeurig en grondig voort te zetten. Slechts op een dergelijke wijze is het mogelijk op een wezenlijke manier wetenschappelijke vooruitgang te boeken iedere andere manier is ongezond". Het is de bedoeling dat donderdag de Amerikaanse astronauten James A. Mc- Divitt en Edward H. White in de Ge mini-4 een ruimtevlucht van 62 omwen telingen rond de aarde zullen maken. De vlucht zal vier dagen duren en er zullen pogingen in het werk worden gesteld het eerste „rendez-vous in de ruimte" tot stand te brengen. De „Gemini-4"-ruimtevlucht zal de astronauten James McDivitt en Edward White ieder 2,25 dollar per uur opbren gen. Bij de vierdaagse vlucht is dat 3.38 dollar per omwenteling. Dit is niet hun enige bron van inkomsten: als lucht- machtmajoor hebben ze een jaarsalaris van meer dan dertienduizend dollar. Een uitgever van een encyclopedie be taalt jaarlijks ook nog 16.500 dollar voor de rechten op hun biografie. Op Kaap Kennedy zijn de voorberei dingen voor de lancering inmiddels in volle gang. De Europeanen zullen de lancering van de Gemini-cabine kunnen aan schouwen dank zij een directe televisie uitzending via de communicatiesatelliet Early Bird. Op de foto; Edward White bereidt zich voor op een parachutelanding in zee. in geval hij niet op het land zou neerkomen zoals de bedoeling is. Zijn Gemini-ruimtepak houdt hem hier in het proefbassin keurig drijvende. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 1