Welkom voor gouverneur E Eerste paal voor nieuwe industrie NOG WYCHEN ELTINK „La Saiette" Stoppeldijk riant ingericht verblijf LIEBHERR - KOELKAST MEUBELEN Het weer in EUROPA Drukke zomermaanden Hulster Gemengd Koor R.K. Onderwijs- dag te Goes De Jong en Snoey n.v. Goes 5'S BANK menische ^erendag ledenesse XAMENS ()G WATER Vandaag Moruen Maandag Feestelijkheid rond opening EVENWACHTEN ënuküntwëër ilagblaO 0 e Stem Grote interesse voor Flevotocht BREDA RAAKT TEHUIS KWIJT Radio-opnamen en concerten In de kijker Bejaardenzorg KLEDINGbokser Verhoging van statiegeld voor kisten Herziening mandement Landarbeiderswet Randstad Holland Festival Het Holland Festival is ook dit jaar weer een Randstad Holland Fes tival. De belangrijkste evenementen zijn opnieuw gereserveerd voor de gro te steden boven de rivieren. In Brabant komen alleen Tilburg en Eindhoven een enkele maal aan bod, ip Zeeland zowaar Middelburg. Limburg is door het Holland Festival nog steeds niet ontdekt, hoewel een stad als Maastricht natuurlijk honderd maal meer de voor een festival benodigde sfeer en allure heeft dan Rotterdam of Utrecht. Soekarno ;0U5#)—3553. Septembers onzer verslaggevers) Dp 25 september a.s. sal het vormingscentrum „tie- ,adzand een oecumeni- Zeeuwse jongeren wor- De dag zal een informeel ben: een inleiding op de Scheepens uit Utrecht, van de landelijke jeugdraad, en een forum officiële programmapun- in het vormingscentrum ichten. waarin de deelne- over de oecumene zullen i. DAGBLAD DE STEM VAN ZATisttöAb MEI 1965 'LOMA LASSEN slaagden voor het diploma s technische school en de ttiikschool Schoondijke, de ns IJzendijke, J. Dees, Cad- steckers Sluis, J. Louwerse Risseeuw Zuidzamde, J. like, M. Smits Oostburg, A. :hoo'ndijke, H. Goethals St.- ivze Biervliet, A. C. Doens Aarnoudtse Oostburg, A- zande, A. Hermans Sluis, C. Zuidzande, J. de Putter C. Westerweele St.-Anna ter /esterweele, idem, G. Buyze ""auwels Schoondijke, w. Ke- I Mabesone Aardenburg. A. Breskens, (allen beginners), ie Aardenburg, C. Donze de Koeyer Aardenburg, A. Sluis A. Paridaen St.-Kruis, Aardenburg. Jv. d. Vyver i. Vijver Sluis, W. Waverijn ■n gevorderden). ondag 30 mei, uur, Terneuzen 1.49 en 14 14 -en 1.17 en 13.40 uur, We- wg en 15-36 uur. 31 mei Hansweert 3.06 en 'erneuzen 2.25 en 14.52, Vlis- er, 14.18, Wemeldinge 3.43 Lhuis 16 uur Opening instruc- liuis 10-17 uur Tentoonstel- 3, daar ben ik iur OSS 117 in Bangkok, 14 3. ïerce 15 uur Vergadering ja- rum. 20 uur Inspecteur Har- I, 14 j. ibeurs 19 uur Dansen ■n 15 uur Kermisscmetinf gebouw 20 uur De man van^ 't'rt 15 uur Kermisschieting fciaert 15 uur Kermisschieting IE ian Dijrk 19.30 uur De zoon a ZAND Vermeulen 14 uur Schieting wip 'RT •d 10-12, 14-17.30 en 19-21 uur [ento ons telling Wilder Bal 20 uur Rebel tegen Rome .30 uur Trekkerbehendigheids- kring RKJB JRG Uf uur Geluidloos als de nacht, 9 en 21.15 uur Spoor van moor- d, 14 j. IJK Kort 15 uur Schieting •EN uur De vagebond-koning nbeurs 19 rn 15 uur maert 15 art 15 uur iterom 20 gebouw 14 fegas, a.l. uur Dansen Kermisschieting uur Kermisschieting Kermisschieting uur Dansen .30 en 17.15 uur Love 20 uur De man van ,AAT 15 uur Schieting BRUG ind Schieting )IJK aal 16 uur Gaaibolling GE van Dijck 15 en 19.30 uur Da n Attila KE 17 en 20 uur Rebel tegen Rome ERT rd 10-12, 14-17.30 en 19-21 uur tentoonstelling DE ie 14 uur Schieting liggende wip RPE ledhuys 15 uur Schieting 4 16.30 en 20 uur OSS 117 in k. 14 j. ZEN 14.30 uur Don Camillo op de ie. a.l. •HT/'T zand mond 15 uur Schieting ntrum 20 uur Inspecteur Har- rBi, 14 j. BURG .30 en 20 uur Geluidloos als de 14 j. HPE Cock 15 uur Schieting IPFN 14 30 uur De vagebond-konmg Polenbloed eren 15 uur Kermisschieting osterom 20 uur Dansen aanbeurs 19 uur Dansen 15 uur Schieting JZEN r_ 20 uur Don Camillo op de oa - a.l. BURG 50 uur Geluidloos als de nacn mmerce 19.30 uur Verg. Oliehan- 19.30 uur Verg. harmoni# ens >n te hu is 19.30 uur Raad«v«rga- EGEN ntehuis 19.30 uur Raadsverga (Van onze correspondent) GOES Mr. J. Aartsen, de nieuwe commissaris van de koningin in deze provincie, heeft gisteren als zodanig zijn eerste officiële bezoek gebracht aan Zeeland. De commissaris is ongeveer vier uur in „zijn" provincie geweest. Hij arriveerde iets over twaalf met de trein. Om vier uur vertrok hij weer. Mr. Van Aartsen werd op het station te Middel burg verwelkomd door mr, dr. A. J. J. M. Mes, waarnemend commissaris van dé koningin. Daarna volgde de kennis making van de nieuwe commissaris met het college van G.S. in de provinciale griffie, waar de actueelste problemen, I die in de provincie spelen, zijn doorge- j nomen. Nu Zeeland zijn nieuwe gouverneur heeft zal de interixnperiode van mr. Mes op 1 juni aanstaande eindigen. Mr. Van Aartsen en zijn echtgenote zuilen op 8 juli a.s. 's middags om vier uur reci piëren in het provinciehuis te Middel burg. Op de foto: mr. Van Aartsen (links) met mr, dr. Mes (rechts) tijdens de kennismaking, achter hen de gedeputeer den. Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis (Van onze correspondent) STOPPELDIJK Met het hijsen van de vlag heeft waarnemend burgemeester P. J. G. Molthoff van Vogelwaarde de officiële opening verricht van de hoeve La Saiette te Stoppeldijk. Bij deze ope ning waren tal van autoriteiten en ver tegenwoordigers van instellingen van maatschappelijk werk uit het gewest (Van een onzer verslaggevers) GOES. Op het havenindustrie- 'errein te Goes is de eerste paal geslagen voor het bedrijf van De ï°ng Snoey N.V., een machine fabriek en constructiewerkplaats. De N.V. heeft in eerste instantie 7500 Ef aangekocht waarop een fa- oltf l vaïl 55 bij 27 meter zal worden N.V. zal alle voorkomende taaiconstructies en apparaten maken zo- rf staaLkeletten voor gebouwen, trap- S e.n.bordessen, installaties voor beton- ^nks, bunkers, transportinstal- hefwerktuigen, pijpleidingen enz. actie hoopt het bedrijf in oktober hohkVOOr, v°Nedige produktie gereed te Doen. Intussen is De Jong en Snoey duw-11 0611 bouwloods reeds met de pro- rW S,Y°°r de etgen nieuwbouw begon- cok i!i - oktober zul in deze bouwloods Kleiner constructiewerk voor der- eTn borden uitgevoerd. bedrijf zal de machinefabriek to»?!?.tructiewerkplaats aan veertig man bieden. et bedrijf is gesticht door de heren iSim; u n,g..?ie 31 dertig jaar een con- '('bedrijf heeft in Hellevoetsluit en De eerste paal gaat de grond in. Aan het touw voor deze gelegenheid: de heer C. P. Snoey. C. P. Sneoy, bedrijfsleider in een grote machinefabriek te Rotterdam. Beide he ren vissen vaak samen. Al vissend zijn ze tot het besluit gekomen het nieuwe bedrijf te stichten. Na zich in verschil lende industriekernen georiënteerd te hebben (O.a. in Bergen op Zoom, St.- Maartensdijk, Zierikzee en Cuyk) kozen zij Goes als vestigingsplaats uit. Van be lang was daarbij de ligging van het in dustrieterrein aan water, waardoor het mogelijk zal zijn produkten van grotere afmeting of gewicht over water af te voeren. Het bedrijf is in Zeeland gesticht met het oog op de ontsluiting van de te ver wachten industriële expansie in dit ge west. In verband hiermee hoopt de n.v. het bedrijf over twee jaar reeds te kun nen uitbreiden. De fabriekshal kan ge makkelijk tot 110 meter verlengd wor den. De vestiging is zeer snel tot stand gekomen. In het begin van dit jaar moest het plan nog tot rijping komen. De heer Snoey zal voorlopig in Rot terdam blijven werken. Zijn zoon zal in Goes enige tijd als bedrijfsleider optre- dea (Advertentie) 'N WERELDMERK 'N KLASSE APART tegenwoordig. Na het openingswoord van de voorzitter van de stichting „Vrienden kring van La Saiette", de heer J. van Rheenen, prees burgemeester Molthoff de goede relatie tussen de stichting en het gemeentebestuur. „Het door de stich ting ontplooide initiatief getuigde van veel moed, de moed die in het thans ge opende gebouw tot uitdrukking komt", zei hij. Burgemeester Molthoff stelde dit resultaat als voorbeeld voor de samen leving. Hij toonde zich er verheugd over dat dit centrum zich gevestigd had in een gemeente die zich vooral de laatste jaren heeft ontplooid op het gebied van het maatschappelijk en gemeenschaps- werk. De burgemeester hoopte dat deze gemeenschap in de hoeve La Saiette een prikkel zal zijn om door te gaan op de ingeslagen weg. Pater L. Damman, de initiatiefnemer van dit grootse complex, schilderde in zijn toespraak hoe de stichting „Vrienden van La Saiette" zich heeft ontwikkeld. Hij maakte hierbij duidelijk hoe de band tussen hen en de familie Hamelïnk de vroegere eigenaar van de boerderij waar in het huidige La Saiette is gemetamor foseerd ontstaan is. Door zijn later werk als aalmoezenier van het Don Bos- cowerk en geestelijk adviseur van de St._ Lidwinagroep van gehandicapten te Roo sendaal gingen zijn gedachten vanzelf sprekend uit naar Stoppeldijk, waar hij in zijn studiejaren zo'n prettig contact had gelegd. De man die bij het herbouwen van de landbouwschuur van de familie Hamelink tot het huidige oord de tech nische kant voor zijn rekening heeft ge nomen, de heer W. Lambert uit Stoppel dijk, kreeg van pater Damman alle ver diende lof. De rondleiding door de hoeve toonde aan dat de sprekers geen loze woorden hadden gebruikt. Het werkelijk riant in gerichte verblijf biedt plaats aan 88 gas ten, terwijl voor de invaliden alle mo gelijke voorzieningen zijn getrofen. Spe ciaal op deze categorie van de samenle ving en op de bijzondere jeugdzorg richt La Sallette zich. Met pater Damman dient in een adem te worden genoemd mej. Eugenie Hame link, die het mogelijk heeft gemaakt dat dit werk in Stoppeldijk gestalte heeft ge kregen. Op Hemelvaartsdag heeft pastoor Backx de hoeve La Saiette ingewijd: vandaag is er feest voor de vele werkers die be langeloos aan de bouw van La Saiette hebben meegewerkt en morgen (zondag 30 mei) worden de feestelijkheden rond de opening besloten met een reünie van de Vriendenkring van La Saiette. (Advertentie) Om uw meubelen direct-van- fabriekte kiezen op de weerga loze expositie Eltink kwaliteits meubelen. De nieuwe Eltink meubelfabrieken en -toonzalen in Wychen zijn bijna gereed. De nieuwe keurcollectie (al klaar) is uitgebreider dan ooit. Nog heel even geduld en u bent weer hartelijk welkom. U kunt dan uren dwalen door onze toonzalen en... dan weet u wat 'Nieuw Wonen' is. Nieuwe Weg - Wychen (bij Nijmegen) Tel. 08894-2122 GOES Er blijkt bij de grondgebrui kers in de toekomstige ruilverkavelings- gebieden Heinkenszand, de Poel en Kapelle veel belangstelling te bestaan voor die excursie die door de drie cen trale landbouworganisaties en de N.F.O. wordt georganiseerd naar de Flevopolder teneinde de Zeeuwen een idee te geven van de mogelijkheden die daar voor hen liggen. Dinsdag 1 juni wordt de eerste excur sie gehouden en hiervoor hebben zich 100 personen, opgegeven, waarvan de helft afkomstig uit Kapelle. Dinsdag 15. juni wordt een tweede ex cursie gehouden en ook hiervoor is de belangstelling groot. BREDA Het werk van Gezinszorg waarvoor, zoals reeds gemeld, mor gen in het gehele bisdom Breda een collecte zal worden gehouden mag dan na de eerste pioniersjaren zijn uit gegroeid tot een hechte organisatie, zorgen blijven er. Zorgen vooral over de financiering van het werk, de huisvesting van de gezinsverzorgsters, de opleidingskosten en het steeds groeiende werk van de bejaardenzorg. Te veel wordt uitgegaan van de ver onderstelling, dat het werk van Ge zinszorg volledig door subsidies van Rijk en gemeenten kan worden onder vangen. Rijk en gemeenten subsidië ren inderdaad, maar de ontbrekende kosten moeten' toch door kerkelijke en particuliere instellingen worden gefi nancierd. Gesteld kan worden, dat per verstrekte hulpdag toch nog altijd een bedrag vain f 6,- a f 9,- door de Stich ting moet worden bijgepast. „De taak van een huisvrouw is een hooggeschoold beroep", schreef nog niet zo lang geleden een hoogleraar. Als dat waar is, dan straalt iets van die hoge waarde ook af op het werk van die honderden vervangende huis moeders en gezinnen, die dag-aan-dag door de Stichting Katholieke Maat schappelijke Gezinszorg worden uitge zonden. Bij de diocesane stichting zijn mo menteel 158 gezinsverzorgsters, 160 ge zinsverzorgsters en 165 gezinshelpsters bij bejaarden in dienst. Het werk van Gezinszorg ondervindt momenteel een groeiende belangstel- (Van een onzer verslaggevers) GOES Op donderdag 3 juni a.s. zal m het Goese Schuttershof door de heer A. J. Bal te Gent de 33 ste onderwij sdag worden geopend. De heer Bal zal spre ken over het onderwerp „Betekenis en m'f reflijkiheden van creatief werk op school". Voorts is er een tentoonstelling van leermiddelen ingericht. In de middaguren zal de opera „Picco- la" uit Amsterdam opvoeren de operet- 2L "De Zigeunerbaron" van Johann Strauss:. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Bordeaux Grenoble Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon weer 1. bew. max. temp. 15 onbew. 17 onbew. 17 h. bew. 17 geh. bew. 9 geh. bew. 10 zw. bew. 16 onweer 15 regen 13 regen 12 zw. bew. 16 zw. bew. 15 onbew. 20 zw. bew. 19 zw. bew. 16 zw. bew. 15 regen 19 motregen 12 regen 12 zw. bew. 14 geih. bew. 18 zw. bew. 17 regen 10 h. bew. 23 1. bew. 28 zw. bew. 21 h. bew. 20 onbew. 24 h. bew. 24 onbew. 30 (Van een onzer verslaggevers) HULST. Het Hulster Gemengd Koor heeft enkele drukke zomermaanden voor de boeg. Het koor, dat onder leiding staat van Jo Ivens, bereidt hcizmomenteel voor op twee concerten en een aantal radio-opnamen. Het heeft weer enkele nieuwe werken op het toch al uitge breide repertorium genomen. In ok tober zal het koor, voor het eerst sinds twee jaar, weer een concert in Hulst geven.Bij die gelegenheid zal de nieuwe concertkleding voor de leden, die on langs klaar is gekomen, worden „ge showd", al' is zulks tijdens dit concert uiteraard vau ondergeschikt belang. Op 12 juni a.s. zal de sectie radio van de B.R.T. in de studieo te Brussel opna men maken van uitvoeringen van a ca- pellawerkjes door 't koor. Op 't program ma staan interpretaties van werken van o.m. Nannino, Haszler, Josquin des Prez, Lassus en Claude Lejeune. De opnamen zullen in twee gedeelten wor den uitgezonden: op zaterdag 16 oktober. Op 17 oktober komt AVRO-radio naar Hulst. In de St.-Willibrordus-basiliek zal men opnamen maken van uitvoeringen van enkele „nieuwe" a capellawerken Geen bewoner van een andere planeet, maar de nieuiuste uitvoe ring van een injra-rode uitrusting, die het de drager mogelijk maakt 's nachts te zien zonder gezien te worden. De apparatuur is ver vaardigd in een Britse fabriek en is bestemd voor de RAF en het Britse leger. en composities, waarvan de vertolkingen dienen te worden geschraagd door or kestbegeleiding. Daarvoor zal het orkest Instrumentale uit Middelburg zorgdra gen. Met medewerking van Instrumen tale zullen Jubilate Deo "tfan W. A. Mo zart en Due Madrigali van Hendrik An- driessen worden uitgevoerd. Het laatste werk staat ook op het programma voor de uitvoering, die het koor op 9 septem ber a.s. in he kader van het Zeeuwse amateurfestival in de nieuwe Middel burgse schouwburg zal verzorgen. In dit geval zal 't koor worden begeleid door het Zeeuws Kamerorkest uit Goes, dat zal worden aangevuld met enkele be roepskrachten. De N.V. Bovema zal zeer waar schijnlijk weer een nieuwe plaat van het Hulster Gemengd Koor uit brengen. De opnamen daarvoor zul len wellicht ook gedurende deze zomer beslag krijgen. De twee pla ten een langspeelplaat met kerst liederen en een „single" met vier polyfone werkjes die de n.v. eind vorig jaar en begin dit jaar uitbracht, zijn een aardig verkoop succes geworden. Op le pinksterdag, 's middags vanaf 17.25 uur, zal de AVRO opnamen, die de omroep vorig jaar in de Jacobskerk te Antwerpen van het koor heeft gemaakt, uitzenden. De radioluisteraars zullen worden geconfronteerd met uitvoeringen van Ave Verum van W. A. Mozart, het Laudate Dominum van dezelfde compo nist, het Veni Creator van Hendrik An- driessen en het „Kyrie" uit een concert- mis van Schubert. Aan de vertolking van dit laatste werk verleende de so praan Annette de la Bëije solistische me dewerking. ling. Niettemim kan zonder overdrij ving worden gesteld, dat het werk nog onvoldoende bekend is onder de men sen. Vele mensen zien in het werk van de Gezinsverzorgsters of gezinshelp ster nog te veel het dienstbode-ele ment. De meisjes, die door Gezinszorg werden ingezet, vormen in de gezin nen waar de moeder is uitgeschakeld een nieuwe spil in het gezin. In Breda is het tekort aan goede krachten bijzonder groot, in de klei nere gemeenten daarentegen is de be zetting voldoende. In de stad Breda kampt men sinds kort met een nieuw probleem. Omdat men het gebouw van de r.-k vereni ging tot bescherming van meisjes dient te verlaten, verliest de Stichting een redelijke pensiongelegeniheid voor de meisjes die van buiten de stad ko men. Deze meisjes zijn nu verplicht op kamers te gaan wonen. Een eigen on derkomen voor deze meisjes behoort tot de wensdroom van de Stichting. Ook de zorg onder de bejaarden, pas sinds enkele jaren gesubsidieerd, vraagt veel aandacht en ook veel geld, Het is nog niet voldoende bekend, dat dit werk ook kan gebeuren door vrij- wilige krachten, die voor deze verzor ging per uur worden gehonoreerd. Het is maar een kleine greep uit de veelzijdige praiktijk van Gezinszorg, een werk dat primair is ingesteld op de hulp aan de medemens. Dat ook hulp aan de medemens geld, veel geld kost, behoeft nauwelijks betoog. (Advertentie) BELANGRIJKER EN WAARDEVOLLER OAN UDENKT ZIJN DE KOOPJES^ BIJ DE DAMES-en HERENKONFEKTIE BIERKAAISTRAAT 30 HULST (Van onze correspondent) GOES - Het Produktschap voor Groen ten en Fruit heeft besloten met ingang van 14 juni het statiegeld van meer- maüge grote veilinigkisten te verhogen van f 2,50 tot f 3,50 per stuk. Telers en handelaren zullen tot en met 14 juli gelegenheid krijgen fust met een oude statiegeldwaarde van f 2,50 per kist nog bij die veilingen in te le veren. Na 14 juli zal voor dit fust met een oude statiegeldwaarde geen terug betaling meer plaatsvinden, tenzij te lers en handelaren tijdig hebben gemeld aan hun veilingen, dat zij door bijzon dere omstandigheden niet in staat zijn hun kisten voor 14 juli in te leveren. De veilingen zullen na 14 juni enkel gestempelde kisten uitgeven. DE GROTE PRIJS van het filmfestival in Cannes, de gouden palm, is toege kend aan de Britse film „The Knack", waarin Rita Tushingham de hoofdrol speelt. De prijzen voor de beste acteur en de beste actrice gingen eveneens naar Engeland, nl. naar Terence Stamp en Samantha Eggar. p)e herziening van het mandement van 1954, waaraan op het ogenblik ge werkt wordt, zal hoogstwaarschijnlijk niet resulteren in een nieuw bisschop pelijk schrijven over de Kerk en de sociale organisaties. Op het ogenblik schijnt alleen gedacht te worden aan een meer eigentijdse formulering van enkele passages, met name die welke handelen over socialistische organisa ties als NVV en VARA. Over de concrete inhoud van die nieuwe formulering is momenteel nog niets bekend. Wij verwachten echter, dat er een duidelijke streep gezet zal worden door de bepaling van 1954 dat „de H. Sacramenten moeten geweigerd worden en als hij zonder bekering sterft ook de kerkelijke begrafenis aan de katholiek, van wie bekend is, dat hij lid is van een socialistische ver eniging of dat hij, zonder lid te zijn, toch geregeld socialistische geschriften of bladen leest, of socialistische verga deringen bijwoont". Even belangrijk als de correctie zelf, zal de begeleidende toelichting zijn. Is in 1954 met het bisschoppelijk verbod om lid te zijn van bepaalde socialisti sche organisaties wel bijzonder zwaar geschut ter verdediging van de katho lieke eenheid in stelling gebracht, de bedoeling van de komende correctie kan, menen wij, ook niet zijn, dat het katholiek organisatiewezen nu als uit de tijd aan de kant wordt gezet. Wij staan in ieder geval op het standpunt, dat in een land als Nederland, waar georganiseerde verdeeldheid de basis is van nationale eenheid, nog steeds be hoefte bestaat aan een eigen katholieke inbreng op sociaal en politiek gebied. Van katholieke zijde is overigens wel gesteld, dat er eigenlijk helemaal geen behoefte zou bestaan aan een herzie ning van het verbod van 1954 omdat dit zichzelf overleefd zou hebben. Deze zienswijze is niet de onze. Voor katho lieken is het leven binnen of buiten de gemeenschap der Kerk een te belang rijke zaak om er onduidelijkheid over te laten bestaan. Bovendien heeft de niet-katholieke wereld recht van we ten, waar zij met de katholieke Kerk aan toe is. £)e Landarbeiderswet van 1918 is in getrokken. Dit'is tekenend voor de sociale ontwikkeling in Nederland. De Landarbeiderswet, die vele jaren ze genrijk heeft gewerkt, kan worden in getrokken, omdat zij geen reden van bestaan meer heeft. De landarbeiders zijn er in het ver leden dikwijls heel slecht aan toe ge weest. Van de opbrengst van het land, waar hij van de vroege morgen tot de late avond voor een karig loon werkte, kreeg de landarbeider vrijwel niets voor zichzelf of voor zijn gezin. Zijn lot was in de ene landstreek beter dan in het andere maar meer dan de krui mels van de tafel der rijke boeren kreeg hij zelden. De wet van 1918 wilde de landarbei ders een huisje met een stukje grond bezorgen, waar zij (uiteraard in hun eigen tijd) wat groente e.d. voor het eigen gezin konden telen. Vele land arbeidersgezinnen zullen aan deze wet dankbare maar ook pijnlijke herinne ringen hebben, pijnlijke vanwege de toestanden, waaraan de wet haar be staansrecht ontleende. Gelukkig is dit alles nu verleden tijd. Gebleven is het streven naar het eigen huisje en het eigen stukje grtfnd maar dat is zo oud als de behoefte aan vrij heid. Is er dus weinig Nederlands aan het Holland Festival, in de Randstad Hol land zelf is het overigens ook niet meer dan een demonstratie voor een bepaald soort buitenlandse toeristen, dat de Randstad nog iets meer te bieden heeft dan Volendam en Marken. Voor het grootste deel van het kunstminnende Nederlandse publiek zijn immers de prijzen te hoog. Wordt het langzamerhand geen tijd, van het Holland Festival een Volksfes tival te maken? \Ja de jongste verklaring van Soekar- no over het voormalige Nieuw- Guinea is het wel duidelijk, dat er, als het van de Indonesische president af hangt, niets terecht zal komen van het de Papoea's toegezegde vrije zelfbe schikkingsrecht. Soekarno heeft geen behoefte aan een volksstemming. Kan men hem dwingen de overeen komst over het zelfbeschikkingsrecht na te leven? Soekarno heeft de V.N. de rug toegekeerd en kan daar dus niet tot de orde worden geroepen. De Papoea's zelf zullen hun mond wel houden: op West-Irian is een troepen macht van rond 20.000 man gelegerd. Wat kan Nederland onder die om standigheden doen? Het is evident, dat ons land moreel gebonden is de nale ving van het zelfbeschikkingsrecht te bevorderen. Stappen in die richting zullen echter niets uithalen. Het enige resultaat zal zijn, dat er weer een ver koeling optreedt in de Nederlands-In donesische betrekkingen. Dan maar niets doen? Het komt ons voor, dat Nederland niet mag zwijgen. t lf'1, men met een protest ook mets, stilzwijgen betekent medeplichtig worden aan een nieuwe schending van de internationale rechtsorde. (Advertentie) Heeft U al KRüGER PILS gedronken?

de Stem | 1965 | | pagina 3