Huren moeten kosten dekken Pieperhandel vreest kapitale verliezen Mijnramp treft India: 375doden Nog meer veiligheid bij de N.S. Santo Domingo Johnson trekt MET VUILNISEMMER OP WIELTJES NAAR CONTAINER Min. Bogaers: EHBO'ers in Middelburgs Burgerzaal SPEURTOCHT NAAR MES GAAT VOORT PRIJZEN LIGGEN TE LAAG nog meer troepen terug Man schoot op Belgische omroepster Smokkelvloot naar Suriname Mogelijk uitstel Gemini-vlucht Sovjets en Britten willen kernstop uitbreiden Tegen oplichter drie jaar geëist DAGBLAD VOOR ZEELAND Soekarno Jmperialisten wilden mij vermoorden55 WEER WORDT IETS BETER Moord op reder GERINGE VRAAG ATB-proef begint Geen hoop meer op eventuele overlevenden INDAAG IN SPELEN MET LUCIFERS: TON SCHADE (met noorderzon vertrokken) heren short 12.75 GÈS IfS van 105e JAARGANG Ne. 24904 voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandie. DirecteurDrs. W A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem, mr. dr. A J. J. tA. Mes, mr. H. M. L. de Rechter P V M, Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro II14111 ZATERDAG 29 MEI 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post axel. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen, op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden. GOES, Klokstraat I - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 UTRECHT (A.N.P.) „Indien we op den duur niet een evenwichtig huurpa- troon bereiken, missen we het kompas voor een juiste keuze tussen de ene en de andere woning. Dan komt er van doorstroming niets terecht en dan wordt de kwantitatieve woningnood van die genen, die uitzien naar een andere wo ning, onnodig gecontinueerd. Ook zullen dan de voor de zwakkere groepen nodige goedkope woningen niet vrij komen. Het zou dan wel eens zo kunnen zijn dat na enige tijd niet de bouwcapaciteit maar het onderling niet aangepast zijn van de verschillende huurniveaus, de belangrijkste oorzaak van het voortbe staan van de woningnood zou worden. In een tijd van stijgende welvaart en mede gezien de verheugende stijging van de capaciteit, zou dat nooit goed te praten zijn". Dit zei de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers, op het congres van het katholieke instituut voor volks huisvesting, dat gisteren in Utrecht is gehouden. De bewindsman legde er de nadruk op dat op den duur huren kos tendekkend zullen moeten zijn. „Zonder de vaste wil om dit als uitgangspunt te aanvaarden blijft een fundamentele ver betering van de kwaliteit van ons wo ningbestand een moeilijk te realiseren doel". DJAKARTA (U.P.I.) President Soekarno heeft gisteren gezegd over „documenten" te beschikken, die bewij zen dat de „imperialisten" van plan zijn geweest hem te vermoorden voordat de Afro-Aziatische conferentie, die volgen de maand in Algiers wordt gehouden, begint. Indonesische collaborateurs zouden de moordaanslag op hem hebben moeten Plegen, zo meent Soekarno. De minister van buitenlandse zaken en eerste vice-premier, dr. Soebandrio, alsmede de legercommandant luitenant- generaal Achmed Jani, zouden ook ver moord worden, zei Soekarno. Daarna zouden de „imperialisten" een „beperk te aanval" op Indonesië ondernemen om de regering omver te werpen. De samenzweerders zouden ook trach ten de Indonesische leiders te belaste ren door „hun particulier leven aan de kaak te stellen". Het Indonesische staatshoofd noemde ?£en namen en verschafte geen nadere nformaties. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT In een groot deel van Noordwest- en Midden-Europa zal het de laatste dagen van mei te koud blijven. Een depressie die ons op Hemelvaartsdag passeerde, ligt nu bij Noord-Italië en brengt in het Alpengebied langdurig regen. In Brabant vielen vrijdag nog enkele fikse buien, hier en daar vergezeld van hagel en onweer. Het weer wordt nu vermoedelijk wat sta bieler. De buienactiviteit wordt kleiner en er komen meer opkla- nngen voor. De noordoostenwind blijft echter uit het Oostzeegebied te koele lucht naar ons land voe ren, waarin de middagtemperatu- ren m de buurt van 15 a 16 graden hggen. Al met al wel een kleine verbetering in zicht, maar nog steeds geen zomerweer zoals in Portugal, Spanje en de Balkan, waar maxima van boven de 25 gra den voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de Burgerzaal van het Middelburgse raadhuis heeft burgemeester mr. J. Dryher gister morgen circa 200 deelnemers aan het landelyk congres van de koninklijke vereniging E.H.B.O. Nederland wel kom geheten. (Zie foto). Tijdens de officiële vergadering reikte de ver enigingsvoorzitter, dr. J. H. Hagen beek uit Den Haag, gouden medailles uit aan twee E.H.B.O.'ers, die zich het afgelopen jaar bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt op E.H.B.O.-gebied. De heer Hagenbeek wees er in zijn rede op dat behalve aan de ongeluk ken op straat ook veel aandacht moet worden besteed aan ongelukken huis. ROTTERDAM (A.N.P.) De man die ervan verdacht wordt woensdagochtend de Rotterdamse reder James van Hoey Smith (73) in de bossen rond het land goed „Strypemonde" in Rockanje met vele messteken om het leven te hebben gebracht, is gistermiddag om drie uur voor de officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, geleid. Sinds zijn arrestatie, ruim anderhalf uur na de fatale aanslag, blijft de 56- jarige bosarbeider Dirk B. ontkennen iets met de zaak te maken te hebben. Ook tijdens de verhoren van donder dagavond en vrijdagmorgen bleef B. bij zijn al eerder afgelegde verklaring: „Ik heb Van Hoey woensdagochtend niet gezien of gesproken". De speurtocht naar het wapen, waar mee de heer Van Hoey moet zijn omge bracht, is nog in volle gang. Manschap pen van de rijkspolitie hebben met be hulp van speurhonden in de bossen van „Strypemonde" niets gevonden. De vondst van het wapen is van het aller grootste belang omdat bij de sectie in het lichaam van het slachtoffer een stukje metaal, vermoedelijk afkomstig van een mes, is aangetroffen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Importeurs van aardappe len vrezen dat hun duurgekochte pro- dukten voor weinig geld op de markt moeten worden gebracht. De naar ver houding lage consumptieprijzen zijn voor de importeurs bij aanhoudende sta biliteit een tegenvaller. De importeurs verwachten dat de huidige prijzen zich in de komende weken nog zullen hand haven. De verliezen worden niet alleen geleden op oude aardappelen die uit Denemarken en Polen komen, maar ook op nieuwe, die in het Middellandse- zeegebied zyn gekocht. Op de laatste soort is drie tot vijf gulden per baal verlies geleden in de afgelopen week. Voorzichtige ramingen over het ver lies voor de gemiddelde handelaar lo pen uiteen van twintig mille tot een ton. Een importeur uit Kruiningen en een uit Rotterdam hebben, en naar hun zeggen collega's met hen, de prijsdaling voorzien. Zij hebben voorzichtig kleine hoeveelheden ingevoerd. Weer anderen, die het risico onderschatten of wilden nemen, hebben de gok van een abomi nabel hoge winst in een zwaar verlies „beloond" gezien. De importeurs wisten namelijk dat de berichten over een tekort aan aardappe len in ons land niet overeen kwamen met de werkelijkheid. Zij vonden de op geroepen paniekstemming zelfs zwaar overdreven. Ieder voorjaar zou er spra ke zijn van „hetzelfde liedje". De Nederlandse boeren hadden vol gens onze zegslieden voldoende voorra- WACO President Johnson heeft be sloten opnieuw 1700 Amerikaanse mili tairen uit de Dominicaanse Republiek terug te trekken De afgelopen twee da gen zijn er al 1600 vertrokken. Er moet volgens de president een nieuw internationaal orgaan komen „om aan de snel opeenvolgende gebeurtenis sen het hoofd te kunnen bieden". Er moeten snel besluiten kunnen worden genomen, zei hij. omdat enkele uren be slissend kunnen zijn voor het lot van generaties. Op het westelijk halfrond konden meer pogingen worden ver wacht om „via terreur en chaos te zege vieren". In de Dominicaanse Republiek begon zich „een redelijke regeling" af te te kenen. Het Dominicaanse volk wenste geen regering van uiterst links of rechts. EEN SCHEEPSONGELUK met een mo torboot in Nigeria heeft aan 40 mensen het leven gekost. Als gevolg van een zwaar onweer kwam het voertuig in een groep mangroven terecht en zonk. BRUSSEL (A.N.P.) De Belgi sche t.v.-omroepster Dominique Krob is bijna het slachtoffer ge worden van een schietpartij. Een 28.-jarige t.v.-kijker, André Mes- siaen, drong de studio van de franstalige televisie binnen en loste een revolverschot op haar, omdat „haar hoofd hem niet beviel". De man raakte haar echter niet. Hij werd na zijn daad overmeesterd door studiopersoneel en na een psy chiatrisch onderzoek in hechtenis genomen. Dominique Krob herstelde zich vlug van haar schrik. Enkele mi nuten na de aanslag kondigde zij het volgende programma aan, een film getiteld: „Tueur èi gages", de _11Beroegsmjx)rdenaar". den liggen. Zij hebben uit handelsmotie ven hun voorraden vastgehouden. De prijzen gingen stijgen. Toen de prijzen het hoogtepunt waren gepasseerd kwam iedereen met voorraden los, teneinde de verdiensten nog zo hoog mogelijk te houden. Intussen hadden groothandel, detail handel en consument voor een voorraad gezorgd. De consument heeft in vele ge vallen voor enkele weken' ingeslagen. De vraag naar aardappelen is daardoor in de afgelopen week sterk teruggelo pen. De kans bestaat dat de aardappelen uit Polen niet aan de man worden ge bracht. De smaak van dit produkt is niet te vergelijken met die van de in landse piepers. Nu er daarvan voldoen de blijken te zijn zal, zo vrezen de im porteurs, de consument niet naar het Poolse produkt omkijken. De Deense aardappelen komen, wat smaak betreft, overeen met onze Bintjes, en dit soort wordt wel gekocht. Het produktschap voor aardappelen verklaarde dat voor verscheidene hon derdduizenden tonnen aan aardappelen is ingevoerd. Het verlies voor de Ne derlandse importeurs is echter nog niet te schatten, omdat in vele gevallen min der is ingevoerd dan waarvoor vergun ning werd verleend. Bovendien kunnen prijsstijgingen in de komende weken nog iets goedmaken. Het produktschap kon wel vertellen dat de importeurs geen winstgevende zaken hebben gedaan. (Van onze correspondent) UTRECHT Met ingang van de nieuwe dienstregeling, morgen, gaan de Nederlandse Spoorwegen het A.T.B.- systeem (Automatische Trein Beïnvloe ding) bij wijze van proef toepassen op een aantal treinen tussen Amersfoort en Amsterdam-Muiderpoort. Pas in 1969 zal de N.S. het systeem definitief in gebruik nemen,. Het moet voor 1975 op het ge hele Nederlandse net voor reizigerstrei nen voltooid zijn. Het A.T.B.-systeem is in 1963 door de directie van N.S. gekozen uit een aan tal mogelijkheden om de treinenloop verder te beveiligen. Eerder waren al andere systemen beproefd, maar zij vol deden niet geheel aan technisch eisen en aan de opvattingen van de N.S.-di rectie over het automatisch ingrijpen als de machinist faalt. Het A.T.B.-systeem blijft op de achtergrond zo lang de ma chinist volgens het reglement rijdt, het waarschuwt hem alleen attent te blij ven. Het systeem grijpt pas in als de machinist fouten maakt en het laat de trein stilstaan als hij binnen enkele se conden zijn fout niet corrigeert. A.T.B. is een verlengstuk van het zo genaamde „automatisch blok", dat er voor zorgt dat treinen op voldoende af stand van elkaar blijven. De A.T.B.-apparatuur neemt niet al leen de gegevens van de baan op om deze naar een seinkastje in de cabine door te geven, maar controleert boven dien of bijvoorbeeld de werkelijke snel heid overeenkomt met de toegestane snelheid. Is dit niet het geval dan rea- geeft A.T.B. hierop met een akoestisch signaal. Grijpt de machinist dan nog niet in, of remt hij minder krachtig dan is voorgeschreven, dan brengt de appa ratuur de trein geheel tot stilstand. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI Indiase rege ringsfunctionarissen hebben geen hoop, dat in de steenkolenmijn in Dhanbad in de staat Bihar, waar zich gisteren een ernstige ont ploffing heeft voorgedaan, nog iemand van de ingesloten kom pels levend naar boven gehaald zal kunnen worden. Daardoor zal het dodental, dat gisteravond al is gestegen tot 375, nog hoger komen te liggen. Pogingen om de stoffelijke overschotten van de omgekomen mijnwerkers te her gen werden gisteren ernstig be lemmerd door koolmonoxyde-ont- wikkeling. De explosie was van een zodanige kracht dat een gebied met een opper vlakte van zes vierkante mijl schudde als door een aardbeving. Het gehele ge bied werd in korte tijd herschapen in een enorme woestenij. Over het gehele rampgebied hing een dikke wolk van rook en stof. De meeste mijnwerkers bevonden zich ondergronds op het moment van de ontploffing. Sommigen gingen juist naar boven, anderen weer naar bene den ter aflossing van hun collega's. Ook personeel, dat zich buiten de mijn bevond, werd getroffen door rondvlie gend gesteente. Daarbij vielen echter geen doden. Wel werden enkelen licht tot ernstig gewond. In de Indiase pers wordt het ongeval beschreven als de ernstigste mijnramp die het land in de afgelopen tien jaar heeft getroffen. NIEUW-BUINEN (A.N.P.) Met lu cifers spelende kinderen hebben brand veroorzaakt in een kapschuur aan hef Noorderdiep in Nieuw-Buinen, eigen dom van de heer B. A. Huisman, buur man van de kinderen. De schade wordt op ruim 100.000 geschat. Bij de brand gingen drie tractoren, drie landbouw- wagens, oogstmachines alsmede een par tij stro verloren. Verder kwamen twee kalveren in de vlammen om. (Van onze verslaggeefster) BREDA Geen vuilnisemmers meer op straat, maar grote containers, achter de woningen, waarin de huisvrouw zelf, op het tijdstip dat haar schikt, de vuil nisbak kan ledigen. Dit is de toekomst visie van de heer J. van Geel, directeur van het gemeentelijk vervoerbedrijf te Breda en bestuurslid van de Vereniging van Reinigingsdirecteuren in Nederland. De heer Van Geel heeft zijn ideeën uit eengezet in een uitvoerig rapport, be stemd voor zijn Nederlandse collega's. Verschillende andere steden hebben en kele van zijn ideeën al gebruikt. Het gemeentebestuur van Breda heeft over de toepassing van zijn plannen nog geen beslissingen genomen. Het is de bedoeling dat elk gezin de beschikking krijgt over een lichte, plas tic vuilnisemmer, die op een handig wa gentje, geïnspireerd op de boodschap- penwagentjes, naar de container gere den kan worden. Daar kan de huis vrouw de emmer inhaken en omkeren. Op pagina 3 kunt u meer over dit systeem lezen. SfoflMa? Pc üfr» |- Salvador Dali, de Spaanse schilder die een grote naam heeft, is in zijn eigen land echt niet zo populair. Men vindt in geen enkel Spaans museum een werk van hem. Pagina 15. Vakantie hoeft natuurlijk ook niet zo ver gevierd te worden. Wat dacht u bijvoorbeeld van Neder land? We gaan deze week met u in gedachten naar de Friese meren. Pagina 13. Een hoogst merkwaardig stukje grond is het Zwineen natuurre servaat aan de West-Zeeuwsch- Vlaamse kust. Willem Enzinck vertelt er meeslepend over op pagina 17. Willemstad bestaat 400 jaar. Over die vier eeuwen leest u op pag. 19. RIO DE JANEIRO (A.F.P.) Zestig personen van Nederlandse en Brazi liaanse nationaliteit zijn betrokken bij het smokkelen van koffie tussen Brazi lië en Suriname, zo heeft vrijdag iemand van de Braziliaanse politie ver klaard. De smokkelaars, zei hij, waren erin geslaagd 43.400 balen koffie illegaal Su riname binnen te brengen en in Para maribo te verkopen. De koffie was aan de noordkust van Brazilië aan boord van zeven kleine vaartuigen genomen. Deze schepen voeren onder verschillen de vlaggen. KAAP KENNEDY (A.F.P.) Bij de voorbereiding van de ruimtevlucht van 4 dagen, die twee Amerikaanse astro nauten volgende week zouden moeten maken, hebben zich technische moei' lijkheden voorgedaan. Een element van de batterij van het ruimtevaartuig functioneert slecht. Een definitieve beslissing over het al dan niet uitstellen van de vlucht (3 juni) zal vandaag of zondag worden genomen. NEW YORK/LONDEN (Reuter/U.P.I.) De Sovjet-Unie heeft officieel voor gesteld dat de ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties nog voor de tweede helft van 1966 een wereldconfe rentie zal houden met het doel te ko men tot een verdrag, waarin het ge bruik van kernwapens wordt verboden. Intussen wordt naar uit betrouw bare kringen wordt vernomen in Londen de laatste hand gelegd aan een ontwerpverdrag ter voorkoming van de verspreiding van kernwapens. Ook zouden kernproeven met in begrip van de ondergrondse moeten worden verboden volgens het Britse ontwerp. Met de Verenigde Staten zou hierover overleg zijn gepleegd. De kans op slagen van het Britse plan lijkt gering. Afgezien nog van China's nieuwe positie, wijzen Londense politie ke kringen op de Franse boycot van de ontwapeningsbesprekingen in Genèveen op het Russische verwijt dat met de plannen om West-Duitsland in de NAVO medezeggenschap over kernwa pens te geven, een omgekeerd effect wordt verkregen. Wat de Sovjet-voorstellen betreft: In een desbetreffende ontwerp-resolu tie, die bij de V.N.-commissie is inge diend, wordt ook voorgesteld alle lan den met kernwapens te verzoeken niet als eerste kernwapens te gebruiken, hangende het sluiten van het eerder genoemd verdrag. In een afzonderlijke ontwerpresolu tie stelt de Sovjet-Unie voor, dat de commissie een beroep doet op alle lan den hun militaire basissen in het bui tenland op te heffen. Zij zouden ook een akkoord moeten sluiten, dat voorziet in de terugtrekking van alle buitenlandse troepen binnen hun nationale grenzen. DORDRECHT (A.N.P.) Om formele redenen en niet omdat men werkelijk verwachtte hem de rechtszaal te zien binnenstormen, wachtte de rechtbank in Dordrecht gisteren enkele ogenblikken op de 42-jarige C. Chr. van H., voorma lig ambtenaar-rechercheur by de ge meentepolitie in die stad, die terecht moest staan omdat hij zich meermalen aan oplichting heeft schuldig gemaakt, want Van H. verblijft al sinds bijna vier jaar in Canada en hij zal er wel niet over piekeren naar Nederland te ko men om de drie jaar gevangenisstraf te ondergaan, waartoe de officier van jus titie hem blijkens zijn eis veroordeeld wil zien. Van H. heeft indertijd in Dordrecht veel stof doen opwaaien, door zijn plotselin ge verdwijning met zijn vrouw en kinde ren. Hij was bij de politie in Dordrecht chef van de vreemdelingendienst en hij vervulde zijn betrekking voorbeeldig. De brief, die de commissaris van politie op zekere dag van hem ontving en waarin Van H. meedeelde dat hij naar Canada was vertrokken, had dan ook het effect van een bom. In het diepste geheim had hij zijn emi gratie voorbereid. Toen zijn meubels werden weggehaald, vertelde hij dat die een blauwzuurbehandeling tegen hout worm moesten ondergaan, maar de kis ten gingen rechtstreeks naar Rotterdam om op de Rijndam te worden ingeladeh. Er werd natuurlijk terstond een onder zoek ingesteld. Dat bracht aan het licht dat de man een aantal mensen voor duizenden guldens had opgelicht met het verhaal dat zijn vader zulke voor delige transacties in de uien- en aard- appelhandel zou kunnen sluiten als hij maar over contant geld beschikte. Uit het onderzoek bleek ook dat de man van verschillende winkeliers goederen had betrokken, die hij niet had betaald. (Advertenties) N» We kunnen er kort over zijn. Hij is sterk, er zitten véél zakken in, hij past goed en u hebt de keus uit verschillende kleuren. I r A N AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1965 | | pagina 1